NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 100. Woensdag 15 December 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Z\j, die zich tegen 1 Jan. a. s. abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschonende nummers GRATIS BINNENLAND. Feuilleton. THEA. EBSFOORTSCIE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag advertentien: Van 1G regels 0,40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De vorstelijke familie Waldeck- Pyrmont wordt op het Loo verwacht. Te Schiedam heeft zich eene com missie gevormd, om den verjaardag van Z. M. den Koning op feestelijke wijze te vieren. Bij Kon. besl. is benoemd tot hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de verloskunde en de leer der vrouwen ziekten, dr. H. Treub, arts, adsistent in het ziekenhuis van voornoemde univer siteit. De heer Elout van Soeterwoude maakte in de Standaard bekend, dat hij wegens de uitspraak der Synode in de zaak der 75 Amsterdamsche kerkeraads- leden, alle betrekking met het Hervormd kerkgenootschap afbreekt. Het jaarlijksche congres der sociaal democratische partij in Nederland zal op de Kerstdagen plaats vinden te Hengeloo. Omtrent den tabakshandel schrijft men ons: In de Betuwe is de levering in vollen gang, terwijl 't vorige jaar omstreeks dezen tijd nog niets was verkocht. Omdat het zand- en aardgoed dun en breed van blad is, konden flinke prijzen worden besteed. In Maas en Waal gaat de handel langzaam vooit; op verschillende plaatsen bleven nog partijen in handen der plan ters. Te Woudenberg en te Nijkerk werd nog niets verkocht, evenmin te Helenaveen in Noord-Brabant, waar circa 80,000 halve kilo's geteeld worden. Te Helenaveen is het gewas zeer goed ge slaagd; het bestgoed heeft echter een weinig van hagel geleden. Voor eene aanzienlijke koopsom men zegt anderhalve ton is dezer dagen de bekende Keizerskroon in de Kalverstraat, het oudste logementte Amsterdam, dat in eigendom aan het schuin daartegenover gelegen burgerwees huis behoorde, in andere handen overge gaan. Er zal nu een tapijtwinkel in ge vestigd worden. Inde zitting van den Hoogen Raad heeft de Advocaat-Generaal inr A. F. L. Gregory conclusie genomen in zake het cassatie-beroep Domela Nieuwenhuis. Hij betoogde, dat de verdediger ter zijde had gelaten en met een quasi-historisch ver nis overdekt had al wat der verdediging in den weg stond. Hij ontkende dat van den beginne af. namelijk van het requisi toir tot rechtsingang, voor iets anders ver volgd is dan voor hoon, smaad en laster jegens den persoon des konings. Hij be streed de beide aangevoerde cassatiemid delen als in grondslag onjuist en onge grond; betoogde dat smaad in den zin der wet is beleediging, en achtte de vraag of de gebezigde woorden beleedigend zijn I quaesstio facti, iUch wat hem betreft boven eiken twijfel verheven. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 10 Januari 1887. Ook thans was de zaal geheel met pu bliek gevuld. De jacht in Gelderland woidt ge sloten op Vrijdag den 31. December a.s. met zonsondergang, uitgezonderd de jacht op waterwild. De rivier de Ems, twee uren gaans var. Ter Apel en de noord-westelijkste rivier van Hannover, waarin sedert mensclienheugenis geen zalm bij eenige hoeveelheid gevonden werd, begint tegen woordig reeds tamelijk bevolkt te worden met deze edele vischsoort, terwijl zelfs hare bijriviertjes, waarin tot 1880 nooit een zalm verdwaalde, dit jaar eene niet onbelangrijke hoeveelheid dezer visch opleverden. Men acht dit een gevolg van het inbrengen in de Noord-Duitsche rivieren van zalmeieren, hetwelk de zalmvisscherij aanzienlijk schijnt te bevor deren. Een detachement huzaren is, onder bevel van een korporaal, van Deventer naar Hoog-Soeren vertrokken, om politie toezicht uit te oefenen op strooperij in de bosschen. Roman van KARL HEIGEL. 