Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. zich de belangen aantrekt van terugkee- rende militairen?" Er zijn toch tegenwoordig zooveel ge- pensionneerde en met verlof zijnde offi cieren in Nederland, dat als men ernstig wil, veel kan gedaan worden in het be lang van den terugkeerenden Militair van het zoo verdienstelijk Indische leger. Intusschen dank aan het blad, dat zulke handelingen onder de aandacht van het publiek heeft durven hrengen. Een gepensioneerd officier van het O.-I. leger. Utrecht, den 11. December 1886. - Zaterdagnacht heeft te Hilversum, ten huize zan den Heer J. S. aan den Vaartweg eene poging tot inbraak plaats gehad. Door het opschniven van hej keu kenraam trachtte men zich toegang te verschaffen, doch door het omvallen van een chassinet, ontwaakte de vrouw des huizes, die verschrikt haar echtgenoot wakker riep. Vermoedelijk heeft dit roepen de daders op de vlucht gejaagd, De Bulgaarsche deputatie is door den Russischen gezant te Weenen wel, maar niet officieel, ontvangen. Onder bedekte termen kreeg ze aldaar te verstaan, dat ditzelfde te Petersburg bij den minister von Giers het geval zoude zijn. Latere berichten deelen evenwel mede, dat de deputatie het Russische hof niet bezoeken zal, daar de Czaar bepaald geweigerd heeft haar te ontvangen. Kaulbars heeft intusschen ook niet veel pleizier van zijne zending naar Bulgarije. Door bij zijne terugkeer in Rusland geen der regeeringsprrsonen te bezoeken, maar dadelijk door te reizen naar den Czaar, toonde hij duidelijk geen vertegenwoor diger der eersten, maar wel een perso- neelen vertegenwoordiger van den Czaar te zijn. En deze, getrouw aan de traditie zijner voorvaderen, heeft den trouwen dienaar, die tot in de grootste buiten sporigheden zijnen zin deed, met zijne hooge ongenade beloond. De Porte blijft de door haar onder steunde candidatuur van den Mingreliër handhaven. Engeland daarentegen heeft verklaard met de keuze van zulk een onbeduidenden vorst geen genoegen te zullen nemen. In de nabijheid van het Rumeensche Koningsslot Cotroceni had Zaterdag een dynamiet ontploffing plaats. Nadere bij zonderheden daaromtrent ontbreken nog alleen verneemt men, dat de man, aan wien de ontploffing te wijten was, er het slachtoffer van werd en er geen verdere persoonlijke onheilen bij te betreuren vielen. De Londensche sociaal-democraten heb ben tegen Nieuwjaarsdag weder eene meeting uitgeschreven en zullen zich dan in optocht naar de verschillende werk huizen begeven om te vragen hun nuttig werk te verschaffen tegen redelijke loonen. De weigering der regeering, om te voldoen aan de eischen van Frankrijk en Turkije en een tijdstip van de ontruiming van Egypte vast te stellen, vindt in de pers algemeene goedkeuring. Zoo schrijft de Times: «Wij hebben aan beide mo gendheden hetzelfde antwoord gegeven, dat wij een taak te vervullen hebben, waarbij geheel Europa belang heeft, ter wijl onze eer, niet minder dan ons belang, voorschrijft om die taak tot een goed einde te brengen. Allen, die daartoe wenschen mede te werken, moeten zich er vooral van onthouden, om een hou ding aan te nemen, welke onze opera tion zou kunnen belemmeren. Het mi nisterie heeft tegenwoordig nog slechts het gewonnen terrein te handhaven en zich voor handelingen te hoeden, die een eenvoudige en correcte stelling zouden kunnen verwikkelen." Ten slotte verheelt de Times niet, dat Frankrijk met zijn totaal gemis aan stabiliteit beter zou doen van de dingen in het oosten af te zien. De Standard uit zich nog krachti ger: «Als de Grootvizier aan den Bos porus, de staatssecretaris van den Czaar aan de Neva of de toevallige minister van buitenlandsche zaken aan de Seine iets tegen Engelands houding in Egypte hebben