nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Tenloekt en Verstooten. N. 46. Woensdag 8 Juni 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: boot mmw&T TERUGGEROEPEN BINNENLAND. F euiilet on. AMERSFODRTSCHE C0ÜH4NT. Per 3 maanden 1.Franco per p09t door het gehecle Itijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent; Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote lettors en vignetten naar plaatsruimte. Enkele directiën van groote bladen, stellen nu en dan hunne abonnenten in de gelegenheid, tegen uiterst lagen prijs, een of ander nuttig boekwerk te verkrijgen. Voor bladen van min der kolossale oplagen, valt het moeie- lijk met even goed succes dergelijke aanbiedingen te doen. Niettemin wil len wij, in het belang onzer Courant, ondernemen wat wij kunnen, zij het dan ook met eenige opoffering onzer zijds. Wij bieden onzen lezers daarom aan, het beroemde werk van voor den geringen prijs van "Veertig- Centen. In dit nummer is een advertentie met B OIV geplaatst. Elk onzer abonné's binnen de stad heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel groot 55 centen. Het boek wordt 15 Juni a.s. aan alle inteekenaren franco afgele verd. Ook voor hen, die zich met 1 Juli op ons blad willen abonneeren, is deze premie verkrijgbaar. Deze week werd door de Tweede Kamer der Staten-Generaal een gewich tig besluit genomen. Art. 194 verdwijnt uit de Grondwet. Het volgende voorschrift (een voorstel van Schaepman, gewijzigd door amen dementen van de heeren Greeve en Vos de Wael) treedt er voor in de plaats: «Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. «Het geven van onderwijs is vrij. «Het toezicht van de Overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoover het lager en middelbaar onder wijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en ze delijkheid, worden door de wet geregeld. «De Koning doet van den staat der hooge-, middelbare- en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven." Een Reuter-telegram uit Parijs meldt, dat de Fransche Minister van Koophandel en Nijverheid aan de Fran sche handelaren en industriëelen gevraagd heeft hunne medewerking te verleenen aan de Tentoonstelling voor Voedings middelen te Amsterdam. Eene voorbe reidende Commissie is te Parijs bijeen gekomen, onder voorzitterschap van den Heer Charles Drevet. Naar wij vernemen, is de konink lijke commissie, belast met het onder zoek naar de mogelijkheid van den aan leg van een haven te Scheveningen, daarmede in zoover gereed, dat de ver schillende afdeelingen hare taak hebben volbracht, zoodat de secretaris zich thans bezig houdt met het opmaken van het eindrapport. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het onderzoek geleerd hebben, dat de aanleg van zulk eene haven voor particuliere rekening hoogst bezwaarlijk is, daar zelfs zonder inbegrip der kosten voor de de fensie-werken en de renten van het ka pitaal, de uitgaven de inkomsten verre zouden overtreffen. Zoodra het rapport gereed zal zijn, zal de commissie bijeengeroepen worden, om de conclusiën vast te stellen en tot eene beslissing te komen, of op andere wijze de zaak tot stand is te brengen. (Amst. Ct Naar de N. R. Ct. verneemt, is de heer van Pallandt, lid der Tweede Kamer voor Tiel, en thans buitenslands, voor nemens, zich bij de eerstvolgende ver kiezingen niet meer herkiesbaar te stellen. Naar wij vernemen, heeft Z, M. de Koning verschillende autoriteiten te Pyr- mont met de orde van den Eiken kroon begiftigd. (Vad.) De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen •19 Juli weder pupillen op de Pupillen school te Nieuwersluis zullen worden