Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. droefde vroinv wel achterblijven. Door de politie werd zij medegenomen naar het bureau, waar zeker geen moeite gespaard zal worden om den verdwaalden man en kinderen op te sporen. Men schrijft uit Wageningen nDe groote kersenverkoopingen nemen eerstdaags een aanvang. De oogst van vroege kersen belooft in deze omstreken en in een groot deel der Betuwe, niet zoo gunstig te zijn als men eerst reden had te vermoeden. De verpachtingen van hooigras en klaver nemen deze week een aanvang. Er is op de uiterwaarden vol doende gras over 't geheel verwacht men weer hoogere prijzen." Iemand uit Eindhoven, die pas teruggekeerd is van een handelsreis in Zuid-Arnerika, deelt mede, dat de gebroe ders Tobias van Amsterdam thans ver blijf houden te Cordova, in de Argen- tijnsche republiek, onder den naam van Roose. Na zijn ontslag uit de gevangenis (zoo verzekert de berichtgever mede), is de oude Tobias aldaar aangekomen, in het bezit eener som van 1000 pond sterling in goud. Aanvankelijk werd op die som beslag gelegd, doch wegens gemis aan tractaten moest dat beslag weder worden opgeheven. De tentoonstelling van voortbreng selen der brood-, koek-, en beschuitbak kerijen te Amsterdam, is bepaald op 18, 19, 20, en 21 Juni, Het Engelsche Hoogerhuis heeft jl. Maandag alle artikelen der wet op het grondbezit in Ierland, met geringe wijzi gingen, aangenomen. Het eene gewichtige amendement, hetwelk onder de goed keuring der regeering werd aangenomen, bestond in het schrappen der bepaling, welke herziening en verlaging der pacht toeliet. In het Lagerhuis is met 229 tegen 117 stemmen art. 5 van de dwangwet met geringe wijziging aangenomen. Dit arti kel heeft betrekking op de proclamatiën in de verschillende districten. Gladstone kreeg te Swansea 86 adres sen, een fraaie cassette, een gouden sleu tel, verscheidene bijlen en nog andere geschenken tot een bedrag van 18,000 gld. Sedert acht dagen waren de muren te Choisy-le-Roy met reusachtige roode bil jetten beplakt, waarin tegen Zaterdag eene vergadering van anarchisten aan gekondigd werd, onder voorzitterschap van Louise Michel, met medewerking van de voornaamste redenaars uit Parijs. De vergadering zou te 8 ure beginnen. Maar te 9 ure was Louise nog niet verschenen. Het werd nu gaandeweg ontstuirniger in de zaal en een dertig personen, die ge komen waren, niet om de anarchistische leer te hooren verkondigen, maar enkel en alleen orn Louise te zien, riepen op de wijzen der Lampions: «Geeft ons Louise, Louise!" Zekere Bécu, die zich had opgeworpen als voorzitter, beet hen toe, dat Louise weinig lust zou hebben om te spreken voor een dertig ezels. Nu gingen de poppen eerst recht aan het dansen. De dertig ingezetenen van Choisy- le-Roi drongen de anarchisten, drie in getal, die gekomen waren om de bevol king van dit plaatsje voor de anarchis tische leer te winnen, naar de deur. Bécu loste een revolver en kwetste drie per sonen. Eindelijk verschenen er gendar mes, die Bécu verlosten uit de handen van de ingezetenen. De toestand van den Keizer van Duitsch- land wordt beter. Z. M. mag weder het bed verlaten. Volgens het reisplan zou de Kroon prins met zijn gezin gisterenmiddag te 12 uren te Vlissingen aankomen, waar het Engelsche jacht Victoria and Albert ge reed lag om hem naar Queenborough over te brengen. In de zitting van den Rijksdag deed den leembodem ingedrukte onbehouwen steenen bestaande, door den regen glib berig waren geworden. Hij stond nu boven en staarde scherp in de onvrien delijke duisternis. «Nu ben ik dicht bij mijn doodsvij and," mompelde hij; misschien gelukt