Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. omringd, dat zij niets honden zien. Op hun geroep kregen zij echter gelukkig spoedig antwoord, en tevens de waar schuwing om in geen geval naar beneden te springen. Zij volgden deze raad op en bleven wachten. Na eenige oogen- blikken werden zij met behulp van ladders behouden op straat gebracht. Mr. H, J. Dijckmeester, door de liberale kiesvereenigirig iVrijheid en Orde" te Deventer candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, heeft de candidatuur aangenomen. Ten bewijze dat de Hollandsclie melkkoeijen in den vreemde hun naam nog hoog houden, dieue wat een Iersch correspondent aan de »N. R. Ct." schrijft over een bezoek, dat hij aan eene groote boerderij in Ierland bracht. De eigenaar van die boerderij houdt onder zijn zeven tig melkkoeijen geregeld eenige van zuiver Hollandsch ras, omdat die de meeste melk leveren. Hij had eene lijst opgemaakt, hoeveel melk elk van zijne koeijen in 10 maanden gaf. Daaruit bleek dat een zuiver Hollandsche koe 999 gallons melk had geleverd. Alleen een zoogenaamde tshorthorn" leverde meer, nl. 1000 gallons. Een Shorthorn met Hollandsch bloed in de aderen gaf 1031 gallons; de vermenging van de twee rassen schijnt dus het best te zijn. Op de in deze maand te New-York gehouden zuiveltentoonstelling was een prijs uitgeloofd voor de koe, die in 21 uren de grootste hoeveelheid leverde. De prijs viel, volgens de Wereldburger" ten deel aan eene koe van Hollandsch ras, zoodat ook daar de eer van ons vee is opgehouden. Een heilbegeerig sociaal-democraat: Iemand, die een bezoek bracht aan een vergadering van het Reddingsleger te Amsterdam, verhaalt het volgende: Er heerschte een drukkende atmosfeer in de zaal en terwijl ik nog rondkeek of niet hier of daar een koel plaatsje voor een open raam of deur voor mij mocht te vinden zijn, trad daar een dienaar op mij toe met een handvol Heilsliederen en bood mij een verzameling te koop aan. Ik strekte mijn hand naar de liederen uit en inmiddels viel mijn oog op 's mans jaskraag, die op beide schouders met een koperen S. prijkte. Ik betaalde en temet dwaalde mijn blik van de kraag naar het gelaat, dat er boven uitstak, en van ontsteltenis liet ik mijn Heilsliederen op den grond vallen. Hij was zoo beleefd ze voor mij op te rapen en terwijl ik ze van hem aannam zei ik »Zeer gewaar deerde vriend! heb ik niet het genoegen gehad, u voor korten tijd in andere om standigheden te kennen ïO, meneer, sprak hij, de oogen ten hemel slaande: nspreek mij niet van dien tijd!" »Was niet de Damstraat het ge wone terrein uwer bezigheden en beston den die bezigheden niet in het verkoopen van »Recht voor Allen?" Waart gij niet in die dagen een verhard sociaal-demo craat?" jJa, wel verhard, meneer, zooals uwes zegt. Maar de Heer heeft mijn hart ge opend," zuchtte hij en verdween onder de menigte. Van anderen moest ik hooren, dat hij bekeerd was en dat die merkwaardige gebeurtenis had plaats gegrepen in de omstreken van Weesp, terwijl hij met den blauwen hemel tot dak wel koud in dezen tijd van 't jaar, maar toch altijd nog beter dan geen dak zijn nacht rust genoot op een der daar geplaatste openbare zitbanken. Bij die gelegenheid was hij plotseling gewekt door een bo- venaardsche stem, die hem donderend toeroep: „Zondaar bekeer u!" naar aan leidingvan welke, blijkbaar welgemeende, vermaning de juist in benarde omstan digheden verkeerende colporteur van >Recht voor Allen" zich naar Amsterdam gehaast en zich daar had laten