ge plaatst. «Professor Pekelharing en zijn assistent dr. Winkler keeren in het begin van Mei naar Batavia terug, wijl dan hun onderzoek der beri-beri te Atjeh is afgeloopen. Te Batavia zal het onderzoek worden voortgezet." (Locomotief.) De centrale r. k. kiesvereeniging «Recht voor allen" te'Deventer heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de tweede kamer gekozen rnr. R. J. graaf Schimmelpennink van Nijenhuis, oud-lid voor 's Gravenhage. De president der afdeeling 's Hage van den Sociaal-democratischen bond in Nederland, H. F. Baije, die den 25. April jl. door de rechtbank te 's Gravenhage bij verstek was veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, wegens een laster lijk artikel in Recht voor Allen, waarbij aan agenten van politie was ten laste gelegd dat zij bij het uiteendrijven eener rustverstorende volksmenigte stomdron ken waren geweest (welke aantijging van allen grond ontbloot is gebleken) heeft gebruik gemaakt van het recht, een bij verstek veroordeelde gewaarborgd, om verzet tegen zijn vonnis aan te tee kenen. Dientengevolge werd Maandag de zaak, die genoegzaam bekend is, opnieuw be handeld. De beklaagde was ditmaal ver schenen, en droeg zelf zijne verdediging voor. Het O. M. volhardde bij zijn eisch van 4 maanden gevangenisstraf. Uit Wageningen schrijft men: «Door den gevallen regen der laatste dagen heeft de rogge, welke zoo prachtig te veld stond, zich op een aantal akkers gelegerd, waardoor groote schade is ver oorzaakt, vooral omdat ze tot heden niet heeft gebloeid. Ook in de omstreken en op verschil lende plaatsen van de Veluwe is zulks het geval en men vreest dat de halmen niet weer overeind zullen komen." Aan den commissaris van politie te Wageningen is het gelukt den dader op te sporen van het veroorzaken van een déraillement van den tram op de lijn WageningenEde, op den tweeden Pink sterdag. Het is een knaapje van'10 jaren, wonende onder Bennekom hij heeft be kend een steen tusschen de wissels te hebben gelegd en daarna te hebben af gewacht, wat er het gevolg van zou zijn. Een ingezetene van Utrecht wist dezer dagen een aardige duit te verdienen door een kleinen toegangsprijs te stellen voor zijne achterwoning, van waar men het gezicht had op een krankzinnige, die uit het gesticht ontsnapt was en boven op een dak zat. Dat de liefde, ook in een schoone landelijke omgeving, niet altijd bestendig van duur is, bleek jl. Zaterdag te Baarn, waar op de secretarie vier aanvragen om echtscheiding te gelijk inkwamen. De eerste aardbeziën zijn van Aalsmeer verzonden naar Arasterdam. Het Valterveen begint door de veen- vergraving allengs een geheel ander beeld te vertoonen dan voorheen. Op de plek ken waar in vroeger jaren de Valter boeren hun zware vee weidden, wordt thans met schop en houweel de turf en baggel aan den bodem ontgraven, totdat de alzoo verkregen «dallen", klaarge maakt, weer als land in gebruik genomen kunnen worden, Die omzetting van veen- weiden in gewone weiden en landbouw gronden is tevens zeer productief, zonder de winsten die het veen opleverde te rekenen. Zoo werden uit een perceel land, waarin vroeger 4 beesten weidden, in een jaar 40 voer haver en in een anderen zomer 600 HL. aardappelen gehaald. Het openingsfeest van het Kurhaus te Scheveningen zal naar de N. R. Ct. meldt den 18n Juni gehouden worden. In den Bosch heeft men weder last van het water. Men is reeds begonnen met het opwerpen van noodkaden langs de rivier de Aa, ter voorkoming van overstroomingen van weilanden, waarin een aantal runderen is ingeschaard. I Uit Roermond wordt geschreven: «Weilanden en alles staan blank onder