nriEVWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Jakoba van der Heulen. N. 52. Woensdag 30 Juni 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. FRANZ EUGEN. BUITENLAND. JMERSFOORTSCÏE CODBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het gebeele Itijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,4-0 iedere rogel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij Kon. besluit is T. van der Zee, burgem. der gem. Enschedé, be noemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Z. M. de koning van Belgie heeft den heer Hofdijk benoemd tot ridder in de Leopoldsorde. Als eene bijzonderheid wordt hierbij vermeld, dat het koninklijk besluit van benoeming in de Vlaamsche taal is ge steld. Maandagochtend zijn op de Groote Markt te Delft de eerste voorbereidende werkzaamheden aangevangen voor de plaatsing van het standbeeld van Hugo de Groot. Onder begunstiging van buitenge woon fraai zomerweder had Zondag de feestelijke publieke openstelling van het nieuw gebouwde badhotel te Vlissingen plaats. Een talrijke menigte was daar ge tuige van en goed weder werkte tot het welslagen van het feest mede. Een matinee en een concert, door het muziek corps der dd. schutterij van Middelburg in de kurzaal, voldeden goed, hoewel de aandacht door de bewegelijkheid der schare niet groot was. Bij het afsteken van het vuurwerk op het strand steeg de feestvreugde ten top. Na afloop van het vuurwerk had een bal plaats in de kurzaal. De algemeene vergadering van deel hebbers in de Levensverzekering-Maat schappij, opgericht door het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, zal worden gehouden te Leiden, op Maandag 2 Augustus e. k., den dag voor de alge meene vergadering van het genootschap. Naar aanleiding van de verkiezing van den heer Heldt tot lid der Tweede Kamer te Sneek, sprak de heer Alma, burgemeester dier plaats het volgende, dat wel in ruimeren kring verspreid mag worden. «Het verheugt mij zeer, geachte mede kiezers en gij, die van dit recht nog verstoken zijt, dat de Heeren Wijbenga en Buma herkozen zijn. Ik aarzel niet, Sneek met dit feit geluk te wenschen, maar ik aarzel evenmin hier ronduit te verklaren, dat het mij bijzonder genoe gen doet, dat wij ons in de herkiezing van den heer Heldt mogen verheugen, 't Is waar: ging de spieker voort, Heldt heeft het zelf verklaard, niet toegerust te zijn met een kennis en wijsheid zooals daar in den lande manner. zijn. 't Zou daarom eene dwaasheid zijn van Heldt lange, met geleerdheid doorspekte, rede voeringen te verwachten: de man heeft dit nooit geleerd en heeft zich daarop ook nooit toegelegdmaar wat ge wel van hem moogt vei wachten is, dat het geen hij zegt u zal bewijzen, dat Heldt is een man van karakter, en dat staat bij mij hooger dan karakterlooze wijs heid. Wijze mannen zijn er vele in den lande, ook in de Tweede Kamer, maar mannen van karakter zijn er rnaar schaarschDe laatste dagen hebben het ons al te goed doen zien, dat men, of schoon met wijsheid en kennis toegerust, daarom nog niet altijd een eerlijk, rond, vaderlandslievend karakter bezit, en dit meen ik in den heer lleldt te mogen waardeeren. Ik hoop dat dit meer en meer van alle Kamerleden zal kunnen getuigd wordenwaar een degelijk ka rakter zich laat gelden kan dikwijls veler wijsheid achter blijven. Wat Heldt thans is, heeft hij geheel zich zelf te danken en wel voornamelijk door zijn recht schapen karakter." Domela Nieuwenhuis en Croll heb ben appèl aangeteekend tegen het vonnis der Haagsche rechtbank. De leider der Sociaal-democraten zal thans verdedigd worden door een advocaat. Men schrijft uit Kesteren aan het Utrechtscli Dar/blad: Het nieuwe station alhier, aangenomen door den heer Eckbart, uit Almelo, nadert zijne voltooiing en zal, naar men ver wacht, op 15 Aug. kunnen worden op geleverd. De reizigers voor Nijmegen enz. moe ten nog altijd bij aankomst alhier uit Amersfoort van het eene station naar