mijn plan." Hij opende een kleine deur en steeg behoedzaam den wentel trap op. Binnen in de verwarmde kamer zat graaf Dewbinsky. Hij had zoo even den brief van Ivvan gelezen en dacht aan Anka, aan al de gebeurtenissen, die zoo snel elkander gevolgd waren. Wat kon hem de toekomst brengen, wanneer mocht hij zijn Anka weder zien? Deze gedachte hield zijn geest bezig, toen een opstandeling binnen stormde met den kreet. «Mijnheer de graaf, een jood is door de achterdeur in het kasteel geslopen, en werd toen hij zich zoo even in een kamer verschuilen wilde, betrapt en aan gehouden." «Breng hem hier," beval Dewbinsky, terwijl hij Iwan's brief in zijn schrijftafel bergde. De deur werd geopend en twee zeisen mannen brachten Baruch Levi gebonden binnen. zich gisteren een ongehoord incident voor. Von Mirbach, leider der agrariërs, ver klaarde in den loop van het debat, dat hij en alle zijne politieke vrienden vol gaarne bereid waren tot een duël met den afgevaardigde Eugen Richter, omdat deze, naar aanleiding van het wetsont werp betreffende belasting van het ge distilleerd, in zijn blad de agrariërs open lijk hoogst ernstig had beleedigd. Richter riep bij deze verklaring rnet gemaakten schrik «Wilt gijlieden mij doodschieten hetgeen groote vroolijkheid verwekte. Natuurlijk bedankt Richter voor elke uit daging. In antwoord op de laatste circulaire der Porte betreffende Bulgarije heeft de minister Giers gezegd dat Rusland blijft weigeren met het regentschap te onder handelen, doch dat de quaestie kan worden opgelost door in plaats van het regentschap één regent te benoemen. Daar de mogendheden hebben verklaard niet met de Porte te zullen onderhan delen zonder dat Rusland zulks goed keurt, dient de Porte over dit punt met Rusland wel in bespreking te treden. In Barcelona en in verscheidene andere belangrijke Spaansche provinciën worden door de overheid sedert eenige dagen op groote schaal voorzorgen getroffen, naar men zegt tegen eene militaire beweging. Te Madrid laat de autoriteit de kazernes bewaken. Volgens de Standard zou de Afghaansche quaestie in zooverre geregeld worden, dat Rusland zijn aanspraken op Khamiab zal opgeven en daarvoor in de plaats krijgen de valleien van Murzhab en Kushk. Men meent reden te hebben om aan de trouw te twijfelen van de regimenten der Ghilzaïs, welke in dienst staan van den Emir. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente des voorrn. half tien en des nam. vijf uur geleid woiden door den Heer Groe- neweg van Rotterdam. Onze stedelijke schutterij, in den laatsten tijd in militaire bladen zoo dik werf besproken en om hare practische oefeningen geroemd, heeft nu getoond ook op het scbietterrein een niet te min achten mededingster te zijn. Bij de Maandag gehouden korpswed strijd tusschen schutterijen werd in de hoofdwedstrijd, het salvovuur, door haar met 25 treffers en 70 punten de tweede prijs, zilveren medaille, behaald. De Rot- terdamsche schutterij, die met vijf afdee- lingen naar den korpspnjs mededong, be haalde met slechts 2 punten meer den eersten prijs, gouden medaille. Onze schut ters werden om hunne flinke houding en uitstekende vuurdiscipline door bevoegde autoriteiten ten zeerste geroemd. Moge dit hun een aansporing zijn om bij volgende gelegenheden den nu ver kregen goeden naarn te handhaven. Door het O. M. der arrond. rechtb. te Utrecht werden de navolgende straf fen gevorderd tegen na te melden per sonen T. v. D., wonende te Amersfoort, bekl. van diefstal van een Engelschen greep, ten nadeele van G. v. L., alhier gepleegd. Tegen dezen bekl. was door het O. M. in de vorige jl. Donderdag gehouden zitting 3 maanden gevangenisstraf gevorderd, waarna de behandeling tot heden werd verdaagd, in welke zitting de subst.