Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Hulpbank te Amersfoort. Z. M. de Koning zal op 1-4 Juli de zitting der kamers persoonlijk, op plechtige wijze, openen. (Fad.; Door de rechtbank te Arnhem is tegen J. Schooneveld, schaapherder te Achterberg, onder Rhenen, beschuldigd van oplichterij, het maken van valsche handteekeningen en het verkrijgen van goederen op naam van een ander bij winkeliers te Rhenen en Veenendaal, eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden geëischt. De toestand van dr. Salverda, in specteur van het middelbaar onderwijs, die sedert eer.igen tijd ongesteld is, is in de laatste dagen verergerd. Het perceel op het St. Janskerk hof te Utrecht, door het Gemeentebestuur aldaar aangekocht voor eene school, kan daarvoor niet worden ingericht, aange zien gebleken is, dat de verkoopster in de akte van verkoop uitdrukkelijk heeft bepaald, dat bedoeld perceel nimmer tot een school mag worden ingericht. Donderdagmorgen woedde tusschen de halten Stroe en Asselt, aan den Oos terspoorweg, een felle boschbrand, die door den wind flink werd aangewakkerd. Bij het onweder van Dinsdagavond sloeg te Harlingen de bliksem met een zwaren slag op den toren der R. K. kerk aldaar, doch veroorzaakte geen schade, daar de straal terstond in de ruimte af week. TeLisse sloeg de bliksem in een huis, zonder ernstige ongelukken of brand te veroorzaken. Ook werd een boom ge troffen. De Grieken zijn eindelijk eens met de Turken slaags geweest. Of er dooden gevallen zijn is niet bekend, maar zeer zeker zal de quaestie nu wel spoedig haar beslag krijgen. Er is te meer grond dit te hopen, daar Trikoupis, na eerst geweigerd te hebben, nu toegestemd heeft een Kabinet saam te stellen, en Ste- phanopoulos, de candidaat van Trikoupis, tot president der Kamer is gekozen. De Carlisten in Spanje beginnen zich te roeren. Volgens loopende geruchten zullen zij in België of Zwitserland eene conferentie houden, die door don Carlos in persoon zal worden bijgewoond. Of zij evenwel veel uit zullen richten is de vraag, daar don Carlos' prestige sinds 1872 heel wat is gedaald. De jonge Koning wordt heden gedoopt als Alfonso Leon en zal eens als Alfonso XIII regeeren. Het Kabinet had liever een anderen naam gewenscht, daar het getal 13 slechts ongeluk aanbrengt. De Koningin heeft echter juist om deze bij- geloovigheid voor goed te fnuiken, haar zoon den naam zijn's vaders doen geven. De werklieden in de Amerikaansche steenkolenmijnen zullen hoogstwaarschijn lijk op de oude voorwaarden het werk weer hervatten. De beambten der maat schappij tot exploitatie der sPullmar." wagens te Chicago hebben hunne werk staking reeds opgegeven. Vele groote fabrikanten die aan de eischen hunner werklieden tot vermindering der weik- uren hebben toegegeven, hebben nu spijt als haren op 't hoofd, daar zij onmogelijk met anderen meer kunnen concurreeren. In eenige groote fabrieken werd de werk tijd dan ook al weder tot 10 uren terugge bracht. Wij deelden onlangs mede, dat door den Keizer van Oostenrijk het lustslot te Herrenchiemsee van den Koning van Beieren was aangekocht, met het oog dezen in zijne financiëele moeielijkheden te helpen. Nu blijkt evenwel, dat het niet Keizer Frans, maar Duitschland's Keizer geweest is, die het plan daartoe had opgevat. Door de bespottelijke eischen en voorwaarden, die Koning Leopold bij den verkoop vaststelde zijn de onderhan delingen daarover voor goed