Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. woord, het koude marmeren heeld ver andert voor de oogen van den verbaas den toeschouwer in een schoon vrouwen hoofd, dat vriendelijk glimlachend rond ziet. Intusschen verhaalt de heer Bamberg of de heer Chambly in 't kort de ge schiedenis van Pygmalion, 't Is geheel onbegrijpelijk, hoe de illusie wordt teweeg gebracht, maar zij is zoo volkomen, dat men onwillekeurig eene huivering ge voelt, wanneer de levenswarme trekken van het meisje eensklaps als versteenen; 't is alsof haar de adem van de lippen wordt weggenomen en trek voor trek van haar gelaat verstijven, terwijl de frissche kleur onmerkbaar in doodsche marmer-bleekheid verkeert. Nogmaals wordt het beeld bezield en levend en nogmaals versteent het in tegen woordigheid der verbaasde toeschouwers, om eindelijk voor aller oogen te veran deren in eene mand met bloemen, die onmiddelijk door den vertooner van het voetstuk wordt afgenomen en aan het publiek ter bezichtiging wordt overhan digd. De Wiener Allgemeine Zeitung bevat uit Belgrado eene bevestiging van het bericht, dat de voornaamste taak van het Servische kabinet Ristics, bestaan zal in het tot stand brengen eener echtscheiding tusschen den koning en de koningin, De scheiding zou volstrekt niet op verlangen der koningin plaats hebben, zooals tot hiertoe werd beweerd, maar op aandringen van den koning. Gelijktijdig loopen geruchten, dat koning Milan ernstig ziek zou zijn, tengevolge van eene poging om hem te vergiftigen. Zelfs wordt reeds gespro ken van de mogelijkheid \an het instellen van een regentschap. De Egyptische quaestie houdt te Con- stantinopel nog ieder bezig. De Engelsche gezant heeft gedreigd zijn post te ver laten, zoo de conventie niet geteekend wordt. Duitschland, Oostenrijk en Italië dringen er sterk op aan dat de Sultan zal teekenen, daar anders Egypte mis schien voor goed door Engeland zal bezet worden. Rusland daarentegen zegt dat de Sultan zijr. troon waagt, als hij de conventie bekrachtigt. De Sultan ver keert in een lastig geval. Volgens een schrijven uit Constantino- pel wordt de val verwacht van het tegenwoordig Kabinet en de aanstaande optreding van Kharadin pacha. Ook wordt gemeld dat er zekere ongerustheid heerscht over de bewegingen der Rus sische troepen op Armenisch grondgebied. Er bevinden zich thans te Londen vier regeerende Europeesche vorsten en 35 Prinsen van den bloede als gasten van de Koningin, bijna allen vergezeld van hunne gemalinnen. Met hun gevolg er bij gerekend, kan men begrijpen welk een pracht en praal de wereldstad dezen dag te aanschouwen geeft. Koningin Victoria is Maandagmiddag te 2 uur, onder het gejuich eener ontzagge lijke menigte, van Windsor te Londen aangekomen en heeft haar intrek geno men in Buckingham Palace, waar ook de prinsen en vorsten hun verblijf houden. Deze zouden de vorstin gistermiddag be zoeken. In het Lagerhuis heeft Sir Henry Hol land verklaard, dat, tengevolge eener botsing tusschen de Franschen en hunne inlandsche bondgenooten aan de eene, en de hoofden van Badiboe aan de andere zijde, de Fransche vlag te Badiboe, aan de rivier Gambia, geheschen is. Badiboe staat niet onder Britsche bescherming, maar ligt toch binnen het gebied aan de Gambia, waar de Britsche invloed geldt. De hoofden verkeeren dan ook sedert vele jaren onder tractaats-verplichtingen tegenover Engeland. De zaak heeft ernstig de aandacht getrokken der Britsche Regee ring, die ten volle overtuigd is van de i acceptatie die er op staat werkelijk van