Hooger en Middelbaar êëë&ÊMiè Be it. NIC0L4AS-GTALAGE PIEPER Co, Nouveauté's S*. NICOLAAS-CADEAUX. is Haandag 22 Nov. gereed. Gutta-Percha Boorden, Manchetten en Pronts, GÜTTA-PERCHA REGENMANTELS, CUllil. LAURENS J. LUIJCX. De SINT NICOLAAS-ÉTALAGE SLOTHOUWER EN ZOON NIEUW! DEGELIJK! GOEDKOOP! Gemengd Nieuws. Ofücieele Publicatie. Advertentiën. ftrlar. IAGAZIJN „DE VLIJT," HANDWERKEN PELERINES, MOFFEN en COLLIERS, Boek- en Kunsthandel 7 BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. onderwijs. ZIJNE ZAAK ter OVERNAME aan. is opnieuw ruim voorzien van en andere zaken uitmuntend geschikt voor TOMBOLA met fraaie prijzen a 25 Cent het lot. In ruime keuze ontvangen /V voor Heeren. voor Dames en Kinderen, jn verschillende modellen en tailles voorhanden. Te Amersfoort uitsluitend verkrijgbaar b\j voer van goederen tusschen Vllssingen en Engeland, voorloopig tusschen Vlis- singen eenerzijds en Londen en Hul ander zijds te varen. Voor de betrekking van directeur van de tram RreskensMaldeghem, jaar wedde f 1500, hebben zich 280 sollicitan ten aangemeld, waaronder gepensioneerde adsistent-residenten, hoofdofficieren van het Indisch leger, kapiteins, officieren te land en ter zee in werkelijken dienst sergeants, korporaals, brood,- beschuit en koekbakkers, koopvaardij kapiteins en stuurlieden, directeurs en ondergeschikte beamten aan trams enz. enz. De tram is in België aangekomen en met gejuich begroetAllergrappigst. De wagens met rails en dwarshouten moch ten niet voorbij 't kantoor, zonder be taling van zware rechten van invoer, ten bedrage van ongeveer 2000 frs. Op 't verzoek van het bestuur van de tram om van die invoerrechten verschoond te blijven, werd geantwoord, dat de Minis ter de Belgische nijverheid moest be schermen Mooi gevonden. Als die met 2000 frs. rechten gebaat is, dan ziet het er treurig met haar uitAan de tram geeft het Belgisch bestuur geen cent ofschoon zij voor Maldeghem een bron zal worden van voordeel. Bij wijze van ondersteuning, of als een blijk van welwillendheid, had het Belgisch Gou vernement toch wel een cadeautje van 2000 frs. aan de Maatschappij kunnen geven. De Belgische nijverheid zou er niet onder geleden hebben, en de Maat schappij had de 2000 frs. kunnen be houden. Er wordt zooveel over vriendschap en verbroedering gepraat, maar al die vriend schap en al die broederschap blijft alleen mooi, zoolang er geen dubbeltjes in 't spel komen. (Wkbl. v. Z.- Vlaand.) Het schijnt er nu toch op te zullen uitloopen, dat de prins van Mingrelië, die door zijne negatieve begaafdheden uitmunt, vorst Alexander als vorst van Bulgarije zal opvolgen. Rusland houdt zijn candidatuur ten minste vol en mag men de loopende geruchten gelooven, dan hebben de mogendheden allen deze canditaiuur goedgekeurd. Generaal Kaul- bars zal Bulgarije nu spoedig verlaten. De regeering heeft hem op zijn laatste sommatie, om de hoogste autoriteiten te Sofia te ontslaan, omdat 's nachts in die stad een dronken dienaar van het Russisch consulaat door een patrouille was gearres teerd, geen antwoord waardig gekeurd,nog minder zijn zin gegeven. Intusschen wor den tusschen de groote mogendheden ge dachten gewisseld over eene internatio nale conferentie tot oplossing der Bul- gaarsche quaestie, maar een bepaald be sluit is nog niet genomen. Men schijnt het initiatief daartoe aan Turkije te wil len overlaten. Door de socialisten te Hamburg werd een groote manifestatie gehouden bij de begrafenis van twee metselaars, die bij het instorten van een in aanbouw zijnd huis werden gedood. Bij den begrafenis stoet sloten zich 6000 personen aan, met roode banieren en roode vlaggen. De politie liet de dragers dier uiterlijke teekenen niet op het kerkhof toe, doch de menigte viel de agenten aan, wist twee banieren op het kerkhof te bren gen en plantte die triumfantelijk