TIJDSCHRIFT voor GESCHIEDENIS, Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Donderdagnacht werd, om één uur, de toren te Eede door den bliksem ge troffen. Er ontstond brand, maar in den nacht was die brand moeilijk te blusschen. Eerst toen bet gedeelte, waarop het kruis en de windwijzer zijn bevestigd, was ingestort, kon men zonder levens gevaar het brandend gedeelte bereiken en de blussching beproeven. Binnen be trekkelijk korten tijd was men den brand meester. Een groot deel van de spits is door het vuur vernield. Veel menschen waren natuurlijk op de been. Ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde eergister P. C J. Faddegon, druk ker van Argus, ter zake van een in dat blad opgenomen lasterlijk artikel, tot 45 dagen celstraf en f25 boete, subs. 4 dag. Door de kleinste spoor wegmaatschappij is in een kleine plaats uitgevoerd waarop bij groote spoorwegmaatschappijen in groote plaatsen zoolang tevergeefs aan gedrongen is. De «Centraali geeft name lijk te Zwolle, op een punt midden in de stad, gelegenheid plaatskaartjes naar verschillende richtingen te nemen, en men kan er zelfs ook, mits tijdig, zijne bagage laten brengen, welke dan koste loos naar het station vervoerd wordt. Dit is een goed voorbeeld voor andere maatschappijen. - Trikoupis heeft in de Grieksche Kamer een voorstel tot wijziging van de legerwet ingediend, en (het hinkende paard komt achteraan) een ander voor stel tot het sluiten eener leening van 20 millioen frcs., om de gemaakte kos ten te dekken. Omtrent de blokkade was nog geenerlei mededeeling ontvangen. De demobilisatie gaat haar geregelden gang. In de laatste gevechten aan de grenzen zijn volgens officieele berichten 170 Grieken gesneuveld of gewond. In eene vergadering der leden van de liberale partij in Engeland, door Glad stone gepresideerd, deelde deze mede, dat hij zijn Iersch ontwerp in zoo verre zou wijzigen, dat aan dé Ieren, niet al leen wanneer het Iersche zaken, maar ook dan als het rijksbelangen geld, in het rijksparlement zitting en stem zou den verleend worden. Lord Hartingion en Chamberlain woonden deze vergade ring niet bij. De publieke opinie is trou wens weder veranderd. Algemeen ge looft men, dat na de aangekondigde wijzigingen, de bill in tweede lezing zal worden aangenomen. Mocht dit het geval zijn, dan zal de verdere behandeling tot October worden uitgesteld. In de Kamer van Franki ijk is Donder dag eene pretendenten-wet ingekomen, waarin aan alle in Frankrijk wonende afstammelingen of familieleden van per sonen, die vroeger over Frankrijk heb ben geregeerd, het verblijf aldaar wordt ontzegd. Tevens worden de straffen, daarin aangegeven bij eventueele overtreding van dit verbod. Het maximum is 5 jaren gevangenis. Door den anarchist Baily werd voorgesteld den prinsen hunne be zittingen te ontnemen. Te Peychagnard bij Grenville is onder de mijnwerkers eene werkstaking uitge broken. De werkstakers eischlen het ont slag van een zestigtal Piëmonteesche werklieden, waarvan velen reeds vrijwil lig zijn heengegaan. De directeur weigerde iemand te ontslaan, die geen reden tot klachten had gegeven. De stationchef Didelot, schuldig ver klaard aan het spoorwegongeluk te Monte Carlo en tot 45 maanden gevangenis straf veroordeeld, is in hooger beroep door het hof te Aix vrijgesproken, op grond, dat door het overmatig vele werk van hem gevergd, hem dit verzuim niet mag worden aangerekend en dat het Indië had buitgemaakt, Eensklaps hield de muziek op met spelen, en de mannen zongen met volle helderklinkende slem eene strophe van het lied, dat ieder Engelschman zoo dierbaar is, en door menigen toeschouwer half luid werd mee gezongen. Lord Napier liet de troepen voorbij deflleeren en knikte den