zijne hand en echt is." De graaf sprong bij deze door Aron langzaam gesproken woorden van zijn stoel op, als of een adder hem gestoken had. »De vorst Felotiskofl' zal natuurlijk ja zeggen en den wissel betalen, hernam Aron bedaard. ïMensch, wilt ge mij razend maken l>0, o I" riep Aron, ïzoo ieder die wissels te betalen heeft, razend wilde worden, wanneer betaling wordt gevraagd, zou men van elk derde huis een dolhuis maken." »Spaar je schertssnauwde Senia- witsch hem toe. »Wat eischt ge voor de prolongatie of nog beter, voor de verwisseling tegen een nieuwen wissel?" »ïien duizend roebels." antwoordde de jood, op elk woord drukkend. »Van waar zou ik die som halen?" ïHet spel biedt behendigen mannen steeds nieuwe hulpbronnen I" »Ik heb door het spel meer dan twee derden van mijn vermogen verloren." »Dat was de leertijd,' het zal wel anders worden. Een speelhuis is een duiventil, waarin de duiven, als zij ge plukt zijn, in havikken veranderen." »Geen woord meerriep Seniawitsch blozend. noodzakelijkheid tot bescherming der Britsche rechten en belangen aan de Gambia, en daarover met de Fransche Regeering onderhandelt. De Bciclisanzeiger meldt, dat de toe stand van den Keizer van Duitschland voortdurend verbetert. Zijne krachten nemen gaandeweg toe, zoodat hij reeds geruimen tijd zich met de staatsaange- legenheden kan bemoeien. De overstrooiningen in Hongarije nemen af. Men schat de schade op 8 a 10 mil- lioen fl. Meer dan 1500 boeren en pach ters zijn geheel geruïneerd. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente des voorm. half tien en des narn. vijf uur geleid worden door den Heer Vaarties van Dordrecht. De heer C. C. Vigelius, dirigeerend officier van gezondheid 3e kl. alhier in garnizoen, is door Z. M. den Koning be noemd tot dirig. off. v. gez. 2e kl. Onze voormalige stadgenoot de heer H. M. Werner, ritmeester der Huzaren, is benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde. De heer B. E. Mater, secretaris van het locaal comité der Unie: «eene School met den Bijbel" alhier, heeft deze be trekking neergelegd. Door een onbekende is aan de St. Joriskerk alhier, de som van f800. geschonken, om daarvoor die kerk op nieuw te bevloeren. Reeds werd met dit werk een aanvang gemaakt. Door de rechtbank te Utrecht werd Maandag o. a. uitspraak gedaan in de navolgende zaken J. d. G. en J. K., beiden wonende te Amersfoort, bekl. van mishandeling van de echtelieden H. J. T. v. A. en J. M. B., aldaar gepleegd, veroordeeld de 1 bekl. tot 10 en de 2. bekl. tot 5 dagen ge vangenisstraf. J. d. G., wonende te Stoutenburg, bekl. van diefstal van een kruiwagen, ten nadeele van H. d. J., te Amersfoort gepleegd, vrijgesproken. Bij beschikking van den minister van marine, tijdelijk belast met de waarneming der functie van min. van waterst. enz., van eergister wordt de i ijks- opziener A. J. Hendriks, alhier, ontheven van het dagelijksch toezicht op den dienst van den spoorweg ZutfenWin terswijkgrenzen en met behoud van het dagelijksch toezicht op den dienst der spoorwegen HilversumAmersfoort Zutfen en AmersfoortKesteren, tevens belast met gelijk toezicht op den dienst der sectie DierenApeldoornhet Loo, met ingang van den dag waarop de sectie DierenApeldoorn het Loo voor het openbaar verkeer zal worden geopend. Bij genoegzame deelneming, zal op Dinsdag 12 Juli a.s. door den heer S. J. H. de la Fuente, orkestmeester van de Hollandsche Opera te Amsterdam, met medewerking van de dames Marguerite Jahn en Martha vanOphemertSchwencke en van de heeren Johan Schmier