Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. op zijn langdurig gejank geen gehoor.' Dit scheen het dier eindelijk'te vervelen hij drukte met den poot een ruit in en verschafte zich aldus toegang. Niemand te huis vindende, ging het dier langs den zelfden weg terug en de stad in om zijn meester op te sporen. De politie moest intusschen het huis bewaken. De dag van de bijeenkomst der leden van de Tweede Kamer, aanvanke lijk bepaald op a.s. Dinsdag, is vervoegd, zegt de N. R. Ct. De Kamer is ter vergadering opgeroe pen tegen a.s: Maandag, 's namiddags ten half twee ure. De vereenigde vergadering tot sluiting van de zitting op Dinsdag behoort wel van bovenbedoelde vergadering te worden onderscheiden. Door het bestuur der Rotlerdamsclie MVielrijders-vcreeniging is bepaald, dat aan het lid, dat voor 1 September a.s. in 12 uren tijds den grootsten tocht maakt, de gouden medaille der Vereeni- ging zal worden uitgereikt, met dit voor behoud echter, dat, zoo niet 150 mijl afgelegd zijn, geen prijs wordt toege kend. Verder zal een onderlinge wedstrijd voor de Senior en Junior leden gehou den worden. De afstand bedraagt 30 en 15 mijlen. Als prijs wordt een zilveren en een bronzen medaille uitgeloofd. Als eene bijzonderheid wordt me degedeeld, dat van de 70 kiesgerechtig den voor de Provinciale Staten te IJsel- monde, bij de verkiezing op gister, 69 opkwamen. De eenige, die wegbleef, werd hiertoe door ziekte genoodzaakt. Woensdag is te Huizen (N.-II.) een hevige brand uitgebroken in eene bok king- of visch-rookerij aan de haven. Er zijn eenige perceqlen verbrand. Dewijl men bevreesd was voor eene school, is de spuit uit Naarden ook daarheen ge weest om hulp te verleenen. Woensdagavond brak te Zevenhui zen een felle brand uit in een gebouw waarin veel stroo geborgen was. De be woners, die reeds te bed lagen, konden niets redden. Door spoedig aangebrachte hulp bleef de brand, die zich in het eerst ernstig liet aanzien, tot het eene perceel beperkt. Een paard, kippen en konijnen zijn in de vlammen omgekomen. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Mr. P. C. 't Hooft heeft zijn ont slag genomen als lid van de Tweede Kamer (hoofdkiesdistrict Middelburg). Bij de ontmanteling der vestingen is o.a. afbraak van de Bergpoort te Deventer en van de Heerenpoort te Groningen bewaard, om die als eene herinnering aan vroegeren stedenbouw elders weder op te zetten. Daar die poorten, van voren met zorg en smaak behandeld, van achter recht opgaand muurwerk vertoonden, is de heer Cuypers, bij de herplaatsing op het terrein van het Rijksmuseum te Amsterdam, op het denkbeeld gekomen, beide poorthuizen met den achtergevel tegen elkander te plaatsen en het geheel als een bolwerk met aarde en zoden af te dekken. Dit groepje zal, in verband met de beplanting, waaraan men druk bezig is, een schoonen indruk maken. Voorts blijkt het museum reeds nu uitgebreid te moeten worden. Achter den westelijken vleugel, waarin het prenten kabinet en de boekerij zijn gevestigd, word althans de grondslag gelegd voor een bijgebouw, ten behoeve van schil derijen en oudheden. Bij den Rotterdamschen gemeente raad is een adres ingekomen van de af- deeling van den sociaal-democratischen bond aldaar, waarin wordt aangedrongen een gelegenheid te openen, waar men zich kosteloos in het zwemmen kan oefenen. Er bestaat alle reden voor de vrees, dat eene hoogst belangwekkende instel ling, waaraan jarenlang onafgebroken de meeste zorg was besteed om haar te doen groeien tot wat zij geworden was, voor Den Haag en waarschijnlijk ook voor Ne derland zal verloren gaan. Wij vernemen toch, dat Zaterdag besloten is tot ont binding van de vereeniging tot exploitatie van het Museum Prins Hendrik en tot opheffing van dat museum. D. v. Z.