majoor vriendelijk toe, toen deze met zijne blauw- gerokte artilleristen voorbijtrok. Ook deze soldaten bieden, in 't gelid staande, een prachtigen aanblik, daar de witte strepen op de donker blauwe uniform, met den meest mogelijken kunstsmaak aangebracht in 't groot eene verrassende werking teweeg brengen. Nu riep hij den jongen man en den kolonel bij zich. Alvorens hij echter tot hen het woord kon richten, werd zijne aandacht getrok ken door een groep juichende Spanjaarden, die nader kwamen. Aan hun hoofd ging Don Joaquin Verdura, de jeugdige han delsreiziger voor de firma Singer, die met hetzelfde schip als José naar Ceuta was gereisd. Zoodra hij Rosario ontwaarde, ijlde hij op haar toe, groette haar zeer beleefd, en riep, terwijl zijn open en goed hartig gelaat van vreugde straalde ïSenorita, wij brengen hem, waarachtig, wij brengen hem; hij is vrij, gansch vrij, zoo vrij als de vogel in de lucht. Om negen ure is hij met het schip van Ceuta aangekomen, en zoodra ik hem zag, riep ik: «Waarachtig, ik ga mee naar de ongeluk niet zoo groot had kunnen zijn, wanneer door andere beambten, eveneens overweikt, beter hun plicht was gedaan. De lavastroom van de Etna gaat met haar vernielingswerk steeds voort. Een klooster te Nicolosi verkeeit in gevaar en een groot aantal wijngaarden werden verwoest. De sluier van St. Agatha, die in de 17e eeuw de stad Catania voor verwoesting door de lava heeft bewaard, is nu naar Nicolosi overgebracht, alwaar hij door de geloovigen met blijdschap werd ontvangen. De betuiging ten gunste van het alge- meene stemrecht, op 43 Juni a. s. te Brussel te houden, is door burgemeester Buis verboden, op grond, dat hij bij eene optocht van 80,000 a 100,000 werklieden met zijne politiemacht onmogelijk de orde zou kunnen handhaven. De Volksraad van den Oranje Vrijstaat werd den 3. Mei door President Brand geopend. De rede behelst weinig belang rijks buiten de binnenlandsche aangele genheden. Met betrekking tot de grens- moeielijkheden met Basutoland deelde de President mede, dat door de Kaap-regee ring verzocht is de benoeming van een Commissie van onderzoek en dat een beambte zal worden gezonden naar de Vrijstaatgrens, die gesteund door een bereden politiemacht, met Basutoland zal samenwerken tot onderdrukking van den smokkelhandel en tot handhaving van rust en orde. De President verzocht voorts, dat de Raad zal overwegen het sluiten van een traetaat van vriendschap met de Boeren Zoeloerepubliek «Vrijheid". Eindelijk gewaagt de rede met voldoe ning van de vestiging van een onafhan- kelijken Congo-Staat en beveelt verschei den maatregelen aan van bezuiniging en het sluiten van een leening van hoogstens p. st. 50000. Dien zelfden dag werd ook de Volks raad der Z.-Afr. Republiek geopend. Pre sident Krugers rede behelsde ditmaal niets bijzonders. Het eenige punt van belang is de mededeeling dat de onder werping van Taaibosch een heilzame uit werking heeft gehad op de inboorlingen op Transvaalsch grondgebied. De verloving van Prins Oscar van Zwe den met Prinses Louise van Wales, de oudste dochter van den Engelschen Kroon prins, zal binnen kort plaats vinden. Reeds is, volgens de Hamburger Naclir. de prinses begonnen Zweedsch te leeren. De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort maakt bekend, dat van af 1 Juni de laatste buslichtingen voor de verzendingen per Centraal- en Ooster spoorwegen geschieden als volgt CENTRAAL-SPOORWEG. Richting naar Utrecht ten 7.56 's morg., 40.44 's morg., 2.43 's av., 5.30 's av., 7.37 's av. en 8.45 's av. Richting naar Kampen ten 8.28 's morg., 14.20 's morg., 5.40 's av. en 8.52 's avonds. OOSTER-SPOORWEG. Richting naar Zutphen ten 8.24 's morg., 41.18 's morg., 0.20 'sav. en 8 50 's avonds. Richting naar Amsterdam ten 7.56 's morg., 9B 's morg., 11.35 's morg., 5.35 's av. eif 8.10 's avonds. SPOORWEG NAAR KESTEREN ten 7.'s morg., 40.15 's morg., 11.35 's morg. en 5.25 's avonds. De lichting der ijzeren brievenbus aan de St.