Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. fel, hielden hem een blad papier voor, en schreeuwden«onderteekenondertee ken!" Van alle kanten drong men om hem heen, en terwijl er meer dan 20 re volvers op zijn hoofd waren gericht, schreef hij met onleesbaar gekrabbel op het papier alleen de waorden: «Alexan- der. God bescherme Bulgarije!" Toen werd hij medegesleurd naar het depar tement van Oorlog, waarheen de op ge lijke wijze overrompelde prins Frans Jozef reeds gebracht was. Na een oponthoud van een paar uur werden de broeders van elkander gescheiden om verder., vervoerd te worden, ieder in een afzonderlijken wagen en ieder met twee officieren naast zich, die onafgebroken een revol ver gericht hielden naar het hoofd van den vorst en van zijn broeder. Op den bok naast den koetsier zat bij elk rijtuig een kweekeling der cadettenschool. Toen de vorst van het ministerie van oorlog wegreed, stonden daar minstens veertien officieren in uniform, met de handen in de broekzakken hem aangrijnzend. Kapi tein Benderoff had, toen de vorst bij de gemelde scène in de slaapkamer het stuk papier ter onderteekening werd voorge houden, hem voortdurend het overge haalde pistool vlak voor de oogen gehou den en hem toegeroepen: «Zie je, dat komt er van, dat gij mij niet tot majoor hebt bevorderd 1" Tot de samenzweerders behoorden alle officieren der cadettenschool en van het eerste regiment artillerie, vele genie- officieren, verscheidene officieren van het eerste regiment infanterie. Laatstgenoemd regiment had de vorst daags te voren geïnspecteerd, en diezelfde officieren, die te 2 uren in den nacht met revolvers in zijn slaapkamer drongen, hadden des avonds bij hem het middagmaal gebruikt. Den eersten nacht bracht de vorst door in een klooster op 25 kilometer afstand van Sofia. Op den geheelen weg naar den Donau schreeuwden, telkens wanneer de vorst zijn mond opende om een vraag te doen, de met zijn bewaking belaste officieren hem toe: «Zwijganders schiet ik je dood Op het schip waren de beide broeders te zamen in een kajuit opge sloten. Twee officieren met uitgetrokken sabels stonden voor de deur. De hitte was zóó verschrikkelijk, dat ten slotte de vorst het hoofd buiten het venster stak, waarop twee soldaten hem met de bajonet terugstieten en dadelijk alarm maakten. Zijn verzoek, om slechts enkele minuten frissche lucht te mogen scheppen, werd afgewezen. De wacht aan boord bestond uit de tweede kampagnie van het Dounau-regiment met al de officieren. Op Dinsdag-namiddag te 4 uren kwam men te Reni aan. De officieren trachtten iemand aan land te vinden, aan wienzij de beide Prinsen uitleveren. Toen dit mislukte, ging het jacht tegen den nacht weder de rivier op. Den volgenden och tend om 3 uur werd er opnieuw geland, en intusschen was den Russischen com mandant der troepen een eerste luitenant toegevoegd. Nu werden de beide broeders onder sterke bedekking aan land gezet en naar het bureau van den burgemeester geleid. De vorst verzocht, hem langs den Donau te laten reizen, waarop men ant woordde, dat dit niet ging. Hij zou zijn leven wagen, waut langs den Donau waren in alle steden moordenaars om hem neer te steken of neer te schieten gansche rooverbenden zouden zich heb ben aangeboden om hem op te vangen. De vorst antwoordde, dat hij het daarop wilde wagen. Hoe hij na het ontvangen van een telegram uit Petersburg in vrij heid is gesteld, is reeds medegedeeld. Niet alleen door de Bulgaren, maar ook door de vorsten der naburige Staten js de vorst bij zijn terugkeer verwelkomd. Koning Karei van Rumenië toonde zijn belangstelling door den vorst te Bucharest te laten begroeten en koning Milan van Servië zond een telegram naar Rustschuk, waarin hij zijn tevredenheid over Alexan ders herstel te kennen geeft. Zoo heeft Zankoffs aanslag in de