nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE VERREZENE No. 98. Woensdag 7 December 1887. Zestiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. BUITENLAND. Feuilleton. 4MERSF00BTSCHE COUIANT. Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal gepluatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 19 dezer, des avonds te 8 uren. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is aan den burgerneestei van elke gemeente des rijks eene circulaire verzonden, waarbij uitvoerig worden toe gelicht de verschillende veranderingen, die thans in de regelen voor het opma ken der kiezerslijsten zijn gebracht. Een nieuw model voor de kiezerslijsten is daarbij gevoegd. Daar het getal kiezers voor den gemeenteraad aanmerkelijk grooter dan tot nog toe zal worden, wordt den burgemeesters verzocht te overwegen, in hoeverre het noodig zal zijn de ge meente, overeenkomstig art. 6 der ge meentewet, in afdeelingen te verdeelen, ter vergemakkelijking van de inlevering der stembriof'"®. Vermits het schijnt, dat de bepSm"^ van art. 51 der kieswet betreffende de verzegelde stembussen niet overal behoorlijk wordt nageleefd, verzoekt de Minister ten slotte de stem- bureaux op dit voorschrift opmerkzaam te maken. Wat bij een oppervlakkige lezing van het dezer dagen medegedeeld besluit van den Min. van Oorlog omtienl de oefeningen in den wapenhandel voor jongelieden nog mocht ontgaan zijn, wordt ten volle duidelijk door eene circulaire van directeuren van gymnasium en de hoogere burgerscholen te Amster dam aan ouders en voogden van leer lingen hunner inrichtingen. In hoofdzaak bevat deze circulaire het volgende: Niemand zal ontkennen, dat oefenin gen in den wapenhandel een opvoedende werking hebben op het lichaam evenzeer als op het karakter; wordt het eerste gesterkt tegen vermoeienissen, het karak ter krijgt er zekere vastheid door; men leert tevens begrijpen, welk een kracht ontwikkeld kan worden als velen tegelijk hetzelfde doen, men gewent aan orde en tucht. Doch er is meer; niets werkt in den grond der zaak onzedelijker op den volksgeest dan ons stelsel van plaats vervanging. Te recht huiveren tegen woordig vele ouders hun zonen aan bel kazerneleven te doen deel nemen. Maar het dienen voor eigen nommer behoeft op den duur niet gepaard te blijven gaan met het kazerneleven of dit leven zelf kan verbeterd worden. Het ligt thans in de hand van ouders en voogden hierin verandering te brengendes Ministers besluit toch opent het voor uitzicht, dat hun zonen den dienstplicht gemakkelijker zullen kunnen volbrengen. Daargelaten de besparing van de kosten van plaatsvervanging, zullen de door den Minister genomen maatregelen hierom zeker door velen worden toegejuicht Voortaan toch zullen hunne zonen, nadat zij met een voldoenden uitslag aan deze oefeningen hebben deelgenomen, reeds dadelijk bij hunne indiensttreding tot den graad van milicien-korporaal of milicien-sergeant bevorderd en waarschijn lijk spoedig in het genot van groot ver lof gesteld kunnen worden, om alleen bij de groote oefeningen onder de wapenen geroepen te worden. Is dit reeds een groot voorrecht, wij aarzelen niet als onze overtuiging uit te spreken, dat bij de aanstaande regeling van onze strijdkrachten de deelneming aan deze oefeningen nog meer voorrechten zal doen verwerven wij noemen hier slechts het voorrecht om zijn garnizoensplaats te mogen kiezen, zoodat men, hetzij men om zijn studie, hetzij om eene andere reden de voorkeur geeft aan eene ves tiging in deze of gene garnizoensplaats, geen beletsel heeft om tegelijk met het vervullen van zijn dienstplicht zich aan zijn overige bezigheden te blijven wijden verder het voorrecht om, zoo men dit verkiest, buiten de kazerne gehuisvest te worden; eindelijk is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat rnet dit alles ge paard gaat eene vermindering van militie diensttijd. N. v. d. D. Sedert eenigen tijd heeft men op den