het andere loopen en omgekeerd, zijnde een afstand van 10 minuten. Met de aansluiting aan de Staatsspoor blijft het ellendig gesteld. Telkens teleur stelling, telkens wachten voor niets. De nieuwe cellulaire gevangenis te Breda wordt met 15 Augustus e.k. in dienst gesteld. Geschiedkundig verhaal door 7) ïOf hij daar ginder nu ook vecht fluisterde Isabella en hare oogen tuurden met zooveel inspanning naar buiten alsof het mogelijk was, op den verren afstand de gezichten der op den dijk strijdenden te onderkennen. «Voorzeker ontbreekt Cornelis Barne- veldt heden niet in de rijen dergenen, die daar strijden voor de redding van Leiden," hernam Jacoba, die was opge rezen en weer naar het jonge meisje toegekomen was, dat nog op den stoel stond en onafgewend naar buiten staarde, «wij weten immers, dat hij, nadat zijn vaders hoofd op het schavot gevallen was, onder de vanen van Oranje is getreden; hoe zou hij dus nu daar kunnen ont breken, waar in bloedige worsteling het lot der stad beslist wordt, binnen wier muren zijne geliefde vertoeft." «Zijne geliefde 1" herhaalde Isabella treurig, «heb ik hem dan ooit getoond, Zaterdagavond omstreeks half tien ure was Belderok, de bekende socialist, op het Damrak, te Amsterdam, bezig eenige centen te strooien, ten einde een oploop te verwekken, wat tamelijk wel gelukte. Hij werd evenwel spoedig gear resteerd. De volksmenigte, hierdoor ont staan, werd in de Warmoesstraat door de politie met stok en sabel uiteenge dreven. De hoofdpersonen van de Utrecht- sche Maskerade, ten getale van onge veer 60, met Graaf Jan van Nassau aan het hoofd, hebben j.l. Zondag het voor genomen bezoek aan Den Haag en Scheveningen gebracht, waar hunne komst niet weinig drukte en levendigheid ver oorzaakte. Gedurende het avondconcert en illuminatie ging het daar recht fees telijk toe. Natuurlijk verwachte men, dat het orkest bij deze gelegenheid het Io vivat zou aanheffen, doch het bleek dat de Duitsche musici, onder Munnstaedt's lei ding deze in Nederland zoo populaire melodie niet kenden. Een der gecostu- meerden voorzag echter in deze onwil lekeurige leemte, door zelf het orkest te beklimmen en op eene viool de melodie voor te spelen, welke terstond door honderden kelen met geestdrift werd meegezongen Te half twaalf keerde het gezelschap weer per spoortrein naar Utrecht terug. Door de Amsterdamsche Velocipède- club zal den 17 Juli e.k. op de door haar aangelegde wielersbaan achter het Rijksmuseum te Amsterdam, een groote wielerwedstrijd worden gehouden. Jan Holland schreef Zaterdag zijn laatste artikel in het Overveluivsche Weekbladwaarvan hij op alleraardigste wijze afscheid neemt. Naar hij mededeelt bestaan de lezers van dit blad uit Bin- nenlezers er» Buitenlezers. De eersten beschouwen den Overveluwenaar als hun locaal blad. Zij zien het eerst naar de advertentien, bestudeeren de raads- verslagen, critiseeren de plaatselijke be richten de rest is in hun oog vulsel. Het omgekeerde is 't geval met de Bui tenlezers. Zij hebben pleizier of verdriet in de hoofdartikels, in het politieke overzicht, in het feuilleton Harderwijk met zijn environs mag voor hun part naar den drommel loopen. Wat aangaat de scheiding tusschen Jan Holland en den Overveluwenaar, daarvoor bestaat, volgens eerstgenoemde, de volgende reden «Het is gebleken, dat de Overveluwe en Jan Holland niet te best bij elkaar pasten. De Overveluwe is rijk aan stuif zand. Ieder, die haar op 't Centraalspoor doorstoomde, weet daarvan mee te pra ten. Zijn de Overveluwenaars nu eens vooral zoodanig met dit stuifzand be vriend geworden, dat zij hen het liefst hebben, die 't hun rijkelijk in de oogen strooien, en is het feit, dat Jan Holland bij de meesten hunner minder gezien is, hieraan te danken, dat hij, blijkens den misschien wat al te openhartigen toon zijner geschriften, een gezworen vijand van zandstrooierij is?" Ook schijnt, dat Jan Holland het op den duur niet kan vinden met