Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. den internationalen liefhebbers-wedstrijd, die dan ook zeer belangrijk beloofd te worden. Door den storm, die Woensdag woedde, is eene branderij aan het Slootje te Schiedam voor een groot gedeelte van haar dak beroofd. Een paar boomen aan den Rotterdamschen dijk werden ontworteld en kwamen in hun val terecht op de daken van een paar aangrenzende woningen, die daardoor nog al schade leden. Nog op andere plaatsen werden boomen uit den grond gerukt, terwijl vele pannen van de daken werden ge slingerd en enkele schoorsteenen naar beneden storten. Persoonlijke onheilen kwamen niet voor. In het schoollocaal aan de Nieuwe Schoolstraat te 's Hage is Woensdag- voormiddag een stuk ijzer, dat van het dak was gewaaid, door de ruiten naar binnen gedrongen, echter zonder eenig letsel aan de scholieren toe te brengen. Ook te Amsterdam woedde de storm uit het zuid-westen hevig. De lucht was onheilspellend grauw, en met kletterend geweld zweepten de regenvlagen tegen de vensters. Schoorsteenen, lantaarn palen, boomen, telephoondraden hadden 't hard te verantwoorden, en op menige plaats zijn ze voor de kracht van den storm bezweken. Op de Ulrechtsche straat bij de Prin sengracht werd van een huis een gedeelte van de boïenlijst van een gevel afge rukt, dat op het hoofd van een meisje neerkwam en haar verwondde. In het Muiderbosch kreeg een tramkoetsier een vrij stevigen tak, door den wind van een boom afgescheurd op zijn neus. liet toppunt van geestigheid voor een deel onzer universitaire jeugd schijnt, sedert het gebeulde met de Nieuwe Kerk te Amsterdam, te bestaan in het bespotten van dr. Kuyper, c. s. en van de Vrije Universiteit. Ten minste bij een optocht, door studenten van Utrecht ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest gehouden, maakte een en ander weder een der «aantrekkelijkheden" uit van den stoet. Daargelaten, of zulke voor stellingen werkelijk geestig zijn, een geestigheid mag nooit kwetsen, en dit doet deze, onzes inziens, in hooge mate. De zaag, waarmede een der punthoedige Calvinisten gewapend was, herinnerde, behalve aan wat zij in den geest der vertooning moest voorstellen, bovendien sterk aan het «afgezaagde" der ui. (Tijd). Op den Ilollandschen IJzeren Spoor weg zullen met 1 Januari 1887 worden ingevoerd abonnementen le klasse, geldig op alle lijnen door de Maatschappij ge ëxploiteerd (met uitzondering van de tramwegen), voor den prijs van vijfhon derd gulden, voor een geheel jaar. In de Donderdag j.l. gehouden ver gadering van Het Ned. Rundvee-stam boek te Amsterdam, viel een alleraardigst incident voor. Terwijl men bezig was druk te discussieeren over de contributie komt een boertje de vergadering binnen. Zijn blauw linnen kiel, gedraaide stok met een riem, stempelen hem tot een veekooper wat later ook bleek. Zijn vol. bol gelaat omgeven door een ringbaard, zijn hoog voorhoofd dat bijna in den nek eindigde gaven hem een goedig voor komen. De broek was ongeveer 2 dM. aan de pijpen omgeslagen. De klompen scheen hij aan de deur gezet te hebben. De man kwam blijkbaar om de lreeren eens flink de waarheid te zeggen, al drukte zijn zenuwachtig glimlachen geen boosheid uit. Aan den ingang werd eerst een groot glas bier in één - teug geledigd en toen ging het op de sokken er op los tot bij de bestuurstafel. De rechterhand gebogen in dreigende houding naar voren, kwamen de onmo gelijkste volzinnen er uit, als op de ten toonstelling te Alkmaar ben ik tweimaol bekroond ik ben veekooper en korn op alle markten tweimaol bekroond met goud en iedereen kent me, ik koop overal veel dat is geen behan deling ze betaole f3land bouw daor in den hoek zit er nog wel een die me