Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. n. n. c. welke voortspruiten uit hare ligging en eigenaardig karakter als stad van weelde. Z. M. stelde er na het onderhoud met den ontwerper der plannen hoogen prijs op te doen blijken, dat hij met belang stelling van het havenverzoekschrift der 5000 ingezetenen had kennis genomen. Het behaagde Z. M. mitsdien, den heer jhr. H. T. Hora Siccama, aanvrager der concessie voor een haven te Schevenin- gen, te benoemen tot officier der orde van de Eikenkroon. Gelijktijdig met de onderscheidingstee kenen mocht de heer Siccama van Z. M. bovendien een ingenieurs-passer, van bijzonder fraaie constructie, ten geschenke ontvangen. (Hbl.) Hunne Majesteiten de Koning en Koningin verschenen gisterenavond te half acht in den Schouwburg te 's-Hage ter bijwoning van de voorstelling, door de Kon. vereeniging Het Nederlanscli Tooncel te geven. Aan den ingang werd aan Hare Majesteit door jden administrateur van Het Ned. ïooneel te 's-Gravenhage, den heer K. F. Van Bijleveldt, een bloem ruiker aangeboden. Toen Hunne Majesteiten, wier tegen woordigheid de schouwburgbezoekers se dert vrij geruimen tijd hadden moeten derven, in ,de koninklijke loge versche nen, werd hun door het publiek een ware ovatie gebracht. Het „Wilhelmus" dat 't orkest aanhief, werd schier over stemd door het algemeen en langdurig handgeklap, waarmede het koninklijk echtpaar van de zijde der in grooten ge tale opgekomen ingezetenen werd begroet. De toejuichingen vertolkten op welspre kende wijze de sympathie die het Nederl. volk voor zijn Koning en Koningin ge voelt. Met belangstelling volgden de hooge bezoekers den gang van het opgevoerde tooneelsluk Paljas, en het spel van den heer Bouwmeester, die daarin den hoofd rol vervult. Het gevolg van H.H. M.M. bestond uit de hofdames baronnesse Van Ittersum, jonkvrouwe Van de Poll. en de heeren ridder Huijssen van Kattendijke, kamer heer van Z. M., Gey van Pittius, adju dant des Konings, en jhr. Van den Bosch, ordonnans-officier. Naar ons ter ooren kwam, is de opbrengst der rijksmiddelen over 't afge- loopen jaar belangrijk minder dan de raming. Het personeel vooral heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De suikeraccijns daarentegen heeft de raming bijna bereikt. Verschillende andere accijn zen en het registratierecht zijn verder schuld aan het tekort. (I'ad.) De minister van oorlog, die nog met jeugdige kracht zijne gewichtige betrekking waarneemt, mocht op 4 dezer zijn 70sten verjaardag beleven, een leeftijd, welken men den heer Weit- zel, met het oog op zijn krachtige ge stalte en vlugheid van gaan, zeker niet zou toekennen. Als een bewijs van be langstelling met dezen heuglijken dag ontving hij een keurig bloemstuk met eene bewerking van zijn initialen en de jaartallen 1810 en 1885 van den secre taris-generaal, de hoofden der zeven afdeelinger. bij het Dep. van Oorlog en van zijn adjudant. Hbl. Naar men verneemt is aan het departement van justitie andermaal een nieuwe wet op het notarisambt in voor bereiding. De heer Charles De Lesseps, oudste zoon van Ferdinand De Lesseps, is, in gezelschap van eenige hoofdamb tenaren en ingenieurs, eergisteren naar Panama vertrokken. Zijn vader, voorzit ter der Panama-Kanaalmaatschappij, be geeft zich den '28 Januari a. s. insgelijks derwaarts. De zeer schoone geschilderde gla zen in de Groote Kerk te Fdam, welke zoowel door onachtzaamheid als door baldadigheid veel hebben geleden, wor den thans zooveel mogelijk beschermd. Voor de meeste ramen is reeds