Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. de ongunstige teekenen geheel zullen overwinnen." (Naar wij inmiddels vernemen van eene zijde, die uitnemend ingelicht kan zijn, zijn al de geruchten omtrent den meer of min zorgwekkenden toestand van Z. M. volkomen ongegrond. De kwaal, waaraan Z. M. lijdt, is bekend; zij is van zeer pijnlijken aard, doch bij het getrouw gebruik van Wildunger bronwater in geen enkel opzicht levens gevaarlijk.) Red. Op 19 Febr. was te Rotterdam eene roode vlag bevestigd aan een der telephoonpalen op den binnenweg aldaar. Die vlag, welke groote ergernis ver wekte, werd spoedig neergehaald. Wie dat deed werd eerst niet gemeld. Thans wordt medegedeeld, dat het del7-jaiige Andreas Dekkers is. Zijn naam was, vol gens de Tijdvan den beginne bekend, doch werd geheim gehouden, teneinde Dekkers te vrijwaren voor mishandelin gen van de zijde der socialisten; dat dit noodig was, is gebleken, want reeds tweemaal is de jongen door een paar kerels opgewacht geworden, die hem minstens een pak slaag wilden toedie nen. Sedert wordt den jongen geregeld een geleider verstrekt, als hij naar zijn baas gaat of van hem terugkomt. De jongen is een verpleegde van het St. Laurenlius-Jongensgesticht te Rotterdam. Van het bestuur van dat gesticht ont ving hij als belooning voor zijn flink ge drag een zilveren horloge. Tot aanvulling van het bericht be treffende de aanschrijving van den minis ter van Binnenl. Zaken aan de ambtena ren voor het geneeskundig staatstoezicht betreffende een onderzoek naar het drink water, dat in ons land wordt gedronken, wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat de zaak reeds in de jongste verga dering der geneeskundige inspecteurs vooi loopig is afgedaan, vermits toen door de commissie ad hoe ter vergadering werden overlegd, met het rapport, de kaarten van elke provincie des lands, waarop bij elke gemeente zijn aangetee- kend de sooit of de soorten van het wa ter, dat er gedronken wordt. Het drukken der kaarten inet het rap port blijft nog maar alleen over. In het onlangs verschenen No. 2 der Verzameling van voorschriften be treffende den Post- en 7elegraafdienst is o. a. een ministerieele beschikking op genomen, betrekking hebbende op spaar bankboekjes, staande ten name van in leggers, die door eenig lichaamsgebrek niet in staat zijn zich naar het post- of hulpkantoor te begeven, en die geen ge bruik kunnen maken van het formulier machtiging, voorkomende zoowel op het formulier-quitantie als op de formulieren- aanvrage om, of order tot tei ugbetaling, zulks wijl zij niet kunnen schrijven, of omdat hun handteekening gemist wordt in het zoogenaamde stamregister. Volgens die beschikking kan er voor taan op de genoemde boekjes terugbe taling geschieden op den voet van het bepaalde bij art. 16 No. 1158 der ge noemde verzameling. Het hier bedoelde voorschrift houdt o. a. in: dat aan personen, woonachtig in gemeenten, waar geen voor den spaar- bankdienst opengesteld postkantoor aan wezig is, alsmede in localiteiten, op 30 minuten afstand van zoodanig kantoor gelegen, de terugbetaling op de aange duide wijze door de postboden kan ge schieden. Derhalve is deze bepaling (wanneer het de personen geldt, in den aanhef van dit bericht aangeduid) thans ook uitge breid tot alle andere plaatsen in den lande. De Figaro maakt melding van de vervolging, welke de sociaal-democraten hier te lande ondervonden van de zijde der welgezinde burgerij. Het blad prijst die houding onzer werklieden zeer en eindigt met de woorden: De dag zal misschien aanbreken, waarop men ook te Parijs zal gaan inzien hoe men te werk moet gaan tegenover de panters van Batignolles en andere schadelijke dieren. Te Barneveld had Woensdag bij gelegenheid van de