Banketletters en St. Hicolaas. L. ROOKE, Advertentiën. en De Wed. D. VAN GELDER, TOMBOLA .,,j P. S. DE GROOT, C. OKHUISEN, I. J. COHEN. H. A. ROODESTEIN- HOF AMERSFOORT. Officieele Publicatie. ZIJNE ZAAK A Slothouwer Zoon, BOTERLETTERS, SI NICOLAAS, BAMETUAMMEN. Prima Eng. Gas Cokes prijs 40 CL Eener prachtige Collectie GOEDEREN, ST. NlttLAAS-BAOEAIIX. Tabak-, Snuif- en Sigarenhandel. Provinciale berichten. INGAANDE 1 DECEMBER 1886 ter OVERNAME aan. O Él V^/ Vele NOUVEAUTÉS A G. S. KLOKKE St. Nicolaas-Étalage PINKHOF, Dentist te Arnhem, Prima Grove Kacheikolen, Ondergeteekende lieeft de eer de ONTVANGST te berichten: j/^y bizonder geschikt voor VAN LOEVEZIJN. Singel bij de St. Andriesstraat. „BE iliir Diverse soorten SIGAREN in kleine nette verpakking zeer geschikt voor St. (tlGQUftS-CAQEftUX, door hem is waargenomen, is, conform bet adres van B. en W., besloten, dat voor de uitkeeriug ran het tractemeut geen reden bestaat, omdat den inspecteur juist wegens de ongesteldheid van den vorigen commis saris honorarium is toegekend. Echter is den heer Putman Cramer, als erkenning van de wijze waarop door hem de werkzaam heden van commissaris van politie werden waargenomen, eene toelage van f100 toege kend. Brie leden stemden tegen dit besluit. Be heffing van 50 pet. van het tarief voor vuur-, haven- eu tongeld, goedgekeurd bij kon. besluit van 1 Mei 1830, no. 3, is weder voor 1837 bestendigd. Be heer Bake herhaalde hierbij zijne vroeger reeds afge legde verklaring, dat hij alleen daarom zich hierbij neerlegde, en geen voorstel deed om tot eene andere regeling te komen, omdat het uitzicht bestaat, dat men nu spoedig tot eene definitieve regeling van deze zaak zal komen. Be heer F. Wesseling, die den 12 Becem- ber 1883 tot tijdelijk leeraar in de aardrijks kunde aan de inrichting voor middelbaar onderwijs werd benoemd, onder gehouden heid ook onderwijs te geven in de geschie denis, is thans, nu hij in dit najaar de acte van bevoegdheid tot het geven van les in laatstgenoemd vak heeft verworvon, definitief tot dio betrekking benoemd. Be behandeling van het prae-advies van B. en W. op het adres van den kerkeraad der Nod. herv. gemeente, met botrekking tot de kermis, is tot de volgende vergade ring aangehouden op voorstel van den heer Bake, omdat er bij het late uur geen ge legenheid meer zou zijn voor eene principieele discussie. Van den heor A. M. Tromp van Holst, majoor-commandant der dd. schutterij, werd de mededeeling ontvangen, dat hij eene schietbaan zal laten aanleggen op een terrein, behoord hebbende tot de voormalige hofstede „do Snoekheuvel" aan de Borresteinsche steeg, mot het doel die door de schutterij te doen gebruiken. Burgem. en Wcthoud. zijn gemachtigd het onderhoud van deze schiet baan op f 25 per jaar begroot voor rekening van de gemeente te nomen, terwijl hun is opgedragen, den heer Tromp van Holst dank te betuigen voor de belangrijke geldelijke opofferingen, welke hij zich in 't belang der schutterij getroost, met te kennen- geving, dat zijne veelvuldig aangewende pogingen ter bevordering van den bloei der Amersfoortscho schutterij door den raad op hoogen prijs worden gesteld. Be bcgrooting van de dd. schutterij werd van Ged. Staten goedgekeurd terug ont vangen. Een adres vau B. Schimmol c. s., allen stalhouders, voerlieden enz., verzookonde in 't belang dor veiligheid een lantaarn te plaatsen aan dou overweg van den spoorweg, die den Utroclitschen weg even voorbij den tol tegenover het r.