de orthodox- protestantsche Overveluwenaars, die in een andere taal en stijl dan de zijne willen toegesproken wordenen evenmin kan I.ij eenig goeds uitwerken bij de liberalen in die buurt. Hoe dit zij, voor de Buitenlezers van den Overveluwenaar is het vertrek van Jan Holland een ver lies, misschien is het voor het blad ook wel een reden voor het verlies zijner Buitenlezers. Gelukkig voor de laatsten, dat Jan Holland in het vooruitzicht stelt, elders voor hen in anderen vorm te zullen opduiken. In het Oranjepark te Utrecht zal den 13n Juli, 1 en 2 Augustus eene bloemen-tentoonstelling gehouden worden, waartoe de aanmelding jot inzending moet geschieden voor 20 Juli, Ganzen markt G. No. 1 te Utrecht. De commissie voor deze tentoonstel ling bestaat uit de hh. J. S.van Deventer, J. Clarenburg, P. van den Brink en G. Ruijs. Te Arnhem werd Maandag een pak coupons ter waarde van f5000 ver loren. Vijf sjouwers vonden het pak, wisselden daarvan in eene tapperij een paar stuks in, behielden het overige gedeelte, doch werden reeds hedennacht door de politie uit hun bed gelicht, zoodat de eigenaar, na behandeling van de zaak, het geluk zal hebben nog een groot gedeelte van zijn eigendom terug te ontvangen. Ten behoeve van de schutterij-on derofficieren worden door de Nederl. Rijnspoorwegmaatsch. naar Arnhem mi litaire billetten afgegeven ter bijwoning van de algemeene vergadering van den schutterij-kaderbond, aldaar te houden op 11 en 12 Juli a. s. In de Beiersche Tweede Kamer werd door den Ultra-Katholiek Stamminger de houding van het ministerie tegenover KoningLodewijk afgekeurd. Volgens hem, zou de Koning, wanneer tijdig maatre gelen daartoe waren genomen, zeer goed van zijne ziekte hebben kunnen herstel len. Ook beweerde hij, dat men de hulp der geestelijkheid had moeten inroepen, daar dit op het volk een beteren indruk zoude hebben gemaakt. Door den minis ter Lütz werd de houding der regeering verdedigd. Voor de Kamer uiteenging werd eene commissie van 14 leden be noemd, die het wetsvoorstel zal onder zoeken, door de Regeering ingediend en waarbij de bepaling der Grondwet, vol gens welke de ambtenaren tijdens het Regentschap slechts tijdelijk in hunne functiën worden gehandhaafd, in dien geest wordt herzien, dat de ambtenaren gerekend worden voor drie jaren vast te zijn aangesteld. In Engeland duren de redevoeringen der hoofdlijders nog steeds voort. De Conservatieven en Unionisten zijn vol moed en beweren, dat zij Gladstone met eene meerderheid van 100 stemmen zul len verslaan. Zij die Zondag de meeting in Hyde Park hebben bijgewoond, zul len het daar wel niet mede eens zijn; daar toch werden de speakers der Unio nisten voortdurend uitgefloten en hoorde men niets dan Cheers voor y>tlxe great old man" en voor Parnell. Turkije schijnt Rusland niet bijzonder veel vertrouwen te schenken. De Porte heeft nl. besloten om een groot gedeelte der soldaten, toen een oorlog met Grie kenland dreigde opgeroepen, voorloopig niet naar huis te zenden. In België, met name te Gent, duren de werkstakingen nog steeds voort, zon der nu evenwel tot ongeregeldheden aan leiding te geven. Bij koninklijk besluit is bij het Belgi sche leger een nieuwe categorie van dat ik hem liefheb, heb ik ooit een vriendelijk woord, een bemoedigend lachje voor hem gehad, wanneer zijn gansche, volle hart mij uit zijne goede, trouwe oogen zoo warm tegenblonk? O, tante, tante, ik heb er reeds dikwijls berouw over gehad, dat ik hem op zulk een zware proef heb gesteld I" «Hij heeft die doorgestaan 1" zeide Jakoba, «draagt hij niet de wapens voor vrijheid en vaderland, is hij geen Geus geworden. Uit eigen aandrift heeft hij den weg gezocht, waarop hij alléén u kon winnen, heeft hem gekozen, ofschoon hij meende, u daarop voor altijd te ver liezen, dewijl plicht en eer het hem geboden. Nu eerst zijt gij zeker dat hij uwe liefde waard Is." «En als ik daarbij de zijne verloren hadmompelde Isabella. «Wees