aanwer ven bij het leger des Heils, voor welks Leger hij thans, tegen matige provisie, Met de hulp der oude dienstmeid werd Sara, nadat Seniawitsch met de Russen het huis had verlaten, te bed gebracht. Den volgenden morgen verlieten de kozakken met hun beide gevangenen, graaf Seniawitsch en den tuiniersjongen, Dubrovica, om hen naar Warschau te brengen. IX. Het was reeds 's avonds laat toen Baruchs rijtuig te Dubrovica aankwam. Hij, zoowel als Aron Teweles, waren verwonderd, dat hen niemand tegen kwam eindelijk na lang kloppen opende zich de deur en de oude dienstmeid kwam te voorschijn. »God zij geloofd, dat ge komt," gaf zij met weenende stem ten antwoord jGod zegene uw ingang, maar weinig vreugde hebt ge te verwachten. Mejuf frouw Sara ligt gevaarlijk ziek." Haastig stegen beiden den trap op. De tante kwam hen zeer bleek tegen en riep de handen wringend »Broeder, een harde slag heeft ons huis getroffen!" Zij voerde nu Baruch in Sara's kamer. Hij schrikte bij den aanblik zijner zieke dochter. Een doodsche bleekheid had zich ophetkortelings nog zoo frisch en bloeiend gezicht gelegd. Heilsliederen en andere toepasselijke ge schriften te koop aanbiedt; gewis met even heilige overtuiging als hij 't vroe ger »Recht voor Allen" deed. Men schrijft uit Breda d.d. 5 Juni aan het Ildbl.In de boterhal alhier schijnt de vervalsching van boter door margarinevet r.og al groote afmetingen te nemen. Uit de dorpen om en bij Breda trekken de boeren en boerinnen 's ochtends vroeg naar de stad. Hare korven zijn voorzien van eieren en echte natuur boter. Zoodra die echter verkocht is, gaat de boerin margarineboter halen, en verkoopt die evenzeer voor echte. Andere boerinnen komen zelfs met leege manden naar de stad, en voorzien zich daar van margarine, en de goè gemeente koopt het kunstproduct voor natuurboter. Men hoopt dat hieraan een einde zal worden gemaakt. In het ^hoofdkwartier voor Neder land", in de Daniël Stalperstraat 88 te Amsterdam, is verschenen het eerste nummer van »De Heils-Soldaat, officieel orgaan van het Leger des Heils," ver krijgbaar voor 3 ct. per exemplaar. In dit Blad komt o.a. voor een strijd zang op de wijze van »Die Wacht am Rhein" en een dankbetuiging aan de po litie voor haar goede hulp bij het hand haven der orde, met een bede ook voor haar ïveflossiug". Verder eenige adver- tentiën, waarvan de eerste luidtGe vraagd 10.000 Hollanders, die zich zelf op willen geven, om voor God te leven en Hem te dienen, om Nederland aan Zijn voeten te brengen." Een ander be vat een oproeping om aan den staf-kapt. Tyler, wonende in het ihoofdkwartier, geld of meubelen te zenden voor het nieuwe kwartier dat voor officieren in gereedheid gebracht wordteen vierde kondigt aan, dat in het volgende num mer de datum zal worden bekend ge maakt, waarop het vaandel aan het eerste Hollandsche korps zal worden uitgereikt. Uit Neerbosch meldt men aan de Amh. Ct., dat voortdurend, zoowel voor jongens als voor meisjes, die de inrichting kunnen verlaten, goede plaat sen worden gevonden. Het getal van hen, die gedurende het laatste boekjaar de inrichting verlieten, bedraagt 62. Hiervan zijn een 15tal naar Amerika vertrokken en deze week gaan er weer 2 naar Paissac bij Nieuw-York en 2 naar Orange-City. Het getal van hen, die vertrokken, is echter meer dan dubbel door nieuwe weezen aangevuld, en zoodra het nieuwe weeshuis voltooid is, zal men nog aan tal van aanvragen tot plaatsing kunnen voldoen. Met den bouw van het nieuwe wees huis te Neerbosch vordert