BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Saldo, ware niet de exploitatie van het gebouw der vereeniging zoo voordeelig geweest, dat ten slotte het boekjaar der vereeniging met een voordeelig saldo van f348.44 eindigt, Door den agent der vereeniging, den heer G. P. Fruyt Jr., werden aan de vergadering eenige mededeelingen ver strekt over zijn optreden in verschillende plaatsen des lands. Door den agent wordt ook de sciopticon met veel bijval voor de kinderen vertoond. Vooral de voorstellingen van de gelijkenis van den verloren zoon. In het algemeen deed spreker een beroep op de vergadering om het nationaal karakter der vereeni ging niet te verzaken, hetgeen door al te nauwe aansluiting bij de Sunday School Union mogelijk ware. De vergadering hield thans, na dank gebed door den heer Looman, pauze, na vooraf de twee aftredende leden van het bestuur, de heeren ds. D. G. Escher en ds. J. Moulijn, met groote meerder heid herkozen te hebben. Na de pauze werd op voorstel van Rotterdam besloten, het volgende jaar eene conferentie te Zeist te houden, tevens als dag van uitspanning. Voorts werd besloten, de jaarvergadering alsdan te Amsterdam te houden, en daaraan eene openbare vergadering te verbinden. Het bestuur wenscht het halve eeuw feest van het bestaan der vereeniging te herdenken op 17 en 18 October a. s., de dagen van den algemeenen bidstond. Het meent, dat dit het beste middel is om het denkbeeld aan eene feestviering te doen verdwijnen. Verder zal een geschrift verschijnen, behelzende de geschiedenis der Nederlandsche zondags scholen, versierd met het portret van wijlen dr. Capadose. Na kort debat werd het voorstel aangenomen. De afdeeling Rotterdam had twee vragen gesteld: 1. «Zou het wenschelijk en uitvoerbaar zijn, dat de Ned. Zondags- schoolvereen. bewijzen van bekwaamheid verschalïe aan Zondagsschoolonderwijzers en onderwijzeressen?" 2. «Op welke wijze zou de Zondagsschool ook meer dienstbaar kunnen gemaakt worden aan de bestrijding van het socialisme?" Na bespreking werd omtrent beiden besloten er niet aan te doen. Een paar punten van meer lmishou- delijken aard (waaronder dat van de vacantie op Zondagsscholen, welke alge meen afgekeurd werd) werden nog afge daan. Daarna sloot ds. Loeff, van Dor drecht, met dankzeggingde bijeenkomst. Een groot aantal der aanwezigen nam deel aan een maaltijd, aangericht in de dameszaal van genoemd sociëteitsgebouw. De avondvergadering werd gehouden in de Prinsenkerk, welke door eene dichte schare was bezet. Zij werd geleid door den voorzitter van het bestuur der vereeniging, ds. Moulijn. Als sprekers traden op de heeren predikanten D. G. Escher, Ph. van der Land en P. J. Muller, terwijl tot opluis tering van den avond het kinderkoor «Halleluja", bestaande uit 150 Zondag scholieren, mede optrad. Door dit koor, dat gesteund werd door een seraphine- orgel, en geplaatst was op de gaanderij tegenover den kansel, werden een zestal liederen uitgevoerd, twee voor den aan vang van elke rede. Deze uitvoering droeg de algemeene tevredenheid weg, zoodat zelfs na de voordracht van het laatste nummer een, spoedig onderdrukt, applaus zich deed hooren. De bijeenkomst werd door den voor zitter op de gebruikelijke kerkelijke wijze gesloten. Utr. Dagbl. De Staats-Courant van 10 Septem ber schrijft, ten opzichte van de lijfstraf fen in de gevangenisseu de volgende be palingen voor. Voortdurende verstoring der orde en aanslagen tegen personen, kunnen in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden toepassing van de lijfstraf ten gevolge hebben. De lijfstraf bestaat in het toebrengen van hoogstens 50 slagen op het achter deel door middel van bullepees of rottang. De vergadering van het college van regenten, waarin tot de oplegging der straf wordt besloten, moet minstens door 5 leden