Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. gemakkelijk aan de gedachte gewend heb, Straatsburg als mijn tehuis aan te merken. En zoo komt het, dat, wanneer ik na tijdelijke afwezigheid herwaarts te rugkeer, de toren der hoofdkerk reeds van ver als een groet uit het vaderland voor mij opdoemt en dat het mij weldadig aandoet, wanneer mij de kerkklok des avonds met hare welluidende toonen herinnert, dat ik op mijn ouden dag een goed Straatsburger geworden ben. Als zoodanig hef ik mijn glas op en drink ik op de staat Straatsburg en hare ver tegenwoordigers." Frankrijk is plotseling met eene mi nistercrisis bedreigd. De Kamer behandelde Maandag eene interpellatie over de werkstaking te Vier- zon. De minister van binnenlandsche za ken verlangde een motie van vertrouwen. Er was echter ook voorgesteld, eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag en hierover moest volgens het reglement het eerst worden gestemd. Het werd aangenomen en daardoor verviel het voorstel van het votum van vertrouwen. De minister heeft daarin aanleiding gevonden zijne portefeuille ter beschik king te stellen van den president der republiek. Zoo hij aftreedt, zouden twee zijner ambtgenooten hem volgen. Men meent evenwel, dat hem heden in de Kamer eene voldoening zal worden ge geven, die hem zal bewegen op zijn be sluit terug te komen. Omtrent de gruwelen op de Katholie ken in westelijk Tongkin gepleegd, wordt door Mgr. Pugenier te Thanhou het vol gende medegedeeld: Niet één, zooals eerst gemeld is, maar twee parochies zijn verwoest. Den 8. Aug. stonden dertig dorpen in brand en meer dan 700 katholieken waren vermoord; en deze cijfers zijn misschien nog beneden de waarheid, want de bisschop spreekt alleen van plaatsen, vanwaar men be richten heeft kunnen inwinnen. Wel weet men, dat ver verwijderde Christen gemeenten verwoest zijnmaar bijzon derheden ontbreken. In het dorp Da-phan of Kretan, hoofdplaats van de parochie van dien naam, zijn 1200 personen ver moord. In een andere parochie, waar 200 christenen woonden, zijn van deze slechts 10 nog in leven. Een uit 100 christenen bestaande gemeente is geheel uitgemoord. Al dit moorden geschiedt op bevel van den regent Thuyet door de oproerige geletterden, de onverzoenlijkste vijanden van Frankrijk, dat een steun in de chris tenen vindt. Daarbij verkeeren de over levenden in de grootste armoede, terwijl de cholera onder hen woedt. De Londensche socialisten schijnen van plan te zijn, den Lord Mayor's optocht :r. een demonstratie van de werkeloozen te veranderen. Dit voornemen zal hun evenwel, desnoods met geweld, worden belet. Door de Iersche politie zijn Zondag avond bij Listewei wederom 5 leden der bende van Captain Moonlight gevaj. Revolvers en maskers werden in hun bezit gevonden. In Hongarije breidt de Cholera-epidemie zich op onrustbarende wijze uit. Te Pesth wordt steen en been geklaagd over de slechte zorg der overheden voor de openbare gezondheid. Zondag stierven aldaar niet minder dan 20 menschen aan de gevreesde ziekte en kwamen 39 nieuwe gevallen voor. Ook te Szegedin en te Triëst blijft de ziekte met onverminderde kracht woeden, te Rome daarentegen schijnt zij zich niet te zullen verspreiden en kwamen na de 2 reeds gemelde ge vallen geen nieuwe meer voor. Heden en morgen des namiddags zes uur zal de Godsdienstoefening der Vrije Gereformeerde gemeente geleid worden door Ds. De Vries van Grafhorst, en Zondag a.s. zal in dezelfde gemeente, 's voorm. half tien en 's nam. vijf uur, optreden, den Heer Werner van Amster dam. Schep vreugde in 't leven, Zoolang het lampje brandt I Daar knarste een zware, slepende stap buiten over het kiezelpad in den tuin. »Wat scheelt er aan, Schwebel riep Stübbecke, die met het gezicht naar den ingang zat en zijn mededinger bloots hoofds, met natte, beslijkte kleeren en ontzette wezenstrekken de trappen zag opkomen. »'t Is vreeselijk was 't eerste woord, dat Schwebel sprak. Daarop streek hij met de hand door zijn vochtig haar. ïlk geloof, dat ik mijn hoed daarbij heb verloren. Maar liever mijn hoed dan mijn verstand om zoo iets te doen moet hij dat hebben verloren 't Is vreeselijk I" Hij rukte aan zijn das alsof hij naar