I1UWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Vervloek! eo Verstooten. N. 37. Zaterdag 7 Mei 1887. Zestiende Jaargang. F euiileton. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni EEN SOCIALE QUAESTIE VOOR NIET-S0CIAL1STEN. BINNENLAND. AMEB COURANT. Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van I 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertenticn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wie ooit toeschouwer is geweest bij liet afbreken van oude vesting muren, een arbeid waarmee men nu in ons vaderland langzamerhand klaar komt, zal verbaasd gestaan hebben over de moeielijkheid van dat slooperswerk. De steenen waren schier niet van elkander te krijgen; 't was alsof men in granietrotsen zat te bakken, de hardste breekijzers werden er stomp op geslagen. Niet minder bezwaarlijk is bet wegruimen van muurwerk en fundeeringen van oude gebouwen, die plaats moeten maken voor meer moderne architec tonische gewrochten. Wat deze laatste betreft, wij ge- looven niet dat onze zonen en klein zonen daar zooveel spul mee zullen hebben, als zij op bun beurt aan het verbouwen gaan. De vraag is zelfs gewettigd, of die constructies het wel een menschenleeftijd" zullen uithouden. De hedendaagsche buizenbouwers schijnen van oordeel te zijn, dat elk geslacht er pleizier in zal hebben, zich een nieuwe woning te stichten. Op die manier blijft de industrie in stand, bereiken de ambachten een hoogen trap van bloei, en kan ieder zijn eigen smaak volgen. Of er iets vóór die opvatting pleit, weten we niet; alleen vinden we het jammer, dat zij die de mooie nieuwe huizen bewonen moeten, er nog al ongerief van ondervinden. Van onzen buurman rechts en links ge scheiden door halfsteens muurtjes, leven we zoowat als de Dajaks van Borneo, in een soort van gemoede lijke gemeenschappelijkheid. Wij worden onthaald op den geur van zijn spijzen, we genieten den galm van zijn gesprekken en verlus tigen ons in de geneugten van de muziek waarop hij zichzelf en zijn familieleden onthaalt, 't Is meer ge zellig dan aangenaam. Het een en ander, waarvan we de schaduwzijde aanstonds nog wat nader bezien zullen, is de vrucht van den hedendaagschen speculatie- bouw. Voor een betrekkelijk geringe som doet een ondernemend man een blok op het oog fraaie woningen verrijzen, lielst om ze dadelijk na de voltooiing te vcrkoopenkan dat niet, dan zijn er wel huurders te vinden die meer op uiterlijken schijn dan op meer soliede eigenschappen letten. In elk geval, zij zijn bij het bouwen niet tegenwoordig geweest; zij hebben niet gezien, hoe de stee nen op elkander werden gestapeld, welke soort van kalk er tusschen werd geplakt, eigenlijk een brij van zand, die, als ze eenigen tijd gezeten heeft, modder is geworden, en het vermogen mist om den boel in elkander te houden. Om ook zulke muren omver te krijgen, heeft men geen dynamietpatroon noodig; een goed gerichte, loodrecht op het muurvlak werkende schop is daartoe voldoende. Soms gebeurt het, dat zoo'n half voltooid huis omver waait, en dan begint men maar weer opnieuw heeft men het geluk, dat het werk met goed weer wordt afgemaakt, dan houdt het een het ander wel in verband. Van de draagkracht dier steengevaarten wordt ook jiiet over matig veel gevergd; de balken, die er op komen te liggen, zouden door onze vaderen met den naam van latwerk bestempeld zijn geworden. Het ontbreekt niet aan verbalen van in den muur geslagen spijkers, waarmee men een schilderij van zijn buurman beschadigde; zelfs bestaat er een legende van iemand, die op soortgelijke manier uit zijn middag dutje werd opgeschrikt, onder gevaar van vastgenageld te worden. Die