men uitmun tend spoedig hoopt men het voltooid te zien. Het huis is 50 M. lang en 9 M. breedhet benedengedeelte zal worden ingelicht voor 6 groote schoollokalen, het bovengedeelte voor 2 slaapzalen. Ook over het afgeloopen boekjaar heeft de weesinrichting weer belangrijke uit breiding ondergaan: o. a. werden 6 hectaren land aangekocht; nieuwe huizen werden gebouwd voor den administrateur en den mr. metselaar. Verder hebben ook uitbreiding bekomen: de boerderij, melkerij, tuinderij, bloemkweekerij, boek drukkerij, binderij, meubelmakerij, sme derij en klompenmakerij. Op de drukkerij werd het getal snelpersen vermeerderd tot 7. Er worden zeven bladen en tijd schriften gedrukt. Op de aanstaande jaarsvergadering op 15 Juni zal ds. D. G. Escher uit Haarlem de feestrede houden. Het gerucht wil dat Prins Alexan der van Battenburg te Roetschoek is geweest en met het regentschap heeft gesproken. Andere berichten zeggen dat op raad van majoor Panitza, de officie- ïSarariep Baruch smartelijk, »wat is er met u gebeurd Zij zuchtte, toen hij haar bed naderde, en ontroerde toen hij haar op het voorhoofd kuste: ïWat is er gebeurd jammerde Baruch. »Wat er gebeurd is?" riep nu Rachel met snikkende stemvop een morgen kwamen de in het kasteel liggende kozakken binnenstormen en doorzochten van den zolder tot den kelder iedere hoek en beweerden dat de jonge graaf Dewbinsky hier verborgen moest zijn, hij was ontvlucht. En toen graaf Seniawitsth op dat oogenblik tot ons over kwam, voerden zij hem als gevangene mede. Sara viel van schrik in onmacht en is sedert ziek De ware reden van het bezoek van graaf Seniawitsch en diens bedoeling, welke zij begunstigd had, durfde zij voorshands nog niet mee- deelen. »Hebt ge een dokter laten halen?" vroeg Baruch bekommerd. »Alle dagen komt mijnheer de dokter 's avonds te paard," gaf zij ten antwoord. Als had het toeval de waarheid harer woorden schielijk willen bevestigen, hoorde men de hoefslag van een paard. Dadelijk hierop werd de deur geopend en de arts, een oud grommig, maar in zijn kunst ervaren man, trad binnen. Hij groette de aanwezenden en naderde regelrecht Sara's ren te Sofia, Philippopel, Varna en Roet schoek besloten hebben een deputatie naar den Prins te zenden. De Bulgaarsche geestelijkheid ligt over hoop met het regentschap. Het regent schap had nl. bevolen dal de naam van Prins Alexander in het gebed moest worden genoemd, de geestelijkheid wei gerde, zeggende dat volgens den kanon der nationale kerk alleen de naam van den Czaar in het gebed mag worden ge noemd. Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting voor het burgerlijk beheer, heeft in het Engelsche Lagerhuis de heer Cecil Raikes, postmeester-generaal, de spoedige wederinvoering van een pakketpost voor monsters van handelswaren enz. in En geland aangekondigd. Na een kort debat werden, zonder stemming, bij tweede lezing de begroo ting van ontvangsten en de wet op de staatsschuld aangenomen. Prins Albert Victor, de oudste zoon van den prins van Wales, zal tot pair worden verheven, met den titel van graaf Chester. Te Swansea in Wales zijn Zaterdag door Gladstone een tweetal lange rede voeringen gehouden, waarin hij uitvoerig zijn programma ten opzichte van Ierland heeft ontwikkeld. Gaarne, zeide hij, wilde hij wijzigingen brengen in de onderdee- len van zijn oorspronkelijk ontwerp, maar zelfbestuur moesten de Ieren heb ben. Omtrent de werkstakingen in België wordt niets naders vermeld. Het Regeeringsblad bevat een circulaire