-H. vulden plicht en bevredigde eigenliefde. De helft van de bewijzen, die men tegen José heeft aangevoerd, waren niet eens noodig, om hem in de oogen der rech ters en van het publiek een schuldige te doen zijn. Zij hebben de zedelijke, moreele overtuiging van zijne schuld, en alles, wat deze overtuiging kan aan het wankelen brengen, is voor hen het vijan dige, verstorende element, dat uit den weg moet worden geruimd. En wat pleit hier ten gunste van den veroordeelde De verklaring, het getuigenis van zijne verloofde, die hem zoekt te redden. Het is schoon van dit meisje, zullen de rechters zeggen, zij wil hare eer op het spel zetten om haren minnaar de vrijheid weder te geven jammer maar, dat hare vrome leugen niet kan opwegen tegen de dagheldere bewijzen." (H'ordf vervolgd). Zooals wij de vorige maal mede deelden, zou de vorming van een nieuw Kabinet in Griekenland aan een staats man van den tweeden rang worden op gedragen. Dit is geschiedt, maar niet zonder moeielijkheden. Papamichalopou- los door den Koning eerst met de vor ming belast, bedankte al spoedig daar voor, omdat hij het niet met Z. M. eens kon worden. Daarna kreeg zekere Valvis de opdracht en deze moet nu een nieuw Kabinet gevormd hebben. De blokkade der Grieksche kust door de geallieerde vloot wordt intnsschen zeer streng toe gepast. De operatiën worden door den Engelschen admiraal,den hertog van Edin burgh bestuurd, die zijn centrum van beweging' in de Soeda-baai heeft. Alle rapporten worden daarheen gezonden en alle bevelen gaan vandaar uit. De Rus sische schepen, ofschoon zij wel in de Grieksche wateren kruissen, nemen aan de eigentlijke blokkade geen deel. Rus land kan dan ook moeielijk anders, tegen over een door dynastieke relatiën en door godsdienstige banden zoo nauw aan zich verbonden rijk, dan een zelfde houding in acht nemen als Frankrijk. Door de regeering der Amerikaansche Unie zijn twee duizend man linietroepen met geschut naar Cincinnatie gezonden om de politie aldaar bij te staan daar men het uitbreken eener werkstaking vreest. Mr. Ponderly het hoofd van den Amerikaakschen bond der «Ridders van den arbeid" begint nu uit een geheel ander vaatje te tappen. Na eerst tot werkstaken en boycotten te hebben aan gespoord, gispt hij nn degenen die er aan deel hebben genomen en verzoekt hij in een uitvoerig adres aan de leden van den bond een andere gedragslijn te volgen. Te Bordeaux hebben nu ook een groot aantal der trambeambten den arbeid ge staakt. Zij willen de door hen opgerichte voorzorgskas zelve beheeren en eischen, dat 's zomers na 10 en 's winters na 9 uur niet meer zal gereden worden. De heer Lauzon, directeur der maatschappij, liet hen weten, dat wie niet dadelijk het werk hervatte, als ontslagen zou worden beschouwd. In antwoord op dezen raad werd 's avonds door een troep werksta kers een der straten opgebroken en met steenen naar de tramwagens geworpen, bij welke gelegenheid de politie zich van eenige belhamels meester maakte. Donderdag kwam te Parijs de Inter nationale Conferentie ter bescherming van de onderzeesche telegraafkabels bij een. Vier en twintig staten zijn daarbij vertegenwoordigd. Donderdag woedde boven Madrid een vreeselijke cycloon, waardoor een menigte huizen van hun daken beroofd en enkelen zelfs geheel verwoest werden. De toren van de kerk San Geronimo waaide om ver. Het aantal dooden wordt op 50, dat der gewonden op 200 geschat. Ook de omstreken der hoofdstad zijn zwaar ge teisterd. Duizende boomen werden ont worteld. Te Munchen zal eerstdaagsch een groot proces tegen Socialisten worden gevoerd. Niet minder dan 73 personen zijn in staat van beschuldiging gesteld15 ge tuigen charge zijn gedagvaard. Volgens The Times heeft Gladstone's Home-Rule wet niet veel kans van sla gen. Veel is er evenwel