histories hebben ongetwijfeld haar humoristische zijde, en geven vooral den teekenaar stof tot vermakelijke schetsen. Doch de toestand, waaraan zij ontleend zijn, heeft ook een meer ernstigen kant. Men klaagt veel, en inzonderheid op de klei- of veengron den, over vochtige woningen en kwalijkriekende vertrekkenieder geneeskundige weet, welke gevolgen daaruit voortvloeien. Men stookt, men ventileert uit den treuren, maar dat helpt slechts voor een oogenblik; de oorzaak wordt er niet door weg genomen. Deze is geen andere, dan de ge brekkige huizenbouw. De dunne muren van poreuzen steen, met zand in plaats van kalk verbonden, zuigen het vocht op. Uit een door langdu rige bewoning vervuilden bodem neemt het water alle denkbare onhebbelijkheden mede; de muur werkt als een filter, het vocht ver toont zich, in tamelijk zuiveren staat, als droppels en straaltjes aan de oppervlakte, terwijl de smetstoffen achterblijven. Deze hoopen zich op in den steen, in de »kalk"; de laat ste wordt na eenige jaren zeer ge schikt om er de hei mede te bemes ten, doch minder goed voor de ge zondheid der huisbewoners. Als we nu de vraag stellen, wat daartegen te doen is, dan kan ieder terstond het middel aanwijzen. We moeten van de goedkoope bouwerij afstand doen. Onze werklieden kun nen het wel goed, als men hun maar den tijd en de middelen gunt. Wie geen geld heeft voor overtollige ornamenten, offere daaraan niet de hechtheid en de gezondheid op; en wanneer men den gebruikelijken weg van aanbesteding volgt, dan zij men op zijn hoede tegen de inschrij vers, die voor veel minder dan de raming willen aannemen. Natuurlijk, kan het niet uit de lengte, dan moet het maar uit de breedte komen I de ondernemer wenscht er geen geld j op toe te leggen, wat niemand ook van hem vergen zal. I Het allermeest dient daarop gelet j te worden bij den bouw van arbei derswoningen. Voor den werkman is gezondheid zijn kapitaal; bij is gewoonlijk beperkt in zijn keus, en als hij een woning aanvaardt die onder het patronaat staat van een bouwvereeniging, dan dient hij eenige waarborgen te hebben dat hij in een bewoonbaar huis komt. Hoeveel er in dit opzicht ook verbeterd moge zijn, er is op dat gebied nog onein dig veel te doen. Onder dat vele rekenen wij ook een zorgvuldig toe zicht. Hygiënische quaesties kunnen het best besproken worden in tijden, dat we door geen besmettelijke ziekten worden geteisterdis dat het geval, dan zijn we niet in de vereischte stemming voor bedaard nadenken en bezadigd overleg. Welnu, thans verkeeren we in dat gelukkig geval, en daarom meenen we een goed oogenblik te hebben gekozen om even de aandacht te vestigen op het verband dat er bestaat tusschen onzen huizenbouw en de volksge zondheid. De luitenant-generaal Pfeiffer heeft het bevel r.edergelegd over het leger in de Oost. Deze hooge betiekking is thans opgedragen aan den generaal-ma- joor Ifaga, die tegelijk tot luitenant- generaal opgeklommen is. Vooral nu de versteiking van het Indisch leger als een der eischen van het oogenblik ter spiake wordt gebracht, is de taak van leger-commandant in Indië een hoogst gewichtige betrekking, waar aan een zware verantwoordelijkheid is verbonden. De jaarvergadering der Nederl. Vereeniging tegen de prostitutie zal op 7 Juli a.s. te Utrecht gehouden worden. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft be sloten, naar aanleiding van het voor komen van trichinen bij varkens te Goes, aan den Minister van binnenlandsche zaken een adres te richten, waarhij krechtig wordt aangedrongen een nauw keurig onderzoek te doen instellen en desgeraden de meest gestrenge maat regelen tegen uitbreiding dier ziekte te nemen. Drie beklaagden wegens het paling oproer te Amsterdam zijn Donderdag I I. voor het Haagsche hof verschenen. De eisch is 1 jaar voor Faille en 6 maanden voor de vrouwen Scholten. Naar de II. Ct. verneemt vierde Teylers Hofje gister zijn honderdjarig be staan. De redactie van de Wereldburger wijst op het feit, dat de emigrant naar de Transvaal over minstens f5000 kapi taal moet beschikken, om zich als boer te kunnen vestigen, en waarschuwt ern stig tegen het uitzenden van jongelieden die in Holland niet hebben willen gedijen en nu bereid zijn elders alles aan te pakken, maar niet in staat zijn iels goed aan te pakken. Volgens hare meening kunnen in Zuid-Afrika alleen landbouwers met eenig kapitaal en knappe, soliede ambachtslie den tot voorspoed geraken. Die opvatting is volkomen juist, zegt het Dgbl., en moge hier nog door enkele opmerkingen worden aangevuld. Dal een Hollandsche boer, in de Transvaal overgeplant, goede zaken zou moeten maken, ware al een geheel ver keerde verwachting. Zijne- handen staan hein daar in de eerste jaren linksch hij heeft geen middelen om gedurende ge- noegzamen tijd zich op de hoogte te stellen van landbouw en veeteelt, alvorens hij een besluit neemt; koopt dan dikwijls van den slimmen Afrikaander boer eene nplaats", welke naderhand blijkt groote gebreken te bezitten; verspeelt aldus zijn inleg, en verarmt en verhongert ten laatste. De kleine ambtenaarsposten zijn allen bezet, en meer dan dat. Slechts zij, die reeds in Nederland eene landsbetrekking bekleedden en eervol zijn ontslagen, hebben eenige kans op plaatsing. De ambachtslieden worden goed be taald, wanneer de zaken niet stilstaan. Eenige jaren geleden kon een putgraver j te Bloemfontein nog tot f 12 daags ver- 9) Bij deze scherpe terechtwijzing vloog een koortsig rood over het gezicht van den graaf, die zich toornig op de lip beet. Zijne oogen vonkelden als die van een tijger, die gereed is op zijn prooi te springen, met onmachtige woede balde hij krampachtig zijne vuisten en tanden knarste. Hij herstelde zich echter spoedig enverdrongzijne gewaarwordingen, alleen de plotseling volgende bleekheid zijner wangen verried zijn inwendigen strijd. Zoodra Seniawitsch zich verwijderd had, trad Dewhinsky, wiens hart hoorbaar klopte, toen hij onwillekeurig getuige van dit gesprek was geweest, te voor schijn. Zijn blik zocht Anka, maar hij zag haar niet. Eindelijk ontdekte hij haar in een aangrenzend vertrek in gesprek met een bejaarde dame hoewel eenigs- zins bleek, had zij toch al hare bedaard heid herkregen. Juist klonk de muziek voor een quadrille. ïMag ik zonder onbescheiden te zijn u de laatste quadrille verzoeken vroeg Dewbinsky, terwijl hij eerbiedig na derde, toen de dame Anka verlaten had. nik moest zooeven de lieve gravin al de bijzonderheden mijner redding ver halen," zeide zij, terwijl zij met eene bevallige buiging hem haar arm lijkte. Bierbare Anka Uw goedheid schat mijne geringe verdienste al te hoog," ant woordde Dewbinsky. Voor de eerste maal had hij haar niet vorstin, maar bij haar naam genoemd hij was zelfs bijna over zijne stoutmoe digheid verschrikt; maar terwijl hij in hare schitterende Oogen zag, gevoelde hij zich zoo onuitsprekelijk gelukkig dat hij bijna vergat men in de zaal op een vis a vis wachte. Toen hij mei haar binnentrad, zocht zijn blik Seniawitsch, hij scheen verdwenen te zijn. Wij willen ons niet verder ophouden bij de latere bezoeken welke Dewbinsky op het kasteel Wollnake allegde, en die hem steeds meer tot de overtuiging brachten, dat hij Anka onuitsprekelijk beminde en ook door haar bemind werd. Beiden waren in het zalige tijdstip van een