nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 9!. Zaterdag 13 November 1886. Vijftiende Jaargang. abonnementsprijs: Verkeerd begrepen. \ERSCHIJi\T WOENSDAG M ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. THEA. AMERSFOORTSCM COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het gebeele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Toen de Wet op het Middelbaar Onderwijs en haar uitvoering ons land begiftigden met een groot aan tal scholen, waar de burgerklasse, voor een niet al te drukkende gelde lijke opoffering gelegenheid zou vin den, haar zonen in het genot eener breedere verstandelijke ontwikkeling te doen treden dan op de inrichtin gen van Lager Onderwijs kan ver kregen worden, lag het zeker niet in de bedoeling der wetgevers, deze Hoogere Burgerscholen te doen strek ken als de voorportalen, die toegang verleenen tot den Staatsdienst in zijn onderscheiden vertakkingen. Dat denkbeeld is langzamerhand gegroeid en het feit, dat een niet gering deel onzer landgenooten den openbaren dienst beschouwt als iets zeer be geerlijks, heeft de woekerplant een bijzonder weligen wasdom gegeven. Zoekt men naar een verontschul diging, zij is wel te vinden. Elk ambt eischt vooreerst een zekere mate van algemeene ontwikkeling, opdat zij, die met het publiek in dagelijksche aanraking komen, niet staan beneden de eischen, welke men aan een beschaafd man mag stellen of, indien het meer betreft de be hartiging van belangen, die binnen de muren van een bureau worden bezorgd, dan kan met recht worden verlangd, dat de ambtenaar eenig doorzicht, eenige scherpzinnigheid bezit, die, onder meer, de vrucht is van geregelde geesteswerkzaamheid. Daarenboven zijn voor de onderschei den takken van den Staatsdienst zekere bijzondere bekwaamheden noodig, in verband met de werkzaam heden waarmede men zal worden belast, zonder dat dit nog bepaald den naam van vakkennis behoeft te dragen. Nu is het wel eenigszins verklaar baar, dat het bezit van een Hoogere- Burgerschool-diploma wordt be- Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 rogels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien. viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. schouwd als een voldoende of bijna voldoende waarborg van bekwaam heid, zoodat het vrijstelling verleent van zekere examens, waaraan anders de candidaat zich zou behooren te onderwerpen. Waarom zou tweemaal onderzoek gedaan worden naar de zelfde zaak? Reeds al te veel wordt er geofferd aan de heerschende examen-manie: laat ons het kwaad niet zonder dringende noodzakelijk heid versterken. Dat alles is waar, en toch leidt het tot de consequentie, waarvan we hierboven spraken. Het einddi ploma wordt aangemerkt als een op vele sloten passende sleutel; die te verwerven is het eehig doel. Wat de kundigheden betreft, die men bij gesehikten aanleg door vlijtige studie aan de Hoogere Burgerschool kan opdoen, deze nemen in de alge meene waardeering slechts de tweede plaats in. Er is in deze verhouding iets, dat afkeuring verdient, en daaraan heeft eigenlijk het diploma-stelsel schuld. Men heeft nu eenmaal, voor een van Rijkswege benoemde commissie, bewijzen van bekwaamheid afgelegd, en acht nu den Staat zedelijk ver plicht, voor de toekomst der gedi plomeerden verder zorg te dragen. Maar het gevolg is ook, dat er meer werkkrachten worden aange boden dan benuttigd kunnen worden, en dat daardoor het aantal teleur- gestelden van jaar tot jaar grooter wordt. Zij die, na eenige malen te vergeefs zich beschikbaar te hebben gesteld, niet voor plaatsing in aan merking komen, achten zich in hun rechten gekrenkt, en beschuldigen het Staatsgezag van miskenning hunner billijke aanspraken. Het is daarom dat