BUEUVE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 96. Woensdag I December 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. AMEBSFOORTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viern.aal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Heden zal Z. M. de Koning per extra-trein een bezoek brengen aan Soestdijk. Volgens de Zaanl. Ct. is het Czaar Peterhuisje te Zaandam uit handen van ;Z. M. onzen Koning overgegadn in die van den Keizer aller Russen. Naar het Utr. Dagbl. verneemt is de heer mr. P. Brooshooft benoemd tot hoofdredacteur der Locomotief te Sema- rang, in plaats van den als zoodanig afgetreden heer Scheltema. De heer Brooshooft zal in Januari a. s. naar Indië vertrekken. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde Maandag Willem Langelaan, als schuldig aan poging tot moord tp den agent Korfmaker, tot 8 jaar gevan genisstraf. De Hooge Raad heeft het cassatie-beroep van Domela Nieuwenhuis behandeld. Mr. S. van Houten voerde twee cassatie-middelen aanschending van artt. 211 en 206 van het wetboek van strafvordering in verband met de artikelen 1 en 5 der wet van 1830. Pleiter beweerde vervolgens dat hier geen sprake van hoon, smaad of laster tegen den persoon des Konings kon zijn, want dat alleen werden bedoeld het ko ninklijk huis en de koninklijke waardig heid. Den 13. December zal in deze zaak conclusie worden genomen. De Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië heeft per telegram de uitnoo- diging tot den Minister van koloniën gericht, om zoo spoedig mogelijk een twaalftal onderofficieren of zeer geschikte korporaals der bereden artillerie en een even groot aantal der vesting-artillerie naar Oost-Indië te zenden. Volgens het Regeeringsvoorstel tot wyziging van de kieswet-aangelegen heden zullen er de volgende nieuwe kiesdistricten zijn. De met cursieve letters gedrukte zijn de nieuwe: Groningen met 2 leden, Zuidhorn, Appingedam, Win schoten, Veendam, Assen. Emmen Leeuwarden, Harlingen, FranekerSneek, Heerenveen, Dokkum, Bergum, XVolvega, Steenwijk, Aleppel, Zwolle, Kampen, Ommen, Almelo, Enschedé, Deventer, Lochem, Zutfen. Deutichem, Reeden, Arnhem Eist, Nijmegen, Druten, Tiel, Wijk |bij' Duurstede, Eede, Amersfoort, Apeldoorn, Utrecht met 2 leden, Breuke- len, Hilversum, Hoorn, Enkhuizen, Alk maar, Helder, Amsterdam met 9 leden, Haarlem, Beverwijk, Zaandam, Haarlem mermeer, Leiden, Katwijk, Gouda, Bode- grave, Delft, Loosduinen, Schiedam, Rotterdam met 5 leden, Brielle, 's-Graven- hage met 3 leden, Dordrecht, Ridderkerk, Gorinchem, Sliedrecht, Middelburg, Oost burg, Goes, Ilontenisse, Zieriksee, Bergen- op-Zoom, Breda, Oosterhout, Zevenbergen, Waalwijk, Tilburg, Eindhoven, Helmond, Maastricht, Gulpen. Sittard, Roermond, Venloo, Weert, Boksmeer, 's-Hertogen- bosch, Vechel. Naar gemeld wordt zullen op ver schillende kantoren der posterijen, bij de te verwachten drukte op St. Nicolaas- avond, militairen hulp verleenen. De honden in Den Haag wil men in het vervolg voor de belasting laten meten. Hoe grooter het beest is, hoe meer zijn meester aan belasting zal moe ten betalen. Elke hond, die staande gemeten, bene den de 50 centimeter blijft, zal den eige naar f3 aan belasting kosten, boven die maat f 6. Voor de honden, die men voor de uitoefening van een beroep noodig heeft, wordt afslag tot op een derde ge geven. Door de oplettendheid van den stations-chef te Heivoort zijn de reizigers van trein 8, gaande in de richting 's Bosch Zondag aan een groot gevaar ontkomen. Onverlaten hadden namelijk kort vóór de komst van dien trein twee dwarsleggers over de spoorstaven gelegd en deze ge stut door twee piketpalen welke tegen de dwarsliggers waren bevestigd, terwijl een derde piketpaal tusschen de rails lag. De stations-chef, die op het geraas, dat hij hoorde op weg ging om te zien, wal er gaande was, bemerkte dat iemand over de afrastering klom, doch kon door de ingevallen duisternis niet zien wie het was. Daarop ontdekte hij den aanleg en had gelukkig de gelegenheid den weg vrij te maken, vóór dat de trein op de plaats van