NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Woensdag 5 Januari 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien! BINNENLAND. BUITENLAND. Feuilleton. MANUELA. AMEBSFOORTiSCHE GOUBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij Kon. besluit zijn de heeren dr. S. S. Rosenstein, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden, en dr. D. van Lankeren Matthes, directeur der ge meentelijke hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus te Amsterdam, be noemd tot ridders in de orde van den Nedeilandschen Leeuw. In verband met het plan der Koninklijke familie, om een deel van den aanstaanden zomer op het Huis ten Bosch door te brengen, zal dit buiten verblijf eenige verbouwing ondergaan. Het trof mij, zegt de schr. der Haagsche kroniek in de N. Gr. Ct., van den terugkeer der vorstelijke familie naar den Haag sprekende, met hoeveel belang stelling 't vorstelijk rijtuig, een eenvoudig tweespan, met palfrenier en jager, door honderden werd opgewacht. Aan al de hoeken der straten, waarlangs H.H. MM. van het station naar het paleis reden, stonden dichte drommen opgesteld en 't voorplein van het paleis was zwart van de menschen. Er werd geen kreet ge hoord, maar hoogst eerbiedig begroette men het vorstelijk echtpaar en de lieve kleine prinses. Met den terugkeer van de Konink lijke familie in de residentie, is de Fransche gouvernante, mile Leotard, niet meer toegevoegd aan H, K. H. Prinses Wilhel- mina en is zij naar Frankrijk terugge keerd. De Engelsche gouvernante, miss Saxton Winter neemt thans bij de Kroonprinses haar plaats weder in. De Staals-Courant meldt, dat, blij kens mededeeling van de Fransche post administratie aan boord van de op '10 dezer van St. Nazaire naar de Antillen en Venezuela vertrokken pakketboot, waarmede uit Nederland brieven en andere stukken voor Guadeloupe, Marti nique, St. Lucia, Trinidad, Britscli en Fransch Guyana, Venezuela en Colon zijn verzonden, brand is ontstaan, ten gevolge waarvan de post aan boord van dat stoomschip geheel verbrand is. Naar men verneemt onderhandelt de Kon. Nederl. Locaalspoorweg-maat schappij met de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij over de exploita tie haier lijnen. In de Prov. Groningsche Ct. wordt medegedeeld, dat den kapt t/z. Boogaert de portefeuille van marine is aangeboden. Vermits echter deze hoofdofficier zich in West-Indië bevindt en wij nog altijd van telegraphische gemeenschap met nze koloniën aldaar verstoken zijn, kan het antwoord nog niet zijn ontvangen. j Volgens dezelfde bron noemt men in de bureaux van het departement als aan staanden minister den Oud-Raad van Indië De Gelder. Het bericht, dat er van de hand des heeren Mr. J. Kappeyne van de Coppello een «rechtsgeleerd advies" zou verschijnen in zake het Amslerdamsche kerkelijke geding, en dat dit advies gunstig voor de «bezwaarden" zou luiden, wordt door de Statidaard tegengesproken. Op een klopjacht, de vorige week in de ambachtsheerlijkheid Kloetinge ge houden, zijn geschoten 250 bazen, een twintigtal houtsnippen en een naar even redigheid klein getal patrijzen. Het vo rige jaar zijn over de 500 hazen ge vallen. De eerste jongens uit de weesinrich ting te Neerbosch zijn reeds naar Noord- Amerika vertrokken, om zich te Oranje- City te vestigen. Nog drie anderen zullen spoedig vertrekken naar Grand-Rapids en één naar Overijsel aldaar. De jacht op klein wild in Gelder land is Vrijdag gesloten. Behalve op de groote landgoederen, waar het wild nog zoo schaars niet was, hebben vooral de broodjagers, die hun beroep meestal op bet vrije veld moeten uitoefenen, een slecht jachtjaar gehad. Behalve hazen en konijnen, werd ook voortdurend weinig vliegend wild geschoten. Ook vooral op de Veluwe en in de Betuwe was het jachtveld slecht van wild voorzien. Uit de Betuwe meldt men: Het tabaksgewas is dit jaar in deze streken uitstekend geslaagd. Niet