een ras terwerk, en een der grootste ramen, dat het mtest heeft geleden, is geheel en al weggenomen en naar Roermond ge zonden, waar het zal worden hersteld. Het voornemen bestaat om ook andere ramen daarheen te zenden, wanneer deze proef naar wensch slaagt, hetgeen voor de schoone kerk eene groote aan winst zal zijn. Op grond der over 't algemeen geslaagde proefneming met de telegra fische Nieuwjaarskaartjes geeft iemand in de N. R. Cf. in overweging, ten allen tijde de gelegenheid open te stellen om op die wijze zijn naamkaartje te laten overseinen. Men is dan altijd zeker dat het bewijs van belangstelling op den juisten tijd aankomt; de posterij zal er door verlicht en de schatkist er door bevoordeeld worden, daar dan zeer dik wijls 10 cent zal worden besteed voor wat nu slechts 1, 3, of 5 cent aan het Rijk opbrengt. De Engelsche Regeering heeft op sporing en aanhouding gevraagd van ze keren Frederik Gunther,die vroegerte Lon den woonde, maar nu waarschijnlijk te Amsterdam. Hij wordt beschuldigd van oplichterij en bedriegelijke bankbreuk. In de gemeente Wouw doet zich een merkwaardig geval van overtreding iler drankwet voor. Een raadslid hield verkooping en bepaalde, dat de hoogste bieder een borrel als strijkgeld zou heb ben. Hiertegen werd proces-verbaal op gemaakt, oindat de borrel hier het ge wone strijkgeld vervangt en er dus dranklevering voor geld zonder vergun ning is. Bij het korps genietroepen te Utrecht bestaat gelegenheid voor tien jongelingen van zestien tot achtien jaar, om te wor den opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Men verbindt zich, met toestemming van ouders of voogden voor den tijd van tien jaren, waarvan 3 in dienst van het korps geniétroepen in Nederland te vol brengen. Bij het aangaan van de verbin tenis geniet hij een gratificatie van f50 Als hij na drie jaren naar Indie vertrekt, ontvangt hij eene gratificatie van f300. Alleen jongelingen, die behoorlijk lezen en schrijven, en bedreven zijn in de toe passing van de vier hoofdregels der reken kunde, komen in aanmerking. Gegadig den belmoren zichtusschen 1 en 20 Maart e. k. aan te melden bij een der plaatse lijke of garnizoenskommandanten of bij den commandant van het korps genie troepen te Utrecht. Over de schorsing of intrekking der kon. besluiten van Augustus en September betreffende de uitbreiding der Schutterijen heeft de Regeering thans, in verband met de aangenomen motie der Tweede Kamer het advies van den raad van state ingewonnen. De voorbereiding van de proeven te New-York met electrische beweegkracht op den luchtspoorweg te nemen, loopt ten einde en spoedig zal tot die proeven worden overgegaan. De eerste electrische locomotief, de Benjamin Franklin, is gereedzij is lang 4.35 M., weogt 9 ton, en is geconstrueerd voor 75 paar- dekrachten. De normale snelheid is bere kend op 28 kilometer in 't uur, eene snelheid, welke zoo noodig zal kunnen verdubbeld worden. Stoompost Men seint ons uit den Haag i. d. 8 Jan.: Hedenavond is H. J., kassier bij den ontvanger der directe belastingen, kantoor houdende Scheveningsche Veer, in zijne woning door de politie in hech tenis genomen. De aangehoudene wordt verdacht van verduistering eener som van circa f 10,000 uit de ontvangerskas door vervalsching van boeken of stukken. Hij scheen zich op zijne arrestatie voor bereid te gevoelen. 