van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij de gouverneurs der provin ciën worden uitgenoodigd, de gemeente besturen te herinneren, dat zij de noodige voorzorgsmaatregelen hebben te nemen tegen schouwburgbranden, en dat zij zelfs de sluiting kunnen gelasten van die, welker bestuurders weigeren, zich aan de opgelegde verplichtingen te onder werpen. Eene lichte verkoudheid gevolg van het uitstapje naar Kiel noodzaakt Keizer Wilhelm zijn kamer te houden, maar geeft geen redenen tot ernstige bezorgdheid. Maandag werd in tegenwoordigheid van den Groot-Hertog van Hessen, de nieuwe haven van Mainz feestelijk geopend, welke van groot belang voor de Rijnvaait is. Men vierde hel feit met een optocht, een feestmaal, illuminatie, enz. De President der Vereenigde Staten is binnenkort één jaar getrouwd. Een aantal leden der democratische partij te Philadelphia heeft bij een meubelmaker een sierlijk slaapkamer-meubilair, geheel uit plaatselijk hout vervaardigd, besteld, dat den President op dien dag zal worden aangeboden. Volgens bericht uit New-York heeft O'Donovan Rossa, sedert hij door de broederschap der Fenians onder beschul diging van gepleegde verduistering van gelden is uitgestooten, steeds dreigbrieven ontvangen en zijn er ook middelen aan gewend om hem van kant te maken. De Delagoa baai-spoor wegmaatschappij kondigt aan, dat 'de eerste 15 mijlen van de spoorweglijn gereed zijn, terwijl de geheele lijn, tot de Transvaalsche grens, naar het heet, opgeleverd zal kunnen worden tegen de maand October. Tot gecommitteerden te wierover- staan het eindexamen aan het Gymnasium alhier, op 30 Juni, 1 en 2 Juli a. s., zal worden gehouden zijn benoemd de hee- renDr. A. Kuenen, hoogleeraar te Lei den; Dr. H. E. Moltzer, hoogleeraar te Utrecht en Dr. P. de Geer hoogleeraar te Leiden. Door de rechtbank te Utrecht werd Maandag onder anderen uitspraak gedaan in de navolgende zaken: J. M. v. D., huisvr. van L. v. d. H. en ziekbed. iHoe gaat het vroeg hij de zieke. »Ach, mij deert nietslispte Sara met tranen in de oogen. sStil I" antwoordde de arts, hare hand nemend, eenigszins peinzend het hoofd schuddend. iGij geraakt weder in uw opgewonden stemming, die mij zoo tegen werkt. Ik verzoek u, blijf rustig en be daard De dokter voelde haar den pols. »Nog altijd een ongelijke gang; geen gelijkmatigheid in de circulatie prevelde hij, hare hand loslatend, ïdat moet anders worden hoe hebt ge ge slapen ïVolstrekt niet, ik heb immer hevige steken in de slapen." Oplettend onderzocht de arts het ge laat der zieke en zag haar vorschend in de oogen vervolgens verlangde hij inkt en papier. Baruch voerde hem in de zijkamer, en vroeg daar met bevende stem »Heer docter, zal zij gezond wor den »Ik ken hare ziekte nog niet," zei de arts bepaald, imaar zij schijnt voor namelijk in het gemoed te zitten zij is in het hart aangetast en bijna vrees ik dat een zenuwkoorts het gevolg zal zijn. In allen geval raad ik u ze heden nacht L. v. d. II., beiden wonende te Amers foort, bekl. van mishandeling van M.M., huisvr. van G. S. en C. v. N., aldaar gepleegd, ieder veroordeeld tot f3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. W. v. G., wonende te Hoogland, bekl. van mishandeling van E. v. L te Amers foort gepleegd, vrijgesproken. Door het O. M. werd bovendien tegen W. H., wonende te Amersfoort, bekl. van mishandeling van C. M. te Wou denberg gepleegd, 10 dagen gevangenis straf gevorderd. In den stal van den luit. Meteler- kamp alhier is, na terugkeer van zijn »Bambin" van Breda, 11 April, eene keelziekte uitgebroken; de vosruin «Lord Stratnairn" is er aan gestorven, meldt de Ned. Spoi-t. Ook het beroemde renpaard »Abon- net" is doodziek en in elk geval voorde renbaan verloren. Hedenavond te zeven uur zal op het terras der Sociëteit «Amicitia» een concert worden gegeven door het Muziek corps van het 8e reg. infanterie, onder directie van den heer J. A. Kwast Jr. Het programma luidt als volgt 1. MarschA. Canivez. 