Gemengd Niéuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. De ondervinding leerde, dat-buiten- landsche autoriteiten in deze liet gar nizoensbureau vaak behulpzaam waren. 35. zal de taak der weifagenten in het buitenland gemakkelijk gemaakt wor den, daar zij nu de zich aanbiedende personen rechtstreeks op Maastricht kunnen dirigeeren. Mocht tot heden slechts 8 dagen dag geld worden verleend aan vreemdelingen, die in het bezit waren van alle benoo- digde stukken, nu kan deze tijdruimte zoo noodig uitgebreid worden tot eene maand, al zijn de stukken slechts gedeel telijk aanwezig. De le luitenant, fungee- rend plaatselijk adjudant te Maastricht, voert de rioodige correspondentie in het belang der werving, een geschikt onder officier heeft het toezicht op de zich aanmeldende personen. Wanneer men rekent, dat van 1 JanuariI November te Maastricht door bet garnizoensbureau niet minder dan 120 peisonen voor de koloniale troepen werden aangenomen, mag men aannemen, dat door deze ministeriëele beschikking dit aantal aan zienlijk meer zal worden. Ten slotte zullen de tot nu toe voor komende kwade praktijken van weif agenten enz. door ofliciëele contróle ge heel kunnen ophouden. De mazelen zijn te Utrecht epide misch heerschende verklaard. De tweedaagsche retourbiljetten van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij zijn, met bet oog op de twee dagen van het Kerstfeest, voor drie dagen geldig, wanneer zij op Zaterdag 24 December gekocht worden, dus tot Dinsdag 27 December. In eene vergadering van de antire volutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Amsterdam werd door dr. Kuyper voorgesteld «De vergadering machtigde het bestuur zich tot het centi aal-comité te richten met de vraag, af art. 21 van het program aan de vereeniging geen vrijheid geeft, ja den plicht oplegt om bij de eerstvol gende verkiezing voor de Tweede Kamer zich met andere richtingen in het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer te verstaan." Tot toelichting van dit voorstel zeide dr. Kuyper, dat het program en dus ook dit artikel werd ontworpen, toen er bijna niet dan meervoudige kiesdistiicten waren. Steeds heeft men toen, tot zuiveihouding der positie, streng dit artikel gehandhaafd, ook al werden hierdoor vaak herstem mingen veroorzaakt. Thans echter is dit veranderd. Partijzucht liet enkele groote steden als meervoudige districten bestaan omdat men meende daardoor zeker te zijn van den goeden uitslag bij de ver kiezing en zoodoende reeds veel op de andeie partijen voor te hebben. Daaiom meende spieker, dat wij thans volkomen gerechtigd, ja, tot steun van onze partij in den lande verplicht waren met eene gecombineerde lij-.t, rnede in vereeniging met andere kiesvereenigingen opgemaakt, te stemmen. Het resultaat, hierdoor verkregen, kon nog niet met zekerheid worden voorspeld, hoewel met het oog op de vele kiezers en de verdeeldheid der liberalen de kans van slagen niet gering was. Gaarne zou de spreker dit punt op de eerstvolgende depulatenvergadering be slist zien. De vergadering was rnede van dit gevoelen, waarom dit voorstel werd aangenomen. Dat klinkt anders, voegt de N. R. Ct. hier bij, dan wat voor eenige weken de Standaard verkondigde over het terug- keeren tot het «isolement"! De smokkelaars op de Limburgsche grenzen bedenken voortdurend nieuwe middelen om de grensbeambten te be dotten. Zoo is dezer dagen een boertje gesnapt, dat dagelijks niet zijn kruiwagen groenten over de grenzen vervoerde. Donderde malen had hij ongestoord zijn tocht volbracht, tot men thans ontdekt heeft, dat de wagen een dubbelen bo dem had, waarlusschen jenever was ge borgen. Het heerschap zal thans moeten boeten