NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 102. Woensdag 22 December 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Zij, die zich tegen 1 Jan. a. s. abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. BINNENLAND. BUITENLAND. F euillet on. THEA. AMERSFOORTSCHE CODBANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. 1—BSBSSg-— advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tengevolge van het KERST FEEST zal hel volgende num mer der Nieuwe Amersfoortsche Courant a. s. Vrijdag 34 Dec. worden uit gegeven. HH. Correspondenten en Inzenders van advertentien worden beleefd verzocht, op deze vervroegde uitgave opmerkzaam te zijn. De UITGEVER. Het vertrek van het Koninklijk gezin naar de residentie is thans bepaald op 29 Dec. a. s. De heer Gericke, minister van Marine, heeft zijne begrooting ingetrok ken, waar hij den Koning zijn ontslag aanbood. Deze zaak heeft zich volgender- erwijze toegedragen De Kamer had het druk. Donderdag avond ging men met de suiker naar bed, om met de marine weder op te staan. Maar hoe gaarne de heeren leden ook vooruit willen, om toch snel te kunnen beginnen met de grondwetsherziening, was er nog veel te zeggen. Ja, het mocht zelfs niet gelukken Vrijdag met de marine gereed te komen. Het oordeel over het beleid van den heer Gericke als minister van Marine, liep zeer uiteen. De een had geen ver trouwen in hem en bij den ander was het daarentegen steeds toenemend, ter wijl zeer veel leden een voorwaardelijk vertrouwen uitspraken. De minister beantwoordde al zijn be strijders op kalme, bedaarde wijze. Hij trachtte geen gebreken te verhelen en stelde de zaken ook niet mooier voor, dan ze werkelijk zijn, maar hij wist geen goede voorstelling te geven van zijn doel. Een vast plan van aanval of verdediging in Nederland, zoowel als in onze Koloniën, werd volkomen gemist en daarom werd de aanschaffing van een ramtorenschip, dat ruim drie millioen gulden zou moeten kosten, ook sterk gegispt. Het was niet duidelijk wat dat schip eigenlijk zou moeten uitvoeren en bovendien was het te duur voor een klein en te goedkoop voor een groot schip. Toen de Kamer Zaterdagochtend weder bijeen kwam, dacht niemand aan de mogelijkheid, dat de minister van Marine gedwongen zou worden, af te treden. Na veel praten had de minister er eindelijk in toegestemd, zijn voorstel tot het bouwen van een ramtorenschip tijde lijk in te trekken, hoewel hij verklaarde er spoedig mede terug te zullen komen. Daar de arbeiders op de rijkswerf te Amsterdam echter aan 't werk gehouden moeten wordpn, vroeg hij, in plaats van drie torpedobooten, die reeds toegestaan waren, zes van die booten, welke allen gebouwd moesten worden op de rijkswerf. De heer Borgesius zeide o. a. in een betoog, waarin hij er op aandrong niet meer dan drie booten toe te staan: ïHet is alsof daar achter de groene tafel niet het hoofd van het departement van Marine zit, maar de directeur eener inrichting tot werkverschaffing." Dit lid stelde ten slotte voor, niet meer dan drie booten toe te staan en dit werd aangenomen met 30 tegen 26 stemmen. Hierop trok de minister zijne begrooting in. De Kamer was lang niet voltallig; ware het anders geweest, dan zou de heer Gericke waarschijnlijk niet gevallen zijn. De heer Heemskerk staat nu voor een moeilijk geval, want het zal niet gemakkelijk zijn op het oogenblik een nieuwen minister van Marine te vinden. Dit ministerie is thar.s reeds driemaal van minister van Marine veranderd. De Post verneemt, dat de toestand van Jeanne Lorette, in de gevangenis te Arnhem, thans niet meer onrustbarend is, en ook vóór eenige dagen toen zij volgens de Arnh. Ct. bijna op sterven lag geen sprake van gevaar was voor haar leven. Men moest de »interessante gevangene" nu maar verder laten rusten. Vermoedelijk zal zij na volbrachten straf tijd nog wel krachten genoeg overhou den, om haar beschermers persoonlijk haar dank voor de betoonde belangstel