op het graf. De politie sommeerde nu de menigte uiteen te gaan. waaraan onmid dellijk werd voldaan. Tegen het einde der maand verwach ten de socialisten een hunner meest be kende leiders, Liebknecht, terug, die een reis door Amerika heeft gedaan, om propaganda te maken. Deze reis heeft hem veel geld opgebracht, dat in de algemeene bondskas te Hamburg zal worden gestort. De Duitsche socialisten doen dus voor hunne Engelsche broeders niets onder. Daar worden zij de politie niet zoo ge makkelijk de baas en durft deze de op roerkraaiers best aan. De op morgen Zondag, te houden meeting in Hydepark is door het hoofd der politie wederom verboden. Naar uit Chicago wordt gemeld, heb ben de werkstakers, onder protest, ge volg gegeven aan de aansporing van den heer Powderly, om den arbeid (10 uren per dag) te hervatten. De werkstaking is geëindigd met een volslagen nederlaag der werklieden. Deze vragen weder werk bij de patroons, maar de werkgevers weigeren de nieuw aangeworven werklieden te ontslaan ten voordeele van dezulken die aan de strike hebben deelgenomen. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de grootvizier, de Minister van Bui- tenlandsche Zaken en de Engelsche gezant, Sir William White, verscheidene geheime gesprekken hebben gehad over de Egyp tische quaestie. De officiëele onderhan delingen tusschen de Porte en Engeland zullen evenwel eerst np het indienen van het uitgebreide rapport door Moukhlar- Pacha beginnen. Uit Pieter Maritzburg wordt gemeld, dat de wetgevende raad van Natal, bezig zijnde met door de financiëele commissie aanbevolen bezuinigingen, meteen matige meerderheid eeue motie heeft aangeno men, volgens welke de gouverneur, zoo lang hij de tweeslachtige positie heeft van gouverneur der kolonie en rijks commissaris voor Zoeloeland, een officieel salaris als gouverneur van niet meer dan 3000 p. st. zal hebben, maar dat hij, als Natal en Zoeloeland mochten ver- eenigd worden 4000 p. st. zal ontvan gen. Men herinnert zich, dat de raad op die vereeniging ten sterkste heeft aan gedrongen, maar dat de Britsclie regee ring aan dien aandrang, mede op raad van den gouverneur, geen gehoor ge geven heeft. Intusschen zal de commissie voor de grensregeling van liet gebied, dat nu in Zoeloeland aan de nieuwe boeren-republiek toekomt, op 2 Decem ber hare werkzaamheden beginnen. Vol gens de berichtgever wordt bevestigd, wat reeds vroeger gemeld is, dat deze nieuwe regeling bij de Zoeloes veel mis noegen en tegenstand heeft verwekt. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den Heer Werner van Amsterdam, en Woensdag 24 Nov. des namiddags half zes ure, zal in die zelfde gemeente optreden Ds. Geerls van Scheveningen. De heer Grüneveld, hoofd der Chris telijke school alhier, gaat niet naar Smilde, zooals door ons in een vorig nummer werd vermeld, inaar heeft eene benoeming aangenomen naar Zetten, als hoofd eener tweede school doorde„Ver- eeniging voor Gymnasiaal Onderwijs op Gereformeerden grondslag" aldaar op gericht. Bij de Donderdag gehouden ver kiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn, ter ver vulling der vacaturen, door periodieke aftreding op 31 Dec. a. s. te ontstaan, herkozen de heeren D. P. Hamers en J. Ger. Kleber, en gekozen de heer S. P. van Gelder, respectievelijk met 30, 33 en 32 van 43 geldige stemmen. Ter voor ziening in de vacature, waarvoor de af treding op 31 Dec. 1888 is bepaald, werd gekozen de heer H. C. van Dam, met 28 van de 44 geldige stemmen. Bij de inrichtingen voor middel baar onderwijs alhier wordt verlangd een leeraar in de wis- en natuurkunde (hoofd vak natuurkunde) die ook aan het gym nasium dit vak zal hebben te doceeren. Jaarwedde f2000. Inzending van stukken voor 30 dezer aan B. en W. Dinsdagavond zal het tooneelge- zelschap der heeren Hamberg, Charlier en Co. eene voorstelling geven in Ami- citia. Opgevoerd zal worden »De Orgel draaier en zijn Pleegkind", in welk stuk de heer Eduard Bamberg de hoofdrol vervult. Voor de oprichting eener stoom- oliemolen in de oude run- en meelfabriek van wijlen de heer M. Wolff Mz. bestaat vooreerst nog geen gevaar. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, mag eene dergelijke inrichting niet binnen de kom der gemeente worden opgelicht en ge noemd perceel is nog in de kom onzer gemeente gelegen. Door de politie alhier werd giste ren proces-verbaal opgemaakt, tegen een Zigeuner-meisje, dat bij S. in de Zwaan halsteeg alhier, onder het voorgeven van een sigaar te willen koopen, eene poging had gedaan om de lade te lichten. Donderdagnamiddag ontstond aan het station der Centraal- en Oosterspoor alhier een schoorsteenbrand, die echter door het personeel spoedig werd gebluscht. Sehcrpcnzeel. De gewone najaars collecte ten behoeve der Diaconie der Hervormde Gemeente alhier, gisteren langs de huizen der ingezetenen gehouden heeft opgebracht de som van ruim f228. Heden avond vierde de christelij ke jongelings-vereeniging dezer Gemeente haar vijfde jaarfeest, hetwelk bezocht werd door vele begunstigers en belang stellenden benevens vele afgevaardigden van naburige vereenigingen. In den vooravond hield behalve onze predikant ds. Ruijs, ds. Bahuys van Zeist in de kerk een toespraak over het nut van dergelijke vereenigingen, terwijl later op den avond in een vrijwillig afgestaan vertrek de jongelingen ten aanhoore van een talrijke menigte eenige voordrachten ten beste gaven welke afgewisseld wer den door het zingen van eenige lieden. Het feest was druk bezocht er was in de zaal op het laast geen ruimte ge noeg om al de toehoorders te bevatten. Er zou daarom in een groote behoefte worden voorzien wanneer voor dergelijke samenkomsten een geschikt gebouw werd daargesteld. Te Stoutenburg, aan den Straatweg van Barneveld naar Amersfoort, zal voor rekening van Mevr. Luden, de vroegere bewoonster vaD Stoutenburg, weer een fraai gebouw verrijzen. Tot de iiooge chic behoort tegenwoor dig te Batavia dat men de muren der huizen niet met schilderijen, spiegels en andere ornementen maar met waaiers bedekt. Eenvoudige waaiers, welke men bij een klontong (Chineesche marskramer) voor een prijsje kan beko men, verdienen de voorkeur. Deze waaiers worden in verschillende figuren aan de muren bevestigd en vormen een verras send geheel, zoowel door hun bonte kleuren, als door de eigenaardige figuren, die men daaraan weet te geven. In den schouwburg te Njmes werd eene ochtend-voorstelling gegeven, en opgevoerd Marie Jeanne. Op denzelfden tijd zou in de plaats een ballon opstijgen. Daardoor was de gasdrukking zoo hoog. dat op een gegeven oogeriblik de gaspit ten in de schouwburg hoog opflikkerden, de ruiten in het gebouw barstten en er een ware paniek ontstond. Het publiek haastte zich naar de uitgangen en ver scheidene personen werden in het gedrang gekwetst. De vrouw van den directeur, die zich met het kistje met geld wilde redden, geraakte onder den voet, en het geld was voor haar verloren. Acteurs en brandweermannen op het tooneel, deden moeite, orn het publiek gerust te stellen, wat hun gelukte. Toen de voorstelling weder zou beginnen, was de schouwburg, eerst slechts matig bezet, geheel vol; velen hadden van de verwar ring gebruik gemaakt, om vrij entrée te krijgen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat blijkens de processen-verbaal van stemopneming nopens de verkiezing van vier leden voor de Kamer van koophan del en fabrieken alhier d.d. 18 November 1886, als zoodanig zijn verkozen de heeren D. P. HAMERS, J. G. KLEBER, S. H. VAN GELDER en H. C. VAN DAM, en dat voorzegde processen-verbaal geduren de acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van '10 tot 1 uur op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing liggen. Amersfoort, den 19. November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 11 Nov. Willem, z. van Peter Frans Koops en Elisabeth Muijs. Elisa beth, d. van Pieter Wartee en Gijsberta Lin- beek. 12 Nov. Gerrit Jan, z. van Jan Lambertus Hendrik van Hoik en Martha Middelhoven. 