verhouding tus- schen Servië en Bulgarije een gunstige verandering gebracht. Tot dusver had Alexander te vergeefs beproefd, de diplo matieke betrekkingen met Servië weer aan te knoopen. Nu echter heeft koning Milan, die Alexanders herstel op den troon een waarborg acht voor de veilig heid van zijn eigen rijk tegenover Rus land, volgens de Neue Freic Presse ver klaard. dat hij zoodra mogelijk de goede verstandhouding tusschen beide Staten zal herstellen. Ook willen de Hongaren, die evenmin als de Polen tot de vrienden der Russen behooren, een blijk van belangstelling geven. Volgens een telegram uit Pest zijn de magnaten Eugen Zichy, Karolyi, Ba- thiani en eenige anderen naar Sofia ver trokken, ten einde het Hongaarsche volk bij Alexanders intocht te Sofia te verte genwoordigen, Het blijkt, dat de Oostenrijksche re geering, wegens de vriendschap met Rus land, haar best heeft gedaan om de de monstraties der Polen te Lemberg te be- moeielijken. De fakkeltocht, ter eere van Alexander ondernomen, werd uiteenge dreven en elk huldefcewijs zooveel moge lijk voorkomen. Toen Alexander uit Lem berg zou vertrekken, verzamelde zich aan het station een groote volksmenigte om hem uitgeleide te doen, maar toen het rijtuig van den vorst reeds op weg was, weid dit aangehouden door de politie, welke mededeelde dat de extratrein aan het andere station gereed stond. Aldus vertrok de vorst in alle stilte en werd de afscheids-demonstratie in allen gevalle vermeden. Men telegrafeert uit Weenen aan de Köln. Zlg.: Een diplomaat zeide«Wan neer het vorst Alexander gelukt, een triple alliantie met Servië en Rumenië te sluiten, dan blijft de toorn van den Czaar zonder gevolgen, want behalve dat dit bondgenootschap 400.000 man op de been zou kunnen brengen, zou, ais Rusland het aanviel, Turkije voor Bulgarije en Oostenrijk voor Servië partij trekken, terwijl Duitschland zich heeft verbonden Oostenrijk bij te staan." De zeer welwillende bejegening van den vorst door het officiëele Rumenië, bene vens de hoogst vriendschappelijke uitla tingen van koning Milan over den vorst verdienen in verband met het boven staande de aandacht. Zondag, 4 Sept., zal de godsdienst oefening der Vrije Ger. gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namid dags vijf uur, geleid worden door den heer D. C. Kraaijkamp van Doornspijk. Onze stadgenoot de heer J. Knop pers is de vorige week geslaagd voor het eerste gedeelte van het notarieel Staats examen. De heer B. E. Mater is wederom door het Lokaal Comité «eene School met den Bijbel" benoemd tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering der Unie, op 16 October a. s. te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te houden. De verjaardag van II. K. H. onze Kroonprinses werd gisteren alhier op feestelijke wijze gevierd. Niet alleen van de toren en uit openbare gebouwen wap perde de driekleur, maar ook een groot aantal ingezetenen gaven door het uit steken der vlag uit hunne woningen blij ken van belangstelling en liefde voor deze jongste spruit van het Oranjehuis. Door het garnizoen werd te twaalf uren in hel artillerie-park eene parade gehouden. Het carillon deed eveneens tot driemaal toe zijne opwekkende toonen hooren. Om half twee verzamelden zich op de Varkensmarkt ruim 500 kinderen, die deel zouden nemen aan het kinderfeest. Voorafgegaan door muziek begaven zij zich door de Utrechtste straat, Utrechtsche weg en Bergstraat en verder langs de Leusderweg naar 't feestterrein. Daar aangekomen ontvingen zij eerst in den vorm van een krentenbroodje en een glas melk eene hartversterking, waarna de hofmechanicus Bamberg hen bezighield met verschillende goocheltoeren die blijk baar in den smaak vielen. Gedurende de rusttijden van dezen heer werden zij weder onthaald op koek, krentenbrood, pruimen en melk. Jammer