BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. tot viering van het Nieuwejaarsfeest van 29 September 's namiddags tot 1 Octo ber 's avonds; tot viering van den groo- ten verzoendag: van 8 October 's nam. tot 9 October 's avonds; van het Loofhuttenfeest: van 13 October's nam. tot 15 October 's avonds en van 20 October'snamidd. tot 22 October's avonds. De Atjeh-correspondent, van de Sum. Ct. schrijft: «Door de marine is een prauw met contrabande van Toekoe Oemar aange houden de waarde der goederen wordt op 10,000 dollars geschat." Volgens den zelfden correspondent is de deserteur v. d. Meij, wiens doodvonnis juist be krachtigd is, overleden. De 2e luit. der infanterie jhr. van Holthe heeft een ongelukkigen val van het paard gedaan en ligt met gebroken arm. Er was een bericht dat te Oleh-leh in het station ingebroken was; een ijzeren kist was geopend en eene belangrijke som werd vermist. Van Poeloe Bras is wegens ziekte de dokter en de 2e luitenant geëvacueerd. Bij Kon. besluit is eervol ontsla gen, behoudens aanspraak op pensioen Jhr. P. A. van Holthe, belasting ontvan ger te Gouda. Men meldt uit 's Hage In de Eerste Kamer aanvaardde giste ren de beer van Eijsinga het voorzitter schap met eene aanspraak, waarin hij nadruk legde op grondwetsherziening en de verwachting uitsprak, dat met wcder- lteerige waardeering en onderlinge samen werking dat gewichtige werk onder lei ding dezer regeering zal tot stand komen. Ingekomen zijn geheime stukken van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië betrekkelijk de Tjiomaszaak. Na hare constitueering is de Kamer gescheiden. De regeering en de vertegenwoor diging van Bulgarije hebben geen gelegen heid laten voorbijgaan om hare afkeuring over de verwijdering van den vorst en hare afkeer van Russische overheersching uit te spreken. Voordat de Sobranje uit een ging, heeft zij een Te Deum bijgewoond ter vie ring van den dag, waarop in de hoofd stad van Rumelië de vereeniging met Bulgarije werd geproclameerd. En op een feestmaal erkende de president van het regentschap wel, dat Rusland het land van de Turken had verlost, maar hij voegde er bij, dat als het aan de on afhankelijkheid van Bulgarije te kort deed, het wel eens zou kunnen gebeuren, dat de Bulgaren even gevaarlijk voor Rusland zouden worden, als zij het voor Turkije zijn geweest. Tot straf voor de deelneming der kadetten aan het verr aad van den Vorst is hun vaandel verbrand. Een bataillon had een carré gevormd, in welks midden de kadetten stonden. Ma joor Popoff hield een aanspraak, waarin hij de handelwijs der kadetten in den nacht van 21 Aug. brandmerkte. Daarop werd hun vaandel met die van het on trouwe regiment door het vuur vernie tigd. De Russische consul, bij wien, als ge woonlijk, de Duitsche zich aansloot, heeft verzocht, het proces tegen de verraders uit te stellen, totdat de gemoederen zou den zijn bedaard. Het antwoord van het regentschap zal heden worden gegeven. Men veronderstelt, dat de instructie zal worden voortgezet, doch dat er in ieder geval nog eenige weken zullen verloopen, voordat de beschuldigden voor den krijgs raad worden gebracht. De verkiezingen voor de nationale vergadering, die een nieuwen vorst moet kiezen, zijn op den 11 October vastge steld. Na dit besluit te hebben genomen, is de Sobranje uiteen gegaan. De Keizer van Rusland schijnt zich nog niet bijzonder op zijn gemak te «Laten we dus maar zeggen een huzaar al muze. Het effect is de hoofdzaak. Bovendien is het een schertsende toespe ling op mijn zoon, den vaandrig bij de huzaren." «O, ik heb de 'eer dien te kennen," zei juffrouw Freiberg «'t is een beeld schoon jongmensch, die vaandrig." «Vindt u? Ja, hij is een beetje van