Ned. Cenlraalspooi weg een nieuw contróle-middel ingevoerd. Het aan het locet afgegeven plaatsbewijs wordt door een spoorwegbeambte opgevraagd tegen inwisseling van een ander bewijs. Onlangs maakte de Heer S. 11., directeur van de Nederlandsche Tramweg Maatschappij, wonende te Heereveen, zwarigheid om zijn ontvangen plaatsbewijs voor een ander te doen verwisselen. Hij werd daar voor vervolgd en stond eergisteren terecht voor den kantonrechter te Zwolle. De Heer S. H. beweerde dat hij dat plaats bewijs niet mocht, althans niet behoefde af te geven, maar het volgens de bepa lingen der spoorwegwet gedurende de geheele reis moest bewaren, ten einde het desverlangd aan de betrokken spoor wegbeambten te vertoonen. De kantonrechter veroordeelde hem evenwel, ter zake van het weigeren van afgifte van zijn plaatsbewijs, toen dat door een beambte van den spoorweg van hem verlangd werd, tot eene geldboete van f3 of subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen. Naar het Duitsche handelsblad Export meldt, heeft de commissie, die verleden jaar benoemd werd in een bij eenkomst van industriëelen te Utrecht, om den achteruitgang in zaken na te gaan, verslag uitgebracht. Het rapport toont dat de klachten algemeen zjjn vele takken van industrie, zegt de com missie, staan ongelooflijk slecht en alge meen zegt men dat de Regeering wijziging moet brengen in de invoerrechten. Zoo hebben de azijnmakers den minister van financiën gevraagd, om de wet op dat artikel te wijzigen, opdat de fabrikanten het beter zullen kiijgen tegenover den vreemden invoer. Kortom, in alle artike len wordt geklaagd. Aan het slot van het rapport wordt gezegd «Het is buiten quaestie, dat in Holland vreemdelingen boven de binnenlandsche industi iëelen worden beschermd; in elk ander land gebeurt juist het omgekeerde." Men schrijft uit Ede «Met het slachten van varkens is het dit jaar kolossaal druk. Behalve dat weke lijks vele honderden worden aangevoerd voor de Sloomslachterij. verzenden ook anderen in deze gemeente een groot aantal geslachte varkens naar Engeland. De prijs blijft zeer laag, evenals die van schapen, waarvan Ook geregeld op groote schaal naar Londen worden verzonden. Voor varkens besteedt nren 32 a 34 ets. per KG., voor vette schapen fll a 14.50 per stuk." De Zuiderhaven te Harlingen levert tegenwoordig een zeer belangwekkend schouwspel op. Daar overwinteren niet minde? dan een klein veertigtal schepen, waaronder vele driemasters, die in den laatsten tijd groote ladingen hout hebben aangevoerd. Daardoor had en heeft nog altijd het balkvlotterspersoneel volop werk. Voegt men daarbij, dat wekelijks vijf a zes Engelsclie stoombooten de haven binnenvallen, om hunne ladingen aan te voeren en in te nemen, dan is licht te begrijpen, dat het daarvoor ge bezigd werkvolk zich in hooge verdien sten mag verheugen. In het gesticht Calvariënberg te Maastricht heeft eene welgelukte, niet dagelijksche operatie, plaats gphad. Aan een jongeling, die van zijn geboorte af de kuit- en scheenbeenderen miste, en wien de voeten onmiddellijk beneden de knieschijf waren vastgegroeid, zijn, op diens verlangen de beide voeten afgezet. Zij zullen door kunslbeenen worden ver vangen. De geamputeerde zal weldra als hersteld het hospitaal yerlaten. Frankrijk heeft een nieuwe president. Met 616 van de 827 uitgebrachte geldige stemmen werd Sadi Carnot, door het congres tot deze waardigheid gekozen. Men vreesde algemeen voor pogingen van royalisten en Bonapartisten om eene omwenteling tot stand te brengen. Het garnizoen te Versailles was ver sterkt door twee bataillons mariniers. De gewone troepen, die te Versailles liggen, zijn het 1 le en 22e artillerie regt., waarvan in elk regiment twee batter ijen gereed stonden om onmiddellijk op te rukken; het le genie regt. waarvan een ba- taillon onder de wapens stond, het 20e bat. jagers, waarvan eene compagnie gereed was. Het 3e kurassiers stond gereed om te paard te