kent... ik zeg 't is een schandaaldrie gulden zie meheer dat wou ik nou maar eens even zeg gen De vergadering was overbluft. Er was geen woord tusschen te krijgen, en toen de man even ophield haastte de voorzitter zich hem naar de Maatschappij van Landbouw te verwijzen die hier niet vergaderde.Schoorvoetend en glimlachend bij zichzelf prevelend, ging het boertje terug naar de achterzijde der zaal, terwijl hij zegevierend de een en ander aanzag en met gebaren zijn meening duidelijk trachtte te maker,. Uit de kracht der gewoonte riep een der aanwezigen waar is de kastelein Plaats nemende probeer de hij aanhou dend zijn buurlui deelgenoot van zijn verbolgenheid te maken. Het aanhoudend st kalmeerde hem wat. De hilariteit over dit komisch intermezzo was groot. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving dezer dagen voor ge noemd gesticht van den heer B. eene gift, groot f 1000, vermaakt door eene «varladea wtazenvriendin. Het komt langzamerhand in de mode om dames-commissiën in te stellen, be last met het toezicht op het lager onder wijs, ten einde de plaatselijke commissiën van toezicht zooveel noodig bij te staan. Reeds in verscheidene kleinere gemeenten is men daartoe overgegaan. Dezer dagen besloot ook de Gemeenteraad van Idaar- deradeel tot het instellen van zoodanige commissie in alle dorpen onder die ge meente. Het lijdt geen twijfel of het toezicht zal nu wel beter worden. De dames toch steken gaarne haar neusje in alles en zullen niets onopgemerkt voorbij laten gaan. Maar of de onderwijzers er wel erg mee ingenomen zullen zijn, be twijfelen wijEn of ook het onderwijs er mede gebaat zal worden, is ook een vraag, die wij maar niet zoo dadelijk be vestigend zouden willen beantwoorden. (H. Cf.) Te 's Gravenhage is overleden in den ouderdom van ruim 63 jaar, de heer W. C. baron Snouckaert van Schauburg, thesauiier des Konings en controleur- generaal over personeel, materieel en administratie der departementen van 's Konings hofhouding. Omstreeks middernacht van Woens dag en Donderdag trachtte het Nederl. stoomschip Stella te IJmuiden binnen te komen, doch door de hooge zee mislukte dit en strandde het circa 300 meter be noorden de noordpier. Donderdagochtend tusschen 7 en 8 uur werden de opva renden door de reddingboot gered. De redding geschiedde bij vliegend storm weder in twee tochten. De Stella is nog dicht, en zit voor het oogenblik nog vei lig; daar het schip bij hoog water ge strand is, zit het zeer hoog en bestaat er hoop het af te brengen. De Bulgaarsche regeering heeft in een schrijven aan de Mogendheden verklaard, niet van den Mingreliër gediend te zijn. Elk ander Vorst door de Mogendheden voorgesteld zal gekozen worden, mits het geen Russisch onderdaan of beter ge zegd een werktuig in de hand des Cza- ren is. Goblet, door den president der Fran- sche republiek met de vorming van een nieuw ministerie belast, schijnt daar mede na lang zoeken te zijn klaar ge komen. Naar van verschillende zijden wordt gemeld zullen heden de namen der nieuwe ministers in het Journal Offlciel worden genoemd. In de couloirs der Kamer van afgevaardigden is door zekere Beffler een moordaanslag gepleegd op de afgevaardigde Germain Casse. De dader werd met den dolk in de hand gevat. In Ierland worden tegenwoordig door de Nationale Liga de pachtgelden, die de pachters willen betalen in ontvangst genomen en door deze aan de landhee- ren aangeboden. Weigeren deze met de sommen genoegen te nemen, dan worden die gelden aangewend tot ondersteuning der uit hunne hoeven verdreven pach ters. De Aartbisschop van Dublin heeft deze handelwijze goedgekeurd en ook Gladstone zal in het Lagerhuis deze ge dragslijn der Ieren verdedigen. Waar schijnlijk