worden bijgewoond. De meerder heid der aanwezige leden beslist. Bij sta king der stemmen beslist de voorzitter. Bij de tenuitvoerlegging zijn de genees heer en minstens drie leden van het col lege van regenten aanwezig. Een hoogst verblijdend verschijnsel voor onze schatkist zijn de hooge koffie prijzen, die gemaakt werden op de veiling te Amsterdam. In vergelijking met ver leden jaar is thans 800,000 gld. meer besteed en daar de verkochte partij van de geurige boonen, ongeveer 1/10 gedeelte bedraagt van den geheelen oogst, zal de koffie dit jaar een kleine 10 millioen gulden meer opbrengen dan in 1885. Voorwaar geen kleinigheid voor onze arme schatkist. I Op de jaarmarkt te Wychen ver loor een bezoeker, W. Maas, uit Aderden, zijn zakboekje, waarin hij f lOO aan bank papier geborgen had. Gelukkig werd het boekje gevonden door een eerljjk man, Th. Janssen, te Wychen, die het terstond bij den burgemeester bracht. De verliezer zelt had er intusschen nog niets van gemerkt. Eerst toen de vondst bekend gemaakt werd, voelde hij eens voor alle zekerheid in zijne zakken en ontdekte toen dat hij het boekje miste, hetwelk thans spoedig in zijn bezit kon terugkeeren. De beeldhouwer Stracké, de maker van het weldra te onthullen standbeeld voor Hugo de Groot, heeft een zonder lingen brief ontvangen van een violist te Venetië, genaamd Aloise Grotti. Deze Grotti beweert, dat »Ugo Grotius" zijn voorvader was. Ten bewijze heeft hij een zeer oud portret van de Groot of Grotius en verder een manuscript over de afkomst van de familie Grotti. Daarin wordt die teruggebracht tot onzen Hugo de Groot. De kiesvereeniging ^Burgerplicht" te Sneek had met algemeene stemmen tot candidaat van het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld jhr. Roëll. Deze verklaarde echter de candidatuur niet aan te nemen. Daarop verkregen bij de tweede stemming de heer W. Thorbecke 20 en de heer Sickesz, lid der Eerste Kamer, 17 stemmenterwijl 3 blanco waren. De liberale kiesvereeniging Voor uitgang, te Bolsward, heeft ook jhr. mr. J. Roëll, oud-lid dier Kamer, als voor- loopig candidaat gekozen. De kiesvereeniging Gorredijk, in het district Sneek, heeft als voorloopige can- didaten genoemdde heeren Frowein, te Amsterdam van Diggelen, te Zwolle, en Harinxma, te Leeuwarden. Dinsdag a. s. centrale vergadering. Op den Nederl. Rijnspoorweg zijn nabij Elten 17 pakketten met verschil lende adressen gevonden. Aangezien deze pakketten eene waarde van- ongeveer f4000.inhielden en er onder waren met gouden voorwerpen, weet men niet of aau diefstal of aan smokkelen te den ken valt. Een grondig onderzoek is in gesteld. Alles is naar Zevenaar overge bracht. Over den eersten Nederlandschen luchtreiziger leest men het volgende in den Algemeenen Kunst en Letterbode voor 1804, No. 43, bladz. 231 Haarlem, 30 September, Met genoegen verstaan wij, dat onze stadgenoot Abraham Hopman, wien in de maand Juli II. te Amsterdam, door onderscheidene oorzaken zijn onderne ming, om een lugtreize te doen mislukt was, gisteren namiddag even na 4 uren, beter in dat zijn oogmerk te Rotterdam geslaagd is, en dus de eerste onzer land- genooten, die een lugtreis met goed ge volg ondernomen heeft. De ballon na het noordwesten koers genomen hebbende, steeg door de wolken, tot zoodanige hoogte, dat hij weldra ge heel onzigtbaar werd. Na eenigen tijd kwam dezelve met den eersten Bataafschen luchtreiziger in de nabijheid van Schiedam op aarde teiug. rakende de gondel toevallig den kant eener sloot. De luchtreiziger, met den gondel in het water geraakt, zach zich genoodzaakt den lugtbol de verdere reis zonder hem te laten volbrengen, en kwam 's avonds om acht uren behouden terug op de plaats van zijne afreize, terwijl de lugt bol, weder opgestegen, ten half zes ure op de buitenplaats Bakkershagen