voor zijn bedrog, maar of hij 't hierom iu 't vei volg zal laten is nu de vraag. Met smokkelen verdient men te gemakkelijk geld, om er zich spoedig van le laten terugschrikken, terwijl men 't bovendien niet als een misdaad be schouwt. Naar wij vernemen, is het aantal van hen, die zich te 's Dage aanmelden om het kiesrecht te erlangen, zeei groot. Vooral eergisteren, toen liet bestuur van de Liberale Kiesvereeniging de Grond wet zitting hield om aan alle belangstel lenden de gewenschte inlichtingen te geven, had men liet ten Stadhuize erg druk met het uitreiken der vastgestelde modellen. Men schiijft uit Zwolle: «De uit breiding van de werkplaatsen der Staat- spoorwegen alhier vordert met kracht. De aannemer Bleeker, die eerst met Maart a. s. behoefde op te leveren, zal tegen Nieuwjaar reeds zóóver met zijn werk gevorderd zijn, dat de opname kan geschieden. De nog overige, door andere aannemers te verrichten werkzaamheden zijn tegen April 1888 voltooid. Det uitvoerend Comité voor de Rationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in 1888 te's Gra-' venhage te houden, heeft den heer J. van der Keilen, conservator aan het Oude Kunstnijveiheids Museum te Rot terdam, uitgenoodigd zich te willen be lasten met de Opstelling van de afdeeling: Oude Kunstnijverheid in het tentoonstel ling-gebouw De heer van der Keilen heeft zich daartoe bereid verklaard. Det feit dat juist deze heer, eene specialiteit in die afdeeling, deze taak op zich heeft geno men, zal ongetwijfeld vele bezitters van voorwerpen van oude kunst bewegen, voor^zoover zij hunne medewerking niet reeds aan het Comité hebben toegezegd, die alsnog aftestaan voor deze nationale onderneming en alzoo den heer van der Keilen in de gelegenheid te stellen met goed gevolg werkzaam te zijn. In de plaats van wijlen baron van Wassenaer van Catwijck is door Z. M. den Koning benoemd tot H. D. opper stalmeester mr. J. E. H. baron van Na- gell van Ampsen, lid van Ged. Staten van Gelderland. Te Apeldoorn werd Donderdag eene vergadering gehouden van anti-revolutio nairen in dit nieuwe distiict, die zeer druk bezocht was uit de verschillende ge nieenten. Er is besloten lot oprichting van eene kiesvereeniging, die het «pro gram" aanvaardt en zich aansluit aan het centrale comité. Een reglement is voorloopig vastgesteld en een comité van 5 personen benoemd, om de zaak verder te behartigen, zullende later een bestuur gekozen worden. De oorlogsberichten der laatste dagen zijn weder zoo goed als in de doofpot. De Russische Invalide zegt, dat niet de Russische troepenbeweging vijandelijke bedoeling toont, doch veeleer de houding die Oostenrijk en Duitschland daartegen aannemen, vijandelijk te noemen is. De Standard deelt omtrent het lus- schen Duitschland, Oostenrijk en Italië gesloten defensief verbond, bij een moge- lijken oorlog met Rusland, het volgende mede «De drie mogendheden hebben besloten hun grondgebied, hunne waardigheid als groote mogendheid en den Europeeschen vrede te verdedigen. Wanneer de eene of andere gebeurte nis deze zaken in gevaar brengt, doordat b.v. een andeie Staat een der geallieer den aanvalt, of een der gealliëerden in de noodzakelijkheid mocht komen zijn land te verdedigen, dan zijn de twee anderen tot hulp verplicht. Het is dus niet noodig, dat een der gealliëerden wordt aangevallen, om de anderen tot hulp te verplichten. De Franschen zijn nu al met hun nieuwen president ontevreden. 't Is of Caidot ook reeds behoort tot de veibruikte mannen. Men noemt hem langzaam, aarzelend, besluiteloos, onbe kwaam. 