fflEUVE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. EEN STUDENTENLIST. N. 70. Woensdag I September 1886. Vijftiende Jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. R. P. VAN SCHAICK. BUITENLAND. AMEBSFOOBTSCHE CDUBANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst norden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door Z. M. den Koning is aan D. van Remmerden, eervol ontslagen baken- meester in het 7e bakenkwartier van den Neder-Rijn te Wijk-bij-Duurstede, een pensioen toegekend van f 262 'sjaars; aan D. G. de Graad, eervol ontslagen bakenmeester in het 4e bakenkwartier aan de Lek te Krimpen, een pensioen van f 308 's jaars, en aan F. Schermers, eervol ontslagen bakenmeester in het 3e bakenkwartier aan de Lek te Ameide, een pensioen van f 243 'sjaars. Dc minister van binnenlandsche zaken heeft Zondag de landbouw-tentoon- stelling te Edam bezocht. Een lunch werd Z. E. aangeboden, die vervolgens de merkwaardigheden van het stadje bezichtigde en o. a. een bezoek bracht aan de oude kerk en aan de stoomzui- velboerderij van de heeren Tuyn en Co. aldaar. Een militaire Sportvereeniging is dezer dagen te 's Gravenhage tot stand gekomen. Tot leden van het .bestuur werden gekozen de heeren: luit.-kol. F. Ypey, voorzitter; kapitein J. Hinlopen, ritmr. C. A. baron Bentinck, de 1. luit. jhr. W. J. P. van den Bosch, en de 1. luit. A. J. P. Metelerkamp. De gemeenteraad van Sneek heelt benoemd tot conrector aan het gymna sium aldaar dr. H. K. Kinderman, te Leiden. De ridders van het Metalen kruis der 1ste sectie te Amsterdam herdachten jl. Vrijdag in een der zalen van «Artis" feestelijk de inwijding van het monu ment op den Dam, juist dertig jaren ge leden. Op verschillende stations der Staats spoorwegen o. a. Rotterdam, 's Bosch, Roosendaal, Bokstel, Venloo, Nijmegen, Zutfen, Zwolle, Leeuwarden, Groningen en nog een aantal kleinere stations zul len weegtoestellen ten dienste van het publiek worden geplaatst. In het Rijksmuseum is men druk bezig om de zalen in gereedheid te bren gen voor de 35ste openbare tentoonstel ling van kunstwerken van levende mees ters, welke om de drie jaren in ons land plaats heeft, en van 27 Sept. tot 30 Oct. te Amsterdam zal worden ge houden. Op de binnenplaats van het mu seum zijn negen aan elkaar grenzende zalen getimmerd; de houten wanden worden met donker grijs Orleans bekleed, terwijl linnen plafonds het noodige licht getemperd toelaten. In de zaal van het prentenkabinet zijn vier kabinetten ge timmerd, terwijl ook daar het bureau der commissie is. Na 7 September worden geen inzen dingen meer aangenomen. Men deelt ons rnede, dat in zake het kerkelijk conflict te Amsterdam de beslissing der synodes contracta reeds is gevallen. Het vonnis van het prov. kerk bestuur van Noord-Holland, waarbij de geschorste kerkeraadsleden (5 predikan ten en ongeveer 70 ouderlingen en diakenen) van alle kerkelijke bediening of ambt vervallen zijn verklaard, wegens vergrijp tegen bestaande kerkelijke regle menten en verordeningen, is in alle op zichten bekrachtigd. N. Rolt. ct. De heer F. A. Onderwater uit Dordrecht maakt met een harddraver, voor een rijtuig gespannen, eene reis door Europa. Hij kwam 21 Aug. na 13 dagen rijdens uit Dordrecht te Frankfort a,d. M. aan. Het plan bestaat naar Petersburg te rijden. Het paard was in uitstekenden toestand. Zaterdag is te Tessel een (lesch aangespoeld, waarin een briefje met het volgende »Wij veikeeren in nood het logger Ackydc Vrouw Vlaardingen nommer 88. 