nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 30. Woensdag 14 April 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. Feuilleton. Een Misstap Uitgewischt. D H ENGELBERTS AMERSFOOBTSCHE CODBiNT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tharis wordt met zekerheid bericht, dat de Koning, de Koningin en het Prinsesje op Dinsdag, 27 April, den dag na Paschen, Amsterdam zullen bezoeken. De tijdelijke voorzitter van den raad van Ministers, de heer Heemskerk, heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat krachtens mach tiging des Konings van 10 April, No. 1, het ontwerp van wet tot het in over- weging nemen van eene verandering van het Xde hoofdstuk der grondwet, wordt ingetrokken. De aaneengesloten fractiën van de Rechterzijde in de Tweede Kamer hebben gisterenavond eene partij vergadering ge houden, ter bespreking van haar verdere houding ten aanzien van de voorstellen tot Grondwets-herziening na de beslissing in de onderwijsquaestie. Drie ingenieurs van den Waterstaat, zullen op last der Regeering, in het begin van Mei een inspectiereis naar Indië maken. Naar ons wordt medegedeeld beeft Ds. Houtzagers te Kootwijk, geen admis- sie-examen aan de Utrechtsche hooge- school afgelegd, maar is hij van het vroe ger gymnasium te Heusden tot student bevorderd. (Utr. Dbl.) Uit een particulier bericht van Pon- tianak, alhier ontvangen, vernemen wij, dat het stoffelijk overschot van wijlen den controleur Van Braam Morris, die bij gelegenheid van den Chineeschen op stand in 't Mandorsche is gesneuveld, op verzoek der weduwe naar de hoofdplaats Pontianak is overgebracht en aldaar plechtig met militaire honneurs begraven. Het afhalen van het lijk van Montidon af had plaats met een stoomjacht van den resident. Zoodra het jacht voor den koepel van den resident was aangekomen, werd door de militaire muziek een treur- marsch aangeheven. Geheel Pontianak was bij dezen plechtigen intocht tegen woordig: de officieren en ambtenaren in groot tenue. Twee ambtenaren en twee officieren droegen de slippen van het lijkkleed, terwijl de kist werd gedragen door soldaten. Het geheel was zeer indrukwekkend en den onverschrokken gesneuvelde waardig. Verder wordt ons nog gemeld, dat binnenkort zal worden onthuld een mo nument ter herinnering aan allen, die bij den Chineeschen opstand aldaar zijn gesneuveld of vermoord. (Fad.) De oprichting van een Anti-soci aal democratischen bond, waarvan het denkbeeld uit Den Haag uitging, vindt veel bijval. Velen achten voorbereiding en organisatie noodig, teneinde op een gegeven oogenblik vastberaden en geza menlijk gereed te staan om geweld met geweld te keeren, wanneer de maat schappelijke orde bedreigd wordt. Het zenden van arme schoolkin deren, voor rekening van Haagsche inge zetenen, gedurende eenige weken naar een gezondheidsoord buiten de stad, heeft in den afgeloopen zomer zulke verrassende uitkomsten opgeleverd, dat de commissie, die deze vacantie-kolonies, zooals meu ze noemt, bevordert, voor nemens is in den a. s. zomer een nieuwe uit te rusten. Zij wil de kinderen ditmaal eens de weldaden van de zeelucht doen genieten in de eene of andere zeeplaats. Verleden jaar kwamen de kleinen allen gezond en wel uit Prinsenhage, bij Breda terug. Men schrijft uit Drente aan 't N. v. d. D.: »IIet groote uitzettingsvermogen van ongebluscbte kalk, waarmede in de kolen mijnen van Shepley in Derbyshire, vol gens uw blad van Maandag, welgeslaagde proeven zijn genomen, werd vroeger bier en daar aangewend om er visschen mede te bemachtigen. »Men wierp n.l. een flesch met onge bluscbte kalk op een viscbrijke plaats in het water, de flesch sprong als een bom uiteen en deed de visschen bedwelmd naar de oppervlakte komen, waar ze dan gemakkelijk gevangen konden worden. «Wanneer men echter op die manier mocht willen visschen, dient men wel in aanmerking te nemen dat de wet zulk eene nihilistische behandeling van de waterbewoners niet gedoogt." De Noordbrabantsche maatschappij van landbouw heeft de haar van wege het Departement van Oorlog toegekende premie van f500 voor het houden eener hengstenkeuring afgestaan aan de afdee- ling Eindhoven, ten behoeve van de door deze op den 21. September e.k. te hou den landbouwtentoonstelling. Zekere K., kweekeling te 's-Gra- venhage, is sedert Vrijdagmiddag zoek. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Zijn jas is gevonden bij een sloot nabij Clingendaal. Het dreggen door de politie leidde tot geen uitkomst. Met de nieuwe week hervatte de buitengewone vergadering van de alge- meene synode der Ned. herv. kerk haren, door den rustdag afgebroken, arbeid. De taak, die op haar rust, eischt meer lijd en werk dan men in den aanvang wel licht zich voorspiegelde. Onder den arbeid zet de omvang der taak zich telkens uit telkens komen nieuwe bezwaren oprijzen en nieuwe nooden voorziening vragen. De zitting van Maandag grootendeels gewijd aan tegemoetkoming aan bezwa ren en grieven van velen in de kerk te gen de, naar hun inzien, al te vrijgevige bepaling, die van de adspirant-candidaten tol den H. D., bij het proponents-examen slechts de belofte eischt, in art. 27 van het regl. op het examen enz. uitgedrukt, terwijl toch ook de weg werd gezocht om aan de eens gegunde vrijgevigheid niet te kort te doen tegenover hen, die haar op hoogen prijs stellen. Gisteren werden de werkzaamheden voortgezet, terwijl is bepaald dat de sy node ook des avonds zal samenko men om zooveel mogelijk den vooitgang van de zaken te bespoedigen. De Cercle équeslre te Maastricht heeft Zaterdagavond een zeer goed ge slaagde uitvoering gegeven, waarbij niet alleen de oefeningen in schoolrijden allen lof verdienden, maar ook verschillende andere punten van het programma, b. v. August de Domme met zijn varken en eene voorstelling van gedresseerde ossen, zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Volgens het Rott. Nbl. behoort, be halve de heer Croll, tot den centralen raad van den soc. dem. bond, nog een ambtenaar aan een der misteriën, een klerk aan het departement van water staat. Deze zal nu ook wel spoedig zijn congé krijgen. Uit Enschedé wordt aan deN.R.Ct. gemeld, dat Zondag namiddag te 3 ure de aangekondigde socialisten-vergadering gehouden werd, waarin Fortuijn uit Am sterdam als spreker optrad en tot vol houden aanspoorde. Op een oogenblik dat de spreker ook op de politie wilde afge ven, belette de burgemeester hem verder te gaan. De vergadering ging toen kalm uiteen. Opmerkelijk was het, dat deze verga dering veel minder druk bezocht was dan die van den vorigen Zondag, hetgeen voor zeker deels hieraan toe te schrijven is, dat vele nieuwsgierigen wegens het min der gunstige weder tehuis bleven, (het regende af en toe een weinigje) maar anderdeels bevestigt het veler meening en ik geloof dat die zeer juist is dat er hier onder onze arbeiders weinig aanhangers van Fortuijn c. s. zijn. Ik ben overtuigd, dat het grootste deel der wei k- stakers gaarne den arbeid zou hervatten, maar door eenige raddraaiers gedwongen wordt, de werkstaking vol te houden. Maandag ochtend te 6'/a ure waren de arbeiders der firma J. Scholten Zn. weder voor de fabriek verzameld, waar bij ook Fortuijn tegenwoordig was. Eene deputatie werd door den heer G. W. Scholten ontvangen, maar het verzoek om loonsverhooging werd ook thans niet ingewilligd. De deputatie bracht buiten verslag waarop allen weder kalm heen gingen, met uitzondering van één, die het werk weer heeft opgevat. Uit Groningen wordt bericht, dat aldaar de vooiloopige statuten zijn vast gesteld van een Nederlandsche Kamer van Landbouw. Deze over geheel het land zich uitstrekkende bond moet, naar de meening van de oprichters, vormen het vereenigingspunt voor alle landbou wers, die verlangen een einde gemaakt te zien aan de stiefmoederlijke behande ling van den landbouw en een beteren toestand voor dat bedrijf wenschen te zien geboren worden. Het voorloopige plan zal in een nadere vergadering in liet centrum des lands verder vastgesteld worden. Alvast is men het in Limburg en in Groningen (natuurlijk onder de