-Jansstraai geschiedt ten 6.- 's morg., 9.30 's morg., 4.45 's avonds (alleen op werkdagen) en 8.'s avonds. De dienstregelingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directcicr voornoemd, C. SMIT T. 29 Mei 4886. rots, om hem bij zijn meisje te brengen." «Daar komt hij." Onmiddellijk achter hem volgde een troep grensbewakers, matrozen en jonge Andaluziërs, die nu onder het slaken van luide jubelkreten eenen jongen man op hunne schouders tilden, en hem met geweld tot bij het meisje droegen, waar zij hem vrij lieten. Rosario, niet in staat, zich overeind te houden, wierp zich onder een stort vloed van vreugde-tranen aan zijne borst. Miss Arrowsmith en Florry waren ondertusschen naderbij gekomen en de kolonel zei«Mylord, dit is de jonge man, die onschuldig werd veroordeeld, en dien wij met zooveel moeite uit den kerker hebben verlost. «Het moet vree- selijk zijn" spak hij, zich tot José wen dende, «als men zonder schuld zoo levend begraven wordt." Deze antwoorde met geen enkel woord, maar de blik, dien hij ten hemel verhief, en over het gansche tooneel liet waren, was van dien aard, dat al den omstanders de oogen vol tranen schoten. Lord Napier van Magdala hield nu den blik gevestigd op den majoor, op Florry en den nu fier recht opstaan- den Andaluziër, en terwijl hij het zwaard, dat zoo dikwijls dood en verderf in de gelederen der Ashantie had rondgeblik- senid, zachtjes liet zinken, zeide hij «God zegene, u, mijne kinderen EINDE. Twee Oud-leerlingen der Rijks-Nor- maalinrichting alhier, de dames P. J G. Bothof en W. A. Wolfswinkel zijn respectievelijk benoemd tot onderwijze ressen te Poederooien en te Aalst. In een gisterenavond gebonden ver gadering der R. Kath. Kiesvereeniging «Recht voor allen", alhier, zijn voor de aanstaande verkiezing der Tweede Kamei Staten-Generna! definitief candidant ge steld de heerenMr. baron Mackay (Zutfen), Mr. graaf van Bylandt ('s-Hage). De Kiesvereeniging «Amersfoort" zal Vrijdagavond, 4 Juni, in een der localen van «de Arend" vergaderen, ter bespre king van Candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De hoofdkiesdistrict-vereeniging al hier stelde tot voorloopige candidaten de hh. mr. F. A. R. A. baron van Ittersum, president der arr. rechtbank te Utrecht, en jhr. mr. J. Huydecoper van Nighte- vecht aldaar. Deze candidaturen zullen nog met de kiesvereenigingen in het district worden besproken. Naar wij vernamen viert de heer C. Smitt Hzn. a. s. Maandag 31 Mei zijn Zilveren Huwelijksfeest. Wij meenen on zen lezers geen ondienst te doen met dit te vermelden, opdat zij met ons in de gelegenheid zijn, den algemeen geachten directeur van het postkantoor hunne be wijzen van belangstelling in zijn feest te doen toekomen. Wij houden ons over tuigd dat het den Jubilaris aan deze laatsten niet ontbreken zal. De brug, toegang gevende van het plantsoen tot het Chrisliaanspark is weder voor het publiek verkeer geopend. Heden middag te twee uur wordt op het terrein «de Vlasakkers" door het Kader der d.d. schutterij alhier eene schietwedstrijd gehouden. Dinsdagavond werd door onze ijve rige politie een zeker heerschap de N., die in het politieblad gesignaleerd stond, als nog een gevangenisstraf te moeten ondergaan, aangehouden en naar de Kan tonale gevangenis alhier overgebracht. Donderdagmorgen ontstond een begin van brand op den zolder van het huis, bewoond door den heer de J., ma- nufacturier aan de Langestraat, waarop eene groote partij vederen en