2. Ouverture iDie weisse Dame"Boieldieu. 3. Air varié voor klarinet. V. Bender. (door den Heer B. Nel). 4. Fantaisie uit de Opéra «Figaro's Hochzeit" van W. A. Mozart J. A. Kwast Jr. 5. Soldatenlieder, Wals J. Gung'l. 6. Fantaisie pastorale voor Saxophone Alto J. Singelée. (door den Heer A. de Goede). 7. Fantaisie uit Gounod's Opéra ïFaust" J. A. Kwast Jr. 8. Blawette, Polka voor PistonJ. Renaud. (door den Heer G. J. Mulder). Om voor bezoekers der tentoonstel ling van Voedigsmiddelen te Amsterdam, het vervoer door de stad gemakkelijker en goedkooper te maken, zal de Amster- damsche Omnibus-Maatschappij ook bil jetten uitgeven van 15 cent, die over drie lijnen vervoer geven, naar en van het Tentoonstellingterrein. 324ste STAATS-EOTERIJ. VIJFDE KLASSE, Vierde week. Trekking van 7 Juni. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70. 85, 356, 364, 531, 549, 550, 590, 3542, 4038, 4046, 8330, 8503, 8540, 8557 en 16057. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 86, 321, 328, 331, 388, 513, 570, 3525, 3530, 3554, 3555, 3582, 4058, 4097, 4098, 8321, 8331, 8351, 8385, 8397, 8398, 8513, 8530, 8534, 8543, 8562, 10602, 10609, 10654, 10657, 10670, 10681, 16022, 16031, 16037, 16092, 18154, 18191, 18198, 18250, 18262, 18292 en 18296. Volgende trekkingen geschieden van 811 Juni. Jan. Als alle waar naar zijn geld is, moet het met de Duitschers wel goed gesteld zijn. Piet. Zoo, wat kost dan een Duitscher? J. Och, kerel, je begrijpt me verkeerd. niet alleen te laten." »Alleen laten?" zei Levie met smarte lijke stem; »ik zal den geheelen nacht bij haar waken," De arts beval hem nog eens de groot ste zorg aan en spoedig hoorde men den hoefslag van het paard, dat zijn meester ijlings wegvoerde naar andere zieken. Lang zaten Baruch en de tante zwij gend bijeen. De stilte werd slechts door de onregelmatige, soms reute lende ademhaling van Sara onderbroken. De oude man haalde de vtephillim" (bidriemen) te voorschijn en begon te bidden. »Red hem, red hem riep plotseling Sara met gillende stem. Beiden sprongen verschrikt overeind. »Zij ijlt I" stamelde Rachel. ïDe zenuwkoorts begint," jammerde Baruch. «Dewbinskyriep nu Sara. «Help mij «Zij spreekt in de koorts," zei de oude man en kon zich niet beletten een weinig te huiveren. Sara had vroeger eens toevalligerwijs in een gesprek met Seniawitsch gezegd, dat Dewbinsky meermalen haar vader bezocht en zij had zijne weldadigheid jegens de arme jodin geprezen. Tamelijk Ik bedoel, dat de Duitschers zulke uit stekende familiën moeten hebben. P. Wat kosten die dan? J. Dal heb ik voor de aardigheid eens uitgerekend. De twee en twintig konink lijke, hertogelijke en vorstelijke familiën genieten samen 40 millioen gulden aan inkomen (het eigen vermogen niet meege rekend). Die som over de bevolking om geslagen komt op 90 cent per hoofd te staan. P. Voor slechts 90 cent 's jaars heeft dus iedere Duitsche man, vrouw en kind een vorst; vindt je dat te duur? J. In vergelijking van ons land ja. De koning geniet een inkomen van/"600,000; daarbij komt de opbrengst