(ROOTS OPRUIING Advertentiën. fF. E. Tim, No.l. Een Heerenhuis f. 2. EI HEIHUIS Ho. 4. Een perceel Bouwterrein HEERENHUIS So, B. Een perceel Bouwterrein Gemengd Nieuws. No. 7- Een perceel DITO No. 8. Een perceel DITO No. 9. Een perceel DITO No.lO. Een perceel DITO BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. Hulpbank te Amersfoort. Spaarbank. voor spotprijzen, Kerkstraat 372, Amersfoort. VERKOOPEN: No. 5. Een nieuw gebouwd Griekenland heeft nog geen besluit genomen. Het gerucht dat de Mogend- zieden tót een blokkade van de Grieksche havens hadden besloten, heeft zich tot heden nog niet bevestigd. Wel worden daarover tusschen de Mogendheden on derhandelingen gevoerd. Deze onderhan delingen schijnen door Engeland te wor den geleid. Toch heeft er reeds een voor postengevecht tusschen Turksche en Grieksche troepen plaats gehad en wel in den nacht van den 21n op den 22n dezer. Verliezen werden niet geleden. De Turksche troepen trokken zich terug. Na gemelden datum bleef alles rustig. Te Dublin werd de gewone jaarlijksche vergadering der Iersche National league gehouden. De Lordmayor Sullivan ver klaarde daarop het navolgende Dat de verbondenen onder gunstiger omstandigheden dan ooit te voren ver gaderden, daar concessiën waren gedaan, althans ingediend, waarvoor de Ieren lang geworsteld en geleden hadden. Te hnnner belooning was in het Britsche Lagerhuis door den Eersten Minister een homerule-voordracht ingediend. Ofschoon dit voorstel niet volkomen strookte met het ideaal der Iersche League, mocht men toch voorshands tevreden zijn met die concessie. Na een langjarigen strijd hadden Engeland en Ierland besloten om vrede te sluiten en de vredesvoorwaar den, door Engeland aangeboden, konden door Ier land worden aangenomen, zelfs rnet alle mogelijke beperkingen, ter be- bescherming van de minderheden, die hun landslieden niet best schijnen te vertrouwen. Spreker dreef den spot met de bedreigingen en met de overdreven vrees van de Iersche Unie der rijkstrouwe vaderlandsvrienden en verzekerde, dat vele Iersche protestanten Ilome rule voor staan. Van een gevaar voor rijksverbrok keling kon geen sprake zijn, daar Enge land een te groot gezag in den lande heeft. In Engelsch Indië ziet het er ook alles behalve fraai uit. Door vrijbuiters, uit gezonden door den kroonpretendent prins Myinzaing, werd eene poging gedaan om Mandalay in brand te steken, en daarin slaagden zij helaas maar al te goed. Meer dan een derde der binnenstad en een groot gedeelte der buitenstad is door de vlammen verwoest. De politie en de troe pen, die de brandstichters achtervolgden, konden slechts 4 van hen meester wor den. Een Engelsche expeditie, tegen de lCachyen-stam afgezonden, zag zich ge noodzaakt voor een ontzaglijke krijgs macht inlanders met bergkanonnen ge wapend, terug te trekken. Het politie station te Meegandel viel in handen der inlanders, die de bezetting bonden en 23 man in koelen bloede vermoorden. In New-York duurt de werkstaking der tramway-beambten nog voort, tot groot ongenel van het publiek. Door 2000 politie agenten werd gepoogd de orde te bewaren, maar in de Third-Avenue konden zij de ongeregeldheden niet voor komen. liet gepeupel sloeg hier een tram wagen in stukken. De politie maakte toen gebruik van hare wapens en nam 8 bel hamels in hechtenis. Latere berichten melden, dat de Bond last heeft gegeven, bij de tramwegen den arbeid te hervat ten, nadat de tramweg-besturen verklaard