Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. maatregelen van wetgevenden aard, die men in 's lands belang noodzakelijk acht." In het U. D. wordt door de oprichters eenigszins breedvoerig de wenscbelijkheid van zulk eene Vereeniging toegelicht. De Heer A. A. Vorsterman van Oyen, te 's-Gravenhage, ontving dezer dagen van Koning Oscar II van Zweden de groote medaille van verdienste in sui memoriam, als erkenning voor de uitgegeven nasporingen betrekkelijk het geslacht van Hugo de Groot en het huis Oranje-Nassau. Door den minister van financiën is bepaald, dat op de duplicaat-aanslag biljetten wegens grond- of personeele belasting, die als bewijsstuk moeten dienen bij het opmaken of verbeteren der kiezerslijsten, de bepalingen en de ontheffingen behooren te worden afge schreven, en dat alle duplicaat-aanslag biljetten, benoodigd voor de uitvoering der kieswet, vrij zijn van zegelrecht, al bedraagt de aanslag meer dan f20, mits daarop worde aangeteekend, dat ze tot gemeld einde zijn afgegeven. De plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hollandsche redding maatschappij te Nieuwediep heeft uit Bremen een bedrag van f 590 ontvangen, aldaar bijeengebracht ten voordeele van de redders der opvarenden van het ver ongelukte Duitsche schip «Renown". Door een der leden van de commissie, den heer J. A. Snoek, is van deze som I 325 aar. de equipage van de sleepboot «Hercules" en f205 aan de bemanning der reddingboot uitgekeerd. Niettegenstaande de stoomfluit van een naderenden trein herhaaldelijk gilde bleven te Veenwouden twee knapen on bewegelijk op de rails staan. De vader, die het groote gevaar bemerkte, snelde in allerijl toe en wist door een forschen ruk zijne kinderen nog juist bijtijds van een vreeselijken dood te redden. Het bleek dat de beide bengels ge wed hadden wie van hen het langst op de rails durfde blijven. Het vervoer van levende schapen uit Duitschland over Vlissingen naar Engeland, dat verleden zomer werd ge staakt, is deze week hervat. Donderdag nacht is de eerste extra-veetrein, be staande uit vier waggons, te zamen 464 schapen bevattende, te Vlissingen aan gekomen, waar de dieren in eene der aan de eerste binnenhaven gelegen en daartoe bijzonder practisch ingerichte werden gestald, om, na een etmaal rust te neoot-n genuien en uc- hoorlijk te zijn gevoederd, met bestem ming naar Engeland te worden verscheept. Het stoomschip sMinerva" van de Koninkl. Nederl. Stoomb.-Maatschappij vertrok Vrij dagmiddag tegen vier uren rnet deze eerste bezending schapen van Vlissingen naar Deptford. Waarom te G., een dorpje in Lim burg, geen presentie-gelden meer aan de leden van het dagelijksch bestuur worden uitbetaald. Een der wethou ders komt 's avonds in beschonken toe stand thuis. Mè Kobus", vraagt de vrouw, «wie kuinst dich zaat (Beschon ken) te zien?" Kobus: «Veer hubbe geld present gekrege en dat koste veer toch neet mèt nao hoes bringe en noe hubbe ver mèr beer (bier) daoveur ge- dronke." De vrouw: «lek zal dich beer drinken." Fluks gaat zij naar den burgemeester en weet van hem te verkrijgen, dat voortaan geen presentie gelden meer zullen worden uitbetaald. De toestand van de beide jonge- heeren Dorhout Mees te Groningen, die bij de ramp te Ruinerwold verwond raak- want zijne oogleden trilden. Een onmerk bare glimlach vol hoon zweefde om zijne lippen. Hij boog zich tot) de dame aan zijne zijde en fluisterde haar iets in 't oor. Daarop wierp deze een haastigen blik op ons beiden en dreigde hem