ling te komen betuigen. (D.) Naar het U. D. verneemt heeft de directie van den Nederlandschen Centraal- spoorweg besloten de werklieden, die bij den brand van jl. Woensdagmiddag te Utrecht hun gereedschap hebben verloren, van nieuw gereedschap te voorzien en hun geregeld aan het werk te houden. Men zegge toch niet, dat wij Neder landers geen stijl hebben. Men leze den volgenden aanhef van een commissoriaal rapport der Tweede Kamer: iNaardien de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid bij brief van 6 November 1886 verklaard heeft, ten op zichte van de in handen Uwer Com missie gestelde en bij dien brief aange wezen adressen van dijkgraaf en heem raden van het waterschap van de Linge- uitwatering en van Gedeputeerde Staten van Gelderland, zich te willen gedragen aan den inhoud zijner Nota's van 25 Juni 1885 en 16 Februari 1886, en daar de meerderheid der Commissie zich ver- eenigt zoo met de overwegingen als met de conclnsiën van de meerderheid der Commissie, welke aangaande de in bovengenoemde Nota's vervatte inlich tingen den 14 Januari 1886 verslag uit gebracht heeft, terwijl de minderheid der tegenwoordige Commissie verklaard heeft in te stemmen met de conclusie der minderheid van de voormalige Commissie, ofschoon zij niet geacht wil worden daarmede iedere beweegreden tot staving van laatstgenoemde conclusie in het Verslag van 14 Januari 1886 opgenomen te onderschrijven, zoo jis de Commissie eenparig van gevoelen, onder verwijzing in hoofdzaak voor zooveel de beweeg redenen betreft, naar het Verslag der vorige Commissie, te kunnen volstaan met de herhaling van dezelfde conclusiën, te weten." enz. Er volgen nog precies vijf-en-twintig regels eer men komt tot de punt achter het laatste woord der conclusie. Aan de jachtopzieners de Leeuw en Mekking is het gelukt een beruchten wildstrooper, die in den laatsten tijd 's Konings landgoed »Oranje-Nassauoord" als jachtterrein gebruikte, op heeterdaad tq betrappen. De regenten der Louisastichting te den Haag hebben een prijsvraag uitge schreven voor het leveren van plannen voor den bouw van een gesticht be- stemd voor de verpleging van 16 jon- gens en meisjes. De begrooting mag niet I meer zijn dan f65,000 en de prijs voor het goedgekeurde plan is f500 en voor het volgende een premie van f 300. De ontwerpen worden vóór 15 Maart 1887 ingewacht aan het adres der regenten van de Louisastichting, Bezuidenhout 14, en moeten voorzien zijn van een corres pondentie-adres. Het hoofdbestuur der posterijen heeft aan het departement van oorlog aangevraagd om ook bij de te verwach- ten drukte met nieuwjaar weder militai ren op de postkantoren tot adsistentie I te krijgen. Aan de militairen, die bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest dienst hebben gedaan bij den postpakketdienst, is daar voor eene belooning toegekend van f 0,75 per dag voor een onderofficier of korpo raal, en van f 0,50 per dag voor een soldaat. Acht jongens uit de Weesinrichting te Neerboseh zullen in het begin van het volgend jaar naar Noord-Amerika ver trekken. Dit zijn de eerste weezen-emi granten, die door den directeur van deze stichting aldaar in Hollandsche gezinnen zullen worden geplaatst. De commissie ter bevordering van huisvlijt te Groningen heeft het voorne men broodelooze werklieden die zich op de hoogte willen stellen van het klom- penrnaken, van hout te voorzien, zoodat zij dan ir, eigen woning het handwerk kunnen uitoefenen. De tweedaagsche retourbiljetten, door de Ned. Rijnspoor afgegeven op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 December a.s. zijn voor de terugreis geldig tot en met 27 December d. a. v. Zooals te voorzien was blijft Rusland zijne candidatuur van den prins ven Min- grelië handhaven en wil van anderen niets weten. Er loopen trouwens zeer vreemde ge ruchten omtrent den gemoedstoestand van den Czaar. Volgens die geruchten heeft er bij hem reeds eene uitbarsting plaats