hebben, dat zij niet zullen tusschen bei den komen in het geschil tusschen de maatschappij der Third-Avenue en de werkstakers. Laatstgenoemde maatschap pij neemt nieuw personeel aan. Te Baltimore is insgelijks aan een tramweg een werkstaking begonnen. Maandag hadden' erge ongeregeldheden plaats. Ten gevolge der werkstaking op den Michigan Railway staat de handel volkomen stil te Chicago. De bevolking is zeer verbitterd op de werkstakers. De begrafenis van den bisschop heeft te Madrid met indrukwekkende plech tigheid plaats gehad. De nuntius, de kar dinaal-primaat en de minister van justitie volgden het lijk, dat door 8 priesters in eene open kist werd gedragen. Ongeveer 50,000 menschen woonden de begrafenis bij. Na een korten lijkdienst werd de kist in de Krypt der Kathedraal neer gelaten. Te Venetië deden zich drie gevallen Yan cholera voor, waarvan 2 met deode- 1 ij ken alloop. De schepen der verschil lende mogendheden uit de Italiaansche havens komende zijn aan eene quaran taine onderworpen. In België wordt, vooral na de laatste onlusten, ernstig op algemeene dienst plicht aangedrongen. Te Jumet, Mar- chiennes en Monceaux houden de mijn werkers nog altijd de werkstaking vol. De burgemeesters zullen trachten zich met de besturen der mijnen te verstaan, over de middelen om het geschil bij te leggen. Zoo deze tusschenkomst mislukt, zullen de mijnwerkers eene delegatie benoemen, om hunne grieven aan den koning uiteen te zetten. Er hebben eiken dag meetings plaats in verschillende ge meenten, doch de sprekers mahen steeds tot kalmte aan. Men denkt, dat deze toestand nog lang kan duren. Op dit oogenblik schat men het getal werksta kers op 2300. Bij de herbouwing van de fabriek Baudoux bepaalt men zich voor eerst bij het streng noodzakelijke. De eigenaar heeft zijne aanvraag tot schade loosstelling nog niet gedaan, daar hij de stemming over het wetsontwerp afwacht, welke zijne vraag in de Kamer heeft uitgelokt. Een groep werklieden heeft, door tusschenkomst des burgemeesters van Lodelinsart, gevraagd, dat het dag loon op 4 fr. zou gebracht worden. Het bestuur der mijnen Charbonnages Réunis heeft verklaard, aan deze eischen niette kunnen toegeven, daar de aandeelhouders sedert 10 jaren geen centiem getrokken hebben. De leden van het bestuur ont vangen geen jaarwedde en de vergoeding is uiterst gering; de schuld der maat schappij is met meer dan een millioen vergroot en deze loonsverhooging zou eene totale som van 700,000 fr. bedra gen. Men meldt ook, dat in de fabrieken nog voortdurend maatregelen genomen worden, om des noods tot verdediging gereed te zijn. De beambten oefenen zich in den wapenhandel. De werklieden der pietovens Dufrenoy, te Hoei hebben het werk hervat. Een persoon, die uit nieuws gierigheid te dicht genaderd was, is door een bajonetsteek zeer ernstig gewond. Te Charleroi was Donderdag de toestand verbeterd. Een duizendtal werkstakers is aan den arbeid gegaan. Bij dit nnuimer behoort een bijvoegsel, behelzende het ver slag van den gemeenteraad van Donderdag 22 April. Woensdagmiddag werd door eene daartoe gekozen commissie aan Mej. J. B. van Eyken, als aandenken aan hare leerlingen, eene gouden dames-remontoir- horloge overhandigd, vergezeld van een album, waarin de namen der een-en-dertig deelnemers aan dit huldeblijk. De exploitatie van de gemeente reiniging, vorderde in '1885 f2524.43'/a meer uitgaven dan er ontvangsten zijn geweest. Bij de uitgeversfirma J. F. van