der kroon domeinen, geschat op 400,000 en dan nog hoogsten ƒ50,000 voor het onder houd van zomer- en winterverblijven, zoodat dit met elkander een kwartje per hoofd maakt. P. En zouden de Duitschers met hun vorsten nu 3>5 maal zoo goed af zijn als wij? J. Laten wij hun die duurdere vorsten maar niet benijden. Nijkerk. Op de jl. Zaterdag alhier gehouden paardenmarkt waren aange voerd 387 paarden. De prijzen liepen van f85 tot f500. De handel was vlug, voornamelijk in werkpaarden. Er waren verscheiden vreemde kooplieden tegen woordig. Sclierpenzeel. De collecte, de vorige week langs de huizen voor den gewapen- den dienst gehouden, heeft de som van 19.37s opgebracht. Maandag werd hier weder een geval van diphterithis met doodelijken afloop ter secretarie aangegeven. Wageningeu. De einduitslag van den schietwedstrijd welke vanwege de Vereeniging «Oranje" alhier is gehouden, is dat in den kampstrijd voor gladloop buksen de le prijs gewonnen is door den heer Dupper te Wageningen; de 2e prijs eene zilveren medaille is behaald door den heer G. Kaupe aldaar; de 3e prijs, eene bronzen medaille, viel te beurt aan den heer Meijer, lid der schiet- vereeniging Willem III te Arnhem; terwijl de 4e prijs, een diploma is toe gekend aan den heer van der Hoogen, te Oudewater, die echter aan het kamp- schieten niet heeft deelgenomen. Er moet te Seesen (Brunswijk) een mannetjes ooievaar zijn, die nu reeds sedert twee jaren, als een kluizenaar, alleen op zijn nest leeft. Hij had in 1885 twist met zijn wijfje, beet haar, verjoeg haar voor goed, broedde toen zelf de eieren uit en voedde alleen de jongen op. Na die treurige ervaring van het huwelijksleven, heeft de ooievaar geen wijfje meer genomen. Bij den internationalen wielerwed strijd te Berlijn, is Zondag de Heer Kiderlen, uit Delft, overwinnaar geweest bij het rijden om den „meesterschapstitel van Europa" op den tweewieler. Hij legde den afstand 10,000 meter in 23 min. Vs sec. af. Behalve den genoemden titel won hij daardoor een Wanderpokal" ter waarde van 500 Mark en een gouden medaille van 100 Mark. De Heer J. F. Huysser, uit Maastricht, won bij dien wedstrijd, als derde aankomende, een zilveren medaille. Bij een tweewielerswedloop met voor geven (afstand 2000 meter 3 eereprijzen) was de Heer Kiderlen aanvankelijk de eerste, in 4 min. ll2/5 sec., maar bij den beslissenden wedloop in die afdee- ling won de Heer Einberg, wien Kiderlen 70 meter had voorgegeven, den eersten barsch had Seniawitsch haar geantwoord, dat deze edelaardigheid slechts een masker was, en hij zelf hem haatte. Sara ge loofde dezen haat aan ijverzucht te kun nen toeschrijven en sprak nooit weder van den graaf. Toen ze bij de inhechte nisneming van haren geliefde hoorde, dat die met Dewbinsky's vlucht samenhing, geloofde zij dat hij de oorzaak was van Seniawitseh's gevangenneming, en nu hield haar geest zich bestendig hiermee bezig, Daar zij herhaald van Dewbinsky ijlde, geloofde haar vader, dat deze van zijne afwezigheid gebruik had gemaakt, om Sara's liefde te winnen. Van de zijde der tante, die een slecht geweten had, gebeurde niets om hem ten aanzien dezer dwaling in te lichten. Sara richtte zich hoog op in het bed, haar gezicht was purperrood, hare oogen schitterden van een wild vuur zij wilde opstaan. Haar vader nam haar bij de hand, die gloeiend heet was. «Sara," zeide hij, «hoort ge, mijn kind, ge zijl ziek blijf liggenMaar Sara drong hem weg en wilde met geweld opstaan. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2