in te brengen, dan moeten zij zich maar wenden tot de Kanseliers te Weenen of Berlijn en ook het departe ment van buitenl. zaken te Rome eens polsen. Overhandigen ons de mogendhe den een collectieve nota, dan mogen wij niet nalaten met eerbied daarvan kennis te nemen, maar het is te dwaas om aan te nemen dat wij ons door deze of gene regeering onafgebroken zouden laten aan manen om te doen, wat ons ten eenen- male onmogelijk is. Lord Salisbury zou weinig beantwoorden aan de verwach tingen van de Engelschen, wanneer hij de Porte en de Quai d'Orsay niet dui delijk aan 't verstand bracht, dat op onze weigering om een termijn voor de ont ruiming van Egypte vast te stellen niet valt terug te komen." Een nieuw Fransch ministerie is ein delijk tot stand gekomen en heeft reeds dadelijk eene voorloopige belasting-hefGng voor twee maanden aangevraagd. Men verwacht, dat de meerderheid als blijk van vertrouwen in stede van twee drie maanden zal bewilligen. Te Rome wordt de uitvaart gevierd van Minghctti, wiens stoffelijk overschot daarna naar Bologna gevoerd zal worden. In de laatste zitting der Kamer wijdden de minister-president Depretis en de voor zitter Biancheri eenige woorden van hulde aan zijn nagedachtenis, waarna be sloten werd in drie dagen niet weder bijeen te komen. Van het parlements gebouw zal veertien dagen de rouwvlag waaien, de tribune zal gedurende den zelfden tijd met rouwfloers omkleed blijven, er zal een marmeren buste van den overledene in de zaal geplaatst wor den en de Kamer zal zijn redevoeringen laten drukken. Daarenboven kondigde de minister een voorstel aan om een monument voor hem op te richten. De senaat sloot zich geheel bij een en ander aan. De Duitsche kroonprins zond aan de nagelaten betrekkingen van Minghetti een telegram, waatin hij diens dood een nationale ramp voor Italië noemde. weemoed, een reikhalzend verlangen naar haar vroeger leven, dat lauweren en schatten bracht, worden aangegrepen Thans wilde zij zelfs het kleinste lied niet zingen doch eenmaal zouden de tonen haar weder als een bergstroom in de lente onophoudelijk uit het hart naar de lippen stijgendan zou die mooie paradijsvogel ook weer zingen en vervolgens heenvliegen. De voorstelling van die scheiding, de gedachte aan een leven zonder haar alleen reeds kneep Swan telkens het hart te zamen. «En wie zegt mij," liet hij er als om zich zeiven te kwellen morrend op vol gen, «dat een nu en dan geschonken warmen blik, een zachte druk van de hand meer beteekenen, dan vriendschap alleen. Waarom zwijgen broeder en zuster zoo hardnekkig over de laatste jaren, waarin ik van Waldemar slechts nu en dan een enkelen regel schrifts en van Woldgemut een ontwijkendsik weet het niet," op al mijn vragen ten ant woord ontving Als Thea eens, niet ter wille van haar broeder, maar ten gevolge eener ongelukkige liefde haar vaderland had verlaten om hier trouw te wachten en te dragen tot alle hinderpalen waren weggeruimd, tot de geliefde schreef »Koml," Want wie zou geen bergen ver In eene huishoudelijke vergadering van de afdeeling Amersfoort der vereeni ging tot afschaffing van sterken drank, die Vrijdagavond werd gehouden, is op voorstel van den Voorzitter, prof. dr. J J. P. Valeton, met het oog op de gevaren, die uit het gebruik van wijn en bier, inzonderheid van aangezette wijnen of zware bieren ontstaan, besloten aan de leden gelegenheid te geven in eene huis houdelijke vergadering te verklaren, of zij wenschen mede te werken tot be strijding der heerschende drinkgewoonten door zich van het gebruik van bedwel mende dranken te onthouden, hetzij zon der uitzondering of met uitzondering van ordinal'en tafelwijn en licht bier; verder werd, ook op des Voorzitters voorstel, met