en Henri Albers, alle solisten van genoemde opera, in Araicitia alhier een buitenge woon concert worden gegeven. De Hol landsche Opera heeft zich in den korten lijd van haar bestaan, eene zoo goede reputatie verworven, dat wij met grond meenen te mogen verwachten, dat onze stadgenooten van de hun aangeboden ge legenheid om iets werkelijk goeds en schoons te hooren, ruimschoots zullen gebruik maken. De toegangsprijs bedraagt bij inleeke- ning slechts één gulden. Voor hen, die onwillekeui ig met de circuleerende lijst mochten worden overgeslagen, deelen wij mede, dat een tweede lijst ter inteeke- »In drie maanden zal het geweten van mijnheer den graaf zoo ruim zijn als mijn roksmouw," antwoordde Aron grijnslachend. In een ander oogenblik zou de graaf den onbeschaamde uit de deur hebben laten werpen, maar hij moest nu trachten den wissel, hoe ook, in zijne handen te krij gen, om hem te kunnen vernietigen, want de acceptatie van den vorst was valsch. Aron Teweles scheen zulks ook te vermoeden en werd door de toegevend heid van den graaf hierin gesterkt, zoo dat zijn toon tegenover hem steeds bru taler werd. Na een lange woordenwisseling be willigde Aron er in nog duizend roebels voor te schieten en den ouden wissel drie maanden te prolongeeren. Toen hij den graaf verlaten had glim lachte hij voor zich: sWaarom zou ik niet het geld van hem nemen, voordat hij het andere verspeelt Is de wissel valsch, dan zal hij ook nog meer dan tien duizend roebels betalen, om hem terug te hebben." Arons koele bedreiging den wissel aan den vorst Felotiskofl' te vertoonen en zoo het bedrog te ontsluieren, had den graaf op dat oogenblik diep geschokt, doch dat gevoel had bij den bij den da ning ligt bij de boekhandelaren Slothou wer Zoon. Volgens achterstaande advertentie is de heer F. Schmidt, de ondernemende eigenaar van het hotel iBerg", voorne mens Zondag a.s. aldaar een concert te doen geven. Het programma bevat niets dan nieuwe stukken, die voor 't meeren- deel in den laatslen tijd opgang maak ten. De entréeprijs zal wel niemand af schrikken. Wij wenschen daarom den heer F. Schmidt het beste succes, te meer daar van hel welslagen van dit eerste concert afhangt of er gedurende dezen zomer nog meerdere zullen gege ven worden. Zondagmiddag had hier wederom een droevig ongeval plaats. Hetzelfde paard, dat onlangs zijn eigenaar luit. Metelerkamp de knieschijf kneusde, wierp nu zijn berijder, den oppasser van den heer L. af en sleurde dezen, doordat een voet in den stijgbeugel verward raakte een eindweegs mede. Zwaar gekneusd moest hij per brancard naar 't Hospitaal worden gebracht. Het paard dat hierbij een der poolen brak is reeds afgemaakt. Piet. Wat heeft Janus er den mond vol van, dat hij een boodschap van den koning heeft gehad Jan. Ja, hij laat er zich niet weinig op voorstaan. P. Wat zou de koning hem toch wel hebben doen aanzeggen? J. Wel, toen Janus voor het paleis stil stond om het te bekijken, kwam een schildwacht hem in naam des konings zeggen, dat hij door moest loopen. Jan. Herinner jij je de fabel nog van den berenleider, die in zijn slaap gestoord werd door een over zijn gezicht wande lende vlieg? Piet. Jawel, en toen nam de beer, om zijn meester van die plaag te verlossen, een grooten kei op en smeet er de vlieg mee doodmaar tevens verpletterde hij door dien worp, geheel tegen zijne be doeling, het hoofd zijns meesters. J. Weet je wel, dat die fabel nog dikwijls vertoond wordt? P. Dat zal wel. Er zijn van die men- schen, die voor de eer om een klein mooi