- olïicier van justitie, na het hooren van nog één getuige, bij zijne vordering per sisteerde. W. IC., wonende te Amersfoort, bekl. van mishandeling van W. B., te Soester- berg gepleegd, ééne maand gevangenis straf. G. v. D., wonende te Amersfoort, be klaagd van mishandeling van G. W., De graaf was overeind gesprongen. Wat wilt ge hier, Levi?" vroeg hij. «Bij God 1" antwoordde de jood, scherp, op ieder woord drukkend, «had ik kun nen gelooven dat mijnheer de graaf zoo vele getuigen zou roepen en mij laten binden, terwijl ik gekomen ben over onze familieaangelegenheden te spre ken." «Maakt den man los en laat ons alleen zei de graaf met sombere stem, Zijn bevel werd dadelijk volbracht en weinige seconden later stond Baruch voor den graaf alleen. «Mijnheer de graaf, wilt ge mij wel veroorloven te gaan zitten En zonder een antwoord af te wachten, zette zich de oude man, «Hoe sterk is uwe bezetting hier in het kasteel voer hij toen voort. Graaf Dewbinsky sprong verstoord op. «Welk een vraag is dat?" riep hij «wilt ge ons verraden «Waarom vertoornt ge u? Wanneer den jood de genade is deelachtig ge worden, dat zijne dochter door mijnheer den graaf is verleid, waarom zou hij dan niet mogen vragen, hoe sterk de beman ning in het slot is?" «Hoe durft ge u vermeten mij den verleider van uw dochter te noemen?" autwoordde Dewbinsky. zwaar lichamelijk letsel ten gevolge ge had hebbende, aldaar gepleegd, 4 maan den gevangenisstraf. De oprichting eener Nederl. Maats, voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen in de Zuid-Afrikaansche re publiek is verzekerd. Eerlang vertrekken eenige technici derwaarts onder leiding van den Ingenieur R. A. S. Snethlage, thans te Pretoria, om een aanvang te maken met de noo- dige terreinopname voor een spoorweg die Pretoria moet verbinden met den spoorweg op Portugeesch gebied. Heden morgen werd op het plant soen nabij de Kamppoort uit de beek het lijk opgehaald van zekeren K. voorheen koetsier bij Baron Nepveu alhier, doch nu reeds sedert eenigen tijd vermist. Het museum alhier zal dezer dagen worden verrijkt met eene teekening van de Oude Latijnsche School in de Heeren straat, vervaardigd door de heer C, Met- zelaar en welwillend afgestaan door de heer Mr, Baak. De Gemeenteraad hield Maandagjl. een korte zitting, waarin zonder veel debat verschillende zaken werden afge daan. Om te gemoet te komen aan eene be denking, door den minister van binnenl. zaken gemaakt tegen de bepaling van de jaarwedde van den leeraar in de na tuurlijke historie voor de vier facultatieve lessen in de beide hoogste klassen van het gymnasium op een vast bedrag van f 300, is nader bepaald, dat die leeraar daarvoor zal genieten eene vergoeding van f 100 per lesuur in de week. De minder goede toestand van de ka dastrale leggers der gemeente, die door het groote aantal vervolg-artikelen, daarin voorkomende, in het gebruik lastig zijn en ook minder goed zijn bij te werken, heeft geleid tot een voorstel van B. en W., om die leggers geheel te vernieuwen. De raad keurde dat voorstel goed en heeft aan B. en W. het daartoe benoo- digde crediet van f 188 toegestaan. Op het vroeger reeds vermelde verzoek van G. Wassink, om afstand in eigendom van 36 M' grond achter zijne woning in de Andriesssraat C. No. 15, is gunstig beschikt. Aan deze beschikking is de voorwaarde verbonden, dat de adressant in de afwatering op voldoende wijze zal voorzien door aanleg van een riool; de kosten van aanleg en onderhoud van dat riool komen voor zijne rekening. In de