't Is plezierig en dat na slechts eenige dagen de betrekking te hebben bekleed. De boodschap heeft iedereen even koel gelaten. Men waant zich in een academische vergadering, meent de Débats, wanneer de lofrede op den voorganger niet ontbrak. Donderdag in een vereenigde zitting van Kamer en Senaat, is door het nieuwe kabinet de ministeriëele verklaring afge legd. De Regeering wil de eendracht, op 3 December jl. zoo schitterend begon nen, handhaven en zal zich bezig houden met vraagstukken die het finantiëel en administratief beheer raken. Bezuinigingen zullen zooveel mogelijk woiden inge voerd, terwijl vooral de zaak der werk lieden, d. w. z. regeling van arbeid van kinderen, onderslandskosten, enz., ter harte zal worden genomen. De Regeering wenscht den vrede in Europa te hand haven. De Kamer nam met 521 tegen 3 stemmen het voorloopig crediet voor drie maanden aan. Det proces wegens den brand van de opera comique is geëindigd. De directeur, Carvalho, is veroordeeld tot drie maanden gevangenis en 200 fres. boete en de brandweerman André tot ^en maand gevangenis. De overige aangeklaagden zijn vrijgesproken. De Times beweert van een home-ruler, die echter sterk tegen daden van geweld is, de volgende bijzonderheden te weten van de dy-namiteurs in Engeland. De chef der lersche dynamiteurs in Amerika is thans dr. Hamilton Williams, die te New-York woont en over een fonds be schikt van vijf millioen francs, om En geland door dynamiet te kwellen. Hij heeft begrepen, dat het dwaasheid is uu Amerika dynamiteurs naar Engeland te zenden, daar de Engelsche politie scherp let op allen die uil Amerika komen, doch Williams zendt agenten, die uit het schuim van Londen mannen zoeken om de mis daden te bedrijven. Het blad zegt ver der: dat Balfour nog steeds in gevaar is en dat de zamenzweerders eene be langrijke hoeveelheid dynamiet in handen hebben. De berichten omtrent den toestand van den Duitschen Kroonprins zijn weder verre van eensluilend. Terwijl het Tageblatl meldt, dat de toestand van den prins zeer verergerd is, en men San dé Débals meldt, dat het geval kankerachtig en een opera tie onvermijdelijk is, melden andere bla den, dat er van alle onrustbarende ge ruchten niets andeis waar is, dan dat dr. Mackenzie naar San Reino is ontbo den. Is er niets van aan, dan rest de vraag: waartoe moest de Engelsche ge neesheer dan plotseling per extra-trein naar San Remo komen? De Zwitsersche Bondsvergadering heeft in hare vereenigde zitting den heer Her- teustein tot bondspresident den en heer Dammer lot bonds-vice-piesident gekozen, beide voor het jaar 1888. Volgens berichten uit Zweden, aan de N. R. Ct., heeischt daar eene crisis op liet gebied van den graanhandel. Groote uitvoer-firma's, als die van Herlitz en Normann te Stockholm, Emil Geile, K. F. Ekinan en J. P. Aberg te Wisby, en A. L. Delisch Co. te Gothenburg, heb ben hare betalingen gestaakt. Woensdagavond, vergadeide de kamer van koophandel. De heer D. P. Hamers is als voorzit ter en de lieer Jacq. Visser als onder-voor zitter voor het jaar 1888 hei benoemd. Eveneens werd, voor den tijd van 3 jaren tot secretaris der kamer herkozen de heer D. P. van Daselen, wien tevens de functiën van thesaurier, voor gelijk tijd vak, overeenkomstig de bepaling van het nieuwe reglement, werden opgedragen. Tot nog toe was die betrekking eigen lijk alleen in naam waai genomen door den onder-voorzitter, die, volgens vei kla ring van den fungeerenden titularis, riiet veel meer deed dan de jaarlijksclie reke ning en verantwoording onderteekenen, om al het overige over te laten aan den secretaris. Van de ingekomen stukken vermelden wij eerie missive van burg. en weth., dd. 10 December I I., waarin der kamer wordt medegedeeld, dat iu de 7 dezer gehouden gecombineerde vergade ring van hun college met afgevaardigden uit de kamer en