daadje te bedrijven, een zoak van meer gewicht in de war helpen. J. Precies, zoo doen de gerechtigheids- ridders. Zij komen in de wapenrusting van afgetrokken begrippen voor rechten op, die niet te handhaven zijn zonder an dere rechten te krenken, en omdat zij in de zaak, die zij voorstaan, buiten het verband rnet het geheel, gelijk hebben, houden zij hun streng vast. P. Op die wijze behartigen zij van een ingewikkelde aangelegenheid slechts een deel en niet het geheel' J. En dat noemen zij dan voor edele beginselen strijden, maar zij vechten er menige goede zaak mee kapot. Vtrcclit. In de jl. Dinsdag alhier ge houden zitting van den Gemeenteraad werd, na eenige discussiën, in hoofzaak over de breedte van enkele wegen, hel uitbreidingsplan voor deze gemeente in de richting van Oudwijk en Abstede vastgesteld, waardoor de stad in de toe komst een twintigtal wegen van 14 a 16 Meter breedte, benevens 2 pleinen rijker zal worden. Daarna kwam in behandeling, het ge wijzigd ontwerp adres van B. en W. in zake den onhoudbare toestand van levenden wellusteling het gevolg, dat hij het besluit nam nu zoo spoedig mogelijk Anka's hand en haar rijkdom te erlangen, en zoo zulks niet gelukken mocht, den ouden Baruch te overreden hem Sara tot vrouw te geven. Op den tweeden dag na het verhaalde gesprek begaf hij zich weder naar Woll- nake om bij den vorst plechtig Anka's hand te vragen in geval van nood was hij er toe bereid, in het Russische leger ie treden om allen twijfel aan zijn ïloyale" gezindheid bij den vorst te ver drijven. Maar de uiterst plechtstatige, stijve en koele ontvangst, die hem van de zijde des vorsten te beurt viel, bewoog hem het kasteel spoedig weder te verlaten en zijn voornemen tot een gunstiger oogenblik te verschuiven. Hij begaf zich hierop naar Dubrovica, om Sara te spreken, maar vond Baruch's huis gesloten. Op zijne vraag deelde een dorpsbewoner mede, dat Baruch weg was en men geloofde dat hij tot de opstandelingen was over gegaan. ïEn zijne dochter vroeg de graaf. »De schoone Sara zei meesmuilend de boer is verdwenen, en waarschijn lijk ook bij de opstandelingen, want men zegt dat zij en haar vader graaf Dew- binsky bij zijne vlucht behulpzaam zijn den Leidschen overweg, die zooals bekend is over het rangeerterrein van den Ned. Rijnspoor loopt, hetwelk, nadat een paar amendementen daarop betrekking heb bende waren verworpen, met 19 tegen ééne stem werd goedgekeurd. Nadat daarna nog enkele huishoude lijke zaken waren afgedaan, werd de zitting, wegens het gevorderde uur ge sloten en het nog aan de orde zijnde tot eene volgende vergadering uitgesteld. Het arts-examen is alhier met gun stig gevolg afgelegd door Mejuffrouw A. P. C. van Tusschenbroek en de heer H. G. Dumont. Baai-u. A.s. Vrijdag wordt het Ko ninklijk Gezin uit Wildungen over Nij megenKesteren alhier verwacht. Zaterdagavond jl. gaf de Marburger Ivapelle hare eerste uitvoering in dit seizoen voor het Hotel Velaers. Het prach tige weder had een talrijk publiek uit gelokt, dat zich blijkens de herhaalde toejuichingen, uitstekend amuseerde. De smaakvolle verlichting, waarvoor de heer Veerman gezorgd had, gaf de anders reeds zoo schoone Kerkbrink een recht feestelijk aanzien. Naar wij vernemen moet de onlangs geopende nKoudwaterinrichting" reeds flink bezet zijn, en zal dus deze onder neming, waaraan kosten noch moeiten ontzien zijn, wel slagen. Barncveld. De levering van schors is in vollen gang. Gedurende de laatste dagen is het weer daarvoor gunstig doch tengevolge der regens in Mei