instructie voor de heel- en vroed- meesters, belast met de behandeling van de armen der gemeente Amersfoort, zijn eenige wijzigingen gebracht. De bestaande instructie is aangevuld met de bepaling, dat in geval van vacature de overblijvende heel- en vroedmeester iemand zal moe ten aanwijzen, tot de uitoefening der practijk bevoegd, die met goedkeuring van B. en W. hem bij ernstige kunst bewerkingen bijstaat en bij afwezigheid of ziekte van hem de practijk waarneemt. Voorts zijn zij verplicht, op aanvrage door of van wege den burgemeester of van den commissaris van politie, ten allen tijde onmiddellijk de eerste hulp te verleenen, en verder om de politie in het algemeen ten dienste te staan, wan neer zij geroepen worden tot het ver richten van den lijkschouw. De heer Van Zijst maakte de opmerking, dat sints geruimen tijd reeds slechts één gemeen telijke heel- en vroedmeester in functie is. B. en W. erkenden, dat het op zich zelf wenschelijk is, de gelegenheid, om twee heel- en vroedmeesters aan te stellen, open te laten; de omstandighe den zijn echter op dit oogenblik niet van dien aard, dat het noodig is de feitelijk bestaande vacature te vervullen. Over een verzoek van mevr. de wed. M. Wolff Mz., om afschrijving op haren aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1887, wegens vertrek naar elders, bestond verschil van meening in het college van «Ik wilde weten of uw troepen tegen twee a drie duizend Russen weerstand konden bieden voer Baruch spottend voort. «Wat bedoelt ge hiermee vroeg de graaf, wien een vreeselijk vermoeden bekroop. lik bedoel," zei Baruch Levi zich hoog oprichtend. iLet goed opIk had op deze wereld niets dan mijn kind, mijne Sara I Daar kwaamt gij in ons huis sluipen als een tijger, die zijn buit op spoort. Ge verveelde u op uw hoog kasteel, ge moest een speeltuig hebben ge hadt daartoe uitgekozen mijne Sara, mijn hartebloeden om te weten hoe ver de liefde van een arm joodsch meisje ging, hebt ge haar gebeden of bevolen den godsdienst barer vaderen te ver zaken Zij heeft het gedaan, ja, ik zeg de waarheid, ik sta aan de poort des doods en lieg niet. Ik heb zulke joden meisjes gezien te Warschau, Petersburg en Parijs. Heer, ik heb de wereld ge zien de groote heeren verstieten ze, zij zonken van trap tot trap, al lager, zelfs het geringste mochten zij niet betreden en weiden de ellendigste, verworpenste schepsels. Ik had den moed niet Sara mijn mes in het hart te stooten, maar ik wierp haar buiten op de straat. Nu zal zij dood zijn maar ik, Baruch B. en W. De meerderheid is van oordeel, dat het overgelegde bewijs van vestiging in eene andere gemeente voldoende grond geeft om dit verzoek toe te staan. Wel is waar is de adressante later hier weder komen wonen, doch daarvoor kan zij op een aanvullingskohier opnieuw worden aangeslagen. De mindeiheid meent, dat er van afschrijving in dit geval geen sprake kan zijn, omdat uit de omstan digheden kan worden aangenomen, dat het voornemen om zich elders te vesti gen, bij deze adressante niet heeft be staan, althans niet ten uitvoer is gelegd. Beide opvattingen vonden ook in den raad bestrijding en verdediging; ten slotte werd met 5 tegen 4 stemmen besloten, de gevraagde afschrijving te verleenen. De onderhandelingen, met het bestuur van de gemeente Leusden gevoerd over de overneming van de beide wegen (heidesporen), die het voor oefeningster rein voor infanterie-garnizoen bestemde gedeelte van den Leusderberg door snijden, dat in het laatst van het vorige jaar werd aangekocht door de gemeente, hebben tot een goed resultaat geleid. Voor f500 zijn, ingevolge het gister ge nomen besluit, die