MIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Tervloekt eo Verstooten. N. 50. Woensdag 22 Juni 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. AMIISFOORTSCIE COURANT. Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. H. M. M. de Koning en de Koningin zullen Donderdag 30 Juni van Wildungen naar Keulen vertrekken orn den volgenden dag de reis naar Soestdijk te vervolgen via KleefNijmegenKes- terenBaarn. De Eerste Kamer is bijeengeroe pen tegen 28 Juni. Jhr. J. H. van Capellen, chef van het militair huis des Konings, is naar Londen vertrokken, om Z. M. te vertegen woordigen bij het 50-jarig kroningsfeest van koningin Victoria. De heer Clermont, directeur van den spoorweg MaastrichtLuik, is door Z. M. den Koning-Groothertog benoemd tot officier der orde van de Eikenkioon, als waardeering van de wijze waarop de exploitatie van dezen spoorweg gedurende ruim 25 jaar heeft plaats gehad. Van regeeringswege zal den 25 de zer de Locaalspoorweg DierenApel doorn worden opgenomen; waarschijnlijk zal hij 1 Juli voor het publiek worden geopend. Bij de te Leeuwarden gehouden jaarlijksche harddraverij met paard en chais, vanwege HH. MM. den Koning en Koningin, is de eerste prijs, de prachtige en kostbare Koningszweep, gewonnen door den bruinen ruin Dibbelsvan den heer Bierma, te Oudebildzijl, gereden door A. Siderius de tweede prijs, een breed gouden oorijzer, door de zwarte merrie Freulevan den hr. Th. Joustra, te IJsen, gereden door II. Oneides. Sedert Vrijdag jl. bevindt zich in het Amstel-hotel te Amsterdam, onder behandeling van dr. Mezger, de ex-keizerin van Frankrijk, Eugénie, onder den naam van gravin de Pierrefonds, vergezeld van mad. Lebreton en den heer Fran- ceschini Piétri. Eerstgenoemde was reeds voorlezeres van Eugénie op de Tuileiieën; de vader van den heer Piétri was prefect van politie te Parijs onder het keizerrijk. De ex-keizerin heeft met haar gevolg en bedienden een achttal vertrekken op de eerste verdieping in gebruik. De grootste eenvoud wordt in acht genomen. Zij is geheel in het zwait gekleed het haar is zilverwit, de gestalte vrij gezet, maar statig. Zaterdagavond wandelde zij licht steunend op een stokje, met mad. Lebreton gei uimen tijd door de voornaa m- ste winkelstraten. Zondag morgen woonde zij ook vergezeld van den heer Pielri, de godsdienstoefening bij in de Duifjeskerk. De Minister van Oorlog heeft aan de Postduiven-Vereeniging »La Colombe," te Maastricht, doen toekomen eene me daille en brevet om te dienen tot eere- prijs voor den op Zondag a.s. te houden wedstrijd uit Charmont (afstand 733 kilometer). De Ned. Sport verneemt dat er verschillende elftallen van Engelsclie cri cketspelers zijn, die zich voorstellen dit seizoen een bezoek aan Nederland te komen brengen. Uit Sclieveningen wordt gemeld De feestelijke opening van de Kurzaal werd Zateidag begunstigd door prachtig zomerweder, Vóór den aanvang van het bal werd door den burgemeester in eene sieilijke rede hulde gebracht aan allen, die in zulk kort tijdsbestek het Kuurhuis deden herrijzen op de puinhoopen, inzon- heid aan den energieken directeur, den heer Reiss, Spreker vervulde den aan- genamen plicht, dien heer mede tedeelen, dat hij bi| besluit van den koning groothertog van 17 dezer is benoemd tot officier der Orde van de Eikenkroon, als blijk van waardeering van hetgeen hij voor de badplaats Sclieveningen tot stand bracht. De geheele Scheveningsche vis- schersvloot heeft openlijk haar innigen dank betuigd aan de leden van de Haag- sche Kamer van Koophandel en haar voorzitter C. Rutten, voor hetgeen deze gedaan hebben, om de goede verhouding te herstellen tusschen de reeders en de visschers. Het algemeene bestuur der Zuider- zee-vereeniging te Amsterdam heeft bij adres aan de Staten van Noord-Brabant eene geldelijke bijdrage uit de kas dier provincie gevraagd in de kosten tot be reiking van haar hoofddoel namelyk