Hoogere Burgerschool Advertentiën. Gemengd Nieuws. Offlciëele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. J. CAMPERT. De heer van 't Lindenhout direc teur der Weesinrichting te Neerbosch, zal op 10 Juli met het stoomschip \V. A. Scholten van Rotterdam naar Amerika vertrekken. Te Resteren zijn gisteren eergister de kersen verkocht tegen f 2 a f 4 de 100 k.g. aan den boom, zeker wel een bewijs van een veelbeloovenden oogst. De gemiddelde prijs, genomen over een groot aantal garnizoenen, waarvoor de aardappelen per H.L. zijn aanbesteed bedraagt f 2,03. Men kan dus wel aan nemen, dat dit artikel dit jaar niet duur zal worden. De Geldersche Harddraverij en Ren- vereeniging opent het seizoen der wed- loopen hier te lande met hare Pinkster Wedrennen te Nijmegen. De baan aldaar, een van de besten hier te lande, verkeert in goeden toestand, en verschillende verbeteringen zijn aan de tribune enz. aangebracht. De muziek der d.d. schutterij zal zich bij het feest doen hooren. Verschillende extra-treinen zullen dien dag rijden. Er zijn talrijke inschrijvingen; vier nommers van het program zijn uitsluitend Natio naal; van deze rennen is wellicht de voornaamste de aanmoedigings-harddra- verij, waar een twaalftal 3-jarige inland- sche hengsten, welke nog nimmer geloo- pen hebben, elkander den prijs zullen betwisten. Verder blijkt uit de inschrij vingen, dat de vierjarige inlandsche merrie Concordia III, van den Heer Meursing, te Alblasserdam, zich in twee nommers van het program met de Engelsche ren paarden zal meten. Ook het jachtrennen voor officieren en de wedren voor Ned. Heeren, zoowel als de beide internatio nale nommers beloven schitterend te zijn. Als het weer nu maar meewerkt. Door de Politie te Haarlem is proces verbaal opgemaakt wegens bedrie- gelijke oplichting, gepleegd door den erf genaam van een groote partij Rijnwijn, door dezen te koop aangeboden a 25 cents de flesoh in Het Nieuws van den Dag van 3 Juni jl. Hierop waren hem door verschillende ingezetenen dier gemeente bestellingen gedaan ten bedrage van f 3 voor ieder. Na ontvangst is echter ge bleken dat de flesschen volstrekt geen Rijnwijn of wijn inhielden, maar volgens verklaring van een deskundige slechte limonade, gemaakt van aardappelensiroop. In het Engelsche Lagerhuis werd door Gladstone en in het Hoogerhuis door Kimberley medegedeeld, dat de Koningin hare toestemming tot ontbinding van het parlement heeft gegeven. Gladstone ver zocht daarom eene snelle afdoening der nog aanhangige zaken. Hij stelde voor, dat heden aan de regeering voor eiken dag de voorrang gegeven worde voor financiëele aangelegenheden, en de zitting van heden tot Woensdag te verdagen, waardoor het wetsontwerp betrekkelijk het verkeer op spoorwegen en kanalen komt te vervallen. Gladstone hoopt dat de wet op den geneeskundigen dienst nog zal worden aangenomen, en stelde voor heden over het toestaan van een voorloopig krediet, hetwelk tot den len October zou loopen, te beraadslagen. Te Belfast ziet het er treurig uit. De toestand verschilt daar niet veel van bur geroorlog. Bij de gevechten tusschen de politie en de oproerkraaiers zijn reeds tien dooden gevallen, terwijl een groot aantal personen gekwetst werden. Bij sommige schermutselingen kon de po litie het alleen niet af en moest de mi litaire macht hulp verleenen. Op de Fransch-Spaansche grenzen heb ben samenscholingen van Carlisten plaats gehad. Men beweert zelfs, dat don Carlos niettegenstaande zijne vredelievende be toogingen, zelf daar tegenwoordig is om aanhangers