Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. De heer Charles de Bourbon, te Breda, heeft geprotesteerd tegen de aangifte van overlijden van zijn broeder Adelbert de Bourbon, omdat uit die aangifte niets blijkt van diens rechten als afstammeling van Lodewijk XVI, daar toch zijn vader ingeschreven staat als Hertog van Normandië. Daar de overledene drie zoons heeft nagelaten, wenscht de heer Charles de Bourbon die zoons eenmaal het wettig bewijs te doen bezitten, dat zij wel degelijk van konink lijke afkomst zijn. Recht voor Allen vermeldt het overlijden van den heer S. E. VV. Roorda van Eysinga, die na in 1864 uit 's lands dienst te zijn ontslagen hij was inge nieur in Indië sedert meest buiten zijn vaderland heeft gewoond. Hij stierf te Clarens in Zwitserland. Dezer dagen vermelden wij, dat tusschen de Nederlandsche luciferfabri kanten een contract is gesloten, waarbij bepaald is, dat slechts drie fabrieken te Eindhoven, Amersfoort en Apeldoorn, zullen in werking blijven. Thans wordt ons medegedeeld, dat de Teteringsche lucifersfabriek van de firma Dijkerman en Co. te Breda mede bestaan blijft. Te Leiden gaat ook een reeds van vele handteekeningen voorzien adres rond aan de Eerste Kamer, het verzoek inhoudende orn het gewijzigde hoofdstuk der grondwet betreffende de defensie aan te nemen. Na een langen rusttijd zijn de werkzaamheden voor de nieuwe fundee ring der ijzeren bekapping van het nieuwe centraal-station te Amsterdam Woensdag weder opgevat. Bij de Donderdag te Alkmaar ge houden verkiezing van een lid der Tweede Kamer fvacature wijlen de heer de Bruyn Kops), is gekozen mr. Levy, met 1306 stemmen. De heer Hartsen verkreeg 988 en dr. Smit 16 stemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft beslist, dat art. 81 der militie- wet bepalende dat de loteling ge durende een jaar voor zijn plaatsvervan ger aansprakelijk is, te rekenen van den dag waarop deze ingelijfd geen on derscheid maakt of het een eersten, tweeden of volgenden plaatsvervanger geldt, zoodat het jaar, in de eerste zinsnede van dat artikel bedoeld, een aanvang neemt met den dag waarop de laatstge- stelde plaatsvervanger is ingelijfd, terwijl de aansprakelijkheid van den loteling niet wordt opgeheven, doordien de laatstge- stelde plaatsvervanger komt te ontbreken op een tijdstip, waarop deze en vroegere plaatsvervangers te zamen een diensttijd van langer dan een jaar voor den militie- plichtige hebben volbracht. De 2e najaars-koemarkt te Hilver sum, welke, volgens ouder gewoonte, ge houden wordt op den ln Dinsdag in November, is nu, wegens Allerheiligen, verdaagd op Woensdag 2 November. Een huis in Noord-Duitschland, dat in kaas handelt, heeft 500 pond Lim burger kaas als eerste proef naar Hong kong gezonden, omdat op Chineesche plaatsen kaas uit Amerika ter markt gebracht en in zeer groote hoeveelheden verkocht wordt, die in vorm en smaak geheel overeenkomt met de Limburger kaas. Op het vetgehalte van de kaas woidt weinig gelet; de kaas kan dus uit magere melk gemaakt worden. Maar smaak en kleur moeten goed zijn. Elke kaas moet 1 KG. zwaar en in eene blikken doos verpakt zijn 50 van die bussen in ééne houten kist. Voor de etiketten der plaats van het uit te leveren, riep hij «Generaal Wrangel ik zie in u niets meer dan een partijganger, aan wien ik geen gehoorzaamheid meer schuldig ben. Uw macht is ten einde!" Wrangel richtte zich tot de musketiers, die hun geweren ophieven. »Of mijne macht ten einde is, zullen wij eens zien. Heltmann erkent gij u schuldig?" «Ik heb niet anders verwacht, als met den dood gestraft te worden." «Kniel dan neder." Heltmann