afgesprongen. Een der voorwaarden was nota bene, dat de wanden der zalen zouden moeten beschilderd worden met tafereelen uit de overwinningen door Lodewijk XIV in Duitschland bevochten. Een dagorder van den Czaar aller Rus sen heeft in Engeland en wellicht ook daar buiten de gemoederen in beroering gebracht. In deze dagorder, uitgevaardigd bij het van stapel loopen van twee nieuwe oorlogschepen, zegt de Czaar, dat de vloot der Zwarte Zee wellicht spoedig in de gelegenheid zal worden gesteld om haar trouw en toewijding aan zijn persoon te bewijzen. Men brengt dit in verband met de Bul- gaarsche quaestie en gist, dat de Czaar zijn nederlaag op politiek gebied daarbij geleden, door geweld van wapenen zal pogen uit te wisschen. In het Engelsch Lagerhuis is bij tweede lezing de wetsvoordracht goedgekeurd, waarbij schadeloosstelling wordt toegekend bij wanordelijkheden en de Minister van Binnenlandscbe Zaken verklaarde bij die gelegenheid, dat deze w'et bij uitzonde ring eene terugwerkende kracht voor één jaar zal hebben. Het Hoogerhuis nam in tweede lezing het Wetsontwerp betref fende het klein grondbezit in Schotland aan. Onder het opschrift HollandZuid- Afrika leest men in de Zuid-Afrikaan het volgende Zekere heer de Rot, on langs uit Transvaal naar Nederland ge komen, heeft te Haarlem eene voorlezing gehouden over de Transvaal, vooral met het doel om landverhuizing daarheen uit Nederland te bevorderen. Volgens hem is het thans de gelegenheid om in Trans vaal voor weinig geld groote uitgestrekt heden lands te koopen. Hij raadde aan, dat zich hier eene vereeniging zou vor men om land op te koopen en dat aan Nederlanders, die zich in Transvaal zou den willen vestigen, te verhuren. Deze voorlezing heeft de pennen over emigra tie naar Transvaal weder in beweging gebracht. Een Hollander die Transvaal liefheeft", schildert in het Doet. Wcekbl. met gloeiende kleuren al de voordeelen van Emigratie naar Transvaalvertelt zijnen lezers, dat men daar op eene be woonde plaats niet meer dan 2 p. st. 12 s. 6 d. per jaar aan belasting betaalt; dat men uitstekende gronden te koop kan krijgen voor 1 s. 8. d. tot 10 s. den morgen, en dat Transvaalsche effecten eene geldbelegging zijn. Hij wil, dat er »in 1886 een 20 000 a 30,000 flinke boeren met hunne zoons en dochters, knechts en meiden" naar Transvaal zul len emigreerendan zou Transvaal de schoonste, de beste en tevens de rijkste Hollandsche kolonie zijn." Van den ge- drukten toestand in geheel Zuid-Afrika ook in Transvaal wordt door deze hee- ren geen nota genomen. Door de Fransche marine werden in de afgeloopen week torpedo-manoeuvres gehouden, waarbij het doeltreffende dezer vernielingswerktuigen ten duidelijkste bleek. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den heer Werner van Amsterdam. Tot commandant van de He Afdee- ling le Reg. Veld-artillerie alhier in gar nizoen is door Z. M. benoemd de Majoor Jhr. V. A. de Pesters. In den loop van dezen zomer zul len op het terras der sociëteit sAmicitia" de navolgende muziekuitvoeringen wor den gegeven: Dinsdag 15 Juni en Dinsdag 3 Aug. door de Utrechtsche Schutterijmuziek onder directie van den heer Coenen; Zondag 27 Juni en 15 Aug. door de muziek van het le Reg. Huzaren, Kapel meester de heer H. Kareis Zaterdag 10 Juli en Zaterdag 28 Aug. door het muziekcorps van het 7e Reg. Infanterie, onder directie van den heer W. Sonneman; en Woensdag 21 Juli door de kapel van 't 3e