-k. kerkhof snijdt, werd om prae-advies aan B. en W. verzonden. Eindelijk werd nog een afdruk ontvangen van een rapport der Maatschappij tot bevor dering van bouwkunst, over de vraag: welke eischen men dient te stelleu aan eene goede regeling van vakonderwijs voor handwerks lieden in de bouwambachten. Bit werd ter secretarie nedergelegd. Utr, Crl. Gisteren avond te omstieeks 8Va uur is een man wonende te Apeldoorn, aan de Koppelbrug alhier te water ge- loopen, doch spoedig door twee burgers gered. Beleefdelijk worden wij uitgenoodigd het volgende Adres aan het Bagelijksch Bestuur van onze Gemeente, thans, nadat zulks op gewone wijze ter kennis van geadresseerde Autoriteiten is gekomen, aan onze lezers mede te deelen. »Het bestuur van de vereeniging nFlehité", bekend met uwe voortdurende zorgen voor de instandhouding en verfraaiing van het stadsplantsoen, ontleent daaraan de vrijmoedigheid zich tot u te wenden met het verzoek, dat onder langs Monni kendam een wandelpad geopend worde. Baar ter plaatse wordt een zeer belang rijk overblijfsel van Amersfoort's roem rijk verleden, een merkwaardig, bijna ongeschonden gedeelte van de stadswal len aangetroffen. Brie zware, forsch gebouwde bogen trekken bijzonder de aandacht. Be middelste boog, over de beek gebouwd, bevatte vroeger een scholhek, om het instroomend water te keeren en den toegang tot de stad af te sluiten. Be beide andere bogen, links en rechts, maken het benedendeel uit van twee rijzige torens, bestemd om den middelhoog tegen den vijand te bescher men. In lateien tijd, toen er besloten werd een steenen overgang te metselen, werden die bogen aanmerkelijk verbreed. Beze merkwaardige bouw vertoont zich eeist in zijne volle beteekenis aan den beschouwer, die zich aan deszelfs voet bevindt. Indrukwekkend en schilderachtig tevens is dan het gezicht op die drie bogen, waarover de brug met de beide torens, waardoor als het ware een afge sloten geheel wordt gevormd. Be wande laar, die langs den gewonen weg Monni kendam betreedt, om hdt fraai uitzicht ter weerszijden van de brug te genieten, is zich ter nauwernood bewust, dat op die plaats een zoo belangwekkend over blijfsel uit vroegeren tijd te vinden is. Boor opening van een wandelweg bene den langs Monnikendam zal het plantsoen ongetwijfeld aanmerkelijk verfraaid wor den. Naar het schijnt, wordt slechts eene betrekkelijk kleine uitgave vereischl om die zaak tot stand te brengen." Met den inhoud van het hier medege deelde stuk kunnen wij ons volkomen vereenigen. Alles wat er toe bijdraagt, om de stad en hare omgeving, vooral het stadsplantsoen te verbeteren en te verfraaien, draagt in hooge mate onze goedkeuring weg. Gaarne werken wij, zooverre onze geringe krachten zulks veroorloven, daartoe mede. Er is voor vreemdelingen, die Amersfoort bezoeken en naar Amersfoort's merkwaardigheden vragen, behalve de O. L. V. Toren, het oksaal in de St. Joris-kerk, in den laatsten tijd het Museum, thans ook de Koppel poort, zóó weinig bijzonders aan te wij zen, dat wij van iedere gelegenheid ge bruik moeten maken, om in dien toestand verbetering aan te brengen. Het is waar heid, onze stad en haar prachtige omge ving zijn te weinig bekend. Zij woidt daarom door vreemdelingen bijna niet bezocht. Bat bezoek zal niet vermeerde ren, als wij er niet naar streven, het weinig belangrijke dat er gevonden wordt, te vermeerderen. Het openen van een wandelweg onder langs Monnikendam, over de beek, biedt daartoe een geschikte gelegenheid aan. Teiecht zeggen de Adressanten, dal de gewone wandelaar