26) «Thans is ze bezig voor ons de kaart te leggen." «Zou ze al hout hebben voor den -winter," enz. maar juist was de menigvuldigheid, waarmeè die opmerkin gen voorkwamen, een thermometer van haar verknochheid aan de oude vrouw. De eerste herfstachtige ruwe wind vlaag deed het water van het meer in golven voortrollen en woelde met roof gierige hand in het bosch, toer. Hilde- garde zich met haar kinderen, hofhouding en bediendenstoet tot de afreis gereed maakte, echter niet zonder dat zij broer en zuster Freiberg was komen vaarwel zeggen. Dat was de eerste maal, dat zij met Sara den drempel van «het roode huis" overschreed. Ondanks de terughoudendheid van allen ging het afscheid allen toch aan het hart. Mevrouw Wohlgemut gaf het jonge meisje, dat in haar ongeluk want de uit hun vaderland verdrevenen zijn wel steeds ongelukkig standvas tigheid en tact aan den dag legde, een kus op het voorhoofd, en reeds had de school, die eenzaamheid heet, het meisje zulk een verandering doen ondergaan, dat zij trotsch was op dien kus. Die nam alle bittere gevoelens tegenover de vrouwen, die zooveel beter waren dan zij, uit haar hart weg. Als Thea den volgenden dag zag, dat de blinden op de villa waren gesloten, zei ze treurig «Daar is de winter". En de grimmige gast liet inderdaad niet lang op zich wachten. Zijn koerier, de storm uit bet noorden, z*nd hij voor uit. Die veegde door woud en veld en huilde bij dag en nacht rondom »het roode huis" en zocht tegelijkertijd woe dend door den schoorsteen den weg naar binnen. Maar het liefste hield hij zich bij de ijzersmelterij en bij werk plaatsen waar de stoomhamers hun taak vervulden, op. Daar had hij honderd schuilhoekjes, waaruit hij de werklieden verraderlijk overvieldan stortte hij zich in de knetterende vuren en dreef met I rook en vonken een wild en gruwelijk J spel. Doch eindelijk stormde hij weg, nadat hij al de wolkgevaarten uit alle hemelstreken tegen elkander in had ge jaagd. Thans volgden er dagen van stilte, waarin de regen met stroomen nederviel. Alles verdween in een grauw nevelkleed; het meer, het bosch, ja zelfs «het roode H. M. de Koningin heeft, ter ge legenheid van het St. Nicolaasfeest. dezer dagen aan een groot aantal buisgezinnen op en in den omtrek van liet Loo, win- terkleedingstukken en andeie geschenken van huishoudelijken aard doen uitreiken. Naar men aan het Vad. mededeelt, is bij het ministerie van koloniën een telegram ontvangen, inhoudende, dat ge neraal Demmeni, civiel en militair gou verneur in Atjeli te Pajacombo is over leden. De laatst ontvangen mail bevatte juist bet bericht, dat generaal Demmenie we gens ziekte was geëvacueerd naar de Padangsche bovenlanden. De gemeenteraad van Deventer be sloot eergistei aan de Gtld. Overijs. Stoom- ti ammaatschappij toe te staan, op de lijn Pothoofd-station staatsspoorweg paarden, in plaats van stoom, als trekkracht te gebruiker. De nieuwe overdekte botermarkt te Deventer is Vrijdag zonder eenige forma liteit opengesteld en in gebruik genomen. Prins en prinses ScherbnkolT, die een tijd lang in het Amstelhotel te Am sterdam onder behandeling van dr. Mez- ger zijn geweest, en zich thans te Nice bevinden, hebben, voor hun vertrek, den heer P. J. H. Cuypers opgedragen een vorstelijk verblijf voor hen te bouwen op een hunner landgoederen ten zuidoosten van St. Petersburg. Het onderstaand adres zal weldra, voorzien van de liandteekeningen van verreweg de meeste conrectoren onzer gymnasia, aan den minister van binnen- landsche zaken worden verzonden »De ondergeteekenden, allen rectoren, en conrectoren van gymnasia, meenen zich met indruk te moeten verklaren tegen het door vele hoogleeraren in de rechten onderteekende voorstel, strek kende om van aanstaande juristen in het vervolg geene kennis van de Grieksche taal meer te vorderen. «Hoewel zij de eischen in dit vak voor alle leerlingen thans te hoog ge steld achten, zouden zij liet ten zeerste betreuren, wanneer de door genoemde heeren voorgestelde