wij een kleine hervorming op dat gebied niet over bodig achtenDe Hoogere Burgerschool moet zijn en blijven een school, niets meer; geen kweekplaats van ambtenaren, zelfs niet van beambten in particulieren dienst. De leervakken moeten zich dan ook bepalen tot hetgeen een beschaafd mensch dient te weten, om in de rij zijner mede burgers een fatsoenlijk figuur te kunnen maken. Heeft voorts de Staat adspiranten noodig voor een of andere openbare betrekking, hij stelle de eischen vast, waaraan zij moeten voldoen, en onderzoeke, door middel van een examen, in hoeverre de candidaten daaraan beantwoorden. Het komt er dan volstrekt niet op aan, waar en op welke wijze zij hun kennis heb ben verworven. In hoofdzaak zou vastgesteld kunnen worden, dat het examen éénmaal per jaar voor eiken diensttak wordt afgenomen, en dat het onderzoek vergelijkend is, zoodat de ranglijst van plaatsing voor dat jaar daaruit wordt vastgesteld. Wie dan overschiet, kan een volgend jaar opnieuw mededingen. Maar, zal men wellicht vragen, wordt op die wijze de nu reeds overstelpende stroom der examens niet nog breeder en dieper gemaakt? Als al het andere zoo blijft, voor zeker. Maar juist dat wenschen we niet. Met name de eindexamens der Hoogere Burgerscholen zouden we afgeschaft willen zien, en vervangen door een diploma van voldoende bekwaamheid, afgegeven door den Directeur, en overeenkomstig een besluit van de vergadering der leera ren. Deze heeren toch kennen hun leerlingen het best; na minstens vijf jaren met hen te hebben gewerkt, zal het hun gewis niet ontbreken aan de noodige gegevens, tot het uitspreken van een oordeel voor hetwelk zij de volle verantwoordelijk heid aanvaarden. De bezwaren tegen die eind-examens zijn vaak genoeg in het licht gesteld; een der meest ernstige is de abnor male toestand, waarin de leerling verkeert in den tijd dat hij »voor zijn examen moet blokken." Van rustige verwerking van het geleerde kan dan geen sprake zijnde scholier, volgens de teekenachtige uitdrukking van Beets, pompt zich vol of laat zich volpompen, opdat hij in de dagen der verschrikking niet al te spoedig zij leeggevraagd. Voor de gymnasiën zouden wij de eindexamens, mits hervormd naar het plan van de in den loop dezes jaars gehouden vergadering van rec toren, bestendigd willen zien, omdat zij toegang verleenen tot de univer siteit. Het Ilooger onderwijs vormt met zijn voorbereiding één keten, waaraan elke schakel stevig verbon den moet zijn. Doch waar wij aan het bezit van het diploma der Hoogere Burgerschool geen stoffelijke voordeelen verbonden wenschen te zien, zou ons de afschaf fing van het officieel eind-examen toeschijnen, een goede stap te zijn ter wegneming van het verkeerde begrip, hetwelk door velen aan het doel en den werkkring van onze inrichtingen van Middelbaar Onder wijs wordt gehecht. Het Ministerie heeft aan de leden van de Tweede Kamer, die zich ongerust maken over het wegblijven van de nieuwe regeling van het kiesrecht, beloofd, de daartoe strekkende voorstellen zoo spoe dig mogelijk te zullen inzenden. De Raad van State moest nog over dit belangrijke vraagstuk gehoord worden. Van een billijker regeling der perso- neele belasting kan niets komen vóór men met de Grondwetsherziening gereed is. In de Tweede Kamer werden gisteren bij de voortzetting der beraadslagingen over de Indische begrooting door Schim- melpenninck v. d. Oye en Keuchenius sommige regeeringsmaatregelen betrek kelijk zendelingen enz. aan een critiek onderworpen, laatstgenoemde kwam vooral ook op tegen de overdreven en z. i. on vrijheidlievende toepassing van het druk pers-reglement. Eenige leden en de minis ter repliceerden. Den 24en dezer zullen de drie af- deelingen van de