gehad, waardoor zelfs zijne gemalin met gevaar was bedreigd. In Engeland heeft het zwijgen van Parnell, in verband met de crisis in Ier land, algemeene verbazing verwekt. De reporter van het Central News heeft Parnell geïnterviewd en deze heeft ge zegd, dat hij omtrent het plan de cam pagne nog niet geraadpleegd was, d. w. z. over de vereeniging tusschen Dillon en O'Brien, om verlaging der pachten te krijgen. Parnell zal naar Ierland gaan en met zijn vrienden over de zaken spreken hij is in den laatsten tijd bovendien ernstig ziek geweest. De Fransche minister van oorlog ver langt met het oog op den ernstigen politieken toestand, dat zijn ontwerp tot reorganisatie van het leger zal worden behandeld. Hij berustte er in, dat het eerste gedeelte, over de recruteering en de onderofficieren, werd gescheiden van de overige hoofdstukken en nu afzonder lijk zal worden behandeld. Wanneer deze eerste voorstellen zijn aangenomen, wordt de sterkte van het Fransche leger op voet van oorlog gebracht op 545,000 man. Ten voordeele van de slachtoffers der overstroomingen in het Zuiden van Fran krijk is Zaterdagavond in het Hippodrome een militair feest gegeven, dat, behalve de opbrengst van een geldinzameling op de officieele tribune, waarvan het cijfer onbekend is gebleven, ruim 200,000 frs, heeft opgebracht. Deze som, gevoegd bij de 96,000 frs., door de gala-voorstelling in de opera verkregen, is werkelijk een groot bewijs van de weldadigheid der Parijzenaars. De Parijsche gemeenteraad heeft voor hetzelfde doel 5000 frs. toe gestaan en een subsidie van 10,000 frs. voor de in dien geest gegeven feesten. De raad heeft een voorstel, om het hou den van stierengevechten te Parijs te veroorloven, om de kas voor de over stroomden te stijven, verworpen. De Suez-kanaal-quaestie is thans in zoover opgelost, dat het kanaal van Port-Saïd tot de Bittere Meeren verwijd zal worden tot 44 M. en van daar tot Suez tot op 65 M. In eene vergadering van het aardrijks kundig genootschap te Parijs heeft de Lesseps nogmaals verklaard, dat het Pa nama-kanaal in 1889 zal gereed zijn. Hij voegde er bij: Roman van KARL I1EIGEL. 28) Met een scherpzinnigheid toegerust, die Swan vond, dat vliet wonderbare meisje" van zelve moest hebben, doch die alle andere mannen van het vak verbazingwekkend voorkwam, maakte zij zich met dit gebied van het arbeids vermogen, dat de vrouw anders nimmer betreedt, geheel vertrouwd. Zij begreep dat kolossale samenstel, zoowel in zijn geheel als in zijn onderdeelen, zoomede de werking en de door hetzelve opge loste vraagstukken veel spoediger, en als er sprake was van de een of andere stofomzetting of verbinding practisch te leeren kennen ontzag zij zoomin haar handen als haar tint. Ten laatste be schouwde het geheele personeel haar als een soort van beroepsgenoote. Doch het liefste verwijlde zij in de technische bureauxen daar waren het vooral de teekenaars, die haar bijzondere opmerk zaamheid gaande maakten. Dat scheen haar de plaats toe, waar haar eigen talenten het best tot zijn waarde en nut konden komen, en daar Wohlgemut een teekenschool voor zijn fabriek en ook voor andere technische doeleinden had opgericht, om daarin talentvolle jongelieden te vormen en te bekwamen, rustte Thea niet voordat Swan haar in die school had opgenomen. Van stonden aar, was zij de ijverigste, binnen korten tijd de vlugste leerlinge van allen. De gesprekken 's avonds liepen van nu af aan ook nog slechts over technische vraagstukken, een oningewijde zou, ïhet roode huis" binnengetreden hebben, kun nen denken, dat hij in een leerzaal was. Maar waar waren jeugd, schoonheid en geest zonder harsttocht nog ooit in een beperkte ruimte bestaanbaarDie drie menschen mochten zoo volijverig als zij wilden hun denkvermogen ontwikkelen, zoo streng als mogelijk over hun zinnen heerschen de natuur vorderde des niettemin haar rechten. De hartstocht sprak zich wel niet openlijk uil maar verstikken liet zich