Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. »Er zal ons geen tijd genoeg blijven voor het maken der sluizen; die zullen wij later bouwen. Het voornaamste is dat in genoemd jaar de schepen door het kanaal zullen kunnen gaan. Zaterdag en Zondag a s. telkens des voorm. half tien en des nam. rijf uur, zal de Godsdienstoefening der Vrije Gereformeerde gemeente geleid worden door den heer Vaarties van Dordrecht. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het Departement Amers foort der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen", is dr. H. F. Jonkman tot bestuurslid gekozen, en de heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht tot commissaris dei spaarbank van het departement. Aan zekeren van Nus werd eene belooning van f2,50 toegekend voor het redden van een drenkeling. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op heden Woensdag, den 22 December 1886, des namiddags ten 3 ure. Punt van behandeling Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van schiet- en oefeningsterrein aan den Leusderberg gelegen. De leerlingen der H. B. School al hier hebben aan hun' directeur Dr. Cam- pert, bij diens vertrek naar Amsterdam, als blijk van waardeering en genegen heid eene bronzen buste van Ariadne ge schonken, vergezeld van een album waarin de opdracht en de namen der gevers. Door eenige leerlingen van het gym- nasiurh, aan welke inrichting Dr. Cam- pert als leeraar verbonden was, werd hem een prachtwerk Reuter Gallerie) als aandenken aangeboden. Onzen stadgenoot baron B. trof deze week op de jacht een droevig on geluk. Door een onverklaarbaar toeval kreeg hij een schot hagel in 't aangezicht, waarbij in een oog een hagelkorrel drong terwijl het andere door het glas van 't stukgeschoten pince-nez zoodanig werd verwond, dat het door de geneeskundigen moest uitgenomen worden. Zaterdagavond is een goederentrein aan het station door verkeerden stand van den wissel, op eenige waggons ge- loopen. Het materieel leed eenige schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en het verkeer is niet gestremd geweest. Gisteren viel een jongen die een emmer water wilde scheppen in de Langegracht alhier. Hij wist zich zelf echter spoedig op het drooge te brengen en liep hard naar de bakkerij waar hij leerling is, en vond daar een goede ge legenheid om zich bij een ferm vuur te verwarmen en te droogen. Tegen J. J. alhier, beklaagd van mishandeling van G. K. is door de arr. rechtbank te Utrecht eene gevangenis straf van 6 dagen geeischt. H. v. d. E. beklaagd van verwonding en mishandeling van W. F. en G. v. K. in den avond van 28 Oct. j. 1. op den straatweg van Amersfoort naar Soest begaan, werd, als zijnde zijn schuld wettig en overtuigend bewezen, veroor deeld tot 3 maanden gevangenis. Dat huizen met «vergunning" nog al waarde alhier hebben, bewijst, dat een dusdanig perceeltje in de Valkestraat, hoogstens eene waarde vertegenwoordi gende van f 1000 a 1100, Zaterdagavond werd verkocht voor f2000. Een kroeg in de Slijkstraat, met twee daarachter staande huisjes, te zamen hoogstens f 1400 waard, werden verkocht voor f3340; bij die koopsommen komt dan nog 12 pet. onkosten. vreemding, daarna met ongeduld en ten slotte vol angst bad gedaan een vraag, die, omdat niemand ze kon beantwoorden, zich als een loopend vuur verbreidde en ten laatste door zooveel honderde stem men herhaald een buitengewone opgewon denheid en opschudding teweegbracht: «Waar was Swan Jönszon?" Des namiddags deed de fabriekheer alle stoomfluitjes in de machinegebouwen werken. «Als hij die roepstem niet hoort," zei hij, «komt hij stellig nimmer weèr terug." Swan had van den vrijen dag gebruik gemaakt