NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 82. Woensdag 13 October 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. THEA. 4MERSF00RTSCRE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De residentie-briefschrijver van het Z. D. schrijft, dat hem dezer dagen werd medegedeeld, dat onder een fractie der liberalen zeer ernstig gedacht wordt aan het treden in overleg met de rechterzijde over een nieuw artikel 194. «De minister Heemskerk heeft, na de ervaring de vorige keer door hem opgedaan, het initiatief in deze overgelaten aan de Karner. De bewuste liberalen beseffen zeer goed, dat er niets van de Grondwetsherzie ning komt, als zij niet toegeven in de onderwijs-quaestie. En nu zullen zij trach ten zich met de rechterzijde te verstaan. Aan den rechterkant bestaan vele stroo mingen, in dat opzicht. Een er van wil alles of niets, terwijl de ander, vreezend anders niets te zullen krijgen met niet alles tevreden zal wezen. Naar ik vernam, zou er groote kans bestaan dat de ver zoeningsgezinde fractie in 't eind trium- feerde. De grondwetsverandering zou langs dien weg verzekerd wezen. De kiesrechtformule van mr. Heemskerk zal, zegt men, er op worden ingericht om de gematigden uit de beide zijden der Kamer te voldoen. Ik hoop hartelijk, dat mr. Heemskerk in dien toeleg slage." Utr. Court. De heer Wijnmalen, secretaris van de Hoofdcommissie voor de oprichting van het standbeeld van Hugo De Groot, is door Z. M. den Koning benoemd tot Ridder van den Nederlandschen Leeuw. De hoogleeraar dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen zal Nederland vertegen woordigen op het den 20. dezer te Ber lijn te houden congres voor graadmeting. Het 50jarig bestaan der Zondag scholen in Nederland, zal Zondag aanst. te Utrecht gevierd worden door een samenkomst van een groot aatal leer lingen met onderwijzers en onderwijze ressen. De heer Pierson, van Zetten, is uitgenoodigd daarbij het woord te voeren. Er is, naar men aan het Vad. verzekert, voor den duur der wederop- bouwing van het Kurhaus te Schevenin- gen eene assurantie gesloten met ver schillende Nederlandsche brandverzeke ring maatschappijen en wel voor een bedrag van f550,000 tegen eene premie van fl,50 per f 1000. Te Apeldoorn zijn door een der voornaamste slagers de prijzen van het vleesch opnieuw met 10 ct. per kilo af geslagen. Men koopt het daar nu reeds voor 50 en 60 ct per kilo, zoodat daar althans niet enkel de slager, maar ook het publiek voordeel heeft van de zeer lage prijzen. Het gebeurt niet zelden dat men aan den directeur der Rijkspostspaarbank te Amsterdam, uit andere deelen des lands (veelal ter gelegenheid van de in zending der boekjes, tot jaarlijksche ren tebeschrijving), een zoogenaamd «post- bewijs" doet toekomen, met het verzoek, de daarop te ontvangen geldsom in te schrijven in hel boekje. Aangezien de operatiën, op de post spaarbankboekjes te vermelden het inleggen en terugbetalen betreffende alle plaats vinden aan postkantoren of voor den dienst der Rijkspostspaarbank opengestelde hulpkantoren der posterijen, terwijl bij genoemden directeur slechts algemeen beheer, de algemeene leiding voor het gansche rijk berust, zoo be hoort de voldoening aan het hiervoor ge noemd verzoek, dat telkens een zijner ambtenaren tot een gang naar het post kantoor verplicht, niet tot zijn ambtelij ken werkkring. Niettemin heeft de directeur, om het publiek te gerieven, tot dusver aan ver zoeken, als de bedoelde, gehoor gegeven. Op den duur evenwel zou hij dit niet kunnen doen. Daarom deze mededeeling, ter waarschuwing van hen, die inleggers bij de Rijkspostspaarbank zijn of dit in de toekomst zullen worden. Ofschoon de directeur van de wees inrichting te Neerbosch, met het oog op de uitbreiding, die zijne stichting voort durend ondergaat, ook er op bedacht moet wezen, een groot aantal weezen in betrekkingen te plaatsen, hetwelk in den laatsten tijd