het oog op het gebruik, dat door sommigen reeds op jeugdigen leeftijd van bedwelmende dranken gemaakt wordt, en op het bepaalde bij art. 3, alinea 1, van het reglement, dat verbiedt personen beneden lSjarigen leeftijd als leden aan- tenemen, besloten een jongelieden-ver eeniging opterichten, tot welke jongelie den van 12-18 jaar als leden worden aan genomen. Teneinde het bestuur voltallig te maken, werden de heeren P. N. Kop pen en L. Ruitenbeek als bestuursleden verkozen. Het bestuur der afdeeling be staat thans uit de heeren prof. dr. J. J P. Valeton, voorzitter, tevens penning meester, ds. A. Wartena, P. N. Koppen L. Ruitenbeek, en A. van Santbrink secretaris, De vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid «Eendracht maakt Macht" hield Vrijdagavond in een der lokalen van «de Arend" eene algemeene vergadering. Onderscheidene zaken werden er be handeld. In de eerste plaats werd over gelegd de rekening en verantwoording der commissie voor de regeling van den n Augustus j.l. gehouden schietwedstrijd, die werd onderzocht en goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot de benoe ming van een nieuw bestuur. Met meer derheid van stemmen werden de heeren G. J. Schoterman Sr., W. Muis, J. M. Boode, H. C. Van Dam en J. A. Schoter man als bestuursleden verkozen. Bij de discussie over de bepaling van den dag, waarop in dezen winter weke lijks de schietoefeningen zullen plaats hebben, werd door den heer A. M. Tromp van Holst, majoor-kommandant der dienst doende schutterij, eere-voorzilter der ver eeniging, het voorstel gedaan de schiet oefeningen in dit seizoen met het Beaumontgeweer met kamer-schietcylin- der te houden, in plaats van met de zoogenaamde kamerbus, zooals tot nu toe geschiedde. Dit voorstel werd met blijkbaar groote instemming ontvangen, en met algemeene stemmen aangenomen. Het spreekt van zelf, dat deze oefenin gen een uitstekende voorbereiding zijn voor jonge leden der vereeniging, die nog weinig in de gelegenheid waren het geweer te leeren hanteeren, en voor de ouderen zal het een waar genoegen zijn, bij herhaling in dezen winter, binnens huis kennis te maken met het wapen, dat velen hunner op het schietterrein zoo meesterlijk weten te gebruiken. Den 16. dezer nemen de oefeningen een aan vang om iederen Donderdag te worden herhaald. Ter tafel kwam nog eene circulaire van den Ned. Weerbaarheidsbond, mede- deelende, dat in het jaar 1887 een wed strijd door den bond zal worden uitge schreven, en een verzoek om materieel of personeel te worden gesteund. Er werd besloten eene geldelijke toelage te verstrekken. - Zaterdagmiddag is door den keur meester van het slachtvee alhier, een ge slachte koe afgekeurd voor de comsumptie en begraven onder toezicht der politie. - Morgen komt de nieuwbenoemde agent van politie 2e klasse A. Klarenbeek in deze gemeente in dienst, Door den Minister van Oorlog is ten behoeve van het militair hospitaal gedurende 1887 aan de navolgende hee ren, als minste inschrijvers, de levering gegund van het bij hare naam vermeldde: de heer J. Sindigé, kruidenierswaren de heer B. E. Mater, boter; de heer II. M. van Beek, vleesch; de heer Van der Zoo de Jong, steenkolen; de heer I. J. Cohen, harde turf; de heer G. van Dijkhuizen, aardappelen. Voor de rechtbank te Utrecht werden Maandag o.a de volgende zaken behan deld Wegens mishandeling en verwonding van W. F. en G. v. K., beiden wonende onder Amersfoort, stond terecht II. v. d E., die niet ter terechtzitting was ver schenen, en tegen wien verstek werd verleend. Bekl. bevond zich in den avond van 28 October j.l., des avonds omstreeks 11 ure, op den straatweg van Amersfoort naar Soest, toen hij ter hoogte van het Israëlietisch kerkhof de twee eerstge noemde