tot het doen eener wandeling. Hij had zooveel, dat men het liefst in de eenzaamheid overpeinst, op het hart, dat hij de woeste paden in het gebergte opzocht. Maar de zich aan elkander vastknoopende gedachten deden hem al verder en verder dwalen en de man, die zich zoo zelden aan droomen mocht overgeven, liet thans zijn fantasie vrjjen loop en werd eensklaps den droomer gelijk, die doelloos voortgaande, toch met haastige schreden voortstapt, alsof hij een doel voor zich had. Eerst toen het doffe ruischen aan de nabijheid van den Odinval herinnerde en de schaduw van den berg hem als de schaduw van den nacht overviel, begreep hij in welke omgeving hij zich De gemeenteraad heeft gisteren een besluit genomen op het adres van den keikeraad der Ned. herv. gemeente, vroeger uitvoerig in ons blad medege deeld, waarbij aan het gemeentebestuur in overweging gegeven werd, tot afschaf fing van de kermis te besluiten en in de plaats daarvan edeler volksvermaken in het leven te doen roepen. B. er. W. hadden in het preadvies, dat over dit adres door hen was uitge bracht, nog eene wijziging gebracht, om tegemoet te kornen aan het bezwaar, dat bij aanneming van het advies, zooals het oorspronkelijk luidde, geen antwoord zou worden gegeven aan het adresseerend college. Zij stelden daarom thans voor, het adres ter secretarie te deponeeren ter inzage van de leden, en een afschrift van dit besluit en van het advies van B. en W. aan den kerkeraad te zenden. De wijziging betrof dus uitsluitend den vormin de hoofdzaak hielden B. en W. vast aan hunne opvatting, dat op het verzoek in den vorm, waarin het door den kerkeraad was gedaan, geene beslis sing kon genomen worden, zoodat men zich moest bepalen tot nederlegging ter secretarie, ten einde op de beschouwin gen van den kerkeraad te kunnen letten, wanneer eventueel een bepaald voorstel te dezer zake door het dagelijksch bestuur of door een lid van den raad werd gedaan. De vraag, of de kerkeraad bevoegd was zich met een adres van deze strek king tot den raad te wenden welke bevoegdheid door Burg. en Weth. betwij feld was werd na veel discussie uit het voorstel geëcarteerd. B. en W. gaven namelijk gehoor aan een wenk van den heer Huet en wijzigden hun preadvies nader nog in dezer voege, dat aan den kerkeraad alleen afschrift zal worden gezonden van de op het adres genomen beschikking en niet van het daarover door B. en W. uitgebrachte preadvies. Afgescheiden van deze competentie- quaestie, liep het debat over de vraag, of, nu de zaak van kermis eenmaal aan de orde was gesteld door het adres, men niet beter deed op de zaak a fond in te gaan en een besluit te nemen of en, zoo ja, hoe rnen de kermis zou be houden. De heer v. d. Wall Bake, die een dergelijke beslissing gewenscht achtte, had met het oog daarop een voorstel ingediend. Dit voorstel, dat nog eenige wijziging onderging door overne ming van een amendement, dat de heer Scheltema er op had ingediend, strekte om het antwoord op het verzoek van den kerkeraad aldus te formuleeren «De gemeenteraad, «Gezien het request van den kerkeraad der Nederl. hervormde gemeente, waarbij op afschaffing der kermis en het daarvoor, van gemeentewege, in de plaats stellen van andere volksvermakelijkheden wordt aangedrongen «Overwegende dat, hoewel de gemeente zeker belang heeft bij het peil der ver makelijkheden, maar het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt deze in 't leven te roepen, het echter gaarne zou zien, dat door eene commissie uit de burgerij het initiatief daartoe genomen werd, opdat het bestuur der gemeente de pogingen dier commissie met al de haar ten dienste staande middelen kunne steunen «overwegende, dat