niet van te zeg gen; het beste zal zijn den uitslag afte- wachten. De beraadslagingen over het ontwerp werden gisteren na een debat van 8 uren tot a. s. Maandag verdaagd. Ter bewaking van den Russischen Czaar is een corps van honderd en twin tig politieagenten naar Sebastopol ge zonden. Reeds dadelijk na hun aankomst moeten zij groote hoeveelheden dynamiet ontdekt hebben. De heer J. Vlam, kapt. plaatsel. adjudant alhier, is als zoodanig overge plaatst naar Rotterdam, terwijl in zijne plaats alhier benoemd is de heer P. A. G. Bach van het 5e reg. infanterie. Door Z. D. II. den aartsbisschop van Utrecht is tot Kapelaan aan de parochie van O. L. V. Hemelvaart alhier, benoemd de WelEerw. heer C. Verheul. Het gerechtshof te Amsterdam heeft J. V. ter zake van gewelddadige aanran ding eener dame, op een der paden aan den Amersfoortschen berg, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Door de rijkspolitie zijn gister uit de gevangenis te Utrecht naar die te Amsterdam overgebracht C. v. d. V., huisvrouw van d. T., en G. T., beiden alhier wonende beschuldigd van diefstal van geld ten nadeele van J. F., alhier gepleegd, ten einde voor het gerechtshof te Amsterdam terecht te staan. Donderdag 1.1. werd in de sociëteit sAmicitia" eene algemeene vergadering gehouden door het heemraadschap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien. Eerstelijk werden daarin de geloofsbrie ven onderzocht en goedgekeurd van de gekozen hoofdingelanden A. Lagemaat en G. Stalenhoef, waarna die heeren den voorgeschreven eed aflegden en zit ting namen. Tot heemraad voor het 4. district werd herbenoemd de heer G. Stalenhoef, en tot waarnemend heemraad in het 2. district de heer A. Lagemaat herkozen. De rekening en verantwoording over 1835 werd goedgekeurd. Zij wijst voor afdeeling I (rivier de Eem) aan: ontvang sten f5109.745, uitgaven f3547.365, batig saldo f 1462.38; voor afdeeling II (beken) ontvangsten f7447.60, uitgaaf f6964.17, voordeelig slot f 483.43. Vervolgens werd ter tafel gebracht het verslag omtrent den toestand van den algemeenen waterschap van het heemraadschap over 1885, waarin de algemeene toestand voor den waterafvoer gedurende dat jaar zeer gunstig genoemd wordt. Dientengevolge behoefde men in dat jaar slechts tweemaal gebruik te maken van de welwillende toestemming van het gemeentebestuur van Amersfoort tot het openen van de sluisdeuren aan het Spui, en wel van 12 tot 15 Januari en op 1 November, terwijl slechts zeven maal alle balken behoefden gelicht te worden. Overigens kon in den afvoer van water voldoende worden voorzien door nu en dan fnkele balken te lichten of de rinketten in de slutsdeuren aan het Spui te doen openen. Slechts op 14 verschillende dagen was de waterstand in de rivier de Eem bij hoog water hooger dan aan het Spuivoorts heeft men gemeend niet onvermeld te mogen laten, dat zich op 18 Augustus jl. het opmerkelijk verschijnsel heeft voorgedaan, dat, tengevolge van den lagen water stand op de beken, alle balken tijdelijk werden gelicht, om, bij vloed, water uit de rivier de Eem in de beken in te laten. Wijders werden nog eenige mede- deelingen gedaan nopens de onderhande lingen met het gemeentebestuur van Amersfoort, tot het dienstbaar maken voor den waterafvoer van de 3e opening aan de schotbalksluis, en ten slotte, be sloten om toe te treden als lid der Ver eeniging ter bevordering van gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee. De heer E. L. Visser zal de afdeeling Amersfoort van de Nederland- sche pensioenvereeniging voor werklieden, op de algemeene vergadering, den 24en dezer te Amsterdam te houden, vertegen woordigen. 321ste ST.1ATS-LOTEKIJ. VIERDE KLASSE, Trekking van 12 en 13 Mei. (600 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs Tan f 5000. No. 9344. Prijzen Tan f05. 