Ofüciëele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. lijken, geen goede socialisten kunnen zijn. Van Raay zal a. s. Maandag de eerste vergadering der «afgescheidenen" of wel chocolade-democraten inwijden met een voordracht, waarin waarschijnlijk de echte Domelakraten weer worden uitge scholden. Zoo krijgt ieder zijn beurt. VI. BI. Van Zaterdag jl. tot en met Woens dag is te Zevenbergen slechts één geval van pokken aangegeven. Een kind, het welk niet gevaccineerd was, is aan die ziekte overleden. Onder Amerongen, tusschen die ge meente en Eist, woedde Woensdag een hevige boschbrand op het eigendom van Graaf Aldenburg Bentinck. Door ver eende krachten wist men ten laatste de vlammen te stuiten. De oorzaak is niet bekend. De organisatie van de artillerie is bij kon. besluit van 29 Maart jl. in dezer voege gewijzigd, dat het -ie regiment vesting-artillerie uitgebreid is met drie compagnieën, bestemd voor den dienst op de pantserforten en garnizoen hou dende respectievelijk te den Helder, Haar lem en 's Gravenhage. Behalve het gewone personeel, zijn bij elk van deze compagniën ingedeeld 1 machinist Ie kl. en 1 machinist 2e klasse, wier tractement op resp. f 1100 en f950 is bepaald. Aan een der machinisten 1. kl. kan bij uitzondering f 1200 tracte ment 'sjaars worden toegekend. Met 1 Mei 1886 zal de eerste van deze •compagniën worden opgericht, terwijl de oprichting der beide anderen zal plaats hebben, naarmate zulks, in verband met het gereedkomen van pantserforten, noo- dig wordt geacht. De leden van den Centralen raad der sociaal-democratische partij in Neder land en de commissarissen der drukkerij «Excelsior" hebben het noodig geoor deeld, een antwoord te geven op de brochure van C. J. van Raay, waarin deze de redenen opgeeft voor zijn «af scheid van den sociaal-democratischen bond". Het geschrift, waarin dit ant woord gegeven wordt, is getiteld: «Vijf en dertig leugens in één vijfcents-bro chure of de hoop Jer toekomstige arbei derspartij". Deze titel duidt aan, dat de waarheidsliefde van Van Raay betwist wordt op 35 punten, die achtereenvol gens worden opgenoemd. Als bijdrage tot kenschetsing van hetgeen er al zoo in den sociaal-democratischen broeder kring omgaat, verdient de brochure wel de aandacht, ook buiten dien kring. Nu aan de Balkan-quaestie een einde is gekomen, schijnen de Mogendheden zich eens met Griekenland te zullen gaan bezighouden. De vreemde gezanten te Athene overhandigden de regeering reeds de collectieve nota waarin kennis wordt gegeven van het sluiten der Turksch- Bulgaarsche schikking en de wensch wordt geuit, dat Griekenland zich naar 'dé uitspraak der Mogendheden schikken zal. Dat zij evenwel, wanneer dit laatste niet mocht gebeuren, tot strenger maat regelen hunne toevlucht zullen nemen, blijkt uit het antwoord door Duitschland, Oostenrijk en Rusland, op het van haar ontvangen rondschrijven der Porte toe gezonden. Daarin geven zij de Turksche regeering de verzekering nieuwe en af doende maatregelen te zullen nemen om de ontwapening van Griekenland te ver krijgen. Te Berlijn heerschen de mazelen epi demisch en zijn de Kroonprins en twee zijner dochters mede door deze ziekte aangetast. De schoondochter van den Kroonprins prinses Wilhelm heeft ook de ziekte gehad, doch bevindt zich reeds op den weg der genezing. Het voorstel ter bevordering van Duitsche nederzet tingen in de Oostelijke provinciën van