de afschaffing der kermis alleen dan wenschelijk zou zijn. wanneer deze óf aanleiding gaf tot belangrijke rustverstoring óf wel andere, betere uolksvermakelijkheden hare plaats konden innemen «besluit aan adressant mede te deelen, dat, hoewel de motieven, die hem tot zijn verzoek hebben geleid, worden ge waardeerd, er geene termen gevonden worden, om daaraan te voldoen? Het denkbeeld, waarvan dit voorstel uitging, werd, behalve door den voor steller, door den heer Scheltema met warmte aanbevolen. Het standpunt van het dagelijksch bestuur, waarvoor de voorzitter en de heer Croockewit in de bres traden, vond ook steun bij den bevond. De Odinsvall Daar had Swan de eerste bloemen voor Thea geplukt. De herinne ring aan dien dag ontlook zelve in zijn ziel als een bloem, en het bruischen en razen van het nederstorter.de water trok hem aan evenals het lied van den nach tegaal hem, toen hij nog een knaap was, aanlokte. Op het punt waar de Odin, eenmaal op den bodem van het dal gekomen, nadat hij over twee reusachtige rots massa's is heengesprongen, rustig en stil met zijn spiegelgladde, donkergroene oppervlakte, als een echt meer uit het tooversprookje, uitrust, schreed Swan naar den in de rots gevormden boog, die het water bij wijze van ingang tot de vriendelijke haven, den reiziger echter tot brug dient. Boven gekomen klom hij, terwijl hij den waterval rechts liet liggen, over de kittelsteenen naar de holte bij den eersten val. Door de kloof schoot de waterstraal over het plat, dat met gelen glans door het water heen sche merde, en stortte dan schuimend naar beneden, om door de reeds te voren naar omlaag gestorte watermassa brui. schend en kokend te worden opgevangen, Een straal der zon schoot over de kloof- verlichtte den tegenoverliggenden rots wand en deed het waterstof in gouden heer de Koningh. De heer Huet, hoewel niet afkeerig van het denkbeeld, om de zaak principieel te behandelen, kon echter met de motiveering, die in het voorstel-Bake was opgenomen, niet mee gaan. Wanneer men op de zaak ten principale wilde ingaan, dan was de beer Huet meer voor hare afschatfing, dar. voor haar behoud. De Voorzitter gaf daarom als zijn voornemen te kennen om, bij verwerping van het voorstel van B. en W., gaarne beslissing over het voorstel-Bake uit te lokken hij wenschte, dat dit voorstel dan aan B. en W. zou worden verzonden, om het dagelijksch bestuur in de gelegenheid te stellen, nog nader een advies uit te brengen over de zaak, die dan in een ander stadium zou zijn getreden. Dat werd echter overbodig door de beslissing, die de raad nam over het voorstel van hel dagelijksch bestuur, waarbij dit, zooals het gewijzigd was naar aanleiding der opmerking van den heer Huet, aangeno men werd met 11 tegen 2 stemmen, die van de heeren Bake en Scheltema. Het voorstel van den heer Bake kwarn daardoor te vervallen. Besloten werd voorts tot heffing van den vollen aanslag in den hoofdelijken omslag over het jaar 1887. Tot herschatter, bedoeld bij de veror dening tot heffing van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, werd benoemd den heer J. Kerkhof. De vacatures, die in een aantal colleges met 1 Januari zullen ontstaan, werden door eene reeks benoemingen aangevuld. Tot curator van het gymnasium werd herbenoemd jhr. mr. T. A. J. v. Asch van Wijck, tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de heer H. W. A. van den Wall Bake. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs is herbenoemd de heer A. J. Bos en benoemd dr. H. F. Jonkman. De heer Jonkman vervult in deze commissie de plaats, die ledig komt door het aanstaande vertrek van dr. J. Campert. tot wiens opvolger als lid der gezondheidheidscommissie benoemd is dr. F. Vigelius. De heer D. van der Werf werd herbenoemd als lid van de gezond heidscommissie. Verder werden herbenoemd de heeren W. van Eeden en J. Zandijk Jr., als leden van het burgerlijk armbestuur, de hh. B. W. van Burgsteeden, E. L. Visser en J. Zandijk Jr., als leden der commissie van fabricage, de hh. E. L. Visser en E. L. H. van Lanschot Hubrecht, als leden der commissie voor de gemeente- reiniging. B. en W. zijn gemachtigd te voorzien in de tijdelijke waarneming van de les sen, die door het vertrek van dr. J. Cam pert, voor wien nog geen andere leeraar in de plaats is benoemd, aan de H. B. S. en het gymnasium zullen openkomen. Het reglement van orde der Kamer van Koophandel te Amersfoort kwam in, met een voorstel van B. en W. om het goed te keuren. In een volgende verga dering zal dit worden behandeld. De raadscommissie, die in de voor laatste vergadering benoemd werd tot het uitbrengen van rapport over de voor stellen tot verkoop van gebouwen der gemeente aan de firma van Werkhoven en Co. en tot het bouwen, in verband daarmee, van scholen voor m. u. I. on derwijs, diende haar rapport in. Als slot som van hare overwegingen spreekt de commissie als hare overweging uit, dat: 1. de jongensschool niet voldoet aan de billijke eischen, die daaraan kunnen en moeten gesteld worden, zoodat ver betering daarin bepaald dringend nooJ- zakelijk is; 2. de meisjesschool voor 't oogenblik nog bruikbaar, echter verbetering ook daar gewenscht en hare verbouwing af te keuren is; 3. de eenige afdoende maatregel be staat in het bouwen van twee nieuwe scholen 4. een gedeelte der gelden, noodig nevel verkeeren. Daar gekomen wierp Swan zich op bet gras neder. Naast hem schoot de van den eersten val nog kookende stroom over het tweede, nog steilere rostbed. Op den achtergrond hadden de rotsen zich tot op een tusschen beide gebleven pikdonkere spleet te zamen geschoven, alleen geheel boven aan die kloof steeg tusschen de dennen, die den rotstop be kroonden damp omhoog en was een melk witte waterstiaal zichtbaar. Door het sissen, bruischen en klateren van het water heen was een dof, dreu nend geraas, dat wel wat op het dreu nen eener reuzenmachine geleek, hoor baar. Die toon kende Swan heel goed. Onwillekeurig mat hij de breedte van de kloof en den steilen val der rotswanden en tevens kwam de ge dachte aan een in vermetelen bouw trant over den met schuim gevulden af grond geworpen slanke ijzeren brug bij hem op. {Wordt vervolgd.) voor bovenbedoelden aanbouw, kan ge vonden worden door den verkoop van de tegenwoordige meisjesschool en bet oude gymnasiumgebouw aan de firma Van VVerkhoven en Co. Zij stelt daarom voor te besluiten: a. tot den bouw van eene jongens school zonder bovenbouw, van zes loca len elk a 40 leerlingen, op het terrein aan de Heerenstraat; b. tot den bouw eener meisjesschool van twee verdiepingen met acht localen voor het onderwijs, met of zonder con ciërgewoning; de plannen voor de beide scholen nader door den raad vast te stellen. c. tot den verkoop aan de firma Van Werkhoven en Co. van de tegenwoordige meisjesschool ad f 15,000 en het oude gymnasiumgebouw ad 5000, levertijd 1 Januari 1888 of zooveel vroeger of later als de nieuw te bouwen localen in gebruik genomen kunnen worden; beta lingstermijnen nader te regelen. Deze voorstellen wenscht de commissie en bloc behandelt te zien. De financieele gevolgen van deze besluiten worden door haar aldus berekend Kosten voor den aanbouw van de beide scholen f 34,000 Verkoop der tegenwoordige meisjesschool 15,000 f 19,000 Bijdrage van het rijk 30 pet. 5,700 f 13,300 Verkoop van het vroegere gymnasium 5,000 8,300 Bij