71, 73, 86, 824, 855, 877, 886, 3619, 3639, 3670, 3723, 4440, 4486, 4499, 4942, 6951, 6967, 9307, 9318, 9331, 9338, 14006, 14036 en 14088. Te zamen 25 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 24-27, 31 Mei, 1, 2,4,8—11, 15—19 Juni 1886. Gedeelten van loten zijn nog verkrijg baar. llaarn. Dezer dagen is alhier aanbe- besteed geworden het bouwen van een bierhal met melkinrichting op het ter rein der Ivoudwaterinrichting (minste inschrijver de heer W. van Doornik al hier voor f 3200.) alsmede een wachthuis aan de Eembrug (aangen. voor f 1780.) De heer Schuld uit Barneveld heeft dezer dagen zijn nette apotheek in de Zaanstraat geopend. Zeker niet te vroeg dat Baarn een apotheker verkrijgt daar de bevolking meer dan 4300 zielen telt. De heer Zeiler heeft gisteren, waar voorheen de Villa Amalia stond, het ge heel naar de eischen des tijds ingerichte Hotel-Garni Zeiler geopend. Het gebouw ziet er in- en uitwendig fraai uit en doet den architect v. d. Stok Jzn. alle eer. Daar de heer Zeiler als kok een geves tigde naam heeft, zullen er naar wij ho pen morgen ook in dit nieuwe hotel velen versterkt en gelaafd worden. Rcuswourtc. Het 13 jarig zoontje van den schilder A. van K., die bij de Wed. V. d. W. alhier in dienst was, is dezer dagen van eene aanmerkelijke hoogte op den deel gevallen, met het gevolg, dat de linkerarm uit 't lid was, en het bloed uit het oor liep. Gelukkig viel met den jongen eene hoeveelheid hooi, waarop hij met het hoofd terecht kwam. Anders was hij zeker doodelijk gewond. Waarom de land lieden de balken niet vastspijkeren, of ten minste zorgen dat de slechte door nieuwe worden vervangen, is ons bepaald een raadsel. Nog slechts enkele weken geleden, viel een ander jongeling in deze gemeente op dezelfde wijze. Verstrooid. Een beroemd Duitsch pro fessor in de medicijnen, bevond zich dezer dagen in zijn studeer-vertrek, toen een zijner dienstboden met de boodschap kwam; «dat mevrouw order had gegeven om de kamer te doen." De geleerde heer wist heel goed, dat wat zijn vrouwtje eenmaal in het hoofd had, niet bij haar in de beenen zathij schikte zich in zijn lot, nam hoed en wandelstok en ging eene wandeling maken. Onderweg peinsde hij druk over het gewichtig werk, waarmede hij juist bezig was, toen hij op zoo onaangename wijze werd verjaagd, en hij kuierde door de drukke straten, zonder rond te kijken of op de de voorbijgangers te letten. Eensklaps, en terwijl hij zijn wandel stokje op bevallige wijze liet heen en weer slingeren, bemerkte hij, dat de menschen naar hem keken. Sommigen bleven stilstaan, anderen proestten van het lachen en enkelen die hem kenden, hielden hun zakdoek voor den mond om hun groote vroolijkheid te beteugelen. «Zonderlinge lui," dacht de geleerde heer, «er is in de straat hoegenaamd niets te zien waar zij zooveel pret over kunnen hebben." «Professor, professor," werd eensklaps achter hem geroepen. «Wat is er aan de hand vroeg onze maat, toen een 'koopman, een zijner patiënten, op hem toetrad, «U bent toch gezond en wel hoop ik?" «Gelukkig ja, professor, maar doe me het pleizier en kijk toch eens naar uw wandelstok." Verbaasd haalde de geleerde zijn wan delstok onder zijn arm uit en ontwaarde, dat hij in zijn verstrooidheid met een splinternieuwen, langen ragebol uit kuieren was gegaan. «Nu begrijp ik waarom de lui zooveel pret hadden," zei de man en liep op een drafje naar huis, want hij begreep toch nog wel dat de dienstbode onmogelijk met zijn heuschen wandelstok de kamer aan kant zou kunnen maken. In de Goesche Ct. lezen we het vol gende Naar aanleiding van een bericht in de M. Ct., betreffende op Zuid-Beveland wonende naamgenooten van wijlen den Amerikaanschen spoorwegkoning Van der Bilt, die als zijdmagen