te werven. Vliegende kolon- nes doorkruisen de omstreken van Es- tasas, San Juan de Lorin, Llayoisi, Aran, alsook de provincie Gerona, ten einde op de handelingen der Carlisten streng toe zicht te houden. In Beieren heeft de crisis eindelijk plaats gehad. Prins Luitpold oom des Konings heeft het regentschap aanvaard en de volgende proclamatie daartoe uit gevaardigd »In naam van Z. M. den Koning »Ons Koninklijk Huis, waaraan Beierens volk trouw gehecht is, is naar Gods on- doorgrondelijken raad door de verplet terende gebeurtenis getroffen, dat onze veelbeminde neef, Z. M. Koning Lodewijk II, aan eene ernstige ziekte lijdende is, welke Hoogstdezelven voor langen tijd, overeenkomstig titel II elf der grond wetsoorkonde, verhindert de regeering uit te oefenen. Daar Z. M. voor dit geval geen maatregelen genomen heeft, noch nemen kon, en voorts onze veelbeminde neef, prins Otto, reeds sedert lang aan eene ziekte lijdende is, welke het voor hem onmogelijk maakt het regentschap op zich te nemen, wordt onS door de bepalingen der grondwetsoorkonde, als naastverwante agnaat, de treurige plicht opgelegd, het bestuur des Rijks over te nemen." Daarna volgt de bijeenroeping van den Landdag. Ook is door den prins eene dagorder aan het leger gericht, waarin hij ver klaart dat de Koning door ernstige on gesteldheid niet in staat is langer te regeeren en hij daarom ook het opper bevel over 't leger heeft aanvaardt. In de Fransche Kamer is men het over het verbannen der prinsen nog niet eens geworden. Amendementen op amen dementen komen in. Sommigen verlangen algeheele verbanning, anderen weer alleen die van de pretendenten. Eenigen willen de goederen verbeurd verklaren, een ander gedeelte komt weer daartegen op. Te Marseille is in de gevangenis Saint- Pierre, waarin op dat oogenblik 350 gevangenen en slechts 6 bewakers, een oproer uitgebroken. Per telefoon werd militaire hulp aangevraagd, die ook wel dra aankwam en de orde wist te her stellen. De oproerlingen verklaren, dat het slechte voedsel en de vermoeiende arbeid hen tot verzet hadden gebracht. De uitbarsting der Etna is als geëin digd te beschouwen. De Kraters zijn tot rust gekomen en de lavastroomen hard geworden. Nicolosi is behouden gebleven en de inwoners keeren naar hunne wo ningen terug. Toch worden af en toe nog schokken van aardbeving gevoeld en storten enkele huizen in. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Maart '86. Alkmaar. Amsterdam. Zaandam. t 1. Mej. C. de Mere, 2. Mej. S. Parrees, 3. B. Leffers, 4. Wed. Volckman, Verzonden geweest naar Zuid-Afrika. 1. A. Naudin ten Cate, Transvaal. Zondag, 13 Juni, zal de Godsdienst oefening der Vrije Gereformeerde ge meente des morgens half tien en des avonds vijf uur en Maandagmorgen half tien ure geleid worden door den Heer Pluch van Rotterdam. De Nuts-spaarbank alhier wordt met opheffing bedreigd. De groote con currentie der Rijks-postspaarbank heeft n.l. het bestuur van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen doen besluiten eerlang een voorstel daar toe aan het oordeel der leden van 't de partement te onderwerpen. Onder hen, die nog steeds van deze zoo bloeiende inrichting gebruik maken, circuleert een adres, waarin op het behoud daarvan wordt aangedrongen. De restauratie van de Koppelpoort maakt goede vorderingen. Reeds eenigen tijd geleden werd de nVolmolen" met de belendende huisjes, alsmede de vroegere schipperskamer boven het turfdragers- locaal, en de schutterskamer boven de poort zelve, afgebroken. Aan de Eem- zijde is de muur