lucht snakte. «Maar, Schwebel," smeekte de eens klaps nuchter geworden tenor, »wat is er aan de hand Spreek toch niet zulke onsamenhangende woorden Acn, waarom ben je niet met mij meegegaan Zoodra ik menschen op straat bij elkander zie staan, maak ik een omweg." »'t Was juist heel goed, dat ik er bij kwam,"hernam Schwebel hoofdschuddend, »op de manier wisten die menschen ten In de plaats van den naar Baarn vertrokken politieagent 2e kl. van Arae rongen, is als zoodanig benoemd F. G. de Vries. De heer C. J. Voortman, leeraar aan de H. B. School en 't Gymnasium alhier, 'is wederom benoemd tot lid der commissie, belast met het afnemen der acte-examens voor de Engelsche taal M. O. te Utrecht te houden. Bij de acte-examens in de vorige week te Utrecht gehouden slaagde nog onze stadgenoote mej. M. A. Sauveur. Ter Zaterdag gehouden St. Gallen- paardenmarkt waren aan de lijn gebracht 152 paarden en 67 veulens, en op de stallen 143 paarden cn 17 veulens. Men besteedde voor paarden van f150 tot f475, en voor veulens van f70 tot f165. Er werd weinig handel gedreven en er waren geen buitenlandsche kooplieden. Over deze paardenmarkt en de Maan dag j.l. gehouden ossenmarkt lezen wij in 't Utr. Dagbl. van gisteren de volgende historische bijzonderheden Deze paardenmarkt, is waarschijnlijk door bisschop Hendrik van Vyanden inge steld bij gelegenheid, dat hij aan Amers foort stedelijke rechten verleende. Die markt, St. Gallenmarkt, duurde reeds in die dagen gemeenlijk van den 5. tot den 11. October. In het policeyboek staat op 1 October 1594 aangeteekend, dat St. Gallenmarkt sal ingaan dre dagen vóór St. Dionysius-avont en duurt dre dagen daarna, van 5 tot 11 October. Viel de 8. op Zondag, dan werd de ossenmaikt op Maandag gehouden. Zoo geschiedde [het in 1598, terwijl tevens bepaald werd, dat zulks voortaan als regel gelden zou. Het verdient intusschen opmerking, dat volgens het Kalendarium, eerst op den XVII October de feestdag van den H. Gallus of St. Gallen gevierd werd: Misschien zou men op grond van den eeuwenouden naam van St. Gallen markt gewettigd zijn tot het besluit, dat die markt voorheen ook omstreeks dien tijd gehouden werd. Tot het houden van de thans nog maar in naam bestaande ossenmarkt, die, volgens den almanak, Maandag plaats vond, gaf Bisschop David in het jaar 1478 aan de stad vergunning, waarop die van Amersfoort en van Utrecht den 20 Februari minlick ende vruntlick over komen en des also verdragen zijn, dat voorgenoemde onse jairrnarct beginnen ende ingaen sal altijd des Manendage na den Sonnendage als men singt in der heiliger kercken int beginsel dei- Misse Metare Jerusalem", ende waren ende duren sail tot op ten Sonnendag, als men singt in derselver heiliger kercken int beginsel der missen «Judica" dairnaist volgende ende niet langer. Ende dat om deswillen, want na denselven Sonnendage jJudica" oik jairlicx een vrie jairrnarct gehouden wert binnen der stat van Utrecht voirgenoemt van peerden en andere goiden. De Kermis nadert en met haar de Winter. Een winter evenwel, die niet door ijzige koude ons afschrikt en doet uitroepen «ach waren wij maar eenige maanden verder", integendeel een winter, die ons onweerstaanbaar tot zich trekt en menigeen, als wij veertien dagen verder zijn zal doen denken «hadden wij dien kostelijken winter nog maar hier." Het zal eenieder wel duidelijk zijn, dat wij hier een bijzonderen winter op het oog hebben en wel den alom bekenden en gevierden Hollandscher. Karakter-komiek, den heer A. de Winter. Wie meenen mocht, dat wij te veel omtrent hem zeiden, bezoeke de volgende week de vereenigde localen van de Soc. «Vereeniging en 't café de Valk" alwaar hij zal optreden en zich ongetwijfeld even als in alle andere door hem bezochte plaat sen een schitterend succes zal verwerven. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan- minste wie het was. «Wie dan? Wie!? »De jonge Hahnenkamm een half uur geleden haalde men hem uit het water dood." Een tweede gil van schrik volgde on middellijk op den eerstenWaldemar was flauw gevallen. V. Korten tijd nadat Waldemar was heen gegaan, keerden moeder en dochter naar huis terug en traden de kamer binnen, waar hjj op haar had gewacht. Terwijl mama een King Charles, die met haar was meegekomen, de huid gladstreek en de pootjes kuste, wierp Thea haar kanten mantille en Hongaarsche baret op een stoel, maakte voor den spiegel haar vlech ten los en streek het in zware lokken neervallende haar van haar slapen terug. »Ik heb hoofdpijn," zei ze met een blik in den spiegel. «Je bent afgemat, mijn kind 1 En dat is geen wonder, die voortdurende inspan ning van je geest. (.Wordt vervolgd toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Augustus '86. 1 A. Mol, Amsterdam 2 Mej. M. van de Lubbe, 's-Hage. 3 G. v. Binnendijk, Kinderdijk. 4 Ds. v. Guben, Zwolle. 5 Mej. de Koning, Van het Hulpk. Maarsbergen. 6 Jan Overdorst, Staphorst. 7 Rijk Brouwer, Van het Hulpk. Soesterberg. 8 K. v. Barneveld, Blokland. Briefkaarten. 1 B. J. Hafkenscheid, Amsterdam. 2 J. C. Goode, 3 Wed. H. H. v. Esso, Brief, verzonden geweest naar Engeland. 1 Madel'e G. H. v. Gagli, Yersey. 322ste STAATS-L.OTERIJ. VIJFDE KLASSE, vierde week. Trekking van 16 Oct. (Laatste 100 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f70. No. 5210. Zonder prijs zijn uitgetrokken 530, 585, 3073, 5888 en 17343. TJtrecüt. Aan de Universiteit alhier zijn thans 90 nieuwe studenten inge schreven en wel in de medicijnen 30, in de theologie 27, in de rechten 15, in de letteren 3, in de wis en natuurkunde 15 waaronder 12 meer speciaal in de phar- macie. In een koffiehuis nabij de Neude alhier zocht zekere A. leerling aan de veeartsenijschool jl. Zondag avond, bij herhaling twist met een der bezoekers en gaf dezen na hem geruimen tijd op allerlei wijze gesard te hebben, onver wachts een slag in het aangezicht. De tegenpartij hierdoor in drift ontstoken, nam nu een voor hem staand bierglas in de hand en bracht daarmede aan A. zulk een slag op het hoofd toe, dat deze vrij ernstig werd verwond en onmiddelijk onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De dader werd gear resteerd. Tusschen de Hooglandsche steeg en den Amsterdamschen straatweg alhier, werd jl. Maandagavond omstreeks 9 ure, zekere W. door eene binnenkomende trein van den Ned. ^Jent. spoor overre den en werd daarbij zoodanig verminkt dat de dood onmidd.elijk volgde. W. die op de fabriek der Utrechtsche ijzergieterij werkzaam was, schijnt door langs de rails te loopen, zich den weg naar huis te hebben willen bekorten en den ach ter hem aankomende trein niet te heb ben opgemerkt. Barneveld. Tot directeur van de spaarbank alhier is in de plaats van wijlen den heer G.' Laseur benoemd de heer F. Molenaar. De Nutsdepartenient-school is alhier geopend met 28 leerlingen, die allen deelnemen aan de avondlessen, 18 nemen deel aan het bouwkundig teekenen en 18 aan het handteekenen. Bnnsclioten. De heer Dr. G. van Goor, predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Staphorst. De nieuwe zeehaven te Spakenburg, gemeente Bunschoten, is dezer dagen door de visschersvloot in gebruik geno men. Als om strijd prijzen de visschers dit belangrijk en fraaie werk, benevens den zwaren Zeedijk, die, met zuilenba- zaltsteen belegd, bestand is tegen de hevigste stormen. Vrijdag 8 dezer zijn de werken door het gemeentebestuur Tan Bunschoten, vergezeld van den hoofd ingenieur van 's Rijks- en van den Pro vincialen Waterstaat, den ontwerper J. J. Spruyt, gepensionneerd opzichter le kl. ran 's Rijks Waterstaat te Amersfoort, en den dagelijkschen opzichter Swets, met de meeste nauwgezetheid in oogen- schouw genomen, en in uitmuntenden staat bevonden. Doen zij den bekwamen waterbouwkundige in den heer Spruyt kennen, niet minder verdienen de aan nemers, de heeren C. de Ruiter en H. Schuyt, lof Toor de degelijke en nette uitvoering. UD.) Rensvoude. Ais zetters voor 's rijks directe belastingen zjjn alhier benoemd de hh. P. Wolleswinkel en D. Schuur. Scherpeuzeel, 19 Oct. Gisteren had alhier ter Secretarie een samenkomst plaats tusschen den Burgemeester den Inspecteur van het Geneeskundig Staats- toezich te Utrecht en den Plaatselijken Geneesheer alhier, ten einde maatregelen te nemen tegen het zich uitbreiden van diptheritis. Tevens werd de wenschelijk- heid betoogd tot het oprichten van een ziekenhuis alhier, waartoe