met den vinger. Hij haalde de schouders op en zij drong zich koket tegen hem aan. Ik zag naar mijne onbekende. Zij volgde met haar oogen het paar, dat zich verwijderde, en zich plotseling van mijn arm losrukkend, snelde zij naar de deur. Ik wilde haar na, maar zij keeide zich om en zag mij op zulk een wijze aan, dat ik slechts diep voor haar bui gen kon en op mijne plaats bleef. Ik begreep dat haar te volgen tegelijk on betamelijk en dwaas zon zijn geweest. «Zeg mij, ik verzoek u," vroeg ik een kwartieruur later, een vriend, die geheel Petersburg kent, «wie is die groote man met den snorbaard?" «Hij 't Is een buitenlander, een eenigzints raadselachtig persoon,die slechts zelden aan onzen horizont oprijst. Maar waarom deze vraag?" «Ik weet 't zelf niet." Ik keerde huiswaarts. Sinds heb ik mijne onbekende niet meer onjmoet. Als een vizioen is zij mij verschenen, als een vizioen zweefde zij mij voorbij, om vervolgens voor eeuwig te verdwijnen. EINDE. ten, is boven verwachting zeer gunstig. De jongeheer P. D. Mees, die te Mep- pel nog verpleegd werd, is gisteren naar zijne familie te Groningen vertrokken. Naar de Asser Ct. verneemt, is de hallechef uit Ruinerwold Zaterdag voor den rechter van instructie gehoord over het aldaar voorgevallen spoorwegongeluk. Het beschadigde en half verbrijzelde materieel is Zaterdagmorgen per extra- trein naar Zwolle vervoerd en naar de centrale werkplaats der Staatsspoorwegen overgebracht. Een oud Texelsch gebruik, mis schien ook elders in zwang, is het gor- ren. Hoe men aan dien naam komt is ons onbekend. Door «gorren" verstaat men het snel voortbewegen om eene paal, die op het ijs of op een glad sneeuw vlak geplaatst is. Een dwarshout, aan welks eind eene slede bevestigd wordt aan een lang touw, dient om de paal rond te draaien. Nu plaatst zich iemand op de slede en wordt in duizelingwek kende vaart rondgedraaid. Bij dit ge vaarlijk spelletje slingerde in de vorige week iemand van de slede en werd, half bewusteloos, met een gebroken been op genomen. Uit Londen meldt men aan de Wiener Allg. Zeit. dat koningin Victoria aan de echlgenoote van dr. Morell Mackenzie een geborduurde shawl gezonden heeft van groote waarde. De Koningin voegde daarbij een eigen handig schrijven van den volgenden inhoud: «De diensten die uw echtgenoot aan mijn schoonzoon heeft besteed, dwingen hem dikwijls u alleen te laten. Om u te toonen hoe zeer ik die opoffe ring op prijs stel, zend ik u dit blijk van mijn erkentelijkheid." Eenige dagen geleden werd ten huize van graaf Waldersee te Berlijn eene bijeenkomst gehouden van aanzienlijke personen, over het anarchisme dat men voornamelijk door leniging van den nood onder de lagere klassen wilde bestrijden. Die bijeenkomst was vooral merkwaar dig omdat prins en prinses Wilhelm en de hofprediker Stöcker haar bijwoon den en velen in de geheele zaak niets anders meenden te moeten zien dan eene poging om prins Wilhelm toen de ziekte van zijn vader, den kioonprins, nog hopeloos en de tijd dus niet ver of wnarnn de nrins keizer zou worden te brengen onder den invloed van ds. Stöcker en zijne anti- semietische vrinden, die door den kroonprins indertijd zoo duidelijk moge lijk gedesavoueerd waren. Deze geheele zaak begon reeds eenigszins op den achtergrond te geraken, maar thans maken de dagbladen een gelukwensch openbaar, die ds. Stöcker en de drie andere Hofpredikers op Nieuwjaar aan Prins Wilhelm hebben toegezonden, eindigende met deze woorden: «Wanneer gij het in de