deed zooals hem bevolen werd, een prevot trad voor om hem te blinddoeken. Maar Falkenburg sprong toe, wierp zich voor den knielenden vader en riep: «Hier aan zijne zijde, wil ik met h.em sterven. Waarom talmt ge nul Vuur!" Alles bleef doodstil. Men hoorde slechts het snikken der freule, die ge tuige zijn moest van een zoo bloedig schouwspel. Wrangel naderde den veroordeelden en diens zoon, en zeide: Falkenburg je waart steeds een dapper man." «En als zoodanig wil ik ook sterven." >Maar, bij God, vandaag nog niet!" riep Wrangel aangedaan. Sta <op ik ge loof u. Gij hebt mij overtuigd. Zulk eene doodsverachting is een bewijs, dat ik niet mag loochenen. Geef mij de hand, en aan u Heltmann schenk ik het leven. Uw zoon geeft het u." «Generaal Wrangel I" riep Falkenburg, bussen moet uitsluitend de Engelsche taal gebezigd worden, zooals de Molkerei Ztg. schrijft. Anders koopen velen het artikel niet. Aan een particulier schrijven uit Noord-Amerika ontleent de tArnh. Ct." het volgende: «Heel gemakkelijk kan ik niet zeggen, dat het leven hier is, vooral in vergelij king met dat in Holland. Maar men wordt er dan ook eerst mensch door, ziet en ondervindt veel. Ruim vier maan den ben ik nu al in Kansascity, de aan staande hoofdstad van Amerika. Nooit is een stad zoo snel opgekomen; duizen den en duizenden komen er heen; men ziet in den tijd van enkele dagen of weken kleine en groote huizen en zelfs straten verrijzen, echt Ameri- kaansch, waar en onbegrijpelijk. Ook ik heb een aardig duitje overver- diend met handwerk en handel en zal nu eerstdaags met een roundtrip, die wellicht 60 dollar (150 gulden) kost, een afstand van circa 2200 mijlen gaan afleggen, nl. naar Californië. Dat moet een rijk en prachtig land zijn, en ik mag op dat ticket zes maanden onder weg blijven en er mede op alle spoor wegen reizen. Arbeiders verdienen 1.75 tot 5 dollars per dag in deze streken; alle standen staan als 't ware gelijk en daarom juist is het leven hier zoo aangenaam, omdat niemand zich behoeft te geneeren als fatsoenlijk mensch handenarbeid te ver richten. Toch eigenlijk veel verstandiger dan in het zoogenaamd moderne Europa; daar zijn de menschen toch eigenlijk nog dommer dan wij als ik het zoo zeggen mag." Woensdagmiddag had te Moor drecht een droevig ongeval plaats. Voor het aangaan van den middagschooltijd waren eenige leerlingen nabij de school aan het spelen met koeten. Een hunner, de achtjarige Hendrik D., liep onder dit spel rnet zulk eene vaart met het hoofd tegen eene lantarenpaal, dat hij bewus teloos achterover viel. Een paar uren later overleed hij, zonder het bewustzijn te hebben herkregen, aan hersenschud ding. Daar de prijzen van schapenvleesch aan de Engelsche markt laag blijven, wordt de uitvoer van dit vleesch uit den Zuid-oosthoek van Friesland allengs min der, waardoor nu de prijzen van vette zuiglammeren dalende zijn. Menig vee houder slachtte reeds voor eigen gebruik, wijl hij zelf niet tegen matigen prijs verkoopen kon. De Volksbond, gedachtig aan de spreuk Leeringen wekken, wil trachten door aanschouwen de Nederlandsche natie er toe te brengen, dat ze begrijpt, dat ze gevoelt: drankmisbruik is de bron van de grootste ellende. De Volksbond is voornemens een Serie van Platen uit te geven, waardoor de noodlottige invloed van dien volkskanker duidelijk in het licht wordt gesteld de eerste plaat ontworpen en geteekend door Joh. Braakensiek heeft tot titel «Ach Vader niet meer!" De prijs er van is slechts 10 cents. Omtrent de te Heusden door den Heer D. Duyser op te richten varkens slachterij deelt men ons het volgende mede De