voorjaars-paarderi- markt, eene hevige vechtpartij plaats tusschen E. J. v. d. K. en W. R. Aan eerstgenoemde werden daarbij zeer belang rijke kwetsuren toegebracht, zoodat het bloed bij stroomen vloeide. Van het voor-, gevallene is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de dader gevankelijk naar Utrecht is overgebracht. De Minister van Oorlog heeft ver scheidene wijzigingen aangebracht in het programma ter aanduiding van de eischen voor de aanstelling tot milicien-onder officier bij het wapen der infanterie, wat de sergeanten betre't. Behalve wijziging in de eischen voor de leervakken enz., is bepaald, dut de milicien-korporaal om tot milicien-sergeant te worden bevorderd gedurende ten minste vier maanden den graad van korporaal moet hebben be kleed, en in dien tijd moet hebben doen blijken, zijn gezag als meerdere goed te kunnen handhaven. Het Leidsche Dagblad meldt: iMet het buitengewone droge weder zjjn bereids de veldwerkzaamheden bij den boer aangevangen. De wintergewas sen schijnen weinig geleden te hebben. Nu worden reeds de boonen en erwten aan den akker toevertrouwd en wordt de grond, die voor de bietenteelt is aan gewezen, diep losgemaakt, voor zoover dit niet reeds vroeger heeft plaats ge vonden. Overal heerscht leven en bewe ging in het veld. Als de zon schijnt, verheft de leeuwerik zich jubelend in de lucht en kweelen de spreeuwen hunne aardige deuntjes op de daken. Het leed van den winter is vergeten en de betere dagen voor den arme zijn aangebroken. Het vee op den stal is zeer gezond, de prijzen van het vee zijn ech tei niet hoog, alleen de varkens worden duur betaald. De boerinnen zijn ruim voorzien van eieren, maar ook al ten gevolge der lage graanprijzen wordt de traag door de aanbiedingen overtroffen en de prijzen verminderden veel spoedi ger dan andere jaren. Niemand kan dit echter als een ramp voor 't algemeen aanmerken. De verschillende cadeaux, die mevr. Beersinans op haar rondreis, zoowel in ons land als in België, ontving, zullen eenige dagen tentoongesteld worden en de opbrengst der entreégelden voor een liefdadig doel worden gebruikt. Donderdagavond is in de zandeiijen bij Bussum een machine van de ballust- trein ontspoord. Het materieel bekwam veel schadepersoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Door de politie te 's-Graverihage is gearresteerd de chef van de beweging der Haagsche Tramwegmaatschappij E., die verdacht wordt van verduistering. (N. R. Ct.) De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging is in den laatsten tijd zeer in ledental toegenomen; van 400 kwam het getal op 900. Te 's Huge is onverwachts, na een korte ongesteldheid, overleden, de heer J. D. Doorman, gedurende vele jaren eerst lid der redactie, daarna hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage. Aangemoedigd door gunstige be richten uit Amerika, maken ongeveer 20 personen in de gemeente Heerde zich gereed, om den tocht naar het Verre Westen te aanvaarden. Naar men ver neemt, zullen er nog meer hun voor beeld volgen. Men schrijft aan de Amsterdammer: (Iet vijfjarig kind van een landbouwer te Grevenbicht bekwam de vorige week hevige brandwonden. In plaats van ge neeskundige hulp in te roepen, ontbood men een inwoner der gemeente, die na eenige geheimzinnige gebaren over het kind te hebben gemaakt, de ouders ten strengste verbood verder iets aan de brandwonden te doen. De lichtgeloovige ouders deden alzoo en bet anne kind is thans, na acht dagen de vreeselijkste smarten te hebben ondergaan, overleden. Uit de gevangenis te 's-Hertogen- bosch zijn de veroordeelde vrouwen, waaronder er twee zijn, die levenslang zitten, overgebracht naar de gevangenis te Gorcum. De reden dezer verandering is, dat in de laatstgenoemde plaats, door de inrich ting van het gebouw, beter toezicht kan uitgeoefend worden. In verband met de nieuwe regeling van den maildienst op Indië, zal de stoom vaartmaatschappij vNederland" de stoom schepen vMadura" en nSoenda" aan den dienst ontrekken. Waaischijnlijk zal een dezer schepen worden verkocht en het andere als reserve-boot dienst doen. Het voorloopig programma der April feesten te Amsterdam is vastgesteld. 