bedaard, kind," hernam Jakoba, en een bovennatuurlijke glimlach speelde op haar gezicht, «hij heeft de oogen van zijnen vader en zal ook diens trouw hart hebben. Hij heeft u niet vergeten, geloof mij 1" »0, dat gij de waarheid spraakt, tante," zuchtte het jonge meisje, «het is mij, alsof ik hem nimmer, nimmer zou weêrzien." »Moed, Isabella!" zeide Jakoba en streek teeder de donkere lokken van het bleeke voorhoofd. De dagen der beproe ving zijn voor u voorbij, zoowel als voor de staddaar ginder naderen zij, de redders en bevrijders, uw Cornelis onder hen!" Isabella drukte de hand op haar hevig kloppend hart en haar blik vloog weèr naar buiten, ,naar den Lammerdijk, ver langend uitziende naar den geliefde, of zij hem niet bespeuren mocht in het strijdgewoel, dat daar ginds op en neder golfde. «Blijf hier boven, mijn kind," zeide Jakoba, «totdat gij ziet, dat de Span jaards wijken en de banier der Geuzen van den dijk waait, kom dan naar bene den en breng mij de blijde tijding." Met deze woorden verwijderde Jakoba zich, om hare plaats aan het ziekbed weêr in te nemen, terwijl Isabella op haren observatiepost aan het zolderraam bleef. Ieder schot, dat daar ginder op den dijk viel, ieder zwaard, welks snede in de zon flikkerde, deed haar stuiptrek ken, het was haar, alsof deze dood aan brengende wapenen op de borst van haren geliefde gericht waren en zijn dierbaar leven aan duizend gevaren blootstond. Een nevel kwam voor hare oogen, zij verloor hare bezinning en machteloos zonk zij op den vloer. Daar beneden in de straten der stad werd het ondertusschen levendiger; gedurende deze uren van bange verwach ting hield niemand in Leiden het uit binnen zijne vier muren; vóór de huizen stonden de buren in dichte groepen bij elka&r, elk gevoelde behoefte om zijne hoop en zijne vrees rnede te deelen aan hen, die denzelfden nood zoo lang met hen hadden doorgestaan en nu met het zelfde verlangen en dezelfde angstige spanning den uitslag van den kampstrijd afwachtten, die op den Lammerdijk ge vochten werd en over het lot van allen moest beslissen. «De Geuzen komen en brengen ons brood!" Met deze woorden zochten de moeders hare bleeke, van honger schreiende kinderen tot bedaren te bren gen. «De Geuzen zijn dapper, zij zullen de Spanjaards wel van den dijk in het water werpen. Eer de avond valt is de stad ontzet en dan is er brood en vleesch in overvloed 1" zoo bemoedigden de mannen zich zeiven en de hunnen, en de blikken van allen, die beneden ston den, richtten zich naar de kerktorens, op wier omgangen men menschen, hoofd tegen hoofd gedrongen, zag staan, om te kijken naar den Lammerdijk. Lang bleel daar boven alles stil. Eindelijk wuifde er een met een' witten doek en op hetzelfde oogenblik riepen honderd jubelende stemmen naar beneden: Vic torie! De Geuzen hebben den dijk over meesterd! Zij openen de sluisdeuren! Het water komt, het water komt en brengt de schepen van de Geuzen tot ons Een duizendvoudige jubelkreet beant woordde van de straat de blijde bood schap en tegelijkertijd begonnen op alle torens de klokken te luiden. Hare meta len tongen wekten Isabella uit hare bezwijming, een enkele blik uit het zol derraam zeide haar, wat er geschied was. De kruitdamp, die gedurende den strijd als eene dichte wolk over den dijk gehangen had, begon op te trekken, boven op de verschansingen woeien in plaats van de Spaansche baniereD, de kleuren van Oranje, en door de openge rukte sluisdeuren ruischten onophoudelijk de golven der zee naar de laagte, reeds den voet van Leidens muren bespoe- lende. Met volle zeilen en onder een luid «hoezee" voer juist het eerste schip der Geuzen door de sluispoorten, de anderen volgden in eene lange rij. Isabella zag niets meer, ademloos, met gloeiende wangen ijlde zij naar beneden. Aan den voet van de trap kwam zij Jakoba tegen, die het nu niet langer kon uithouden in de eenzame ziekenka-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1