personen, in gezelschap van eenige lieden aantrof, die, evenals hij van de kermis te Amersfoort kwamen Door deze personen werd een gesprek gevoerd over een door hen in eene her berg te Amersfoort gezongen liedje, waarin over den sterken drank werd ge handeld, en die als de «duivel werd voorgesteld. Bekl., die zulks hoorde, was in de veronderstelling, dat hij, die gewoonlijk met den bijnaam van «dui vel" wordt aangeduid, daarmede werd bedoeld, ging naar W. F. en zeide, dat zetten om den prijs van haar hand. Of als die gelukkige ellendeling haar zelf kwam halen, en Swan Jönszon het zou moeten 3anzien, dat Met de herculische vuist sloeg hij grim mig op tafel. «Wat blief?" vroeg Waldemar ver schrikt, En daar trad Thea zelve weder in de kamer, en haar gelaat had zulk een vriendelijken lach en zulk een stra lenden blik, dat «Neen, neen zoo ziet geen ongelukkige liefde er uit 1 Weg met mijn twijfel I Een braaf meisje en een brave man vinden elkander steeds." En daarop gingen zij met hun drieën zitten soupeeren en Swan ontwikkelde als altijd een reusachtigen eetlust en ver zocht de vrouw des huizes na de thee om een glas grog en was tot in zijn ziel vergenoegd. 't Was wel een vreedzaam, een op wekkend beeld 1 Maar toch was het zoo vreedzaam ook weer niet. Waldemar is veel te veel in zich zeiven gekeerd en Swan's trouw hartige bewondering, die elke blik uit drukt, maakte Thea beschroomd. Ze weet niet hoe ze die zal beantwoorden nog steeds gevoelt zij dat zij door haar broeder bewaakt, verkeerd verstaan, be rispt wordt. Ten laatste slaat ze de wim pers neder, en dien avond lacht ze niet Er was een catastrophe in aantocht. Op Kerstavond had Thea voor het vriendenpaar een verrassing gereed. Op de tafel, die met een bijzondere keur van lekkere schotels prijkte, stond een bont versierd denneboompje. Voor haar broeder had Thea de villa op het eiland, voor Swan het roode huis geschetst en de teekeningen vervolgens netjes op grijs bordpapier geplakt. Toen het uur daar was, waarop de beide mannen beloofd hadden te komen, stak zij de kaarsen aan den Kerstboom aan, klapte, over haar eigen werk tevreden, vergenoegd in de handen en nam daarop op een schabel plaats tot zij de gasten, die op zich lieten wachten, in het voorhuis hooren zou. Allerlei gedachten speelden haar door het hoofd. Ze verheugde zich in het verbaasde gezicht, dat Swan zou zetten, daar zij van een Kerstboom geen enkel woord had gerept. En dan dacht zij weder aan haar arme moeder, die zoo ver weg was, en hoe die een brief van Thea, die juist dienzelfden dag aan zijn adres moest komen, met haar tranen besproeien en daarbij een glas punch hij later met hem wel zou afrekenen, waarop deze ten antwoord gaf, dit dan maar dadelijk te doen. Bekl. ging toen naar zijne woning, waar hij een geweer nam, en daarmede W. F. eenige klappen toebracht, waardoor deze bloe dende wonden aan hel hoofd en oor bekwam, terwijl G. v. K. die zijn vriend wilde ontzetten, het ook moest ontgelden, daar deze ook op het hoofd werd geslagen met den loop van het geweer. Toen W. F. later terugkwam van den rijksveldwachter Orban, bij wien hij van het voorval aangifte had gedaan, werd hij opnieuw door bekl. met de kolf van het geweer geslagen, en wel zoo hevig, dat zijn linker sleutelbeen brak en zijn linkerarm werd bezeerd, ten ge volge waarvan hij zich onder behandeling van een geneesheer moest stellen, die hem verbond, en het velband eerst Za terdag 1.1. verwijderde. De officier van justitie achtte de aan bekl. ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen, en vorderde eene gevangenisstraf van drie maanden en veroordeeling in de kosten. R. T., wonende te Hoogland, beklaagd van wederspannigheid tegen een bedie nend beambte in functie, teStoutenburg begaan, 7 dagen gevangenisstraf. W. P., H. v. d. G. en J. W., allen wonende te Eemnes-buiten, bekl. van mish. van G. Raldaar begaan, vrij spraak gevorderd. De rechtbank zal in deze zaken aan staande Maandag uitspraak doen. Door de rechtbank te Utrecht werd Maandag uitspraak gedaan in de navol gende zaken E. V., wonende te Soest, bekl. van opzettelijke beleediging van een beambte in functie, aldaar begaan, veroordeeld tot f8 boete, subs. 3 dagen hechtenis. J. H. en H. H., beiden wonende te Amersfoort, bekl. van diefstal van eenige dennenboompjes uit een bosch en ten nadeele van v. H., aldaar begaan, ieder veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. G. H., w.onende alsvoren, bekl. van mish. van A. d. M., aldaar begaan, vei- oordeeld tot f8 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. V. Gerritsen, heeft mei gunstig ge volg examen afgelegd in de Staathuis houdkunde M. O. (acte huisonderwijs). Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de le Helft der maand Oct. '86. 1. A. Janssen, Amsterdam. 2. Mej. C. G. Okhuijzen, id. 3. Dr. P. J. Smid, Midsland. 4. Van Amerongen, Naarden. 5. J. Kolles, Nijkerk. 6. G. Hamer, Briefkaart. 1. H. Lugt, Amsterdam. Wij kunnen onzen lezers mede deelen dat ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning, bij den Uitgever W. Hilarius Wzn., te Almelo, een werkje zal verschijnen getiteld Waarom het Nederlandsche Volk den lOsten verjaardag van Z. Af. onzen ge- eerbiedigden Koning, dankbaar en met blijdschap herdenkt, aan de Jeugd ver haald door D. B. van Leuven. Dit werkje dat in twee editien zal worden uitgegeven, ril. een volksuitgaaf ter uit- deeling op scholen, en een prachteditie, waarachter een naamlijst van inteekena- ren gevoegd zal worden, zullen beide voorzien zijn van een fraai geïllustreerd omslag, waarop de portretten zullen prijken van Z. M. den Koning, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhel- mina, en worden bovendien versierd met drie gravures, voorstellende: i. de Inhuldiging van Z. M. Willem III in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, 12 Mei 1849 II. Portret von H. [K. II. Prinses Wilhelmina, en III. Z. M. Willem III staande op den Dijk te Leewen na de doorbraak van Maas en Waal. drinken zou en eindelijk bleef zij met haar gedachten bij haar eigen lot ver wijlen. Wie zou haar heden voor een jaar hebben voorspeld, dat zij den volgenden Kerstavond achter in Zweden, mijlen ver van een stad verwijderd, zou door brengen Heden voor een jaar Toen zat zij in het schitterend verlichte salon van het voornaamste restaurant van de stad met heeren uit de aristocratie en dames van het tooneel, en toen biandde er een Kerstboom, die van den vloer tot aan het plafond reikte, en die met allerlei daarop betrekking hebbende schoon niet zinrijke geschenken behangen was; Juf frouw Thea had een haan met een kostbare schilpaddenkam gekregen. Het gezelschap was zeer geanimeerd. Holstein van de marine danste Yankee doodle. Brandt wilde de kaarsen aan den boom volstrekt uitschieten, en Schulden-Kasper werd onwel. Dat geheele tooneel met al de individuën op zich zelf zag zij zoo ontzettend duide lijk voor zich, dat zij opsprong en woest om zich heen blikte of het verleden werkelijk thans nog slechts een droom was. «Ja, voorbij voorbij Goddank voorbij! voorbij!" mompelde ze. Voor den eersten keer bekende zij Sclierpcnzeol, 11 Dec. '86. De jacht van Gelderland wordt gesloten op Vrijdag 31 December 1886 met zonsondergang met uitzondering der jacht op waterwild. Bnrneveld. De prijzen van het wild zijn in deze streken als volgt: Hazen f 1.60 a f2.10, konijnen f0.40 a f0.55, oude patrijzen f0.60 a f0,70, jonge patrijzen fl.00 a f 1.15, houtsnip