deelgenooten van deze plannen en voor nemens) eens. Overal wil men plaatse lijke Kamers van landbouw opgericht zien, die dan tezamen de algemeene Kamer zullen vormen. Blijkens het verslag der Gemeente reiniging te Utrecht over het jaar 1885, deed zich ook bij dezen dienst de druk gevoelen, waarmede de landbouwers thans hebben te kampen. Daar de landbouw producten uiterst laag in prijs bleven en de landbouwers, zoo zij het ook maar eenigszins konden vermijden, geen of weinig meststoffen kochten, was de ex ploitatie der gemeentereiniging geldelijk nadeeliger dan in vorige jaren. De compost, die voornamelijk naar de Veluwe, Over-Veluwe en Achterhoek werd verzonden, kost f3 per M' en werd be trekkelijk veel gevraagd. Onvermengde faecaliën werden meest in de provincis Utrecht (voornamelijk voor de warmoe- zerijen in den omtrek der stad) gesleten, alsmede in Noord-Brabant. Hoewel de belt of vaalt met den spoorweg (N. C. S.) is verbonden, stuit een uitgebreider spoorwegvervoer van meststoffen voort durend af op de hooge vrachtprijzen, die de spoorwegmaatschappijen bedingen. De dienst werd verricht met 176 arbeiders. De nieuwe vaaltinrichting voldeed voort durend goed. Er waren 38 paarden in gebruik, die aan voeder, beslag, verple ging enz. per paard en per dag f 1.08 kostten. Het tonnenstelsel werd aanmer kelijk uitgebreid. Bij al de slagers wer den tonnen geplaatst voor liet verzame len van slachtafval, dat in de compost wordt verwerkt en om zijn stikstofrijk gehalte door den landbouwer op grooten prijs wordt gesteld. In vele Drentsche heidevelden zijn door verschillende oorzaken geheele plekken, waarop nieW groeit en waar de bovenste laag bij droogte en wind losrukt en zandverstuivingen doet ont staan. Deze verstuivingen hebben hier en daar een groote uitgebreidheid ver kregen, en reeds zijn geheeie stukken bouwland bedolven, waardoor alle groei belemmerd wordt. Door het bezetten met wallen rondom het terrein der verstui vingen, zal men trachten het kwaad te keeren, althans te beperken. Zondagavond omstreeks half elf zoo leest men in de Afidd. Ct. namen de bewoners in den omtrek van de stoommeelfabriek der firma wed. J. H. C. Kakebeeke, te Goes, een hevigen schok waar. Sommigen dachten aan eene aardbeving, anderen meenden dat er een DOOR 20 Zonder dwang te gebruiken, spoorde zij de nalatige moeders aan, om hare kinderen daarheen te zenden Zij legde het nuttige daarvan zoo overtuigend uit, dat op enkele uitzonderingen na, ook de moeders het nuttige daarvan in zagen. De liefderijke wijze waarmede zij sprak, bekroonde haar liefdadig werk. Het welslagen dezer poging bracht haar op een ander denkbeeld. Aan de fabriek waren ook, zooals zij wist, jon gens van 14 en 15 jaren werkzaam, die nog weinig geleerd hadden. Zij sprak nu met Richard, om voor hare rekening een schoollokaal te laten bouwen, om daarin die jongens alle avonden een paar uren les te laten geven. Dit plan vond ook bij Richard veel bijval. Hij zou er den Heer Fleischhauer over spreken, om daarvoor eene ruimte op het terrein der fabriek af te staan. Deze keurde het zeer goed, maar stelde voor, dit voor rekening der associatie te doen, en dan het leeren verplichtend te maken. Een schoollokaal voor ruim vijftig jon gens werd gebouwd, en na verloop van vier maanden prijkte ook dat op het terrein. Een geschikte meester werd aan genomen, om eiken avond van zes tot acht uren aan een groot aantal jongens, die aan de fabriek werkten, onderwijs te geven. Om dat onderwijs nog meer aan te moedigen, had Mathilde beloofd, dat elke jongen, die met vrucht daarvan gebruik maakte, van haar een nuttig kleedingstuk zou krijgen. Menigmaal be zocht zij die school, spoorde de jongens dringend aan, daarvan een nuttig gebruik te maken, en wees hen op voorbeelden, dat ook jongens uit hun stand, nuttige en rijke menschen waren geworden. Vele harer wenschen hadden zich ver wezenlijkt, maar één wensch, dien zij vurig koesterde, was tot heden toe nog onvervuld gebleven. Die wensch bestond daarin, dat God haar huwelijk