over de brug van Monnikendam niet vermoedt, dat daar ter plaatse zulk een schilderachtig, wij zouden haast zeggen, romantisch over blijfsel uit vroegere dagen gevonden wordt. Baar, aan den voet van de beek, die de stad instroomt, verheffen zich drie goed bewaarde bogen, een overblijfsel van de voormalige verdedigingswerken. Be middelste boog staat over de beek gebouwd. Rechts en links van die boog ziet men twee andere bogen, waarvan elk den voet van een slanken, rijzigen toren uitmaakt. Over die bogen werd later, ten behoeve der voorbijgangers, een brug gebouwd. Tot goede uitvoering van dat werk werden de oude bogen te smal bevonden. Zij werden daarom ver breed, gelijk uit het onderscheiden met selwerk zichtbaar is. Langs die bogen werd een zeer smal steenen brugje ge metseld, om ook over de beek een over gang te hebbeD. Hoog geboomte, ter weerzijde van de torens, voltooit het geheel. Te Arnhem wordt veel gebruik ge maakt van een geliefkoosden wandelweg, bekend onder den naam van boven over en onder langs. Door het openen van een wandelweg over de beek, onder langs Monnikendam, zouden wij iets dergelijks verkrijgen. Het schijnt wel, dat deze verfraaiing van ons plantsoen, zonder noemenswaar dige uitgaven, uitgevoerd kan worden. Op zeer eenvoudige wijze namelijk kan men gebruik maken van den bestaanden steenen overgang langs de bogen. Er woidt dan slechts vereischt, dat ter weerzijden van dien overgang ijzeren hek ken geplaatst werden, om van deneenen kant den toegang tot de bogen te belet ten, en van den anderen kant ongelukken tevoorkomen. Onderhethooggeboomle, een breed voetpad, aan de een en aan de andeie zijde van de beek, en de zaak is in orde. Er staat echter tegenover, dat in dit geval slechts zeer weinig van het schilderachtig gezicht genoten wordt. Men wandelt bijna onmiddellijk naast de bogen. Bat belemmert het uitzicht. Als van alle gebouwen geldt, men moet ook dit monument op eenigen afstand, hoe klein ook, kunnen bezichtigen. Ban eerst komt het tot zijn volle i echt, waar deert men den foischen buuw, bewon dert het schilderachtig geheel, herleven na eenige beschouwing lang vervlogen tij den, komen de geslachten van vroegere dagen, de groote en krachtige gestalten onzer voorvaderen weer voor den geest. Men denkt dan weer aan de broe ders van het St. Andries-klooster, die daai de juiste plek schijnt niet bekend, hun verblijf hadden, aan wie waarschijn lijk de naam van Monnikendam is toe te schrijvenaan den Hertog van Gelre, Reijnout, die in 1420 de stad kwam be legeren, in het klooster van St. Andries- kaïnp zijn verblijf hield, en door tus- schenkornst van den Overste van het klooster de stad trachtte te vermeesteren. Ban verrijst weer voor onze oogen de kloeke Frederik van Blankenheim, B. v. U., die, onderricht van alles, juist ter tijd met vijfhonderd man Amersfoort binnentrok. De Hertog week naar Gelderland terug. De broeders van St. Andrieskamp verlie ten hun woonplaats en vestigden zich in de Bukt. Dat de provincie Utrecht bij deze gelegenheid niet is verdeeld tusschen Holland onder Jan van Beijeren, en Gel derland onder Reijnout van Gelre, is voornamelijk aan het mislukken van dien aanslag op Amersfoort toe te schrijven. Latere tijden komen voor den geest. Een meer gecentraliseerd bestuur bevor derde vrede en eendracht. Met dankbare harten denken wij aan die onschatbare weldaad: de verbreeding van de bogen roept ons zulks in het geheugen. Dat alles komt tot zijn recht, als er op klei nen afstand van dienzelfden