laatste weken van het oude jaar ondervonden hebt, dat ook het loutere opkomen voor den arbeid van het Rijk Gods niet zonder tegen spraak blijft, dan zij het woord des Heeien uw licht: Wie mij belijdt voor de menschen, dien wil ik ook belijden voor mijn Hemelschen Vader". Eveneens wordt het antwoord van den Prins open baar gemaakt en daarin leest men het volgende: «De door u vermelde afkeu ring, die mijn opkomen voor het welzijn der geestelijk en lichamelijk noodlijden den veelal heeft gevonden, heeft mij pijnlijk aangedaan, maar zal mij niet terughouden, het voorbeeld van onzen doorluchten Keizer en van mijn geliefden vader volgende, onafhankelijk van poli- tieken partijstrijd, altijd naar mijne krachten bij te dragen tot opbeuring van het welzijn van alle noodlijdenden". Tot nu toe hebben zich 9000 Fran- schen aangemeld als exposanten op de wereldtentoonstelling van 1889. De ter mijn van aanvrage lot deelneming is gesteld tot 1 Februari a. s. Men kan, te oordeelen naar den gang van zaken bij vroegere tentoonstellingen, verwach ten, dat de meeste aanvragen gedurende deze maand zullen inkomen. Het Parijsche parket heeft Wilson nog niet doen arresteeren, maar zal Dinsdag, als de Kamer weer bijeenkomt, machti ging vragen hem te vervolgen. De Hongaarsche premier Tisza heeft te Weenen een conferentie gehad met den Keizer van Oostenrijk en daarna met graaf Kalnoky en den Minister van Oorlog. Minister Tisza kwam met den Minister van Financiën tot een overeen stemming in zake de rechten van invoer op spiritualiën, een belasting die Hon garije 25 millioen florijnen zal opleveren. De Koninklijke Academie van Weten schappen te Turijn, heeft den grooten prijs van f12,000 fis. aan Pasteur toe gekend. Den 2den dezer is te Barcelona, in tegenwoordigheid der autoriteiten en van duizenden toeschouwers, het voetstuk geplaatst van het gedenkteeken, hetwelk in die stad zal verrijzen ter eere van Columbus. De minister van buitenland- sche zaken heeft uit verscheidene Ameri- kaansche steden telegrammen van in stemming ontvangen met het voornemen, om het vierde eeuwfeest der ontdekking van Columbus plechtig te gedenken. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente alhier, des voorm. half tien en des nam. vijf uur, geleid worden door den heer Vaarties van Dordrecht. Onze stadgenoote Mej. C. C. Fröger heeft bedankt voor de benoeming tot onderwijzeres aan de openb. lagere school te Vinkeveen. H. T. alhier, verdacht van diefstal van een zilveren horloge met gouden ketting en medaillon, ten nadeele van J. B. alhier gepleegd, is Zondag j.l. in gevolge bevelschrift der rechtbank, te Utrecht, gevangen genomen en naar het l.ulphuis van bewaring aldaar overge bracht. Naar de Amersf. Crt. verneemt, zal de wereldberoemde vioolvirtuoos Prof. Wilheltnj in de eerste helft der maand Februari te Amersfoort een concert geven. Onderstaand kort verslag der Ver eeniging Dorcas", over 1887 en hare werkzaamheden gedurende dien tijd, werd dezer dagen aan donateurs der Vereeni ging gezonden. De Vereeniging ontving aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften en contiibutiën der werkende leden de som van 590,23. Het was haar streven, die som op de beste wijze te besteden en zooveel mo gelijk in de haar voorkomende behoeften te voorzien. Gedurende het jaar zijn door haar 32 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen, terwijl aan het einde des jaais bovendien door haar aan 243 huisge zinnen uitdeeling is gehouden van 340 