de lichte cavalerie. Pas maar voor hem op," wendde hij zich met een lachje tot Thea. Deze vertrok den mond tot een verachtend lachje. «Wanneer zal het feest plaats hebben vroeg ze daarop. «Den vijftienden." «Dan zal Waldemar al lang hier zijn. U behoeft de wenkbrauwen niet zoo in de hoogte te trekken, menheer de direc teur. Die Waldemar is mijn broer, en 't spreekt van zelf, dat wij die partij niet zonder hem bezoeken." Welk een verandering had er eensklaps bij dat meisje plaats gegrepen Wat gaf haar plotseling die driestheid, dat zelf vertrouwen, die uit haar toon en gebaren spraken? Haar moeder zette verschrikte oogen op, Hahnenkamm streek met een verlegen lachje zijn hoed glad. «Dat spreekt van zelf," herhaalde hij, terwijl hij dien broeder in zijn hart naar den duivel wenschle. De moeder zelf bevinden te midden zijner getrouwe onderdanen. Bij zijn laatste reis toch waren er buitengewone maatregelen voor zijne veiligheid genomen. Eenige dagen voor zijne aankomst te Warschau werd in allerijl het doodvonnis voltrokken van een nihilist die kort te voren veroordeeld was. Langs de geheele spoorbaan, waar over de keizerlijke treinen stoomden, waren soldaten geplaatst. Toen de treinen naderden, maakten die militairen zich gereed te schieten op ieder, die poogde dichtbij te komen. Er waren drie trei nen: een voor de keizerlijke familie, een voor de bagage en een voor spoorweg arbeiders, die, ingeval eenig gebrek aan den trein mocht ontstaan, dit moesten herstellen. Gedurende de reis veianderde de Czaar verscheidene malen van trein in de stations waren de vensters gesloten. Geheel anders beweegt zich Keizer Wil helm te midden van zijn volk. Na de groote manoeuvres om Straatsburg te hebben bijgewoond is de grijze Keizer naar Baden-Baden vertrokken, terwijl de bevolking hem een allerhartelijkst uitge leide deed. In een dagorder heeft de Keizer zijne volkomen tevredenheid over den afloop betuigd. De oefeningen heb ben, volgens Z. M. opnieuw bewezen hoe vast de band is, die de Duitsche stammen onderling verbindt en hoe allen door ééne gezindheid en één streven zijn bezield. De Kroonprins is Maandag met Prins Wilhelm te Metz aangekomen. Onder klokgelui pn kanongebulder hield hij zijne intocht langs de \ersierde stra ten en werd door de bevolking met geestdrift welkom geheeten. De cholera, die tot dusver binnen de Italiaansche grenzen gebleven was, heeft zich ook op het gebied der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie vertoond. Te Buda-Pesth kwamen Dinsdag 15 choleragevallen voor, waarvan 5 met doo- delijken afloop; te Raab had men in het geheel 29 gevallen. In Croatie neemt de ziekte op verscheiden plaatsen een ver ontrustend karakter aante Lie, in het arrondissement Delnice, had men op 918 inwoners 99 gevallen, waarvan 20 met doodelijken afloop. De geneesheeren wor den aldaar door de bewoners met steen worpen ontvangen en niemand wil eenige hulp aannemen of bewijzen. In Pest kwamen Zaterdag en Zondag 30 nieuwe ziekte- en 9 sterfgevallen voor. Het onderzoek der gezondheids-commissie in de Hongaarsche hoofdstad brengt meer en meer treurige feiten aan het licht. Zoo heeft men bevonden, dat in twee huizen aan een der kaden, 200 menschen op de achterplaats, onder karren en mesthoopen sliepen, en dat 40 menschen te zamen nachtverblijf vonden in een aompigen kelder op den steenen vloer. In dezelfde wijk vond men 5 kamers be woond door 140 menschen, verder ka mers waar 34, 24, 21 menschen wo nen enz. Zondag hebben te Belfast weer ernstige ongeregeldheden plaatsgehad. Eene groote menigte rotte samen voor de kazerne der politie en eisrhte de vrijlating der ge vangenen, die wegens aanranding van politie-agenten waren