stijgen. Tegen den middag kwam nog het 20e jagers te paard. Al deze troepen waren geconsigneerd in hunne kazernen op T eerste bevel waren zij gereed. De rust is echter niet op noemens waarde wijze verstoord. De heer Grévy heeft het Elysée on- middelijk na de verkiezing in een coupé met twee paarden verlaten en zijn intrek genomen in Avenue d'léna. Zijne nieuwe woning werd door politie-agenten in burgerkleeding bewaakt, maar de voor zorg bleek overbodig. De leden van het corps diplomatique brachten allen den afgetreden president een bezoek, doch daar niemand werd toegelaten, schreven zij slechts hun namen in het gereed lig gend boek. Hetzelfde deden ook de vrien den van den heer Grévy, die hem een bewijs hunner belangstelling wilden geven. Langs de boulevards te Paiijs, verkoopt men het portret van Sadi Carnot- Men is van meening dat de President aan Floquet, de Freycinet of Goblet de vor ming van een nieuw ministerie zal op dragen. De President is voornemens, zoodra de ministeriëele quaestie is opgelost, bij de Kamers eene credietwet voor de eerste maanden van het volgende in te dienen en de zitting vóór den 15den de zer te sluiten wegens de op handen zijnde verkiezingen voor den Senaat. Zaterdagavond was het zeer vroolijk in de straten van Parijs. Men zong: »vive Carnot!" op de wijs van de Lampions en had overal pret. Men zegt dat Sadi Carnot zeer rijk is; zijn jaailijksch inkomen wordt op 100,060 gld geschat. Hij heeft zijn naam Sadi van een peetoom, die zoo heette. Wat het uiterlijk betreft is Sadi Carnot van middelbare grootte en slank; hij draagt een vollen, zwarten baard. De Morning Post beweert dat sommige leden der Parnellistische partij de Fenians vei zocht hndden lord Hartington en Goschen te dooden, toen zij verleden week in Ierland waren. De Fenians weigerden en de Amerikaansche Ieren zouden nu dat zaakje wel opknappen. Zij waren van plan den trein waarin de heeren reisden te doen derail leeren en hen dan dood te schieten, of hen gevan gen te nemen en als losprijs te houden voor de gevangen Ieren. Dat plan is mislukt, eensdeels omdat lord Hartington zijn reisroute veranderde, anderdeels omdat de politie de lucht van het plan had gekregen en maatregelen had geno men tegen eiken aanslag. De kleine boeren (crofters) op het Schotsche eiland Lewis hebben zich eindelijk onderworpen. Zoodra eenige militairen op het eiland voet aan wal hadden gezet, hebben zij van allen ver deren tegenstand afgezien. Eenigen der belhamels zijn gevankelijk weggevoerd, Eene geschiedenis uit den Fransch- Pruisischen Oorlog Uit het Duitsch door W. W. 5) »Nu, weet ge 't kameraad, dat is 't eigenlijk, waarom ik weert! De mitrail- leusen hebben mij ook mijne nevenman nen weggenomen, en toen was 't alsof me een groot stuk van 't hart wegge scheurd werd." De jongeling richtte zich uit zjjn lig gende houding op, trad op Frans toe en reikte hem de hand. »Laat daarom het hoofd niet hangen, goede jongen," zeide hij hartelijk, «en laat ons goede kamera den zijn, zooals die ginder, die nu rusten bij de brug." «Gaarne I" riep Frans blijmoedig en schudde krachtig de hem gereikte hand »hoe heet ge?" ïGustaaf Held. En gij «Frans Fink." >En zoo ge mij wilt, wil ik.ook de uwe zijn!" riep de grappenmaker der kompag- nie, «ik heet Dolphus Frei en hier is mijn hambeen als entree." Men nam lachend de halve ham in ontvangst, welke Frei zoo vrij was geweest ergens te annexeeren, en de drie zetten zich weder aan het vuur. Maar in weerwil van den grappenma ker, die een zeldzame lekkernij had meegebracht en daarbij nog zeer goed geluimd was, wilde er geen vroolijkheid in het kleine gezelschap komen. Lag de ernst van den aanstaanden beslissenden slag reeds in de lucht, of was er een andere reden? kortom, Frans was niet op te vroolijken. «Luistert, vrienden," zeide hij plotse ling, sik gevoel 't, morgenavond zullen wij niet meer zoo bijeen zitten en ik ver zoek u nu reeds, zoo ik niet op het appèl