Pruisen, werd deze week in het Heeren huis behandeld en na een kort debat onveranderd aangenomen. Bismarck be toogde, in antwoord aan den heer ICoz- nielsky, door wien het voorstel werd be streden, dat de regeering met dit voor stel slechts een defensief doel heeft. Zij wil de vernietiging van den Duitschen volksgeest door het Poolsche element ver hinderen. In de laatste dertig jaren toch zijn vele gemeenten, met eene bevolking wier voorouders Duitschers zijn geweest, geheel Poolsch geworden, zoodat de in woners zelfs geen Duitsch meer verstaan. Tegen dat voortwoekeren van het Polo- nisme is het voorstel gericht; wij willen niet uitroeien, zeide Bismarck, maar willen ook niet uitgeroeid worden. Te Brindisi hebben zich sporadische gevallen van cholera voorgedaan, geen enkel echter met doodelijken afloop. Ook te Monopoli, een plaatsje met 21.000 in woners in de provincie Bari, zijn ver scheidene Choleragevallen voorgekomen. Er worden krachtige maatregelen geno men om een epidemie te voorkomen. Reeds eenige maanden geleden werd vermeld, dat evenals in Soedan ook in het gebied van den Senegal een mahdi was opgestaan, die over een leger van 15U00 man beschikte. Sedert dien tijd had men niets van hem gehoord, totdat plotseling de tijding werd ontvangen, dat hetFransche fort Bakel was aangevallen en dat in de nabijheid daarvan was ge vochten. Het fort en het dorp Bakel lig gen aan den linker oever, van den Senegal, die daar 200300 meter breed is, 880 kilometer van St. Louis. Het met bastions en een wal voorziene fort ligt op eene hoogte, die den rivier beheerscht. Het werd in 1856 door kolonel Faidherbe gebouwd. Het dorp telt 1250 inwoners en is het middelpunt van druk verkeer. Alleen gedurende den winter, wanneer door de regens de rivier is gewassen, is er eene geregelde gemeenschap met St. Louis. Tegenwoordig, in het droge seizoen, zal het moeielijk zijn, snel ver sterkingen naar Bakel te zenden. Indien het in handen van den Mahdi valt, dan zullen de stammen die tot nog toe aan Frankrijk zijn getrouw gebleven, waar schijnlijk ,zijn partij kiezen en dan is het grootste gedeelte der Fransche be zittingen in gevaar. Reeds den '14. Maart was Bakel aangevallen toen hadden de Franschen 10 dooden en 23 gewonden. Hun laatste verlies wordt niet opgegeven. In België is het nog alles behalve rustig. Te Molenbeek hebben de machine werkers het werk gestaakt. In den om trek van Charleroi maken een aantal benden, tot een gezamenlijk getal van duizend personen, de wegen onveilig. Een bende van ongeveer 200 man waagde zich tot op de grenzen der stad Aalst en sommeerde de heeren Degiest tot be taling van 2000 francs, met bedreiging anders de molen in brand te zullen steken. Door een der knechts werd met een ge weerschot geantwoord, waarop de bende uiteenging. Aan do Indep. wordt uit Charleroi gemeld, dat de toestand eer somberder dan beter wordt. Wel is de openbare macht er in geslaagd het oproer te onderdrukken, maar het door de socialisten uitgestrooide zaad begint wortel te schielen en men vreest, dat na het vertrek der troepen, de werkstakin gen weder zullen beginnen. De heer M. R. Hamming, le luit.- adjudant bij het le Reg. Huzaren, is als zoodanig van het Depot-Escadron, alhier in garnizoen, overgeplaatst naar Deventer. Onze voormalige stadgenoot de heer J. J. Milder, 2e luitenant der In fanterie by 't leger in Ned.