MIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DRIE ONTMOETINGEN. Wo. 3. Woensdag II Januari 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien! BINNENLAND. F euillet on. Jacht- en Reisavonturen AMERSF00R1SCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door hel geheele Rijk. A f z o n d e r Pij k e Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,4.0 j iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij de Eerste Kamer is thans een adres ingekomen van visschers en bij de visscherij belanghebbende personen te Volendam tegen het adres uit Harder wijk, Bunschoten en Huizen, mede sprekende voor Elburg, Kampen, Voller.- hoven en Marken. Waren de laatsten tegen het wetsvoorstel-Reekers tot weder toelating van de wonderkuil, de eerst bedoelden komen vóór de aanneming ei van op. Te Wageningen had Zondag de kampstrijd plaats om den derden prijs (bronzen medaille) in het nationaal buks concours, uitgeschreven door de weer baarheids vereeniging aldaar. Gekampt werd door de onderofliciers-vereeniging O. C. A. S. te Arnhem en «Oranje" Nassau, van Nijmegen, vraarbij eerstge noemde vereeniging den prijs verwierf. Verder werd nog om verschillende per- soneele prijzen gekampt. De oudste inwoner van 's Graven- hage, de heer Cli. Enthoven, die in December zijn 103. levensjaar intrad, ligt, volgens den Haagschen kroniekschrij ver van de N. Gron. Ct., op hei uiterste. Hij is een der drie laatste uudstrijders van 1813 in den Haag. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft de noodige machtiging gevraagd orn uit het reserve fonds f300.000 op te nemen tot betaling van materieele en personeele schade, door het spoorwegongeluk te Ruinerwold veroorzaakt. Nadat de garnalenvisschers van Tes- sel, gedurende vele maanden nagenoeg niets verdiend hadden, was de vangst ge durende de laatste weken overvloedig. Nu echter hebben de kokerijen plotseling het werk gestaakt en licht de geheele vloot stil. Slechte uitkomsten in het bui tenland zijn van dit alles de ooi zaak. Men hoopt dat deze pijnlijke toestand van korten duur zij. Te Utrecht is door eenige heeren eene «Hardraverij-vereeniging" opgericht onder den naam van «de Sneeuwpost" Deze vereeniging stelt zich voor, des zo mers harddraverijen met paard en sjees, en des winters met paard en slede te organiseeren. Haar naam ontleent zij aan eene door haar in Noord-Holland aangekochte curiositeit, namelijk eene antieke slede waarin plaats is voor 16 personen. Deze slede deed vroeger als vervoermiddel dienst hij sneeuw in plaats van den Koninklijken postwagen. Men zegt, dat zij ook moet gediend hebben hij de vlucht van Napoleon I uit Rusland (Ned. Sport.) Men schrijft uit Apeldoorn «De lezing door den heer Mr. Goeman Borgesius, alhier gehouden, was zeer druk bezocht. Spreker had tot onderwerp eene beschouwing over den tegenwoor- digen maatschappelijken en politieken toestand. Hij achtte (sommige wenschen van de sociaal-democraten redelijk, andere geheel verkeerd, en in elk geval de wiize. waarop men voldoening wenschte te ver- kiijgen. Wat heeft de Staat veel belangrijks en nuttigs reeds ter hand genomen, o.a. Rijkspostspaarbank, wet tPgen drank misbruik, afschaffing belastingen op ge maal, enz., doch dit alles is niet vol doende. Het geheele belastingstelsel moet gewijzigd worden. Er moet rechtvaardig heid bestaan tegenover het kapitaal in poitefeuille, de belasting op de eerste levensbehoeften afgeschaft worden, goed, goedkoop en snel recht zijn, een wet tegen de vervalsching van levensmiddelen en voor de gezondheid der fabrieksar beiders. Welke treurige tafereelen bracht hieromtrent de enquête niet aan het licht! Spreker achtte het «herzie u zeiven" noodig in Nederland te doen weerklinken, daar dit al te weinig geschiedt, 't Egoïsme is alom te groot. De tegenwoordige toestand en het ken