houtwol waren geborgen. Door den broeder van den heer de J. werd de brand in zijn voortgang gestuit, doch hij verkreeg daarbij aan zijne ban den zulke hevige brandwonden, dat on- ïniddelijk geneesknndige hulp moest wor den ingeroepen. De jaarcollecte voor het fonds van den gewapenden dienst in de Nederlan den heeft ditmaal opgebracht de som van f79,44. In de Woensdag gehouden gemeente raadszitting werd nogmaals, naar aan leiding van een van Ged. Staten ontvan gen schrijven, het voorstel tot verbetering van het vaarwater der Eem behandeld. In dit schrijven gaven Ged. Staten te kennen, dat zij alleen dan de zaak meer in onderdeelen wilden behandelen, wan neer door de gemeente een gedeelte der buitengewone onderhoudskosten zal wor den gedragen. De raad werd dus geen an dere keus gelaten, dan öf van de geheele onderhoudskosten een derde te betalen óf het geheele plan tot verbetering der Eem op te geven. De heeren Zandijk, Van Burgsteeden en Groeneboom, waren bevreesd, dat het buitengewone onder houd te groote linanciëele olTers van de gemeente zou vergen en wellicht hare draagkracht te boven gaan, redenen waarom zij hunne medewerking aan het plan zouden onthouden. De burgemeester, gesteund door de heeren Van den Wall- Bake, Huet en Van Beek, meenden, dat het schrijven van Ged. Staten als een ultimatum moest worden beschouwd en ofschoon nu het voorstel niet was, zoo als men dat gaarne zoude gehad hebben, moest het groote belang, dat voor Amers- foort's handel en nijverheid in de ver betering van het vaarwater der Eem gelegen was, noodwendig er toe leiden om over de bezwaren, aan het voorstel in zijn tegenwoordigen vorm voor de gemeente verbonden, heen te stappen. Daarbij zouden de onderhoudskosten niet zoo hoog loopen, als sommige leden vreesden. Na een langdurig debat werd tot stemming overgegaan en met 9 tegen 5 stemmen besloten aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Het besluit van 30 April is dus in dien zin gewijzigd, dat de gemeente in de kosten van het onderhoud het derde gedeelte, na aftrek van de ontvangsten aan vuur-, haven- en tongeld, zal dragen. Verder werd besloten aan H. van Sit ter, bij zijn eervol ontslag als concierge aan het gymnasium een jaargeld van f150 toe te staan. Een voorstel daartoe van B. en W. vond geen tegenkanting, doch de heer Zandijk meende zijn stem te moeten motiveeren, om te doen uit komen, dat hij door voor te stemmen niet wilde geacht worden in het algemeen voor 't pensioneeren van gemeente-ambte naren gestemd te zijn. De raad zal overigens eerlang over die quaestie eene beslissing au fond kunnen nemen, daar een ontwerp-reglement voor 't pensionee ren van ambtenaren door B. en W. reeds is opgemaakt en nu om advies aan de hoofdambtenaren gezonden. Eenige ontwerp-besluiten tot af- en overschrijving van posten op de gemeente- begrooting voor 4885 en een ontwerp besluit tot wijziging der begrooting voor 4886 werden goedgekeurd. Een advies van de bewoners der zuid zijde van de Utrechtschestraat, om ter bevordering der goede waterloozing de rioolputten onder de langs hunne huizen loopende goot te heropenen, werd ter afdoening aan B. en W. verzonden. Verder werd behandeld het rapport der commissie van onderzoek der regle menten tot regeling van en van dienst voor de brandweer. Enkele wijzigingen werden nog in deze reglementen gebracht, doch het reeds vroeger aangenomen be ginsel der regeling bleef onveranderd. In eene volgende vergadering zullen de verordeningen omtrent het blusschen en het voorkomen van brand behandeld worden, waarover het rapport in deze zitting inkwam. Dan zal ook worden overgegaan tot de benoeming van een rector en een conrector van het gymnasium. De aan beveling voor beide