BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Een geacht Hagenttaf doet telkens voor f 10 tegelijk aan plakzegels op. Men krijgt die aan een vel. Evenals vroeger echter scheurde hij ook nu de plakzegels af en bewaarde die in een houten doosje, wat hem gemakkelijker in het gebruik is. Dat ging altijd goed. Nu echter bleek de gom zoo slecht te zijn, dat de zegels als een klitje op elkaar geplakt zaten en niet meer te gebruiken waren. Natuurlijk ging hij naar het plakzegel-kantoor en verzocht de slecht geleverde waar voor goede te ruilen, te meer omdat voor het kantoor de stukjes papier geen waarde hebben en zonder noemenswaardige schade door het Rijk vervangen kunnen worden, maar voor hem 5 cents per stuk ver tegenwoordigen. Het antwoord luidde echter ongeveer: »Ja menheer daar kun nen we niets aan doen We hebben er al meer klachten over gehad. Maar weet u, wat u doetleg ze in 't water, dan weeken ze los en kunt u ze zelf weer met gom bestrijken I" Het Paleis van Justilie zegt naar aanleiding van de gratie aan mevr. Bul- kley verleend en het door haar geteekend stuk: «Natuurlijk is van dit geheele ver haal niets aan, want een Minister van Justilie weet dat zulke verklaringen niets beteekenenal zijn zij op het duurste zegel geschreven, en stelt geen voorwaar den, waarvan hij de nakoming niet kan vragen". Iets vei der zegt dit rechtskun dig orgaan: «Wij vertrouwen, dat ook dit bericht wel niet waar zal zijn, want wij achten het weinig met het karakter van het gralierecht iyi overeenstemming, dat over de toepassing daarvan een soort van onderhandsch accoordjetussehen minister en veroordeelde wordt getroffen." Zóó schrijft het Paleis van Justitie. Dit rechtskundig orgaan wil en kan niet gelooven, dat de feiten waarheid bevatten. De brief van den heer van Stipriaan Luïscius aan Z. E. den Minister van Justitie, in ons vorig blad opgenomen, bevestigt de waarheid van dat «accoordje" tusschen den Minister en eene veroor deelde over gratie! Wat zal het Paleis van Justitie nu wel zeggen van dezen Minister van Justilie?" De deurwaarders van de rechtban ken en kantongerechten, die nog een aardig sommetje trokken uit het doen van dagvaardingen en het beteekenen van gerechtelijke stukken, zien zich plot seling deze verdiensten ontnomen, dewijl de Minister van Justitie deze werkzaam heden aan de rijksveldwachters heeftop gedragen. Van verschillende zijden, ook in de Kamer, is reeds aangedrongen op vergoeding van de schade, die de deurwaaiders daardoor lijden, h. v. door het toekennen eener vaste bezoldiging. Men leest in de Sport het volgende: Door het bestuur der Geldersche Hard draverij- en Renvereeniging is tegen a. s. Donderdag een buitengewone algemeene vergadering van leden te Arnhem uitge schreven, waarop door het bestuur zal worden voorgesteld, om in het vervolg de wedrennen te Arnhem, in plaats van te Nijmegen te doen plaats hebben de redenen hiervoor moeten zijn de slechte finaneieele resultaten van het afgeloopen seizoen, als gevolg van de weinige be langstelling van het Nijmeegsche publiek; de geringe medewerking van het gemeente bestuur en burgerij, en eindelijk de aan houdende vernielingen, waaraan het materiaal der vereeniging te Nijmegen blootstaat. Men moet reeds geslaagd zijn, nabij den Velperweg een zeer geschikt terrein te vinden, dat, behalve een vlakke baan van pm. 1600 meter, zich bijzonder eigent tot den aanleg van een aan alle jeischen voldoende hindernisbaan. De afgevaardigden voor de Bulgaarsche groote Sobranja laten er geen gras over gooien. Dat gebeurde nu wel door een bediende in livrei, maar een smaad voor mij blijft het toch." «Dan is je niets meer dan recht weder varen 1" riep Schulden-Kasper thans uit. »Wie heeft je gezegd dat je naar mijn vader moest loopen, terwijl hij het hoofd vol had met die kornedieromme! Redlich," vervolgde