nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Jakoba van der falen. N. 48. Woensdag 16 Juni 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. BUITENLAND. F euillet on. FRANZ EUGEN. AIHEBSFOORTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,10; iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignottcn naar plaatsruimte. De Koning en de Koningin zullen vermoedelijk den 26 dezer de badplaats Wildungen verlaten. Vanwege het hoofdbestuur der Ne- derlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust is een adres verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken. Het hoofdbestuur had zich de vraag gesteld, of wellicht van staatswege nu en dan aanleiding wordt gegeven tot het bij voorkeur reizen op den Zondag, en daardoor werd als van zelf het oog ge vestigd op de bepalingen nopens aanvang en einde der vacantiën bij verschillende rijksinstellingen, als daar zijnde rijks kweekscholen voor onderwijzers en onder wijzeressen, de rijks-landbouwschool, de rijks-veeartsenijschool, de rijks-kweek scholen voor vroedvrouwen enz. Het hoofdbestuur wenscht, dat telkens, wan neer de gelegenheid zich voordoet om tot herziening van bestaande voorschrif ten of tot vaststelling van nieuwe regle menten op het stuk der meer bedoelde vacantiën te geraken, rekening worde gehouden met de wenschelijkheid, dat de lessen niet bij voorkeur op Zaterdag eindigen, of op Maandag aanvangen. De minister heeft daarop geantwoord, dat bij eventueele nieuwe regeling der vacantiën aan de bedoelde rijks-instellin gen op het verzoek zooveel mogelijk zal worden gelet. Te 's-Gravenhage wordt thans in een der zalen van het gebouw der Eerste Kamer de internationale conferentie ge houden tot regeling van den verkoop van sterken drank op de Noordzee. Uit den Haag wordt het overlijden gemeld van dr. M. Salverdahij was 46 jaren oud. Sedert geruimen tijd reeds lijdende, was hem onlangs tot herstel zijner gezondheid een verlof toegestaan. Dr. Salverda was achtereenvolgens leeraar aan de Pol. School te Delft en hoog leeraar te Groningen. Deze laatste be trekking verwisselde hij met die van inspecteur van het middelbaar onderwijs. Te Utrecht is aanbesteed de leve ring van vleesch, vet, aardappelen en brandhout voor de menage van het korps genie-troepen in de legerplaats bij Zeist, van 10 Juli tot 27 Augustus 18S6. Voor vleesch en vet was minste inschrijver de heer J. v. Dam, te Utrecht, voor f 0,58 per kilo; voor aardappelen de heer B. v. Dijkhuizen, te Amersfoort, voor f2,15 per heet.; voor brandhout de heer F. Wijnne, te Soesterberg, voor f3,37'/., per kubieken meter. Uit Nijmegen meldde men Maandag aan de N. li. Ct. De wedrennen worden begunstigd door het allerfraaiste zomerweder. De tribune is overvol bezet, zoomede het terrein daarvóór. Het midden-terrein is vi ij goed bezocht. De tribune is sierlijker en aan genamer dan bij vorige wedrennen inge richt, terwijl het terrein daarvóór beter begaanbaar is dan vroeger. Het ren-comité heeft blijkbaar alles aangewend om het den bezoeker aangenaam te maken. De uitslag was als volgt: Oranjeprijs zeven deelnemersluit. van Diepenbrugge reed niet mede. Prijs, Ber tha, van den 2e luit. E. Baron van der Capellen, eerste premie Belle et Bonne, van den le luit. C. v. d. Merschtweede premie niet toegekend. De jagermeester, de le luit. G. Romer stortte van het paard, doch was spoedig weder opgezeten, en bekwam geen letsel. Van den tweeden ren kon de uitslag wegens het overrijden eerst later worden gemeld. Derde ren, teruggebleven Heme the Hunter. Winners Bambin, van jhr. G. den Tex; Happy Home, van luit. A. van Duuren, en Niké, van luit. E. baron v. d. Capellen. Nationale harddraverij. Allen opgeko men. Men moest eenige malen opnieuw starten. Ten slotte in orde afgereden, kwam de Apollo, van de heeren A. en H. Jur- gens bij de eerste rondte een twintig meter voor, maar ging toen in volle vaart op den stal aangegrepen en met ge weld weder in de goede richting gesteld, waarbij