in ons land met vee! moeite gepaard ging, is hij in dit opzicht met zijn reis door Amerika uitnemend ge slaagd. In vele der Hollandsche neder zettingen, die hij bezocht, heeft hij ge schikte plaatsen gevonden voor weezen, die ais landbouwer, metselaar of tim merman daarheen wenschente vertrekken. Roman van KARL HEIGEL. U) Gelukkig trad haar moeder op dat oogenblik naderbij en kwamen de jon gere zusjes aangehuppeld om Waldemar te begroeten. Mevrouw Wohlgemut, die waardigheid en beminnelijkheid in haar wezen ver- eer.igde, stak hem de hand toe, scheen verheugd dat ze hem zag en noodigde hem uit aan het feest deel te nemen, en Waldemar, door haar hartelijkheid geroerd, bleef, al was het dan ook slechts als toeschouwer. Tot zijn eigen marteling Want ter wijl hij den blik van den een naar den ander liet dwalen, week alle gevoeligheid uit zijn ziel om voor een gewaarwording van diepe, ware smart plaats te maken. Waarom ben jij niet een kind van zulke ouderswaarom hen jij niet in een elegant burgerhuis geboren, in een om- geviDg opgegroeid, die den knaap en den jongeling bescherming en bijstand ver leent en hem tot een voorbeeld strekt? Waarom had geen zorgvuldige hand zich naar hem uitgestrekt om hem langs alle dwaalwegen heen, den rechten weg op te voeren Hij vergeleek de opgeruimdheid waar mee deze jongens en meisjes zich aan hun schuldeloos spel overgaven, zonder toch ooit de grenzen der betamelijkheid te overschrijden, met den toon die bij de feestbanketten van een Thea, een Claudine heerschte. Toen Sara eens een oogenblik met een kleiner meisje verge noegd over het gras danste, keek hij haar met vochtige oogen na. «Waarom is zij je zuster niet, of waarom is je zuster niet zooals zij, vroeg de arme man zich af. Mooi was Sara niet. Er waren op haar persoon allerlei aanmerkingen te maken geweestdat zij zelve te mager en dat haar neus te lang was en dat zij een gezicht had als een vogelmaar de heerlijke resultaten eener goede opvoe ding, gezondheid, een opgeruimd gemoed en een opgewekt, helder verstand ver goedden duizendvoud wat haar aan schoon heid ontbrak. Toen een jonge man, in wien men reeds op vijftig pas afstand den soliede firma kon herkennen in de plaats van het voorbedoelde kleine meisje trad, en Sara zich met denzelfden lust aan den dans aan den danser niet over- Eene zonderlinge vergissing wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld Aan den hoofdingenieur van den waterstaat Van der Toorn is een verlof van 3 jaar verleend, ingaande op 26 Sept.; hij ontving daarvan ecliter officieel geen bericht tot 30 Sept. en bleef dus zijn dienst waarnemen, zoodat hij zaken afdeed, welke bij zijn opvolger behoorden. Derhalve hebben de stukken, na 30 Sept. geteekend, geen waarde en zal een nieuw koninklijk besluit noodig zijn, om de fout te herstellen. Van wege het Amsterdamse!) ge meentebestuur wordt een scherp onder zoek ingesteld naar het al of niet nadee- lige van de verrichtingen des heeren Donato. Mocht het blijken, dat zijn han delingen nadeelige gevolgen kunnen heb ben, dan zullen, zoo meldt de Amst. Ct., de séances eenvoudig verboden worden. In de zaak van Fortuyn en Van der Stadt, die tijdens de jongste onlusten in de Jordaan in hechtenis werden ge nomen wegens het verspreiden van oproerige geschriften, heeft het gerechts hof te Amsterdam, beslist dat de feiten vallen onder bereik van art. 217, 367 en 375 C. P. en art. 2 der wet van 16 Mei 1829, en beide verwezen naar den correctioneelen rechter. Deze artikelen bedreigen straf tegen het opzetten tot wederspannigiieid door redenen, aangeslagen plakkaten of ge drukte geschriften, en tegen laster, die bij laatstgenoemde wet ook strafbaar is verklaard, wanneer hij is aangedaan aan openbare autoriteiten of aan lichamen uit meer dan één persoon zonder dat de personen uitdrukkelijk zijn aangeduid. Reeds werd gemeld dat zij na bijna twee en een halve maand