pen f'1.50, watersnippen f0.60, faizanten f2.20 a f2.60, en korhoenders f3.60. Gelderscli-Veenendaal, 13 Dec. Een braaf man is ons hier in den heer J. N. van Éssen ontvallen. De overledene was een warm strijder voor de belangen van deze streken. De Israëlietische kerk verliest in hem zeer veel. Nadat eerst de godsdienst-oefeningen ten zijnen huize plaats hadden, werd vooral ook door zijne krachtige medewerking den 30. Mei 1852 de tegenwoordige synagoge gesticht. Van af de slichting tot op heden, dus meer dan 34 jaar, was hij lid van het kerk bestuur als zoodanig werd hij nog voor enkele weken met algerqeene stemmen herkozen. Tal van jaren was hij brand meester. Voorts richtte hij de voorjaars veemarkten mede op, en de commissie ter bevordering van het marktwezen aldaar verliest in hem een harer ijverig ste leden. Bereikte de gestorvene den ouderdom van 71 jaren, jeugdig bleef zijn hart en geest, waar het gold wel te doen of de belangen zijner medebur gers te behartigen. Lastige juffertjes. De hoofdonderwij zeres van eene meisjes-kostschool te Frankfort aan den Main, deed de ont dekking, dat drie harer leerlingen in stilte briefwisseling met jonge mannen hielden. Alle jonge dames werden bij eengeroepen en in haar tegenwoordig heid, sprak de onderwijzeres een scherp oordeel over het gedrag der zondaressen uil, waarna zij voorstelde om eene com missie te benoemen, die een oordeel zou vellen over de drie juffertjes. Die commissie werd werkelijk gekozen en bestond uit vijf der andere leerlingen, eene onderwijzeres en het hoofd der school. Vrijdagavond hield men eene zit ting, toen eensklaps eene leerlinge adem loos kwam binnenstuiven, en vertelde dat de drie schuldigen zich in een kamer opgesloten en verklaard hadden zich van het leven te zullen berooven. Men snelde naar dat vertrek en be legerde de deur er van, maar het drietal weigerde, niettegenstaande alle vertoogen, om open te doen. Men had geen krach ten genoeg bij de hand om de deur in te slaan en daarom werd de hulp van eenige mannen ingeroepen. Weldra gelukte het dien helpers om de deur te verbrijzelen, maar zij kwamen nu niets verder, want een der drie meis jes, had een revolver in de hand, waar mede zij ieder dreigde neer te schieten, die het waagde binnen te komen. Een van de mannen sprong kordaat op het meisje los en ontrukte haar het ge laden wapen. Daar het bleek dat de weerspannigen geen verdere wapens bij zich hadden, liet men hen voorloopig on gemoeid. Toen men echter later naar ze omzag, waren zij verdwenen. Zij hadden door een raam van de benedenverdieping de vlucht genomen en men heeft er niet achter kunnen komen waarheen zij getrokken zijn. Aan het fransche grenskantoor Blanc- Misseron, kwam dezer dagen uit België, een met twee paarden bespannen wagen, waarop drie molensteener. lagen. Bij den wagen bevonden zich de molenaar Pametier uit Aulnoy en een man uit een ander plaatsje. De ambtenaar van dienst onderzocht rond en eerlijk zonder voorbehoud, dat zij heden gelukkiger was dan ooit. Vervolgens zette ze een der vensters, die op het meer uitzagen, open, en boog zich naar buiten over. Onder den zwart- blauwen hemel strektte zich een onaf zienbaar sneeuwveld uit, dat hier en daar door donkere vlekken of strepen werd afgebroken. Middenin verhief zich een heuvel met de fantastische schaduw beelden van boomen 't waren de eilanden. Een breede streep aan den horizont, die nog donkerder was dan de hemel, gaf aan waar de tegenovergestelde oever lag. Rondom haar heen geen enkel geluid doch thans smelten hooge en diepe tonen harmonisch in elkander het is het geluid van de kerkklok eener veraf wonende, in 't gebed verzonken gemeente. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2