tot nogtoe geen gelegenheid gevonden was. Er zullen nu maatregelen genomen worden tot het oprichten van zoodanig gebouw. Het is algemeen bekend op welke groolsche wijze het Courantenwezen in de Vereenigde Staten Tan Noord-Amerika is ingericht, en evenzoo bekend kar. het zijn, dat de uitgevers van de Dagbladen eigene perstreinen laten loopen om hun blad reeds weinige uren na de verschij ning ook in handen te brengen van de meest verafwonende lezers. Het is wer kelijk fabelachtig met welke snelheid deze treinen loopen zoo gebruiken zij, om maar een voorbeeld te noemen, voor eene uitgestrektheid van 450 Engelsche mijlen lang van New-York naar Buffalo slechts 9Va uur De volgende schets geeft daarvan een proefje. Het is half-drie in den morgen. Op het Centraal-Station te New-York staat een trein gereed, slechts bestaande uit de machine, een personen- en een goe derenwagen. De machine sist reeds onge duldig en de lantaarns fonkelen hier en daar in de duisternis. Handwagens, met reusachtige pakken vol couranten gevuld, komen met geraas aansnellen, en hun inhoud, bestaande uit New-Yorksche bladen in honderdduizenden exemplaren, verdwijnt in den goederenwagen. De middelste, de personenwagen, is er maar bijgevoegd als een soort ballast, ten einde het schommelen der trein te ver minderen. De zitbanken zijn er uit ver wijderd en in plaats daarvan ziet men groote tafels, waarop onderweg de cou ranten gevouwen worden. Met doffen klank slaat de stationsklok drie uur het laatste pakket wordt in den wagen geworpen, de machine laat een luid ge fluit hooren, ze gaat voorwaarts, stort zich in den tunr.el en de trein is in volle vaart. Nog eer de conducteurs tot be zinning komen, zijn ze reeds verre weg en de flikkerende gaslantaars van de Hudsonmetropolus verliezen zich in de duisternis. De machinist is een nachtuil gelijk. Zijn oog doorziet nevel en duisternis, de hand op den kruk staat hij daar onbe wegelijk als een standbeeld, zijn voertuig ratelt onder hem voort met een snelheid van 40 Engelsche mijlenper uur. Onder wijl is het vol leven in den wagen. De expediteurs hebben rok en vest uitge worpen en met een snelheid, welke de oogen der toeschouwers doet duizelen, gooien zij de couranten heen en weer, sorteeren, vouwen en pakken ze de bladen bijeen. Daarbuiten vliegen dorpen en steden voorbij, zoo ook de onbevolkte stations, op welker perrons de voorbijsnellende trein de courantenpakketten als 't ware neerregenen. Station Yough-keepie 1 Alle treinen houden hier tien minuten stil. »For refresh-ments 1" staat op een tafel met groote letters te lezen. Welk eene bespotting voor de begeleiders van den extratrein, voor wie nog gedurende menig uur geene verfrissching bereid is. 't Is 5 uur geslagen, de trein rent in vliegende vaart de badplaats Catskill voorbij, en de couranten vliegen letter lijk tot voor de Hotels en de fashionable zomerverblijven. Met twee uren heeft de perstrein reeds de snelheid van een koeriertrein overtroffen, voort gaat het totdat om 6 uur 10 minuten de trein het station van Albany binnenstoomt en halt houdt. De machine wordt afgespan nen, een frissche locomotief r.iet vollen druk neemt haar plaats in. Nu gaat het opnieuw rusteloos voort, tot dat op een der grensstations de rol deuren der goederenwagens weer open vliegen en rechts en links de pakketten worden uitgeworpen op de sporen, het perron, tegen de palen, op het gras, in den modder, die weer door andere treinen in vliegende vaart verder worden ge bracht. Na te Syrakus weder van machine verwisseld te hebben, welk oponthoud de beambten gebruiken om met koorsach- tige drift de restauratie te bestormen, is het Cromwell, Van der Bilt's lievelings machinist, de vaste stuurman van den expressetrein van den spoorwegkoning, die de «teugels" der locomotief in han den neemt. »Ik zal u eens toonen, wat vliegen heet I" roept hij glimlachend uit en de trein dondert verder, Cromwel houdt zijn belofte in 87 minuten legt hij 81 mijlen af. Zijn stoker moet zich van tijd tot tijd omwenden, om even adem te halen. En zoo voortvliegend wordt het eind-station Buffalo bereikt nog 6 minuten voor den vastgestelden tijd te 12 uur 30 minuten loopt de pers- trein