het gevaar was. Tengevolge der lage veeprijzen heeft de onderlinge slachterij te Steenbergen het vleesch met 10 cent per kilogram verlaagd. Aan de Daily News wordt uit Pest het volgende gemeld: Maandag den 21. werd Koning Milan verwittigd, dat een complot was ontdekt, welks aanleggers te Neusatz in Hongarije, te Cettinje en te Antivari zich bevonden. In deze plaatsen waren lieden omgekocht en ook in Servië waren samenzweerders. De hoofden zijn bekend, maar de namen der Serviërs worden niet openbaar ge maakt. Het plan was, zich meester te maken van den persoon des konings, terwijl hij in de bergen van Vranja op jacht was en hem naar Montenegro te brengen. Zoodra de koning het bericht had ontvangen, liet hij een extra trein bestellen en onverwacht kwam hij te Belgrado aan. Men zegt, dat hij zeer ter neergeslagen is en geestelijk en lichame lijk lijdt. Twee rechercheurs uit Neusatz zijn te Belgrado aangekomen. De ontdekking van eene samenzwering tegen den koning van Servië moet vooral te Weenen een onaangenamen indruk hebben gemaakt. Evenals in Bulgarije waren het Montenegrijnen, die voor de uitvoering van het complot waren aan geworven dat ongetwijfeld samenhing met de talrjjke complotten, die in Bul garije zijn aan den dag gekomen. De Temps dringt aan op vermeerdering van het Fransche leger. Wanneer de voorgestelde legerwet in Duitschland tot uitvoering komt, kan Duitschland 130,000 man cavallerie op de been brengen, terwijl de Fransche cavallerie, ondanks het hervormingsplan van generaal Boulan- ger niet meer dan 70,000 manschappen telt. En daarbij vormt Duitschland elk jaar 151,000 geoefende manschappen, terwijl dit cijfer in Frankrijk niet meer dan 117,000 man bedraagt. Volgens de Temps is het Fransche leger nog lang niet, wat het in vergelijking met het Duitsche moet wezen. Laten wij zegt het het blad dus zuinig zijn en elke geldverspilling vermijden, doch een flink leger van geoefende manschappen vormen. Dit is het ideaal der krijgkunst en het laatste woord van verstandige volkeren." De stad Valverde (7000 inwoners) in de Spaansche provincie Leon is door eene brand geheel verwoest. Geen per soonlijke ongelukken zijn te betreuren. Zondag a. s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den Heer Werner, van Amsterdam. De heer A. Visser, is met 23 der 27 uitgebrachte stemmen j.l. Zondag tot lid van den Kerkeraad der Ned. Israël, gemeente alhier gekozen. De levering van pekelspek, ten dienste der troepen-menages alhier, is door Hen minister van Oorlog gegund aan den heer O, Schuileman, a 50 cents per Kilo, terwijl de levering van rook- spek a 53 cents per Kilo aan den Heer Koert te Deventer, als minste inschrijver, werd toegewezen. De agent van politie 2e kl. J. Kreis- sel, benoemd tot gemeente-veldwachter te Zeist, treed heden als zoodanig in functie. Mejuffrouw F. J. Delincée, alhier, heeft met gunstig gevolg examen afge legd tot verkrijging der acte A, Middel baar Onderw., Engelsche taal. Door de rechtbank te Utrecht werd Maandag j. 1. uitspraak gedaan in de zaak tegen F. F., oud 35 jaren, tuinman ge boren en wonende te Amersfoort, en C. v. V., tapper, oud 52 jaren, geboren te Leusden, mede te Amersfoort woonach tig, beiden thans te Utrecht in verzekerde bewaring, eerstgenoemde beklaagd van diefstal van eene groote partij zilver, een stel juweelen, kleederen en andere goe deren, driemaal gepleegd, ten nadeele van den heer H. W. K., alhier begaan, en laatstgenoemde beklaagd van het heelen ven een groot gedeelte dier goederen. De rechtbank veroordeelde de 1. beklaag de tot 18 maanden gevangenisstraf en in de kosten, en sprak hern vrij van het bij dagvaarding ten laste gelegde, als zou bekl. de diefstal met braak hebben ge pleegd, als zijnde zulks niet bewezen. De 2e bekl. werd van het hein ten laste gelegde vrijgesproken, en door de rechtbank zijne invrijheidstelling gelast. In eene gisteren gehouden bestuurs vergadering der afdeeling Amersfoort van 't Utrechtsch genootschap voor Land bouw en Kruidkunde werd de heer B. F. Castendijk tot secretaris-penningmeester