daarvoor bestemde varkens moeten ongeveer 50 Kg. zwaar zijn; daarbij mager, doch vleezig, met een laag vet van hoogstens 1 cM. dik, van witte kleur, wijl geel spek in Engeland niet gewild is. Bij het slachten wordt het varken eeist gemaskerd, daarna met een slag bedwelmd geslagen en vervolgens dood «dit is de schoonste overwinning die gij ooit hebt behaald." Daar hoorde men in de verte, over het meer de klokken luiden. Pia Montfort zeide ernstig: «Het is kerstmorgen en zij zingen «Eere zij God in de hoogste Hemelen, Vrede op aarde, in menschen een welbe hagen." Wrangel ontblootte het hoofd en sprak«Laat ons dan amen" daarop zeggen. En uit aller mond klonk het als een feestelijk koraal: vAtnen!" Er waren maar enkele weken verstre ken, sedert deze gebeurtenissen. Wran gel was van Bregenz vertrokken en be legerde Lindau. Menigen granaat werd over het meer in het stadje geworpen, dat zich echter dapper hield en krach- tigen tegenweer bood. De Zweden lagen in het dorp Aesbasch op den doodenakker. Daarheen kwam op een zekeren dag een officier der bezetting met een trom melslager, waarop een Zweedsch officier hem tegemoet ging. Van weerszijden werd een verdrag en wapenstilstand gesloten en dit was de zoo zeer gewenschte wapenstilstand, die den vrede voorafging. Sedert dien tijd gebeurde er in deze streken niets krijgshaftigs meer. Zoo eindigde te «Bodensee" den dertigjarigen oorlog. EINDE. gestoken.. Dan wordt het geplaatst in een bak met water, dat regelmatig op gelijke temperatuur gehouden wordt, en zoodra de ruwste haren uitgetrokken zijn, wordt het in koud water gelegd, geschrapt, en gewasschen. Verder, na te zijn uitgenomen, waarbij het de tong en de nieren behoudt, wordt het opgehan gen, om later in kisten van latwerk, rnet behangselgaas bekleed, met negen stuks in één kist naar de plaats zijner bestemming vervoerd te worden. Op het terrein dezer slachterij wordt ook eene vetmesterij gehouden voor biggen van verschillende rassen, bij voorkeur van het gekruist Deensche, welke inzonderheid met maïs en getapte (ontroomde) melk gevoederd worden. Op een gedeelte van dit terrein ziet men ook nog eene roomboterfabriek steeds in werking. De getapte melk is dus in de onmiddelllijke nabijheid. Men schrijft uit het Westland aan de »D. Crt": De druiven van den kouden muur zijn sprekende getuigen van de guurheid der eerste herfstdagen. Nog altijd heeft in deze druiven de roode tint de overhand op de blauwe, en zeer waarschijnlijk zullen zij wel niet tot volle rijpheid komen. Vele tuinders hopen ze nog als 2. soort te zullen verkoopen. De raamdruiven hebben dezen zomer veel van de droogte geleden, en zijn daarom ook niet wat zij wezen moesten Evenwel is de prijs, 30 a 35 ets. het halve kilo, vrij goed. Donderdagvoormiddag kwamen we der een 16tal Fransche heeren te Dor drecht aan, om den graaf van Parijs een bezoek te brengen. De «Heusdensche Ct." meldt: «De hoofdonderwijzer eener nabu rige gemeente vroeg aan den gemeente raad om eene globe. Door een der leden van den Raad werd de opmerking ge maakt, dat men voorloopig best kon vol staan met een globe van Nederland." Sedert eenige dagen is men te Utrecht aan 's Rijks munt bezig met het slaan van 25-, 10- en 5-centstukken welke werkzaamheden tot omstreeks 15 Dec. zullen duren, Onlangs melding makende van de kolonie der Maatschappij van Weldadig heid, herinnerden wij aan het woord, dat niemand Frederiksoord bezocht, zonder als vriend er van het te verlaten. Dit blijkt ook het geval te zijn geweest met den Engelschen philantroop en staathuis houdkundige Herbert Mills, die om in het lot van de werkeloozen