zal daardoor de regeering nog op hare dwangmaatregelen terugkomen. Te Gent is Dinsdag morgen in de ge vangenis op de Coupure een opstand uit gebarsten onder de militaire gevangenen. Vijf gevangenen hebben de ruiten ge broken van het werkhuis, waarin zij werktenzij hebben de kachel omver geworpen en twee weefgetouwen aan stukken geslagen. Zij waren zoo opge wonden, dat een bewaker verplicht ge weest is een pistoolschot in de lucht te lossen om hun schrik aan te jagen en dat men genoodzaakt werd brandspuiten te gebruiken en hen goed te besproeien, om hen tol bedaren te brengen. De Beiersche afgevaardigden in den Rijksdag werden Donderdag, toen zij den avond bij den Beierschen gezant doorbrachten, door den prins-regent van Beieren aangespoord mede te werken tot spoedige afdoening van het ontwerp- legeiwet, in den zin der regeering. Het gold het welzijn van Duitschlands en Beierens volk, dat hij zoo lief heeft. Op het antwoord van Frankenstein, dat het wetsontwerp nauwgezet onderzocht zou worden, ook reeds om de financieele be langen, zeide de Prins-regent, dat hij deze belangen zeer gewichtig achtte, maar dat zij bij hoogpolitieke vraagstuk ken niet den doorslag mochten geven. O'Donovan Rossa de bekende leider der Fenians te New-York is nu door die broederschap voor een verrader en een oneerlijk man verklaard en om die reden door haar uitgestooten. Omtrent de Pondo's en hun opperhoofd Umqikela meldt de Zuid-Afrikaan van 11 November, dat de regeering aan dat hoofd een ultimatum zond, hetwelk ver goeding eischt van den inval in Xesibe- land, opheldering van de tegenwoordige houding der Pondo's en bevredigende verzekeringen voor het toékomstige goede bestuur van het land, en hem aanzegt, dat de gevolgen van een onbevredigend antwoord bij hem zullen berusten. Een telegram uit Kaapstad van 9 November voegt daaraan toe»Het ultimatum der regeering aan Umqikela is gisteren door twee Kaapsche scherpschutters te paard van Fort Donald naar Umfundisweni ge bracht. Eenmaal hielden de Pondo's ze tegen, maar des avonds keerden ze veilig terug, na afgifte der depeche, die langs een ander kanaal van Umfundisweni verder werd gezonden. Berichten, heden laat uit Pondoland ontvangen, houden in, dat het ultimatum behoudt eischen om eene behoorlijk geschreven opheldering van den strooptocht, onlangs in koloniaal gebied ondernomen, waarborgen voor de toekomst en eene vergoeding in vee. Umqikela heeft intusschen zijn besluit te kennen gegeven, dat hij niet vechten, maar Pondoland aan de rijks-regeeririg overdoen zal." Door Z. M. den Koning is benoemd tot Ie luit. de heer H. L. A. Mathon, 2e luit. bij 't escadron ordonnancen, al hier in garnizoen. Onze stadgenoot, de kapitein van het Indisch leger P. A. Ouwens, zal den 3 Januari a. s. per stoomschip Utrecht, met een detachement suppletie troepen naar Oost-Indië vertrekken. Er circuleert hier ter stede een adres aan den gemeenteraad, waarin in stemming wordt betuigd met het ver zoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, tot afschaffing der Kermis. Dinsdagavond werd eene vergade ring gehouden door de vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, afdeeling Amersfoort, welke vergadering hoofdzakelijk aan de verkiezing van Be stuursleden gewijd was. De heer M. van den Berg had de stad metterwoon ver laten voor hem moest dus een plaats vervanger zijn. Verder was Ds. J. J. de Visser, volgens de bestaande rooster, aan de beurt van aftreding. De leden dier Vereeniging waren wel ietwat verrast, toen zij op het convo catiebiljet vermeld zagen: »De heer van Holthe treedt af." Daar deze heer eerst in 1887 aan de beurt van aftreding was, had klaarblijkelijk eene verschuiving van aftredenden plaats