die ook niethij smeulde in stilte voort. De band, die tusschen Thea en Swan bestond, was stellig nog slechts een band van vriend- i schap, maar toch was het een opmerke lijk teeken des tijds, dat beiden tegen over Waldemar terughoudender werden. Dien kerstavond hadden beiden hem wel vergeven vergeten hadden ze dien niet. Daarbij leed Waldemar meer dan de twee anderen. Want niet alleen ver vulde Sara's beeld zijn ziel dag en nacht met brandend, doch niet te blusschen zielsverlangen niet alleen sloop dat droomen van een onbereikbaar geluk, terwijl hij in stilte aan zijn werk was in zijn ziel en ontroofde hem haar beste krachten maar die arbeid zelve, het hoogste goed dat een man kan bezitten, bracht hem geen zegen, geen geluk aan 1 Het hielp hem niets of hij zijn dich terlijk talent aan een vernietigende critiek onderwierp, of hij zich zeiven met gruwzame foltering van zich zeiven toeriepïln het heden heeft het ver stand alleen recht van te worden ge hoord voor de kunst is geen plaats meer in het bestaan van het volk laat af dus!" maar die stem, die aandrift van al het dichterlijk vuur, dat in hem leefde, kon hij wel onderdrukken, verbannen niet. De gave van iets voort te brengen kon hij zich ontwennen, den drang daar toe dooden kon hij niet. Hij mocht zijn persoonlijkheid, zijn talent verloochenen, een ander worden dan hij was vermocht hij niet. Het goed, waarvan hij aanvan kelijk, evenals Schlemihl van zijn schaduw, luchthartig had afstand gedaan, was zijn ziel geweest. Vijf jaar te voren hoordejhij in het bruisschen en brullen der machines, in het rondvliegen der assen en rollen het loflied van de menschheid, die naar vooruitgang streeft en thans, in de ure waarin die geheele wereld hem meer be kend moest voorkomen, deed ze zich aan zijn oog als een chaos voor. Thans had hij nergens een thuis meer. Aldus gleed het levenshuikje der land verhuizers in ïhet roode huis" maanden lang zachtjes, eentonig en zonder dat er iets bijzonders gebeurde, zonder dat een enkele storm het beroerde, voort. En toch werd er al dien tijd in de harten dier menschen een strijd gevoerd met al zijn verwikkelingen en momenten, een strijd vol vertwijfeling maar toch ook niet geheel zonder schemering van hoop. Thans was de zomer weder in 't land en waren de eilanden weder bevolkt. Hildegarde was er weèr met al haar kinderen. Sara zag er niet zoo vroolijk uit, had niet meer dien frisschen blos der jeugd van voorheen en werd daarom door haar moeder met dubbele teeder- heid gadegeslagen. Wohlgemut alleen was er nog niet. Maar reeds was de dag be paald, waarop hij zou komen en was door zijn beambtenpersoneel en door de bewoners van de streek het plan gevormd hem een bijzonder feestelijke 'ontvangst te bereiden. Op het punt waar het kanaal in het meer uitkwam, verhief zich een eerepoort; op het eiland waren alle broeikasten geplunderd om guirlandes tusschen de booinen en de met vlaggen getooide masten aan te brengen, zoodat de aardige, mooie plaats een reusachtige, feestelijk met bloemen getooide tent geleek. Maar Erich Wohlgemut had mogelijk wel een voorgevoel gehad van 't geen hem wachtte, want reeds den avond te voren kwam hij stilletjes op de villa. Als uit den grond opgekomen, stond hij plotseling te midden zijner familie. Maar al wilde hij zelf niet feeste lijk worden ontvangen, zijn werklieden mochten de vreugde, die het feest hun zou geschonken hebben, daarom niet missen. Daarom gaf hij te kennen, dat het den volgenden dag een feestdag zou zijn. Sedert de zilveren bruiloft van den fabriekheer had de ijzergieterij niet weèr zulk een vrijen dag gehad en evenals toen welfde een heerlijke heldere hemel zich over Wisborg, het meer en het van muziek weergalmende eiland. Ditmaal nam de feestvreugde echter plotseling een einde 't Was een eenvoudige vraag die dit teweeghracht, een vraag die Wohlgemut des morgens reeds met be*

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1