NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Vervloekt en Verstooten. N. 48. Woensdag 15 Juni 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. AMERSFOOBTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Eranco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tentoonstelling van Voedings middelen te Amsterdam. Wij zijn thans in de gelegenheid het Uitvoerig Programma mede te deelen, voor Cursus A, van de kookschool op het terrein. Eerste Week. Eerste les. Uiteenzetting van het doel van den cursus, vereischten om den cursus met vrucht te volgen; het nut en de noodzakelijkheid voor vrouwen van iederen stand om iets aangaande keuken en huishouding te wetende waardigheid van vrouw des huizes; hare verantwoordelijkheid; hare voorrechten; hare belooning. Onderscheid tusschen de opvoeding van vrouwen en mannen met het oog op de eischen, die het leven stelt. Tweede les. De scheikundige samen stelling van het water. De beteekenis van het water bij de bereiding der voe dingsmiddelen wetenschappelijke grond slag van het koken met water; volks- vooroordeelen over het koken met water. Proeven tot opheldering van het behan delde. Derde les. Het vuur; verschillende soorten van fornuizen; gebruik van steenkolen, gas enz., bij de spijsbereiding. Vierde les. Voedingswaarde van melk, kaas en eieren; scheikundige samenstel ling van melk, kaas en eieren. Waarom men eet. Op welke tijden men eten moet. Ophelderende proeven. Vijfde les. Voedingswaarde van het vleesch, rundvleesch, schapenvleesch, kalfsvleesch, lamsvleesch, varkensvleesch. Voedingswaarde van visch, voedings waarde van wild. Zesde les. Voedingswaarde van groen ten (versche en ingemaakte.) Gevaren, die kunnen ontstaan bij het gebruik van blikken bussen voor verduurzaamde levensmiddelen. Kort overzicht van het geen in deze zes lessen werd behandeld. Tweede week. Eerste les. Wat is het meest geschikte voedsel voor personen, die handenarbeid verrichten. Ter opheldering een warm maal voor werklieden, bereid en gereed- gemaakt in tegenwoordigheid der leer lingen. Eenige gemakkelijk aan te wijzen vervalschingen. Proeven. Tweede les. Het meest geschikte voed sel voor personen, die met den geest arbeiden. Voor kamergeleerden; voor zie ken; voor herstellenden. Ophelderende voorbeelden: magere soe pen, onmiddellijk gereed te maken en schotels voor zieken. Derde les. De voeding van het kind op verschillende leeftijden. Vierde les. Over het koken, stoven, braden en bakken. De physische en chemische omzettingen welke door het bereiden plaats hebben. Voorbeelden tot opheldering. Vijfde les. Het gereed maken en voor dienen van een geheel diner soep, visch, entrées, gebraad, groente, entremets, geleien, crèmes. Zesde les. Kenteekenen van goed vleesch, gevogelte en visch, van goede groenten, opgehelderd door voorbeelden van hetgeen bereid worden kan uit de overblijfselen van een vorigen maaltijd. Derde Week. Eerste les. De dranken bier, wijn, alcoholische dranken, kruiden en zuren. Hunne voedingswaarde en hun nut. Ophelderende voorbeelden. Tweede les. Week- en schaaldieren hunne rol in de voeding van den mensch; hunne voedingswaarde. Verschijnselen bij het gebruik daarvan bij sommige indivi duen. Derde, vierde, vijfde en zesde les. In deze lessen zullen kookrecepten worden gegeven en vroegere recepten worden verbeterd. Aan de dames, die den cursus volgen, zullen ophelderingen worden ge geven, omtrent punten, waartegen zij be zwaar hebben, of die niet dadelijk door haar werden gevat. Over het geheel zal deze week bovenal gewijd zijn aan het bereiden van spijzen. Van te voren zullen de menu's voor ieder dezer lessen worden medegedeeld. De dames zullen de vriendelijkheid hebben, zich te voorzien van hulpmidde len voor het aanhouden van aanteeke- ningen. Vierde Week. Gedurende deze week zullen behandeld wordenfijne