in zijn land te voorzien, in overweging geeft eene kolonie te stichten in den geest van Frederiks oord, voor 500 menschen. ArnhCt.) Men schrijft uit Dordrecht dd. 27 dezer aan de sHaarl. Ct." «De alhier vertoevende Graaf van Parijs wordt dagelijks door eenige Fran sche heeren, die daarvoor blijkbaar op zettelijk herwaarts komen, bezocht. Giste renavond was hun aantal zeer groot en waren enkelen genoodzaakt met den laatsten trein naar Rotterdam te ver trekken, ten einde daar geschikt logies te verkrijgen. Bijna iederen dag maakt de Graaf, in gezelschap van zijn secretaris, eene wan deling door de stad. De riviergezichten schijnen veel aantrekkelijks voor hem te hebben, daar hij meestal zijne schreden naar de kaden richt. Aanstaanden Zondag denkt de voor name gast via Vlissingen naar Engeland te vertrekken." Het Wilson-schandaal te Parijs trekt nog algemeen de aandacht. De eigenlijke kwestie, de verkoop van ridderorden en eeretitels is geheel op den achtergrond getreden, want er is eeu man in 't spel van veel meer beteekenis. Beteekenis als mensch of als kundig man heeft Wilson niet, terwijl hij bovendien een beursspeler schijnt te zijn, die van ge heimen gebruik maakte om zich te ver rijken. Hij is de schoonzoon van den president der republiek en woont in diens paleis, dus een prachtige gelegenheid voor de vijanden van Grévy om dien ouden heer beentje te lichten. Een onderzoek aangaande een lijk heeft de Engelsche politie op het spoor gebracht van een vermoedelijk complot van dynamietmannen tegen het leven van Balfour, staatssecretaris van Ierland. Het onderzoek betrof den dood van een zekeren Joseph Cohen, alias Brown, welke sedert vier maanden woonde in de Lambeth Road en welke dezer dagen op geheimzinnige wijze gestorven is. Voor den jury verklaarde mrs. King, de eigenares van het huis, waar Cohen woonde, dat deze veel vreemdelingen, meerendeels Amerikanen, ontving. De heer Monro, chef der veiligheidspolitie, vermoedde, dat Cohen lid was van de vereeniging van Amerikaansche dynami- tards Clan-Na-Gaël. Hawkins, die zich bij Cohen bevond, toen deze stieif, ver klaarde onlangs te zijn aangekomen uit Amerika, onder een valschen naam. Hij bekent insgelijks het artikeltje, over eene reis, die den heer Balfour den 4 Novem ber naar Birmingham moet doen en dat gevonden weid in den zak van Cohen, uit een dagblad te hebben gesne den. Ten slotte bekende Hawkins eigenaar te zijn van eenen revolver, welke werd gevonden door de politie, en gelijk is aan een dergelijk wapen, dat bij Cohen gevonden werd. Cohen bracht herhaalde bezoeken bij Melville, den bekenden Engelschen agent der Clan-Na-Gaël. Uit al die feiten besluit de politie, dat er een complot was gesmeed met het doel den heer Balfour te vermoorden tijdens zijne reis naar Birmingham. De jury is van oordeel, dat Cohen een natuurlijken dood gestorven is. De politie echter meent, dat Cohen vergiftigd werd op bevel der Clan-Na-^aël, die ongetwijfeld in hem een verrader zag. Men verzekert, dat deze geheimzinnige zaak aanleiding geven zal tot talrijke arrestatiën. Volgens de Nat. Ztg. is het reeds zeker, dat de Russische regeering bij de verhooging der invoerrechten Engeland en Frankrijk zal bevoordeelen boven Duitschland. Het ontwerp is reeds bij den Rijksraad ingediend en zal nog in dit jaar ten uitvoer worden gebracht. De Chineesche regeering heeft een aantal Duitsche officieren uitgenoodigd om zich te belasten met de leiding der oefeningen van het Chineesche leger. De Keizer heeft zijne toestemming hiertoe gegeven en weldra zullen eenige bekwame officieren met dit doel naar het