liefdesroman gekomen, in welken men zonder een woord te spreken, elkan der begrijpt, te zamen spreekt en de een zich naar den ander regelt. En Seniawitsch? Hij had eenige dagen na Anka's geboortedag afscheid genomen, voorwendende een noodzakelijke reis naar Warschau te moeten doen. IV. Bijna drie maanden waren sedert Anka's geboortedag verstreken. De winter moest voor de tooverkracht der lieve lente wijken. Van berg en veld had zij met haar warmen adem het witte sneeuw kleed verwijderd en weiden en beemden prijkten met sappig groen. De hoornen en struweelen hadden weer haar lommer rijk loofdak, en vroolijk kweelden de uit het Zuiden teruggekeerde zangers. Zoo als de jonge lente in de natuur, had ook in Sara's hart de lente der liefde haar intrek genomen. Nadat Seniawitsch zich overtuigd had, dat Anka voor hem verloren was, wilde hij geen tijd verliezen, om de tweede pees op zijn boog gereed te maken, echter niet zonder nog vooraf Anka en Dewbinsky wraak te hebben gezworen. Om bij Baiuch Levi weder in een gunstiger licht te verschijnen, had hij uit andere bronnen geld weten af te troggelen en had daarmede bij Baruch eenige wissels vóór den vervaltijd af gelost. Reeds bij vroegere bezoeken was het hem gelukt op het argeloos hart van het meisje eenigen indruk te maken want hij verstond het, al den toover van woord en blik, die den in de wereld ervaren mannen ten dienste staan, te hulp te roepen, om hare gunst te ver werven. Hoewel Sara er op bedacht was haar hart te behoeden, dat het zich niet blindelings in zijn verderf stortte, was toch de indiuk dien de verleidelijke woorden op haar maakten, des te gevaarlijker voor haar, daar de strenge afzondering en ingetogenheid waarin zij tot nu toe geleefd had, haar niet het juiste oordeel verleende, hetwelk meisjes van hare jaren anders gewoonlijk bezitten. Seniawitsch had bij zijne bezoeken, welke hij in het huis van den jood deed, er op gerekend, Sara alleen aan te treffen, hetgeen uit hoofde der handels reizen, die Levi meermalen verscheidene dagen verwijderd hielden, licht mogelijk was. Toen op zekeren dag de dienst meid hem gezegd had, dat de oude Levi niet te huis was, zond hij ze tot Sara, liet haar om een onderhoud verzoeken en werd hierop in de huiskamer gelaten, waar het meisje zich rnet hare oude tante Rachel bevond. »Mag ik u, mejuffrouw, gehoor ver zoeken zeide hij, nadat de gewone plichtplegingen gewisseld waren. «In de tegenwoordigheid mijner tante verzoek ik u ongehinderd te spreken," antwoordde Sara. ïHet gewicht van mijn verzoek doet mij wel wenschen dat uw vader ook tegenwoordig mocht zijn;" zei Senia witsch inwendig dacht hij waarschijn lijk het tegendeel smaar ik kan den last des zwijgens niet langer verdragen. Van het oogenblik af, dat ik het geluk had u voor het eerst te zien, schoone Sara, was iedere klopping van mijn hart slechts aan u gewijd een innige en oprechte liefde voor u vervult mijne ziel. Ik ben heden gekomen, om u mijn hart en mijne hand aan te bieden. Wilt ge mijne gade, gravin Seniawitsch worden Sara's wangen waren met purperrood overtogen en hare gloeiende oogen schit terden van vreugde en hoogmoed. Met kloppend hart en halfgeopende lippen had zij naar zijne woorden geluisterd. Maar hare tante was door deze onverwachte verklaring zoodanig verrast, dat zij geen woord kon uitbrengen liet breiwerk viel uit hare handen en strak staarde zij den graaf in het gelaat. »Wie zou u kunnen zien zonder u te beminnen! Zeg, dieibare Sara, dat ge inijne aanvraag niet afwijst," voer Seniawitsch voort, terwijl hij hare hand nam en er een kus op ai ukle. (Worrit vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1