gehad, hetgeen r.iet anders dan aan eene wijziging van den bestaanden rooster, door het Bestuur kon worden toegeschreven. Tot de verkiezing overgaande werd van het dubbeltal, bestaande uit de hee- ren Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck en G. van den Burg, dat voor de vacature van den Berg gesteld was, de heer Van Asch van Wijck gekozen, met 9 van de 12 stemmen. Voor de vacature van Holthe waren gesteld de heeren Jhr. E. J. van Holthe en J. D. Struve. Eerst genoemde werd herkozen met 10 van de 12 stemmen. Nog dit jaar zal een nieuwe Hoofd onderwijzer gekozen woiden in de plaats van den heer Grüneveld, die naar Zet ten gaat. Oranjevaan. Alhier heeft zich een commissie gevormd, tot het houden van Lezingen voor katholieken. Deze week circuleerde een lijst ter teekening bij de katholieken, uitgaande van de R. K. kiesvereeniging uReclit voor Allen" alhier, tot het hou den eener lezing van Dr. Schaepman. De inteekening heeft vrij wel aan de verwachting beantwoord, zoodat men spoedig de eerste lezing in eigen kring kan verwachten. Donderdag 8 Dec., keerde in deze gemeente terug een detachement van het escadron ordonnancen, ter sterkte van 2 officieren, 57 onderofficieren en manschap pen en 62 paarden, dat voor eenigen tijd naar Zulfen vertrok, tengevolge van het ontstaan eener niet-besmettelijke ziekte onder de paarden. De stal die tot ver blijf diende, is geheel gezuiverd en op nieuw bevloerd. Woensdagmorgen wachtte een 50- jarige bruid te vergeefsch op haar 28- jarigen bruidegom, ten einde haar naar het echtaltaar te voeren. Waarschijnlijk is de jonge man tot andere gedachte gekomen. Tot nu toe liet hij nog niets van zich hooren. Tengevolge van den storm, die ook hier ter stede, jl. Woensdag en Donder dag woedde, werden de daken der Kerk van de oud-bisschoppelijke clerezie en van het gebouw, waarin de Vrije Ger. gemeente hare oefeningen houdt, bescha digd. Aan den hoek van Davidshof, nabij de algemeene begraafplaats werd eene acacia, aan den hoek van de Oliesteeg en de Kleine Koppel een kastanjeboom door den wind omver geworpen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis een konijn 7 jongen heeft geworpen, allen zonder ooren. Eergisteren zijn door de politie wederom drie gesignaleerde personen, in een tapperij alhier aangehouden, en naar het huis van bewaring overgebracht. Gisteren middag werd door den bestuurder van een wagen, beladen met planken, een glasruit in den winkel van de weduwe W. alhier stuk gereden, zon der gelukkig verdere schade aan te richten. 323ste STAATSLOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 8 en 9 Dec. (600 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f ÏOO. No. 8779. Prijzen van f30. 723, 742, 757, 774, 775, 3403, 3406, 3500, 3521, 3545, 3596, 8701, 8726, 8782, 8792, 8827, 8829, 8857, 9849, 9877,9913,10306, 10314,10331, 10336, 12512, 12576, 12582, 14705, 14720, ,14769, 14790, 14846, 14861, 14872, 15635, 15664, 15680, 15684, 19034, 19091 en 20569. Te zamen 43 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 2023 Dec., 36, 2528 Jan., 14, en 812 Febr. Utrecht. In de jl. Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, kwamen o.a. ook weder aan de orde voorstellen betreffende de herziening der verordening regelende het lager onder wijs en de daarmede in verband staande schoolgeldheffing. Allereerst werd ver worpen de motie van orde door den Voorzitter in de vorige vergadering ge bracht, doch waarover toen de stemmen hadden gestaakt, terwijl daarna, na een zeer uitvoerig debat, Art. 1 der voor gestelde verordening, luidende: «Vanwege de Gemeente wordt lager onderwijs gegeven in scholen, welke naar den omvang van het onderwijs en het bedrag der schoolgelden in