hij daarop meer be daarder en tevens legde hij zijn hand met kracht op den schouder tan den kleinen man: «We hebben zoo lang samen zaken gedaan, dat je mij vandaag niet in de benauwdheid moeten laten. Geef me nog een beetje uitstel I Valt het stuk van morgen in den smaak van het publiek, dan ziet papa alles met ge heel andere oogen in en het stuk moet bevallen," en wederom dacht hij aar. Thea «laten we de oude wissels verscheuren en nieuwe maken." «Hoe wil ik verscheuren wat ik niet meer in handen beb «Geef mij dan ten minste het stuk terug, waarbij ik je mijn eerevvoord heb verpand 1" gilde de tot wanhoop gedreven man. «Hoe kan ik afgeven wat een ander in zijn bezit heeft?" «Aan wien heb je dat stuk gegeven Spreek op aan «Zooals ik u reeds honderdmaal heb groeien; reeds Woensdag werd koit na hun aankomst te Tirnova, aldaar een voorloopige bijeenkomst door hen ge houden. Stambouloff verklaarde in deze vergadering, dat eene herkiezing van vorst Alexander van Battenberg tot de onmo gelijkheden moest gerekend worden en daarom raadde hij aan een vorst te kie zen, die aan Rusland aangenaam was. Het kleine Bulgarije houdt zich dus groot en handelt fais tegenover de knoeierijen van het Czarenrijk. In Turkije is er nu weer sprake van, als zoude de nieuwe Engelsche ambas sadeur, Sir William White, voorstellen doen om te Konstantinopel eene confe rentie te houden over de aangelegenhe den van Bulgarije. Officieel wordt tegengesproken, dat onderhandeld is over eene overeenkomst tusschen Rusland en Turkije, waarbij Rusland het bezit van Turkije in Europa zou waarborgen en Turkije aan Rusland een punt aan de Dardanellen of een eiland in de Zee van Marmora zou af staan. Het wordt verzekerd, dat Rusiand zulk een vooistel niet heeft gedaan en dat de Porte met alle mogendheden zon der onderscheid in goede verstandhouding wenscht te blijven. Donderdag werd te New-York het ko lossale beeld der vrijheid, een geschenk der Fransche aan de Amerikaansche re publiek, op plechtige wijze onthuld. Als vertegenwoordigers van Frankrijk waren tegenwoordig de heeren Bartholdi, de ontwerper van het beeld, de Lesseps, admiraal Jaurès en meer anderen. Pre sident Cleveland en zijne ministers waren eveneens bij de onthulling aanwezig. Niettegenstaande de aanhoudende hevige regen, was er een groote menigte op de been. De Amerikaansche, Fransche en andere in de haven aanwezige oorlog schepen losten saluutschoten. Overal heerschte de grootste geestdrift. Het Britsche Zendingsgenootschap heeft met de jongste mail uit Zanzibar bijzon derheden ontvangen over den door koning Mwanga te Uganda bevolen moord onder de irilandsche Christenen. De vervolging brak reeds in Juni uit, toen een christen knaap, een der pages van den koning, weigerde een afschuwelijke misdaad te volvoeren. Vele Christenen werden daarna gefolterd, verminkt en met speren door stoken, en 32 werden te gelijk ten vure gedoemd en kwamen in de vlammen om. De vertoogen daartegen van de zendelin gen waren vruchteloos. Over de geloofs trouw worden de treffendste inededee- lingen gedaan, en de moord heeft aller minst tengevolge gehad, dut de candida- ten voor den doop terugdeinsden. Reeds na enkele weken werden verscheidene bekeerlingen op hun eigen vurige be geerte gedoopt. Te gelijk werd het druk ken van circulaiies van bijbelplaatsen, gebeden, lofzangen enz. onafgebroken voortgezet, en van sommige dezer trac- taatjes waren verscheiden uilgaven noodig, die gewillig koopers vonden, niettegen staande het enkele bezit van een chris telijk blaadje daar reeds een bron van gevaar oplevert. Het zendingsgenootschap heeft ook uit Uganda het dagboek van den vermoorden bisschop Hannington ontvangen, aangehouden tot aan den dag van zijn dood en behelzende een hartverscheurend relaas van zijn weder varen. Het dagboek zal worden uitgege