Druten te Sneek, verscheen gisteren een nieuwe editie der Wet van den 31. Dec. 1885 dtot verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op effecten" vermeerderd met het Koninkl. besluit van den 9den April jh, de uitvoering dier Wet behel zende. In een handig formaat en tegen den zeer lagen pi ijs van slechts 10 Cents, zal dit boekje, voor menigeen onmisbaar, ongetwijfeld vele koopers vinden. De directie der Algem. Onderlinge Verzekering-Maatschappij bij besmette lijke ziekten »De Philantroop" gevestigd te Bolsward, heeft een uitstekende maat regel genomen, waarvoor de directie alle lof toekomt. Was ten gevolge der vele uitkeeringen die de Maatschappij verplicht was te doen en de onzekerheid der bijheffing, die ge vraagd kon worden bij onderlinge ver zekering, menigeen bevreesd om lief en leed der Maatschappij te deelen, die vrees is nu weggenomen door het plan der directie. Zij heeft n. 1. kapitaal gevonden om eene Maatschappij op aandeelen te stich ten, met een waarborg van f 100,000, verdeeld in 100 aandeelen a f 1000. Daardoor kunnen, als de koninklijke goedkeuring verkregen zal zijn, de deel hebbers zich in 't vervolg voor een eeni- ge vaste premie verzekeren voor verlies of achteruitgang in nering of handteering ingeval eene besmettelijke ziekte het aan plakken van een Bwaarschuwend ken merk" aan hun woning noodig maakt. De acte van oprichting wordt reeds opgemaakt. En waar het nut der instelling reeds bewezen is door den grooten steun aan vele deelhebbers verleend, zal deze maat regel de deelname aan de Maatschappij ongetwijfeld sterk vermeerderen. Utrecht. Door de Politie alhier werd 1.1. Woensdag aangehouden en vervolgens ter beschikking der Justitie naar de Cel overgebracht, zekere A. G. als knecht in dienst bij den Schipper V. alhier en ver dacht zich, ten diens nadeele aan diefstal van een zakje inhoudende eenige gelden, te hebben schuldig gemaakt. Wederom werden alhier een paar Militairen, als ongevoelig voor vermanin gen en straffen, met een briefje van ontslag uit de gelederen verwijderd en wel de kanonniers der Vesting-Artillerie de R en L, terwijl een genie-soldaat, onder behoorlijk geleide van hier naar Ylissingen werd overgebracht, ten einde aldaar, bij het depót van discipline, ge durende eenigen tijd aan eene strengere tucht te worden onderworpen. Montfooi-t, 21 April. Op het duiven hok van Hendrik ten Ham alhier zetten zich gisteren twee postduiven neer, die, hongerig en afgemat, door hem werden gegrepen, gevoederd en onderzocht, bij welk onderzoek bleek dal aan de pootjes stukjes papier waren gebonden waarop stond »Eigensteijn, Amsterdam. Per briefkaart aan dat adres is kennis gegeven van een en ander, doch wellicht is een couranten-bericht meer afdoende om de diertjes aan den rechtmatigen eigenaar te doen terugkomen wellicht ware het nog beter ze los en aan hun lot over te laten, in welk geval de natuurlijkste weg bewandeld zou zijn. Ameróugcn, 21 April. Ter gemeen te-secretarie alhier is aangifte gedaan van een geval van roodvonk. Miiarleiütdijk, 21 April. Naar aan leiding van het bericht uit Veenendaal van 19 April, waarbij als eene bijzon derheid werd medegedeeld, dat aldaar op dien datum reeds asperges van den kouden grond waren gestoken, kan van hier worden gemeld, dat op dien dag op de buitenplaats »Rustenhoven" het zelfde feit zich heeft voorgedaan, hetgeen wel op meer plaatsen het geval zal geweest zijn. Een verschrikkelijke ramp had