de Sulkey bijna omver viel, en de berijder in gevaar kwam door de andere paarden overreden te worden, werd het weerspannige dier toch weer in de goede richting gebracht, maar sloeg, evenals zijne concurrente, nu en dan, door. Prijs Rosa II, van den heer J. Bou- ter; premie Apollo. Welkomstprijs. Allen opgekomen. Prijs: Mile Taigignies, van baron Osy; premie: Maltais, van denzelfdenderde prijsLau- raline, van den heer L. Evelyn. De Hooge Raad heeft gisteren ver worpen het cassatieberoep van Mevr. Bulkly c. s. Zooals men zich herinnert, is door het Gerechtshof te Arnhem, bevestigende het vonnis dier rechtbank aldaar, Mevr. Bulkley tot 18 maanden, Kloppers tot 1 jaar en Mej. Schlingemann tot 45 dagen celstraf veroordeeld. Den wielrijder M. J. L. Schram, leerling der Rijks-Landbouwschool te Wa- geningen, die onlangs in den wegwed strijd naar Driebergen de gouden me daille gewonnen heeft, is Zondagnamid dag een ernstig ongeluk overkomen. Na bij Renkum is hij, vermoedelijk door de zuiging van den stoomtram, van zijn rij wiel tegen den grond geslagen, waar door een ernstige verwonding aan het hoofd werd veroorzaakt. Zijn toestand is nu wel verbeterd doch nog niet bui ten gevaar. De werken aan de haven te Spa kenburg, gemeente Bunschoten, waarvan de leiding is toevertrouwd aan den Heer J. J. Spruyt, gepensioneerd opzichter le kl. van 's-Rijks Waterstaat, vorderen (link. Ongeveer 500 Meters zeedijks-steen- bezetting zijn zoo goed als gereed en de haven, geschoten ter grootte van 9000 vierkante Meters, is op de vereischte diepte gebracht. Men is thans druk bezig aan de fundeeringen voor de bekleedings- muren en troggewelven met de kubbestei- len. Het gunstig weder en de lage water stand bevorderen de goede uitvoering van het werk ten hoogste, en dit heeft er toe medegewerkt, dat het in zee bren gen van de havendammen zonder moei lijkheden is geschied. Men schrijft aan de L. Ct.Als de lucht helder wordt, zijn er nachtvorsten te wachten. Op de hevige onweders toch is de temperatuur sterk gedaald, zij is zelfs overal beneden de normale en de wind is Noord. In den Atlantischen Oce aan heeft de scheepvaart tal van drijvende ijsbergen ontmoet en dat is geen goed teeken om bestendig zomerweer te ver wachten. Door de Ned. Rijnspoorweg-Maat schappij zijn van Amsterdam en Rotter dam via Emmerik verlaagde vrachtprij zen voor reizigers en bagage ingevoerd naar Bremen, Duisburg, Dusseldorf, Empel, Essen, Hamburg, Hamm. Mülheim, a/Rhein, Munster, Oberhausen, Osnabrück, Rurhort en Wesel. Zij zijn gelijk aan die van de goedkoopste route of lager. Uit Beieren komt het treurige be richt, dat koning Lodewijk niet meer onder de levenden behoort. Volgens eene bekendmaking van de politie-directie heeft de Koning Zondagavond bij een wande ling door het park, zich in het Starn- berger-meer gestort. De lijfarts Gudden, die Z. M. vergezelde en hem te vergeefs poogde te weerhouden, is bij de worste ling eveneens te water geraakt en mede verdronken. Het Beiersche volk, innig aan zijn Koningshuis gehecht, is in die pen rouw gedompeld, 's Konings broeder, prins Otto is nu tot Koning geprocla meerd. Daar deze prins evenwel reeds sinds jaren aan dezelfde ziekte (krank zinnigheid) lijd, om welke de nu overle den Koning geacht werd niet langer de teugels van het bewind te kunnen voe ren, wordt in hetzelfde patent, waarin het volk wordt medegedeeld, dat prins Otto nu Koning is geworden, vermeld, dat prins Luitpold, als eerstgeroepen agnaat, krachtens de grondwet het regentschap heeft op zich genomen. Pinksteren is in België, en met name in Brussel kalm voorbijgegaan. Zeker tengevolge van het ongunstige regenach tige weèr, brachten de treinen nog min der reizigers aan, dan op andere Zon dagen het geval is. De afgevaardigden der werklieden-vereenigingen ongeveer 500 in getal, hielden Zondag eene ver gadering waarin de volgende drie punten bij acclamatie werden aangenomen 1. Om voort te gaan pogingen in het werk te stellen tot verkrijging van