1 II. BI. Naar het Utr. D. verneemt, zal de heer Wirth, leeraar aan hel gymna sium te Utrecht, een college openen over Deutsche Literaturgeschiclite. Deze voorlezingen zijn ook voor riiet-studenten en dames toegankelijk. Uit Servië en Bulgarije valt weinig of geen nieuws te melden. Alleen zij medegedeeld, dat de onderhandelingen tusschen de mogenheden zoodanig zijn vooruitgekomen, dat eene spoedige op lossing met groote zekerheid kan worden te gemoet gezien. Het nieuwe Fransche ministerie is ge reed. Volgens het Journal Officiel zijn de ministerieele zetels aldus verdeeld: Freycinet president en buitenlandsche zaken; Sarriën binnenlandsche zaken Sadi Carnot financiën Goblet openbaar onderwijs generaal Boulanger oorlog admiraal Aube marine; Detnóle justitie; Bachaerl openbare werken Develle land bouw; Lockroy koophandel; Granct pos terijen. De landen, welke onder het be schermheerschap van Frankrijk zijn ge steld, zullen voortaan niet meer tot liet ressort van den minister van marine, maar tot dat van den minister van bui tenlandsche zaken behooren en komen dus onder de bijzondere zorg van Frey cinet. Volgens eene dépêche van generaal Courcy werden in December 1.1. in Annam weder 500 Christenen, waaronder een Fransche zendeling om liet leven gebracht. De moordenaars werden achtervolgd en van het grootste deel van hunne wape nen en krijgsvoorraad beroofd. Ook uit Birma komen onrustbarende berichten. Het aantal gewapende rebellen, waarvan een gedeelte onder bevel van een der Koninklijke prinsen staat, wordt op 10,000 man geschat. Er zal waar schijnlijk uit Engeland een flinke troepen macht te hulp worden gezonden. Griekenland zal een beroep doen op zijne koloniën te Tarijs, Londen en Mar seille en te Alexandrië, Cairo en Odessa opdat de patriottische leening ter bestrij ding der oorlogskosten moge tot stand komen. De regeering toch zet met kracht hare toebereidselen voort. Nu de man schappen eenmaal zijn afgeexerceerd, worden zij dagelijksch in het vuur en met torpedo-booten geoefend. Bradlaugh heeft weer kans als lid van het Lager Huis te worden toegelaten. Naar het oordeel van deskundigen, heeft n. I. de beslissing van het vorige Parle ment hare kracht verloren en kan dus zonder eene nieuwe stemming van het Huis, het afleggen van den toelatingseed hem niet worden geweigerd. In de Donderdag gehouden gemeen- teraads-vergadering, werd een voorstel van burg. en welli. aangenomen, om aan hen een crediet van f350, te ver- leenen, tot het doen vervaardigen eener nieuwe kaart van de gemeente. De ver vaardiging zal worden opgedragen aan de landmeters van Voorn en Wagen maker, die daarvoor f75, zullen ont vangen, welke belooning volgens hun ambtgenoot, den lieerde Koning wel iet wat karig was. Door den lieer Croockevvit werd de behoefte aan eene nieuwe kaart aange toond, waarna de heer de Koning nog opmerkte, dat hij de zaak niet alleen nuttig, maar zelfs finantieel voordeelig achtte. 200 exemplaren toch behooren slechts verkocht te worden, om die kos ten te dekken, alsof er maar dadelijk 200 liefhebbers voor een plattegrond onzer stad te vinden zijn), terwijl er 300 gedrukt zullen worden. Het drukken zal geschieden door de firma Tresling en Co. te Amsterdam voor f150. Mocht de gemeente de steen, waarop de kaart gegraveerd wordi er bij willen koopen dan wordt dit bedrag nog met f85 ver hoogd. De voorzitter zeide, dat het dag. bestuur dit na dén druk zou overwegen en zoo noodig, met den heer de Koning daarover in overleg te zullen treden. Het tweede aanvullings-kohier voor de hoofdelijken-omslag, dienst 1885, werd tot een bedrag van f 179,93 goedge keurd. Ook werd het voorstel tot aankoop van een gedeelte van de weg naar Beekestein met algemeen