Woens dag op de Zwarte Zee plaats. Het Rus sische stoomschip Neetalau met 300 ton petroleum van Odessa naar Baku bestemd, had nauwelijks zee gekozen toen eene ontploffing aan boord plaats had, tenge volge waarvan het schip in stukken ge slagen werd en de brandende petroleum zich over dc oppervlakte verspreidde. De bemanning, bestaande uit 13 koppen, kwam natuurlijk om. Een roman uit het werkelijk leven. Een jeugdig apothekersbediende te Edin burgh kreeg voor een paar dagen de blijde tijding, dat hij erfgenaam was ge worden van een vermogen van ongeveer 200.000 gld. Hij was door dit nieuws geheel van streek en in zijn opgewon denheid vergiste hij zich bij het gereed maken van een recept. Een zieke jonge naaister, die het drankje moest innemen, verergerde, doch werd gelukkig nog gered. De bediende werd aangeklaagd, maar de rechter nam ver zachtende omstandigheden in aanmerking en sprak hem vrij. Zoodra de rechtszitting was afgeloopen spoedde de jongeling zich naar het meisje, dat bijna het slachtoffer zijner onvoor zichtigheid was geworden. Zij beviel hem zoo goed, dat hij die kennismaking voortzette en over eenigen tijd zal het paartje, dat op zulk een zonderlinge wijze tot elkander kwam, door den huwelijks band vereenigd worden. Aan een particulier schrijven uit de Molukken ontleenen wij het volgende: ïOp Talaur vertoefden wij 10 dagen met lossen en laden. ïDe toestand is daar allerellendigst, want er heerscht hongersnood, en ten gevolge van allerhande vuil dat de men schen als voedsel gebruiken is er een soort vah gele Ijoorts en rotkoorts ont staan, waardoor reeds een groot deel der bevolking omgekomen is, en die nog overgebleven zijn loopen als geraamten bij den weg. Het ware te wenschen, dat de Regeering in dien toestand verbete ring bracht, want dat is dringend noodig. ïOp Karakeeling begraven ze de lijken niet eens meer, de geheele lucht moet daardoor verpest zijn, en de moeders eten hare kinderen op van honger dat moet in waarheid bestaan de zen deling Gunther heeft het mij voor waar medegedeeld hij hadt die negory be zocht, doch is van schrik en om de pest lucht die er heerschte, spoedig terugge keerd." (IV. v. d. D.) De stationchef van Rochebrune, die door zijn nalatigheid grootendeels de oorzaak is geweest van het spoorweg ongeluk, dat onlangs bij Monte-Carlo heeft plaats gehad, is tot vijftien maan den gevangenisstraf veroordeeld. De vrouw van een daglooner te Niehl (Pr. Rijn-prov.) heeft haar man met zes kinderen in één jaar verblijd. Nog geen jaar geleden beviel zij van een drieling, en thans werd zij opnieuw moeder van twee meisjes en een jongen. De kinderen zijn allen zeer gezond. Van de 16 in leven gebleven Russische patiënten van den heer Pasteur (de eerste bezending door een dollen wolf gebetenen) zijn nu uit Smolensk zeer goede berich ten ontvangen. Zij zijn allen volkomen gezond, en zeer dankbaar jegens den Franschen geleerde. Mijnheer de Redacteur I Vergun mij door middel van uw geacht blad. het volgende in overweging te geven. Wanneer wij voor de eerste maal eene stad binnentreden, zijn er altijd zaken die onze bizondere aandacht trekken. Is men b.v. winkelier, men wendt zich 'teerste tot uitstallingen; of is men schil der, men wordt spoedig aangetrokken door een typisch stadsgezicht of eene eigenaardige kleederdrachtin hoedanig heid van econoom zullen wij in de eerste plaats onze aandacht wijden aan ver keerswegen. Eene stad waar een druk verkeer is te