verkoop zou dus f9000 door lee ning moeten worden gedekt, zonder ver koop der beide gebouwen zou van de bouwkosten f10,200 door de 30 pet. van het rijk vergoed worden; blijft voor de gemeente f23,800. Aannemende, dat de aflossing van lee ningen voor schoolbouw in ongeveer 40 jaar moet geschieden zouden de jaarlijk- sche kosten van rente en aflossing in het eerste geval f 610, in het laatste f 1560 zijn; verschil derhalve f950 in 't voor deel van het eerste geval waartegenover echter staat dat de gemeente in het tweede geval in 't bezit zou blijven van de beide gebouwen. In afwachting der hervatting van de behandeling van deze zaak, is het rapport ter secretarie nedergelegd. Nog is ingekomen een adres van de bestuurders der school voor christelijk- nationaal onderwijs, waarin den raad verzocht wordt, in 't belang van hunne inrichting, het schoolgeld op de tusschen- school (hoofd de heer de Heus) te ver- hoogen en een der beide scholen voor kosteloos onderwijs te veranderen in eene, waar schoolgeld geheven wordt. Dit adres werd ter secretarie nedergelegd, ter be handeling in een volgende vergadering. B. en W. adviseeren het daar te laten blijven en de adressanten van dit besluit kennis te geven. Ditzelfde stellen zij ook voor ten aan zien van een ander adres, dat heden in kwam, en waarin gevraagd wordt den uitgang van de stad bij de Bloemendalsche poort te verbeteren. De tegenwoordige toestand ontsiert, volgens adressanten, en levert gevaar voor ongelukken. Tegen heden, Woensdag, is de raad weder bijeengeroepen ter behandeling van een voorstel van B. en W. tot aan koop van schiet- en oefeningsterrein aan den Leusdenschen weg gelegen, ten, be hoeve van het garnisoen. Utr. Ct. 323ste STAATS-LOTEUIJ. DERDE KLASSE. Trekking van 20 en 21 Dec. (1000 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beuit gevallen: Prijzen van f45. 717, 719, 720, 730, 735, 741, 752, 773, 3401, 3411, 3425, 3452, 3470, 3474, 3501, 3513, 3586, 8732, 8735, 8804, 8833, 8849, 8855, 8884, 9828, 9841, 9843, 9905, 9917,10246,10277,10286, 10332, 12535, 12551, 12564, 14709, 14711, 14736, 14784, 14797, 14806, 14848, 14855, 14890, 14898. 14899, 15525, 15548, 15557, 15570, 15575, 15595, 15597, 15602, 15606, 15654, 15682, 19040, 19041, 19047, 19059, 19063, 19092, 20538, 20551 en 20599. Te zamen 67 prijzen. VERK00PING VAN VASTE GOEDERENEN Zaterdagavond 18 Nov. in „hel Valkje". Notarissen: de heeren Mr. J. DE LOU TER en A. 11. DRIJFHOUT VAN HOOFF. 1. Een Heerenhuis met grooten) tuin op de Kampstraat. I 2. Een schuur of loods in del' 4 Kreupelstraat Notarissende heeren A. H. DRIJF HOUTVAN HOOFF en Mr. J.DELOUTER. 1. Een huis en erf, waarin ver gunning met tuin in de Val kestraat f 2000 2. Een huis waarin vergunning) in de SlijkstraatI 3. Eene woning, achter het voor-1 ooon i i J) ooJikj gaande perceel 4. Eene woning naast het voor-l gaande perceel 5320 Utrecht. Het Hotel le rang nies Pays-Bas" alhier, meer dan dertig zalen en logeerkamers bevattende, zal tenge volge van het overlijden van den heer Corbière, binnen kort publiek worden verkocht. Het ontvangen van zoogenaamde brand- of dreigbrieven, behoort tegen woordig ook al niet meer tot de zeld zaamheden, althans alhier werden er in den laatsten tijd nog al enkele ontvan gen, doch meestal onder omstandigheden, welke maar al te duidelijk deden uitko men, dat de schrijver er geene andere bedoeling mede had, dan gedurende eeoigen tijd onder dak te komen, waar aan toch velen de voorkeur geven boven opzending naar eene Kolonie. Zoo ont ving o. a. de heer S. alhier j.l. Maandag middag een dergelijk schrijven van ze keren M., een man die vroeger bij hem werkzaam was, doch thans in een der