naast het schoolgebouw voorzien van een boogfries, boven welken reeds de kanteelen gemetseld zijn. Op den muur tusschen de groote Koppelpoort. Eem-zijde, zijn insgelijks kanteelen, maar daar ter plaatse boven eene tandlijst, aangebracht. Spoedig zullen ook de kan teelen aan de stadszijde zijn afgewerkt. Van het hoofdgebouw is het dak nage noeg geheel vernieuwd moeten worden. Bij het wegbreken van de schipperskamer, boven het vroegere turfdragers-loc3al, naast het hoofdgebouw, heeft men het onwederlegbaar bewijs gevonden, dat werkelijk in vroegeren tijd de toestand geheel anders geweest is dan wij tot nu toe aanschouwden. In het torentje, naast het turfdragerslocaal, ontdekte de heer de Stuers onlangs, bij gelegenheid van zijn bezoek aan de Koppelpoort, dat halverwege de gemetselde trap in den buitenmuur van dat torentje eene deur gestaan had. De opening door die deur indertijd gevormd, was dichtgemetseld. Kort daarna, bij het afbreken van de schipperskamer, heeft men bevonden, dat die vroegere deur toegang verleende tot een steenen trapje, langs hetwelk men naar buiten op het vlak of den wal later de vloer van de schipperskamer kon komen. Daar, langs dat trapje, was de eenige weg om dat vlak te bereiken. Toen men echter in 1645 besloten had, op dat vlak eene kamer te bouwen, werden die deur en die trap als geen passende ingangen geoordeeld. De opening, door die trap gevormd, werd met zand aan gevuld, en de deuropening dichtgemetseld. Boven, aan het uiteinde van de trap, werd in den muur van den toren eene opening gehakt en eene deur geplaatst, gelijk daar nog gezien wordt. Door die nieuwe deur kwam men nu in een por taaltje, zoodat men in de gelegenheid was, links en rechts eene kamer, elk met afzonderlijke ingang, te bouwen. Met dat al had het gebouw, en vooral dat gedeelte van de poort, zijn karakter geheel en al verloren. Men wist niet meer wat monster achtig geheel men staan zag; niemand, die er zich een goed denkbeeld van kon vormen. Dikwijls hoorde men dan ook sommigen zeggen, dat zij niets schoons, niets bijzonders aan de Koppelpoort kon den opmerken, en men was er mee ver legen welk antwoord te geven. Thans komt alles tot zijn recht. Naar het zich laat aanzien, zal, na afloop der restauratie, de gemeente Amersfoort in het bezit zijn van een monument, zooals er geen tweede in ons land wordt aangetroflen. Den Sen Juni 1.1. is Mej. W. G. Jekel Oud-leerling der Rijks-Normaalin- richting. alhier benoemd tot onderwijze res te Capelle a'd. Ysel. 321ste STAATS-LOTEKIJ. VIJFDE KLASSE, Derde week. Trekking van 9, 10 en 11 Juni. (2925 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van flOOO. No. 3622 en 6955. Prijs van f400. No. 865. Prijs van flOO. No. 14120. Prijzen van f 70. 33, 39, 61, 76, 98, 846, 850, 861, 875, 890, 3609, 3645, 3652, 3719, 3735, 3736, 3740, 4403, 4430, 4459, 4479, 4500, 4908, 4909, 4929, 4943 6903, 6959, 6982, 9319, 9373, 9392, 9407, 9421, 14016, 14071 en 14074. Te zamen 41 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4, 6, 20, 37, 66, 805, 831, 832, 836, 844, 864, 3602, 3604, 3608, 3618, 3620, 3625, 3633, 3649, 3674, 3675, 3688, 3690, 3691, 3698, 3700, 3701, 3703, 3706, 3725, 4402, 4458, 4462, 4463, 4473, 4477, 4485, 4488, 4911, 4920, 4921, 4927, 4937, 6901, 6908, 6949, 6954, 6956, 6963, 6964, 6996, 9312, 9317, 9327, 9343, 9356, 9360, 9369, 9372, 9382, 9422, 14003, 14004, 14008, 14011, 14043, 14047, 14052, 14060, 14064, 14065, 14068, 14080, 14091 en 18594. De volgende trekkingen geschieden van 15 tot en met 19 Juni. Utreclit. Door