Hemel- sche Rijk vertrekken. Bij de opening der Bulgaarsche Sobranja, op j.l. Donderdag, hield vorst Ferdinand eene rede, waarin onder meer het vol gende voorkwam. Na de gebeurtenissen, welke onze staat te boven is gekomen, is het mij aangenaam, de vertegenwoordigers van mijn veelgeliefd land geluk te wenschen. Met eenparige stemmen door de natie verkozen, heb ik het mijn heilige plicht geacht, zoo spoedig mogelijk in het nieuwe vaderland te komen, en de teugels van het bewind te aanvaarden. Reeds in de eerste dagen na mijne komst zijn de orde, rust en veiligheid volkomen hersteld. Ik heb met groote vreugde vernomen, dat mijn geliefd volk zich heeft gezet aan de werken des vredes, van welke de zedelijke en de stoffelijke welvaart afhankelijk zijn, alsmede dat de goede gezindheid van den sultan en van de groote mogendhe den jegens Bulgarije versterkt is. De liefde en toewijding, welke volk en leger mij bewijzen, schenken mij kracht en moed om mij ten volle te wijden aan inijne groote taak, om te arbeiden zonder ophouden voor den vooruitgang, den roem en het geluk des lands. Mijne regeering zal belangrijke wets ontwerpen indienen, aan welker behan deling alle uwe krachten gewijd zullen worden. De sterke noord- en noord-westen wind der laatste dagen heeft het water der Zuiderzee zóó opgestuwd, dat de Eem buiten hare oevers is getreden en de Eemnesser en Bunschoter polders zijn overstroomd. De boeren lijden hierdoor veel schade en moeten hun vee vroeger dan gewoonlijk op stal brengen De 2. luitenant jhr. L. L. Ram, van het 3. regiment vesting-artillerie, bestemd om bij het 1. regiment veld-artillerie te worden gedetacheerd is alhier aangeko men en ingedeeld bij de 6. batterij. Utrecht. Alhier circuleert sedert eenige dagen, ter teekening, een adres aan de Eerste Kanier der Staten-Gene- raal, waarin op de aanneming van het ontwerp tot herziening van Hoofdstuk VIII der grondwet wordt aangedrongen. Het initiatief werd genomen doordeh.h. prof. mr. J. de Louter, mr. R. Melvil baron van Lijnden, dr. P. Ternpleman van der Hoeven, B. Reiger en prof. J. .1. P. Valeton. De nieuwe R. K. school in Abstede alhier nadert hare voltooiing. De school banken en verdere benoodigdheden wer den dezer dagen door den architect W. J. van Vogelpoel aanbesteed en aan den minste inschrijver B. J. van Baaren alhier gegund voor f2171.Deze verschilde met den hoogsten inschrijver ruim f 1000. Tot den bouw eener R. K. school aan den Heerenweg alhier, schijnt thans ook besloten te zijn en hoopt men zelfs, die inrichting reeds in Augustus 1888 in gebruik te kunnen nemen. Door de politie alhier werd aan gehouden en ter beschikking der Justitie gesteld een 12-jarig meisje, dat er sedert eenigen tijd met zeldzame brutaliteit haar werk van maakte om kleine kinderen de oorbelletjes uit de ooren te halen of wel hen de gelden te ontnemen, die zij tot het doen van boodschappen als anders zins bij zich droegen. Eergisteren op heeterdaad gesnapt, bekende zij ten volle, en vertelde tevens de diefstallen alleen te hebben gepleegd, oin aan hare be geerte naar lekkernijen te kunnen vol doen, zoodat dan ook alles wat zij mach tig werd aan hare snoepzucht werd ten offer gebracht. Baarn. De algemeen bekende en schoon gelegen, in Chineeschen trant ge bouwde villa «Peking," is thans in eigen dom overgegaan aan jhr. mr. B. Ph. De Beaufort, burgemeester alhier. Barncveld. Het bouwen van een eigen bedehuis voor de doleerenden vindt vertraging, om dat B. en W. de ver- eischle vergunning hebben geweigerd. Men zal nu echter in hooger beroep gaan. Er is echter geen haast te maken, omdat de doleerenden