het instellen van een onderzoek naar eene betere beveiliging van Nederland tegen zeegevaar door opheffing der viije watergemeenschap tusschen de Noord-en Zuiderzee. De begrooting van die kosten over drie jaren verdeeld bedraagt in eindcijfer f115.000 Volgens het verslag van de Louisa- Stichting, te 's-Gravenhage, over liet jaar 1886, werd in dat jaar van die gemeente een stuk grond aangekocht, gelegen aan het Alexandersveld, tot stichting van een nieuw gebouw. Het getal pleegkinderen werd ver meerderd met 3 jongens en 2 meisjes, aan 1 jongen en 1 meisje werd eervol ontslag verleend, de eerste is thans geplaatst te Amsterdam als bouwkundig teekenaar en opzichter, de laatste keerde naar hare familie terug, na voldoend examen te hebben afgelegd in de hand werken van nut en smaak. Bovendien verlieten nog vier anderen de stichting, maar werden, omdat zij nog eene tege moetkoming van de Louisa-St-iclili'ng ge nieten, of hunne opleiding nog geheel te haren laste is, nog niet definitief ontslagen. Het gedrag der pleegkinderen was zeer goed; ook hunne vorderingen en vlijt gaven in 't algemeen reden tot tevredenheid. Van de pleegkinderen, die in den laatsfen tijd de Stichting verlieten, komen voorlduiend gunstige berichten in van verreweg de mecsten kan men getui gen, dat zij de Stichting eer aandoen. De ontvangsten der stichting bedroegen in het voormeld jaar f 13,706.07, waar van f5629.90/j aan renten, aan bijdra gen en giften van loges, andere mafon- nieke inrichtingen enz. f6133.23/j en verkoop van effecten f 1942.07. De uit gaven bedroegen f 14,154.10, waarvan f3804.52 voor voeding, f2034.l8yj voor kleeding en linnenkast, fl388.35'/2 aan salarissen, f2781.27 voor geldbelegging tot vorming van kapitaal enz, zoodat op 1 Jan. 1887 de rekening sloot met een batig saldo ten bedrage van f 195.97. Men schrijft aan de Midd. Ct.: «Prijst men wel eens den ijver van kiezers, die uit Berlijn en andere plaat sen komen, om hunne stem uit te bren gen voor de verkiezing van een lid der I Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot dusverre heeft men nog nooit ge hoord van iemand, die uit het verwij derde Gelderland kwam om in Zeeland een notabel te helpen kiezen. Dit is ge schied door den heer Aitton, pred. te Baarland. Hij had voor 14 dagen vacar,- tie genomen en bevond zich te Winters wijk. Daar verneemt hij dat er in zijne afwezigheid een notabele zal verkozen worden. Z.Eerw. begeeft zich op reis en komt bij tijds in het locaal, waar de verkiezing gehouden wordt, om zijn ver langen kenbaar te maken om ook zijne stem uit te brengen. Ongelukkig was die ijver nog vruchteloos. Op grond dat Z.Eerw. tijdens de lijst der stemgerech tigde lidmaten, in October jl., nog geen jaar in de gemeente gewoond had, zoo dat hij op die lijst niet voorkwam, werd den predikant medegedeeld dat hij niet mocht medestemmen. Daarop volgde van zijne zijde een protest en een tumult van belang, zoodat zelfs de politie er zich mee bemoeien moest. En ten slotte behaalde de candidaat der vrijzinnigen de zege met 16 stemmen, terwijl zijn tegenstander er 12 verkreeg. Onmiddel lijk daarna vertrok de heer Aitton weder uit Baai land." De pokkenlijders in den keimis- wagen te Koevorden zijn, naar de Asser Ct. bericht, allen hersteld. Zij zijn over gebracht naar eene in de nabijheid ge legen schuit, die opzettelijk tot dit doel was aangekocht. Vooraf echter zijn ze op duchtige wijze gereinigd cn van versche kleeren voorzien, Dat alles is geschied door de zorg en de werkdaJige hulp van den gemeentelijken arts, den heer Lokker. Het gansche kleerenmagazijn, in de kar aanwezig, is daarop aan de vlam men prijs gegeven en de wagen van boven tot beneden gereinigd en ontsmet. De bekende aardbeziën-handel te Breda is reeds druk aan den gang. Reeds tegen 3 uur 's nachts komen vele koop lieden aan het «Buitenhuis" aan den weg naar Princenhage hunne inkoopen