gekozen, Dezer dagen zal de laatste hand aan de voltooiing der restauratie van de Koppelpoort worden gelegd, door het aanbrengen, aan het hoofdgebouw, van het wapenbord, dat aan de Quellinus- school te Amsterdam is vervaardigd. Zaterdagavond ontstond brand in den winkel van den heer R., aan de Krommestraat. Men vermoed dat de brand is ontstaan in een snippermand onder de uitstalkast aanwezig, dat de vlam met de uitgestalde goederen in aanraking is gekomen en daardoor een zeer ernstig aanzien kreeg. Hoezeer de brand in weinig tijds door vereende hulp van de buren werd gebluscht, is de schade toch niet onaanzienlijk. Bij den heer H. C. A. Thieme, uit gever te Nijmegen, verscheen het le nummer der geschriften over sociale vra gen, uitgegeven van wege de Liberale Unie. In dit eerste nummer behandelt de heer Mr. A. Kerdijk een der vragen van den dag n.l. sde wettelijke beperking van arbeidsvrijheid en arbeidstijd voor kinde ren. jeugdige werklieden en vrouwen. Waar eene zoo belangrijke quaestie met oordeel en zaakkennis wordt bespro ken, de fouten der tegenwoordige maat schappelijke inrichting worden aange toond en den weg ter verbetering daar van wordt aangewezen, kan het niet anders of dit werkje zal vele koopers vinden. De lage prijs, slechts 10 cents, zal daartoe zeker veel bijdragen. Langdurig werd in de zitting van den gemeenteraad van Maandag gedebatteerd over de motie van den beer Huet, met betrekking tot de in de gemeente aanwezige mestverza- melingen. Tot goed begrip van de strekking dezer motie, moeten wij ons eene kleine uit weiding veroorloven. Toen indertijd besloten werd, de gemeentereiniging in eigen beheer te nemen, stond daarbij het sanitair belang op den voorgrond; men wilde in de kom der gemeeute beter voor de belangen der openbare gezondheid waken dan tot dusver mogelijk was geweest. In verband met de openstelling van den reinigingsdienst, ging den 20 Februari 1885 eeue aanschrijving van B. on W. uit, waarbij de opruiming van alle inesthoopen. die zonder vergunning bin nen de kom der gemeente gehouden werden, vóór 1 April 1885 verplichtend word ge steld. Natuurlijk stelde men zich niet voor, dat door deze aanschrijving alle mestverza- melingen er waren daarvan omstreeks 700 in de gemeente aanwezig als met een tooverslag zouden worden opgeruimd; men wilde met bedachtzaamheid te werk gaan. en wijk voor wijk de opruiming ter hand nemen. Dit werk heeft door langdurige ziekte van den vorigen commissaris vaa politie gerui- men tijd moeten stilstaan. Maar, afgeschei den hiervan, deden zich bij de uitvoering bezwaren voor, die aan B. en W. zoo over wegend voorkwamen, dat zij terugkwamen op de voorwaarden, welke aanvankelijk waren gesteld voor 't bekomen van vergunuiug tot het houden van een meslbak. Terwijl zij, in overleg met de gezondheidscommissie, hadden bepaald, dat voor 't verleenen der vergnnning als voorwaarde zou worden ge steld, dat de mest niet anders zou mogen worden bewaard dan in eene waterdicht ge metselde bergplaats, van harden klinkersteen in sterke trasmortol, weken zij daarvan al zeer spoedig af en gaven vergunning tot het bewaron van mest in houten bakken, mits deze eenmaal per maand werden geruimd. De gezondheids-commissie bezwaarde zich daarover in het verslag, dat zij aan den raad uitbracht over hare werkzaamheden in 1885, en de heer Huet was de tolk van hare bezwaren in den raad. In de zitting van 29 Juni jl. werd, nadat in de vorige zitting reeds een interpellatie over deze zaak door hem tot B. en W. was gericht, eene motie ingediend, om den raad in de gele genheid te stellen in dit geschil te beslis sen. Zij luidt aldus: „Do gemeenteraad, gezien het verslag om trent de werkzaamheden der openbare ge- zondheids-commissie „zich vereenigende met de zienswijze, daarin ontwikkeld; „verklaart het opvolgen van het advies der gezondheids-commissie in zake de mest- hoopen noodzakelijk." Deze motie kwam, na in de afdeelingen een punt van behandeling te hebben uitge maakt, in de zitting van gister in behande ling. Met warmte kwam de voorsteller, gesteund