Reg. Inf. kapelmeester de heer N. A. Bouwman. Bij besluit van den minister van financiën d.d. 11 Mei 1886 is de 322ste Ned. Staatsloterij vastgesteld, welke op de.i gebruikelijken voet een aanvang zal nemen den 26. Juli en eindigen den 16. October aanstaande. De toespraak, vJezus Christus, de grondslag van den Godstempel", door Ds. D. P. M. Graswinckel voor zijne ge meente uitgesproken bij gelegenheid van zijn vijfentwintigjarige Evangeliebedie ning en uitgegeven ten voordeele der Anna Paulowna bewaarschool alhier, heeft voor die school netto ruim honderd gulden opgebracht. Wij ontvingen heden een eerste nummer van den derden jaargang van »ile Echo"Mail-editie voor Oost-en West- Indië. Met dezen nieuwen jaargang treed als hoofd-redacteur van dit blad den Heer L. Brunner op. Vroeger redacteur van de Java-Bode, is hij, .nadat de drukkerij van dit orgaan op last der regeering was gesloten naar 't Moederland gerepatri eerd en sinds korten tijd onzen stad genoot. sOndanks het despotisme, dat zoo vaak verbittert, en de bureaucratie, die zooveel verstikt" nog altijd aan het schoone Insulinde gehecht heeft hij zich ten taak gesteld van uit Patria de Kolo niale belangen te bespreken en te be hartigen. Voor zoover wij naar dit eerste nummer kunnen oordeelen geschiedt dit op eene wijze, dat ieder, die den Nederl. Koloniën een warm hart toedraagt, »dc Ectio" een aangename lectuur zal ver schaffen. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Zaterdagavond 15 Mei 1886, in y>het Valkje." Notarissende heeren A. H. DRIJF HOUT VAN HOOFF en Mr. J. DE LOU TER te Amersfoort. No. 1. Een huis en erf aan de Kampstraat. f1660 2. Een idem C. 97 ,,2000 3. Twee woningen aan den Woudenberger Straatweg. 530 f4190 Utrecht. In de gracht, welke het ge deeltelijk onder deze Gemeente gelegen fort de Bilt omringd, werd j I Woensdag middag, op korten afstand van den straat weg, drijvende gevonden het lijkje van een pasgeboren kind, dat reeds in gevor derde staat van ontbinding verkeerde en in een paar oude zwarte lappen was ge wikkeld. Een in de nabijheid surveillee- rend agent van politie hiermede in ken nis gesteld, haaTde het lijkje uit het water en bracht het naar het Hoofd bureau van politie alhier, waarna on middellijk een onderzoek werd aangevan gen, waarvan het resultaat echter nog niet bekend is geworden. Door de Politie alhier is in beslag genomen een vermoedelijk valsche gulden voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1861. Hoewel blijkbaar met zorg afgewerkt moet het randschrift er echter minder zuiver op zijn aangebracht. Zekere B. heden morgen bezig zijnde aan het station van den N. R. S. alhier eenige werkzaamheden te verrich ten, had daarbij bet ongeluk uitteglijden en door het glazen dak van de waranda naar beneden te vallen, zoodat hij op de stoep voor het gebouw terecht kwam. Onmiddelijk geneeskundig onderzocht bleek het dat de man gelukkig geen ernstige kneuzingen had bekomen. Baarn. Donderdagmiddag werd de eerste steen gelegd voor de Koud water badinrichting in het Prins Hendrik-park alhier. Nadat de jongeheer de Beaufort deze plechtigheid volbracht had nam de burgemeester dezer gemeente het woord en dankte de commissieleden der Baarn- sche bouwmaatschappij en verdere hee ren voor het tot stand brengen dezer inrichting, die hij hoopte een sieraad zou worden van deze gemeente. Het terrein was met vlaggen versierd, terwijl de muziek der huzaren uit De venter van tijd tot tijd een nummer ten beste gaf. Voor de vacature als onderwijzer aan de openbare school (Oosterheide) hebben zich niet minder dan 100 solli citanten aangemeld. Hoogland. De Heer Burgemeester dezer Gemeente is benoemd tot Voorzit ter der beide Waterschappen de Haar en Duist-Nicuiveland I.nosdreclit. 