alleen dat de opbrengst per hectare belangrijk meer ook aanzienlijk hooger. Dientengevolge I zullen weder meerdere akkers met dit gewas in cultuur worden gebracht. De technische afdeeling van de Kon. Commissie voor eene haven te I Scheveningen heeft haar werkzaamheden I volbracht en als vrucht daarvan een schets-ontwerp ingediend voor een binnen- en buitenhaven van niet te groote afme ting maar met behoorlijken diepgang. I Thans wordt deze aangelegenheid over- j wogen door de afdeeling voor de defensie, bestaande uit den kapitein luit t. z. Blauw I en luit. kolonel Cool. Eenige vertraging, j ondervonden door ongesteldheid van eerstgenoemden, heeft thans opgehouden. De bewuste Zigeunei troep kam peert nog altijd in den omtrek van Eisden. Uit een nader onderzoek hunner papieren moet zijn gebleken, dat slechts 17 Oostenrijksche onderdanen, en 28 van Grieksche herkomst zijn. Dit bemoei lijkt zeer de ondei handelingen over hunne opzending naar Oostenrijk. Intusschen gaat het rijk voort inet in hun onder houd te voorzien, wat dagelijks op f 13 te staan kornt. In Gelderland en Overijsel werden in de laatste dagen voor Frankrijk en Belgie vele prachtige stieren, ter verede ling van den veestapel, tegen hooge prijzen aangekocht. Eindelijk zal nu de Regeering in de gelegenheid zijn te beslissen wat vóór moet gaan het belang der scheepvaart, of de schaatsenrijderij. De Gemeenteraad van Menaldumadeel heeft nl., hezeten door den Frieschen ijsduivel, een verordening op de ijsbanen gemaakt en daarbij aan B. en W. de macht gegeven, de scheepvaart te strem men door het openen van de bruggen te verbieden. Doch nu wil het noodlot, dat daaronder twee bruggen zijn, die aan de provincie behooren, en Gedepu teerde Staten hebben thans den Koning de verordening ter vernietiging voorge dragen. Het kortelings ontdekte handschrift van mr. J. van Lennep is afkomstig uit des schrijvers vroege jeugd en bijgevolg niet bestemd of geschikt orn door den was dan in 1885, maar de prijzen waren druk te worden openbaar gemaakt. Z. M. de Koning heeft het hoofd der gemeenteschool aan de Schelpkade te 's Gravenhage, F. Gediking, belast met het geven van lager onderwijs aan prinses Wilhelmina. Zij ontving Maandagochtend de eerste les. Eenige ondernemende Noordwijk- sche bloemisten hebben (naar de N. R. C. heeft rnedegedeeldj in het najaar van 1885 het plan opgevat, eene t«ntoonstel- ling in het leven te roepen van in den kouden grond, dus langs natuurlijken weg. gekweekte bloeinbolgewassen. Tot lieden is, voor zoover bekend, ner gens, noch in ons land, noch in het bui tenland, een dergelijke tentoonstelling gehouden. Het park, waar deze tentoon- I stelling zal plaats hebben, is gelegen mid- i den in het dorp Noordwijk-binnen en heeft eene oppervlakte van ongeveer een derde hectare. Door de vaardige, deskun dige hand van den Heer Kouwenhoven, van Warmond, ontworpen, is het ver deeld in verschillende perken, verschil lend zoowel wat vorm als afmeting en inhoud betreft. Men vindt daar perken 7 meter in diameter, waarin ruim 2000 stuks hyacinthen van verschillende kleur en kwaliteit geplant zijn. Onder de tul- penperken vindt men er, die 6 a 7000 stuks in hun schoot verbergen, en col lecties narcissen van honderden soorten zal men er zien te verkrijgen. Onnoodig is zeker te zeggen, dat er voor de ver- eischte afwisseling is gezorgd; coniferen en andere heestergewassen ontbreken niet en vormen met het rustige gras, dat de perken omgeeft, een hoogst aange naam geheel. Tijdens de tentoonstelling zal er af en toe goede muziek gegeven worden. De haringvangst was in ons land in 1886, grooter dan ooit tevoren- In het vorige jaar bedroeg die 28-4.500 en nu 342,500 tonnen en dus eene vooruit gang van 58,000 ton. Visschers en ree- ders maakten echter, door de lage prij zen, volstrekt geen mooi jaar. Dat de Nederlandsehe Nationale Vereeniging van werklieden te 's Hage, w. arvan