door dezen in zijn testament zouden zijn bedacht (welk bericht door ons en door verschi 1 lende andere bladen is overgenomen), hebben wij getracht te weten te komen of er werkelijk bekende familiebetrek kingen tusschen de hier wonende Van der Bilt's en den Amerikaanschen Croesus bestaan. Bij niemand is daaromtrent iets bekendsommigen meenen, doch slechts bij overlevering, dat er in reeds verwij derde zijlinie verwantschap bestaat; anderen hoorden bij geruchte, dat de Amerikaan, evenals zij, van oorsprong een Fries was, maar dan toch reeds weder van vóór meer dan eene eeuw, zoodat de familieband moeilijk meer zou zijn uit te vinden. Na het een en ander over de geschie denis der familie Van der Bilt medege deeld te hebben, komt de G. Crt. tot de slotsom, dat in ieder geval slechts sprake kan zijn van een zeer verre ver wantschap en het komt het blad voor, dat óf het boven bedoelde bericht op een vergissing berust, óf dat een of ander handig chevalier d'industrie een «zaakje" er van wil maken. Van reeds gedane stappen is echter bij niemand van degenen op Zuid-Beve land, bij wie de redactie onderzoek gedaan heeft, iets bekend. Men had voor het eerst van de zaak gehoord door het belicht. Bij de uitgravingen voor de Tjonger- kanalisatie, zijn onder Oudeschoot, behalve menschenbeenderen, een paar voorwerpen gevonden van historische waarde, n. I. een speer en een dolk. de laatste inge legd, waarschijnlijk afkomstig van den een of anderen Spanjaard van hoogen iang uit de 16e eeuw. Beide voorwerpen zijn voor het Oudheidkundig Genootschap te Leeuwarden bestemd. De Zwitsersche Alpenclub zal den Sen Aug. van dit jaar den lOOen gedenk dag der eerste beklimming van den Montblanc vieren. De eersten wien die tocht welke men 45 jaren lang tever geefs beproefd had gelukte, waren de gemsenjager Jacques Balmat en een dokter, Paccard genaamd. Men houdt zich thans te Madrid druk bezig met de keuze van eene min voor het prinsje of prinsesje, dat er verwacht wordt. Vroeger reisden een hofambtenaar en een geneesheer de provinciën Santander en Galicië door, om onder de vrouwen des lands eene keus te doen. Maar tegenwoordig komen de sollicitanten allen naar Madrid. Zij worden daar aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, niet alleen wat haar lichaam betreft, maar ook omtrent hare familie, hare kinderen, haar zedelijk gedrag, enz. Er zijn een groot aantal vrouwen opgeko men, allen zeer schoon en flink gebouwd, maar er is nog geen keus gedaan. Dat er veel liefhebsters zijn is geen wonder. Min te zijn aan het hof is een zeer begeerlijke post. Het loon is zeer hoog. De min wordt als eene dame van het hof bediendzij krijgt vele prachtige kleederen, die zij alle in eigendom mag houden, en zij behoeft niet eens voor het verschoonen en kleeden van het koningskind te zorgen; daarmede is eene kamenier belast. Voorts krijgt zij nog, als de tijd van spenen gekomen is, rijke geschenken in geld van de leden van het koninklijk huis, terwijl haar een jaargeld uit de koninklijke kas verzekerd woidt. Dezer dagen is uit den tuir. der Tuile- rien te Parijs ten aanschouwen van een groot aantal belangstellenden en nieuws gierigen, ingenieurs, luchtvaarders, jour nalisten enz., de heer Eugène Godard, vergezeld van zijn zoon en zijn «leerling" Pierre Crommelin, met een nieuwe bal lon, de Dynamiteuse des airs gedoopt, opgestegen en spoedig daarna in de bin nenplaats van een huis in de Boétiestraat neêrgedaald. Deze ballon, geheel van zijde, met verwarmde lucht gevuld, kan door middel van den verwarmingstoestel naar verkiezing rijzen of dalen. Hij is 27 meters hoog en heeft een inhoud van 5000 kubiek meter, een gewicht van 90 kilogram (den verwaï mingstoestel daar onder begrepen), is omringd van een parachute met een omtrek