stemmen aan genomen. De heer Bake drong hierbij opnieuw aan op vaststelling van een plan voor de uitbreiding der gemeente. De lieer de Koning sprak tevens de wensch uit, dat in liet vervolg bij dergelijke voordrach ten een kadastraal kaartje zal worden overgelegd. Het dag. bestuur beloofde een en ander in overweging te zullen nemen, maar meende toch, dat wat het uitbrei dingsplan betreft al een verbetering was verkregen, nu men aan de vergunning om een uitgang te maken op openbare wegen voorwaarden kon verbinden. Nadat hierop door den Voorzitter ver slag was gegeven van de door hem bij gewoonde vergadering betreffende de droogmaking der Zuiderzee, werd eene besloten vergadering gehouden. Bij heropening der openbare zitting werd medegedeeld, dat een adres was ingekomen van dr. Burger, waarin deze mededeelde, dat hij na zijn laatste on gesteldheid tol het besef is gekomen, dat zijne lichaamskrachten hem niet meer toelaten, zijne betrekking naar eisch waar te nemen, waarom hij tegen 1 Mei a. s. zijn ontslag verzoekt als rector van 't gijmnasium. Dit adres is aan B. en W. en aan curatoren verzonden, terwijl te vens volgens de wet, de inspecteur ge hoord zal worden. Nog is ingekomen een memorie van antwoord van den heer de Koning op het afdeelings-verslag over het doorhem ingediend voorstel betreffende de inkom sten-belasting; deze memorie was van eenige wijzigingsvoorstellen vergezelJ. Een en ander zal ter kennis van de leden worden gebracht. Statistieke opgaven over het jaar 1885, dezer gemeente. M. V. Geborenwettig252 245 onecht14 13 266 258 In de gemeente geboren, niet behoorende tot de werke lijke bevolking 1 1 265 257 Elders geboren, behoorende tot de werk. bevolking. 1 I 266 258 Totaal. 524 Huwelijkentusschen jonk mans en jongedochtei s 87 Tusschen jonkm. en weduwen 6 weduwn. en jongedochters 7 weduwen 4 Totaal. 101 Echtscheidingen 1 M. V. Overledenlevenloos aange geven, wettig 9 11 0 2 9 13 22 Ongehuwdcn Gehuwden In weduwenstaat In de gemeente over leden, niet behoo- rende tot de werk. bevolking Elders overleden, be- hoorende tot de werk. bevolking M. V. 129 140 51 38 18 42 198 220 0 195 220 201 226 427 Totaal. 449 Bij voldoende inteekening zal Dins dag 19 Januari a. s. het Amsterd. Tooneelgezelschap der heeren Bainberg Charlier Co.. in de sociëteit Amicitia alhier eene voorstelling geven. Opgevoerd zal worden: »de Sabijnsche maagden roof." Het in ons vorig nummer opgeno men bericht, betreffende de Vereen, tot Werkverschaffing, is in zooverre onjuist, dat het benoodigde bedrag nog niet ge heel is volteekend. Het bestuur heeft evenwel gemeend toch met het werk te moeten doorgaan, waarom de voorberei dende werkzaamheden dan ook ten spoe digste zullen aanvangen. Van de 5 jongelui uit Harderwijk, die zich voor het toelatings-examen aan het Gymnasium hadden aangemeld zijn 3 toegelaten. In de tweede helft van Januari, zal van wege het Locale Comité der Unie alhier in de St-Joriskerk eene spreekbeurt worden gehouden door Dr. Van Goor, predikant te Bunschoten. Die voordracht zal plaats hebben in het belang van het Christelijk ondeiwijs. Dezer dagen is verschenen het eerste nummer van den zesden jaargang van het Maandblad der Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Dit nummer wordt gratis toegezonden aan elk die het aan vraagt bij den uitgever H. van BELKUM Kz. te Leeuwarden. De inhoud van dit nummer is als volgt Aan de leden der vereeniging. Homeriana. Hypophosphiten van Chur- chil. Advertenties in vakbladen. Guyot's dwaze reclame. Een kwak