baar streven naar verbetering daarvan, gaf spreker echter grond te gelooven dat nog volstrekt geerie revolutie in aan tocht is." In het afgeloopen jaar hebben zich bij den garnizoens-kommandant te Maastricht 600 vrijwilligers aangemeld. Van deze werden 100 voor het leger in O. I. en 60 voor dat hier te lande aan genomen, terwijl 440 werden afgewezen Van de afgewezenen kon een zevende de vereischte stukken niet overleggen of werd van hooger hand de aanneming niet ingewilligd, terwijl zes zevende wegens lichaamsgebreken moest worden afgekeurd. De werving zou grooter zijn geweest, indien deze niet van de zijde der Duitsche autoriteiten werd bemoei lijkt. Zoo o. a. loopen te Maastricht se dert geruimen tijd, sommigen zelfs van af November, 18 Duitschers rond, wier aanneming niets anders in den weg staat, dan de overlegging van een Ent- las sungsschein, welk stuk echter door de Duitsche ainbtenarrn hun nog m a steeds niet wordt uitgereikt. De Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft Maandagavond, hare werk zaamheden hervat. Eenige regeeringsbescheiden zijn inge komen, benevens adressen betrekkelijk het wetsvoorstel-Reekers. ue riaagschè corr. van de Zutf. Ct. schrijft, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning, ofschoon niet verontrustend, toch in de laatste maan den niet beter is geworden. liet Vaderland verzekeit, dat het bericht omtrent het afbreken der onder handelingen over een nieuwe grensrege ling tusschen België en Nederland, ge heel onwaar is. De onderhandelingen duren voort en de kans op een voor beide partijen bevredigende schikking is gunstiger dan ooit. De Amsterdamsche burgerij zal aan het Amsterdamsch studentencorp een eontrafeest geven, naar aanleiding van de jongste lustrumfeesten. Dat zal plaats hebben op Dinsdag 31 Januari a. s. en waarschijnlijk bestaan in een gala hal in den Parkschouwburg. Proeve van verduwingsvermogen bij een 17-jarig jongeling! Bij een weddingschap te Norden heeft een 17-jarige knaap binnen den tijd van 10 uur T/i kilogram kaas opgegeten. De verliezer moest niet alleen de kaas, maar bovendien f3 aan den winner be talen. In 9 uur was de kaas verorberd en tevens 6 liter water en melk. Gisterenmorgen, ruim 7 uur, brak een felle brand uit in de stoomzagerij van G. van E., aan de Spoorstraat, te Hilversum. De brandweer mocht er spoedig in slagen de vlammen te stuiten, maar er is nog al schade aangericht. Daar nu en dan door kantonrechters machtiging is geweigerd tot opneming van krankzinnigen in gestichten, omdat niet met redenen omkleede en niet ge registreerde verklaringen, als in art. 16 der wet bedoeld, hun werden overgelegd, en dientengevolge noodeloos de opneming van krankzinnigen in gestichten is ver traagd, zijn de burgemeesters uicgenoo- digd zoo dikwijls niet met redenen om kleede verklar ingen, als in art. 16 bedoeld, hun ter legalisatie worden aangeboden, op het bovenbedoelde de aandacht van geneeskundigen en belanghebbenden te vestigen. Naar de Opmerker verneemt worden namens een in het tmiienlan/l „o-ip» vermogend .Nederlander onderhandelingen gevoerd, om zoo mogelijk het kasteel IJselstein alsnog voor ondergang te be hoeden. Met het sloopingswerk is nog niet aangevangen. Voornamelijk met het oog op de ge schiedkundige belangrijkheid van het ge- houw is het te hopen, dat deze onder handelingen tot een gewenscht resultaat mogen leiden; de kunstwaarde van het omvangrijke bouwwerk is, met uitzonde ring van den merkwaardigen traptoren, luttel. Uit alles blijkt, dat er in den loop der eeuwen, en wel het meest in onze eeuw, steeds aan verbouwd en gemoder niseerd is. De indeeling echter is, in tegenstelling met andere dergelijke gebouwen, ruim en grootsch, zoodat eene algeheele res tauratie, bijv. in den stijl van den trap toren, het gebouw in een vorstelijk ver blijf zou kunnen