van 78 meter en wordt beschreven als voor brand en vallen volkomen veilig, al wordt hij van allerlei kogels, bommen enz. doorboord. Eene verklaring van deze laatste merk waardige eigenschap behelzen de berich ten niet. De vulling duurde een groot half uur. Kracht van den storm. Een onderzoek dat in de westelijke Staten van Noord- Amerika omtrent de, daar vaak voorko mende wervelwinden en stormen wetd ingesteld, bracht zonderlinge feiten aan het licht. Zoo bleek het dat een storm vaak het water uit de vijvers, met vis- schen en al, opneemt en mijlen ver met zich voert; menschen en dieren worden door de lucht gesleurd en in geheel vreemde streken overgebracht. Vier jaren geleden vond men bankbiljetten die op reusachtigen afstand uit de woning van een landbouwer waren weggenomen, en te St.-Louis werd eens een locomotief, door den storm opgetild en verscheidene voeten afstands meegedragen. Bij de laatste stormen die te St.-Cloud heerschten, had eene bruidspartij ontzet tend veel te lijden. Het jonge paar was juist getrouwd, men nam de gelukwen- schen der gasten in ontvangst en zong, dronk en vermaakte zich, toen eensklaps het huis van zijne gevesten werd opge licht; alle balken kraakten, het gejammer der gekwetsten mengde zich met het gehuil van den storm en binnen weinige oogenblikken was het onheiL geschied. Van de dertig personen bleven slechts enkelen ongedeerd de geestelijke en de jonggehuwde man bevonden zich onder de gestorvenende laatste was tegen een boom geslingerd en verpletterd en men vond zijn 1 ijk op dertig meters af stand. De dooden zagen er afschuwelijk uit, hunne kleederen waren verscheurd en hun gelaat was zwartsommigen was de huid van het gelaat gerukt en van anderen was de schedel verpletterd. Van de dertig personen bleven tien onmidde- lijk dood, terwijl de anderen min of meer zwaar gekwest waren. Een nagelaten werk van Victor Hugo, een gedicht van 6000 verzenla fin de Satan, zal het licht zien op den 22 Mei, den gedenkdag van 's dichters overlijden. Hoe de Duitschers er op uit zijn hunne waren aan den man te brengen, blijkt uit een bericht van een Lissabonsch dagblad, De Diato de Noticias. De re porter zegt daarin «Ik werd heden uit- genoodigd tot een bezoek aan het stoom schip Gallorps, behoorende tot de alge meene handelsvloot, georganiseerd door het Aardrijkskundig Genootschap te Ber lijn. Dit schip is ingericht als een groot magazijn, een drijvende Bon Marché, Ménagère, Printemps of Louvre. Het biedt ons alle producten der Duitsche fabrieken, verspreidt prijscouranten, ver koopt, neemt bestellingen aan tegen prij zen, die werkelijk alle concurrentie uit sluiten. De Gallorps, zal na een succursaal te hebben gevestigd in Lissabon, alle havens van de Middellandsche zee bezoeken, ter wijl andere schepen van de handelsvloot andere deelen der wereld zullen bereizen. Dr. Jaunnasch, president van het Aardrijkskundig genootschap, is aan boord, en zijne tegenwoordigheid bewijst genoeg het ware karakter van de onderneming. Dr. Jaunnasch is doctor in de philosophie en meester in de rechten. Hij begrijpt, dat het tegenwoordig noodig is de weten schap aan de nijverheid en den handel te paren om met vrucht te kunnen werken. Alle redacteurs der verschillende bladen zijn achtereenvolgens door hem bezocht en aan boord genoodigd. De handel zal wel doen dit streven der Duitschers niet gering te schatten, maar er een prikkel tot eigen werkzaam heid in te vinden. Een zonderling tooneel op een too- neel. In de Fransche stad Toulouse werd dezer dagen de opera «Faust" opgevoerd, en het toeval wilde, dat de rol van Mar- garetha werd vervuld door de echtgenoote van den zangonderwijzer Ismaël, terwijl die van Martha gespeeld en gezongen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2