overgang een smal houten of ijzeren brugje gebouwd wordt. Van den kant van het Heeren- sti aatje behoort de brug een weinig meer ruimte te hebben. Zulks kan gemakke lijk door een kleine cirkelvormige ver breeding gevonden worden. Dat zal vol strekt geen misstand vei oorzaken. Deze wijze van uitvoering zou, gelijk van zelve spreekt, op eenige meerdere uitgaven te staan komen. Maar dan ook was de zaak behoorlijk in orde, tot ieders tevreden- heiden tot groote verfraaiing van het plant soen. Had men d ai vreemdeling de thans gerestaureerde Koppelpoort laten bezich tigen. men kon hein daarna naar Mon nikendam boven over en onder langs ge leiden; wij houden er oris verzekerd van. dat ieder bezoeker er vei wonderd van zal zijn, dat onze stad in bezit is van Monumenten uit den ouden tijd, als geen enkele stad van Nederland kan aanwij zen. Van ganscher harte hopen wij, dat het ijverig Bestuur onzer gemeente ter men moge vinden, om aan de zaak ge volg te geven. Maandagavond werd door den Ma joor, kommandant der d.d. Schutterij alhier, voor het front van het kader en de daartoe opgeroepen brandwacht, aan den tamboer V. Bos het eereteeken uit gereikt voor fangdurigen en trouwen dienst; genoemde tamboer werd tevens eervol uit den dienst ontslagen. Na afloop van het getuigenvei hoor in zake het paling-oproer te Amsterdam, nam de advocaat-generaal mr. Jolles gisteren namiddag zijn requisitoir eri be toogde, dat, al was aan te nemen dat de beschuldigen in opgewondenheid hebben gehandeld, opgeruid als zij waren door de groote woorden eener woelige pai tij, aan de andei e zijde de handelin gen dezer lieden indirect de oorzaak waren van de ontzettende gebeurtenissen op Maandag 20 Juli, waarbij zoo menig, wellicht onschuldig slachtoffer viel. Het openbaar ministerie eischte tegen A. Schorieville, 11. Faille, J. Heeren en Maria Potters, ieder 12 maanden, de tweede en vierde bovendien eene boete van 8 gulden, H. H. Staneke, F. C. Dornrna, J, Pietersen, D. Berks en C. J. Fontijn ieder 15 maanden, W. van Beesten (in aanmerking genomen vroeger door hein ondergane gevangenisstraf van meer dan een jaar) 18 maanden, Petronella Heinsius 9 en hare dochter P. J. J. Schólten 6 maanden. Voor den beschuldigde Mater werd vrijspiaak gevraagd. De pleidooien hiei na door de advocaten Leoni, Caroli Simons en Weening ge voerd, lokten menigmaal een traan uit de oogen van enkelen der beschuldigden. Utrecht. De welbekende kwartjes vinders, brachten j. 1. Zaterdag weder eens een bezoek aan deze gemeente, doch werden gelukkig spoedig door de politie ontdekt en feu minste voor dien dag onschadelijk gemaakt. Het klinkt bijna ongeloofelijk en toch is het waar, dat niettegenstaande er reeds hei haalde ma len, van verschillende zijden tegen de praktijken dier lieden werd gewaarschuwd er toch nog steeds een groot aantal personen, vooral buitenlui, woiden ge vonden, die zich door zoo'n kwartjesvin der meestal als landbouwer of veekooper gemaskeerd, laten verschalken en het gepleegde bedrog eerst dan ontdekken, wanneer zij óf eenige rijksdaalders armer zijn geworden óf wel al hun geld hebben verspeeld. In de Biltsche Grift alhier werdjl. Maandagavond het lijk gevischt van een 8-jarig meisje, kort nadat het aldaar spelende te water was geraakt. Twee jongentjes die haar in het water zagen liggen konden haar niet redden, doch riepen om hulp. Voordat deze echter koride worden verleend was het reeds te laat. Ook weid Dinsdagmiddag in eene sloot langs den Blauwkapelsche weg, onder de