's Avonds van 12 April, de aankomst der koninklijke familie, groote serenade met 7 zang- en muziekgezelschappen 13 April aubade van duizenden kinderen, des avonds volksspelen voor kinderen in het Volkspaleis en andere groote gebou wen. Den 14den April roeiwedstrijdendes avonds illuminatie en vuurwerk. Vijf en twintig liedertafels zullen zich in de feest- week op verschillende punten van de stad laten hooren. De bakkersvereenigingen zullen eene monstereerepoort oprichten op de biug tusschen den Sir.gel en de Haarlemmer dijk. Het bestuur van het Prov. Gron. Werkliedenverbond heeft aan de Tweede Kamer in een adres verzocht, bij de Regeeiing er op aan te dringen, dut de Rijkswegen, die toch door bekwame ambtenaren worden begroot, niet meel voor zoo lage prijzen aan de aannemers zullen worden gegund als in de laatste tijden steeds het geval was. Immers het verschil tusschen de ramingen en de aan- nemingssommen bedroeg in den laatsten tijd '/4 der raming. »Het Rijk zegt het adres wordt door ijverige ambte naren vertegenwoordigd, zoodat de deug delijkheid der werken niets te wenschen overlaat, en het Rijk verkrygt zulks voor weinig geld. Doch de duizenden, die het Rijk door de lage aannemingssommen bespaart, moet het werkvolk op zijn loon missen. De ambachtsman, of arbeider, die het geluk heeft, sterk van gestel en bekwaam voor zijn werk te zijn, kan. als er werk is, somtijds wel werk be komen. doch tegen oen Icon, waarvan voor hem, zijn echtgenoot en kinderen geen voedsel, woning, kleeding of ver warming kan betaald worden. En toch getroost hij zich, voor dat ellendig klein daghuurtje hard te werken, opdat hij niet met zijn gezin geheel van gebrek ornkome. «De toestand kan niet langer blijven bestaan. De werklieden verrneenen, dat zoo goed de deugdelijkheid der uitvoering van de werken door opziclilhebbende ambtenaren wordt gecontroleeid, de Regeering ook wel een open oog voor de belangen der werklieden zal willen hebben en zal willen tegengaan, dat de rijkswerker, lager dan bv. 10 pet. onder de begrooting worden gegund. Zoo lang zulks niet bet geval is, wordt de toestand steeds meer hopeloos, daar de werklieden tegenover de aannemers totaal weerloos zijn. Moge de tegeering verder' bepalen, dnt in alle bestekken, die van het Rijk uitgaan, ieder werkman, die op het werk een ongeluk krijgt, het volle loon van den aannemer ontvangt, tot hij den arbeid kan hervatten volgens ver klaring van een geneeskundige." In telegrammen uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat in de regeeringskrin- gen aldaar groote ontroering en veront waardiging heerscht, wegens de bloedige onderdrukking van den opstand te Rusl- schuk. De bladen achten de inmenging van Rusland thans onvermijdelijk. Van daar de daling van den papierroebel. Tot hiertoe zijn 65 officieren en ka- detten in de vesting van Peter en Paul opgesloten, wegens deelneming aan de samenzwering te St.