Staats-Commissie naar het onderzoek van landbouwtoestanden en de middelen tot verbetering alhier bijeenkomen, na afloop waarvan de Com missie een Algemeene Vergadering zal houden. Te Middelburg gaat een adres rond van koffiehuishouders en andere belanghebbenden, gericht aan Z. M, den Koning, waarin zij hun bezwaren formu leeren tegen het wetsontwerp betrekke lijk de Zondagswet. Wijzende op de nadeelen, die zij reeds ondervinden door de invoering der drank wet, beklagen zij zich over de bijzondere bescherming der bierhallen, die hun veel afbreuk doer.. Adressanten verklaren volkomen in te stemmen met de Zondagswet, wanneer de goede bedoeling der hooge regeering wordt beoogd en niet de halve maar de heele Zondag worde «afgezonderd.» Zij wenschen dan echter ook, dat alle koffie- en bierhuizen, sociëteiten en dergelijke inrichtingen den gansehen dag gesloten moeten zijn. Naar wij vernemen, heeft mr. Ph. A. Haas Az. te Amsterdam een request om gratie van verderen straftijd ten be hoeve van Jeanne Lorette aan Z. M. den Koning ingeleverd. Van wege de hoofdcommissie voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen, die men ir. het navolgende jaar te Amsterdam wil houden, is een circulaire verspreid, om op te wekken tot deelne ming in het waarborgfonds. Wanneer zij niet door een waarborgfonds van minstens f'100,000 wordt gesteund, ver klaart de commissie den begonnen arbeid niet te kunnen voortzetten. Het fonds wordt gesplitst in aandeelen van f50, waarvan 50 pCt. op 1 Maart 1887 als voorloopige waarborg moet worden ge stort; aan elke inschrijving van f50 is persoonlijk vrije toegang tot de tentoon stelling verbonden. Een eventueel tekort zal pondspondsgewijze over de inschrijvers worden omgeslagen. De heer W. A. Scholten, te Groningen, heeft weder voor het ver schaffen van warm voedsel aan behoef tige schoolkinderen f'1000 geschonken. Roman van KARL 1IEIGEL. 19) »Wel ja, tegen mijn keuze had je over 't algemeen genomen niets te zeggen I Waarschijnlijk dacht je en dat is de gewone uitvlucht van ouders en bloed verwanten als een meisje naar 't tooneel gaat dat men Phryne spelen en een Vestaalsche maagd blijven kan En on getwijfeld zijn je daarvan verheven voor beelden bekend. Zoo heeft in Frankrijk, zooals ik mij herinner, een balletdanseres de prijs der deugd behaald. Maar wat zegt die ééne onder duizenden? En hoe veel schouwburgdirecteurs hebben wij, die voor de deugd waken en die deze begunstigen. Neem eens aan, dat ik, toen ik naar het Apollinotheater ging, nog niet door het gift dat alle kinderen van actrices in 't bloed zit, verdorven wasneem eens aan, dat ik een engelrein gemoed had gehad dat ik een allerliefst kind was geweestzou je dan denken, dat een directeur als Hahnen- kamm mijn rokken om die reden minder kort gemaakt, mij voor de rollen van vrouw uit de demi-monde en schoen makersjongen zou gespaard hebben Ze schaamt zich och komdat is maar gekheid zegt menheer Hahnen- kamm met een gezicht als een sater. «Allons, opgepast op je laatste woord, hoor kleine meid. Vooruit!" En het meisje treedt op 't tooneel, want dit is haar plicht niet alleen, 't is ook haar middel van bestaan. En de muziek speelt, en het publiek applaudisseert, want die beschroomdheid staat de débutante aller liefst, en de dubbelzinnigheden werken van die rozenlippen dubbel pikant. Heden gaat ze nog met tranen in de oogen achter de coulissen terug maar mor gen schreit ze niet meer. Viooltjes en reseda kunnen in zulk een dampkring niet leven. Goed gezelschap sluit alle on zuivere bestanddeelen buiten aldus tellen de meeste schouwburgen niet tot dien kring. En het publiek? Och, komloop heen I Het sluit ons buiten zijn familiekring, maar de vrouwen en dochters komen