-Indië, zal den28sten dezer naar zijne bestemming vertrekken. De Kolonel der Cavalerie S. J. von Huguenin, belast met het bevel over de rij- en hoefsmidschool, zal, zoodra deze inrichtingen naar hier zijn overgeplaatst, belast worden met het toezicht over het eskadron orelonnancen. De alhier bestaande hulpbank sloot in 1885 een 72-lal leeningen, tot een gezamelijk bedrag van f9791. Volgens de winst en verliesrekening hebben de ontvangsten f 515,74'/2 bedragen, en de uitgaven f 348,71, zoodat zij met een voordeelig saldo van fl67,03'/2 sluit. Op het einde des jaars werkte de bank met een som van f6270,84'/2. Woensdag jl. werd nog met goed gevolg door D. Limpers, leerling der Christelijke- en D. van de Hoef, leerling der R. Kath.-normaalschool alhier, te Utrecht het examen voor onderwijzer afgelegd. Dinsdagavond hield de Amersf. afdeeling der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank hare laatste openbare vergadering in dit seizoen. Door prof. J. J. P. Valeton werd medegedeeld, dat het ledental tot 22 was geklommen. Na in eene rede de nadeelen te hebben uit eengezet, welke voor den werkman het noodzakelijk gevolg zijn van het misbruik van sterken drank, werd deti aanwezigen gelegenheid gegeven als lid toe te treden. Een 18-tal gaven hun verlangen daar naar te kennen. De zomermaanden zul len als proefmaanden voor hen gelden. Over hunne opname zal in September a.s. worden beslist. Bij de gisteren, door de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde, uitgeschreven stierenkeuring waren in het geheel aangevoerd 18 stieren, waar onder 13 pinkstieren, 4 tweejarige stie ren en '1 Schotsche stier ter opluistering ingezonden door den Hoogwelgeb. heer Baron van Boetzelaer van Oosterhout. Van de pinkstieren verkr egen'le prijs van f40.de zwart bonte bles van V\. van de Glink te Maarn; 2e prijs van f30.de zwart bonte bles van S. Bloe- meridaal te Woudenberg; 3e prijs f20. de zwarte blaar van Baron van Boetze laer van Oosterhout te Amersfoort; 4e prijs f 10.de roodbonte van R. van Woudenberg te Baarn. Van de tweejarige stieren verkreeg de zwartbonte kol Yan Baron van Nagell te Barneveld de le prijs, terwijl de 2e prijs werd behaald door de zwartbonte kol van R. van Woudenberg te Baarn. Als keurmeesters fungeerden de hee ren P. Koning, werkzaam aan de Rijks- Landbouwschool te Wageningen, A. Spithoven van Werkhoven en .1. E. Ba ron van Hardenbroek van Lockhorst. Bij deze keuriDg waren verscheidene prachtexemplaren aangevoerd en volgens iret oordeel der keurmeesters is er niet alleen groote vooruitgang te bemerken in de veredeling der rassen, maar be hoeven zelfs de stieren uit deze streek, dus van zandgronden, voor de stieren, die in de beste kleistreken gehouden worden niet meer onder te doen. Het adres van neringdoenden hier ter stede, in zade de Inkomstenbelasting is, voorzien van 57 handteekeningen aan den Gemeenteraad verzonden. Het overgangs-examen op de bur geravondschool zal plaats hebben op Maan dag 19 dezer, van 68 ure, des avonds. De burgemeester, de raadsleden en de secretaris der gemeente zijn uitgenoodigd dat examen met hunne tegenwoordigheid te vereeren, voor wie o. a. op Vrijdag 16 April, des avonds van 68 ure, de teekeningen, die de leerlingen in den afgeloopen winter hebben vervaardigd, ter bezichtiging zullen zijn gesteld. Bij de op 16 April 1886 gehouden aanbesteding van het uitdiepen en onder profil brengen der verschillende beken, staande onder beheer