ven. In Frankrijk is tot den verkoop der Kroonjuweelen besloten. Men denkt dat deze ongeveer 12 millioen frs. zullen op brengen. Waartoe men dit bedrag be steden zal is nog niet bepaald, er heersclit daaromtrent groote verdeeldheid. Zooveel is echter zeker, dat èn de graaf van Pa rijs èn prins Victor Napoleon, die beiden steeds voortgaan met het geven van pro clamaties en alle mogelijke moeite doen, zoowel binnen- als buitenlands, om zich van het bezit van Frankrijk's troon te verzekeren, nu hun eigene juweelen moe ten medebrengen. gedreigd en zoouls ik na de verklaring, die ik van uw papa heb ontvangen, aan mij zeiven en aan mijn huisgezin was verplichtaan uw regimentskommandant, den kolonel «Ellendeling riep de wanhopige man uit en wilde zich op Ephraïm werpen, maar de kleine man was met één sprong achter de toonbank. «Geen handtastelijk heden gilde hij, «of mijn vrouw roept om hulp Hahnenkam sloeg zich voor 't voor hoofd. Vervolgens begon hij eens te lachen, maakte daarop met den hoed in de hand voor de familie Redlich een buiging en zei«Ik heb de eer u allen een goeden nacht te wenschen Een oogenblik later stond hij weer op straat en lachtte eens tegen de maan, die tusschen regenwolken door nu en dan boven de daken der huizen zichtbaar was. Om negen uur verscheen Hahnenkamm in «de Krokodil," bestelde een «kolossale" bowl en ging naast Stübbecke zitten, wien hij allerlei onzin vertelde: hoe een particulier binnen een jaar vijftig milliards kon stuk slaan, enz. enz. Zijn laatste woorden waren, dat hij, Hahnenkamm junior, grooten aanleg voor komiek in zich had ontdekt. Om half tien kwam een zijner kame- Vergadering van den Raad der ge meente Ameisfoort op Woensdag den 3 Nov. 1886, des namiddags ten l'i ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg. en Welh. tot ver koop van het huis op den hoek van de Heerenstraat en het gebouw dienende tot schutterij-magazijn, alsmede tot den bouw eenei meisjesschool. 2. Motie van den heer Huet, met be trekking tot de in de gemeente aanwe zige mestverzamelingen. Door mr. H. Croockewit Jr. is ontslag genomen als lid der commissie van toezicht en beheer over de gemeente- boekerij. De heer Croockewit vervulde de func tie van president der commissie. Gisteren is de paardenarts I. kl. J. L. van der WurfF van 'het i. reg. veld-artillerie alhier, naar Venlo vertrok ken, ten einde zijne nieuwe bestemming bij het 2. reg. huzaren aldaar te aan vaarden. Donderdag is de stukrijder 2. kl. J. P. K., van het I. regiment veld-artil- lerie alhier, die reeds 25 dienstjaren telde, onder geleide naar Vlissingen overge bracht, om bij het algemeen depót van discipline aldaar aan strengere krijgstucht te worden onderworpen. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand Sept. '86. 1. Mej. Binnendijk, Alkmaar. 2. P. Wallet, Baarn. Bij de Uitgevers D. van Sijh Zoon te Rotterdam is een proefnummer ver schenen van een nieuw gëillustreerd Volksblad voor Nederland. Ditmaal wordt de humor er buiten gelaten en zal dit blad meer ernstige maatschappelijke za ken in populairen vorrn behandelen. De illustratiën zien er zeer goed uit en doen al dadelijk aan de geïllustreerde Engel sche volksbladen denken, in navolging waarvan dit blad dan ook is uitgegeven. De abonnementsprijs bedraagt per 3 maanden slechts 60 cents en is dus geen beletsel voor den nijveren werkman om zich des Zondags eene gezonde degelijke lectuur te verschaffen. Als van eene Nederlandsche onder neming, die zich in het Buitenland gun stig heeft leeren kennen, ja zelfs haren grootsten steun in Frankrijk en Belgié geniet, maken wij volgaarne melding van de Illustration Europécnne. Belangstel lenden in Fransche lectuur wordt ook hier te lande, eene kennismaking met dit tijdschrift zeer aanbevolen. De gemeenteraad heeft in zijne zit ting van Donderdag jl. tot