schotels, entrées en zoete entremets, conserven, ijs, vleesch, geleien enz., versiering van schotels en van de 20) tMijnhcer de graaf »Wees op uw hoede. Er zijn drie honderd dukaten op uw hoofd gezet. Ik zal persoonlijk den brief aan de vorstin Anka overhandigen. De kozakken zijn met graaf Seniawitsch, dien zij in het huis van Levi gevangen namen, en met een tuiniersknecht, van wien zij beweer den dat hij u, mijnheer de graaf, in uwe vlucht behulpzaam was geweest, van hier hebben meegenomen, waarschijnlijk naar Warschau Sara is door haar vader verstooten en des nachts uit het huis gejaagd. Zij is doodelijk ziek en ligt hier in het kasteel. Niemand weet iets van haar verblijfwat moeten wij doen Uw onderdanige Iwan." Dat briefje werd weder in de pels muts van den boer genaaid en deze ver wijderde zich even onopgemerkt als hij gekomen was. Toen Baruch zyne dochter op de straat had geworpen, stormde hij als een dol geworden tyger de kamer binnen, waar Rachel en Aron Teweles zich bevonden, en vloekte en weende in eenen adem, zoodat beiden geloofden, dat de oude man krankzinnig was gewordon. Slechts met veel moeite gelukte het hem eenigszins tot bedaren te brengen. >Waar is uw dochter?" vroeg Aron, die uit de halve woorden van den ouden man afleide, dat er een heftig tooneel tusschen vader en kind had plaats ge had. »Waar zij is?" herhaalde de andere, terwijl zijne oogen spookachtig glinster den, „weg is zij uit mijn huis, dat zij onteerd heeft vervloekt en verstooten is zij, als een verraadster van ons volk, als een afvallige van het geloof onzer vaderenMet korte woorden ver haalde hij het gebeurde. Vervolgens schreeuwde hij plotseling jammerend uit: »Ik heb geen kind meerAan alles heeft Dewbinsky schuld ïBaruch," zei Aron met van woede gesmoorde stem, »wij zullen ons wreken en daarbij nog een goede winst maken wij zullen naar Lublin reizen, waar Murawieff zich thans ophoudt, wij zullen hem zeggen, waar hij de graaf kan vinden. Wij zullen den prijs van drie honderd dukaten verdienen, die op zijn hoofd is gezet." »Ja," viel Baruch Levi hem in de rede. geheele tafel, het voorsnijden, het dekken en schikken van de tafel, de keus van het keukengereedschap, het onderhoud van dit gereedschap, van het glas- en vaatwerk, van het tafelzilver, enz. In de laatste les wordt een souper of een tweede ontbijt gereed gemaakt, alles van koude spijzen en tegelijk klaar gezet op gesierde tafels. Door HH. MM. den Koning en de Koningin is voor een aanzienlijk bedrag deelgenomen in de loterij ypn kunst werken, verbonden aan den tentoonstel ling van schilderijen te 's-Gravenhage. Volgens den Haagschen Kroniek schrijver van de N. Gron. Ct. is het zoo weinig waar, dat de Koning minder welvarend is, dat Z. M. zich sedert ge- ruimen tijd niet zoo druk met de regee- ringszaken moet hebben bezig gehouden als juist in den allerlaatsten tijd. Daar door moet dan ook, naar men hem ver zekert, de oplossing zijn verkregen van een sedert geruimen tijd nog onbesliste vraag, hoe aan de jongste promotie bij 't wapen der infanterie de billijkste aan vulling is te geven zonder kundige hoofd officieren te passeeren en zonder de formatie te overschrijden. Bij Kon. besluit van 7 Juni '87 No. 4, met ingang van 10 Juni '87 is aan den Minister van Wat. Hand. en Nijv. den heer J. G. van den Bergh, een buitenl. verlof verleend geworden, gedurende eene maand tot herstel van gezondheid. Bij 't zelfde besluit is de waarneming van de functiën van Minister van Wat. Hand. en Nijverheid tijdelijk opgedragen aan den Minister van Marine den heer Tromp. Bij Kon. besluit van 3 Juni '87 No. 17 is eene commissie ingesteld tot het hou den van een vergelijkend onderzoek van candidaten dingende naar een getuig schrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van 's Rijks Waterstaat, bestaande uit de Heeren J. F. W. Conrad, Inspecteur