alge meen stemrecht, langs wettigen, en niet langs revolutionairen weg; 2. om een algemeene werkstaking te organiseeren, zoodra de partij de daar voor noodige macht zal verkregen heb ben 3. om een nieuwe monsterbetooging te organiseeren tegen 18 Augustus, den dag, waarop het Belgische nationale feest wordt gevierd. Het congres vereenigde zich ook met een resolutie, waarin sympathie werd betuigd met de veroordeelden van Deca- zeville, den Haag en Gend, en hen, die in Duitschland de rechten der proleta riërs hebben verdedigd, terwijl het te vens besloot om, wanneer de betooging op 18 Augustus weer wordt verboden, binnen 24 uren daarna een algemeene werkstaking in het geheele land te ge lasten. Aan de onlusten te Pest is door het krachtig optreden der troepen nu een einde gemaakt. Ongeveer 700 rustver stoorders warden gearresteerd, waarvan ongeveer 150 met gevangenis van 1 tot 8 dagen werden gestraft. De overige ten getale van 350 zullen voor de rechtbank moeten verschijnen. Na lang over en weer pleiten heeft eindelijk de Fransche Kamer, na door de ministers voor een Kabinetscrisis te zijn geplaatst, in zake de verbannings- quaestie eene beslissing genomen. Het voorstel der commissie (verbanning van alle prinsen) werd met 314 tegen 320 stemmen verworpen, en het tegenvoor stel van den heer Brousse (verplichte verbanning van de hoofden der vorstelijke familiën en hunne rechtstreeksche erfge namen en machtiging aan de regeering om ook de andere prinsen uit het land te verwijderen) aangenomen met 315 tegen 232 stemmen. Een besluit, waarbij het tarief der telegrammen voor de dagbladen met '50 pCt. wordt verlaagd, is door den minister van het post- en telegraafwezen geteekend. Gladstone is zijne Midlothian veldtocht weer begonnen. In een tot zijne kiezers gericht manifest vat hij de heilrijke vruch ten, welke hij zich van zijne politiek be looft, als volgt samen: 1. Ilechtmaking van de eenheid en vermeerdering van de kracht des rijks2. uitdooving van de twisten in Ierland en ontwikkeling van Ierlands hulpbronnen 3. schoonwassching van Groot-Brittanie's eer, wat betreft de smet, die er naar het oordeel van de gansche beschaafde wereld op geworpen werden 4. verheffing van de waardig heid des rijksparlements en bevordering van 's lands belangen. Geschiedkundig verhaal door 3) De zieke had toen de bekwaamheid en de vaste, in de kunst geoefende hand van den dokter leeren kennen en waardeeren, en dringend verzocht, dat hij de geluk kig begonnen genezing mocht voortzet ten, en haar ook in het huis van van der Meulen, waar men haar later in een draagstoel heen gedragen had, nog verder zijne geneeskundige hulp mocht verleenen. Aan het ziekbed der zoogmoeder had hij toen Isabella van der Meulen leeren ken nen, had haar kort daarna behandeld in eene ziekte, waardoor zij was aangetast en was bij die gelegenheid smoorlijk verliefd geworden op zijne schoone patiente En er waren oogenblikken geweest, waarin hij gedacht had dat zijne liefde door haar beantwoord werd, waarin hij had vergeten, welke klove hem, wiens eenig vermogen in zijne wetenschap be stond, niet slechts van de rijke erfdoch ter, maar vooral van de dochter van een zoo streng katholieken, zoo geheel Spaanschgezinden man, als Jan van der Meulen, scheidde, want Cornelis Barne- veldt was, even als zijn vader, een hei melijk calvinist en een ijverig Neder- landsch patriot. Maar het waren altijd maar korte oogenblikken geweest, waarin een plotseling flikkeren van Isabella's oogen, eene plotselinge blos die, als hij eens onverwacht verscheen over hare wangen vloog, een weeke, bevende klank van hare stem hem in den gelukkigen droom van beantwoorde liefde hadden gewiegd, en steeds was op zulk een droom een snel en smartelijk ontwaken gevolgd, want terstond daarna stond zij dan weder zoo koel en ongenaakbaar voor hem, dat hij zich zeiven een dwaas noemde, daar hij gewaand had, dat in dit marmeren beeld warm leven klopte en dat dit trotsche, koele meisje voor eene