onder Wassenaar in een bosch is nederge daald. De ballon werd destijds gevuld door middel van ijzer- en zwavelzuur. In het noorden van ons land hebben de landbouwers veel schade van kraaien, die in troepen van eenige honderdtallen in korten tijd belangrijke verwoesting aan de vruchten toebrengen. De vermenigvuldiging dezer schadelijke vogels is dit jaar zoo sterk toegenomen, dat het eene uitmuntende zaak zou zijn, dat maatregelen tot verdelging mochten genomen worden. Hazen zijn ruimschoots voorhanden en ziet men soms een lOtal langooren in een stuk land spelen. Koppels patrijzen zijn minder talrijk dan verleden jaar. Uit het natte dok op 's rijks werf te Willemsoord is met 8 centnfugaal- pompen ongeveer 180,000 M3 water gepompt. Het water in het dok is zóóver gedaald, dat de houten verschansing om de Schorpioen nu met spoed wordt aan gebracht; het water wordt op peil gehouden door eene ceutrifugaalpomp. Het gedenkteeken op het graf der slachtoffers van den brand in het Ring- theaterte Weenen, wordt in den loop dezer maand daar geplaats en op den verjaardag van de ramp onthuld. Het is van graniet en marmer. Door de Bulgaarsche Sobranje is een adres aan den Czaar gezonden, dat tamelijk onderdanig gesteld is. Het luidt als volgt: »De vertegenwoordigers van de So branje smeeken God, Uwe Majesteit een lang en gelukkig leven te schenken en geven u tevens de verzekering van hun trouw en gehechtheid. Zij drukken de hoop uit, dat na al hetgeen is gebeurd, het misverstand in de betrekkingen tusschen Bulgarije en Rusland zal ophou den en dat de laatste mogendheid weder zijne welwillende bescherming aan het Bulgaarsche volk zal schenken en dat alle Bulgaren vereenigd. vrij en onafhankelijk zullen worden." De Oostenrijksche politiek schijnt ten gunste van Bulgarije te veranderen; in Weenen althans wint de meening meer en meer veld, dat Oostenrijk geen be zetting van Bulgarije door Rusland zal toestaan. Deze meening wordt versleikt door een bericht uit Berlijn, waarin ver meld wordt, dat het Duitsche Kabinet, van Rusland de formeele verbintenis heeft verlangd, om niet in Bulgarije tusschen- beide te komen. Rusland verlangt daar tegenover van Duitschland en Oostenrijk de verklaring, dat de herkiezing van vorst Alexander niet door Europa zal worden bekrachtigd. Bismarck en Von Giers schijnen elkaar dus ook niet bijzonder veel vertrouwen waardig te keuren. De heer von Riedesel, de persoonlijke vriend van prins Alexander van Botten berg, is, naar men zegt, voornemens om, nadat alle particuliere zaken van den prins in Bulgarije door hem geregeld zullen zijn, eene uitvoerige geschiedenis van 's prinsen zevenjarig bestuur over Bulgarije in het licht te geven. Ook Duitschland heeft zijne vvergun- ningwet". Deze geldt niet den verkoop van genever of brandewijn, maar in het al gemeen elk logement of koffiehuis. Door den minister van Binnenl. Zaken in Prui sen zijn nl. de volgende bepalingen daar toe uitgevaardigd: Bedoelde inrichtingen zullen in steden en dorpen slechts mogen worden gesticht op terreinen, die aan de openbare wegen gelegen zijn en daarmee verbinding hebben. In de steden mogen zij niet worden toegelaten in niet vol tooide of nog niet verlichte straten, even min in huizen, waai in ontucht wordt bedreven; ook niet in de onmiddellijke nabijheid van kerkgebouwen, pastorijen, scholen en gasthuizen. Voorts moet streng worden gelet op de vervulling der eischen op een doeltreffende ventilatie en op het aanbrengen van alles, wat strekken kan om het brandgevaar tot een minimum te herleiden. Orn dit laatste doel te be reiken, mag geen logement of koffiehuis worden ingericht in woningen, die niet met de waterleiding zijn aangesloten of een eigen wel bezitten. De Kroonprins woonde Donderdag in des keizers plaats de feestelijkheid in de univer