maatregel in de wet of de besluiten werd opgenomen." Het grafmonument voor wijlen mevr. Bosboom-Toussaint zal in Septem ber van liet volgende jaar onthuld worden. Daar bet gedenkteeken in liet voorjaar nog niet gereed kan zijn, en de commis sie het wenschelijk acht de plechtigheid niet in de zomermaanden te doen plaats hebben, is deze tot dat tijdstip verscho ven. Men schrijft aan de L. C.: Altijd maar de wind aan den binnenkant. Zaterdag namiddag was er weer storm in aantocht, tengevolge waarvan de barometer daalde. Kort na middernacht woei het dan ook met hevige vlagen en regen. De wind ruimde, bleef tot gisteren avond krachtig waaien, maakte de lucht schoon en nu is het weer kalm. Daar de barameter 755 mM. aanwijst, kon er nu wel een gebied van irooge drukking nabij zijn. Alle winden hebben keerwinden, zeggen de landlieden, en als de wind eens uit het oosten begint te blazen, zooals hij nu in het westen heeft gespookt, sta dan vast voor een kouden neus. De winter moet nog beginnen en kan alsdan genoeg nijpen Coenens Nationale feestzang ter gelegenheid van 's Konings 70en verjaar dag (tekst van Fiore della Neve) zal, onder leiding van den componist, te 's-Hage worden uitgevoerd op den Maan dag, volgende op den feestdag zelf, en men zegt dat HH. MM. de Koning en de Koningin de uitvoering zullen bijwonen. In het Utr. prou', en Stedel. Dagbl. van den '14en dezer komt onderstaand j ingezonden stuk voor, dat wij, daar- het de algemeene aandacht verdient gaarne ir zijn geheel overnemen. Mijnheer de Redacteur In een blad van den 9 dezer las ik het onderstaande: Schandelijke mishandeling. Er heeft ten onzent weer een juweeltje van een militair schandaal plaats gevonden. We zullen den daarbij betrokken persoon Alexander Carl Keilman, Duitscher van geboorte, gepasporteerd korporaal der cavalerie van het Indische leger, die zes jaren in Indië doorbracht, zelf laten spreken «Den 18. November kwam ik per S. S. Prinses Marie in Amsterdam aan, waarop i ik, korporaal van de cavalerie 'van het Ned. Ind. leger, door een onderofficier van het 7. reg. inf. naar het spoorweg station werd geëscorteerd. Bij aan komst te Harderwijk werden mij door den chef der 1. comp. mijne papieren ter teekening voorgelegd en mij mijn ontslag gegeven, met de mededeeling dat ik mijne papieren en het mij te goed komende bedrag van f25 :-bij den commissaris van politie te Amsterdam in ontvangst moest nemen. Te Am sterdam (ik werd door een politieagent naar het station gebracht en moest zelf mijn reiskosten betalen) wendde ik rn'jj tot den hoofdcommissaris van politie in de Spinhuissteeg. Geld en papieren waren nog niet aangekomen, en men verzocht mij des avonds terug te komen. «Toen ik dat deed werd mij verteld, dat, volgens een wetsartikel, alle gewezen soldaten van het Indische leger, die vreemdelingen zijn, over de grenzen moeten worden gezet en ik werd om zoo te zeggen als arrestant aan het bureau gehouden. «Anderhalve dag werd ik daar in de wachtkamer van mijne vrijheid beroofd en toen het geld toen nog niet aange komen was, werd ik naar de gevangenis op den Heiligenweg vervoerd. Ik heb daar voor mijn eigen levensonderhoud moeten zorgen en verbleef er twee dagen met de andere gevangenen. «Ik voeg hierbij, dat ik gedurende deze lijdensgeschiedenis mijn uniform droeg, en dat ik, onschuldig man, in een die- venwagen ben getransporteerd en naar Arnhem ben overgebracht" Indien dit bericht waar is, indien het ook maar gedeeltelijk waarheid bevat, dan moeten toch bij ieder weldenkend Nederlander de vragen rijzen «Hoe is het mogelijk dat er zód met iemand gehandeld wordt, die zijn leven als 't ware gaf voor de belangen en het behoud onzer zoo zeer gewaardeerde Koloniën «Moet het niet ieder Nederlander of vreemdeling afschrikken zich voor het Indische leger te verbinden, als hij zulke voorbeelden ziet, hoe men na zijnen dienst tijd vervuld te hebben en