Gemeente Maartensdijk, het lijk van een manspersoon gevonden waar in men dat van den heer C., alhier woon achtig, meende te herkennen. In hoeverre in deze 3ari een ongeluk moet worden gedacht is nog niet bekend. Hoogland. In den tuin der pastorie van de R. Kath,. gemeente alhier, staat een perzikboom die voor de tweede maal niet alleen veel bloemen draagt, maar zelfs vruchten, waarbij er zijn ter groote van eenen nootdat is zeker wel het sprekendst bewijs van dit hoogst zeld zame, warme najaar. Scherpenzeiil. Gisteren geraakte het paard van E. S nabij deze gemeente, bespannen voor een mestwagen op hol. De berijder liet zich achter van den wa gen afzakken maar hield de leidsels goed vast, de wagen kwam daarna tegen een boom terecht en werd in stukken gesla gen, de voerman bekwam geen letsel maar kwam met den schrik vrij. Barncvelti. Voor eene op te richten chr. school alhier is ruim f3000 inge zameld. In de jl. gehouden raadsvergadering is o. a. besloten te voldoen aan het ver zoek van ingezetenen uit Voorthuizen, om aldaar een arrestantenhuis te doen bouwen, met het oog op de vele passan ten, enz., waardoor veel last veroorzaakt wordt. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan JOHANN GOTTFRIED BLANKENBURG en zijne rechtverkrijgen den voorwaardelijk vergunning is verleend om eene slachterij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Varkens- markt, wijk A, no. 31, kadastraal bekend onder sectie E, no. '1773. Amersfoort, den 29. November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgen)eest er, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen geachten Vader en Behuwd- Vader, den WelEd. Heer k. DE ROOIJ, betuigen wij onzen liartelijken dank. N. VAN REESde Rooij. A. VAN REES. Amersfoort, 30 Nov. 1886. j vergoeden wij voor de ten onzen kan- toregestorteGKUDENilRÉPOSITO Met 1 dag opvragens 2'/a%. Voor 1 maand vast 3%. 3 maanden vast 4%. MARKTBERICHT. Nijkerk, 29 Nov. Tarwe f6.00 a f7.Boekweit f5.S0 a f 6.20. Garst f 5.— a f6.00. Havei 1 4.20 a 4,80. Duivenboonen f 7.a f7.40. Rogge fö.00 a f5.30. Boter f0.90 a f 1.05. Eieren 5 a 6 cent. Schrammen 8 stuks f 14.a f 16.Biggen 122 stuks f 5.a f 7.Runderen 255 stuks f50. a f190.Schapen 28 stuks f8 a f 16. Door OMSTANDIGHEDEN biedt de ondergeteekende Heden overleed onverwacht, na langdurig lijden, onze beminde Zuster en Behuwd-Zuster, UUCRETIA PETROSEILA, in den ouderdom van vier en zestig jaren Vit aller naam, P. HONDIUS Tz. Amersfoort, 2S November 1886. zonder nieten, prachtige prijzen, 50 ets. per lot. zeer geschikt voor St. Sicolaas- /;x, cadeaux. Eangestraat, A No. 16. Alle werken door Gebr. KOSTER, Gebr. COHEN, BOLLE en buitenlandsche firma's voor verminderden prijs aange boden, worden voor denzellden prijs zonder onkosten op jaarrekening geleverd door ALGEIYIEENE BINNEN- EN BUITENLAND SCHE BOEKHANDEL. alles eerste kwaliteit, bij KAMPSTRAAT. bericht het geëerde publiek dat zijn GEREED is. vertoeft a. s. DIN'SHAG te AMERS FOORT. Van 10II ure spreekuur in het Hotel MULLER. prijs 62 et. per HL. Franco thuis bezorgd 65 Salon Stukken 70 j i per 32 KG. bij hoeveelheden van minstens 10 mud tranco thuis bezorgd; bij mindere hoeveelheden 5 Ct. per mud extra voor thuis bezorgen. Verkrijgbaar bij Magazijn MUURHUIZEN tegenover het Ziekenhuis. ijfgggjjg** De ondergeteekende bericht aan haar geëerde begun- sw50^ stigers en stadgenooten dat van heden af bij haar te verkrijgen zijn Mij minzaamst aanbevelende tecken ik mij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2