gearresteerd. Toen het werd geweigerd, viel het ge peupel de kazerne aan, waarop de politie vuur gaf. Een persoon werd gedood en verscheidene zijn zwaar gewond. Nadat de politie versterking had ontvangen, werd aan den oploop een einde gemaakt. Er zijn vele arestatiën gedaan. In Madrid is Zondag avond een mili taire opstand uitgebroken. De Indep. Beige ontvangt hieromtrent van zijn correspondent de volgende berichten. Een regiment infanterie in de kazerne van San Gil, gehuisvest, is gisteren (Zondag avond) in opstand gekomen. De soldaten zijn begonnen den muur omver te halen, die hun kwartier van dat der cavalerie scheidt, ten einde deze over te halen hun voorbeeld te volgen. De officieren, die inmiddels kwamen toegesnekl,Trach ten het oproer te onderdrukken, maar de muiters keerden hun wapens tegen hun chefs en drie officieren werden in vond hij al te veel. »U moet met Waldemar getuigen zijn van mijn triomf, moeder I" riep Thea, die van uitbundige vroolijkheid in de handen klapte. «Want een triomf zal het voor mij zijn, een geheel andere triomf, dan dien Fereti zou behaald hebben. Die is wel mooi, maar die is eeuwig en erfelijk zoo blond en zoo blauwoogig, dat men den hemel zou danken als zij voor de afwisseling nu eens eindelijk blauw haar met blonde oogen had. Maar ik en daarbij hield ze op en keek een tijdlang zwijgend met stralende oogen voor zich uit. Daarop trad zij op Hah nenkamm toe en legde haar hand ver trouwelijk op zijn schouder. «Directeur," zei ze half in scherts half in ernst, sik zal al uw gasten op mij verliefd maken en in de eerste plaats u zelf." Het werd den beroemden man onder dien blik zonderling om 't hart te moede en hij kon dien met alle inspanning niet doorstaan. Thea's oogen konden zooveel uitdrukken, dat zij even zoo goed gelijk de oogen van een kind roeren als door demonische wildheid schrik aanjagen kon den. Hij gevoelde dat zij tot in het diepst van zijn ziel las en dat ze dacht: «Mij bedrieg je niet ik ken je je bent hardvochtig en gierig maar laf tevens. het gevecht gewond. Toch slaagden de officieren er in een aantal muiters in hechtenis te nemen. Aan tweehonderd veertig man infanterie en tachtig man cavalerie gelukte het intusschen te ont snappen. Een deel van deze bende begaf zich naar het Prado, waar twee duizend man waren gehuisvest en wisten som migen van deze manschappen over te halen hen te volgen. Een andere troep insurgenten, met een op non-activiteit gesteld kapitein aan het hoofd doorkruiste Madrid van het Noorden tot het Zuiden, onder het geroep van «Leve de Repu bliek". De bevolking bleef aanvankelijk onverschillig, maar weldra geraakte zij in groote beroering. Een paniek maakte zich meester van het publiek in de schouwburgen, die in korten tijd werden ontruimd. De opstandelingen zetten in tusschen hun bedrijf voort en gingen weldra tot de grootste baldadigheden over. Zij vielen de militaire magazijnen, de dokken en de artillerie-kazernen aan. Hoewel bijna overal teruggeslagen, wis ten zij zich van het Zuiderspoorweg station meester te maken. Zij werden er echter spoedig weer uit verdreven door den militairen gouverneur der hoofdstad, generaal Pavia, en het grootste deel der oproermakers vluchtte daarop de stad uit den weg naar Valencia op, achter volgd door de ruiterij van den generaal. Onder de muiters bevonden zich vier officieren, waarvan er één tijdens het gevecht is gedood. Er heeft veel bloed gevloeid. De brigade generaal Velarde werd door een troep burgers omringd, die eischten, dat hij den kreet«Leve de republiek" zou aanheffen. Toen de generaal, verontwaardigd, weigerde aan dezen eisch te voldoen, ontving hij een schot, zoodat hij kort daarna in het hospitaal overleed. Graaf