-Petersburg. De mi nister van oorlog en binnenlandsche zaken maken beide aanspraak op het recht von nis te vellen over de schuldigen. Het Septenaat is Donderdag door den Rijksdag bij tweede lezing met 233 te gen 48 stemmen aangenomen. Bismarck woonde de zitting bij, doch voerde het woord niet. De overige artikelen der legerwet wer den bij acclamatie aangenomen. Prins Bismarck heeft dus weder schit terend gezegevierd. Het aantal vereenigingen in Elzas- Lolharingen, hetwelk de politie van plan is te ontbinden, omdat hare strekking anti-Duitsch is, beloopt ongeveer twee honderd. Ter wederlegging der geruchten van de ziekte des Duitschen keizers wordt uit Berlijn het volgende geschreven: ».fl. Zondagmiddag werd, bij het aflossen dei- wacht voor het paleis, den Keizer eene stormachtige ovatie gebracht. Reeds na het eindigen van de godsdienstoefening in de Domkerk was voor het paleis eene ongewoon t a 11 ij k e menigte samengevloeid, die de aankomst van de nieuwe wacht verbeidde. Hoe meer dat tijdstip naderde, hoe sterker de schare aangroeide; zij vormde nl. een ondoordringbaren muur, welke het standbeeld van Frederik den Groote omvatte en de ruimte tusschen de Academie en het paleis bezet hield. Slechts met moeite bleef er luimte voor de rijtuigen over. Eindelijk kwam de nieuwe wacht aan, gelijk steeds, door muziek voorafgegaan en door een ont zettende menschenmassa begeleid. Toen de soldaten reeds onder de vensters van liet paleis defileerden, was aller blik in die richting gevestigd; men verwachtte elk oogenblik, dat de keizer verschijnen zou. Seconde na seconde verliep, en reeds stierven de tonen der militaire muziek in de verte weg. De menigte ging echter niet uiteen, doch hief den volkszang aan, die telkens machtiger klonk. Nadat het eerste vers geëindigd was, vervulde een donderend: «leve de keizer I) tot driemalen toe de lucht. Het tweede vers van het «Heil Dir im Sieger- kranz» werd gezongen en daarop werd nogmaals een: leve de Keizerl door allen geroepen. Die kreet drong nu door tot het kabinet des Keizers, die juist confereerde met graaf Otto zu Stolberg- Wernigerode, wiarnemend minister van het huis des Konmgs. AHen ontblootten nu de hoofdenmet hoeden en mutsen werd gewuifd, eri het gejubel des volks bereikte zijn hoogtepunt, toen het vrien delijk aangezicht van den grijzen Monarch voor het tweede venster zichtbaar werd. De Keizer boog telkens naar recht en links, om dank te betuigen voor de hem gebrachte ovatie. Na wel tien minuten voor het venster te hebben vertoefd, begaf de Keizer zich weder in zijn kabinet". De Zweedsche Rijksdag is Woensdag namens den koning door den minister Themptander gesloten met de volgende troonrede: nDaar ik het, tegenover de door u besprokene, in het belastingstel sel van liet land diepingrijpende quaestie van den overgang tot een nieuw sys teem van invoerrechten, voor mijn plicht houd, den wil der natie te raadplegen, heb ik het raadzaam geacht, den Rijks dag te ontbinden en voor de Tweede Kamer eene algemeene verkiezing uit te schrijven. De nieuwe Ryksdag zal in Mei bijeenkomen." Het Engelsche Lagerhuis heeft met 149 tegen 96 stemmen het crediet van 150.000 pd. st. toeeestaan. voor kosten ten behoeve van het bezettingsleger in Egypte, enz. In den loop van het debat zeide de heer Goschen, dat het noodig was, aan de bestaande toestanden een einde te maken en eene definitieve rege ling van alle eischen van Egypte tot stand te brengen. Egypte heeft in den laatsten tijd zijn financieelen toestand onderzocht, ten gevolge onzer mededee- lingen omtrent het gedeelte der uitgave, hetwelk wij overnemen. Er is aan Egypte te kennen gegeven, dat er geen subsidie moest worden verleend, dat er, zonder eene te steike vermindering van het leger, moest worden getracht de uitgaven binnen het cijfer der ontvangsten te brengen, daar anders de tegenwoordige couponreductie zou voortduren. Volgens den Berner Rut d wil het departement van handel en landbouw een plan opmaken ter invoering eener algemeene verzekering tegen ongevallen. Dienaangaande heeft de Bondsregeering in overweging genomen, ten dien einde evenals indertijd in Duitschland is ge daan eene volkstelling te houden^ van wier resultaat tevens partij kon worden getrokken tot eene nieuwe ver deeling der kiesdistricten voor den Natio- nalen Raad. Te Sevilla en Cordova hebben manifes taties van werkeloozen plaats gehad, zonder dat wanordelijkheden plaats hadden. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de le Helft der maand Jan. 1887. 1. Smits, Amersfoort. 2. Mej. Meijer Cluive, Baarn. Briefkaarten. 1. Wed. G. R. ten Hoopen, Arnhem. 2. A. Waszink, Kralingen. 3. Wed. Borst, Wij vestigen de aandacht onzer lezers nogmaals op het Concert in de Concertzaal van Amicitia alhier op Dins dag 15 Maart a.s. te geven door Mejuf frouw Dyna Beumer, Mejuffrouw Zélie Moriamé, en den Heer Jules de Swert. Het Programma luidt als volgt: 1. Sonate voor Violoncel en Piano, D tiurA. Rubinstein. Mej. Moriamé en de Heer De Swert. 2. Groote Aria uit de «Bar bier van Sevilla'' Rossini. Mej. Dyna Beumer. 3. nAlceste," Caprice sur les airs de BalletGi.ück.-St Saëns. Mej. Moriamé. a. Nocturne, op. 27 Chopin. b. Caprice burlesque Jules de Swert. De Heer De Swert. Pauze. -la. PrestoScarlatti. b. Rhapsodie N". IV Liszt. Mej. Moriamé. g a. Romanzede Swert. b. Moment musical SCHUBERT. De Heer De Swert. 7. Thème et variations. Pltocn. Mej. Dyna Beumer. Aanvang halfacht. Van woge het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, Afdeeling Amersfoort, zal op Vrijdag 1 Apiil n. s. onder de navolgende voorwaarden eene Stierenkeuring plaats hebben des voor middags ten elf uur, op het terrein van Johannes van der Wilde aan den Arend buiten de Slijkpoort alhier. Alle eigenaars van Stieren binnen de afdeeling woonachtig, woiden uitgenoo- digd rnet hunne Stieren mede te dingen. De afdeeling wordt geacht te beslaan uit de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland, Leusden, Maarn, Soest, Stouten burg en W ouden berg. Leden der afdeeling, in andere gemeen ten woonachtig, mils op 1 Maart 1887 lid zijnde, worden eveneens tot boven bedoelde mededinging uitgenoodigd. Voor Stieren met Kalvertanden en van inlandsch ras worden de navolgende Prijzen uitgeloofd, alsEen eerste prijs van f40, een tweede prijs van f30, een derde prijs van f20, en een vierde prijs van f 10.Voor Stieren inet twee brepde tanden wordt een eerste prijs van f 15 en een tweede prijs van f 10.uitge loofd. Elk eigenaar van een bekroond dier ontvangt bovendien een Getuigschrift, en, zoo hij op 1 Maart 1886 lid der af deeling was, eene premie van f2,50. Keurmeesters hebben het recht om Stieren die nog niet gewisseld hebben maar blijkbaar een jaar ouder zijn dan de aangegeven leeftijd ook als een jaar ouder aan te merken. Alle preiniën van f2,50 worden ter stond na afloop der Keuring uitgereikt, even als de prijzen voor Stieren met twee breede tanden. De Prijzen en Ge tuigschriften voor Slieren mët Kalver tanden zullen eerst op den 2den Septem ber 1887 worden uitgereikt aan hen, die op 1 April eigenaar der bekroonde Dieren waren, mits 3an het Bestuur voldoende gebleken is, dat die dieren hetzij bij de eigenaars, of binnen de af deeling, ter beschikking der veehouders gestationeerd zijn gebleven, tegen een dekgeld van hoogstens 50 Centen. Is aan bovengenoemde voorwaarden niet voldaan, dan vervalt de prijs wederom aan de afdeeling. De Keuring vangt ten elf uur aan, maar de in te zenden Stieren zullen ten tien uur, aan de voor de keuring be stemde plaats aanwezig moeten zijn. Voorafgaande aangifte aan het Bestuur is niet noodzakelijk. Na afloop der Keuring zullen de Stieren nog een uur voor het publiek ter bezichtiging blijven. De Stieren moeten zijn van gezonde en onbesmette stallen, en motten van behoorlijke touwen of ringen voorzien zijn; volgens voorschriften vervat in het Provinciaal Reglement. Het Bestuur behoudt zich voor, geene prijzen toe le kennen, wanneer de ter bekrooning