mannen-, vrouwen- en kinderhemden, 82 lakens, 48 dekens, 110 p. kousen, 48 p. sokken en 19 baaien kleedingstukken. De belangen der Vereeniging worden bij hare gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, op nieuw dringend aanbevolen. De rechtbank te Utrecht deed jl. Maandag onder meer andere ook uit spraak in de navolgende zaken M. v. E., wonende te Amersfoort, thans te Utrecht in verzekerde bewaring, bckl. van bedelarij, te Baarn gepleegd, veroor- <Wld tot 1 dag hechtenis en plaatsing in eene rijks-werkmncnting voor uen uja van 1 jaar en 2 maanden. K. v. d. B., wonende onder de gemeente Nijkerk, bekl. van diefstal van een wollen paardendeeken, ten nadeele van E. v. L., te Amersfoort gepleegd, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. J. Mwonende te Amersfoort, bekl. van mishandeling van A. d. T., aldaar gepleegd, vrijgesproken. Het O. M. vorderde de navolgende straffen tegen na te melden personen A. J. de G., wonende te Amersfoort, bekl. van mishandeling van W. v. d. B., huisvr. van G. v. N., aldaar gepleegd. f 5 boete, subs. 4 dagen hechtenis. D. B. en A. d. G. Azn., beiden wo nende te Spakenburg (gem. Bunschoten;, bekl. van mishandeling van P. H,. aldaar gepleegd, ieder 3 weken gevangenisstraf. E. D., wonende te Amersfoort, bekl. van strooperij van mosplaggen, met be hulp van een kruiwagen, aldaar gepleegd, bij verstek tot 8 dagen gevangenisstraf. In het laatste nummer van tde Eembode" lazen wij onderstaand inge zonden stuk: Nu het jaar 1887 zich weer even als zoovele andere, die wij van ons hoog standpunt hebben zien voorbijgaan, heeft gevoegd in de rij der eeuwen, nu de menschen op den eersten dag van 1888 elkander toeroepenbeleeft nog vele zeer vele jaren, nu komen wij beide oudjes tot u, M. de R. levensmoede als wij zijn, en vragen u vriendelijk eene bede, een dringend verzoek van ons in uw blad op te willen nemen. Wij toch M. de R. wenschten zoo gaarne, dat 1888 voor ons het laatste jaar van ons bestaan was, en dat wij dit jaar einde lijk onze moede hoofden mochten neer leggen, daar verval van krachten ons het staan bijna onmogelijk maakt. Tegen spoed en altijd tegenspoed maakt ons wanhopend, en zeer verlangen èn mijn broer èn ik, beide naar het einde. Hoe veel hebben wij dab ook reeds onder vonden. Fier en trotsch, staken wij onze hoofden omhoog, toen wij als wachters van de stad werden aangesteld. Nauw aaneen gebonden door boog en brug, sloten wij den vijand buiten, 't mocht dan een Stichlsche oproermaker een valsche Spanjaard of een gehate Fransch- man zijn. Door onze oogen zag de kloeke krijgsman naar buiten, en bespiedde iedere beweging van hen, die de stad durfden te naderen. Aan ons bestaan is eene geschiedenis verbonden, die boek- deelen zou vullen. Menig heldenfeit in het openbaar verricht, menige weldaad in stilte volbracht, veel rampen en tegen spoeden, maar ook zeer veel voorspoed en vreugde hebben wij aanschouwd. Maar nu M. de R. zien wij niets meer. Onze oogen zijn reeds lang gesloten, de onbarmhartige tijdgeest heeft ons reeds jaren van elkander gescheiden, zoodat wij elkander op onzen hoogen leeftijd zelfs niet meer kunnen steunen. Op de trappen, vroeger door den wakkeren krijgsman slechts betreden, rusten nu de bezems van den schoorsteenveger, terwijl toet in plaats van kruit mijne buikholte vult. Waggelend en bevend staan wij naast elkander, ja mijn broêr vertelde mij zelfs onlangs, dat een Mol zoodanig in zijne ingewanden wroette, dat het staan hem langer onmogelijk