vijf soorten worden verdeeld," werd aangenomen, zoodat in deze Gemeente het aantal soorten van scholen weder met één wordt vermeerderd. Vervolgens kwam in behandeling Art. 2 regelende het aantal scholen van iedere soort, doch "ook hierover konde men het niet eens worden, ook niet nadat een viertal amendementen waren voorgesteld, zoodat na sluiting der discussiën bij stemming over een dier amendementen de stemmen staakten en de verdere be handeling van dit Art. werd verdaagd tot eene volgende vergadering, De Utrechtsche Kiesvereeniging heeft tot candidaat voor den Gemeente raad alhier gesteld, den heer Dr. P. Templeman van der Hoeven en zulks nadat de heer Van Eeden had te kennen gegeven eene eventueele benoeming niet te zullen kunnen aannemen en Prof. Mo lengraaf! verzocht had orn ditmaal niet in aanmerking te mogen komen. Door de politie alhier werden aan gehouden twee knapen, de een 12, de andere 14 jaren oud, als verdacht op den Jutphaascheweg aan een schipper, die te veel vergunning had gebruikt en daar door niet instaat was zijn weg te vervol gen, eenig geld en diens zilveren horloge te hebben ontvreemd. Het geld werd door deze veelbelovende knapen grootendeels verteerd en het horloge achter een boom langs den weg verstopt, waar het later werd teruggevonden. Driebergen. Vanwege de afdeeling Wijk bij Duurstede van het Genootschap voor landbouw en kruidkunde zal den 18 Januari 1887 alhier eene keuring van hengst- en merriepaarden worden gehoudenvoor zooveel de hengsten be treft in de stalling van het logement «het wapen van Driebergen," en de mer- riën in de stalling van het logement »de Prins van Oranje." De volgende prijzen worden daarbij uitgeloofd: Voor hengsten, geboren in '1884 of vroeger, f50. Voor hengsten, geboren in 1884, f30. Voor veulen-merriën, geboren in 1883 of vroeger, drachtig of met haar veulen van de vorige dekking, eerste prijs f35, tweede prijs f20. Voor meiriën, geboren in 1883 of vroeger, eerste prijs f30, tweede prijs f 15. Voor spannen paarden ("beide paarden van hetzelfde ge slacht), van 4 tot 6 jaar oud, eerste prijs f30, tweede prijs f20. De aangiften worden ontvangen op den dag der keuring van af des voormiddags 9 tot 10 ure: wat de hengsten aangaat in het logement sliet wapen van Drie bergen," en wat de andere paarden be treft in het logement »de Prins van Oranje." Sclierpenzecl. De Raad dezer ge meente vergaderde op Woensdag 8. Dec. 1.1. Aan de orde was het onderzoek der ingeleverde geloofsbrieven van het op 24 Dec. '86 verkozen lid van den Raad de Heer J. Meijer Drees, welke brieven werden in orde bevonden en besloten tot toelating. Wordt besloten tot herziening der verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd en het invoeren eener verordening op de openbare middelen van vervoer. Het adres van C. Blanken en S. van Bennekom, om subsidie van Gemeente wege voor hun ingevoerde omnibus- dienst wordt tot een volgende vergade ring uitgesteld. Het plan eri de teekening van een op te richten Gemeentehuis en veldwachters woning wordt goedgekeurd. Barncveld. Bij de alhier op den 9 dezer gehouden herstemming voor Pre sident-kerkvoogd tusschen de heeren Jan ten Ham, die gedurende 16 jaren die be trekking eerlijk en trouw heeft waarge nomen, en den heer J. Zegers, werd laatstgenoemde gekozen met220stemmen. Ten Ham verkreeg 158 stemmen. De kantonrechter van H ,in Noord- Brabant, zal binnenkort moeten beslissen of het woord «liberaal" behoort tot de smaad- en scheldwoorden, in het nieuwe Strafwetboek als strafbaar aangewezen. In Noord-Brabant geldt «liberaal" voor alles wat laag en gemeen is. Iemand nu die onlangs voor liberaal werd uitgekreten, liet daarvan proces-verbaal opmaken. Een zekere Alexander