de oud-Minister van Binnen- lan\!sche Zaken, den heer Six, voorzitter is, in gunstigen toestand verkeert, kan uit het volgende blijken De tegen onderpand der werklieden woningen in de Sumatrastraat, opgeno men f 18,000 zijn afgelost. Drie schuld brieven werden uitgeloot. Vijf jongelingen, kinderen van leden, ontvangen voor rekening der Vereeni ging onderwijs, 3 op ambachts- en 2 op de teekenschool. Voor de internationale hardrijde rijen op schaatsen van wege den Neder- landschen Schaatsenrijdersbond op Vrijdag en Zaterdag a. s. is te Slikkerveer een ijsvlakte bestemd, 'in een ondergeloopen buitenpolder, meteen halven meter water, en 30 hectaren groot. De baan is in voortreflfelijken toestand, geen sneeuwijs, maar spiegelglad, zoogenaamd «zwart" ijs. De heeren Wichers, de Salis en Kolff hebben de baan onderzocht en het ijs boven alle beschrijving mooi bevonden. De geheele inrichting is volgen hen werkelijk grootsch, zoodat de baan in elk opzicht een modelbaan mag genoemd worden. De wedstrijd is uitgeschreven voor Vrijdag 7 en Zaterdag 8 Januari e. k.; Vrijdag voor rijders van beroep, Zaterdag voor liefhebbers. Voor Hamburg is de wedstrijd vastge steld op 10 Januari e. k. Alle inschrijvingen moeten uiterlijk 5 Januari in handen zijn van den heer Herm. KolfiT, te Rotterdam. (Telegram adres Herolf-Rotterdam). De openbare meening in Rusland, dus wordt aan de Kölnische Zeitung ge schreven, houdt zich druk bezig met de mogelijkheid van eene herkiezing van prins Alexander van Battenburg, niet slechts als Vorst, maar zelfs als Koning van Bulgarij. De Russische regeering, die zich meer aan dergelijke praatjes stoort, want de bezedigdheid en tact van het Regentschap in aanmerking genomen, kan het wel niet anders zijn, heeft zich daarop dade lijk tot de Mogendheden gewend, met het bericht, dat eene dergelijke daad, eene onmiddelijke bezetting van Bulgarije door Russische troepen zal ten gevolge hebben er moge dan van kome wat er wil. Zoover is het evenwel nog niet en EENE NOVELLE. Vrij gevolgd naar het Italiaansch. 2. Ik dacht er juist over na hoe anti- patiesch het karakter van dien man mij, niettegenstaande onze vele gezamentlijke kroegjolen was geweest, hoe hij mij met zijn kortzichtig materialisme dikwerf had geërgerd en was zoodoende weer op andere denkbeelden gekomen, toen ik plotseling een stevigen slag op den schouder voelde en opziende mij niet langer omtrent de identiteit van den per soon naast mij en Gerard kon bedriegen.1 Mooier was hij er niet op geworden, de ruwe trek in dat gelaat, die mij vroeger reeds een soort tegenzin inboe zemde was er niet op verminderd, maar zijn uiterlijk was er fraaier op geworden en toonde een zeker iets, veroorzaakt door het bewustzijn van een gevestigd bestaan, wat onder alle omstandigheden aangenaam treft. Daarbij kwam, dat, in de stemming in welke ik verkeerde, een bekend wezen mij aangenaam was; kortom ik beantwoordde zijn hartelijken groet met meer warmte dan onder andere omstandigheden het geval zou zijn geweest en informeerde mij, terwijl wij terug wandelden, naar zijn tegen- woordigen toestand. «Daar zal je van staan te kijken Oudste", zeide hij lachend «Hoe lang is 't wel geleden dat je Europa hebt vaarwel gezegd, om je naar die zalige Eilanden in te schepen? Tien jaar ongeveer, niet waar? Nu terwijl ge in de wereld hebt rondgezworven om je een paar kapotte laarzen en eene wetenschappelijke renommee te halen, heb ik mij hier in dit plattelandsche gat, in alle stilte een plaatsje gemaakt, xAij toen daarop gezet en eene schoone^praktijk gevestigd en ben nu op weg om een welgesteld man te worden." Zijn breed roodachtig gezicht glansde van tevredenheid over zich zeiven, de vroegere twistzieke banaliteit was op enkele kleine puntjes na, die nu en dan te voorschijn kwamen, verdwenen; er was slechts zeer weinig onderscheid in het uiterlijke van mijn vriend Gerard en dat van