Mirasol, kolonel der artillerie, is insgelijks gedood. De staat van beleg is onmiddelijk voor de hoofdstad afgekondigd. Een menigte op roerige soldaten en burgers zijn in hech tenis genomen. In de provincie was, vol gens genoemde correspondent, gisteren alles rustig en zelfs was in Madrid de orde hersteld. Van andere zijde wordt daarentegen gemeld, dat de oproerige beweging zich uitbreidt. Te Gandavalla, bij Barcelona, heeft de gendarmerie wapens, amunitie en Carlistische vlaggen in beslag genomen. Tal van personen zijn aangehouden. Zondag, 26 Sept., zal de godsdienst oefening der Vrije Ger. gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namid dags vijf uur, geleld worden door den heer Werner van Amsterdam. De heer Mr. H. Croockewit Jr., kantonrechter alhier, is benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Bij de aanbesteding van ligstroo ten behbeve van het garnizoen alhier, was de eenige inschrijver de heer H. J. Schoemaker te Deventer, tegen f29 per '1000 kilogram, wien de levering, behou dens goedkeuring van den minister van oorlog, is gegund. Naar wij vernemen, verlaat het koninklijk gezin rnet 1 October Soestdijk en gaat tot het einde van dit jaar naar het Loo. Het plaatselijk reglement tot rege ling van de brandweer alhier is a. 20 cents te bekomen ter gemeente-secretarie. 332ste STAATS-IiOTEKIJ. VIJFDE KLASSE, Eerste week. Trekking van 20 en 21 Sept. (1400 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolge.nde num mers te beuit gevallen: Prijs Tan f IOO. No. 3135 Je bent zelfs nu reeds bang voor mij en daarom maak ik van je wat ik wil, een dwaas en een verkwister zelfs als ik dat verkies." Haar adem, de gloed, die uit haar straalde werkten op hem zoowel verle vendigend als schrikwekkend. Zij was de lente, hij had de herfst zelfs reeds ach ter den rug. Doch hoe hooger zijn ver warring steeg, hoe overmoediger Thea werd. Haar vlugge vingers maakten uit een roode écharpe in een oogwenk een politiemutsje, dat zij uitdagend op één oor zette. «Thans ben ik de muze van het Apollinotheater," zei ze. «Let op en de kleine coquette begon voor de vuist weg «Ik groet je, zeer geëerde man «De muzen," liet ze er tusschen volgen, «tutoyeeren iemand altijd »Ik groet je, zeer geëerde man, Die moedig durft mij nemen 'an, Steeds lokt mij een gevulde zaal, Vooral bij 's publieks goed onthaal. Doch laat ik 't u inaar niet verhelen, Met iets kunt gij mijn hartje stelen Ik ken een jong. een schoon talent, Zie om u heen, 'k wed gij het kent. Prljzeu van f70.- 2202, 3017, 3050, 3052, 3053, 3061, 3078, 5220, 5340, 5803, 5869, 5900, 5937, 5946, 11810, 11816, 11882, 13240, 17317, 17319 en 17347. Te zamen 22 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 510, 527, 544, 546, 593, 2201, 2203, 2211, 2224, 2233, 2242, 2262, 2287, 2294, 3031, 3068, 3072, 3086, 3108, 3109, 3120, 3154 3165, 4643, 4645, 4654, 4752, 4756, 4762, 4795, 5251, 5287, 5319, 5346, 5821, 5841, 5844, 5895. 5919 5928, 5953, 5962, 5971, 11802, 11863, 11876, 11883, 17320, 17327, 17328 en 17333. De volgende trekkingen geschieden 22, 23, 28-30 Sept., 1, 5—8, 12—16 Oct. Loten zijn nog verkrijgbaar. Wie hooge waarde aan den godsdienst toekent, moet ook een levendig belang stellen in de ongewijde geschiedenis. Vooral moet de geschiedenis van zijn eigen vaderland hem dierbaar wezen. Haar te beoefenen strekt den waarlijk godsdienstigen mensch ten aangenamen plicht, omdat hij, bij een geopend oog voor de geestelijke zaken, zooveel tref fende aanrakingspunten vindt tusschen de Godsregeering en de wording en den ondergang van volken en Staten. Immers komen in de geschiedenis van ieder land groote figuren voor, die in veistarid, doorzicht en wilskracht boven