siteit te Straatsburg bij. Hij antwoordde op de toespraak van den rector, dat ook dit feest eene vermaning was om in den geest van het voorgeslacht te blijven voort gaan, en zich te wachten voor zelfver heffing. De Straatsburger hoogeschool heeft een bijzonder doel te vervullen, na melijk te arbeiden in een vredelievenden zin. De kroonprins eindigde met het uiten van de beste wenschen voor de Universiteit. In de Iersche stad Galway hebben on geregeldheden plaats gehad, bij de aan komst van 18 personen, die te Wood ford wegens verzet tegen de politie wa ren gevangen genomen en nu derwaarts vervoerd werden. De politie werd met steenen gebombardeerd. Een groote volks menigte deed een aanval op de gevange nis, vernielde glasruiten en lantarens en kon slechts met groote moeite door de gewapende macht uit elkaar worden ge jaagd. Te Raab, eene stad met 21.000 inwo ners in Hongarije, is de cholera plotse ling uitgebarsten. Den eersten dag wer den 29 personen aangetast, van welke vier stierven. Te Rimini, waar de cholera in den laatsten tijd hevig is geweest, neemt die ziekte nu af. Van de 10,000 inwoners werden 170 door cholera aangetast, en stierven ongeveer 90 daaraan. Ook te Ravenna neemt de ziekte af, maar in de stad Ferrara, en in die geheele provincie, heerscht zij nog met hevigheid. De laatste berichten luidden 123 ziekte- en 55 sterfgevallen. De provinciën Vei opa, Vicenza, Padua en Ravigo zijn ook niet vrij van de ge duchte ziekte. Maar over het geheel neemt zooals reeds gemeld werd de cholera in Italië af. Te Lie, in Croalië, woedt de cholera zeer erg. Van de 918 inwoners werden 99 door die ziekte aangetast, en zijn er reeds 20 gestorven. De geneesheeren worden door het volk met een hagelbui van steenen ont vangen, en niemand wil zijn buurman helpen. Te Pesth, waar de ziekte officieel voor cholera verklaard is geworden, heerscht dientengevolge een soort van paniek. Wegens het uitbreken der ziekte in Pesth, heeft de Porte een quarantaine van vijf dagen voorgeschreven voor aankomsten van alle Donau-havens. Zondag, 19 Sept., zal de godsdienst oefening der Vrije Ger. gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namid dags vijf uur, geleid worden door Ds. De Vries van Grafhorst. De le luitenant C. G. Baud van het 3e regiment veld-artillerie, tijdelijk gedetacheerd bij het le reg. van dut wapen is ingedeeld bij het alhier in gar nizoen liggend detachement. De agent van politie 2e klasse A. van Amerongen is met 1" Octobei a.s. benoemd tot gemeente-veldwachter te Ba.irri. Bij de jl. Dinsdag door den Majoor- Garnizoens-Commandant gehouden aan besteding van de levering van fourages voor de paarden van het garnizoen alhier was de minste inschrijver de heer H. J. Schoemaker te Deventer voor 62 ct. per 10 K.G. hooi, 30 ct. per 10 K.G. stroo en fl.05 per 10 K.G. haver. Voor Milli- gen was het laagst ingeschreven door de firma H. Gerritsen alhier n.l. voor hooi 60 ct., stroo 30 ct., haver f 1.05, alles per 10 K.G. Behoudens nadere goedkeu ring van den minister van Oorlog, is de levering aan genoemde heeren gegund. Bij de Donderdag gehouden recht zitting van de arrond.-rechtbank te Utrecht,' werden door het O. M. tegen onderstaande alhier wonende personen de daarbij vermelde straffen geëischt. J. B. beklaagd van beleediging met woorden jegens een agent der gewapende macht in functie, f8 boete, subs. 3 da gen hechtenis. H. de G., bekl. van mis handeling f 45 boete, subs. 7 dagen hechtenis. G. v. D., bekl. van openbare dronkenschap, bij 3e herhaling gepleegd, 3 weken hechtenis en plaatsing in een rijks-werkinrichting voor den tijd van één jaar. Tegen J. v. d. W. wonende te Leusden, en beklaagd van mishandeling alhier gepleegd, werd 3 weken gevange nisstraf geëischt. De rechtbank zal in deze zaken a. s. Donderdag uitspraak