vrij vergaderen in de lokalen der Zondagschool. Het geld voor den bouw, zou tegen een rente van 3 pCt. zijn aangeboden. Bnnsclioten. Aan den dijk, onder de buurtschap Dijkhuizen alhier, is aan gespoeld een sloep, waarin zich bevond een verwpot met kwastje, een hooivat en een riem. Renswotide. Door demolitie alhier en van Scherpenzeel, zijn 1^ eenige win keliers 1.1. Zaterdag enkele ongeijkte ge wichten in beslag genomen. Ofschoon men algemeen verzekerd is, dat hier geen bedrog speelt en wij verwachten, dat de boeten gering zullen zijn, toch is het voor onze kooplieden en winkeliers zaak, dat zij alle ongeijkte maten en ge wichten voortaan uit hunne. huizen houden. Eenigen tijd geleden ontving mevrouw Mackav, de bekende te Parijs woonach tige millionaire, te Londen een ongetee- kenden brief. In dezen brief werd mevrouw Mackay om 12.000 frs. ver zocht en in geval van weigering werd zij met «vreeselijke openbaringen" be dreigd. «Ik ken", las zij in dat schrijven, «de geheimzinnige geschiedenis van den dood van uw kamerdienaar en uw keukenmeid." Hierbij was sprake van het omkoopen van eene vroedvrouw en werd mevrouw Mackay bedreigd dat het geheim aan haar echtgenoot verraden zou worden, als zij niet 12,000 frs. posle restante Parijs zond. Mevrouw Mackay schreef aan den prefect van politie en de dreig- briefschrijver werd aan het postkantoor gevat. De dader, zekere Hertz, die voor de rechtbank zijne beschuldigingen introk, wees als verzachtende omstandigheid op zijne armoede. Hertz werd tot 2 jaren gevangenisstraf verooi deeldeen lesje voor hen, die hem zouden willen navolgen. Ook in Frankrijk zijn de postambte naren zeer scherpzinnig orn van brieven met onduidelijke adressen de bestemming te gissen. Zoo stond er op een adres: monsieur X. a 51. De ambtenaar begreep, dat cinquante et un was Saint-Quentin en de brief kwam terecht. Op een anderen brief stondaan mijn zoon, student te Parijs. Toen een student kwam om den brief poste restante te halen, gaf men hem den biief mede. Een derde ontraadseling is nog opmer kelijker. De brief was geadresseerd aan een gezet heer, wonende in een overdekte straat. De besteller zocht in de Passage Caïre een dikken heer en bood hem den brief aan. Hij was het, die hem hebben moest. In de Dliaagsche Ct." lezen wij het volgend ingezonden stuk: «Aan den souffleur van de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandse!) Tooneel. «Amice «Spreken is zilver..fluisteren is goud 1 «Een baignoires-klant." In de stoomstroopapierfabriek te Leeuwarden is een 14-jarige jongen tus schen de drijfriemen geraakt. In zorg- wekkenden toestand en inwendig zwaar gekneusd, is hij naar het Diaconessenhuis vervoerd. Uit Brussel wordt geseind, dat de Oostvlaandersche Volksbank, te Lokeren, hare betalingen heeft gestaakt. Het passief wordt op een millioen frs. begroot. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van qen in uw blad van den 22sten dezer voorkomend berichtje betreffende kindervoeding, ver zoek ik u plaatsing voor het volgende. Door u worden enkele bezwaren te gen het verstrekken van voedsel aan arme schoolkinderen te berde gebracht, en daarbij het vermoeden uitgesproken, dat aan die bezwaren de onthouding van de kinderen der R. Kath. en Chr. Nat. scholen is toeteschrijven. De juistheid van dit vermoeden nu in het midden latende, kan ik niet anders dan mijn leedwezen uitspreken over het feit, dat geen der voorstanders van genoemde scholen zich de moeite gaf, om deze grieven op de vergadering mede te dee- len. Niets ware gemakkelijker geweest

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2