dat de warmte zoo groot was, waardoor het den kinderen haast onmo gelijk was zich eenigzins te bewegen. Toen de zon evenwel een weinig daalde begon de jeugd weer op te leven en te dansen en te springen. Tegen zes uur werden er een paar luchtballons opgelaten, die met gejuich begroet, nagestaard werden zoo ver maar eenigzins mogelijk was. De zekerheid die de Commissie had, dat van de bloemen, het vorige jaar aan de meisjes uitgereikt en, dank eene goede verzorging, er nog in leven waren, had haar doen besluiten een 130tal bloemen in potten aan de meisjes uit te deelen, om zoodoende de lust tot bloemen aan te kweeken. De overige meisjes en de jongens ontvingen eene plaat terwijl aan 7 der grootste knapen een vlieger werd uitgereikt. Daarna begaf men zich huiswaarts, be geleid door eene groote volksmenigte die zich den geheelen middag om het ter rein bewogen had. Bij de waarlijk tropische hitte is het een dag van inspanning geweest voor dames en heeren met de uilvoering van 't feest belast en voegt het ons zeker hun een woord van dank toe te brengen voor al hunne moeite er. ook een woord van dank aan hen die door hunne giften het slagen van 't feest mogelijk gemaakt heb ben. Door den bloemist L. Kortbeek, alhier, werd gisteren aan H. IC. IJ. prin ses Wilhelmina een prachtig uitgevoerd bloemstuk aangeboden. Als bewijs, dat dit geschenk door H. IC. H. ten zeerste werd geaprecieerd, diene onderstaand schrijven, dat hij reeds dezelfde middag ontving: Ter voldoening aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin wordt de heer L. Kortbeek, ook uit naam van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wil helmina, zeer bedankt voor de fraaie en op smaakvolle wijze geschikte bloemen, welke Hare Koninklijke Hoogheid heden van Z.Ed. ontving. Was get. De Generaal-Majoor adjudant des Konings, waarnemend Secretaris van H. M. de Koningin, Graaf H. Dumonceau. Op de gelukwenschen H. IC. H. Prinses Wilhelmina gisteren ochtend tele grafisch toegezonden door de leerlingen der hoogste klasse van de R. K. Burger-, Tusschen- en Armenscholen, werd nog denzelfden ochtend het volgende ant woord ontvangen «Regeeringstelegram, No. 146. «Ribberink, Hoofd der Katholieke Scholen, Amersfoort." »Z. M. de Koning draagt mij op U Hoogstdeszelfs dank over te brengen voor de gelukwenschen namens de leerlingen toegezonden." De Adjudant van dienst, (get.) Van Spengler. Gisteren middag te 5 uur werd op den hoek van de Bloemendaalsche straat en het Zand door een handkar beladen met turf een ongeveer 6-jarig knaapje overreden, zoontje van Fr. H. De kleine kreeg het wiel over 't hoofd. Toen men het opnam was het leven reedsgeweken. Bij deze vestigen wij de aandacht van belanghebbenden op eene circulaire van den minister van justitie voorkomen de in het politieblad, waarbij eenieder die met vergunning handel drijft in ster ken drank, herinnerd wordt aan zijne verplichting om de wettelijke bepalingen daaromtrent, zooals die bij het nieuwe Wetb. v. Strafrecht zijn gewijzigd, in zijn winkel op te hangen. herbergier geel en groen voor de oogen wordt. Hebt ge mij verstaan Ja wel, heer dokter Die is echter nog niet het ergste stel u den nervus rerum voorwie daaraan lijdende is, is moeilijk te ge nezen. En daarvoor zijn geen middelen vraagde de oude nieuwsgierig. Ja wel, maar de genezing is uiterst langzaam en voor alle dingen kost baar. Ach, mijn beste heer Dokter, maak mijn jongen toch gezond, genees u hem van den nervus ivarom en dtn nervus jerum, en ik wil alles betalen." Van uit het bed verneemt men een geluid als een onderdrukt gelach, en Theobald, die ook moeilijk zich goed kan houden, maakt van de gelegenheid ge bruik, de deur te openen, waarin een man met een zwaar pakket binnen komt. Zien wij nu eerst eens, wat Brink ge daan heeft, die bizonder lang met de medicijnen uitblijft. Nauwlijks was hij het huis uitgetreden, of hij brak in een luid gelach uit, toen hij las, wat het recept behelsde. 