ging het drogen zeer moeilijk; het gevolg daarvan was dat een groot gedeelte bij levering werd afgekeurd. De prijs loopt van f 45 tot f50 per voer (12 HL. cf 810 KG.) Vooral naar Waalwijk en elders in Noord- Brabant werd reeds voor duizenden gul dens verzonden. Het witte hout blijft bijzonder laag in prijs en de handel ge ring. Uitenen. Ter gelegenheid van de opening van den tramweg Rhenen VVageningen zullen hier feestelijkheden plaats hebben. Allereerst des morgens van 9 tot 11 uur een concert door Rhe- nen's Harmonie, onder leiding van den heer A. C. Moinat. Van 2 tot 4 uur matinée door het muziekcorps der dd. schutterij van Arnhem, onder directie van den heer C. M. de Neut. Vervolgens van 6 tot 8 uur concert door dezelfde muziek. Ten 9 uur illuminatie en fakkel optocht, ten half tien verlichting van den toren door Bengaalsch vuur. Alles zal besloten worden door een vuurwerk, door de firma Ruijsch te Utrecht te leveren. Sclicrpenzeel. De collecte ten be hoeve van noodlijdende kerken en per sonen, heeft alhier heden opgebracht de som van f58.50 Eene vingerwijzing. De vereeniging tot uitdeeling van bloemen te Chicago (Noord-Amerika) heeft volgens eene me- dedeeling voorkomende in de Prov Nbr. Cf., in het vorige jaar, tusschen Mei en September, 14,818 bouquetten en 150 kisten met bloemen verdeeld over 24 geneeskundige inrichtingen dier stad en aan vele arme gezinnen, waar zieken aan huis waren. Dit mag gewis, als zeer lof waardig, in alle opzichten geroemd wor den. Wij wezen vroeger reeds menigmaal op het prijzenswaardige, om van zijn overvloed van bloemen of vruchten aan arme zieken, aan gasthuizen en hospita len mede te deelen. Te Leiden en ook elders houden vereenigingen van mensch- lievende personen zich daarmede onledig, doch de ondersteuning en medewerking, geweest." Seniawitsch stond als versteend bij dit bericht. Zou de woekeraar, die naar zijne meening in plaats van een hart een geldzak had, voor den Poolschen graaf zoo zeer ingenomen zijn, dat hij hem met gevaar van zijn eigen leven in zijne vlucht geholpen had Neen, dat was onmogelijk! En Sara? Zij is valsch, zeide hij voor zich, zooals alle vrouwen Hij beoordeelde haar karakter naar het zijne. Hoogst misnoegd verliet hij het dorp. Wederom was het deze gehate Dewbinsky, die zijn geheele spel bedorven had. «Maar ik wil alles er aan wagen riep hij woedend, ureeds heden doe ik den eersten stap." In zijne kamer gekomen, beval hij den knecht, dadelijk weder alles in te pakken; en kort daarop was Seniawitsch op reis naar Warschau. Daar had hij een geheim gesprek met Murawiefl. XII. Ditmaal brengen wij den lezer, die reeds zoo dikwerf de luimen onzer fan tasie volgde in de jodenstad of het ghetto van Warschau. In een smal hoog huis dezer stads wijk, in een kleine donkere kamer der die zij daarbij ondervinden, is betrekke lijk nog zeer gering. Het moet den vreemde ling zeker altijd pijnlijk aandoen, wanneer hij ziet, dat een overigens zóó weldoend volk als het Nederlandsche, wanneer het zijne overtollige bloemen niet verkoopen kan, die liever bij massa's op de mest vaalt werpt, zooals hij elk jaar te Haar lem en omstreken op groote schaal kan waarnemen. Welk eene opbeuring, vreugde en stille geneugten zouden de schoone gaven van Flora aan hen, die zooveel missen moe ten, nog niet verschaffen kunnen. (S. V.) De Duitsche Minister van Openbare Werken heeft, bij het begin van het reis- seizoen, een schrijven gericht tot alle spoorwegbesturen, waarin hij de beamb ten aanspoort tot beleefdheid jegens de