zalver uit Oost-Stellingwerf. Beslis sing van den Hoogen Raad in zake het Boertje van Nieuw-Buinen. id. in zake H. S. te Wageningen. - Veroordeelin gen door de rechtbanken te Maastricht, te 's Gravenhage en te Rotterdam. Aanhouding van H. R. te Zwolle. De kwakzalverij op groote schaal onge straft. Pastiilis Géraudel, het nieuwste product op de kwakzalf ersmarkt. De haarmiddeltjes van Theophile. F. C. Bauer, een uit velen. Een raad voor hen, die van somnambules heil verwach ten. Kwakzalvers-alphabet. Teer- capsules van Guyot. Zwitsersche pillen. 320ste «TAATS-LOTEKIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van G en 7 Jan. (600 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f1500. No. 12896. Prijs van flOO. No. 8715. Prijzen van f 65. 7759, 7773, 7794, 7815, 7880, 7910, 7966, 8298, 8712, 8759, 8793, 8802, 8829, 8889, 8931, 8976, 8982, 9954, 9906, 9978, 10008, 10047, 10067, 10093, 12821, 12871, 12887, 12914, 12959, 12963, 15966, 15987, 17864, 17998 en 20367. Te zamen 37 prijzen. De volgende trekkingen geschieden: 18—21, 26—29 Jan.. '2—5, 9 13 Febr. 1886. Gedeelten van loten zijn nog verkrijg baar. Baar», 4 Jan. Bij de aanbesteding van het bouwen van eene concertzaal met bijkomende werken aan het hötel Velaars alhier, voor rekening van den heer J. J. Veerman, is ingeschreven door de heeren Maatkamp, Baarn, voor f 10.640 P. J. v. Garderen, Baarn, voor f9432; C'. Cosijnse, Baarn, voor f9429.88 G. C. Kerkhof, Baarn, voor f9300; F. J. Lim- per, Baarn, voor f8988.74; R. Mouw, Hilversum, voor f 8772; J. Hartogh, Baarn, voor f8275; en door J. Barends, Vinkeveen, voor f7978, aan wien het werk is gegund. Barneveld, 6 Jan. Eenige bakkers alhier hebben, wegens de concurrentie van de Amersfoortsche broodfabriek den prijs van het wittebrood met 20 pet. verlaagd. Als eene bijzonderheid mag ver meld worden, dat de wed. Van Spankeren dezer dagen alhier in den ouderdom van 92 jaren overleden, nimmer genees kundige verpleging noodig heeft gehad. De Bilt. Door de vele gevallen van kinkhoest, die onder de kinderen dezer gemeente voorkomt, zijn de scholen voor eenigen tijd gesloten. Nijkcrk, 5 Jan. De Kerkeraad der Herv. Gem. alhier, heeft aan den Ker keraad van Amsterdam zijn instemming betuigd met het door dezen ingenomen standpunt. Seherpenzeel. Nu de spoorweglijn «AmersfoortNijmegen" gereed is, wordt liet voor deze streek van groot belang, dat men een stoomtram aanlegge, welke van «de Klomp" over Renswoude en Seherpenzeel naar Woudenberg loopt. De gemakkelijke en koite verbinding tusschen Arnhem en Nijmegen kon dan onveranderd behouden blijven, terwijl onze buurtschappen bevrijd worden van het lastige heen en weer loopen naar »de Klomp," wanneer ze van den spoor weg gebruik willen maken. Veenendnal. Nadat de werkzaam heden ter Veenendaalsche sajet- en vijfschachtfabriek van af 24 December 1.1. waren gestaakt, is nu alles weer op den ouden voet voortgezet. De arbeiders hebben gelukkig door die slaking geen schade geleden. Aan hen, ongeveer 200 personen, is Zaterdag het volle loon uitbetaald. Dat bewijs van liefde voor den arbeidenden stand was zeker geheel in den geest van den te vroeg aan dit dorp ontvallen zoo betreurden overledene. Tal van circulaires zijn alom verspreid, waarin wordt bericht, dat de bedoelde inrichting voorloopig onder de oude finna de Wed. D. S. van Schuppen en Zoon, zal worden voortgezel. Wageningen, 6 Jan. De commissie van Werkverschaffing alhier heeft, daar toe in staat gesteld door ruime bijdra gen der ingezetenen, reeds aan een 60tal personen werk verschaft, bestaande in rietmatten, touwpluizen, het horden van grint, het zagen van kachelblokjes enz. Het dagloon bedraagt slechts f0.40, dit bedrag bewijst, in verband met het getal van hen, die zich bij de commissie aanmelden dat er werkelijk gebrek is aan werk. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren overeenkomstig de uitspraak der Jury voor de beursplannen bekroond met f 10.000 plan »Y" van den heer Cordonnier te Rijsselmet f6000, plan »In hoe signa florecso" van den heer Grol, onzen landgenoot, in vereeniging met den heer Ohman te Weenenmet f5000, plan »La Bourse ou la Vie" van den heer Vollmer te Berlijn; met f3000. plan «Mercaturae" van de heeren San- deis en Berlage te Amsterdam en met f3000 plan «Ammerack" van de heeren Ludwich Klingenberg en Tauschenberg te Bremen. Omtrent den bouw van de nieuwe beurs is intusschen alles nog onbeslist gelaten. Een Amsterdamsch straat-tafereetje. Ec-n standje in de KalverstraatDitmaal niet door de sociaal-democraten uitgelokt, maar van onschuldiger aard. Een voer man van eene handkar wordt [bemoeilijkt door een agent van politie, omdat hij de eene of andere verordening heeft over treden. De man beklaagt zich, dat er geen «waarschouwing" bekend gemaakt is, en vraagt: «Heeft het dan in de krant gestaan?" Agent: «Ja, het heeft in de krant gestaan." De man «Heeft het in de krant gestaan? In de lommerd staat nog meer!" En met denzelfden on- verstooi baren ernst slaat hij de hand aan zijne kar en baant zich een weg door de menigte, onder groote vroolijk- heid van het saamgeschoolde publiek. Eerlijk door het toeval. Onlangs moest een bediende van een kassier eene belangrijke som gaan incasseeren, bij eene andere firma. Het eene uur na het andere verliep en de man kwam maar niet bij zijn patroon terug. Deze maakte zich ongerust en stond op het punt de politie in de zaak te betrekken, toen de bediende terugkwam en het geld behoorlijk afleverde. Toen hij over zijn lang wegblijven onderhouden werd, antwoordde hij: «Toen ik het geld ont vangen had dacht ik er over er mede van door te gaan. Mijn goede geest spoorde mij aan om eerlijk te zijn en de slechte raadde mij aan om met het geld over de zee te gaan. Ik besloot daarop het toeval te laten beslissen. Ik stak mijn stok in den grond en wanneer hij naar rechts viel nam ik mij voor eerlijk te blijven, viel hij naar links dan zou ik mij het geld toeëigenen. De slok viel naar rechts en zoo ben ik een eerlijk man gebleven." «Dat doet mij genoegen," antwoordde de patroon, «maar ik moet je mededeelen, dat je van nu af uit mijn dienst ontslagen zijt, want ik ben bang dat een volgende keer de stok naar links zou vallen." Een torpedo op den hol. Scheepsge- zagvoerders, die de kust van Tripoli naderen, moeten groote voorzichtigheid in acht nemen, want naar men vermoedt, dwaalt een torpedo, welke onlangs van hare meerketlingen los sloeg, in het wilde door de Middellandsche Zee. Het schijnt dat de regeering van Tripoli in baren angst voor een Italiaanschen inval, hare kust liet bewaken door 18000 man, sterke vestingwerken werden gebouwd terwijl in de haven een reeks torpedo's ge ankerd lagen. Gedurende den laatsten storm zijn twee van deze torpedo's los geraakt; een verbrijzelde op de kust, en de andere wordt nog vermist. Schepen, die de haven naderen worden dus ge waarschuwd tegen het gevaar, waaraan zij kunnen blootstaan. Velen zal de Anecdote, door Auer- bach meegedeeld omtrent de wijze waarop

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2