van den Waterstaat, als voorzitter, A. L. de Bruijn Kops, Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Arnhem J. F. Metzelaar Sr., Architect te ScheveningenN. van Eek, leeraar aan de hoogere burger school te 's GravenhageP. H. Kemper, Ingenieur van den Waterstaat te Utrecht K. E. van Rijzinge, Hoofd eener school te 's-GravenhageF. Doffegnies, Ingenieur van den Wat. te 's-Gravenhage. Naar aan 't Weekblad v. Elburg wordt meegedeeld, moeten Vrijdag te Zwolle in een zeer druk bezochte ver gadering van den anti-revolutionairen kiezersbond ïNederland en Oranje" met het oog op de aanstaande vernieuwing der Tweede Kamer met algemeene stem men tot candidaat gesteld zijn de aftre dende leden, A. baron van Dedem en jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. De Engelsche gezant bij het Ned. hof, Sir William Stuart, zal op 21 dezer, ter gelegenheid van het 50-jarig regee- ringsjubilé van koningin Victoria, een groot diner geven. Bij die gelegenheid zal tevens het hotel der Britsche am bassade schitterend worden geïllumineerd. De Koln. Ztg. meldt, dat de ver lenging van den locaal-spoorweg Willem III tot Lingen, niet zal plaats hebben, dewijl de Pruisische regeering daaraan niet wil medewerken, waarschijnlijk wegens het te geringe opbrengst-vermo gen dezer lijn. Voor de oprichting van een proef station tot onderzoek van bouwmateria len te Delft, verleende het Kon. Instituut Yan Ingenieurs f 500, de afd. Delft van de Maatsch. ter bev. van Nijverheid f200. De gemeenteraad van Deventer f 100. Op de 2e serie der 4J/a pets. leening van de Kon. Nederlandsche Locaalspoor- weg-maatschappij, groot,, f 350,000, is voor f980,000 ingeschreven. Volgens berichten van de ansjovis- visschers op de Zuiderzee, was in de afgeloopen week de visscherij vrij gunstig. Gemiddeld werd per span of twee schuiten per etmaal 14,000 a 10,000 stuks gevan gen, die tegen f5.50 per 1000 stuks werden afgeleverd. Zondag 12 Juni 1887 is het Nederlar.dsch Museum voor Geschiedenis en Kunst, een der onderdeelen van het nieuwe Rijks Museum te Amsterdam ten half een uur voor het publiek openge steld. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. J. Heems kerk Az., vergezeld van den Referendaris der afdeelirig Kunstenen Wetenschappen, waren eenige uren te voren in het ge bouw gekomen om de zalen in oogen- schouw te nemen. De Minister werd ontvangen en rondgeleid door den hoofd directeur van 's Rijks Museum Obreen, den architect Dr. Cuijpers en den direc teur D. van der Keilen Jr. Onder de aanwezigen merkte men op den wethouder Driessen, als vertegen woordiger van het college van Dagelijksch Bestuur de commissie van toezicht van 's Rijks Museum de heeren Maschhaupt, Sillem en Six; het bestuur van het Konin klijk Oudheidkundig Genootschapde heeren van Eeghen, de Vries, Meijer en Weismannhet bestuur tot vorming eener openbare verzameling van heden- daagsche kunst: de heeren Luden, Wurf- bain en Langerhuizen, alsmede de direc teur van 's Rijks Academie van Beeldende kunsten, prof. Allebé. Het Nederlandsch Museum, dat de verzameling van Vaderlandsche Oudheden bij uitnemendheid mag heeten, neemt niet minder dan 25 ineenloopende zalen in van den oostelijken vleugel van 's Rijks Museum. De rangschikking der voorwerpen en de inrichting der zalen is goed geslaagd sn de Minister betuigde daarover bij herhaling zijne ingenomenheid aan de heeren Obreen, Cuypers en van der Keilen. Het bezoek duurde ongeveer twee volle uren, waarna het publiek een gretig gebruik maakte om deze nieuwe onderafdeeling van het Museum te be zichtigen. Vrijdag arriveerde een Poolsche familie, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, te Rotterdam, met het doel Zaterdag van daar met het stoom schip Edam naar New-York te vertrek ken. Te Rotterdam geraakten man en vrouw, waarschijnlijk door drukke