Jacques te Amsterdam, die franc-tireur was in den Fransch-Duitschen oorlog, heeft zich thans onder behoorlijk toezicht tot vasten gezet. Ook hij beweert een wonderdrankje te hebben, dat honger en dorst zal weren. Hij heeft zich niet voor een be paalden tijd verbonden, maar gelooft het langer uit te houden dun Succi. Evenals deze is hij van plan dagelijksch lichaamsbeweging te nemen. Een boer en eene boerin, die van buiten gekomen waren om in den Haag Sinterklaas te vieren, traden een winkel binnen, gelegen aan den hoek van een straat met een zijmuur, waarop eene menigte aanplakbiljetten door sprekende kleuren de aandacht trekken. Op de vraag van den winkelier, wat er van hun dienst was, antwoordde de buitenman, dat hij twee kaartjes begeerde, één voor zijne vrouw en één voor zich. De winkelier vroeg verbaasd, wat hij met die kaartjes bedoelde, waarop de boer leukweg antwoordde: om de dikke dame te zien, wier portret buiten aan den muur geplakt was. De winkelier begreep nu eerst, dat het boerenpaartje was afgegaan op de prent van de kolossale dame met lange haren, die als reclame voor Mad. Allen's bevordering van den haargroei dienst doet. Ei-ontploffing. De heer Bauer, ambte naar aan het Peabody-museum te Yale, in Amerika, onderzocht dezer dagen ver scheidene struisvogel-eieren, die men uit Afrika had laten komen, toen een dier eieren eensklaps, als een dynamietbom, met donderend geknal uit elkander vloog, waardoor de geleerde heer bewusteloos tegen den grond smakte. Het ei was op reis bedorven en er had zich een gevaarlijk en onwelriekend gas in opgehoopt, dat de ontploffing veroor zaakte. Toen Bauer weder tot bewustzijn kwam, bemerkte hij dat hij verscheidene, wel niet gevaarlijke maai- toch pijnlijke, verwondingen had bekomen. Hij kwam er evenwel nog gelukkig af, want hij had best het gezicht kunnen verliezen, als hij niet bij zijne poging om een gaatje in het ei te boren, het vooraf in een servet had gewikkeld. De muren van de zaal waren bedekt met alles behalve geurige stukken en brokken, en de geleerde was genoodzaakt het hoofd met zeer scherpe middelen te wasschen ten einde de vieze stoffen te verwijderen, die in zijn haren waren ge komen. Het ei woog anderhalf kilo en de schaal er van was zód hard, dat men een hamei- zou hebben noodig gehad om die te bre ken. Voor heeren nihilisten en dergelijke liefhebbers is het een buitenkansje te vernemen, dat bedorven struisvogel-eieren evenveel dienst doen als dynamiet. Daar hebben zij zeker nooit aan gedacht. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort,. Geboren 4 Dec. Albertus, z. van Jacobus van Wessum en Margrietlia Wakelkamp. 5 Dee. Johanna, d. van Johan Vruchterman en Adriaua Gouw. Alijda Everarda, d. van Arie de Wijs en Johanna van Wagenin- gen. 8 Dec. Hendrikus Johannes Ber- uardus, z. van Theodorus Wilhelmus Bonte en Johanna Geertruida Cornelia Hebing. Petrus Paulus, z. van Peter Leenen en Gerarda Kuijer. Gehuwd 8 Dec. Marinus Cornelis van der Schot en Johanna van Egdom. Matthijs van Colmjou en Leentje van Dijk huizen. Overleden 3 Dec. Pieter van Rijk 1 d. 4 Dec. Maria Margaretha Kronenburg 74 j. wed. van Johannes Geijtenbeek. 5 Dec. Hermanus van der Veer 75 j., echtg. van Geertruida Rodestein. Gijsje Zwanenburg 73 j., wed. van Gerrit van Zuilen. 6 Dec. Rijkje Citteur 4 m. Cornelis Spijker 3 m. 8 Dec. Wilhelm van Eist, 68 j wedr. van Johanna Brits. Bunschoten. Geboren 6 Dec. Grietje dochter van Arian van Diermen en Willempje Duijst. 9 Dec. Cornelia dochter van ltikkert Los en Maria Heinen. Overleden 5 Dec, Cornelis Niezen weduwn. van Francijntje Hartog oud 71 jaren. 7 Dec. Gijsbert ter Haar ongeh, oud 19 jaren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2