1 gemarioneerde haring. 1 zure augurk. I flesch seltzerwater, Het gemeenschappelijk station te Kesleren is Zondag door de beide exploi- teerende spoorwegmaatschappijen in ge bruik genomen, zoodat zoowel de treinen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij als van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen thans van dat station vertrekken en aankomen. Door Z. M. den Koning is benoemd tot 2e luit. bij het 1e regement Vesting artillerie de heer J. P. Uollzschue. In de gisteren gehouden gemeente raadszitting werd de rekening van de huishoudelijken dienst der gemeente over 1885 vastgesteld tot een bedrag van f201,431,755 in ontvangsten en f 188,535,685 in uitgaven. Tevens werden de rekeningen der d.d. schutterij, het burgerlijk armbestuur, het burgerwees huis en de Kamer van Koophandel van 1885 vastgesteld. Het verzoek van eenige ingezetenen tot verlichting van een gedeelte van den Utrechtschen straatweg werd van de hand gewezen, zooals ook door B. en W. was geadviseerd. Het goldt hier toch de verlichting van het gedeelte van den straatweg aan gene zijde van den spoor weg, waar zich de woningen van adres santen bevinden. Behalve de mindere nood zakelijkheid dezer verlichting, achtten B. en W. haar ook niet raadzaam, daar dit allicht aanleiding zou geven, tot meerdere gelijkluidende requesten van personen buiten andere poorten woonachtig en wier aantal dat der thans vragenden verre over treft, welke requesten men billijker wijze dan mede een gunstig oor moest ver- leenen. De heer Scheltema was de eenige die partij trok voor requestanten, doch de raad vereenigde zich met het advies van 't dagel. best. en beschikte afwijzend op dit request. De jaarwedden van de onderwijzers G. A. Heunks, P. v. d. Hoolf en G. F. Nijland zijn, wegens meer dan twee jarigen dienst in de gemeente, tot het maximum verhoogddie van de beide eerstgenoemden tot f650, en van den laatsgenoemde tot f800. Aan enkele bedenkingen van onderge schikten aard tegen de verordening, hou dende bepalingen tot voorkoming van brand, is de raad tegemoet gekomen, waarna deze verordening opnieuw is vastgesteld. Ook de verordening op het blusschen van brand is opnieuw vastge steld; wel waren Ged. Staten terugge komen van het bezwaar, dat zij aanvan kelijk tegen eene bepaling van die ver ordening hadden, maar door de daarover gevoerde correspondentie was de termijn verstreken, waar binnen de verordening moest worden afgekondigd. Om geen twijfel te doen ontstaan omtrent de gel digheid van de verordening, is zij thans andermaal vastgesteld, opdat de in de wet gestelde termijnen kunnen worden in acht genomen. Een voorstel van B. en W. tot ver nieuwing van eenige straten, kwam niet tot afdoening. Van de f 5000, op de loo- pende begrooting uitgetrokken voor ver nieuwing van straten, is nog f 2218 be schikbaar. B. en W. stelden voor, dit bedrag te besteden tot den aanleg van klinkerpaden op den Hof, de bestrating van de Elleboogsteeg en de Stovestraat en het leggen van een klinkerpad in de Molenstraat. In de vergadering gingen echter stemmen op ten gunste der be strating van het Havik. Op voorstel van den heer Huet werd tot uitstel der be handeling besloten, om te kunnen nagaan welke wijzigingen het voorstel diende te ondergaan, wanneer er de gedeeltelijke vernieuwing der noordzijde van het Ha vik in werd opgenomen, altijd met dien verstande, dat men zou blijven binnen de limiet van het alsnog voor buitengewone bestratingswerken beschikbaar bedrag van t 2218. Door B. en W. werd een voorstel in gediend tot stichting van een nieuw ge bouw voor de openbare meisjesschool in de Heerenstraat voor een -bedrag van f 22,000. Dit voorstel