kom, mijn vader de veldpostkaart te zenden, welke ik nu schrijven wil." Och," antwoordde Frei, «spreek niet zoo dwaas! Ge hebt ergens in een geschie denis gelezen, van het voorgevoel vóór een veldslag; maar 't is onwaar, ge moogt me geloovenReeds tweemaal heb ik een voorgevoel van den dood ge had, maar ik ging dan duchtig eten en drinken en weg was mijn droefgeestig heid. Daar, neem een slok brandewijn en een stuk vleesch en denk er niet ver der over." Frans schudde treurig het hoofd. «Doet het ten mijnen gevalle en laat mij de kaart schrijven, dan zal 't beter met mij zijn!" «Nu, in Gods naam dan, schrijf, en ik wil ze bij mij steken en verzenden, zoo de roodbroeken mij niet overhoop schie ten," zei Frei. Frans haalde een veldpost- kaart en een potlood uit zijn ransel en schreef, bij den weerschijn van het bivak- vuur: «Lieve vader en goede moeder! Als ge deze postkaart ontvangt, is 't tijd om te bidden: De Heer heeft gege ven, de Heer heeft genonten, de naam des Heeren zij geloofd" morgen hebben wij een grooten slag, en, gelooft mij, mijn laatste gedachte zal bij u, mijn laatste gebed voor u geweest zijn, goede ouders. Groet Purgi, en zegt haar dat ik gestorven ben als een braaf soldaat. «En nu behoede u God tot wij elkan der wederzien! «Bivak Reuilly, 31 Augustus 1870. Frans Fink." Frei stak de briefkaart zorvuldig in zijn zijzak en reikte Frans zwijgend de hand; daarop wikkelden de drie mannen zich in hunne mantels en legden zich zoo dicht mogelijk bij het vuur, op de bedauwde vochtige aarde. 'Zij sliepen in bij de klanken van het droefgeestig rui terlied, dat door den wind gedragen van de uiterste grenzen van het bivak zacht overwoei «Morgenrood Beschijn mijn vroegen dood. Gisteren nog fier op een paard, Lig ik heden op de aard, Morgen in het kille graf." En de morgen kwam Reeds te drie uur wekte een zacht tromgeroffel de ver moeide slapers, en te vier uur bestormde de voorhoede van het eerste korps reeds Bazeilles; de twee andere divisiën volgden het op den voet en nu ontstond een vree- selijk gevecht: de vijand bestond uit ma riniers en had de steenen huizen bezet, uit wier vensters, keldergaten en daknok- ken zij, door de gewapende inwoners ver sterkt, vuurden. Ieder huis scheen een kleine vesting en braakte dood en verderf in de gelederen der dappere Beieren ieder huis, iedere straat moest veroverd worden, en ten laatste posteerde de vij and zich in een groot park, dat zwart van menschen en kruitdamp was. Hel park maakte den indruk van een gewel dige, laag op den grond luslende onweers wolk, waaruit het bliksemde en ratelde en een vreeselijke hagel van Chassepots en mitrailleusekogels floot, die reien mere schen verpletterde. Maar de Beieren kenden geen «terug," eenige bataillons stormden tegen tier, ure 's morgens er op los en wierpen den vij and met vreeselijk verlies uit het park, zoomede uit Bazeilles. Vei volgens ging het met de achtste divisie van het vierde korps tegen Balan voorwaarts, en in en bij dat dorp ontwikkelde zich andermaal een bloedige worsteling om de stelling. En bij het scherp fluiten der Werder-en Chassepolkogels bromden de zware ka nonnen van Sédan de bas. Het was een zeer vroohjke dans rnet den dood, en me nige dappere verloor er voor altoos den adem bij. In de voorste rijen der moedige dan sers stormde Frans Fink, tusschen Gustaaf Held en Dolphus Frei voorwaarts, want zij hadden elkander als goede kameraden beloofd bijeen te blijven, tot de laatste kogel in 't Duitsche hart kwam. Maar de laatste kogel liet lang op zich wachten. Zij hadden reeds geholpen Bazeilles en Balan in te nemen, zonder een schampschot ontvangen te hebben, toen tegen vier uur 's namiddags, nadat ile Beieren twaalf volle uren om iedere voetbreedte grond gestieden hadden, en de achtste divisie door het mitrailleusevuiir schier vernietigd was geworden, de vij and een laatsten wanhopenden aanval

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1