directeur van de inrichtingen voor middelbaar onder wijs benoemd dr. H. F. Jonkman. Met zeldzame eenstemmigheid is de heer Jonkman tot die betrekking geroepen. B. en W. hadden hem, na raadpleging met de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, alleen ter be noeming voorgedrageik zonder dat daar aan eene oproeping van sollicitanten was voorafgegaan. In den raad werd door de hh. Huet en Van Zijst de opmerking ge maakt, dat dit niet geheel strookte met de bedoeling van den wetgever, die in art. 29 van de wet op het middelbaar onderwijs had voorgeschreven, dat de benoeming geschieden zou uit eene lijst van benoembaren, aan den raad voorge legd, zij leidden daaruit af, dat op die lijst, strikt genomen, meer dan één per soon behoorde voor te komen. Beiden voegden er echter bij, dat zij den heer Jonkman beschouwden als de rechte man op deze plaats; zij maakten hunne op merking niet met het oog op zijn per soon, maar opdat bij eventueele latere benoemingen uit de wijze van handelen, raden hem op de Brigitta-brug tegen, terwijl hij een lantaarnpaal omklemd hield en in 't donkere water keek. Op de vraag van zijn makker wat hij daar uitvoerde, legde hij een vinger op de lippen en fluisterde«Ssst, ik heb hier een afspraakje!" «Dan is op jou het spreekwoord On gelukkig in 't spel, gelukkig in de liefde" van toepassing, want je weet zeker al, dat Thea, waarop je had gewed, bij de wedrennen door Fille de Vair is geslagen!" «Zoo, zoo ja, ja!" antwoordde de andere als in een droom: «ik heb altijd gezegd, dat ik me kolossaal belachelijk zou maken." Lachend ging zijn vriend verder. Weinige minuten later zag een arbei der, die dien kant uit kwam, dat zich iemand over de leuning wierp. Hij snelde naar de plaats, waar dit gebeurd was, toe, zag hoe het water zich boven het hoofd van dien persoon sloot, schreeuwde om hulp Doch 't was te laat I VI. Het tragisch uiteinde van den «eeuwi gen vaandrig" baarde opzien. In de gezelschappen en om de «kletstafel" in die ditmaal werd gevolgd, geen antece dent zou kunnen worden geput. Het dagelijksch bestuur, in principe de aan merking van de beide leder, volkomen beamende, rechtvaardigde de afwijking, die ditmaal was geschied, o«k met een beroep op de persoonlijke eigenschappen van den aanbevolene, en verder met te wijzen op de practische bezwaren, die aan het doen eener oproeping voor de door 't vertrek van dr. Campprt vacante leeraars-betrekking in den weg stonden, wanneer niet vooraf de benoeming van een directeur had plaats gehad. De be noeming van dr. Jonkman geschiedde daarna met algemeene stemmen. De zitting van den raad was overigens gewijd aan de behandeling der verschil lende begrootingen voor het dienstjaar 1887. De begrooting van de dd. schut terij werd vastgesteld tot een betlrag van f 2072,75, de begrootingen van het bur ger-weeshuis en van het burgerlijk arm bestuur met subsidiën van de gemeente resp. van f1373,64' en f 6107,985. Bij de algemeene beraadslagingen over de gemeentebegrooting leverde de heer v. d. Wall Bake eene critiek over den financieelen toestand der gemeente, die, met stijgende uitgaven en verminderende inkomsten, z. i. met het oog op de toe komst tot bezorgdheid moest stemmen, en eene aansporing behoorde te zijn, om in tijds naar middelen tot verbetering om te zien. Het streven daartoe mistte hij in deze begrooting, die slechts door eene hoogere raming van den hoofdelij- ken omslag sluitend had kunnen gemaakt worden. Dit laatste werd van de zijde van het dagelijksch bestuur ontkend; de raming van den hoofdelijken omslag is verhoogd, op grond van de uitkomsten van vroegere diensten, maar het denk beeld om de begrooting sluitend te maken, heeft daarbij geenszins voorgezeten. Ove rigens bleek bij B. en W. eene meer optimistische opvatting te bestaan omtrent den financieelen toestand. De heer