20 Augustus 1886 groete aan verdere famielje uit aller naam de manschappen en de vrouw J. de Koning. De aangekondigde herfstmanoeuvres in Gelderland en Overijsel zullen niet doorgaan. liet volgende jaar zal het zangers feest van IIcl Nederlandsch Zangersver bond te Nijmegen worden gehouden. liet feest-comiié, dat zich daartoe uit de ingezetenen gevormd heeft, stelt po gingen in het werk om een waarborgfonds uit rentelooze voorschotten te verkrijgen, zooals dit in 1877 het geval is geweest. De aandeelen zullen f 10 groot zijn. NAAR HET DUITSCH DOOR 2) Ik moet u verzoeken, mijnheer," antwoordde Brink met ernstig gelast, niet zoo hard te spreken, alsook niet zulke minachtende uitdrukkingen te ge bruiken over uwen zoon, die mijn beste vriend is. Nu," bromt de oude, «als de jongen mijn zuur verdiend geld door brengt, dacht ik ook wel op hem te mogen schimpen." Maar niet hier en op dit oogen- blik." Ik zie ook niets van hem, sapper- bleu I maar wee als ik hem ontmoet." De oude zwaait in hevige woede met zijn stok. Mijnheer," zegt Brink, die bij de wijze van vaderlijke justitie zich zelf niet op zijn gemak gevoelt, gij zult door uw heftig optreden nog groote schade aanrichtenik moet u verzoeken, wat kalmer te zijn. Uw zoon bevind zich in uwe nabijheid." Wat? wat?!!" schreeuwt de oude, den stok vaster omklemmend, waar is hij, waar? Ik zal hem mores leeren. Mijnheer, u moogt niet zoo schreeu wen. En gij zult mij zeggen, waar mijn zoon is, opdat ik hem zijn wissel op zijn oud-hollandsch uitbetale. Hij zal er niet naar verlangen," antwoordde Brink, ook zou hij niet in staat zijn u een kwitantie te geven. Ik verlang het ook niet," knort Jansen Senior. Gij verstaat mij niet," zegt Brink, »uw zoon is ernstig ziek." Zoo, heeft hij weer de luiheids koorts, zooals in de groote vakantie, als hij tot 12 uur in de veeren ligt. Ik heb hem een medikament meegebracht, al is het ook niet van zoethout." Spot zoo niethet gezicht op dit geraamte moest u reeds ernstig stemmen denk aan uwen zieken zoon. Wat, als ik dit oude beenderenstel zie, moet ik aan mijn zoon denken Heer, maak me niet krankzinnig Op dit oogenblik opent zich de deur en een persoon treedt binnen, die onwil- ig de twistenden aanhoort. De werkzaamheden aan de lokaal spoorwegen van Dieren naar Apeldoorn en vandaar naar Hattem zijn tegenwoor dig in vollen gang en reeds ver gevorderd. Met het maken van de aarden baan voor de lijn Dieren—Apeldoorn, welk werk te Dieren werd aangevangen, is men reeds gevorderd tot aan de buurt schap Wormen, alwaar dientengevolge tegenwoordig op den Kanaaldijk eene groote bediijvigheid valt waar te nemen. De bruggen en duikers, welke in die baan moesten gemaakt worden, zijn allen gereed, terwijl men met het spoorleggen tot aan de buurtschap Lieren onder Beek bergen is gevorderd. De stationsgebouwen te Laag-Soeren, Eerbeek, Loenen en Beekbergen zijn allen bijna voltooid. Voor de lijn naar Deventer werden de werkzaamheden te Apeldoorn aangevan gen, en wel door het maken van de verbindingsbaan tusschen den Ooster spoorweg en de Loolijn, terwijl men be halve in de laan bij liet station hetLoo, ook nog ten noorden van den Ankelaar- schen weg een baanvak onderhanden heeft genomen. Gerekend de weinige tijd, die sedert de aanbesteding van deze lijn is verloopen, mag gei ustelijk gezegd wor den, dat de werkzaamheden met kracht werden begonnen. Met uitzondering van dat te Vaassen, waarmede men nog niet is aangevangen, zijn op alle stations van deze lijn de ge bouwen reeds sedert eenigen tijd onder de kap gebracht en het eene meer en het andere minder voltooid ook met het bouwen van het station Het Loo vordert men flink. Voor de lijn naar Deventer is men te Teuge bezig met het maken ran het stationsgebouw; de werkzaamheden voor het maken van de anrdebaan voor deze lijn zullen wel spoedig een aanvang nemen. Het nieuwe voor de provincie Lim burg vastgestelde wapen, waarin de voornaamste landstreken, uit welke die I provincie is samengesteld, nl. Gelderland, Gulick, Horne en Valkenburg, zullen worden vertegenwoordigd, zal bestaan