doen. In een onzer vorige nummers ver melden wij, dat Ds. D. J. Karssen a.s. Donderdagavond in het locaal der Chris telijke school zou optreden. Onze bericht gever schijnt evenwel minder juist te zijn ingelicht, want niet Donderdag maar a.s. Woensdagavond zal genoemde heer iri de groote zaal van Amieilia in eene voordracht de toestand schetsen waarin zich tegenwoordig de Hervormde Kerk bevindt. (Zie achterst, advertentie.) Om benoemd te worden tot vader en moeder in het St. Pieter- en Blok landsgasthuis alhier hebben zich, naar men zegt, tot heden niet minder dan 102 sollicitanten aangemeld. De benoe ming zal plaats hebben op Woensdag 22 September. Gisterenavond omstreeks half vijf ontstond er brand ten huize van de Wed. H. aan den Woudenbergschen straatweg. Een der gemeentespuiten, op last van den burgemeester uitgerukt, kon bij ge brek aan water niets uitrichten. Dienten gevolge is het geheele perceel uitgebrand. Door het omverhalen der muren bleven de twee andere perceelen, met het afge brande onder één dak opgetrokken, be houden. Ongelukken hadden niet plaats. Zoowel huis als inboedel waren verze kerd; van de laatste is evenwel het grootste gedeelte gered. De oorzaak der brand is onbekend. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad zijn twee zaken naar de afdeelingen verzonden, on danks het verzet var. den voorzitter, die niet alleen daartegen bezwaren had, ont leend aan de zaken zelve, maar ook in beginsel niet goedvond, alles naar de af deelingen te verzenden, o. a. omdat hij dit in strijd acht met den geest der ge meentewet. Had men de zaken niet ge noeg onderzocht, dan was aanhouden der behandeling zeer geschikt en zou hij die gaarne toestaan, maar alles in de afdee lingen te behandelen, zoodat in de open bare zitting eigenlijk slechts de besluiten der afdeelingen worden bevestigd, dat kwam hem niet goed voor. Toch besloot de raad met 10 tegen 3 stemmen, tot verzending naar de afdeelingen van een voorstel van B. en W. tot het bouwen van eene meisjesschool, zoomede van een tot verkoop van boomen op de wandel plaatsen. In behandeling kwamen weder de voor stellen tot vernieuwing van straten. Van de hh. van Lanschot Hubrecht, Huet en v. d. Wall Bake was daarop ingekomen een amendement om: 1. in de Stoovestraat een klinkerpad te leggen ter breedte van 1 M. a 1.20 M. in het midden van de straat; 2. in de Elleboogstraat een klinkerpad aan te leggen, ter breedte van 1 M. a I.20 M. in het midden der straat, aan sluitende aan het klinkerpad in de Bree- destraat 3. aan de Noordzijde van het Havik het klinkerpad langs de huizen te ver- breeden tot 2 M. en dit pad te doen aansluiten aan de bestrating met platte keien aan den Nieuwen weg en aan de Bloemendaalsche straat. Van het bestuur der r.-k. kerk van O. L. V. Hemelvaart is een adres inge komen, aandringende op geheele bestra ting van de Elleboogsteeg met klinkers, omdat het een kerkweg is, en van com missarissen en leden der sociëteit ïde Vereeniging" een adres, om de Stoove straat in het plan van bestrating op te nemen. Nadat de belangen der verschil lende in aanmerking gebrachte straten nog kortelijk bepleit waren, is het voor stel van B. en W. in zijn geheel onver anderd aangenomen. Tot leden van de commissie voor de strafverordeningen werden benoemd de hh. Celosse en van Zijst. Vervolgens wer den de afdeelingen getrokken. Ingekomen is een schrijven van de Zuiderzeevereeniging, aandringende op een bijdrage in de kosten. Dit stuk is ter secretarie neder gelegd. Voorts is ingekomen een voorstel tot het toekennen van pensioenen aan gemeente ambtenaren. Als basis is aangenomen eene bijdrage door de ambtenaren, die, wanneer de bijdrage geschiedde door een corps ambtenaren, ongeveer 350 in getal, voldoende zou zijn een pensioen te verleenen uit de bijdragen zelve. Daar