herscheppen. Dat hier voor echter ruime geldmiddelen vereischt worden, behoeft wel geen betoog. Voor een nieuwen eigenaar ware het wellicht een schoone taak om het ge bouw als historisch gedenkteeken van een gewissen ondergang te redden en het te herscheppen in een bouwkundig mo nument, hetwelk een tijdperk onzer architectuur zou ver tegenwoordigen, waar van de voorbeelden steeds zeldzamer worden. Hopen wij, dat dit het lot van het kasteel IJselstein moge zijn. Door de Transvaalsche Regeering was aan ons telegraafbestuur de uitzending verzocht van een twaalftal telegrafisten. Meer dan dit aantal ambtenaren hebben zich voor de plaatsing in Transvaal reeds aangemeld; zoo van de kantoren te Am sterdam de heeren Pafi, Froger, Weenink, Valks en Ruitenburg. Voor de twee bataljons infanterie, welke te Assen weldra in garnizoen zul len komen, zal een geheel nieuwe kazerne worden gebouwd. Met eigenaars van gronden onderhandelt men reeds over aankoop van het terrein. - Naar wij vernemen, zal men ein delijk ook op Nederlandsch Borneo met cultures beginnen. Het plan bestaat, op de uitgestrekte woeste gronden in het landschap Koetei aan de rivier van dien naam tahat •- Dit zal de eerste onderneming van dien aard zijn op Nederlandsch Borneo. De rijke, vruchtbare bodem van Koetei, waar klimaat, regenval en ligging de zelfde moeten zijn als op Deli. belooft de beste resultaten. Monsters tabak van inlandsclre teelt onder de ongunstigste omstandigheden en van inlandsch zaad geoogst, zijn door deskundigen gunstig beoordeeld. Men stelt zich voor, eene maatschappij te vormen, waarvan de aandeelen op duizend zullen gesteld worden, terwijl het maatschappelijk kapitaal vijf ton zal zijn, waarvan voorloopig twee ton zullen ge plaatst worden. NR. Ct.) De hh E. van Weede van Dijks- veld, W. L. P. A. MolengraalT, J. E. Huijdecoper van Nigtevecht, J. Jac. Koch en J. de Louter te Utrecht, hebben eene kiesvereenigiug „Eendracht maakt Macht" opgericht, van welks reglement het eerste aitikel aldus luidt: «De vereeniging stelt zich ten doel, onder volledige eerbiediging van ieders godsdienstige gevoelens, door onderlinge samenwerking de oplossing te bevorderen van practische vraagstukken van politie ken aard. «Zij wendt zich daartoe tot allen, die van oordeel zijn, dat verschil in gods dienstige overtuiging niet behoeft uit te sluiten overeenstemming omtrent de DOOR I1VA9I TCRGHEJiEW. Daarop verhaalde ik haar allesonbewim- peld, en zonder iets te verbergen, mijne ontmoetingen met haar te Sorrento, vervolgens in Rusland mijne vruchtelooze navorschingen te Michaelowskoe, zoomede mijn gesprek te Moskau met Chlikof en hare zuster. »Nu weet ge alles," voegde ik er bij, toen ik met mijn verhaal ten einde was. «Ik wil u niet zeggen welk een diepen, machtigen indruk gij op mij gemaakt hebt. Ge ziet, door u niet betooverd te worden is onmogelijk. Overigens behoef ik u niet te beschrijven, wat dezen indruk was. Herinnert ge u in welke positie ik u eens gezien heb Geloof mij, ik ben niet de man, die zich aan ijdele hoop overgeeft; maar denk aan de onbeschrijfelijke aandoening, die mij heden overweldigde, en vergeef mij de onbetamelijke list, waartoe ik mijne toevlucht nam, om uwe oplettendheid tot mij te trekken, ware 't slechts voor een oogenhlik." Zij hoorde deze verwarde verklaring aan, zonder het hoofd op te heffen. «Wat wilt ge dan van mij?" zeide zij eindelijk. «Ik?.... ik wil niets. Ik ben gelukkig genoeg en eerbiedig eens anders ge heimen «Toch schijnt het.... maar," voer zij voort, «ik wil u geen verwijt doen. «Iedereen in uwe plaats zou hetzelfde gedaan hebben. Bovendien heeft het toeval ons met zooveel halsstarrigheid te zamen gebracht, dat ge eenig recht op mijn vertrouwen hebt. Evenwel behoor ik niet tot de niet begrepene en onge lukkige vrouwen, die op een gemaskerd bal