uit een veld van zilver, waarop een van goud gekroonde, getongde en geklauwde 1 leeuw van keel, met gespleten staart, zijnde het schild gedekt door de hertoge- lijke kroon. Niet alleen in Groningen en Fries land, doch ook in het naburige Pruisen is de varkensziekte dezen zomer met ver nieuwde heftigheid uitgebroken. De dieren werden in menigte weggemaaid, tenzij de eigenaars er de voorkeur aan geven bij het eerste weigeren van het voedsel dadelijk tot slachten over te gaan. Op merkelijk is het, dat in het «Rheiderland" zich deze ziekte vertoond heeft, nadat men door kruissing, vooral met Engelsch ras, het ras heeft pogen te veredelen. Onder de vele middeltjes is er geen af doende; ook de medische wetenschap staat er machteloos tegenover. De sloep, die Vrijdagavond bemand met zes Belgische matrozen, te Scheve- nir.gen landde, kwam van Ostende. De sloep was over boord gezet van het scheepje, waarop de zeelui zich bevon den, en welk vaartuigje op het punt stond te zinken. De bemanning heeft zich blijkbaar in haast moeten redden, daar een der in het vaartuig aanwezige per sonen naakt was en de anderen zonder schoenen en kousen. De schipbreukelingen berichtten, dat een logger, dien zij onderweg passeer den, geweigerd had hen op te nemen. Na van kleeding voorzien te zijn, wer den de manschappen des middags naar De vorige week werd te Dordrecht een boterkooper, te Veen thuis behooren- de, het slachtoffer |van bedriegers. Een onbekend als heer gekleed persoon sprak hem op de botermarkt aan, vroeg den prijs der boter en droeg hem op, elke week eenige ponden aan een bepaald adres te Dordrecht te bezorgen. Al pra tende werd de boterkooper van de markt gelokt naar eene herberg in de Schrij verstraat. waar hem door zijn lastgever bier werd aangeboden. Deze maakte hem opmerkzaam op twee «heeren" die aan een tafeltje om groote bedragen zaten kaart te spelen, en na eenig toezien besloot de niets kwaads denkende man ook eens zijn geluk te beproeven, door geld op eene bepaalde kaart te zetten. In een oogenblik was hij dan ook vijf rijksdaalders kwijt, en eerst toen ont dekte de man dat hij bedrogen was, en de groote sommen, waarom de «heeren" onderling speelden sigarenbons waren in den vorm van bankbiljetten. De politie werd van het gebeurde in kennis gesteld, die spoedig aan de kwade practijken dei- spelers een einde maakte. Zondagmiddag kwam Vorst Alex ander te Rustschuk aan en betrad daar dus weder den Bulgaarschen bodem. Aan alle stations, die hij op reis passeerde werd hij, voornamelijk door Hongaren en Polen, met uitbundig gejuich begroet. Stambouloff was den vorst tot Rustschuk te gemoet gereisd en vertrok van daar met hem over Sistowa naar Tirnova, al waar zij Maandagavond aankwamen. Te Sistowa spande het volk de paarden van het rijtuig en droeg den vorst op de ar men naar het Kerkgebouw, alwaar een Te Deum werd gezongen. Tot nu toe hoort men niets van hin derpalen, den vorst door een of andere Mogendheid in den weg gelegd. Alleen heeft Rusland de onbeschaamdheid bekend te maken, dat het vorst Dolgourouki naar Bulgarije wil afvaardigen «ten einde naar het gebeurde een onderzoek in te stellen". Flauw en laf gedragen zich de Duitsche en Oostenrijksche pers, die, tegen alle beter weten in Rusland gelijk geven. Er schijnen bij den aanslag op Vorst Alexander meer militairen betrokken te zijn geweest als aanvankelijk werd ver moed. Het Berliner Tageblad, door prins Lodewijk van Baitenherg, een broeder van Vorst Alexander, ingelicht deelt om trent het verraad van Sofia het vol gende mede: Het eerste regiment, dat als hoofdwacht dieüst deed, handelde in overeenkomst met het bataillon, dat het paleis omsingelde, en marcheerde heime lijk af. Te 2 uren kwam een wacht van het paleis het slaapvertrek van den vorst