betrekkingen, door B. en W. in overleg met curatoren en den inspecteur der gymnasia opgemaakt, luidt aldus voor de betrekking van rector dr. K. G. P. Schwartz, conrector te Doetinchem dr. P. Hoekstra, conrector te Zwolle; dr. J. H. Moll, rector te Sneek voor die van conrector dr. A. van IJsendijk, dr. W. Galand en Dr. K. J. Koker, resp. leeraren in de oude talen aan de gymnasia te Winschoten, Maas tricht en Amersfoort. Een verzoek van den heer H. J. Wol ter, dat zijne dochter met den volgenden cursus, na afgelegd examen, op het gym nasium moge worden toegelaten, werd aan curatoren om advies gezonden. Inhoud van de DERDE aflevering van het welke heden verschijnt Bestrating, straatreiniging, straatver lichting en straatbeveiliging in vroegere dagen door L. J van Hasselt. Éen blik op het binnenlandsch beheer van Frankrijk vóór de Omwenteling van 1879 door Dr. J. G. Schlimmcr. De gebeurtenissen in Boelgarije 4885 door L. Wichers. Het koninkrijk Griekenland. Mededeeling. De wording van den vrede van Utrecht. Beantwoorde vragen. In deze aflevering vindt men eene ver klaring van de hedendaagsche Turksch- Grieksche verwikkeling. Men verzoekt ons in 't belang van 't publiek bekend te maken, dat de wet van 34 December 4S85 Staatsblad no. 264), tot verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op effecten, den 4en Juni in werking treedt; en dat zij, die hun effecten overeenkomstig die wet zelf van de noodige plakzegels hebben voorzien en slecbts afstempeling daarvan ten hun nen huize verlangen, hiervan melding behooren te maken in een aanvrage aan den Ontvanger der Registratie en Domei nen, terwijl zij die niet slechts afstem peling, maar ook het opplakken der zegels ten hunnen huize door of namens den ontvanger wenschen te doen verrich ten, bij hun aanvrage een opgaaf van hun stukken behoorden te voegen,opdat de ontvanger wete, welke zegels benoo- digd zijn. De kosten van verplaatsing moeten den ontvanger natuurlijk worden vergoed. Wij ontvingen ter kennismaking de le aflevering van een nieuw tijdschrift, onder hoofdredactie van Dr. II. Blink en A. Winkler Prins. Onder den naam «Vragen van den Dag" zullen daarin op eenvoudigen populairen trant de gewichtigste vraagstukken, die de maatschappij in spanning houden, be handeld worden. Er zullen levensschetsen van beroemde mannen in worden opgenomen, licht ver spreid worden over Staatsinrichting en Staatsbestuur, verhouding van Kerk en Staat, onderwijs, belastingen, kiesrechtenz. Voorts zal het onderwerpen van meer maatschappelijken aard bevatten bijv. over eigendom, kapitaal en arbeid arbeids loon enz. enz. De inhoud der le aflev. spreke trouwens voor zichzelf: Inleiding. In Memoriam. Anna Louisa Geertruida Bosboom-Toussaint. Dr. H. Blink. De Nederlandsche Staatsschuld en de conversie. A. Winkler Prins. De toe stand van den Nederlandschen werkman. Dr. H. Blink. Onderwerpen van sociale wetgeving. A. Wetten tot verzekering van den toestand der arbeiders bij on gelukken, in dienst van anderen over komen. Dr. II. Blink. Vestiging van den Kongo-Staat. (I Geschiedenis. II. Het land aan de Kongo). Met kaart en 2 platen. Het plaatsen en de inrichting van den bliksemafleider. De tijd der omveders. Iets over de uitbreiding en inkrimping der gletschers. Voorzorgen tegen ont ploffing van olielampen. Invloed van de betrekkelijke vochtigheid der lucht op den mensch. De blauwe grot van Busi. Politiek overzicht (4 Januari 31 Maart 1886). Vraagbus. (Een boekweitmaan), (Fideïcorninisbezit), (Chauvinisme). Feuil leton Mej. J. E. Winkler Prins, Augiola. De prijs per jaargang van 42 maandel. afleveringen f3.90, is daarbij zoo laag gesteld, dat dit tijdschrift onder het be reikt valt van elkeen. 