doen, op de vermaarde aardbeziënmarkt aldaar. Door de langdurige koude en daarop ge volgde groote hitte zal het gewas echter niet vooideelig zijn. De kantonrechter te Leiden deed uitspraak in de zaak van het vroeger verliefde paar, waarvan de vrijer na de verbreking van het engagement den ver lovingsring terugzond, maar zijn vroeger meisje weigerachtig bleef dit wederkee- rig met het van hem gekregen gouden horloge en dito ketting te doen, bewe rende dat het haar eigendom was ge worden. Bij uitvoerig gemotiveerd vonnis werd nu zijn, door hem tegen haar inge- steklen eiscli, om teruggave der waarde van bovengenoemd geschenk, ontzegd, met veroordeeling in de kosten van het geding. Van de Veluwe schrijft men: «Door de regens in Mei ging het drogen van de schors met veel moeite gepaard. Bij levering moest dan ook veel woitlen af gekeurd. Voor Waalwijk enz. werd voor duizenden guldens opgekocht tegen f45 a f50 per 12 H. L. In het hout is bijna geen aftrek." De feestelijke opening van den nieuwen schouwburg te Rotterdam is bepaald op 13 September, met een ge mengde voorstelling door de Rotterdam- sche Tooneelisten en het Duitsche Opera gezelschap voor leden, subsidianten en genoodigden. Wie de opera Galalhé heeft zien opvoeren, zal zich de geschiedenis van den beeldhouwer Pygmalion herinneren, die verliefd werd op een vrouwenbeeld, door hem in marmer gehouwen, en wiens bede verhoord werd om dit beeld leven te geven, waai bij echter bleek, dat de levend geworden Galathé zijne liefde niet beantwoordde, zoodat hij haar weer in marmer deed veranderen. Zulk eene verandering van marmer in vleesch en omgekeerd stellen thans de heeren Bamberg en Chamhly te Amster dam in het Odéon voor, door middel van optisch bedrog. Eene wit marmeren buste, die voor de oogen van het publiek door den vertooner van haar plaats genomen en aan de toeschouwers getoond wordt, zoodat men zich van de soliditeit kan ovei tuigen en de zekerheid krijgt, dat men geen schijn- of spiegelbeeld ziet, wordt weer op haar voetstuk geplaatst en ontvangt plotseling leven en bewe gingkleur komt op de wangen, de strakke trekken ontspannen zich lang zaam, de oogleden trillen, openen zich, en de oogen zien rond in één 22) De overste keerde met zijne officieren spoedig in het jodenhuis terug. Aron Teweles en zijn broeder lagen nog ge bonden op den grond en verbeidden be vend en tandenklapperend hun lot. In hetzelfde oogenblik brachten vier kozak ken een knaap, die zich in het slotver- scholen had. De overste dreigde hem oogenblikkelijk te laten doodschieten, zoo hij niet alles wat in het kasteel ge beurd was, naar waarheid verhaalde. De jongen betuigde niets anders te weten, dan dat ongeveer een uur ge leden al de opstandelingen in de grootste stilte hun paarden gezadeld hadden en een oude jood de geheele bende door de achterdeur builen had gevoerd. Aron Teweles tandenknarste nu van woede. ïBaruch Levi, wee u schreeuwde hij «ik wil wraak aan je nemen, ik wil je vervolgen tot aan het einde ter wereld." «Dat moogt ge, schurkriep de overste vergramd doch nu ontvangt ge je loon." Een wenk was voldoende en vier kozakken rukten Aron Teweles den kiel van het lyf, om zijn rug met de knoet te streelen. De geslagene slaakte een kermend gebrul, waarop de kozakken echter geen acht sloegen. Toen zij ge noegzaam hun grimmigheid aan hem ge koeld hadden, wendden zij zich tot Mozes, die onder duizend smeekingen en eeden zijne onschuld wilde betuigen, hetgeen hem echter niet baatte, hij moest zich even als zijn broeder, aan de hem opge legde straf onderwerpen. Beide broeders liet men in hun bloed liggen, zonder zich verder om hen te bekommeren. Een uur later marcheerden de Russen weg, om in de aangeduide richting de opstandelin gen te vervolgen. XI. De kozakken waren met den gevangene Seniawitsch en den tuiniersknecht van vorst EelotiskofT te Warschau aangeko men. De graaf verhaalde aan