NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 76. Woensdag 22 September 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Wie zich van nu aan abonneert op de Nieuwe Amersfoort- sche Courant, ontvangt de nog verschijnende nom- mers tot 1 October gratis. BINNENLAND. F euillet on. THEA. AMERSFOORT RE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1G regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naur plaatsruimte. TWEEDE KAMER. Vereenigde zitting van Zaterdag iS Sej)- tember 3 uur tot sluiting van de buitengewone zitting 1886 (geopend 14 Juli 1886). De lieer Van Eysinga, voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzitters- stoel. Hij doet den griffier der Eerste Kamer voorlezen het koninklijk besluit van 3 September, waarbij den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt opgedragen de tegenwoordige zitting der Staten-Ge- neraal te sluiten. De voorzitter benoemt een Commissie van acht leden om den Minister in- en uitgeleide te doen. Die Commissie bestaat uit de heeren Blussé, Van Bylandt, De Bruyn, Greeve, Van der Breggen, Van der Goes, Wert- heim en Kolkman. Kort daarna wordt de Minister van Binnenlandsche Zaken, die zicli op de gewone statelijke wijze naar de verga dering der Staten-Generaal beeft begeven, de zaal binnengeleid. De heer Heemskerk, Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, plaatst zich voor den'troon en houdt de volgende aanspraak DMijne Heeren «Het oogenblik is gekomen om aan deze uwe buitengewone bijeenkomst een einde te maken. «Onder de tot stand gekomen wetten verdienen vermelding, die tot goedkeuring der overeenkomst met België over den aanleg eener brug bij Maeseijck, die tot bekrachtiging van een gewijzigd contract met de Maatschappij «de Schelde," die tot uitbreiding van de rechtbank te Am sterdam, die tot vereenvoudiging van het aangenomen stelsel van gevangenissen en die tot het wegnemen van enkele gebre ken in de regeling van den accijns op de suiker. «Met genoegen mag ik herinneren, dat de Tweede Kamer met vernieuwden ijver de herziening der Grondwet ter hand nam om den verderen arbeid aan dat gewichtige werk in de volgende gewone zitting voor te bereiden. «In naam des Konings verklaar ik de tegenwoordige zitting der Staten-Gene raal te zijn gesloten." Den Minister wordt door de Commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den Voorzitter wordt opge heven. Vergadering tot opening der zit ting van 1886/87. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, daartoe door Z. M. den Koning gemachtigd, heeft heden de zitting der Staten-Generaal geopend. In zijn openingsrede zeide de Minister het volgende u's Konings betrekkingen met alle mo gendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard, terwijl zee- en land macht reden tot tevredenheid geven. »De druk op vele takken van handel en nijverheid is niet zonder invloed op de opbrengst der geldmiddelen; lettende op dit, zoo wij hopen, voorbijgaand ver schijnsel, mag 's lands lïnanciëele toestand bevredigend genoemd worden. Vermeer dering der middelen door hoogere belas ting behoeft niet te worden gevraagd. «De berichten omtrent den oogst lui den over het algemeen gunstig en de gezondheid van den veestapel is zeer vol doende; dat de bedrijven van den land man en veehouder, behoudens uitzonde ringen, minder winstgevend zijn dan voor eenige jaren, is aan verschillende oor zaken toe te schrijvende Regeering is voornemens een onderzoek aan een ko ninklijke commissie van deskundigen op te dragen zoowel naar de oorzaken daar van als naar hetgeen nader in het belang van den landbouw van staatswege is te doen. «Wij hopen, zoo spoedig als de aard der zaak zulks toelaat, en voor zoover dit van de Regeering afhangt, herziening