hun tijdgenooten uitsteken en in Gods hand het middel zijn, om te zegenen of te geeselen. Wie in dit geval van zoo'n waarlijk grootsche figuur eene juiste kennis ver krijgen wil, leze het stukde meeningen van Willem van Oranje omtrent den godsdienst, door Prof. Dr. J. Blok, voor komende in het tijdschrift voor Geschie denis, onder redactie van A. M. Kolle- wijn, Nz. en uitgegeven bij den Boekhan delaar A. M. Slothouwer te Amersfoort. Ieder weet, dat er al heel wat geschre ven en gesproken is over Willem van Oranje en ook, dat dit niet altijd met eerlijkheid en onpartijdigheid gepaard ging, waardoor hem meermalen min no bele bedoelingen werden toegedicht. En juist deze laakbare voorstelling van den grooten Willem heeft blijkbaar de heer Blok willen ontzenuwen. Op meesteilijke wijze is hem dat gelukt. Hij stelt Willem van Oranje voor den geest, zooals het verstand zegt, dat hij, in verband met de gebeurtenissen van zijne dagen, heeft moeten wezen. Wie de beschouwingen van Prof. D. Blok over Willem van Oranje en zijne godsdienstige meeningen onbevooroor deeld leest, zal daarin vinden: Eene aanschouwelijke voorstelling van den tijd, waarin Willem leefde, wat be treft de godsdienstige kwestién Eene juiste teekening van Willems ka rakter Een nauwkeurig weergeven van den gang, dien God de Heer in den regel houdt, om groote mannen te vormen en hen aan Zijne bedoelingen te doen be antwoorden Eene treffende opsomming van de in vloeden, die het karakter van den groo ten rnan hebben helpen vormen Eene teekening van de geleidelijke wording van den voortreffelijken Calvi nist, die in zijn liefdevol hart nog ruimte had gehouden voor waardeering van an dersdenkende menschen Eene aanwijzing, hoe juist de Calvi nistische geloofsgrond van Willem van Oranje noodig was tot vrijmaking der Nederlanden En eindelijk heeft de schrijver de be schuldiging van lage zelfvoldoening en persoonlijke zelfverheffing, onzen Willem toegedicht, ten eenenmale van eiken grond ontbloot. Ons dunkt, dat de wijze waarop de nmeeningen van Willem van Oranje om trent den godsdienst", door Prof. Dr. Blok geschetst zijn, de lezing van het geheele tijdschrift voor geschiedenis, on- 't Is Thea hier; z' is achtien jaar, Genie heeft z' ook. Kom, vraag haar maar En hebt ge vlug 't contract geteekend, Dan vindt zij u een rnan uitstekend «Bravo riep Hahnenkamm, die dooi de schelmsche lieftalligheid waarmee ze die improvisatie had voorgedragen, wer kelijk was verrukt. Ook het rijm maakte indruk op den man, voor wien alle clas- sieke en niet classieke verzen niets meer dan rijmen waren. «Sapristi, wat hebt u dat gauw gevonden 1" Wel is waar gaf hij bij iedere gelegenheid toasten en toespraken in versmaat ten beste, doch die waren door den een of anderen armen letterkundige vervaardigd en zorg vuldig door hem van buiten geleerd. «Ja, de muze heeft gelijk, 't Is een talent, bepaald een talent I" zei hij tegen Thea's moeder, terwijl hij voor de variatie weer een beetje op zijn nagels knauwde. «Mijn Thea speelt alles, zeg ik u, Laat haar niet glippenU vindt geen tweede talent zoo als zij «Kom, ik zal er met dokter Ilenne eens over spreken. «Dat zult u niet," lachte het stoutmoe dige meisje. «Tusschenpersonen worden niet toegelaten, zoo staat het op de affiches ook." «Maar u rnoet toch eerst op het der redactie van A. M. Kollewijn, aanbe velenswaardig maakt. B. E. MATER. Amersfoort, Sept. '86. Overgenomen uit de Oranjevaan van 18 Sept. jl. Utrecht. Op de jl. Maandag alhier gehouden paardenmarkt, waren 1342 paarden en veulens aan de lijn. Doorliet aanwezig, zijn van vele binnen- en bui- tenlandsche kooplieden, was de handel zeer levendig, vooral in luxe- en werk paarden. De prijzen