het station van Buffalo binnen, en wel in 7 uren korter tijd dan de beste koerier-trein het gewoon is te doen. Van hier worden de aansluitingen naar alle steden van het Westen geregeld. Zoo vliegen dagelijks ,den New-Yorker dagbladen over het gansche vaste land van Amerika- N. v. d. B. De veelbesproken tournure krijgt nu ook haar afzonderlijk regenscherm. Een Berlijnsch parapluiemaker heeft een bijzonder regenscherm uitgedacht om de tournures bjj regen voor nat worden te vrijwaren. Daar deze uitvinding voor ziet in een dringende behoefte, lullen vele dames er door verrukt zijn. In 't bij zonder wordt den uitvinder nog hiervoor dank geweten, dat hij zijne uitvinding juist nu het herfstweer intreedt, heeft openbaar gemaakt. Hoe een oude rat in den val liep. Een zakkenroller te Brussel, die reeds meermalen in aanraking was geweest met de justitie en voortdurend zijn kwade practijken uitoefende, liet zich niet meer snappen, hoe er ook op hem geloerd werd. Op zekeren avond zag een agent van politie hem zwerven. Snel zette hij zich op een stoep, in een houding alsof hij sliep. Na eenige minuten werd hij op gemerkt door den schurk, die een glans van genoegen op het gelaat kreeg, want 't was een bijzonder aardig buitenkansje, eens een politieagent te kunnen besteleD. Zijn hand verdween in den borstzak van den slapende, hij voelde het horloge reeds, maar aiaidaar zat zijn pols als in een ijzeren schroef, zoo flink pakte de agent hem beet. De zoo aardig gesnapte dief is voor een jaar onschadelijk gemaakt. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Brengen den ingezetenen in herinne ring de navolgende bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 29. Maart 1833 (Staatsblad no. 4), houdende de BELASTING OP HET PERSONEEL, gewijzigd bij de wet van den 9. April 1869, (Staatsblad no. 59): Die na den 15. Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen, voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, verschuldigd. Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijnen dienst achtertelaten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door hem binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore van den Ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijksch tijdvak waarin het perceel werd Terlaten, indien de belas tingplichtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig is, in ge bruik neemt. Bij overlijden van den belastingplich tige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplichtingen. Het ingebruikstellen van dienst- of werkboden en paarden, of van die welké, aanvankelijk gebezigd tot onbelastbare of minder belastbare einden, overgaan tot belastbaar of hooger belastbaar ge bruik, wordt met aanschaffing gelijkge steld. Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling bij den Ontvan ger verkrijgbaar. Amersfoort, den 18. October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Com missie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen, zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aan staanden winter hare pogingen tot leni ging van armoede voorftezetten. Burgemeester en Wethouders openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissie, toot hare belanglooze en edelmoedige werkzaam heid, als aan de Ingezetenen, voor hunne milddadige medewerking, maken tevens bekend dat de Commissie voornemens is, om op Maandag, den 25. OCTOBER e. k. aantevangen met het openen der aan de huizen te doene inschrijvingen tot deelneming aan het uitdeelen van spijzen gedurende den aanstaanden win ter; terwijl de ingezetenen dezer ge meente dringend worden aangespoord om door ruime inteekening de heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nuttige inrichting te toonen. Amersfoort, den 18. October 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. MARKTBERICHT. Nijkerk, 18 Oct. Tarwe f6.00 a f7.Boekweit f 5.80 a f6.20. Garst f 5.a f6.00. Haver f 4.20 a f4.80. Duivenboonen f 7.a f7.40. Rogge fO.OO a fO.OO. Boter fl.10 f 1.20. Eieren 5 a 5'/j cent. Schrammen 16 stuks f 12.af 16.Biggen 84 stuks f5.a f7.Runderen 248 stuks f50. a f 185.Schapen 28 stuks f 8 a f 18.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2