preventieve gevangenis in vrijheid zijn gesteld. Als eene bijzonderheid kan wor den gemeld, dat op Duivendaal, boerderij der Rijkslandbouwschool, eene soort tarwe is verbouwd, Square head genaamd, waarvan de opbrengst van de 7.5 ver bouwde aren 6.2 HL. was of per HA. berekend plus minus 80 HL. De grond, waarop deze proef werd genomen, was zwaar gemeste kleigrond. Ook het stroo was stevig en van goede qualiteit. Met grooten spoed is men thans met 100 man bezig de ru'ine van het Kurhaus op te ruimen. Onder het puin werden gevonden een klomp gesmolten zilver, eenige horloges, een gouden ring, een doosje met gouden oorbellen, f 1.25 in zilvergeld, verschillende lepels en vorken, twee Berlijnsch-zilveren koffie kannen, theelepeltjes enz. De jongste botsingen tusschen En- gelsche en Belgische visschers in de Noordzee hebben opnieuw de aandacht gevestigd van de Nederlandsche autori teiten op de vele in den laatsten tijd ontvangen klachten over de willekeurige handelingen en plunderingen die de En- gelsche visschers zich tegenover de Neder landsche veroorloven, maar tevens op de weinige medewerking, schier aan tegen werking grenzende, welke in weerwil van de bestaande conventie de Neder landsche visschers van de Engelsche regeering ondervinden. Een en ander zal, naar men ons meldt, niet weinig er toe bijdragen, om de voor bereiding te verhaasten van een krach- tigen stap van de zijde onzer Regeering hij het Engelsche Gouvernement om te verkrijgen, dat aan de bedoelde conventie op strikte en rechtvaardige wijze de hand worde gehouden, zoo door onpartijdige medewerking tot het straffen der schul digen, als door het vergemakkelijken van het onderzoek der ingediende aanklach ten. Men wil zelfs, dat thans ernstig wordt overwogen, in vereeniging met België, in Engeland aan te dringen, dat die conventie geen doode letter worde, maar roof en plundering op de Noord zee worden geweerd. - Eenige ingezetenen te Breda heb ben besloten tot de oprichting eener coöperatieve slachterij. Zij zijn daartoe geleid door de omstandigheid, dat de slagers daar ter plaatse den prijs van het vleesch, in verhouding tot de tegen woordige veeprijzen, veel te hoog houden. Naar aanleiding van de jongste gerechtelijke statistiek en de daaruit blijkende toeneming van de faillissemen ten, vooral onder de kleinere winkeliers en werkbazen, schrijft de Haagsche briefschrijver in de Zaanl. Ct.: «Er zal niet veel scherpzinnigheid noodig zijn om te kunnen zeggen wat de oorzaak is van dit groot aantal faillis sementen onder die kleinere beroepen en bedrijven. Vooreerst wagen vele kleine luidjes het te gauw om zich ergens neer te zetten. Men wil niet altijd knecht blijven, zoo heet 't; en verlokt door den werkelijken of schijnbaar goeden doen van een ander, die vroeger toch ook maar knecht was, meenen zij met allen grond te kunnen verwachten, dat zulk een toekomst ook voor hen is weggelegd, wanneer zij zelfstandig optreden. Nu wil ik wel gelooven, dat de meesten die beginnen hun vak verstaan, dat wil zeggen dat zij het voorwerp kunnen maken dat tot hun vak behoort, of de bezigheden kunnen verrichten die in een bedrijf voorkomen. Maar ieder zal mij toestemmen dat dit niet genoeg is. Heeft men verstand van inkoopen, kan men boekhouden, heeft men tact en overleg om met weinig geld veel te kunnen doen, is men zuinig en werkzaam en is men goed er van doordrongen, dat wat men zelf doet 't eerst, 't best en 't goedkoopst is gedaan? «Is men per se gelukkiger wanneer men baas is? Vindt het publiek baat bij die massa kleine baasjes en kleine winkeliers? Bevordert 't de concurrentie en daardoor de goedkoopte? Neen, dui zendmaal neen. Er is veel te veel nutte loos raderwerk om eenig voordeel te kunnen afwerpen. «Naar mate er meer moeten leven van zekere industrie, destehooger wordt de kostenprijs. Als er, in plaats van 5 slagers, 5 meer zijn dan noodig is, dan moeten er zooveel