water, vele steenovens zijn ingestort; o. a. aan de Maas te Linne viel een brandende steenoven in, die 26,000 stee- nen moest leveren. Wanneer het water weg is, staat het steenwerken toch nog 6 weken stil, eer de grond weer de noodige vastheid heeft." In een goederenwagen, die dage lijks dienst doet bij de personentreinen van de lijn Lage-Zwaluwe —Moerdijk, hebben twee zwaluwen hun nest gebouwd. Gedurenden den rit vliegen zij in en uit of vertoonen zich op hun nest, terwijl de beambten zich in den wagen be vinden. De werkzaamheden aan den lokaal spoorweg HoornMedemblik vorderen goed; te Hoorn zal weldra een aanvang worden gemaakt met het leggen der rails; de tusschengelegen stations wor den nette gebouwen, waarvan de inrich ting vooral doelmatig is. Te Benning- broek wordt thans het terrein om het station opgehoogd. Een en ander verle vendigt de stille streken. Aangaande de redding van twee onzer landgenooten, de Heer M. en echtgenoote, die bij den brand van do Opéra Comique te Parijs tegenwoordig waren, verneemt men de volgende bijzon derheden. De Heer en mevrouw M. hadden plaatsgenomen in de loges d'avant scène en waren alzoo tamelijk ver van den uitgang verwijderd. Toen de brand be gon, hadden zij tegenwoordigheid van geest genoeg om zich niet terstond in bet gedrang te begeven en voorloopig op hunne plaatsen te blijven. Weldra echter werd de rook in hunne nabijheid zóó hevig, dat aan langer blijven niet meer te denken was. Daar de gewone uitgangen op dat oogenblik geheel ver stopt waren, beproefden zij een anderen uitweg te zoeken. In de hun volkomen onbekende gangen van het gebouw in het duister rondtas tend, kwamen zij bij een raam, hetwelk zij niet zonder moeite wisten in te slaan en daardoor toegang tot een balconnetje, dat op eene zijstraat uitkwam. Ook hier waren zij zoodanig door rookwolken 18) Zij droegen eene die der Fransche zouaven gelijkende uniform en een groot wit kruis op de borst. Zendelingen, spionnen en boden door kruisten in alle richtingen het land en werden schitterend betaald. Menige schurk, die een afdeeling Polen voor groot loon op slechts hem bekende wegen voerde, verried ze weder voor een paar roebels aan de Russische soldaten. Als helers, boodschappers en onderhandelaars speel den bijzonder de in de Poolsche wilder nis levende joden een groote rol, en menigeen heeft zijn tegenwoordigen rijkdom aan den toenmaligen Poolschen opstand te danken. Ook de reis van Baruch Levi en Aron Teweles had geen ander oogmerk dan te onderzoeken bij welke partij zij zich zouden houden en welke zij hunne diensten als geldbezor- gers durfden aanbieden. De lezer weet echter nu, na het gesprek in de dorpsherberg, ongeveer welke resul taten beiden op deze reis erlangden. Den volgenden dag, na de gelukte vlucht van Dewbinsky, verschenen twee kozakken in het kasteel Wollnake en verlangden van den vorst Felotiskoff de uitlevering van den tuiniersknecht, die hun op last van Seniawitsch het bericht van Dewbinsky voorgenomen ontvluch ting in een brandewijntapperij gegeven had. De vorst liet den knecht roepen, die bekende op wiens last hij gehandeld had meer wist hij niet te zeggen. Maar vermits de kozakken geloofden dat hij misschien zelf Dewbinsky ge waarschuwd had, namen zij hem mede en voerden hem naar Dubrovica tot hun kommandant, Gelukkig voor Seniawitsch was hij toevallig niet tegenwoordig, anders zou hem zeker hetzelfde lot getroffen hebben. Hij bevond zich gedurende die gebeur tenissen in Baruch's huis en onderhield zich met Sara. Het arme meisje luis terde met kloppend hart naar zijne vleierijen en teederheden. Haar goed hartige tante verliet nu