aangeboden dieren eene zoodanige onderscheiding niet waardig worden geacht. Op 1, 2 en 3 Juli 1887, zal in Amici tia te Amersfoort eene bloemententoon stelling gehouden worden, waarvoor Programma's te verkrijgen zijn bij den Secretaris der afdeeling Amersfoort van het Genootschap voor Landbouw en Keuidkunde. X Omtrent het verzoek aan den Ker- keraad, der Herv. Gem. van sommige le den der gemeente, is nog niets beslist. Men zegt, dat het behandeld zal wor den door den algemeencn ICeikeraad, die op Woensdag 2 Maart, toen het adres ter tafel kwam, slechts een bijzondere was door dc afwezigheid der Diakenen. Onderlusschen kan men voor den 15n Maart, den datum door de onderteeke naars gesteld, nog genoeg vergaderen en besluiten. Oranjevaan. Met genoegen berichten wij, dat de tweede serie van Banning's gezamen lijke Novellen en Vertellingen voltooid is met: de geschiedkundige novelle uit het jaar O. H. 1560: de Beeldstor- mers van 's-HeRTOGENBOSCH. Eene derde en laatste serie wacht ons. Moge een dankbaar onthaal den rijk begaafden schrijver bewijzen, hoe hoog zijn verdienstelijke arbeid op novellistisch gebied gewaardeerd wordt. Utrecht. In de Biltsche Grift onder deze Gemeente, werd jl. Donderdagmorgen diijvende gevonden en gevischt het lijk van den heer D. R. handels-agent en te dezer stede woonachtig. Hij werd sedert den 4 Februari II. vermist. Een 10-jarig knaapje had jl. Don derdagmiddag de onvoorzichtigheid, zooals trouwens nog al dikwijls door kinderen wordt gedaan, achter op een in beweging zijnd rijtuig te willen springen, met het ongelukkig gevolg dat hij missprong en onder een der wielen terecht kwam waarbij een band en voet zoodanig wer den gekwetst dat men het ergste vreest. Bij de aanbesteding voor het weiden der paarden van het le Regiment Veld- Artillerie, alhier in Garnizoen, is geen enkel inschrijvingsbiljet ingekomen. Baarn, 9 Maart. Heden had de aanbe steding plaats van het bouwen van een chr. kostschool onder beheer van den architect Wierda van Amsterdam. In schrijvers waren C. Cozijnse voor f19.999, W. van Doornik f18,444. P. J. van Garderen f17,475. J. Mautkamp f 16.988, W. Beermans f16.100. Laatstgenoemde inschrijver is te Amsterdam woonachtig, de overige zijn allen alhier gevestigd. In den geest van de bekende weeg machines zullen thans toestellen aan de stations worden geplaatst welke, als de reiziger een 2'/a centstuk in de sleuf steekt, een polis te voorschijn brengen, die hem voor eventueëele ongelukken verzekert voor 100 pd. st. of f1200. Practisch en nuttig tevens I Niet trouwen I Opmerking verdient, dat te Leiden deze week geen enkel huwelijk is gesloten geworden. De »bur- gelijke stand" bevat alleen opgaven van geboorten en sterfgevallen, iets wat sedert onheuglijken tijd niet heeft plaats gehad. Zou de liefhebberij er afgaan CR. N.) In Italië heeft men thans, door middel van offlciëele en private opgaven, een globaal overzicht over de verwoestingen, door de jongste aardbeving aangericht, verkregen. De catastrophe omvat een gordel van 100 kilometer lang en 30 kilometer breed. In de 30 gemeenten, die er door getroffen werden, zijn bijna alle huizen ingestort of althans zeer be schadigd. Het getal dooden bedraagt meer dan 700, waarvan omstreeks 50, op de moeilijkst te bereiken plaatsen, onder de puinhoopen begraven liggen. Meer dan 500 personen werden gewond, een derde gedeelte daarvan levensgevaarlijk. Voor de talrijke gezinnen, die zonder huisves ting waren, zijn overal tenten opgeslagen. De Koning zond 150,000, de Paus 20.000, Ernst Mendelssohn Bartholdy 3000 lire. Bij koninklijk besluit zijn bovendien, ten behoeve der ongelukkigen, 300,000 lire uit het reservefonds voor onvoorziene uit gaven geput.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2