wachten moet: lo. goed gelegen ruime toegangen en 2o. breede en veilige straten hebben. Wij zien dan ook dat, bij den aanleg van nieuwe steden, deze twee eischen op den voorgrond staan. Bij oude steden, zooals de onze, kan echter niet altijd voldaan worden aan deze twee eischen; men moet daar reke ning houden met bestaande toestanden. De stad heeft ruime toegangen in de laatste jaren verkregen; dit moet dank baar erkend worden, maar de hoofdstra ten speciaal de Langestraat met hare lijke verschijdenheid van stoepen met afsluitingen zijn niet meer voldoende voor het veilige verkeer van voetgangers. Niettegenstaande dagelijksch mijn ge moed met dankbaarheid wordt vervuld jegens onze voorouders voor deze getui gen hunner schoonheidszin en ordelie vendheid, doe ik vooral des Vrijdags ochtend op een paar drukke en tevens nauwe punten de bovenvermelde erva ring op. Trots het raadselachtige nut dat deze stoepen aanbieden, blijven het groote beletselen voor het verkeer. Schijnbaar zijn zulke straten ruim; in werkelijkheid echter niet. Een afdoend middel, om hierin verbetering te bren gen, is een doorgaand trottoir van vol doende breedte. Technisch uitvoerbaar is het en vroeg of laat eenmaal zal men toch tot een dergelijken maatregel moeten overgaan. Meestal worden tegen zulke wijzigin gen door »behouds"-lieden vele bezwaren geopperd, waarover echter het gezond verstand moet zegevieren. Wanneer wij, eenmaal in het bezit van een doorgaand trottoir, in staat zullen zijn op ons gemak, eens langs de wer kelijk fraaie uitstallingen der nijvere poorters te drentelen, dan kunnen wij aan onze kleinkinderen verhalen dat men voorheen om ditzelfde genot te smaken de eene stoep op- en de andere af moest klauteren en daarbij gevaar liep met eenig voertuig in aanraking te komen. Wij wijzen hun dan tevens op den rui men ingang bij de Kampeibinnenpoort, waar voorheen juist genoeg ruimte aan wezig was, om eene kar te doen passee- ren Mocht deze. beschouwing door bevoeg den in welwillende overweging worden genomen en daarna tot eene gewenschte uitkomst leiden! Voor de plaatsing van het boven staande is dankbaar ten aspirant-econoom. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 15 April, An toni Hendrik, z. van Antoni Hendrik Drijfhout van Ilooff en Gijsbertke Helène Hamming. Gerharda Jeannette Paula, d. van Gijsbertus van Ede en Diderika Gerharda Schoterman. 17 April, Tonia Gerarda, d. van Hendrik Jan van Baaren en Rika Wijnand. Gerrit, z. van Gerrit Hendrik Smit en Jannetje van Ame- rougen. 18 April, Jannetje Alijda, d. van Gerrit van Nieuwenkuizen en Dirkje Hen- drika van Ginkel. Cornelis Alpbonsus Maria, z. van Hendrikus Schimmel en Sophia Catharina Willenborg. 19 April, Clasina Gerarda, d. van Willem de Graaf en Paulina Antonia Brizee. Jan, z. van Wilhelmus Heere en Antonia van 't Wel. Wilhelmus, z. van Wilhelmus Antonius van Wageningen en Willempje van do Logt. 20 April, Jan Christoffel, z. van Everardus Jacobus de Ruijter en Jannetje Timmer. 21 April, Gerardus, z. van Willem van den Brink en Eibertje Ouderdorp. Ondertrouwd 20 April, Roelf Duin en Margaretha van der Horst. 22 April, Barnardus Walet en Grietje Staats. Overleden 15 April, Catrina van Zuilen, lm. 16 April, Clasina van Breukelen, 71 j., ongeh. 17 April, Alijda DiDa Gerth, 6 m. 18 April, Arie Krouwel, 35 j., echtg. van Wilhelmina Catharina van Biljouw. Doris Ketting, 79 j., echtg. van Aaltje van Wilgenburg. 