der Grondwet in staat van openbare be handeling te brengen en vleien ons, dat de beslissing der wetgevende macht over dat gewichtige onderwerp niet laat in deze zitting moge plaatshebben. Met het oog daarop heeft de Regeering bij de samenstelling der Staatsbegrooting, alleen voor zoover strikt noodig, nieuwe onder werpen ter sprake gebracht. Voorts zullen voorstellen omtrent de herziening der wet op liet notaris-ambt, betreffende liet recht van vereeniging en vergadering en beti effende de Nederland- sclie Bank worden ingediend. «Spoedig zullen wij aan uw overwe ging maatregelen onderwerpen tot afwe ring van schade, die liet algemeen belang zou lijden door eventueelen stilstand der suiker-ondernemingen in Oost-Indië. In het noorden van Sumatra is voortdurende waakzaamheid noodig. Van de volharding in de aangenomen gedragslijn wordt op goede gronden allengs verbetering in den toestand verwacht. In het oostelijke deel van dat eiland beleeft de Europeesche landbouw een tijdvak van bloei; aldaar werden de groote belangen ernstig be dreigd door vijandelijke invallen, waar tegen echter met goed gevolg maatrege len werden gesteld. «Het leger in Indië, dat evenals de zeemacht aldaar loffelijk de gevorderde diensten verricht,, wordt geteisterd door een ziekte die, ofschoon thans vermin derende, zorg baart en tot wier bestrij- j ding niets onbeproefd wordt .gelaten. Door tijdelijke uitbreiding der legersterkte wordt zooveel mogelijk tegemoet geko men aan de bezwaren, die uit het groot getal zieken en herstellenden, vooral onder liet inlandscli gedeelte van het krijgsvolk voortvloeien." Van Batavia wordt aan de Loco motief geseind uDoor de Regeering is etn telegram ontvangen van het opperbestuur, waarbij gelast wordt onmiddellijk betere voeding of bijslag te geven aan de troepen in Atjeh. »Dc werving ril. lijdt schade door de slechte berichten in Nederland verspreid, betreffende de voeding van hel Indische leger." Naar men aan De Stand, meldt, is het Grootboek door de heeren Van Limmik c. s. gedagvaard, om aan hen, als waren ze kerkvoogdij, de renten uit te betalen. Daar voor het Grootboek de Staat der Nederlanden wordt aangespro- i ken, komt hiermee de zaak der kerk voogdij dus aanstonds voor den Hoogen Raad. tn verband hiermee wordt door het blad nog meegedeeld, dat het kapitaal, dat in de Nieuwekerk bewaard werd, in een brandkast is geborgen, «en wel op zulk een plaats, dat zelfs Amerikaansche of Engelsche dieven, die, op kerkgoed belust, naar Amsterdam mochten komen, niets meer in de kerkmeesterskamer op het Damplein zouden vinden." Mr. W. H. De Beaufort, afge treden schoolopziener m het arrond. Rhenen, ontving ten aandenken, van de onderwijzers-vereeniging Rhenen, de 32 etsen van Unger, door de firma Frans Buffa en Zonen te Amsterdam uitgegeven onder den titel: «Het Nederlandsch Museum". De Gemeenteraad van Gouda heeft bepaald, dat aldaar op Donderdag 28 October een vrije vee- en paarden markt zal worden gehouden. De kiesvereeniging Bolsward heeft, nadat bekend was geworden, dat jhr. mr. Roëll bedankt had voor de hem aangeboden candidatuur, en de heer M. E. van der Meulen, die daarna als voorloopig candidaat was gekozen, ver klaard had deze candidatuur niet te kunnen aanvaarden, tot voorioopige eandidaten gesteld mr. P. I. G. van Diggelen en mr. C. J. Sickesz. Thans zijn volgens de N. R. Ct. voor de expeditie betreffende liet onder zoek der berri-berri in Indië definitief aangewezen dr. C. A. Pekelharing, lioogleeraar, en dr. C. Winkler, lector aan de Utrechtsche Universiteit, aan wie bij hunne komst in Indië twee militaire geneeskundigen zullen worden toegevoegd. Dr. Pekelharing zal het hoofd der expeditie zijn, en heeft zicli reeds naar Berlijn begeven, o. a. om zich daar met de nieuwste hulpmiddelen uit te rusten. Door de arrond.