binnenstormen, drukte hem een revolver in de hand, en fluisterde hem toe: «red uDe vorst ijlde de trap af, die naar den wintertuin voert, maar reeds op de trappen traden hem twee soldaten met bajonetten tegemoet. Vorst Alexander snelde naar de slaapkamer terug en vond daar reeds een groot aantal officieren, die hem met overgehaalden revolver tegen- traden. Een hunner scheurde een blad papier uit een opschrijfboek en schreef daarop eenige onleesbare woorden. De overigen drongen den vorst naar een ta- O, de Heer Dokterroept Brink vroolijk, hoe goed, dat gij komt." Zoo worden mijn raadgevingen zoo opgevolgd, vraagt de gewaande arts, waarin gemakkelijk Theobald te herken nen is, ofschoon zijn oud-vaderlijke rok, de zwarte cylinderhoed en de blauwe bril hem een eerwaardig voorkomen geven. «Wat wil deze man hier op deze ern stige plaats De oude staat verlegen en draait zijn muts in de eeltige handen. »Ik vraag nogmaals, wat die man hier wil herhaalt Theobald. Verontschuldig mij," stamelt Jansen senior schuchter ik kom om mijn zoon." U is de vader van onzen ongeluk- kigen zieke? U komt juist ter tijd om hem een laatst vaarwel te brengen." «Wat zegt u vraagt de oude angstig, want nu wordt hij toch iets bang, «laat mij tot hem toe, ik wil hem zien." «Dat zou zijn dood zijn," antwoordt de dokter met weigerenden blik,«degering- ste opwekking kan zijn dood verhaasten. O, wat moet ik hooren," jammert de oude, «ik dacht de jongen is aan het pleizier maken en nu is hij werkelijk ziek, O, laat mij toch tot hem toe, beste dokter Nu, als u de moordenaar van uwen zoon wilt worden, kom dan hierheen." Weeklagend valt de oude op een stoel, terwijl de dokter naar het bed gaat, de gordijnen wegschuift en in den hoek ziet, waarin een zacht gerochel gehoord wordt. «O rnijn zoon, mijn arme zoon steunt de oude, ik kom hier en wil hem eens afranselen en nu ligt hij op sterven," Hij wil naar het bed ijlen, maar wordt door Brink aan de rokpanden vastgehouden en weer op zijr.en stoel neergedrukt. Angstig beschouwt hij de handelingen van den gewaanden dok ter, welke een sedert twee maanden niet meer opgewonden horloge voor den dag haalt, den pols van den zieke voelt en de slagen telt. «Honderdvijftig in de minuut!" fluistert hij, bedenkelijk het hoofd schud dend «nog één slag meer, en het is uit met hem." Slechts een langgerekt gesteun klinkt uit het bed als antwoord. De dokter trekt de gordijnen dicht en treedt van het bed weg. «Hij klaagt over verschrikkelijke hitte in het hoofd," zegt hij tot Brink, zonder notitie van den oude te nemen, «het koude zweet staat op zijn voorhoofd en in zijn maag rommelt het onophoudelijk. Aan zijn begeerte naar Seltzerwater kan altijd voldaan worden maar ik wil hem nog een recept schrijven, het is het laatste middel." Hij scheurt uit zijn zakboek een blad en schrijft eenige regels daarop, die hij aan Brink overhandigt. «Dat is het dure geneesmiddel weer," murmureert Brink en zet een bedrukt gelaat, «gisteren heb ik den laatsten gulden uitgegeven; of de apotheker poft, weet ik niet." «Wat is 't?" vraagt de oude, is er wat te betalen Hij slaat krach tig op zijn zware geldbuil bij wiens aan blik den beiden studenten het water in den mond komt. «Er moet een rijksdaalder voor deze medicijnen betaald worden, zij zijn ver schrikkelijk duur. «Hier, hier," roept de oude, en trekt een bankje van 25 gulden uit zijn geldzak, «koop vlug de noodige ge neesmiddelen en red mijn jongen anders haal ik ze zelf." Brink schijnt van zijn dienst niet ge diend te zijn, want hij grijpt haastig het aangeboden banknootje en verwijderd zich. De dokter fluistert hem nog iets in het oor en beide onderhouden zich in het portaal. Daarna treedt Theobald weer de kamer binnen, nog tijdig genoeg,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1