19 April, Hendrika van Dijk, 76 j., wed. van Wouter Poort. Georgius Stalhosen, 57 j., echtg. van Maria Schouten. 21 April, Gerrit van Hoeijen, 2 m. Jan Poort, 60 j., echtg. van Hendrika van Raait. Hoogland. Geboren: IS April, Wilhelmina, dochter van Jan Franciscus van Bekken en Maria Smit. Trijntje, dochter van Gijsbert Kroon en Wilhelmina van de Bunt. 19 April, Cornelia Everarda, dochter van Jacob Brou wer en Maria Blom. 22 April Gijsberta, dochter van Jan van Bekkum en Maria Steenbeek. Overleden 20 April, Klaasje Maassen oud 6 weken. Soest. Geboren: 10 April, Jacob Cornelis, z. van Theodoras de Zoete en van Cornelia Knoppers. 12 April, Johanna, d. van Gijsbert Kok en van Johanna Vos. 11 April, Ilendericus, z. van Cornelis van Dijk en van Klaartje Tammer. 15 April, Jo hannes Timotheus, z. van Jacobus Wouden berg en van Petronella Verschuur. 16 April, Gijsbertus, z. van Albertus Praag en van Rijkje van Dorrestein. Ondertrouwd: 23 April, Petrus van Roomen en Cornelia Hofslot. Gverleden: 17 April, Jan Geijtenbeek, gehuwd met Antonia van Herwaarden, 65 j. GEVONDEN VOORWERPEN op de openbare straat alhier, welke aan het bureau van politie terug te bekomen zijn Een parapluie en een knipmes. Tot bet geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit bet bestuur op DINSDAG, den 27 APRIL aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot iialfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Het Bestuur zal, uithoofde van den Kerkelijken feestdag op MAANDAG, 26 APRIL e.k., zijne eerstvolgende zitting houden ten Raadhuize te Amersfoort op D1YSDAG, den 27. APBIL 1886, des namiddags van 12 tot 1 uur. A. J. BOS; Secretaris. van Ledekanten, Foiirnnizen, Braad pannen, Waterketels, IJzeren Potten en Coniloren en verder alle aanwezige artikelen bij Notaris Mr. J. M. BICHELLE te AMERSFOORTis voornemens om op Zaterdag den 8. Mei 1886, des avonds te 6 uur in HET VALKJE al daar in het openbaar te (Krachtens art. 1223 B. W.) In de gemeente Amersfoort. met TUIN en SCHUUR, aan den West- singel, bevattende 6 KAMERS, KEUKEN, KELDER en ZOLDER, wijk E. No. 28. Bewoond door den Heer N. G. VAN DOORNIK. met WARANDE, TUIN en BERGPLAATS, aan de Bergstraatbevattende beneden: 2 KAMERS EN-SUITE, KEUKEN en KELDER, boven: 3 KAMERS en ZOLDER. Verhuurd aan den Heer VAN ECK, tot 1 Juli 1887, voor f300.'sjaars. met WARANDE, TUIN en BERGPLAATS, naast perceel 2 en bevattende geheel als voren. Met het volgende perceel verhuurd aan den Heer DE KOFF tot 7 Mei 1887, voor f 300.'s jaars. naast perceel 3, groot 1 are 78 centiaren. met TUIN en ERVE, buiten de Slijk- poort aan het Plantsoen, bevattende be neden 3 KAMERS, KEUKEN en KEL DER, boven: 2 KAMERS en MEIDEN KAMER. Verhuurd aan den Heer DUCIIATEAU, tot 1 Augustus a. s. voor f290.'sjaars. naast perceel 5, groot 7 aren 70 centiaren naast perceel 5, groot 3 aren 25 centiaren. tegenover perceel 6, groot 3 aren 29 centiaren. naast perceel 8, groot 1 are 82 centiaren. naast perceel 9, groot 2 aren 34 centiaren. Afzonderlijk en in verschillende com binatiën. De perceelen zijn te aanvaarden, als perceelen 1, 2, 3 en 5, den 8 Aug. a. s., perceel 4, den 7. Mei 1887 en perceelen 610 dadelijk. De Heerenhuizingen zijn te bezichtigen Woensdag van elke week van 11 tot 12 uur vóór- en van 6 tot 7 uur na den middag, op vertoon van een permissie biljet aftegeven door of van wege den Notaris. Betaaldag der kooppenningen, den 8. Aug. 1886. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2