NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. VEROORDEELD. N. 36. Woensdag 5 Mei 1886. Vijftiende Jaargang. Eene Anöalnsiscke Vertellint VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. Feuilleton. st0t-tai. BUITENLAND. AMERSFOORTSCHE COÜRANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door liet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Z. M. heeft den heer J. D. Stork, commissaris van politie te Amsterdam, benoemd tot ridder van de Eikenkroon, in verband met het in Januari jl. door den heer Stork gevierd 25-jarig jubileum. Het Koninklijk Gezin is te 9.30 uren van Amsterdam naar Ret Loo vertrokken met een deel der Hofhouding, terwijl de overige naar 's Hage terug keerden. Z. M. de Koning stelde den Burge meester f2000 ter hand voor de alge- meene armen, en verzocht voorts, aan de burgerij HDs. groote ingenomenheid kenbaar te willen maken voor de blijken van gehechtheid aan zijn Vorstelijk Huis, ook bij dit bezoek aan de hoofdstad weder ondubbelzinnig aan den dag gelegd. Ten kwart over elf uur kwam het vorstelijk gezin op het paleis het Loo, opgewacht door mr. J. A. van Hasselt, burgemeester van Apeldoorn, J. W. R. baron Bentinck tot Schoonheten, luite nant-kolonel, jagermeester des Konings voor Gelderland, en J. A. van Steijn, intendant van het koninklijk paleis en domein het Loo, benevens tal van belang stellenden. Tijdens de begroeting bood eene dame, naar men meent mevr. Horstink, uit Enkhuizen, Z. M. een ver zoekschrift aan, hetwelk door Z. M. werd aangenomen, en het in de hand houdende, ten paleize werd medegeno men. De 2e luit. der art. H. E. Koop- mans is voor drie maanden belast met den veiligheidsdienst aan het kruithuis te Delft, ter vervanging van den ln. luit, C. H. A. R. Schuurman. Een van de eerste gevolgen van het einde der ministerieele crisis is de her vatting van het overleg tusschen de Regeering en de eerste Kamer der Sta ten Generaal. Hedenavond komen de leden der Kamer weêr bij elkaar. De conversiewet zal dan behandeld worden. Jn Den Haag moet dezer dagen bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, Heemskerk, een brief bezorgd zijn, die een bedreiging tegen dien staatsman inhield, blijkbaar ingegeven door socialistische droombeelden. Aangezien het schrijven ongeteekend was, is 't moeilijk uit te maken wie de man is, die zoo laf was te dreigen zon der den moed te hebben zijn naam te noemen. De politie houdt intusschen een oogje in het zeil. Volgens een brief uit de Hofstad in de Midd. Ct. zal de conferentie tot het tegengaan van drankverkoop op de Noordzee den 10. Juni te 's Hage plaats hebben. In tegenstelling met eene vroe gere weigering, die echter nooit officieel, alleen officieus is gedaan, zal Duitsch- land ook aan deze conferentie deel ne men. Wellicht is die verandering van gezindheid toe te schrijven aan den gun- stigen indruk, dien de aanneming van het zalmtractaat te Berlijn gemaakt heeft. Indien echter die bereidwilligheid nu een lokvogel mocht zijn tot de aanneming van het letterkundig tractaat, dan zal dit op eene misrekening uitloopen; de heer van Karnebeek toch wil, naar men verzekert, de verdediging daarvan niet op zich nemen. Een hoog begaafd man van groote werkkracht, een der grootste critici van den tegenwoordigen tijd, de schrijver van «het Land van Rembrand", Busken Huet, is te Parijs overleden. Het hoofdbestuur der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen heeft ter kennis van de departementen gebracht, dat ter vervanging van de heeren J. A. Böhrin- ger en mr. C. H. B. Boot, die op 1 Juli a. s. als hoofdbestuurders moeten aftre den, zijn opgemaakt de navolgende dub beltallen: I. A. C. Wertheim en mr. A. J. Royaards, beiden te Amsterdam, en II. mr. B. Mees te Rotterdam enmr. A. Bloembergen Ezn. te Leeuwarden. De departementen hebben uit elk de zer dubbeltallen eene keuze te doen en daarvan binnen ééne maand bericht te zenden. Blijkens bericht van den consul- generaal der Nederlanden te Lissabon, heeft de Portugeesche Regeering