en dan de kamer om iets te verrichten. Maar Sara's geluk was niet ongestoord, de gedachte aan haar vader en haar bruidegom, dien hij haar wilde opdringen, deed haar voor de toekomst beven, Zij had er nog niet toe kunnen overgaan, den graaf Aron's aanzoek mede te deelen. Met beklemd hart en ongerust gelaat zat zij daar en in hare donkere oogen zwom een traan. «Dierbaarste Sara, waarom plotseling zoo ernstig en neerslachtig fluisterde Seniawitsch. «Wijl onze liefde vervloekt is. Wijl tusschen ons beiden eene vreeselijke kloof ligtgij zijt graaf en christen «GraafI" zei glimlachend Seniawitsch, «welnu, ik ben meerderjarig en mees ter over mijne daden. En christen zegt ge hij sloeg zijn arm om haar taille en fluisterde haar met vleiende stem in het oor«Dan wordt gij christin." Met een kreet van ontzetting rukte zij zich van hem los een tranenstroom scheen haar benauwde borst lucht te willen geven. De graaf trad op baar toe en boog zich over haar. «Zijt ge boos op mij, dierbare geliefde?" fluisterde hij met de teederste stem des verleiders. Zij hief de tranenvolle oogen tot hem op en schudde zacht het fraaie hoofd. «Wee mij, Seniawitsch," sprak zij, «dat ik niet verstoord op u kan zijn, dat in mijne borst geen haat genoeg woont om u deze woorden te vergelden. Zou ik het oud geloof mijner vaderen opgeven, het geloof, dat mijne moeder mij met zachte woorden in het hart plantte, welker klanken om mijne wieg galmden Dat geloof zou ik verlaten om een nieuw in mijn hart aan te nemen, en niets zou ik misschien van mijne familie be houden dan den vloek mijns vaders?..." «Mijn liefde zou u voor alles schadeloos stellen," lispte de graaf. «Maar de vloek mijns vaders zou mij vervolgen." Seniawitsch scheen niet veel behagen in de gevoeligheid van Sara te vin den. «Als ge maar eerst mijne gade zijt," trooste hij, «zal uw vader zich wel schik ken en ons zijn zegen geven Schier onmachtig zonk de bleeke Sara in de open armen van den voor haar knielenden graaf. Hij drukte ze aan zijne borst. «Spaar mij riep zij, «bestorm niet zoo sterk het zwakke meisjeshart geef mij uitstel, rust, guu mij slechts overleg." Zij verborg weenend haar hoofd aan zjjne borst. Hij haalde een kruisje te voorschijn, dat aan een koordje hing. «Dit teeken van heil," zeide hij, ter wijl hij haar het koordje omhing, «moge u tot christin stempelen." Zij weer streefde niet, toen het gouden teeken op haar boezem viel, zij was christin in den geest geworden, de liefde had haar gedoopt I In dit oogenblik klonken harde slagen op de huisdeur en na een korte poos verschenen twee kozakken, die den graaf voor hun gevangene verklaarden en van hem vorderden hen dadelijk te volgen. Sara zonk bewusteloos in de armen harer tante. Een doodsche bleekheid be dekte het gelaat van den graaf; zijne knieën knikten, hij moest zich aan een stoel staande houden om niet ineen te zakken. Met moeite strompelde hij voorwaarts, hij wilde toch de reden zijner gevan genneming weten en vernam nu, dat Dewbinsky gevlucht was en hij verdacht werd zijne vlucht begunstigd te hebben. Zonder op zijne tegenwerpingen acht te slaan, voerden de kozakken hem weg. Het was Seniawitsch, die heimelijk den dictator Langiewicz Dewbinsky's verblijf verraden had; om den graaf, die zijne oogmerken op Anka's bezit tegenwerkte, uit den weg te ruimen, later echter toen hij zijne hoop op Anka zoo goed als vernietigd zag, besloot hij uit haat en wraak het rnet Langiewicz besproken plan aan de bewakers van den graaf mee to deelen. Anka's snel besluit ver ijdelde, zoo als wij weten, zijne verrader lijke list.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1