uil het bestuur der af deeling Ameisfoort van het Utreclitsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde met betrekking tot de pogingen ter ver levendiging van de veemaikten alhier, is besloten lot het samenstellen eener com missie, ten einde de noodige voorstellen te doen omtrent de hoegrootheid der pre- iniën, en die zich inet de verdere regeling en uitvoering zal belasten, wanneer over de noodige gelden kan worden beschikt. Die commissie zou bestaan uit 7 leden een uit hel midden der kamer door haar le benoemen, een uit de landbouvvafdee- ling, eveneens door liaar te benoemen, een lid uit het college van B en W., en 4 leden door burg. en weth. te benoe men, waarvan I in de gemeente Amers foort woonplaats heeft en 3 daar buiten wonen. Naar aanleiding hiervan werd door de kamer tot lid dier commissie benoemd de beer C. T. van Beek met 4 stemmen, tegen 1 stem, op den heer Jacq. Visser uitgebracht. De rechtbank te Utrecht deed j. I. Dondeidag uitspraak in de zaak tegeo R. O., oud 27 jaren, koopman in brand stoffen, geboren en wonende alhier, be klaagd van opzettelijke brandstichting in den namiddag van 7 Oct. j.l., omstreeks half vijf ure in zijn pakhuis, gelegen in de Muurhuizen, gepleegd. De recht bank verklaarde het bij dagvaarding ten laste gelegde feit, (zijnde opzettelijke brandstichting, waardoor gemeen gevaar voor goederen te duchten was), wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde bekl tot 2 jaren gevangenisstraf. De rechtbank gelaste zijne onmiddellijke ge vangenneming. Door de commissie voor der. aan koop van lersche paarden ten dienste van het leger zijn weder een aantal rijks paarden, bestemd voor 't garnizoen alhiei aangekocht, welke in de volgende week te Rotterdam zullen aankomen. Gisteren hield de politie op de markt een persoon aan die volgens hel Politieblad nog 6 dagen hechtenis wegens dronkenschap had le onderuaan. Hij werd naar 't huis van bewaring over gebracht. De zuivere opbrengst der tooneel- uitvoering door de onderofficiers-vereeni- ging «Unitas" j.l. Woensdag ten voor- dcele der algemeene armen gegeven, bedraagt na aftrek van alle onkosten f33.34, welk bedrag den burgemeester zal worden ter band gesield. De Christelijke Jongelingsvereeni- ging hield gisteravond in het gebouw Volksheil haar 18e jaarfeest, dat door tal van genoodigden werd bijgewoond. Als sprekers traden op de Eere-Voor- zitter Pi of. J. J. P. Valelon. Ds. A. Wartena en de heer M. van Dis, Agent van het Nederlandsch jongelingsverbond. Het vei slag van den toestand der ver eeniging werd uitgebracht door haar Voorzitter, den heer H. Limpers, gods dienstonderwijzer alhier, die ook met een slotwoord dit jaar eindigde. Bij den uitgever C. L. Brinkman te Amsleidam verschijnt eerstdaagsch de eerste aflevering van een gëillustreerd Bouwkundig Woordenboek bewerkt dqor Schill en Havei kamp, ingenieurs en archi tecten en onder medewet king vr.n Badon Ghijben, kapt. ingen. en C. J. Loder, Ingen. le kl. bij de marine. Waar man nen als bovengenoemde zich tot één doel vereenigen, kan het welhaast niet anders of er moet een standaardwerk ontstaan, onmisbaar voor allen, die min of meer belang bij het bouwvak hebben zooals ingenieurs, architecten, opzichters, tim merlieden, leerlingen, fabiikanten, ge- meenle-bureaux; officieren, waterbouw kundigen, polderbesturen, industriëelen, onderwijzers in het teekenen, behangers, smeden, decorateurs, schilders, loodgie ters, metselaren, stukadoors, scheepstim merlieden, docenten en zij, die bij de spoorwegen en trams werkzaam zijn. De naam van den uitgever waaiboigt een nette uitvoering, terwijl de prijs, slechts 20 cents per vel druks van 16 kolommen, voor een werk met zoo taliijke illustration en chromeo's uiterst laag is te noemen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Nov. Ib87. 