in Nederland teruggekeerd als een vagebond behan deld wordt «Is er dan nu niemand die zich tegen zulke behandeling in de bres stelt, die huis". Maar op zekeren morgen was de regen, die neèrviel, plotseling wit ge worden. En nu was de kwartiermaker van den winter ook weer daar en floot ditmaal dat het een aard had in schoor steen en gang, en blies herwaarts en derwaarts, en weldra dwarrelden dichte vlokken van den hemel en begon het uiterlijk voorkomen van den aardbol op die plaats langzamerhand doch volkomen te veranderen, 's Nachts was de winter ingevallen thans lag het landschap diep onder de sneeuw begraven. Wie uit de snerpende koude lucht en den sneeuwstorm van een Decemberavond in de woonkamer van «het roode huis" trad, vond daar warmte en licht. Het bruine hout der zoldering maakte met de wanden dadelijk den indruk van har monie en gezelligheid. De deuren van de kachel staan open en de knetterende gloed geeft aan al wat zich in zijn nabijheid bevindt een warmen toon. Het halfdonker, dat in de eene helft van het vertrek heerscht, komt de eenvoudige inrichting ten goede. Daarbij wordt een eenvoudig aanrecht met borden en steenen kannen zichtbaar, een eeuwenoud bullet; de harde kleuren op den zwartgelakten, i echt Zweedschen schommelstoel hebben het voorkomen van japansch ingelegd parelmoer gekregen en ^elfs krijgt een oude schilderij in olieverf, van zeer twij felachtige waarde, die Thea op zolder heeft vinden staan, het aanzien van een echten Rembrandt, 't Is zinsbedrog, doch dit wordt niet met opzet gepleegd, en als het oog uit liet schemerdonker van het uitstek dat zich in het vertrek be vindt en dooi' welks laag doch breed venster men het donker zwart en het schelle wit van de hoornen en van een werkelijk schilderachtig besneeuwde bron kan aanschouwen, naar den krans van het licht terugkeert, dat de melkwitte lamp over de gedekte tafel met zijn theeservies en met al het benoodigde voor den van oudsher daar gebruikelijke „siësta" terug kaatst, vindt ze nu dat de bij die tafel geplaatste, met een kussen bedekte hou ten bank een uitstekend zitplaatsje is. En dat was de bank ook voor Swan Jdnszon, die als gast daarop had plaats genomen, terwijl Waldemar met het hoofd op den elleboog geleund voor den hoogen lessenaar staat te lezen en zijn zuster als de zorgvuldige gastvrouw komt en gaat. Want tante Lundquist ligt reeds lang in haar doodkist gelijkend bed tot over de ooren toegedekt te snurken. Door bewonderende blikken te worden gevolgd was voor Thea niets nieuws, maar dat iemand daarbij zou denken «Dat wordt een huisvrouw," had zij een jaar te voren zeker niet geloofd. «En welk een huisvrouwzei Swan tegen zich zeiven. «Maar het zou jammer zijn van haar mooie handjes," liet hij er op volgen. Als ze zijn vrouw was zou ze nooit iets anders dan een witte muts en een witte schort, doch nimmer een zwarte dragen en zou ze thee alleen schenken. En waarom zou ze zijn vrouw niet worden Bij hem is het reeds geruimen tijd zoo klaar als de dag deze of in 't geheel geen. Waldemar is zijn beste vriend, en Thea zelve? Menigmaal kijkt zij hem zoo lief en zoo goedwillig aan, dat hij haar wel zonder omstandig heden om den hals zou willen vallen om haar te zeggen: «Wees de mijneMaar eene bedenking weerhoudt hem. «Zij is eene artiste; in elk geval een artiste met veel smaak en veel talent." En nu was liet wel zeer edelmoedig van haar, dat zij ter wille van haar broeder naar den vreemde was getrokken om daar te mid den van zulke met vuil en roet bedekte kerels en ruwe, onbeschaafde nutuurmen- schen als Swan Jünszon te ver blijven. t Was een heldhaftige opoffering, waartoe zij bijna alleen in staar, was Doch zou net kind van [de groole stad het leven in een blokhuis op den landen duur wel volhouden? Zou zij niet nog eens eenmaal door een on bed wi natuur W. i ij'kJfiSS - 1 -

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1