Croockewit deed een beroep op zijne 19-jarige ervaring als raadslid, waarin steeds de raming der uitgaven beneden hét gestelde cijfer gebleven was, terwijl de opbrengst der middelen de raming overschreden hadde cijfers van deze begrooting gaven z. i. geen aanleiding om voor 1887 eene andere uitkomst te verwachten. Wees de heer Bake op onvermijdelijke uitgaven, die in 't ver schiet waren, o. a. voor de verbetering van het vaarwater der Eem, daarmede behoefde men in deze begrooting nog geen rekening te houden. De gevoerde debatten gaven den heer de Koningh aanleiding om aan te drin gen op bespoediging van de werkzaam heden der raadscommissie, die in het afgeloopen voorjaar benoemd is tot onder zoek van het totaal bedrag van 't belast baar inkomen in de gemeente. De aan hangige plannen tol belasting-hervorming moeten onbeslist blijven, zoolang die com missie met hare taak niet gereed is. De voorzitter meende te kunnen verzeke ren, dat de commissie zooveel mogelijk spoed zou betrachten, maar wees er op, dat de taak, die haar was opgedragen, van grooten omvang was. Bij de onderdeelen werden nog ver schillende bijzondere punten aangeroerd. Het langst werd stilgestaan bij den post voor de politie, waarbij de oude strijd ontbrandde, of het behoud van een in specteur van politie waarbij in de vergadering van 22 April jl. de raad zich tijdelijk had neergelegd voor deze ge meente wenschelijk was. De voorzitter gaf de toezegging, dat hij, in overleg met den onlangs benoemden commissaris van politie, vóór Januari eene voordracht om trent de organisatie van de politie bij den raad zou indienen. Hij drong er op aan, dat de raad inmiddels het voor de politie aangevraagde bedrag van f6150 zou goedkeuren. Daarentegen deed de heer Huet het voorstel, dat bedrag te verminderen met de f500, in het voiige jaar toegestaan voor een nieuwen agent, en die later waren gebruikt voor de be de bierknijpen was de historie Hahnen kamm en zoon met de critiek over de oorzaken en omstandigheden van dat rampspoedige voorval, eenige dagen lang het geliefkoosde onderwerp van gesprek. Met den armen jongen, die ten slotte had bewezen dat hij nog meer moed bezat dan men dacht, hadden vooral de dames medelijden. Ook den vader ontbrak het niet aan betuigingen van deelneming. Tot nog toe hadden zijn vleiers niets anders van hem kunnen zeggen dan dat hij op financieel gebied een genie was, doch thans was hij eensklaps een man met een grootsch karakter, een oud Romein geworden, die zijn zoon aan zijn grondbeginselen opofferde. En ook in 't ongeluk had hij zelfs nog geluk. Want kort voor dat hij vernam, dat Kasper dood was, was hem in vertrouwen mede gedeeld, dat groote militaire gebouwen op het terrein bij de schouwburgstraat zouden worden opgericht. Daarmeê werd zijn grond aldaar eensklaps een millioen meer waard. Dat was bij zijn groote droefheid een groote troost. De vrienden des huizes wisten dan ook geen woorden te vinden om de mannelijke waardigheid en de bedaardheid te roemen, waarmeê Hahnenkamm dat ongeluk in zijne fami lie droeg, in tegenstelling met zijn vrouw, die haar geliefkoosde verblijfplaats, de zoldiging van den sedert in dienst getre den inspecteur. Werd bij de vaststelling de organisatie van de politie, die in uit zicht was gesteld, daarin een inspecteur opgenomen, dan zou de post uit het On voorzien kunnen worden aangevuld. Het amendement-Huet werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen, zoodat de post voor politie thans tot een bedrag van f5650 op de begrooting voorkomt. Een voorstel van den heer Bake, tot verhooging van den post voor oefeningen van de brandweer, werd verworpen. Bij den post voor bediening van de beide sproeiwagens werden klachten ver nomen omtrent de gebrekkige inrichting van die wagens. De heer Huet vond daar uit aanleiding, om schrapping