door den heer Groeneboom, op voor de ziens wijze der gezondheids-commissie, dat, wauneer de weg werd gevolgd, die door B. en W. ware ingeslagen, het groote doel, dat men met de invoering van de gemeente-reiniging en de opruiming der mesthoopen voor oogen had gehad, het tegengaan der verdere ver vuiling van den boden, zou worden gemist. uitsluitend op de sanitaire belangen mocht worden gelet, maar dat het Dagelijks Bestuur bij de uitvoering ook met de andere belan gen der ingezetenen, van wien velen den landbouw als neveubedrijf uitoefenen, had rekening te houden, werd nogmaals breed voerig verdedigd door den burgemeester, die door den wethouder Croockewit ter zijde werd gestaan. Een formeel bezwaar tegen de motie van den heer Huet, dat daarin niet duidelijk word aangegevon wat in deze behoort te geschieden, werd ondervangen door de indiening, aan het einde der discussie, van eene nieuwe motie door den heer Bake, waarin tevens werd aangewezen op welke wijze men de ingezetenen, die zich met den landbouw bezig houden, de schade zou kunnen ver goeden, die zij zullen lijden, wanneer de op ruiming der mestvaalten met kracht wordt doorgezet. Deze motie, voor welke do heer Huet de zijne introk, is van dezen inhoud „De raad spreekt als zijne meeniug uit, dat de nu toegepaste voorschriften ton eenenmale onvoldoende en strengere bepalin gen ten zeerste gewenscht zijn; dat daarbij onvermogenden, die door die bepalingen zouden worden benadeeld, in het gratis verkrijgen van mest der gemeente-reiniging zooveel mogelijk een aequivulent moeten viuden, en noodigt daarom B. en W. uit, voorstellen te doen, die hierin verbetering brengen." Deze motie word met 9 tegen 6 stemmen aangenomen. Als gevolg daarvan is dus eer lang de indiening te verwachten van eene voordracht tot herziening der betrekkelijke bopaling van het politie-reglement, ten einde door den raad zelf de voorwaarden te doen vaststellen, waaraan moet worden voldaan, om vorgunuing tot het bewaren van mest te bekomen. Voor de volledige discussion over deze zaak verwijzen wij naar het officieele verslag, dat binnenkort als bijvoeg sel van het U. D. wordt uitgegeven. De onlangs door den raad vastgestelde verordeningon op de tapperijen en logemen ten en op de openbare plaatsen, kwamen nogmaals ter tafel, naar aanleiding van een paar bedenkingen, die door Ged. Staten daartegen waren gemaakt. Om aan die be denkingen tegemoet te komen, is o. a. uit eerstgenoemde verordening verdwenen het verbod om te tappen aau verpleegden van liefdadige instellingen, die kenbaar zijn aan hunne kleeding. Die bepaling had reeds bij enkele leden van den raad bezwaar ontmoet. Ged. Staten brachten thans in herinnering, dat dit verbod oorspronkelijk was opgenomen in art. 454 van het ontwerp-strafwetboek, doch tijdens de behandeling daaruit gelicht werd, op grond dat er geen reden bestond om ter bescherming van weesjongens eu oude mannen, onder toezicht van liefdadige instellingen, eene bijzondere strafbepaling vast te stellen. Die bepaling kon dus niet worden toegelaten in eeue gemeente-veror dening, omdat zij in strijd was met den wil van den wetgever. Het le aanvullingskohier van den hoof- delijken omslag, dienst 1886, werd vastge steld tot een bedrag van f314,22'/j Het afwijzend advies van B. en W. op het verzoek van de Zuiderzee-vereeniging, om eene bijdrage in de kosten van het voorloopig onderzoek, vond bestrijding bij de heeren Huet en Scheltema. De groote meerderheid ging echter mode met het advies, dat de belangen der gemeente niet zoo direct betrokken zijn bij eene afsluiting der Zuiderzee, om het verleenen van eene bijdrage in de kosten van het onderzoek tq rechtvaardigen. Behalvo door den voorzitter, werd dit advies ook nog verdedigd door den heer Bake. Op het adres van den heer J. W. Putman Cramer, inspecteur van politie, om in het genot te worden gesteld der jaarwedde, ver bonden aan de betrekking van commissaris Het standpunt van B. en W„ dat hier nietvan politie, gedurende den tijd. dat deze

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1