20 Mei. Ten huize van zekeren K. in de buurt Oud-Loosarecht heeft zich een geval van febris-typhoïdea voorgedaan. 't Is meer dan twee jaren geleden, dat zich het laatste géval dezer ziekte in die wijk vertoonde. Een burgemeeitbb van een klein plaatsje in ons land, keek heel gek op toen hij ontwaardè, dat het bewijs van overlijden van zijn voorganger door dien man zelf onderteekend was. Hij moest daar natuurlijk haring of kuit van hebben en stelde een onderzoek in. Toen kwam aan 't licht, dat aan het stadhuis een oud man werkte, die al een halve eeuw in dienst van de ge meente was, wien de vorige burgemees ter, toen hij voor eenige weken op reis moest, eenige onderteekende blanco- stukken voor aangiften van geboorten en sterfgevallen bad gegeven, die de man, zoo noodig, dus maar had in te vullen. De burgemeester stierf onderweg en toen vulde de slimme man een stuk in, waardoor ZEd. Achtbare door zijne hand- teekening bekrachtigde, dat hij dood was. Van alle deelen der wereld komen belichten omtrent ontzettende stormen die gewoed hebben, en ook Engeland bleef niet gespaard. In het district Knighton stortte tenge volge van overstrooming, een spoorweg brug in, juist op het oogenblik dat er een kolentrein over reed de locomotief bleef gelukkig op vasten grond, maar de waggons vielen in het water. De heu velen in den omtrek zijn met sneeuw bedekt. Zonderling is het verschijnsel, dat de storm in dit district, en ook in andere districten, den dood van ontelbare zwa luwen en andere kleine vogels, tenge volge heeft gehadde doode diertjes worden bij honderden en duizenden opgeraapt. Op de heuvels werden ook vele schapen gedood. In de stad Birmingham regende het 4 dagen achtereen en de rivier Rea trad buiten haar oevers, waardoor veel vee omkwam. De overstroomingen rondom de steden Manchester, Sheffield en Lin coln beginnen met groot gevaar te drei gen. Naar men algemeen verzekert is En geland in geen halve eeuw door zoo'n groot onheil getroffen als thans het geval is. Er is in de vorige week te Amster dam een dief gepakt, dank zij de slim heid van eene keukenmeid. Terwijl men ergens aan 't schoonmaken was, maakte zeker berucht personaadje van de gele genheid gebruik om door de openstaande deur binnen té sluipen en zich onder een bed te vei bergen. Toevallig kreeg Aaltje het heerschap in't oog. Zij maakte geen lawaai, maar ging doodeenvoudig naar 't kantoor van haar heer, waar zij echter niemand vond. Daar kreeg zij echter de telephoon in het oog. Nu. dat ding kende zij al goed. Ze had al zoo menigmaal slaan kijken, boe het in zijn weik ging. In een oogenblik stond zij te praten met het politiebureau, in liet volgend oogenblik waren een paar agen ten in huis. en in het derde oogenblik was het heerschap van onder het ledi kant te voorschijn gehaald en in verze kerde bewaring genomen. Voor zoo'n reclame voor de telephoon mocht de maatschappij deze Aal wel een flinke fooi geven 1 Te St. Jacobi (Fr.) heeft men dezer dagen in de woning eener oude vrouw, die wegens verregaande onzindelijkheid, uit hare woning had moeten verwijderd worden, bij nader onderzoek onder aller lei prullen eene