de R. K. Kiesvereeni- ging ïRecht voor Allen alhier, zijn tot Candidaten voor het lidmaatschap der 2e Kamer gesteld. I. E. N. Baron Schim- melpenninck van der Oije en Mr. A. E. Baron Mackay. In den laten avond van den 9 dezer ontstond op de Oudegracht alhier twist tusschen een juffertje en haar be minde, welke zoo hoog liep, dat hel meisje zich op eens van hem verwijderde en over de balie der nabijgelegen Ham- burgerbrug sprong, kennelijk met het doel zich te verdrinken. Gelukkig voor haar was zij echter te kort bij den walkant over de brug gesprongen, waardoor zij op eene aldaar aanwezige werf te recht kwam, van waar zij wei nige oogenblikken later met een gebro ken been naar het ziekenhuis werd ver voerd. Op de voordracht voor rechter in de Arrondissements Rechtbank alhier, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van Jhr. Mr. M. A. Wichers, komen in alphabetische orde voor: Mr. R. D. Baart de la Faille, Mr. P. Gratama en Mr. G. Wittwaal, respectievelijk rech ter in de Arrondissements Rechtbanken te Groningen, Leeuwarden en Alkmaar. De Gemeenteraad alhier, heeft in zijne jongste zitting beslist, dat het batig saldo der Gasfabriek over 1885, bedra gende f 42,000, zal worden aangewend tot buitengewone aflossing der schuld dier fabriek. In eene vorige vergadering hadden de stemmen hierover gestaakt. Baarn. Onder voorzitterschap van Jhr. De Beaufort, burgemeester alhier is eene commissie georganiseerd met het doel Z. M. den Koning met H.D. gezin bij de aankomst op hel lustslot Soestdijk een feestelijke ontvangst te bereiden. Bijzonderheden later. Bij het onweder dat gisteren zwaar boven onze gemeente woedde, sloeg de bliksem in den toren der R. K. kerk alhier, sloeg daar de meeste pannen stuk en baande zich een uitweg door de kerk zonder verdere schade aan te richten. Onder Soestdijk werden eenige boomen door den bliksem getroffen, ter wijl onder Eemnes een koe van een boer, die slechts 2 koeien bezat, gedood werd. Vecncndaal. Donderdag mocht de rijks- en gemeentepolitie alhier er in slagen zekeren II. Emmerik in hechtenis te nemen, die, na in Januari uit het ge sticht Ommerschans te zijn ontvlucht, al dien tijd onder verschillende namen rond zwierf. Vrijdagmorgen is hij gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Sckerpenzeel. De «p Woensdag 1.1. alhier gehouden collecte voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland, heeft f 29.365 op gebracht. Zaterdagavond j.l. had het twee jarig zoontje van A. v. W. wonende op de hofstede Wittenberg onder deze ge meente, door vreugde om zijn vader, die van Utrecht thuis kwam, te begroeten, het ongeluk om in een pot met kokende pap te vallen. Heden stierf het na vree- selijk lijden aan de bekomen brand wonden. De lichtzinnigheid waarmede tegen woordig menig huwelijk wordt gesloten, wordt aardig geteekend door de volgende historische anecdote: Een paartje komt van het stadhuis. In 't midden var. de straat begint de bruid plotseling tranen met tuiten te schreien. Op de vraag van den jongen echtgenoot, wat haar plotseling zoo be droefd maakt, wil de jonge vrouw eerst geen antwoord geven. Eindelijk komt er gebroken uit: »ik kan niet koken!" »Is 't anders niet?" zegt de teedere echtgenoot troostend, i>daar behoefje niet om te huilen je hebt toch niets om te koken!" Overbodige weelde. Het bestuur van het postkantoor van het plaatsje Drebkau, bood onlangs aan het gemeentebestuur kosteloos een brievenbus aan, ten dienste van het briefschrijvende publiek. De burgemeester riep daarop den ge