Murawieff, dat hij het gesprek van Dewbinsky met Langiewicz beluisterd en geloofd had met de beste bedoeling te handelen, door den knecht kennis te laten geven, om zoo doende de vlucht van Dewbinsky te ver ijdelen. Waarom deze nog dienzelfden dag zijn voornemen had uitgevoerd, was hem te onbegrijpelijker geweest, daarbij het voor onmogelijk hield dat iemand Dewbinsky had kunnen waarschuwen. Met de verklaring van den graaf stemde ook die van den tuiniersknecht en de kozakken overeen. De wachtmeester der kozakken moest voor zijne nalatigheid hard boeten Murawieff liet hem zonder veel omstandigheden fusilleeren. Seniawitsch en de knecht werden weder vrijgelaten. De graaf bleef eenige dagen te Warschau. In het gezelschap van Rus sische officieren had hij spoedig de rest van de doorBaruch Levi geleende roebels verspeeld. Tot dezen kon en wilde hij nu niet op nieuw om geld gaan. Na een aan de roulette doorgebi achten nacht zat hij in een kamer van zijn hotel en dacht er over na hoe en waar hij weder om geld kon opjagen, om zijn ledige beurs weder te vullen, toen hem Aron Teweles in de gedachte kwam, die ook reeds eenige geldzaken met hem gedaan had. Dadelijk zond hij een knecht, om hem op te zoeken en bij zich te ont bieden. Aron was, nadat hij in plaats van het beloofde geld een duchtig pak slagen met zijn broeder eeilijk gedeeld had, weder naar Warschau terug gekeerd, en de bode van den graaf vond hem in zijn huis. Na verloop van een uur verscheen Aron Teweles bij Seniawitsch. «Ha! reeds hier?" zoo ontving de graaf de met ontelbare buigingen binnen tredende, «kom nader, ik zou gaarne een zaak met je willen doen." Aron beantwoordde de toespraak van den graaf met een half spotteriden glim lach vervolgens zeide hij kuchend en met snaterende stem terwijl hij een smerige biieventasch te voorschijn haalde. «Met pleizier wil ik mijne rekening met mijnheer den graaf in orde bren gen." De graaf heet zich op de lippen en terwijl hij den eigenlijken zin in het ant woord van den jood niet scheen op te merken, antwoordde hij met schijnbare zorgeloosheid, welke echter zijn misnoegd heid slecht verborg. «Ik moet drie duizend roebels hebben, meester Aron, en ge kent mij te goed om niet te weten, dat ge niets bij de zaak waagt." «Ik geef u mijn woord, mijnheer de graaf," hernam de jood, «dat mijn beurs even zoo droog is als de jordaan in de heete Augustusmaand. Ik heb eenige dagen geleden een wissel betaald en dat heeft mij geheel op het drooge gebracht." Hij stond langzaam van zijn stoel op, haalde uit zijn portefeuille een wissel en hield dien den graaf voor. Bij liet zieri er van, werd Seniawitsch's gezichi doods bleek en hij stek de hand er naar uit maar Aron trok haastig zijne hand terug en bergde hem weder in zijne portefeuille. «Ik wilde slechts weten, of mijnheer de graaf dit papier kende, dat mij tien duizend roebels beeft gekost. Deze wissel is vijf duizend roebels groot en vervalt binnen drie dagen." «Hoe zijt ge aan dit papier gekomen?" «Ik ontving het var. Barucli Levi, en daar gij zoo het schijnt, niet wenscht mijnheer den vorst te laten weten, dat gij de acceptatie, welke hij zoo vriende lijk gegeven heeft Ik ben in de macht van dezen jood, dacht de graaf. Vol woede tandenknar send, maar zijne gevoelens onderdruk kend zijde hij. «Beste meester Aron, prolongeer den wissel nog drie maanden en op den vervaltijd zal hij dan prompt betaald worden." «Neen, mijnheer de graaf," antwoordde Aron, «ik kan niet langer prolongeeren, daar ik, zooals ik reeds gezegd heb, zelf diingend geld behoef en op uwe nauw keurigheid gerekend heb. Het doet mij leed, mijnheer de graaf te moeten ver- witiigen dal binnen drie dagen de wissel betaald moet worden, andeis «Anders?" herhaalde Seniawitsch werk tuigelijk «Anders zou ik den vorst den wissel ter betaling vertoonen en vragen, of de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1