personen meer leven van het slachtersbedrijf, wat natuurlijk den kostenprijs verhoogt en ten nadeele komt van de consumenten. «Maar of er veel of weinig kleine bazen en kleine winkeliers zijn, boek houden moet ieder toch. Dat zij 't niet doen, dit is grootendecls de schuld van ons onderwijs. Onze scholen zijn nu maar eenmaal niet practisch. Wanneer men de lagere school heeft doorloopen, dan kan men met die weinige elemen taire kundigheden, die men heeft opge daan, óf het maatschappelijke leven ingaan, óf men kan een school bezoeken van meer uitgebreid lager onderwijs. Het een is intusschen voor den kleinen man even onpractisch als het ander. Treedt hij na het verlaten der lagere school de maatschappij in, zeer veel ontbreekt hem, en ditzelfde is ook 't gaf, gevoelde Waldemar een begin van jaloezie bij zich opkomen. Met hoeveel zelfvertrouwen trad die jonge man op haar toe, hoe rustig voerde hij haar in zijn arm, her- en derwaarts I die man was zich zelf bewust van 't geen hij kon, van 't geen hij wilde. Voor hem stonden alle deuren open. Als hij op dienzelfden dag nog met Sara's vader sprak, was hij den volgenden dag met haar een paar. «Én probeer jij dat nu ook eens, mijn beste Waldemar vervolgde deze in zich zeiven. «Wie ben jij I Wat heb je Kom, weg met jou weg Maar waren wij beiden in de wieg ver ruild, dan zouden onze rollen ook heden omgewisseld, zijn. De omstandigheden alleen bepalen ons lot en onze toe komst." «Spreek Freiberg toch eens aan smeekte mevrouw Wohlgemut haar man, terwijl deze een bloem in 't knoopsgat stak. «Wij hebben met elkander uitgepraat," hernam de fabrikant. «Maar de arme jongen verkeert in de ijselijkste verlegenheid." «Omdat hij zich over zijn ondankbaar heid schaamt. Zoodra hij ons niet meer noodig had, vergat hij ons." «Dat denk je wel, maar daarin vergist ge u." hernam de dame op levendigen toon; «maar geloof mij, hij is niet on dankbaar." «Wat is hij dan ïOnpractisch. Hij weet dat wij ons van zijn talent bijzonder veel voorstelden. Onze verwachtingen zijn niet beloond, en nu wil hij liever in 't geheel niet dan met ledige handen komen." «Een ieder kan eens eenmaal het spoor bijster worden. Maar een flinke vent haalt den wagen dan weer van den kant en laat hem niet in «Stzei zijn vrouw, terwijl ze hem den vinger op den mond legde, die nu en dan wel eens van een al te hartig woordje hield. «Kom, ga eens naar Waldemar toe 1" verzocht ze nogmaals. «De kinderen zijn zoo blij, dat hij weer hier is. Nu mag jij hem niet den rug toedraaien." «Heeft hij dan iets anders verdiend? bronde de gekrenkte man maar daarop stak hij de speelplaats toch dwars over en ging naar Waldemar toe. «Hoe is 't, mijnheer Freiberg, zullen we samen de vredespijp rooken zei hij op den ouden toon van voorheen. De jonge man wierp een treurigen blik op den sigarenkoker, die Wohlge mut hem voorhield, «'t Spijt me, dat ik moet bedanken," zei hij beklemd en treu rig, «maar ik rook nooit." Geërgerd sloeg Wohlgemut den koker toe. «O, ik meende dat ge dit vroeger wel deedt hoewel als men iemand in zoo lang niet heeft gezien als dit bij 1 ons het geval is 1" Een magere, witblonde heer met zeer lange bakkebaarden trad naar hen toe. «Wat hoor ik, mijnheer," snaterde hij tegen Waldemar, «bent u aan 't Apol- linotheater «Mijnheer Freiberg mijnheer Lieber- man, koopman," stelde Wohlgemut de mannen aan elkander voor. «Wel, het doet mij genoegen met u kennis te maken. Derhalve, menheer Freiberg ik heb uw naam toch nog nimmer op het affiche gelezen der halve voeren we morgen een nieuw stuk op «Zooals u wel op 't affiche kunt lezen, ja." «Kan men er met zijn vrouw heengaan, zeg De onbeschofte toon van den mijn heer met het sneeuwhaar hinderde Wal demar. «De mate van zedelijkheid van me vrouw is me niet bekend, dus hernam hij scherp. «Ik bedoel of het stuk draagljjk fat» soenljjk is."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1