een gentleman en dat weinige onderscheid lag waarschijnlijk in den hem van nature eigen piebëischen ge zichtsvorm, den saterachtigen stompen neus en de, onder roodachtige wenk brauwen, fonkelende, onrustige grijze oogen. Terwijl ik hem, in gedachten, opnam, liet ook hij zijn vorschenden blik over mijn persoon gaan en het resultaat zijner diagnose sprak uit den even nieuwsgierigen als uitlokkenden toon, waarop hij uitriep; terwijl hij mij de hand toestak: «Maar wij zijn toch niet op zoo'n toevallige wijze saamgekomen, om direct weer van elkaar te scheiden? Ten eerste moet ge met me mee naar binnen, daar!" en bij wees met de hand naar zijne woning, «dan drinkt ge een glas wijn met me en vertelt me eens wat van je reizen. «Zijt ge gehuwd vraagde ik hem, toen we het straatje waren afgeloopen en voor een hoog met krullen versierd, ijzeren hek bleven staan en hij met een handgebaar tot binnentreden uit- noodigde. Hij bukte zich juist om het slot te openen en hoorde wellicht de vraag niet. Ik vergat ze te herhalen door den indruk der geurige koele schaduw, die, na de stoffige warmte daar buiten, als eene betoovering op mij neerdaalde. Wij stonden in een dier honderdjarige patriciërs tuinen, die met hun bonte kroonen van gebladerte een onverdiend schoonen krans vlechten rond het woud van schoorsteenen en het machine ge- klapper van het stadje M. Indien men de natuur door geld en hoogmoed even spookachtig doodsch kon maken als het inwendige der stille met weelde over- vulde huizen der rijken, dan ware het hier zeker reeds geschied maar de linden van die plutokratische tuinen geuren even zoet en warm als de ande ren daar buiten op het veld, onder welke de poëten droomen en de molenaars knecht zijn liefje kust. JaDie schaduwen hadden voor mij, zelfs reeds als half ontwikkelde knaap, als ik er nu en dan een steelschen blik naar wierp, steeds eene geheimzinnige bekoorlijkheid gehad. Het was mij als ware hier de plaats waarheen heimelijke liefde en onderdrukte smart vluchtten uit de onbarmhartige zakelijkheid daar buiten. Het is mogelijk dat ik mij in zulke droomerijen bedroog, het is ook mogelijk dat in het huis van werkelijke patriciërs zulke contrabande niet voor komt; maar thans nog, als ik linden- geur inadem, zie ik in 't zelfde oogen blik weder die tuinpoort, die voor mij de poort tot zooveel zaligheid en zooveel smart zoude worden, zie ik die schaduw partij van den donkeren Jindenmuur en het krachtige zonlicht over de toppen, 1 het kleine grasperk ter zijde in de schaduw, waarin een kleine fontein haar straal omhoog werpt en naast die fontein Weer hield hij een oogenblik stil en zeide toen. «O vriend, er zijn dingen die zich niet laten beschrijven. Als ik u zeg dat op die bank naast die fontein eene jonge vrouw zat in een luchtig, lichtkleurig kleed, en een breedgeranden stroohoed op 't hoofd, eene vrouw, die men, zonder het schoone kind tot 't welk zij zich neerboog om 't te liefkoozen, zelve nog voor een kind zoude hebben gehouden, dan moet dit voldoende zijn. Wilde ik beproeven u de lieflijke vorm van dat hoofdje, de vreemde vorm van die groote, bruine, vragende oogen te beschrijven, dan zoude ik slechts woorden kunnen geven en u toch niet kunnen verklaren waarom ik, na zooveel rond- zwervens op de wijde wereld, den blik uit die oogen opving in het binnenste mijner ziel, waar een geheim vuur werd ontstoken, wat in 't eerste oogenblik slechts behagen en warmte verspreidde, zoodat ik niet vermoeden kon, wat mij eigenlijk overkomen was. Verrast vraagde ik «Is dit «Mijne vrouw antwoordde Gerard met het zegevierende verwaande lachje, dat ik nog van hem kende van onze vroegere Berton partijijes. Nu stonden wij tegen over elkaar. Het blijft steeds eene vreemde herinnering aan het oogenblik. waarin een vreemde ons bet andere deel orlzer ziel voorstellen kon en meer be-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1