komen en een gelijkgezinde zoeken, om den eersten den besten haar leed toe te vertrouwen. Ik behoef geen gene genheid mijn hart is dood, en ik ben slechts hier gekomen om het voor altoos te begraven." Zij bracht haar zakdoek aan hare lippen. «Ik hoop," voegde zij met inspanning er bij, «dat ge mijne woorden niet als een gewone spreekwijze, zooals men ze op gemaskerde bals hoort, zult beschou wen. Ge moet zien, dat ik er volstrekt geen lust toe heb." Er was inderdaad iets schrikkelijks in hare stem, in weerwil der stralende welluidendheid. «Ik hen Russin," zeide zij in hare taal tot nu had zij Fransch gespro ken «hoewel ik weinig in Rusland gewoond heb. 't Is onnoodig dat ge mijn naam weet. Anna Federowna is een mijner vriendinnen; ik ben inder daad naar Michaelowskoe gegaan onder de naam barer zuster Destijds kon ik hem niet in 't openbaar zien. Er waren geruchten in omloop Er waren hindernissen hij was niet vrij. Deze hindernissen zijn verdwe nen; maar hij, wiens naam de mijne moest worden, hij, met wien ge mij gezien hebt, heeft mij verstooten." Zij maakte een beweging met de hand en zweeg. «Kent ge hem werkelijk niet?" her nam zij, «hebt ge hem nooit ontmoet?" «Nooit." «Hij heeft schier al dien tijd buitens lands doorgebracht. Thans is hij echter hierDat is mijn geheele geschie denis," voer zij voort, «ge ziet er is niets geheimzinnigs, niets verwonderlijks in." «Maar Sorrento?" vroeg ik bedeesd. «Te Sorrento leerde ik hem kennen," antwoordde zij langzaam, en zweeg toen peinzend. Wij zagen elkander aan. Eeri zonderlinge aandoening overweldigde mij. Ik zat aan hare zijde, aan de zijde der vrouw, wier beeldteriis zoo dik werf voor mijn geest was verschenen en mij zoo smartelijk geplaagd had. Ik wist dat deze ontmoeting zonder gevolg zou blijven, dat een afgrond mij van haar scheidde, en dat eens gescheiden, wij elkander nooit weer ontmoeten zou den. Met opgericht hoofd, beide handen op hare knieën, zat zij daar rustig en onverschillig. Ik ken deze onverschillig heid eener ongeneeslijke smart, ik ken deze rust van een onvermijdelijk ongeluk. Maskers gingen ons voorbij, de verwarde melodie van een wals klonk nu in de verte, dan dicht hij. 't Is niet moge lijk, dacht ik, dat deze vrouw dezelfde is, die mij vroeger aan het venster van het kleine landhuis in al den glans harer majestueuze schoonheid verscheen. - En evenwel scheen de tijd haar nauwe lijks met zijne vleugelen aangeraakt te hebben. Het onderdeel van haar gezicht dat de kanten boord van haar masker niet bedekte, was frisch als van een kind; maar haar geheele gestalte maakte den indruk van een marmeren Galathea's beeld, dat weder op zijn voet stuk was geklommen, om het niet weer te verlaten. Plotseling herstelde zij zich, zag in de andere zaal en stond op. «Geef mij de hand," zeide zij, «kom, spoedig, spoedig!" Wij keerden in de zaal terug. Zij hield stand bij een zuil. «Laat ons hier wachten," fluisterde zij. «Zoekt ge iemand?" wilde ik zeggen. Maar zij lette niet meer op mij. Haar strakke blik scheen de menigte te doorgronden. Haar groote zwarte oogen schoten onder het fluweelen masker blikken vol haat en bedreiging. Ik begreep alles, toen ik mij omwendde. In de galerij, tusschen de zuilen en den wand, ging de man, dien ik met haar had gezien. Ik herkende hem dadelijk, want hij was bijna niets veranderd. Zijn blonde snorbaard was met dezelfde sierlijkheid opgekruld; dezelfde kalme, zelfzuchtige blijmoedigheid glinsterde in zijne doordringende oogen. Hjj ging zon der haast, en terwijl hij zijn slanke gestalte ietwat boog sprak hij met een dame in domino, welke hij den arm gaf. In dezelfde linie met ons gekomen hief hij het hoofd op, zag mij aan, en wierp toen een blik op mijn gezellin. Hij her kende ze waarschijnlijk aan hare oogen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1