alle zuidelijke havens van Spanje aan den Oceaan, benevens Gibraltar, vrij ver klaard van cholera. Aangaande de met 1 Juni in wer- DOOR 4) Alle toehoorders stemden met hem in, doch de eerste spreker hernam bedaard «De misdadiger zelf? Voor hem juist is een spoedige, pijnlooze dood |,het meest gewenscht. Want wat anders is zijn leven dan eene aaneenschakeling van smaad, vernedering, verdriet en ontbe ringen. Kan zulk een voortbestaan door hem gewenscht worden Gij ziet toch dagelijks in de straten van Ceuta gevan genen, wien het geoorloofd is in vrije lucht te werkenis er iets afzichtelij- kers, hartverscheurenders denkbaar. En dat zijn de beste, de minst zedelijk on- gelukkigen, die of slechts tot eene lichte straf veroordeeld zijn, of een voorbeeldig gedrag geleid hebben, en daardoor aan het doel van hunne gevangenneming be antwoorden. Zoudt gij u niet liever eenen kogel door uwe hersens jagen, dan uw leven lang of ook maar twintig jaren met deze lieden te zamen te leven «Wel zeker," hernam de andere on- middelijk, «en zoo zoudet gij en al deze heeren hier denken, maar wij mogen van ons standpunt uit niet in hunne plaats oordeelen. Zij toch verkiezen de gevangenis boven den dood, en het beste bewijs daarvoor is, dat al de ter dood veroordeelden der, koning om gratie ver zoeken." «Niet altoos," bemerkte de tegen den deurstijl leunende Guardia Civil, «ik heb er eenen gekend, die het niet doen wilde." «Die daar?" vroeg een der aanwezigen. «Neen, het was een ander," zei de soldaat kortweg. «Hoe echter," zei een jonge man met sterk sprekende Joodsche type, die dan ook wezenlijk een dier weinige in Spanje woonachtige Israëlieten en reiziger voor de wereldberoemde Singer'sche naai machines was, tot den eersten officier, nadat hij eerst eene sigarette had opge stoken, en vervolgens de rij na er aan allen eene gepresenteerd had, shoe echter, als een man onschuldig veroordeeld is?" »Bij den geringsten twijfel zou ik hem of vrij laten óf in de gevangenis steken," hervatte de officier onmiddellijk, «eenen onschuldige laten ter dood brengen, dat nooit." «Er kunnen zich echter ge vallen voordoen," zeide de Jood, «dat niemand ter wereld aan de schuld van eenen aangeklaagde twijfelt, en dat king tredende wet betreffende het zegel recht op effecten geeft het Vad. de vol gende nuttige wenken ten beste Het publiek schijnt ten opzichte der met Juni a. s. in werking tredende wet nog eenige voorlichting te behoeven. De wet is inderdaad eenvoudiger dan zij schijnt. Men houde slechts vast aan de zen regel: alle buitenlandsche stukken, die niet reeds van Nederlandsch zegel zijn voorzien, behooren gezegeld te wor den, terwijl alle binnenlandsche stukken, die thans reeds van zegel behooren voor zien te zijn (met uitzondering van de schuldbrieven ten laste van den Staat, die vrijgesteld blijven), zoo zij toevalli gerwijze niet zijn gezegeld, eveneens be hooren gezegeld te worden. Om te zien hoe hoog het zegelrecht is, kan men met vrucht raadplegen de lijst, achter de beknopte «Handleiding" van Gebr. Belinfante voorkomende. Zijn er effecten, die daarop niet voorkomen, dan is het bedrag van het recht toch gemakkelijk door vergelijking te vinden. Bezit men effecten, op de lijst voorko mende, die reeds een Nederlandsch zegel dragen, dan is, natuurlijk, verdere zege ling overbodig. De vraag is nog gerezen, wat men onder «verplaatsingskosten" te verstaan hebbe, die de ontvanger in rekening brengt, als de afstempeling ten huize van belanghebbenden geschiedt, Naar het Vad. verneemt, zullen alleen in rekening ge bracht mogen worden de werkelijke kos ten, die de ontvanger moet maken, om zich tot de belanghebbenden te begeven. Men betaalt die vooruit, doch zal, als men ze te hoog acht, kunnen reclameeren bij hooger autoriteit. Bij schriftelijke aan vraag, die men tot den ontvanger moet richten voor de zegeling aan domicilie, behoort eene lijst der te zegelen stukken te worden overgelegd. Het plakzegel, dat met 24 Mei a. s. verkrijgbaar zal worden gesteld, is iets grooter