echter aan de ambtenaren wacht geld verleend wordt, in bepaald aange wezen gevallen, restitutie van bijdrage plaats heeft; zelfs bij korte diensttijd, indien de ambtenaar ziek wordt of ge breken bekomt ten gevolge van de uitoefening van zijn betrekking vol pen sioen wordt verleend, en het pensioen in bijzondere gevallen tot Va der bezol diging kan stijgen, zal de gemeente uit dezen hoofde toch uitgaven hebben te doen. De reeds in dienst zijnde ambte naren moeten, voor de jaren waarover zij pensioen verlangen te genieten 5 pet. bijdragen, berekend naar de bezoldi ging gedurende do laatste 5 jaren geno ten. De aldus te storten bijdrage wordt over 3 jaar verdeeld. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat niet vele ambtenaren bereid zijn op die grondslagen toe te treden, doch men meent, dat, is eemaal de regeling tot stand gekomen, wel meerderen zullen deelnemen, omdat de niet toegetredenen alsdan volstrekt op geen pensioen meer hebben te rekenen. Deze voordracht is verzonden naar de afdeelingen. Voorts zijn nog ingekomen ontwerp verordeningen, houdende bepalingen om trent de openbare orde, op de tappe rijen, koffiehuizen en logementen, en op de openbare plaatsen. Deze ontwerpen komen in een volgende zitting in behandeling. Utr. Court. Wij ontvingen van den uitgever B. Blankenberg te Leiden, een bij hem verschenen schrijfboek tot het aanleeren van 't rondsclirift. De methode daarin vervat zal in 2 cahiers compleet zjjn. terwijl er in tegenstelling met andere handleidingen voor rondschrift, die meest al een Duitsch karakter dragen, in dit Nederlandsche Schrijfboek voor Rond schrift geheel rekenschap wordt gehou den om het een zuiver Hollandsch ka rakter te doen dragen. De methode is van den heer Bunzei, ook door andere schrijfmethoden gunstig bekend, en wor den deze cahiers op de Hoogere Burger school voor jongens te Leiden reeds met het meeste succes gebruikt en zeer aan bevolen. De prijs der beide cahiers te zamen is 60 cent, terwijl de pennen daarbij benoodigd a 50 cent per doosje worden geleverd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Juli '86 1. Dr. J. W. C. v. Galen, Goes. 2. Jan Terhorst, Soest. Briefkaart. 1. A. J. de Jongt, Amersfoort. Brief. Verzonden geweest naar Engeland. 1. H. J. Calues, Walthamstou. Utreeht. In het Westerstroompje al hier werd j.l. Woensdagavond drijvende gevonden, het reeds in gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van den 23-jarigen sigarenmaker v.d. G. te dezer stede woonachtig. Men vermoedt dat hij, na Zondagavond in niet nuchteren toe stand zijne woning te hebben verlaten, bij het passeeren van den Singel te water is geraakt en door de stroom is mede gevoerd. Voor de Arrondissements Recht bank alhier stond jl. Donderdag terecht de 16-jarige F. M. I. v. V., woonachtig te 's-Hertogenbosch, als beklaagd van in het laatst van Juni 1.1. als bestuurder van een met paard bespannen rijtuig, in meer dan matigen draf de Catharijnebrug al hier te zijn overgereden en bij die ge legenheid den brugwachter v. Z., die gereed stond die brug, tot doorlating van een vaartuig op te halen, te hebben over reden, waarbij v. Z. twee ribben werden gebroken en deze bovendien nog eenige kneuzingen bekwam, zoodat hij ruirn 5 weken onder geneeskundige behandeling is geweest, alvorens zijne gewone dienst weder te kunnen hervatten. Het O. M. achtte het ten laste gelegde feit bewe zen en requireerde 2 maanden hechtenis en veroordeeling in de kosten. Als ver dediger trad op Mr. A. A. Pit, advocaat alhier. Baarn. De groothertog van Saksen- Weimar bracht Donderdag een bezoek aan de vorstelijke familie te Soestdijk. Ten 12.20 werd hij door Z. M. met ge volg afgehaald, en evenzoo ten 3.6 we der uitgeleide gedaan. Het afscheid was

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2