tot ons. Ge kunt ze uit alle standen, wel niet in groot toilet, maar des te prettiger en vroolijker ge stemd, in de loges zien zitten. Ja, 't is waar, dat de kleine man zijn vrouw en kinderen thuis laat, maar dat doet hij meer uit zucht tot sparen dan uit principe. Ik heb ten minste nog geen enkelen braven handwerksman aangetrof fen, die voor een vrijkaartje heeft be dankt. Wel is waar zijn er brave lui, die met toorn en verontwaardiging over de toenemende lichtzinnigheden, die men op het tooneel ziet opvoeren, spreken. Maar die pedante lui komen ook niet, al geeft men goede stukken. Dat zijn de gelukkige of ongelukkige menschen met een dikke huid doch zonder eenige phantasie. Met hen behoeft een tooneel- directeur geen rekening te houden. Welken smaak het zoogenaamde volk, de arbeider met vereelte handen huldigt, weet ik niet. Volgens hetgeen ik daar van in gezelschap van pret- en joolma- kende jongeren in de publieke tuinen, heb gezien, koester ik daarvan geen hooge verwachting. En in de provin cie? Geen mensch komt hier in de resi dentie of hij betaalt Hahnenkamm zijn schatting. »Men moet zoo iets toch heb ben gezien!" Overigens valt zooals ik reeds gezegd heb aan de stukken uit ons repertoire ook in de ouderwetsche landstadjes de zege ten deel, en als daar de koordedansei es met lange rokken optreedt, dan komt dat alleen dat ze geen tricots heeft. Aan den goeden wil om die laatsten te dragen, ontbreekt het haar echter niet. »En nu vraag ik: kan een meisje, die zulk een ondervinding heeft opgedaan, braaf, zedig en bescheiden blijven? Ja als ze geen heet bloed, geen hartstoch ten heeft. Maar een acteur zonder driften, zonder passie is nonsens. Ik vraag maar of wij, die in het leven met den nek aangezien, ja veracht worden, die in de kunst van den oogenblikkelijken smaak, van de luim en van de beurs des direc teurs afhankelijk zijn, met hen en met u tevreden kunnen zijn? Neen zeg ik! Er is niemand onder ons, die niet eens nu en dan aan die koele, stille zetelplaats der muze heeft gedacht, waar de kunst lievende moeder van allen uit eerbaar heid of uit ijverzucht over den tempel de wacht houdt en haar beschermelingen op soirées noodigt om daar over niets anders dan over Iphigenia's en jonkvrou wen van Orleans te babbelen. Dat zijn de oasen in de woestijn, waarnaar wij rnet meer of minder dichterlijk gevoel smachten, evenals een kameel naar water, 't Is alleen jammer, dat die oasen gemeenlijk zeer klein zijnl Ik heb het nimmer bijzonder troostrijk gevonden, als men iemand, die geen cent in de wereld bezit, maar die zijn geld op fat soenlijke manier zou besteden, toeroept, dat hij moet zien, dat hij de honderddui zend trekt!" »Bravo! Bravo!" riep juffrouw Frei berg, die thans niet te lui was om eens in de handen te klappen. »Waar haal je al die invallen van daanJe moet comedie schrijven »Dat ziju meer dan invallen, mama: 't zijn waarheden," wierp Thea haar toe. «Slechts gedeeltelijk," hernam haar broeder. »En zelfs al gaf ik toe, dat al 't geen je daar hebt verkondigd, in allen deele juist is, blijft nog de vraag over, wat je dan dwingt om nog langer aan 't tooneel te blijven als het tooneel- leven niets dan glinsterende ellende is?" »Dat is een zonderlinge vraag! Glin sterende ellende is toch steeds nog beter dan ellende in al haar naaktheid? Ik weet waarlijk niet wat ik zou moeten aanvangen als ik langer tijd zonder engagement blijf dan wij met onze spaarpenningen kunnen toekomen. Maar, afgezien daarvan denk ik er toch niet aan om mijn baantje er aan te geven. Als ik 's avonds champagne drink heb ik den anderen morgen geregeld hoofdpijn en toch drink ik dien wijn want hij is zoo zoet. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1