dan een postzegel; het draagt het Nederlandsche wapen, en daaronder in kleine letter 15 maal de woorden «Nederlandsche Plakzegel". Blijkens mededeeling van den heer J. van 't Lindenhout kunnen de 800 wee zen van de inrichting te Neerbosch voor f 100.000 'sjaars worden onderhouden. In de laatste jaren is echter gebleken, dat de weesjongens in de verschillende werkplaaten en op de boerderij jaarlijks f15000 kunnen verdienen, zoodat het benoodigde kapitaal tot f 85000 wordt teruggebracht, d. i. ruim f 100 voor ieder. Aan het Congres der Vereenigde Staten is vanwege het gouvernement mededeeling gedaan van de met de Ne derlandsche Regeering gewisselde cor respondentie aangaande de voorgenomen heffing van een invoerrecht op petroleum. Volgens de Indépendance zou daaruit blijken, dat de Amerikaansche gezant te 's-Gravenhage van onze Regeering de verzekering heeft ontvangen, dat in plaats van een invoerrecht een taxatie-recht zal worden geheven, hetwelk van geen in vloed zou zijn op de consumtie. Naar wij vernemen, is de wieler wedstrijd van het Alg. Ned. Wielrijders- bond op de baan te Nijmegen bepaald op 6, 7 en 8 Augustus a. s. Verscheidene socialisten ventten Zaterdagavond omstreeks 10 uur op den Vijgendam en in de Damstraat te Am sterdam «Recht voor allen" rond. Onder hen bevond zich ook de bekende Belde- rok, deze wist door zijn schreeuwen in de Warmoesstraat een volksoploop te veroorzaken, zoodat de politie zich ge noodzaakt zag hem in te rekenen; na tuurlijk begreep het volk zijn plicht we der niet om de politie te helpen doch trachtte Belderok te bevrijden, de agen ten zagen zich toen genoodzaakt van hun stokken gebruik te maken om de menigte uiteen te drijven. Het veenbranden is thans in Drente weer in vollen gang, zoowel voor de boekweitzaai als voor het zomerkoolzaad, dat op 't veen zeer goed en soms beter dan boekweit gedijt. Het winterkoolzaad op de klei (Gro ningerland) kwam tot voor eenige dagen goed aan, maar zal door de buitenge woon koude dagen en vele nachtvorsten zeker lijden. De Mogendheden, alles behalve He- vreden met het antwoord door Grieken land op hun Ultimatum gegeven, blijven ten sterkste op de nakoming daarvan aandringen. Wel meent men te mogen verwachten, dat de termijn aan Grieken land tot ontwapening toegestaan, zal worden verlengd. In dien geest wordt ten minste tusschen de vreemde gezan ten te Athene onderhandeld. Men ge looft op deze wijze tot een vredelievende oplossing te zullen geraken. De minister president heeft trouwens aan den cor respondent der Inde]], verzekerd, dat geen oorlog met Turkije zal worden ge voerd. Griekenland was bereid tot demo bilisatie maar niet zooals de mogendhe den die verlangen, daar het Grieksche gouvernement niet den schijn op zich wil laden, dat het zich door een ultima tum heeft laten dwingen. In dien geest zal dan ook het antwoord op de laatste nota der Europeesche kabinetten worden opgesteld. De koloniale tentoonstelling te Londen, in South Kennsington is Maandag door Ko ningin Victoria op plechtige wijze ge opend. Door Sir John Lubbock werd een voorstel bij het Parlement ingediend, strekkende tol verkrijging van een kor- teren werktijd voor onvolwassenen, zoo wel jongens als meisjes. In Spanje verwacht men weer een openlijk optreden der Carlistische partij, n.l. wanneer de Koningin een zoon ter wereld brengt. Don Carlos heeft het ont slag van Villoslada, zijnen gemachtigde in Spanje, aangenomen en de generaals Cavero, markies Cerralbo en markies Valdespina met de verdediging zijner zaak belast. Het huwelijk van den Kroonprins van Portugal met prinses Amelie van Orleans is vastgesteld op Zaterdag 22 Mei. De graaf en gravin van Parijs worden den 20en te Lissabon verwacht; hunne kin deren benejfens. al de leden van het huis van Frankrijk zullea zich mede aldaar vereenigen. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de nihilistische beweging weder toeneemt. Ongeveer 300 personen zijn gevat, als verdacht van medeplichtigheid aan het bijeenbrengen enz. van ontplofbare stof fen in het huis van een kozak. De on tevredenheid onder de kozakken wordt toegeschreven aan het invoeren van zoo mde Semstwo's (provinciale verga- en met bevoegdheid van bestuur) g'heel in strijd zijn met de gewoon- hij toch onschuldig is." Nu mengde zich een ander passagier in 't gesprek, een geleerde uit het noor den, waarschijnlijk een Engelschman, wellicht ook wel een Nederlander of Duitscher. Hij was een van die mannen, welke alles weten, slechts zelden spreken steeds een zeer deftig en ernstig gezicht vertoonen, en zich voor niets ter wereld zouden durven veroorloven van de stren ge regelen der etiquette of van de aan genomen vormen af te wijken. Daar hij alles kende, sprak hij ook alle mogelijke, talen, en drukte zich dan ook zeer vloeiend in 't Spaansch uitdit laatste baarde minder bevreemding, wijl hij vroeger reeds gezegd had, dat hij zich voor acht tien jaren te Madrid gevestigd had. «Het verheugt mij te vernemen, dat alle aan wezige heeren, met uitzondering van u, mijnheer," zoo begon hij, terwijl hij eene zeer ceremonieuse buiging voor den offi cier maakte, «dat gij allen voor de af schaffing der doodstraf zijt. Dit is ook mijne overtuiging, eene gegronde, eene onwrikbare overtuiging zij steunt echter niet op een van de door u opgegeven gronden, welke alle slechts als nevenzaak moeten beschouwd worden maar op den fundamentalen bewijsgrond, die is «De maatschappij heeft niet het recht iets te ontnemen, wat zij zelve niet geven kan. I De maatschappij kan geen mensch het j leven schenken, en heeft a priori geens- I zins het recht een mensch het leven te ontnemen." Ziedaar waarom ik een be- slist tegenstander van de doodstraf ben. j Indien wij echter tot 't practisch gebied willen afdalen, dan moet ik bekennen, dat er gevallen zijn, dat ik voor de dood straf zou stemmen. Zooals b. v. in het onderhavige geval, als er eene buitenge woon groote misdaad is gepleegd. Een man, die in koelen bloede drie vrouwen vermoordt «Slechts twee heeft José er vermoord," viel hem de Sargento der Guardi civil in de rede, «de derde is weder hersteld, en koelbloedig kan hij ook niet geweest zijn hij is stellig op dat oogenblik waanzinnig geweest." Hij wilde ze alle drie vermoorden," ging de geleerde ongestoord voort, «dat de derde weer herstelde, was noch zijne schuld, noch zijn wensch; hij heeft haar den dolk even zoo goed en even diep in de borst gestooten, als zijnen beiden an deren slachtoffers. Wat echter de theorie omtrent den oogenblikkelijken waanzin betreft, deze kan onmogelijk staande ge houden worden want waartoe zoude deze leiden Dat alle moordenaars zouden be weren, dat zij voor hunne daden niet aansprakelijk zijn, dat hun de rnourd niet als misdaad kan toegerekend worden en, in plaats van galgen en tuchthuizen zouden er enkel huizen voor krankzinni gen en ziekenoppassers noodig zijn." «Deze zienswijze ware misschien zoo slecht nog niet," zei gansch bedaard een meer bejaard heer, die zich op een der gebourreerde banken een gemakkelijk hoekje had uitgezocht, «misschien komt er nog een tijd, dat men in ieder mis dadiger slechts een zieke ziet." «Deze theorie houdt geen steek," sprak de geleerde verder, «en zij is door de praktijk glansrijk veroordeeld geworden. Hebben de heeren reeds de terdoodver oordeling van Guiteau vernomen De aanwezigen bejaden zulks, hetgeen voor den sprekerminder aangenaam scheen te zijn immers het is voor een man, die alles weet, steeds een streelend gevoel, zijnen minder wetenden medemenschen eene nuttige waarheid te kunnen me- dedeelen. «De moordenaar van den president Garfield is alzoo ter dood ver oordeeld geworden, en de rechters namen zijne theorie van oogenblikkelijken waan zin niet aan. Ik mag alzoo zeggen, dat deze José, zegt gij «José Riveras", antwoordde de Guardia kortweg «Alzoo, dat deze jonge grenswachter of officier, José Riveras, in koelen bloede gemoord heeft, en dut hij drie menschen- levens verwoest heeft. Waren het er

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1