staat in verband 1 italiaansche sla. naar believen in te nemen, zoodra de oude weg is. M. D. S. Dr. X. Hij steekt het briefje in zijn zak bij het andere, 't banknootje, en ijlt door eenige zijstraten naar een nieuwen hand langer den filosoof Lubertus, dien hij gelukkigerwijze op den trap ontmoet. Hij noodigt hem uit, met hem in de naburige bierhal het recept te gebruiken, want hun «Katzenjammer" (haarpijn) is niet minder hevig dan die van Jansen. Spoedig heeft Brink zijnen vriend met den voorgenomen grap op de hoogte ge steld, hem het nieuwe krijgsplan, dat hij met Theobald bij het weggaan afge sproken heeft, meegedeeld en hem zijn rol aangewezen. Lubertus is het alzoo, die met een ko lossaal pak schoolschriften Jansen's wo ning binnenkomt, nadat hij te voren een passende kleeding heeft aangetrokken. «Onmogelijk, onmogelijk!" be gint hij, het pak op de tafel werpend, «bij de slechte tijden onmogelijk; een zoo groote verdienste voor den schrijver, zou mij ten gronde richten Theobald verzoekt hem, niet zoo luid te spreken, terwijl de binnengekomen Brink den oude meedeelt, dat dit de met een verzoek van de firma Van Werk hoven en Co., die de localen, waarin thans de openbare meisjesschool en hrt schutterij magazijn gevestigd zijn, van de gemeente wenscht te koopen, respectie velijk tegen f 15,000 en f 5000. Dit voorstel werd ter secretarie neer gelegd, evenals een ander, betreffende den verkoop van boomen in het plantsoen, gedeeltelijk in den aanstaanden winter, gedeeltelijk in dien van 1887/88. Een onderzoek, door B. en W. ingesteld, heeft hen tot de overtuiging gebracht, dat het voor eene behoorlijke instandhouding van de wandelplaatsen noodig is, op sommige gedeelten boomen te rooien. De gemeente-begrooting voor 1887 met hare annexen werd bij den raad inge diend. Zij sluit in ontvangsten en uitga ven tot een bedrag van f 193,552.815. Utrecht. Op het Vreeburg alhier had jl. Maandag middag de aangekon digde nationale en internationale Wieler wedstrijd plaats. Het programma was samengesteld als volgt. lo. openingswedstrijd voor nieuwelin gen inet tweewielers, afstand 1500 M. de le prijs een Bowie met toebehooren werd behaald door E. A. Roch van Utrecht de 2e prijs een Rookservies in brons door C. Bleckman van idem. 2o. Internationale wedstrijd voor drie- wielen (met voorgift) afstand 2000 M. le prijs zilveren vischmes en vork, II. W. Raden van 's Gravenhage, 2e prijs Gouden ring, B. J. Couvee Jr. van Leiden, 3e prijs twee majolica-vazen, E. de Beukelaer van Antwerpen. 3o. Groote internationale wedstrijd met twee wieiers, afstand 5000 M. le prijs verguld zilveren theelepels en suikertang E. de Beukelaer van Antwerpen, 2e prijs twee met zilver gemonteerde portkannen, J. Roling van Amsterdam. 4o. Internationale wedstrijd voor drie- of meer wieiers, voor 2 personen, afstand 2000 M. le prijs twee gouden medailles E. Kiderlen van Delft en H. W. van Raden van 's Gravenhage, 2e prijs twee zilveren medailles B. J. Couvée Jr. en A. L. Couvée beiden van Leiden, 3e prijs twee bronzen medailles, J. Wester man en J. W. Faber van Haarlem. 5°. Langzaam rijden voor twee wieiers afstand 50 M. drie ploegen, van de 1e en 3e groep bereikte niemand den eind paal terwijl van de 2e groep A. R. W. Kerkhoven van Amsterdam de le prijs (verguld zilveren Medaille. G. W. P. van Dokkum van Utrecht, Jde 2e prijs (zilveren medaille) en W. Bloemen van Amsterdam, de 3e prijs (Bronzen me daille) behaalde. 