13 Nov. Jacoba Regiua, d. van Jan Tommei en Regina Johanna Jans. Jacobus Hendriku9, z. van Jacobus van Barlingen en Hendrika Bernardina Boom- houwer. 15 Nov. Maria Johanna, d. van Willem van Gils en Maria Spreeuw. Au- tonia, d. van Theunis van Vulpen en Naatje Mertz. 16 Nov. Christina Wilhelmina, d. van Teunis Hogeveen en Jannetje van den Hengel. 18, Nov. Hendrik Antonius, z. van Hendrik Helmerhorst en Geertruida Maria Brizee. ondertrouwd: 18 Nov. Matthijs van Co'mjon en Leentjo van Dijkhuizen. Hen drik Veenendaal en Anna Hazelaar. Ma- rinus Cornells van der Schot en Johanna van Egdom. Cornelis Dijkhuizen en Wil helmina van Wandelen. Gehuwd: 17 Nov. Coruolis van Ouwer- kerk en Willempje Veenendaal. Overleden 14 Nov. Johanna Walet, 70 j. echtg. van Hendrik Kok. 16 Nov. Jo hannes Hesp, 75 j. wedr. van Johanna Wit kamp. 17 Nov. Jacobus Gouw, 72 j. wedr. van Cornelia van Duist. Bnnseboten. Geboren: 10 Nov. Jacoba Alijda, d. van Hendrik de Graaf en Aaltje Ruizendaal. 14 Nov. Jantje, d. van Geurt Kleijer eu Nantje Plas. 15 Nov. Brand, z. vau Jan Heinen en Grietje de Graaf. Ondertrouwd: Wouter Koelewijn en Aartje van Halteren. Overleden: 16 Nov. Maria Romviel, 14 dagen. Lensden. Geboren: 18 Nov. Peel, z. van Cornelis Walet en Antje Horst. Gehuwd: 13 Nov. Willem van den Eshof en Alijda Westerbeek. Wilhelmus Harder, wedr. van Metje Kuijer en Maria Hendrica Voskuilen. 18 Nov. Gerard de Wit en Hendrikje van Leijenhorst. Frans Lief- tink en Evertje Kleijer. Overleden: 17 Nov. Klaartje Donker- steeg, l'/i jaar. Hoogland. Gehuwd: 18 Nov. Hendrik Ossendrijver en Maria van de Vlasakker. Gijsbert Bokkers en Dina van der Veen. Antonius van Bekkum en Aleida van Esveld Jo hannes Hendxikus van Koot eu Maria Gerarda Krol. Woudenberg. Geboren: 12 Nov. Maria, d. van Her- manus Schimmel en Gijsje Floor. Overleden: 16 Nov. Ariaautje Verhoef, 79 j., ongehuwd. MARKTBERICHT. Amersfoort. 19 Nov. Tarwe f 6,. 00a f 7.00,Rogge 1'5,25 a f 6,25. Boekweit f5,75 a f6,70. Appels f2,25 a f3.00. Peren f 0.00 a f 0.00 Aard appelen f 1,90 a f 2,40. tloendereieren f 7.00 a f 7.50 de 100 stuks. Boter f 1,10 a f 1,30 per Kilo. Kaas f0 a 0, Biggen f7.00 a f 11.00 Sclnam- rnen f 11.50'a f 14.75. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER en een ZOON: y A. KUIJPER— (y van Kai.VEEN. Heden overleed alliier, Me juffrouw Ariaautje Verhoef, in den leeftijd van 79 jaren. C. VAN WIERINGEN, Hartelijk dank voor de vele bewij zen van belangstelling bij de geboorte van ons dochtertje. D. H. PIECK. - y7 A. M. MAAS. Amersfoort, 20 Nov. '86. Woudenberg, Execut.-teslamr. 16 November 18S6. Voor de vele bewijzen van belang stelling, zoowel van bier als elders ondervonden bij de viering van ons 25-jarig Huwelijksfeest, betuigen wij onzen welgemeenden dank. J. WELLING, y^ Echtgenoote en Kinderen. Amersfoort, 20 Nov. '86. Bij de inrichting voor MIDDELBAAR ONDERWIJS te Amersfoort wordt verlangd een in de WIS- en XATCJURKUNDE (hoofdvak NATUURKUNDE), die ook aan het Gymnasium dat vak zal heb ben te doceeren. De jaarwedde bedraagt f 2000. Be voegde sollicitanten worden uitgenoodigd hun verzoekschrift op zegel, met de be wijsstukken, vóór den 30. November 1886 vrachtvrij aan Burgemeester en Wethou ders intedienen. De Secretaris van Amersfoort, W. L. SCHELTUS. Door OMSTANDIGHEDEN biedt de ondergeteekende in liet opnieuw ONTVANGEN eene flinke keus in alsmede vele zeer geschikt voor in den vaii Ük /7/J-^fo CACNA £A TA jV-G

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2