van het Heemraad schap de Eem waren de volgende 8 bil- letten ingekomen Perceelen le 2e 3e 4e 5e J. de Waal, Gouda f 900. f1500. f7G0. J. v. d. Berg, Amersfoort - 975. -1350. -775. f275. f450. A. Posthuma, Amersfoort -1050. -1265. - 69S. -277. -429. H. Velthuizen, Woudenberg - 695. - 1148. - 502. - 185. - 380. E.Sehoepbou- wer, Utrecht - 785. - 1274. - 762. J. de Vos de Bruin, Wou denberg - 883. - 579. -132. A. de Borst. PapendreclU - 760. -1189. -718. - 208. -348. Th. W. Bonte, Amersfoort - 740. - 1390. - 710. - 200. - 355. De gunning is 8 dagen in beraad ge houden. Gisterenavond, tusschen acht en negen uur, had er op den overweg van den Staatsspoor te Kesteren een treffend ongeluk plaats, een landbouwer werd al daar door den trein aangereden waarop de dood onmiddellijk volgde. Een treurige mare werd dezer da gen uit Den Haag door gansch Neder land verbreid. Zij gold het overlijden van etn der meest bekende en algemeen ge- eetde romanschtijfsters, Mevrouw A. L. G. Bosboom-Toussaint. Den 16n Septem ber 1882, bij gelegenheid harer zeventig sten geboortedag, ontving zij nog de dui delijkste en treffendste blijken, hoezeer haar het Nederlandsche volk achtte en waardeerde. Ann» Louisa Geertruida Toussaint heeft door hare werken, niet alleen een naam gemaakt, maar zich bovendien eene eere zuil gesticht in de galerij van Neder landsche Kunstenaars. Wij noemen van hare werken slechts: «Het huis Lauer- nesse", «Gideon Florenz", «De Delftsche Wonderdokter", «Majoor Frans", «Langs een omweg", «Raymond de Schrijnwer ker" enz. en ieder zal zich dankbaar de genotvolle oogenblikken herinneren, bij het lezen dezer kostelijke boeken, tinte lende van geest en phantasie, doorge bracht. Aan de zijde van een haar waar- digen echtgenoot, den kunstenaar Bos boom, heeft zij een hoogst gelukkig leven geleid, geheel aan het schoone en edele gewijd. Hare naam blijve nog lange jaren bij het Nederlandsche volk in dankbare herinnering. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Donderdag, den 22. April 1886, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling I. Ontwerp-verordeningen tot heffing en invordering van plaatselijke directe belastingen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2de helft der maand Februari 1886. 1 Mej. C. Geenwars, Amsterdam. 2 G. P. Cubooter, 's-Gravenhage. Utrecht. Eenigen tijd geleden vormde zich alhier een Commissie, zich ten doel stellende om, bij genoegzame deelneming, bij gelegenheid der aanstaande feesten het Oud-Kerkhof en aangrenzende straten electrisch te verlichten. Nu dat doel ten volle is bereikt, heeft zich eene tweede Commissie gevormd om in dezelfde geest werkzaam te zijn met betrekking tot de nabijgelegen, Choorstraut, Servetstraat en Stadhuisbrug, zoodat daardoor eene electrische verlichting zal worden ver kregen, zooals vermoedelijk in ons land nog niet werd gezien. Op de Oude gracht alhier geraakte jl. Woensdag middag een 5 jarig meisje dat aldaar met andere kinderen speelde, onder een zwaar beladen, door honden getrokken handwagen. Door een voorbij ganger opgenomen en naar de ouder lijke woning gebracht bleek de kleine, althans uitwendig, geen letsel te hebben bekomen, niettemin werd onmiddelijk geneeskundige hulp ingeroepen, doch deze heeft niet mogen baten, doordien het kind 'reeds den volgenden dag aan de gevolgen van inwendige kneuzingen overleed. De bevolking der provincie Utrecht was op 1 