hartstochtelijke aandoening vat baar was. In zulke oogenblikken kwam zijne liefde tot Isabella van der Meulen hem niet alleen voor als waanzin, maar zefs als eene zonde tegen al wat bij hem hoog en heilig was. Wat had de zoon van Adriaan Barneveldt, den vurigen patriot, den ijverigen aanhanger van Calvijn, in het huis van van der Meulen te zoeken, die het hoofd der spaansche partij in Leiden mocht heeten, die, zooals men elkander in Leiden toefluisterde, meer dan éénen landgenoot als heime- lijken ketter bij de inquisitie te Brussel had aangeklaagd en die eiken calvinist als zijnen doodvijand beschouwde. Welk eene erbarmelijke rol speelde hij toch bij de feesten van Jan van der Meulen, waar hij dikwijls nauwelijks eenen blik, een vluchtig woord van Isabella kon op vangen, om wier wil hij toch alleen ge komen was, en zwijgend de onbeschaamde, aanmatigende bejegening der Spaansche heeren moest verdragen, daar hij niet eens kon weigeren met hen te klinken, wanneer zij hem uitnoodigden om met hen te drinken op den ondergang van alle rebellen 1 Hem, die zelfs reeds lang de aansporing zou gevolgd hebben, welke zijn vader hem in eiken brief gaf, om naar het leger der rebellen te ijlen, om onder Oranje's banier voor vrijheid en vaderland le strijden, als niet Isabella's schoone oogen hem in Leiden hadden vastgekluisterd. Telkens weer deed de gedachte aan haar, hem voor den be- slissenden stap terugdeinzen, waartoe de stem van zijn eigen geweten hem niet minder drong, dan het vermanende woord van zijn vaderwant hij wist dat hij met dezen stap elke hoop op haar bezit moest opgeven, dat uit de legerplaats van Oranje geen weg hem meer terug voerde naar Leiden, in het huis van van der Meulen en in Isabella's nabijheid. Terwijl hij, in zulke gedachten ver diept, steeds verder in de donkere lanen van den tuin was verdwaald, stond plot seling eene rijzige vrouwengestalte in zwart gewaad voor hem. viel juist ge noeg licht op haar, om hem te doen op merken, dat haar gelaat gerimpeld en bleek en beur haar grijs was. nCornelis Barneveldt," begon zij met eene stem die als een graftoon zijn oor trof, ïu past het slecht, heden in bonte kleederen, bij muziek en 't klinken der bokalen en onder vroolijk feestgejubel u te verlustigen. Gij moest veeleer asch strooien op uw hoofd, uw blinkend ge waad verscheuren, ten teeken van rouw, want u en de uwen is groot onheil over komen 1" De jonge man werd door bijgeloovigen schrik aangegrepen en eene koude huive ring ging hem door de leden hij meende eene verschijning uit het geestenrijk voor zich te zien, die hem ongeluk aan kondigde. Maar toen de gestalte hern nu de hand op den arm legde en hij aan den vasten druk der knokkelige vingers gevoelde, dat liet een wezen van vleesch en been was en geen spook, dat hem in den weg was getreden, keerde ook zijn moed terug en met vaste stem zeide hij sWie zijt gij en waarom verschrikt en beangstigt' gij mij met zulke duistere woorden Wie ik ben, wilt gij dat weten antwoordde zij, nik heet Jacoba van der Meulen 1" Cornelis boog zich eerbiedig, hij wist, dat de huiveringwekkende, spookachtige gestalte, die zoo onverwachts, zijn pad had gekruist, de zuster van Jan van der Meulen was, die ongehuwd bij hem aan huis woonde, maar zich nooit voor de oogen van vreemde bezoekers vertoonde, zoodat hij haar zelfs nog nooit gezien had. Er liepen zonderlinge geruchten om trent Jacoba van der Meulen. Sommigen zeiden dat zij in hare vroegere jeugd door eene ongelukkige liefde waanzinnig was geworden en zoo eenzaam en afge zonderd onder het dak van haar broeder leefde, dewijl haar geest sedert dien tijd nooit weer volkomen helder was gewor den en de haren haar dus van alle ver keer met vreemden verwijderd hielden anderen daarentegen wilden weten, dat zij in 't volle bezit van haar verstand, en wel van een helder en scherp verstand was, en dat Jan van der Meulen, die van zijne dochter en van allen die van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1