Rijksgestichter. wordt verpleegd, waar het hem echter minder goed schijnt te bevallen. Nijkerk. Bij Koninklijk besluit van 16 December jlis de neer J. H. Kru- dop, met ingang van 1 Januari a. s. her benoemd tot Burgemeester dezergemeente. Barnercld. Tot heden werd het Passantenhuis te Barneveld van de ge meente gehuurd. Nu het echter is opge heven, heeft de Raad eene overeenkomst goedgekeurd, waarbij is bepaald, dat de gemeente f2000 zal ontvangen van het Rijk als schadevergoeding; het Rijk is dan van alle verdere verplichtingen ont slagen. Hoogland. De arrondissementsrecht bank te Utrecht heeft R. T. alhier, be klaagd van wederspannigheid tegen een bedienende beambte in functie, te Stou- tenburg begaan, veroordeeld tot f 5, boete, subs. 3 dagen hechtenis. Sckerpcnzeel. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 31 December a. s. herbenoemd tot Burgemeester dezer ge meente de heer D. Pool. Amerongen. Een treurig ongeluk had voor eenige dagen onder Leersum plaats. Een til bur ie, den weg passeerende werd door den tram aangereden, met het ongelukkig gevolg, dat het voertuig om viel en de drie zich daarin bevindende personen er uit vielen. Een hunner, W., de knecht van V. d. L., te M., kwam onder een der wagens, zoodat zijn rech terarm en rechterbeen deerlijk verminkt werden. De arm is hedenmorgen even boven den pols geamputeerd. Of de voet behouden zal kunnen worden, is nog on zeker. De triomf van Merlatti is volmaakt; nooit heeft eenig ander mensch zoozeer de nieuwsgierigheid van de Parijzenaars geprikkeld, in een gemakkelijke stoel gezeten, beladen met dekens en kussens, heeft Merlatti, weken lang een menschen- massa zien defileeren, die zich zonder ophouden om hem verdrong, en oplet tend elk zijner bewegingen gadesloeg. Zij, die niet zoo gelukkig waren tot deu held van den dag te naderen, zaten langs de muren van de zaal du Zodiaque, waar dit alles voor viel, terwijl zij ge duldig hun beurt afwachtten, evenals in de antichambre van een minister. De stapels photographieën die Merlatti op een tafeltje bij zich had, verdwenen de een na den ander, want iedere bezoeker wilde, voor den matigen prijs van vijf francs, een aandenken aan den vaster van vijftig dagen medenemen. Om zes uur werd de vasttijd «plechtig" als geëindigd beschouwd. De leden van het oude medisch comité kwamen met bouillon en vleeschpoeders, waarvan men de uitwerking wilde zien. Deze uitwerking was evenwel alles be halve bevredigend, zoodat 't goed was dat een der leden de voorzorg had gehad om een soort van drank klaar te maken, die geen enkel gistend bestanddeel bevat en waarvan men den vaster dadelijk eenige lepels liet gebruiken, Merlatti die een weinig was vermoeid, was weer een beetje bijgekomen, zoodat de défilé van de bezoekers weer kon beginnen. Elk uur gebruikte de vaster een lepel van zijn drank, wat grooten indruk op de tal rijke nieuwsgierigen scheen te maken. Men had aangekondigd dat Merlatti des avonds het voorzitterschap zou aan vaarden van een banket, dat ter zijner eere zou worden gegeven. Om acht uur kwam Merlatti leunende op twee zijner geneesheeren, in de zaal en nam plaats aan het hoofd van de tafel. Hij bleef in zijn fauteuil zitten ge durende twee uren, stom, zenuwachtig en vermoeid door de inspanning van de ontvangst der nieuwsgierigen, misschien nog meer dan door het vasten, met de armen slap langs het lichaam, en met een strakken wezenloozen blik voor zich uit starende. Men bood hem een kop bouillon aan, maar hij weigerde die; vervolgens richtte hij zich met moeite een weinig in zijn stoel op en zei op flauwen toon «Ik drink op de Par\jsche

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2