geldswaarde van meer dan f 1000 gevonden. Zeer tegen haren zin werden nu het oudje en haar huisje geheel en al gereinigd, waarna zij weder daarin mocht terugkeeren. Men was reeds op het punt geweest om haar in het Armenhuis te plaatsen, waartegen zij zich met kracht verzet had, zoodat zij op de openbare begraafplaats een onderkomen onder den blooten hemel had gezocht. Siberië wordt zeer miskend. Het land is veel vruchtbaarder dan Canada, welks houthakkers zich in een paradijs zouden verplaatst achten te midden der bosschen langs de oevers der groote rivieren, die Siberië van China tot de IJszee door snijden. Siberië vooral het zuiden, waar het een land van graan en vruch ten is zou geheel Europa wel van koren kunnen voorzien, als het maar kon uitgevoerd worden, en in de warme vlakten zijn wijngaarden, die een goede soort wijn opleveren. Een nieuwe madiii. Te Jeddah ver scheen in den persoon van een inboor ling van Soedan een nieuwe madhi, die aan het hoofd van 50 Arabieren de tele graafdraden stuk kapte. Een detachement troepen ontmoette den nieuwen madhi en nam zeven zijner volgelingen gevan gen. Deze werden terstond onthoofd en hunne hoofden op pieken op de poorten van Jeddah ten toon gesteld. Het is nog niet bekend of de voorgewende nieuwe profeet zelf wist te ontkomen. Zn ruste in vrede Dinsdag precies middernacht, werd door een troepje grap penmakers aan de Haagsche kermis, die houdt de gemeenteraad voet bij stuk, tot het verledene behoort, de laatste eer be wezen. Zestien schouders dioegen een doodkist, bedekt met een zwart kleed. Voorop gingen twee personen in aan- sprekerskleeding. De deelnemers aan den stoet trokken met neergebogen hoofden, het kermisterrein over. Dat deze zwarte bende, zoodra zij zich vertoonde, door de vele nieuwsgierigen die zich er bij aansloten, weldra tot een groote menigte aangroeide, laat zich begrijpen. Er werd nog een lijkrede uitgesproken en toen moest 't verbeelden, dat de kermis er onder gestopt was. Beter zoo geëindigd, dan op een min der gewenschte wijze, zal de policie ge dacht hebben. Toch verkeeren velen in meening, dat een schijndoode ten grave gebracht is. De hoop op herleving is bij hen niet verdwenen. Reeds Woensdag werden handteekeningen verzameld onder een rekest aan den Raad om de kermis te behouden. De trouwe hond. In de vorige week maakte eene dame te Berlijn, een water tochtje met een roeibootje zij nam een grooten Leonberger hond mede en ging bij een restauratie gekomen, aan wal. Toen zij het een en ander had ge bruikt, stapte zij weder in het kleine vaartuig, om de terugreis te aanvaarden, de hond volgde haar en sprong vroolijk blaffend in het schuitje, terwijl hij tegen zijne meesteres opvloog die daardoor het evenwicht verloor, en in het twintig voet diepe water stortte. Gelukkig waren verscheidene zeilers in de nabijheid ooggetuigen van het on geval, en zij snelden dadelijk tot redding toe. De dame die zeer dik is uitgevallen, bleef vrij lang boven water en zoo mocht het gelukken haar behouden aan wal te brengen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 308310 van het algemeen politie-reglement dezer ge meente, Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat eene keuring van rijtui gen der voerlieden en huurkoet siers door den heer Commissaris van politie, bijgestaan door twee deskundi gen, in de stallen der eigenaren zal ge houden worden op Donderdag, den 27 Mei, e. k., en zoonoodig volgende dagen, terwijl op Zaterdag, den 29 Mei aan staande, terzelfde plaatse eene naschouw zal geschieden van rijtuigen, aan voor noemden Commissaris tijdig op te geven, welke op eerstgemelden tijd niet kunnen worden vertoond. Amersfoort, den 19. Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van den 28. Juni 1881, (Staatsblad no. 97), gewijzigd bij de wetten van den 23. April 1884 (Staatsblad no. 54) en 16. April 1885 (Staatsblad no. 78); Brengen ter openbare kennis dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van JANNETJE MARK HOF, weduwe van PETER VERHEUVEL, in het perceel wijk F, no. 124. Amersfoort, den 20. Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN W'IJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren' 13 Mei, Agneta Autonia en Henriette Petronelle, twee d. van Roeland de Haas en Agneta Antonia Schimmel. 15 Mei, Maria, d. van Iiartje van Eijkelen- burg. Johanna Hillegonda Maria, d. van Hendrik Geijtenbeek en Martha van Zuilen. 16 Mei, Gerrit z. van Lubertus Brink en Hendrika Teunisje Jansen. Johanna Hen- drika, d. van Mina van Beek. 17 Mei, Cornelia Maria, d. van Hendrik Puijker en Christina Theodora Aijkens. Gijsber- tus, z. van Marcus van Plateringen en Johanna Vonhof. 19 Mei, David, z. van Ephraim de Zoete en Rebekka de Jong. Gerardus Theodorus, z. van Petrus de Groot en Margareth Johanna lleunks. 20 Mei, Gerardus, z. van Tennis van Ouwerkerk en Elisabeth Geurtsen. Ondertrouwd; 14 Mei, Johann Ludwig Hermann Petrick en Jannetje van Ginkel. 20 Mei, Adrianus Jacobus van Os en Cor nelia Rensen. Jan Hendriks Schipper en Aaltje van Laar. Gerardus van Gelder en Gijsberta Palland. Dirk Wels en Hendrikje van Straten. Gehuwd: 19 Mei, Ilendrikus Waterkoort en Anna Maria Wiss. Pieter Longepee en Geerlje van Dijkhuizen. Overleden 12 Moi, Henriette Louise Le Fèvrc, 74 j. ongch; 14 Mei. Wouter Driesman, 17 m. 18 Mei, Hendrik Gertten van Doornik 5 j. Bunschoten. Geboren 8 Mei, Eibertje, dochter van Willem Koelewijn en Geertje Koelewijn. Gehuwd Aalt Hop en Cornelia ten Hooft. Gerrit Iluijgen en Gerritje Hnijgen. Hoogland. Geboren: 16 Mei, Maria dochter van Jan Niebeek en Gerritje van Steendclaar. 17 Mei, Gerbranda dochter van Joannes Schoondcrbeek en Dina van den Hoven. Gehuwd: 19 Mei, Antonie van 't Kloos ter met Aaltje van den Heuvel. Dirk Voskuilen met Angenieta Kleinhoveu. Overleden: 17 Mei, Wouter vau de Vlasakker oud 67 jaren echtgenoot van Johanna van de Brug. Woudenberg. Geboren 13 Mei, Gerarda, d. van Hen drik van Nieuwenhuizen en Geertje van Voskuilen. 19 Mei, Gijsberta, d. van Jan Veenendaal en Gijsbertje van Voorthuizen. Hendrika, d. van Elbert Pater en Jannigje Blaauwendraad. Op den openbaren weg gevonden en aan het bureau van politie terug te be komen. 1. Een geheel zwarten hond middelmatige grootte ("reu) met wit metalen halsband voorzien van een penning 1885 n° 274. 2 Een schaar. 3. Een parasol. MARKTBERICHT. Amersfoort, 21 Mei. Tarwe f 0.00 a f 0,Rogge f 5,00 a f 5,40. Boekweit f 6,a f 6,80. Appelen f 0.00 a f 0.00. Peren f 0.00 a f 0.00. Aard appelen f 1,40 a f 2,50, per hectoliter. Hoendereieren f 2.50 a f 3.00 de 100 stuks. Boter f 0,80 a f 1,05 per Kilo. Kaas 10,a 0,per 10 kilo. Biggen 154 stuks f6.25 afll.75; schrammen 24 stuks f 13.00 a f 17.00. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 24. MEI aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot iialfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2