passagiers, goede zorg voor de plaatsing der reizigeis, zuiverheid en koelheid der wagens enz. Te New-Albany, Ind., overleed dezer dagen de heer Washinton C. de Pauw, een nakomeling van voormalige Holland sche kolonisten. Van zijn reusachtig ver mogen heeft hij vijf millioen doll, ver maakt aan instellingen van weldadigheid en inrichtingen van hooger en lager on derwijs. Daartoe behoort o. a. de »De Pauw-Universiteit", die een legaat heeft ontvangen van 1,025,000 doll, of 2,562,000 gulden. Blijspel in een rechtszaal. Eenige dagen geleden werd voor de rechtbank van gezworenen te Madrid eene aan klacht behandeld, door eene oude vrouw ingediend, die men bestolen had. vHoe oud zijtge?" vroeg de president aan de aanklaagster. iDat herinner ik me niet meer." Wat blief je?" »Ik geloof haast dat het 4 Februari was." »'t Schijnt dat je me niet goed ver staat, vrouwtje." jJa ziet u, 't is ook wel mogelijk dat het een andere dag was." De verdediger maakte er den president opmerkzaam op dat de vrouw doof was en daarop werd de eerste getuige gehoord, »Wat weet je van de zaak af?" ïDank u, heel wel." n't Schijnt dat u me ook niet goed verstaat." j't Is 't gevolg van een verwaarloosde verkoudheid." nKunt ge misschien niet goed hooren?" schreeuwde de rechter thans. »Ja, mijnheer de voorzitter, ik moet bekennen, dat ik een beetje bardhoorig ben." Een volgende getuige kwam voor. »Wat weet jij van de zaak?" ïWat blieft u, mijnheer de president?" r Ver tel ons eens wat ge weet." nik heb een slecht gehoor." »Wat, zijt ge ook al doof?" Een der gezworenen stond op. »Mijnheer de Voorzitter," zeide hij, ik ken dien man, hij is doof, stokdoof, evenals (hij wees op een zijner collega's) mijnheer hier naast mij." De zonderlinge rechtszitting wekte zoo uitbundig veel gelach op, dat ze gestaakt moest worden. Donderdag verloor eene dame, die in een trein van Zwolle naar Meppel zat en uit het portier zag, door den wind haar hoed. Een greep naar de noodrem en plotseling stond de trein stil. Zij bekwam haar hoed terug, maar tevens werd pro ces verbaal tegen haar opgemaakt. De volgende geschiedenis maakt te Parijs in de laatste dagen veel sensatie nVooreenige weken meldde de National dat baron Raymond Seillière, een der be kendste mannen in de groote Parijsche wereld, tevens een hoogst geniaal man, aan een dokter voor waanzinnigen was overgeleverd. Hij was eerst kort geleden van een lange reis in Amerika te Parijs teruggekeerd en niemand begreep hoe zijn broeder en zijn zuster er toe geko- eerste verdieping, zat aan een met reke ningen, wisselbrieven en andere handels papieren bedekte tafel een gebogen, ineen gedoken gestalte. De vensters waren bui ten van dikke ijzeren staven voorzien, welke aan de kamer bijna het voorko men eener gevangenis gaven, schoon zij er slechts tot veiligheid waren. Bij den eersten aanblik kwam men in de ver zoeking, het berookte, met weinig en slecht huisraad voor een verblijf van be hoeftigheid en gebrek te houden. Maar tegelijkertijd aarzelend en weerstrevend vertoonden zich onder den grijzen sluier der armoede die over het geheel verspreid lag, sporen van welvaart, ja, zoo men het scherper in het oog nam, van rijkdom en overvloed. Uit de half open lade der schrijftafel, waarin de man die er voor zat, nu en dan een half vergenoegden, half angstigen blik wierp, staken dikke geldzakken uit en de groote hoop papie ren, waarin de man woelde, was een mengsel van staatspapieren,schuldbeken tenissen en wisselbrieven. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2