wegen onvoorwaar delijk in het bezit der gemeente Amers foort overgegaan. Mededeeling werd door B. en W. ge daan van den uitslag van onderhande lingen, door hen aangeknoopt met C. Diters over het terugzetten van den gevel van zijn huis aan den ingang van de Bergstraat, dat thans zal worden ver bouwd. Het doel van die onderhandelin gen was een beteren ingang van die straat te bekomen de eisch van f 1000 als vergoeding voor het achteruitbrengen van zijn gevel, door den eigenaar ge steld, kwam B. en W. echter zoo over dreven voor, dat zij geen vrijheid vonden een voorstel aan den raad te doen, en van verdere onderhandelingen meenden te moeten afzien. De raad heeft zich daarbij neergelegd. Van de verder ingekomen stukken ver dient inzonderheid vermelding eene memo rie van B. en W., naar aanleiding van het rapport der raadscommissie over de voorstellen tot herziening van het plaat selijk belastingstelsel. De voorzitter deelde hierbij mede, dat die zaak nu weldra aan de orde zal wor den gesteld. Een ontwerp-verordening op het dragen van wapenen, werd ingediend en ge deponeerd ter secretarie. De commissie voor de feestviering op den Hof bij gelegenheid van 's Konings verjaardag, zond eene oorkonde in, in eene vergulde lijst vervat, die in dank is aanvaard. Utr. Ct. 324ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Vierde week. Trekking van 11 Juni. (100 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70. 3576, 8561, 18137. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3512, 3536, 8585, 18156. Ttreclit. In de ijzergieterij van de firma A. F. Smulders alhier had jl. Maan dagmorgen een treffend ongeluk plaats. Terwijl namelijk in een der magazijnen eenige werkzaamheden werden verricht, waarbij de heer H. Smulders, de zoon van een der firmanten, benevens de werkmeester L. Witbroek, tegenwoordig waren, stortte op eens een ijzer rek naar beneden, dat met ijzeren haken aan de zoldering was bevestigd en waarop een aantal ijzeren gaspijpen lagen te samen een gewicht van enkele duizende K.G. vertegenwoordigde, met het treurig ge- Levi, kan u zeggen, dat in hoogstens twee uren ook haar verleider sterven zal «Oude man," zei nu graaf Dewbinsky trotsch en in ieder woord klonk de waarheid «Ge zijt in een vreeselijken waan Ik heb slechts tweemaal uw huis bezocht en uwe dochter alleen in uwe tegenwoordigheid gesproken. Hoe ge er toe komt mij Sara's verleider te noemen, is mij onbegrijpelijk I" Verbaasd trad Levi een schrede achteruit. De schurk wil loochenen, dacht hij. ïMijnheer de graaf!" zij hij na eene pauze met van opgewondenheid bevende stem, ïSara heeft in de ijlende koorts uw naam genoemd, en gij gaaft haar ook het kruisje, dat zij aan den hals droeg." »Een kruisje Bij God, ge dwaalt, Baruch LeviIk heb haar nooit een kruisje gegeven." De plechtige ernst met welke Dew binsky deze woorden had gezegd, deden den vader in zijne meening wankelen en hij verhaalde nu de laatste gebeur tenissen die in zijn huis plaats hadden gehad. ïMijnheer de graaf!" voer hij vervolgens haastig en bewogen voort en viel voor Dewbinsky op de knieën. «Antwoord mij bij het gebeente uws volg, dat de heer S., de werkmeester en een viertal arbeiders onder de ijzermassa bedolven raakten. Met den meest inogelijken spoed werd het ijzer weggeruimd en bleek het al spoedig dat de werkmeester zeer ernstige kneuzingen had bekomen en naar het St. Andreas Gasthuis moest worden ver voerd, terwijl van den heer S. een der beenen was gebroken en hij bovendien ook nog enkele kneuzingen bekwam. Hoewel de toestand van beiden aanvan kelijk het ergste deed vreezen, schijnt er thans, vooral ten