-rechtbank werd Maandag o. m. te Utrecht uitspraak ge- I daan A. W., wonende te Baarn, bekl. van 1 diefstal van rozen, ten nadeele van J. II., i aldaar gepleegd, ontslagen van alle rechts- 1 vervolging. Door het O. M. werden o.a. nog de navolgende straffen gevorderd tegen de navolgende personen H. v. E., wonende te Scherpenzeel, bekl. van rebellie en verwonding, aldaar gepleegd, 4 maanden gevangenisstraf. A. S., laatst verblijf houdende te Scher penzeel, bekl. van beleediging met woor den jegens bedienende beambten in func tie, aldaar gepleegd, f 12 boete, subs. 7 dagen hechtenis. J. K., wonende te Woudenberg, bekl. van mish., aldaar gepleegd, f5 boete, subs. 4 dagen hechtenis. W. H., wonende te Woudenberg, bekl. van gewelddadigheid (met bloedstorting) jegens beambten in functie en verwon ding, te Scherpenzeel gepleegd, 4 maan den gevangenisstraf. De rechtbank zal in deze zaken aan staande Maandag uitspraak doen. De commissie voor de Volksbiblio theek te Groningen heeft van de nuts- afdeel ing aldaar eene subsidie van f1000. ontvangen. Van Terschelling wordt aan het Hbl. nog gemeld De exploitatie van het wrak der Lutine verkeert sedert een paar dagen in min gunstigen toestand, daar het zand zóó vloeiend wordt, dat de pas gezogen kuilen spoedig weer vol loopen. Hetgeen in deze dagen is bovengebracht, beteekent voor zoodanige onderneming nog zeer weinig. Het zou dan ook zeer wenschelijk zijn, dat men spoedig alle beschikbare middelen in 't werk stelde, om de schat ten uit de diepte op te halen. Eveneens is het zeer noodig, dat zij, die officieeie gegevens kunnen verstrekken omtrent de gezonken schatten, vooral wat het- bedrag daarvan betreft, zulks doen, aan gezien nieuwe maatregelen en nieuwe toestellen vrij belangrijke kosten zouden veroorzaken, die men zich zeker niet kan getroosten, als de te bergen schatten niet zeer groot zijn. Aan de Israëlietische militairen kan voor hun eerlang invallende gods dienstige feesten, verleend worden: lo. Aan hen wier ouders of betrekkingen buiten het garnizoen wonen, een binnen- landsch verlof van en met 29 September a. s. tot en met 24 October d. a. v. 2o. aan de overigen vrijstelling van dienst Roman van KARL IIEIGEL. 5) Het eenige verschil bestond hierin, dat hij, tot schande van Apollo en van alle muzen, ook directeur van een schouwburg weid en niet met een paar ezelsooren maar «voor zijn verdienste, dat hij de kunst schraagde en ophief," met een ridderkruis werd begiftigd. Eindelijk hoorde hij toch het ratelen van een rijtuig. Hahnenkam veegde de glazen van zijn bril met zijn foulard af en keek de straat in. Foei, alweder een vigelante Maar het toeval wilde dat deze juist voor de huisdeur stilhield, waarvoor de door zijn koetsier zoo gemeen behan delde beroemde man op den drempel stond. Twee vrouwen met voiles voor stegen uit. 't Waren juffrouw Freiberg en haar moeder, die van een vergeefsche reis terugkwamen. Gedoemd binnen den kring van het Apollinotheather te blijven, hadden zij aan den vacantietijd van de groote opera niet gedacht. De prima donna was reeds lang vertrokken. Bij het uitstijgen schoof Thea's japon een weinig in de hoogte en Hahnenkamm zag den fijnen, prachtig gevormden voet met zijn sierlijken enkel. «Zulk een voet behoort op de planken thuis 1" vloog hem bliksemsnel door het brein. «Dat meisje zou in het Apollino- theater furore maken Hadden de gronden waarop Hahnen kamm de kunst steunde duidelijker kun nen spreken Terwijl juffrouw Freiberg in pijnlijke verlegenheid voor dien getuige het geld voor den koetsier bij elkander zocht, zond Thea terwijl ze haar voile opsloeg een vurigen blik op den haar welbekende onbekende. Die "blik sprak met al de hoogheid van een tooneelvorstin«Dus is ze reeds aan het tooneel," dacht Hah nenkamm. «Maar dit eenvoudige, katoe nen kleedje, die ouderwetsche mantille, die leelijke rijglaarzen mogelijk komt ze uit de provincie hier een engagement zoeken of een collecte houden." Intusschen gingen de dames, thans echter met neergeslagen oogen, langs hem heen het huis binnen en de trap op. Hahnenkamm keek verrast op. «Wie woont er op de derde verdieping vroeg hij zich zeiven af. Doch weldra herinnerde hij zich dat het eene gepensioneerde operazangeres met haar dochter, een leerlinge van de zangschool zonder stem was, en dat het meisje bij het afleggen van haar proef- l stuk niet had voldaan. Maar hoe had de intendant zulk een bekoorlijke verschij ning kunnen laten glippen'? En hoe had hij zelf De dames waren ternauwernood op haar kamer of er werd gescheld, en de directeur Hahnenkamm kwam als de eigenaar des huizes vragen of ze ook een oogenblik voor hem waren te spre ken. Hij kwam niet om de huur, doch voor een schoorsteen, die niet trekken wou. Dat was midden in de maand Juli wel een opvallende bezorgdheid te noe men. Maar de dames waren hem daarvoor toch buitengewoon dankbaar. »'t Is waar, de schoorsteen rookt en het fornuis is onbruikbaar eigenlijk laat de geheele toestand, waarin de woning verkeert veel te wenschen over. Die juffrouw Freiberg begon het den huisheer lastig te maken. «Is mejuffrouw van plan zangeres te worden viel hij haar, terwijl hij zich tot de dochter wendde, in dereden. «Weet u dus?" «Bij mijn belangstelling in de kunst. Gij hebt onlangs in de opera uw proefstuk afgelegd, meen ik «Ja, dat wil zeggen «O, u behoeft rnij geen woord meer te zeggen! Jeugdige beschroomdheid en dan de duisternis en de bedompte lucht van een muziekkamer. In 't open baar zijt u nog nimmer opgetreden, meen ik?" «Neen, maar wel is dat mijn vurige wensch," nam Thea, wier oogen begon nen te fonkelen, het woord«ik ben overtuigd, dat ik lang niet zou tegen vallen. Met het costuum kornt eerst de ware geestdrift." «Zoudt u mij een dienst willen bewij zen «Duizend voor één," riep Thea's moe der uit. «Spoedig vier ik mijn zilveren bruiloft. Den avond te voren wordt voor een geïnviteerd publiek op mijn tooneel een kleine feestvoorstelling gegeven. De muze van het Apollinotheater houdt een aan spraak in verzen tegen mij en reikt mij tegelijkertijd een zilveren lauwerkrans. Aanvankelijk was deze rol aan juffrouw Fereti toegedacht, maar ik ben van plan veranderd. «Ze detoneert afschuwelijk. «Wat zoudt u er nu van zeggen als mejuffrouw uw dochter de muze voor stelde 't Ligt in den aard van de zaak, dat u beiden den geheelen avond mijn gasten zijt en wellicht vindt juffrouw juffrouw «Voor onze huisvrienden heet ik Thea," vervolgde zij met radde stem. «Juffrouw Thea dat is een goede naam voor het tooneel. Wat wilde ik ook weer zeggen «Wellicht ontdekt mijn dochter waren uwe woorden. «Wellicht vindt die, dat ze voor de vroolijke rollen talent bezit, en dewijl Feretti al spoedig naar Hamburg op reis gaat. «Zoo, dat is wat nieuws voor ons." «Ik ben bang, dat het haar daar ge weldig zal tegenvallen." «Bij u had ze drieduizend thaler en eene vaste benefice-voorstelling," zei Thea's moeder, schijnbaar zonder neven bedoeling. Maar Hahnenkamm wasop zijn hoede. «Ja, die kreeg veel te veel," zei hij. «Maar over dat punt zouden wij het wel eens worden. Voorloopig verzoek ik u orn uw medewerking op mijn feestavond. Voor het costuum zorg ik natuurlijk. Mij dunkt zoo'n soort van fantasie-hu zarenuniform. «Ik sta u borg, dat het mijn dochter Thea verrukkelijk zal staan." j «Maar de muze als huzaar," viel Thea haar in de rede.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1