voor den post voor te stellen, omdat op die ma nier de besproeing van de wegen z. i. toch niets kon geven. De raad gaf er echter de voorkeur aan, niet het betrek kelijk goede te verwerpen, omdat het betere vooralsnog niet te verkrijgen was, en verwierp het afhendement. De heer Visser lokte de toezegging uit, dat de lijst van de op gemeente-eigen dommen gesloten vei zekeringen zal wor den herzien, en dat tevens zal worden nagegaan, of het niet mogelijk is, van sommige gebouwen bepaald aangewezen gedeelten te verzekeren. De Lieve Vrou wen-toren b.v. is in zijn geheel voor f20,000 verzekerd, maar wanneer daarin brand mocht ontstaan, waardoor onder het houtwerk groote verwoesting zou worden aangericht, dan zou de vergoe ding, waarop de gemeente aanspraak kon maken, bij de tegenwoordige regeling slechts gering zijn. De quaestie der conversie van de ge meenteschuld, die reeds in de afdeelingen besproken was, werd door den heer Bake nader in de aandacht van B. en W. aan bevolen. Hij deelde niet geheel het ge voelen van het dagelijksch bestuur, dat het geringe voordeel dien maatregel min der aanbevelenswaard maakte; vooral de betere schulddelging, die daarvan het gevolg zou zijn, lokte hem aan. In 't bij zonder nog wenschte hij, dat zou worden beproefd de leening, bij de maatschappij voor gemeente-crediet gesloten, op den- zelfden voet te brengen als de andere leeningen. Door B. en W. werd over weging van deze wenken toegezegd. Bij de eindstemming werd de begroo ting vastgesteld tot een totaal-cijfer van f 171,452,81 Een adres van den kerkeraad nopens de afschaffing van de kermis werd om praeadvies aan B. en \V. verzonden. Afschaffing op staanden voet wordt daarin niet verzocht, maar het verzoek komt hierop neer, dat de raad «wegen insla, om een goede richting te geven aan de zucht tot genot, die ook bij het volk wordt gevonden, en zoo spoedig alsmaar eenigszins doenlijk is, de gemeente ver- losse van de kermis, die het godsdienstig en zedelijk leven van velen vergiftigt, en een bron van allerlei jammeren ontsluit." Verder werden overgelegd een afschrift van het besluit der benoeming van den heer P. J. Dammers tot commissaris van politie, en een rapport van den gemeente architect betreflende de verbouwing van de meisjes- en de jongensschool. Deze laatste zaak komt, met 't geen er mede verband houdt, waarschijnlijk in eenede volgende week te beleggen vergadering aan de orde. Utr. Ct. Wij brengen onder de aandacht van de boterkoopers op de wekelijksche markt alhier, goed toe te zien, dat aldaar geen kunstboter voor natuurboter wordt geleverd; gisteren werd een burgervrouw door een stadgenoot opmerkzaam ge maakt dat zij geen natuurboter gekocht had, de hoerin die zulks hoorde nam on- middelijk de boter terug, en die boerin bevond zich onder de verkoopers van de natuurboter. Iteiiswonde. Donderdag a. s. wordt keuken, met jammerklachten vervulde. Toen de deputatie van het Appolino- théater door den directeur werd ontvan gen, ontwikkelde zich bij dezen een aangrijpend tooneel. Stübbecke, de komiek, was, als de man die het woord zou doen, in gebaren, houding en voordracht onovertroffenzijn breede mond trok zich krampachtig te zamen, smeltend en trillend klonk zijn basgeluid. Was dat de vroolijke, lustige Yorik, die zelfs den ernstigsten mensch in den schouw burg aan 't lachen wist te brengen. Toen de commissie van rouwbeklag de kamer binnentrad, stond Hahnenkamm naast zijn brandkast. Met de linkerhand op een der hoeken van dat niet voor dieven of brand genaakbare meubel ge steund en met een zakdoek met zwarten rouwrand in de rechter, gaf hij op zachten doch vasten toon ongeveer het volgende ten antwoord: «Mijneheeren, de grootste oorzaak van dat ongeluk is maar de dood is het zoenoffer voor alle schuld." {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2