opzichte van den heer S., gegronde hoop op herstel te bestaan. De overige werklieden bekwamen ge lukkig weinig of geen letsel. Een 6jarig meisje, dat voor de bedstede barer ouders op een zooge naamd kermisbed sliep had de gewoonte om wanneer zij in den morgenstond wakker werd optestaan en zich met spelen den tijd te korten, waartoe zij dan steeds datgene bezigde dat onder haar bereik stondook jl. Maandagmor gen schijnt de kleine die gewoonte weder te hebben gevolgd en ditmaal een doosje lucifers tot haar speelgoed te hebben gekozen, met het treurig gevolg echter, dat de moeder door de angstkreten van het kind gewekt wordende bemerkte dat de kleertjes geheel in brand stonden. Hoewel zij de vlammen spoedig wist te dooven en het meisje ter verpleging in het ziekenhuis werd opgenomen is het daar toch reeds den volgenden avond onder de hevigste pijnen bezweken. Op de jl. Maandag alhier gehouden paardenmarkt waren453 paarden en veulens aan de lijn. Door het aanwezig zijn van vele binnen- en buitenlandsche kooplieden was de handel vrij levendig. Voor de paarden werd besteed van f50.tot f600.en voor de veulens van flOO tot f250. Amerongen. Met het grasgewas ziet het er hier goed uit; hoedanigheid en hoeveelheid zijn bevredigend. Morgen be ginnen de verpachtingen. Van de uitge- poote boonen zijn velen door de kou en den regen verstikt, zoodat ze óf in het geheel niet opkomen óf zich met kwade harten vertoonen. De tabaksplantjes had den het ook te kwaad. Op zon en droogte is thans de hoop van tabaksplanters en landbouwers gevestigd. Buarn. Zaterdag morgen sprong een man uit den trein, even nadat deze het station had verlaten en nam zijn weg den straatweg op naar Hilversum. Al spoedig bleek het. dat hij door hevigen waanzin was aangegrepen. Eerst na veel moeite gelukte het, hem in veiligheid te brengen. Uit zijn paspoort bleek, dat hij eervol uit den dienst was ontslagen en te Bar- neveld te huis behoorde, waarheen hij des middags is vervoerd. Bij zijn vertrek was hij tamelijk kalm. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een geval van godsdienstwaanzin, want bidden, vloeken, psalmen opzeggen en spreken over doleeren, wisselden el kander gestadig af. Een socialist, die onder miliciens te Beverwijk geschriften trachtte te ver spreiden, heeft de welwillend aangebo den bescherming der ïklassen-politie moeten aannemen, om niet mishandeld te worden. Te New-York heeft Zaterdag, in de voorstad Brooklyn, een hevigen brand gewoed. De suikerraffinaderij der firma Havermeijer, de oliefabriek Devoes en verscheidene andere gebouwen werden een prooi der vlammen. De schade wordt geraamd op een millioen dollars. vaders, bij alles wat u heilig is antwoord mij bij uw God hebt ge mijne dochter nooit over liefde gesproken, hebt ge Sara niet overreed het geloof harer vaderen af te zweren Genadigste beer, ik heb Sara verloren, zij is geen jodin meer, maar zij is toch mijn kind zoo ik wist dat zij niet zou worden gelijk die onge- lukkigen en veracht door geheel de wereld, zou ik haar willen redden en haar zoeken zij is toch mijn kind De oude man begon nu zoo hartbre kend te weenen, dat de graaf hem bij den arm nam en oprichtte »Ik zweer u voor God den Almach tige, dat ik nooit beproefd heb Sara's liefde te winnen en haar ook nooit alleen gezien of gesproken heb." Met deze woor den naderde Dewbinsky zijne schrijf tafel en overhandigde Baruch Levi Iwan's brief. Een vreeselijk voorgevoel bekroop den ouden man, toen hij hem gelezen had. ïGodriep hij, «waarmede heb ik verdiend dat ge uw hand zoo zwaar boven mijn huis houdt. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2