meenteraad bijeen, teneinde te beraad slagen waar de bus wel moest geplaatst worden. De heeren konden het niet eens worden en eindelijk meende de burger vader het wel aan het rechte einde te hebben, toen hij voorsloeg om de bus weder naar het postkantoor terug te zenden, met de mededeeling dat die »voor de gemeente Drebkau als ge heel overtollig moest worden beschouwd." De raad vereenigde zich, met alge- meene stemmen, met dit voorstel en wel licht blijft Drebkau, nog eeuwen van een brievenbus verstoken. Onlangs maakten wij melding van een applaudissement in een kerk, dat te Pisa een prediker, Broeder Agostino, was ten deel gevallen. Deze Broeder Agostino, een arme Fran ciscaner -monnik, wordt door velen als een nieuwe Savonarola begroet. Hij moet door zijn welsprekendheid ontzaglijk groo- ten indruk maken. iGedurende zijn pre diking te Pisa", zoo wordt bericht, swas het openbare leven gedeeltelijk gestremd. Het werk werd gestaakt als op feestda gen. Advocaten, kooplieden en arbeiders liepen van hun bezigheden af, om hem te hooren. De colleges, zelfs van vrijzin nige hoogleeraren, werden niet gehouden, opdat de studenten naar Bloeder Agostino konden gaan. En duizenden hoorders, uit alle standen der maatschappij, werden allen onweerstaanbaar door zijn welspre kendheid geboeid en tot tranen geroerd." Toen hij uit Pisa vertrok, deden 30,000 menschen hem uitgeleide tot aan het spoorwegstation. Deze nederige monnik vereenigt, vol gens zijn lofredenaars, nalles in zich wat de wereld bewondert: het geloof der apostelen, de wijsheid der geleerden, de welsprekendheid der kerkvaders en de vroomheid der heiligen". Die loftuitingen zullen misschien over dreven zijn; maar zij toonen toch dat er een merkwaardig man in de Roomsche Kerk is opgestaan. Of de opgewekte groote verwachtingen door hem vervuld zullen worden, zal moeten blijken. N. v. d. D. De ontdekking van goudvelden in den omtrek van de Knysna (Kaapkolonie) heeft daar groote opgewondenheid ver oorzaakt. Er is, zoo berichten de Engel sche bladen, nog slechts weinig goud gevonden, maar de inspecteurs moeten verklaard hebben, dat de velden op som mige plaatsen rijk genoeg zijn om de moeite van het delven te loonen. De Regeering wil de velden niet voor het publiek toegankelijk stellen voor met zekerheid gebleken is, dat zij genoeg zullen opbrengen. In het Duitsciie blad »Rheinische Kurier" was er schande over gesproken, dat een koord-danseres, Ella Zuila gehee- ten, een elfjarig kindje met zich op het koord nam, en 't schijnt dat daardoor de politie der stad Frankfort aanleiding vond om het schandaal te verbieden. De directie van het lokaal, waar de juffrouw optrad, richtte daarop een schrijven tot het blad, waarin zij mede deelde de courant voortaan niet meer met advertentiën te zullen begunstigen. De redactie nam een loopje met de verontwaardigde directie en beter had die dan ook heusch niet verdiend. De machinist van een trein op den Midland-Spoorweg zag onlangs by Swansea twee kinderen op het spoor voor hem spelen. Bij het fluiten van den trein liep het oudste kind wegmaar het jongste, een tweejarig meisje viel in haar schrik dwars over de rails. De machinist remde, maar waarschijnlijk zou dat niet baten, de trein kon niet tijdig genoeg stilstaan. Toen sprong de stoker kloekweg van de locomotief, rende vooruit, en rukte het meisje nog juist in tijds weg. Een seconde later zou het kind verpletterd geweest zijn. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT doet te weten, dat door de dienstdoende Schutterij op Maandag, den 14. Juni a. s., van des voormiddags 11 tot 4 uur des namiddags.SCHIETOEFE NINGEN gehouden worden op het terrein genaamd de Vlasakkers, gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 11. Mei 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 2 Juni, Gerritje, d. van Jo hannes Mulder eu Alijda van Plateringen. Ethel Lily Jacqueline, d. van Lucas Brun- ner en Adèle Brouwer. 3 Juni, Gerardus Antonius, z. van Peter Versteeg en Barbara Jacoba Koppen. 4 Juni, Theodorus Wil helmus, z. van Theodorus Wilhelmus Visser en Maria van Meeteren. 5 Juni, Grietje, d. van Peter van Wede en Aaltje Dries man. Wilhelmina Christina, d. van Ja cobus Tekamp eu Anna Juliana Kleij. Gerrit, z. van Anthonie Schieveld en Catha- rina Sparuberg. Johanna, d. van Frederik Frcderiks en Jansje van Ling. 6 Juni, Antonetta Johanna Maria, d. van Pieter Zeeman en Anna Francisea Hendrina Rui tenbeek. Johan, z. van Bart de Vries en Geertje Teunissen. 8 Juni, Alijda Wil helmina, d. van Mattheus van don Berg en Johanna Arlar. Petronella, d. van Al- bertus Jekel en Cunire Kraaikamp. Sophia, d. van Wilhelmus Wakelkamp en Francisea de Gooijer. 9 Juni, Maria, d. vau Rijk de Kruijff en Klara de Kruif. Marinus, z. van Pieter van Bogerijen en Geertruida van Empelen. Ondertrouwd: 3 Juni, Gerrit Jan Scho- teruian en Dina Joanna Christina Leinwe- ber. Albertus van de Wakker en Alijda Gijsberta Westerveld. Gehuwd 9 Juni, Adrianus Jacobus van Os en Cornelia Reusen. Overleden: 3 Juni, Arie van Eijs, 17 ra. 3 Juni, Jacoba Maria Houtzaager, 63 j., ongeh. 5 Juni, Willempje van Donselaar, 72 j., wed. van Rijmert Rijn- ders. Dirk Jan Langenbach, 1 m. 8 Juni, Jacoba Anna Maria Scheerder, 6 9 j., wed. van Franciscus Cruijff. Hoogland. Geboren 5 Juni, Mees, z. van Gijsbertus Midden en Jannetje van Droffelaar. Overleden: 29 Mei, Jan Hartman, 89 j„ wedr. van Wilsje Boon. 6 Juni, Weijmpje vau den Tweel, 63 j., ongeh. Jan Schol ten, 47 j., echtg. van Janna Jonkman. Woudenberg. Geboren 4 Juni, Maria, d. van Elbert Wanner en Reijertje van Ginkel. Stontenburg. Overleden 4 Juni, Joseph Koene, 3 j. MARKTBERICHT. Amersfoort, 11 Juni. Tarwe fO.OO a f0,Rogge f5,40 a f 5,75. Boekweit f 6,60 a f 7,10. Appelen f 0.00 f 0.00. Peren f 0.00 a f 0.00. Aard appelen f 2,50 a f 3,00, per hectoliter. Hoendereieren f 3.00 a f 3.50 de 100 stuks. Boter f '1,00 a f 1,20 per Kilo. Kaas f 0,a 0, - per 10 kilo. Biggen 137 stuks f6.50 af 11.50; schrammen 21 stuks f 14.00 a f 17.50. GEVONDEN OP DE OPENBARE STRAAT '1 lorgnet met blauwe glazen en 1 portemonnaie met eenig geld. Terug te bekomen aan het politie-bureau. SPAARBANK. Het bestuur zal uithoofde van den Kerkelijken feestdag op Maandag 14 Juni a.s. zijne eerstvolgende zitting houden ten raadhuize te Amersfoort op DINSDAG 15 JUNI 1S86 des namiddags van 121 ure. A. J. BOS, Secretaris. ^Vie iets te Torderen hebben van of rerscliul- digd zijn aan den boedel en de nalatenschap van wijlen den Heer ANTONIUS GIJSBERTUS BRANS, in leven koffiehuishouder alhier, worden ver zocht daarvan vdör den 30sten Juni 1886, opgave of betaling te doen ten kantore van Notaris Mr. J. M. Riciielle. Met Tijljarigen cursus te AMERSFOORT. Het le TOELATINGS-EXAMEN voor den nieuwen cursus zal plaats hebben op den 9den en den lOden Juli e. k. Tot het inschrijven van leerlingen be staat gelegenheid in het schoolgebouw op Dinsdag en op Donderdag den 15deu en den 17den Juni, 's namiddags van 13 uren en schriftelijk tot 1 Juli bij den Directeur der School,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2