1. Homeijdt, Amsterdam. 2. A. Hielskamp, 3. Mej. G van Ingen, 4. G. Diiksen, Zevenaar. Van Maarsbergen. 5. H. Apeldoorn, Utrecht. Van Soesterberg. 6 D. Weiden, Amsterdam. Van Woudenberg. 7. M. v. d. Scheur, Eist. Utrecht. De Gemeenteraad alhier heelt in zijne jl. Dinsdag gehouden zitting een vrij-gewichtig besluit genomen. De lieeien Ram bezitten namelijk een buitengoed, Het Hooge Land genaamd, dat aan den Nieuwen weg nabij de Bilt- straat alhier is gelegen en dat door heri voor de bagatel van f270.000 aan B. en VV. ten behoeve der Gemeente le koop moet zijn aangeboden. Op grond van deze aanbieding, in ver band met eene te dier zake gehouden geheime zitting, werd jl. Dinsdag, op voorstel van den heer van Eelde, met 15 tegen 9 stemmen besloten, den heeren Ram een bod van f260.000 te doen, en wanneer deze toesloegen (waar veel kans op is), het buitengoed overeenkomstig de bedoeling van B. en W. gedeeltelijk tot wandelpark interichlen en het overige als bouwterrein te verkoopen. Dat inen zich hier met voormeld raads besluit weinig ingenomen toont, is niet te verwonderen, daar f260.000, in hoofd zaak voor een wandelpark, toch ook wel wat duur is. De gezondheidstoestand in deze Gemeente is in den laatsten tijd verre van gunstig te noemen. Niet alleen toch heersclit het roodvonk sedert eenigen tijd epidemisch, maar ook de mazelen zijn tharis epidemisch verklaard, terwijl bovendien enkele gevallen van typhus en pokken zijn voorgekomen, Gelukkig dragen loodvonk en mazelen een goedaardig karakter en breiden de beide andere ziekten zich niet uit. Tegen den leverancier van brand stollen aan de Garnizoens wachten alhier, is eene vervolging ingesteld. Hij wordt namelijk verdacht, bij het afwegen van steenkolen geen deugdelijk gewicht te hebben gebruikt, waardoor aan de wach ten telkens te weinig steenkolen zijn ont vangen geworden. Buiiacltoten. Nadat op jl. Maandag middag, bij de Veehouders alhiei ge- iliukte kennisgevingen waren rondge deeld, houdende mededeeling dat in den avond van dien dag te 6 uie, de lande rijen behoorende aan de Diaconie dei Herv. gemeente alhier zouden woiden ver huurd, heeft de openbare veihuring dei- zelve plaats gehad namens den Kerke- raad. Bij de vorige verhuring vergeleken, liepen de huurprijzen «enigermate terug. Reuswotide. In de afgeloopen week hadden alhier twee ongelukken plaats. Iemand werd van het paard geworpen en bezeerde zich einstig, zoodat geneeskun dige hulp inoest worden ingeroepen, en een ander bracht zich met een scherp gereedschap aan den voet zulk eene wonde toe, dat men eerst voor het be houd van den voet vreesde. Scherpenzeel. Het plan bestaat, dat Vrijdag vóór Kerstmis door de Zang- vereeniging alhier eene uitvoering zal gegeven worden. Wij twijfelen niet of zij zal veel succes behalen. Woudeuberg. 15 Dec. Ten over staan van notaris C. vari Wielingen al hier is" publiek verkocht op den 14 December 1887: een korenmolen, woon huis enz., met erfpachtsrecht van den giond, te Woudenberg, groot 1.47.60 H.A.; toegewezen voor f 3110, Uit St. Petersburq meldt men «Een door den militairen gouvemenr in Gentraal-Azië, generaal Protsenko, uit Rusland openbaar gemaakt vlugscluift over den bouw van een spoorweg door Siberië naar den Stillen Oceaan (Rus sische Pacificspoorweg) met ontwerpen, heeft in ofliciëele Russische kringen eenigen opgang gemaakt. Het ontwerp wordt nauwkeurig bestudeerd en moet zelfs door den Czaar in gunstige over weging zijn genomen. Reeds sedert lang heeft Alexander III de uitvoering van een doorgaande spoor wegverbinding met Siberië