32iste STAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE, Eerste week. Trekking van 26 en 27 Mei. (4400 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 200. No. 6937. Prijzen van t 70. 809, 870, 887, 897, 3601, 3667, 4416, 4431, 4478, 4581, 4906, 6912, 6927, 6938, 6992, 14099, 44111 en 14119. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 30, 57, 75, 84, 813, 840, 842, 2088, 3627, 3710, 3716, 3728, 3748, 4455, 4457, 4461, 4935, 4948, 6906, 6932, 6934, 6969, 6973, 6978, 6985, 6990, 6991, 9349, 9378, 9380. 9397, 9405, 9418, 14022, 14048, 14059, 14072, 14083 en 18616. De volgende trekkingen geschieden 31 Mei, 1, 2 en 4, 811, 4519 Juni. Baarn. Het Amalia Hotel alhier stond eenigen tijd ledig, en terwijl allerlei ge ruchten liepen, dat dit fraai gelegen Hotel aan zijne bestemming zou ontrokken worden, kunnen we melden dat de heer Schoor, thans eigenaar, dit hotel weder a.s. Maandag voor het publiek zal ope nen. Het zal naar de eischen des tijds ge meubileerd worden, terwijl de heer Schoor, vroeger directeur van het bad huis te Scheveningen genoemde inrichting wel tot zijn recht zal brengen. Itnuschotcn. De ansjovischvisscherij heeft de vorige weken bijna geen resul taten opgeleverd, thans echter is in die vangst eenige verbetering waargenomen. Barneveld. Dank zij den goeden toestand der kas van onze zoo uitmun tend beheerde spaarbank, wordt thans aan het dorp weer wat geschonken, 't welk de ingezetenen om het zeerst waar- deeren. Wij bedoelden het aanleggen van een klinkerpad langs de groote straat, waarmee men thans druk bezig is. Hoogland. De heer T. Pluim onder wijzer alhier is benoemd tot onderwijzer aan de 2e openbare schooi te Baarn. Voor deze betrekking waren niet minder dan 103 sollicitanten. Nijkerk. Door Z. M. den koning is mr. J. F. Neeb, cand.-not. adv. en kan- tonr. plaatsverv. alhier, benoemd tot notaris in 't arrondissement Zwolle, standplaats Harderwijk. Vreeswijk. Donderdagmorgen is in het Kuilenburgscherak een aak geladen met grint bestemd naar hier, door een hevigen stoitvloed gezonken. De schipper H. v. B. en zijn knecht hadden slechts een oogenblik tijd om zich in het bootje te redden. Dat is nog eens een meevallertje. Een bewoner van Zwinderen liet onlangs de steenen vloer, in de keuken van zijn huis voor een houten verwisselen, toen de timmerman, die zich daar mede be zighield, in de nabijheid van een bed stede op een hard voorwerp stiet. Het bleek een ijzeren pot met houten deksel te zijn, waarin zich een groot aantal guldens en rijksdaalders van het jaar 1848 bevond. Gezamenlijk moet voor eene waarde van vierduizend gulden zijn gevonden. Men vermoedt dat de moeder van den tegenwoordigen eigenaar van het huis, de schat eertijds heeft verborgen, maar kan niet begrijpen om welke redenen zij dat heeft gedaan. De bekende Amerikaansche millionair Mackay, ook wel bijgenaamd de zilver- koning, daar hij eigenaar van groote zilvermijnen is, heeft onlangs in zijn huis een rookkamer laten inrichten, waarvan het ameublement van gewoon gebogen hout, hem toch op vijftig dui zend gulden komt te staan. Het vertrek is namelijk behangen met Europeesche bankbiljetten en het plafond is beplakt met Oostenrijksche biljetten van tien en vijf guldenaan de muren zijn Fransche, Engelsche, Russische en Italiaansche bankjes aangebracht en men heeft daarvan bijzonder sierlijke figuren weten te maken. De vermaarde Amerikaansche wielrij der Thomas Stevens schrijft uit Teheran, waar hij den winter heeft doorgebracht, dat hij zijnen tocht om de wereld per tweewieler door Azië gaat voortzetten. Gelijk hij verleden jaar door Europa, Klein-Azië en Perzië zich heentrapte, zal hij thans trachten de kust van den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2