met kin deren mocht zegenen, dat het ook haar vergund werd, den moedernaam te mogen dragen. Zij verzweeg aan Richard dat vurig verlangen, omdat zij wist, hoezeer ook hij daarnaar begeerde. Zij verloor echter de hoop niet en spoedig bleek het, dat zij niet te vergeefs daarop gebouwd had. Toen zij zekerheid had, dat zij moe der moest worden, deed zij Richard daar van blozende mededeeling. Tranen van vreugde vloeiden hem bij het hooren van die tijding uit de oogen. Hij sloot haar innig in zijne armen, terwijl hij uitriep: «Ik dank u, God, voor dat geluk Het onvervuld blijven van dien wensch, had zwaar op zijn hart gedrukt, hij meende daarin de straffende hand der voorzienig heid te zien. Het tijdstip van Mathilde's bevalling naderde ai meer en meer, Mevrouw Bühmer was overgekomen, orn hare doch ter in die ure bij te staan. Welk eene vreugde heerschte er niet in Richards woning, toen Mathilde voor spoedig van een zoon verlost was. Het zijn altijd gewichtige, angstige oogenblik- ken, zoowel voor de vrouw als voor den man, want hoe menigmaal moet niet daarbij de vrouw haar leven opofferen, maar is alles naar wensch afgeloopen en de nieuwgeborene laat, de eerste kreten op het wereldtooneel hooren, dan zijn het gelukkige, ongekend gelukkige oogen- blikken. Moeders! die zulke oogenblikken beleefd hebben, gij weet het te zeggen, hoe toen uw hart van dankbaarheid klop te, hoe innig zich toen uw oog op uw echtgenoot vestigde. En gij, vaders wat was uw kus, dien gij toen aan uwe bleeke vrouw gaaft, een reine en dankbare kus'? Wat was uw oog vol verrukking op uw kind geslagen, dat daar aan de moederlijke borst het eerste voedsel ont ving. Dat kind is uw eigendom Niemand kan het u betwisten. Het is uw vleesch en bloed, waarop gij staart. Die kinderkreet was voor u hemelsche muziek hoe innig druktet gij op dat kleine gezichtje uw vaderlijken kus. Gij kunt het u niet voor stellen, dat u vroeger een jong kind zoo onverschillig liet, maar dat was toen niet uw kind. Weet gij wel wat dat is, dat gevoel Het is ouderliefde, die God zoo wijselijk in elk ouderhart heeft geplant. Richard was overgelukkig met zijn zoon. Mathilde kreeg ook spoedig hare vorige krachten terug. De nieuwe wereld burger ontving de namen van «Henri, Richard." Al was, zooals wij weten, de fabriekszaak zeer winstgevend, toch scheen het, alsof door de geboorte van «Henri Richard" die voorspoed en rijkdom nog meer toenamen, want niettegenstaande de uitgebreidheid der fabriek, moest er opnieuw een vleugel bijgebouwd worden, zoodat de fabriek al met 600 werklieden werkte, en buitendien besloten de onder nemers er ook eene sigarenkistenmakerij bij op te richten waardoor hunne win sten nog vermeerderden. Een gevoelige slag trof echter Richard door het overlijden van den heer Fleisch hauer, want hij had dien vriend en com pagnon hartelijk lief gekregen. De weduwe van den heer Fleischhauer wenschte zich uit de fabriekszaak terug te trekken, zij was echter bereid, de uitbetaling van haar geldelijk aandeel zoo gemakkelijk mogelijk te maken, en wilde het geld zelfs, wanneer Richard het verlangde, tegen rente in de fabriek laten, maar zijne schoonmoeder stelde hem voor, dat zij de noodige gelden zou verschaffen. Nu was hij dan eenig eigenaar van eene der grootste sigarenfabrieken in Europa. Hij, die nog voor ruim tien jaren een straatslijper was, kon nu over een zeer groot kapitaal beschikken. Algemeen werd hij in Bremen geacht en bemind, men benoemde hem tot lid van den ge meenteraad en van de Kamer van koop handel en fabrieken. Meer en meer groeide zijn vermogen aan en ook zijn huisgezin vermeerde, daar Mathilde hem nog twee kinderen schonkeen jongen en een meisje. Zijn geluk er. voorspoed bleef voortduren, maar de misdaad die hij in zijne jeugd gepleegd had, kwam hem menigmaal voor den geest. Al zeide ook Mathilde tot|hem «Welk een zegen ver spreidt gij niet om u heen, ruim 65G rnenschen zijn door uwe werkzaam!,- in staat gesteld in hun levensonderhoud

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1