6o. Wedstrijd voor tweewielers om het Meesterschap van de Provincie Utrecht, afstand 2000 M. Meesterschapsprijs (gou den Medaille) E. A. Koch, van Utrecht; 2e prijs (zilv. scheltrekker) A. J. Kort hals Altes, van Baarn, 3e prijs (pendule in roode pluche) W. P. van Dokkum, van Utrecht. In de jongste raadszitting werd door B. en W. prae-advies uitgebracht op het in Juli 1885 door den heer J. R. H. de Jong alhier aan den raad ingediend adres, houdende verzoek om concessie voor den aanleg en exploitatie van tramwegen in deze gemeente, waarbij aan den Raad weid medegedeeld, dat het dagelijksch bestuur, na grondig onderzoek der plan nen, vrijheid gevonden had den raad te adviseeren den heer de Jong de ge vraagde concessie te verleenen. Wel wa ren er nog enkele bezwaren omtrent het passeeren van enkele straten aanwezig, doch dezen zouden wel kunnen worden overwonnen. Door de Politie alhier werd jl. Vrij dagavond aangehouden en ter beschik king der Justitie naar de cel overgebracht, zekere W. v. E. als verdacht ten nadeele van den Houthandelaar M. aan de Hel ling te dezer stede, op diverse tijden een boekhandelaar Stratekei is, met wien zijn zoon, (van Jansen n.l.) omtrent de uitgave van een groot boek in onderhan deling is. Ik kan niet," gaat de boekhan delaar Stratekei voort. «Wil de schrij ver de kosten der uitgave betalen, ik kan het niet." De oude is naar de tafel getreden en bladert in de schriften die uit alle mo gelijke en onmogelijke zinnen en opstel len bestaan, terwijl Brink hem ijverig onderhoudt en op de kolossale moeite wijst, die het werk gekost heeft, en op het groote verlies, dat de wetenschap zou lijden, ingeval het niet gedrukt werd. Jansen, de oude, voelt zich in zijn va dertrots gestreeld; hij schijnt met een besluit te kampen vol eerbied beschouwt hij de kostbare bladen en dan weer zijn geldbuil. De boekhandelaar gaat door met het klagen over de slechte tijden en trots de voorstellen van Theobald de ver zekering te geven, dat hij het niet kan ondernemen. De oude kucht, begint te spreken maar zwijgt weer. Eindelijk zegt hij «Ik zal alles betalen, het koste wat het wil. (Wordt vervolgd om den ouden van het bed terug te trekken. Deze heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt, om stil naar het bed te sluipen en zijn zoon trachten te zien; hij is echter aan het verkeerde einde gekomen en heeft den gezonden patient aan de voeten in plaats van aan het hoofd gepakt. Nu wordt hij weer zonder medelijden op den stoel neerge zet, terwijl de dokter tegenover hem post vat. Is hij nog te redden?" vraagt de arme vader en grijpt den arts bij de handen. Dat kan ik u eerst later zeggen antwoordt deze voorzichtig heden is de crisis ingetreden. De crisis, de crisis! ja, ja, dat is een verschrikkelijke ziekte Zeer verschrikkelijkbevestigt gene. Ik heb hem steeds gezegd, dat hij zich in acht moest nemen. Maar hij is zeker weer aan het pretmaken ge weest, heeft zich bedronken en zwaar verkoud. Daar ligt hij nu Wie spreekt van bedrinken en kou vatten," bruist de dokter op, «de ziekte van uw zoon, heeft een geheel andere oorzaak, gij zult u eenigermate verheugen als gij die verneemt." Ik mij verheugen, omdat mijn zoon ziek is? vraagde de oude verwonderd. Weet u niet, dat uw zoon een werk geschreven heeft? Mijn zoon een werk? Een werk, dat kolossaal opspraak veroorzaken zal. Dat opspraak veroorzaken zal? Zeker, en zoo vlijtig was hij 1 Hij heeft zich overspannen. Overspannen heeft hij zich? Deze overspanning heeft hem op het ziekbed geworpen? Niet mogelijk? Ik meende, de arme jongen deed niets dan domme streken en nu heeft hij zich zelfs overspannen. Zijne zenuwen zijn hevig aange grepen. Ach wat zegt ge! En denk eens, juist aan de gewich tigste zenuwen is hij lijdende. Niet mogelijk. Gewisvooral aan den nervus va gus. Weet u, waar die zit? O zoo geleerd ben ik niet, heer Dokter. Nu, ziet dan, hier begint hij dan gaat hij langs hier, daarom ginds hier omheen, hier recht uit dan links om enz. Daarbij gaat de geleerde dokter met den wijsvinger, bij het hoofd van het geraamte beginnend al de ribben en beenderen langs, zoodat liet den braven

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2