voor de paarden be steed liepen van f50,tot f750,die voor veulens van f75,tot f300, Door de politie alhier is de hand gelegd op zekeren S. als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan mis bruik van vertrouwen, ten nadeele van de coöperatieve verbruiksvereeniging «Ei gen Hulp", in wier dienst hij was; het zelfde lot onderging de persoon van IC. die reeds meer kennis met de Justitie maakte en thans verdacht wordt de schrijver van een brandbrief te zijn, Maandagavond bij den heer H. alhier ontvangen. Beiden werden ter beschik king der Justitie gesteld. Op het fort Blauw-Kapel, nabij deze gemeente, had Maandag morgen een treurig onheil plaats. Bij het eindigen van eene aldaar gehouden oefening met het geschut, schoot namelijk een steun- hout onder een der vuurmonden uit, met het treurig gevolg, dat de Artillerist G. der 3e Compagnie Ie Regiment Vesting- Artillerie, met het hoofd tusschen het sluitstuk en de affuit bekend geraakte en daarbij zoo ernstig werd verwond, dat hij, niettegenstaande met den meesten spoed geneeskundige hulp werd verleend, reeds den volgenden morgen in het Mili tair Hospitaal, werwaarts hij was over gebracht, overleed. PHtteu. Onze predikant de heer E. J. Hornoet zal Zondag 26 September a. s. zijne afscheidsrede houden, om den daarop volgenden Zondag 3 Oct. intrede te doen te Oldeboorn. Als bevestiger zal daarbij optreden Ds. H. Doornveld, pre dikant te Wanswerd en Jislum. Zeist, 20 Sept. Heden namiddag om streeks 1 uur ontstond op den Heuvel brand achter het houten schuurtje van J. Mens, tapper alhier. Het schuurtje, waarin nog al stroo was geborgen, brandde met den inhoud ge heel af. Het vuur verspreidde zich naar ver schillende daarbij gelegen gebouwen, o.a. de zeepziederij van de firma Van dei- Veer en van Klooster, de werkplaats van den koper- en blikslager Gadellaa en de houten bergplaats achter het huis van den winkelier van Schreeven, waaraan, evenals aan het huis van Mens, vrij be langrijke schade werd toegebracht. Door dadelijk toegeschoten hulp en het krachtdadig optreden der brandweer werd belangrijk meer schade voorkomen. Het dagelijksch bestuur was spoedig ter plaatse tegenwoordig. Het brandpiket der schutterij had zijne wachtposten bezet. Baarii, 19 Sept. Piof. de Kruijf uit Groningen leidde heden morgen de gods dienstoefening en mocht H. M. de Ko ningin onder zijn gehoor tellen. Toortlinizcii. Alhier is in eene ver gadering van geërfden der Voorthuizer maalschap de heer J. G. "Witte tot veld- graaf gekozen, in plaats van den heer W. Wild brink, die na tal van jaren in die betrekking geweest te zijn, bij de laatste buurtspraak bedankte, omdat de verdeeling aan de orde kwam. De vrij willige verdeeling der maalschap (die eene grootte heeft van circa 1300 hectare) zal met veel moeite, naar men verwacht, gepaard gaan. Een plan van verdeeling wordt intusschen weldra tegemoet gezien. tooneel een proefstuk afleggen. «Dat proefstuk leg ik af op uw feest. Val ik u in den smaak wederom begon ze eens hartelijk te lachen «val ik in den smaak, dan maken we con tract." «Ja, ik zal dan zoo vrij zijn begon Thea's moeder. »U zult in 't geheel niets, mama," viel het meisje de deemoedige vrouw in de rede. «Dezen krans wil ik nu eens geheel alleen verdienen. Welnu, direc- teurtje wat zegt ge er van De in 't nauw gebrachte man schudde besluiteloos met het hoofd. Daarop sloeg hij weer een bijna schuchleren blik op het meisje, dat met trots over elkander geslagen armen als een koningin op hem nederzag, en zuchtend zei hij daarop «Welnu, het zij zoo. Na de uitvoering op mijn feestdag. «Den zelfden avond nog. «Mijn Godja dan op den vijf tienden. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2