passage, gescheiden, ieder met twee kinderen, en zochten elkaar te vergeefs. De vrouw reisde met haar zuigeling en het 4jarig zoontje naar Amsterdam, in de hoop haar man en kinderen aan de vertrek kende boot te zullen vinden. Zij werd daarin echter deerlijk teleurgesteld. Haar echtgenoot en de twee kinderen waren niet te vinden. Daar de man de plaats biljetten in zijn bezit had, moest de be- aSterven moet hij; ik zelf wil de Rus sen naar het slot der gravin Jablonowska voerenDe dukaten moogt gij be houden ik wil geen bloedgeld, ik wil wraak, slechts wraak 1" xiMijn broeder Mozes," voer de andere voort, azal ons raad geven, hij zal ons de hand leenen hij alles in drie dagen zal de graaf de ellendige gojim gevangen zijn ïOp naar Lublin schreewde Baruch, uniet morgen, niet voor vier uren. nu oogenblikkelijk wil ik weg 1 De oude man snelde naar beneden, trok de knecht van zijn bed, hielp zelf de paarden inspannen en een uur later reed een rijtuig op den weg die naar Lublin voert. De twee joden in hunne reispelzen gehuld zaten er in: geen van beiden sprak een woord, zij wisten dat hetgeen zij ondernamen, een gevaarlijke zaak was, want zij wilden de opstande lingen aan de Russen verraden, en inge val de Polen zulks ooit mochten ont dekken, konden beiden verzekerd zijn dat zij het langst geleefd hadden. Nog denzelfden avond kwamen de reizigers te Lublin aan en werden on middellijk hij Murawieff toegelaten. Zij hadden met hem een lang geheim ge sprek. Den volgenden morgen nog vóór het krieken van den dag reden zij weder uit Lublin weg; maar vijfhonderd schre den achter hen reden op hun gemak twee kozakken, en achter hen op eenigen afstand ongeveer twintig en op dezen volgden iets verder achterwaarts vijf escadrons. Niemand was het inge- gevallen, dat de twee in het rijtuig zit tende joden tot de troepen behoorden en toch was het zoo. Baruch Levi en Aron Teweles voerden de kozakken naar liet kasteel der gravin Jablonowska Zij hadden Murawieff beloofd hem den graaf Dewbinsky over te leveren. Murawieff om zeker van zijn zaak te zijn, zond langs een andere weg een tweede afdee- troepen tegen het slot. De eerste troep dezer tweede kolonne bestond uit puik geregelde Russische kozakken in Poolsche dracht, blauw en rood, goed gewapend met lanzen en schietgeweer; hun zijden vendel met het heiligen beeld wapperde in de lucht. Vervolgens kwamen, huu altaman aan de spits, krijgslieden der Uralsche en Donsche stammen in zonderlinge Oostersche kleeding van allerlei kleur, zonderlinge puntige mutsen boven de door de zon verbrande, baardige ge zichten, grijsaards en jongelingende achterhoede vormde een hoop baskieren, een haveloos volk, met bloeddorst op het wild dierlijk gelaat. Tegen acht ure 's avonds was het slot der gravin Jablo nowska een uur in den omtrek door Russische troepen omsingeld. Daar de voorposten van Dewbinsky veel dichter bij het dorp geplaatst waren, had noch deze, noch een of ander soldaat van zijn troep eenig vermoeden van het gevaar, dat hen bedreigde, De nacht was ruw en koud. Bulderend suisde de noordwesten wind in de holten der oude kalkrotsen bij het kasteel der gravin Jablonowska. De storrn zweepte donkere wolken aan het zwerk voort, de boeren namen de wijk onder hunne dakenzelfs de dieren hergden zich in kloven en kreupelhout, alleen de reuzige kettinghond van het slot wedijverde in het huilen rnet den storm, in zijn hok. Bij het flauwe licht dat somwijlen de maan uit den wolkenchaos op de aaide wierp, zag men een menschelijke ge daante langzaam en voorzichtig uit de diepte van een oude vervallen steen groeve opwaarts stijgen. De man moest hier bekend zijn, want met zekeren voet betrad hij de verval len steenen treden, die van een diepe, natuuilijke bron al naar het slot voer den, en welke treden, uit kunsteloos in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1