Januari, 103.758 mannen en 105.574 vrouwen, zoodat het totaal cijfer in 1885 is toegenomen met 2630 zielen. Door vertrek uit de provincie werd het totaal cijfer verminderd met 74 mannen en door vestiging vermeerderd met 37 vrouwen. In de voornaamste gemeenten was het totaal cijfer der bevolking aldus: Utrecht 77.431, Amersfoort 14.863, Zeist 6.403, Reenen 4.808, Baarn 4.430, Venen- daal 4.290, Mijdrecht 3.911, Soest 3.858, Vinkeveen 3.633, I.Iselstein 3.430, Loos- drecht 3.218, Wijk bij Duurstede 3.121 Baarn. Vrijdag is van hier gevanke lijk naar Utrecht overgebracht de per soon v. K. onder beschuldiging van dreig brieven te hebben geschreven aan een politie-agent en een dienstmeid alhier. Tot Secretaris van het departement Baarn der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd Dr. van Cappel- len, alhier. Vrijdagmiddag viel een werkman van de pastorie op den Brink van een aanzienlijke hoogte; hij werd per vige- lante naar Soest vervoerd, alwaar hij thuis behoorde. De restauratie van de buffetten aan het station te Baarn is gegund aan den heer A. Zondervan te Leeuwarden. De koetsier M. in dienst bij de familie G. overreed jl. Zondag bij het uitgaan der kerk eene vrouw. Moge dit ongeluk genoemde koetsier een spoor slag zijn voortaan xvat minder woest te rijden. Schcrpeuzeel, 15 April. In eene sloot langs het «Utrechtsche land" alhier werd Donderdag namiddag het lijkje ge vonden van een pasgeboren kindje. De politie is. met deze treurige zaak in ken nis gesteld. Algemeen wordt vermoed, dat dit kindje afkomstig is van doortrek kende reizigers, omdat men eergister in de nabijheid dier plaats een paar hunner wagens zag staan, en dien dag onze ge meente weder als overvoerd was van Zoogenaamde jeugdige kooplui (bedelaars). Ecmncs-buUen. 15 April. Tot groote blijdschap der gemeentenaren be dankte heden onze beminde predikant ds. J. J. C. van Toorenenbergen zoowel voor het beroep naar Kampen als voor dat naar Wanswerd en Jislum. Yeenendaal. Voor de tentoonstel ling van rundvee, varkens, pluimgedierte, boter enz. op 4 Mei hier te houden, werden Dinsdag II. reeds meerdere nom- mers aangegeven. Aanstaanden Dinsdag van 10 tot 1 uur houdt de tentoonstel- lings-commissie voor het laatst zitting ten huize van den heer A. W. de Haas; zij, die nog iets op de tentoonstelling willen aanbrengen, moeten dan daarvan aangifte doen. Mijnheer de Redacteur De «Amersfoortsche Courant" heeft in haar jongst verslag van de uitslag der acte-examens wél de namen van ds op Maandag en Woensdag geslaagden uit Amersfoort opgegeven, die van Dinsdag zijn echter niet opgenomen. Dit is een onpleizierig ding voor hen die Dinsdag wél geslaagd zijn. De omstandigheid bo vendien, dat met het verslag van 12 Oktober des vorigen jaars hetzelfde plaats had en beide keeren de Katholieke man nelijke jongelieden werden overgeslagen, zou oorzaak kunnen zijn, dat er aan op zet gedacht werd. En dat bestaat bij de Redactie dier Courant toch niet? Hoogachtend, Uw Dienstwillige RIBBERINK. Amersfoort, 16 April 1886. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke omslag) over het dienst jaar 1886, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 14. April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van den 28. Juni 1881, (Staatsblad No. 97); Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van' G. VAN DEN BERG J.Pz., wijk I, nommer 6. Amersfoort, den 13. April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT doet te weten, dat door de Weerbaarheidsvereeniging eiken Donder dag, van 4 tot 8 uren Schietoefenin gen gehouden worden op het terrein genaamd de Vlasakkers, gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 14. April 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zar verga deren op Donderdag, den 22. April aan staande, des namiddags te èèn ure. Amersfoort, den 16. April 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 9 April, Petrus Johannes Wal- trudis, z. van Joannes Krol en Antonia Cornelia Lanrijsen. Jan Dirk, z. van Jacobus Klaarenbeek en Jantje Catharina Hageineijer. 10 April, Barlholomeus, z. van Gerrit van de Kraats en Antonia Vee- nendaal. Jan Reinier, z. van Arnoldus Hubertus Donze en Jannetje Bakkenes. - 11 April, Johannes, z. van Arnoldus van Scherpenzeel en Agnes Rosier. Willem, z. van Willem Riksen en Wilhelmina van Keulen. 12 April, Dirk Jan, z. van Willem Langeubach en Maria van Appelen. 13 April, Johannes, z. van Dirk van der Linden en Petronella van der Veer. Krijn Johannes, z. van Jan Johannes de Groot en Jacoba Maria van Doorn. - 14 April, Johanua Maria, d. van Autonie Pijpers en Gijsberta Dreumer. Ondertrouwd: 15 April, Bertus Kreij- kamp en Heudrika Alijda van Surksiun. Jacob Knoppers en Adrians Amarentia Blom. Geuuwd 14 April, Gerrit Venno en Jacobs Polman. 15 April, Cornelis Schim mel en Elisabeth Schuuring. Overleden: 8 April, Matthijs van den Bosch, 54 j., echtg. van Wilhelmina Ebert. 12 April, Hartog Abraham de Vries, 50 j., eehtg. van Betje de Rooij. Johanna van Veen, 46 j., echtg. van Hendrik Buijs. 13 April, Wilhelmina Jaeoba Willemse, 16 m. Johanna Catharina de Lat, 71 j., wed. van Petrns Johannes Milot. 14 April, Cor nelia Elisabeth Goseling, 74 j., wed. van Johannes Theodorus Spaan. Bunschoten. Geboren: 15 April, Petertje, d. van Jacob van Diermen en Gerritje van den Hoogen. Gehuwd Hendrik Koelewijn en Lain- mertje Koelewijn. Hoogland. Geboren: 12 April, Margaretha, d. van Antonie van den Hoven en Antje van 't Klooster. Alijda Hendrika, d. van Peter van Ruitenbeek en Johanna Maria Roordink. 13 April, Teuntje, d. van Dirk Veldhuizen en Dirkje van Oeffel. Stoutenburg. Geboren: 15 April. Willem, zoon van Aart van de Visch, on van Stientje Grift. Lensden. Geboren: 10 April, Wilhelmina, dochter van Coruelis Engelen en Antje Berkien. 13 April, Wilhelmus, zoon van Stephanus van den Berg en Mietje Koller. -—13 April, Trijntje, dochter van Barend van de Lagemaat en van Jacoba Broekhuizen. Ondertrouwd Willem van Ginkel met Johanua van den Brink. Woudenberg. Geboren* 8 April, Cornelia, d. van Goossen de Kruijff en Geertruida Donselaar. 10 April, Janna, d. van Erris de Kruif en Rijkje van de Haar. Ondertrouwd: 15 April, Aart Eijkel- kamp, 41 j. en Errisje Meerbeek, 40 j. 15 April, Cornelis van Aalten, 28 j, en Celia Vlastuin, 21 j. 321ste STAATS-LOTERIJ. TWEEDE KLASSE, Trekking van 44 en 15 April. (600 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan dé navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen Tan fSO. 14, 53, 80, 807, 827, 858, 883, 894, 3644, 4406, 4427, 4489, 4491, 4497, 6919, 9337, 14034, 14045,14046,44070, •14095 en 14098. Te zamen 22 prijzen. De volgende trekkingen geschieden: 27-29 April, 10-13, 24-27, 31 Mei, 1, 2, 4, 8—11, 15—19 Juni 1886. Loten zijn nog verkrijgbaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2