gewenscht, en, ofschoon sedei t nog geen bepaald plan is aangenomen, heeft men in deze verlengd en de bouw van een nieuw traject van Samara tot Ufa zal begonnen worden. Deze eerste is eene uitbreiding der Siberische Noorderlinie over Nischi- Nowgorod, Perm, Ekaterinenburg en Tobolsk, terwijl de Zuiderlinie over Saratow en Orenburg gaat. Tusschen deze beiden en in gelijke richting ligt het traject Samara-Upa, welke de spoor- wegvei binding tusschen St. Petersburg en het IJralgebergte daarstelt, waar generaal Protsenko zijn geprojecteerden Pacific-spoorweg wenscht aan te vangen. In het algemeen sluit deze verbinding zich aan, aan den belangrijksten verkeers weg door Sibeiië naar den Stillen Oceaan, waai bij het beginsel is aangenomen, dat zulk een transitospoorweg de concurren tie met de stoomvaart vermijden moet, terwijl men er overigens, met het oog op de explotatie van een zoo omvangrijk mogelijk gebied, de kortst doenlijke ver binding met het Uralgebergte en den Stillen Oceaan mede wenscht te ver- kiijgen. Met uitzondering van de steden Omsk, Tomsk en Krasnojarsk, loopt de lijn slechts langs weinige niets beduidende plaatsen. De kosten van den spoorweg beluopen 816 millioen Marken, welke over 5 jaren kunnen verdeeld worden en generaal Protsenko stelt zich voor, dat die som wel door een in Rusland uit te schrijven leening zou zijn te verkrijgen. In aansluiting aan dezen nieuwen spoor weg, is in de toekomst een zijtak naar Peking te maken." Mijnheer de Redacteur Verzoeke onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad op te nemen. Door de Onderofficiers-Vereeniging «Unitas" werden Woensdagavond in de groote zaal van de sociëteit «Amicitia" drie stukjes opgevoerd: le Een trek uit de loterij of de gefopte schoonouders. 2e Jeremias Pieterman of wat is het lastig als men geen geld heeft, en 3e Een uurtje in een Amerikaansch kof fiehuis. Na afloop hiervan was er bal. Alles liep goed van stapel en naar ieders genoegen af. Het eenigste wat veel te wenschen over liet was de consumptie. Van Lier, Opperwachtmeester. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren S Dec. Gijsbertus Jacobus, z. van Rijk van Benuekooi en Johanna van der VeldeoElbertus, z. van Peter de Vcnte en Aunetje van Zoeren 11 Dec. Jan Hendrik, z. van Jan Hendriks Schipper en Aaltje van Laar. Jacoba, d. van Gerril Vouno en -Jacoba Polman. Wil helmus Johannes Herminus, z. van Wilhel mus Johannes van Haaren en Gezina Claassen. 12 Dec. Gerarda d. van Reijer van den Burg en Gijsberta de Visser. 15 Dec. Cornells Carel, z. vau Frederik Jan Dietiker en Jan-je Overdjk. Overleden 11 Dec. Jan Reues 39 j., rchtg. van Geertruida van Eist. 11 Dec. Johannes Mets ti m. 13 Dcc. Gerrit Brink 18 ra. David Gerrit Zoetmulder 2 j. 14- Dec Willem van Velzen 19 in. Petronella Hof 45 j., echts, van Johannes van der Velden. Wilhelmus Johannes Hermanns van Haaren, 2 d. Bunschoten. Geboren': 10 Dec. Graske Jansje Olferda d. van Willem Jan Klaver en Evertjo Zijl. Overleden: 14 Dec. Evortje Vedder wed. vau Wonterus lloolwerf 70 j. Hoogland. Geboren: 11 Dec Alula d. van Gerrit van Dijk en Teuntje van Loon. 12 Dec. Joannes z. vau Jan Hilhorst en Geertruida Voskuilen. 13 Dec. Antje d. van Anto- nius Lieljens en Jannetje van Laar. 14 Dec. Reijer z. van Reijer van de Hoef eu Jacoba Helena Evers. Ondertrouwd: 9 Dec. Daniel Wernsen met Woutertje van de Water. Overleden 12 Dec. Marinus Joannes Bitterling 5 m. Casper van Leeuwen kamp 60 j. echtg. van Antje Pasker. Lensden. Geboren: 13 Dec. Frans, z. van Willem Jansen en van Aartje van Koot. Woudenberg. Geboren: 12 Dec. Jacoba, d. van Dirk Duiusbergen eu Jacoba Bakkenes,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2