werd. Er, dan M. de R. die rijtuigen. In vliegenden galop voorbij hollend staan wij te schudden en te beven, dat menige scheur en spleet daarvan getuigen kun nen. Onlangs werden wij nog even ver blijd, door het aanhechten van bordjes waarop stond: «Stapvoets rijden". Dat zou rust geven, dachten wij. Maar helaas M. de R. het was weer ij del. De goede stadspolitie heeft het voorzeker veel te druk om daarop te letten. Het is dan ook veel gemakkelijker wetten te maken dan te handhaven. Gij begrijpt dus M. de R. dat wij het leven moede zijn en verzoeken U dringend Burgemees ter en Schepenen der stad te verzoeken ons spoedig te willen wegnemen, daar wij anders genoodzaakt zullen zijn onze moede hoofden op de omliggende huizen neèr te leggen, wat de bewoners waar schijnlijk minder aangenaam zullen vin den. U dankende M. de R. voor het plaatsen van onze klacht, verblijven wij gaarne Uwe zeer oude vrienden. de Kamperbinnenpoortjes. Daar het nu eenmaal de gewoonte is van alle ouden van dagen, vooral wan neer de ouderdom met gebreken komt, dat zij aanvangen te mopperen, willen wij het onze beide oude stadgenootjes ook maar niet al te euvel duiden, dat zij het pas begonnen jaar met hunne jammerklachten welkom heeten. Toch hoopen wij van harte dat zij hun zin niet mogen krijgen. Menige zieke, in eigen oogen vast en zeker ten doode gewijd, is door een' bekwamen dokter weder opgeknapt, en eenmaal ge zond keert de levenslust van zelve terug. Dat onze beide oudjes, inwendig zwak en uitgeteerd wel eens door een bekwa men deskundige onder handen genomen mogen worden, geven wij gaarne toe. Maar even vast zijn wij overtuigd, dat ons vroed stadsbestuur den lijdenden hulpe zal zenden, opdat zij nog jaren evenals hunne oudere zuster, de Koppel poort een der aantrekkelijkheden van onze goede oude stad mogen blijven uitmaken. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand Dec. 4887. 1. Mevr. K. Baars, Amsterdam. 2. Mej T. C. M. Baaij, Haag. 3. Trijntje Kok, Hilversum- Verzonden geweest naar Frankrijk. 4. II. Luthes, Paris. Jan. 't Is toch een rare liefhebberij van sommige menschen om al tijd te vitten op hetgeen anderen buiten hen om doen. Piet. Was het alleen maar raar, dan zou je kunnen volstaan met er de schou ders over op te halen. Het vitten zet echter kwaad bloed en dat is heel wat erger. J. Die eeuwige vitters raken op den duur toch hun gezag kwijt en zoo loopt het met hun geschetter nog al los. P. Ja wel, maar dan is het kwaad al geschied, dan is de een ontmoedigd en de ander verbitterd. J. Gelukkig zijn er altijd wel men schen, die zich aan. zulk vilten niet sto ren en stil hun gang gaan, P. Toegegeven, maar anderen storen er zich wel aan, en daarom biengt de vittei ij toch altijd verdeeldheid en schei ding te weeg. Utrecht. De tweede Nieuwgebouwde Parochiale R. K. School, achter de ver lengde Weistraat alhier, werd jl. Dins dag plechtig ingewijd, terwijl eene derde hare voltooiing nadert en de vierde den 47 dezer zal worden aanbesteed. De laatste zal worden gebouwd in de Paro chie van de H. Augustinus. Een arbeider, behulpzaam zijnde met het rangeeren van goederenwagens op het terrein van Staatsspoorwegen alhier, had j.l. Dinsdagmorgen het onge luk, bij het aankoppelen van twee wa gens, tusschen twee buffers beklemd te raken, met het treurig gevolg dat de man ernstig aan de borst werd gekwetst en men voor het behoud van zijn leven vreest. Hij werd onmiddelijk naar het ziekenhuis overgebracht. Door de politie alhier zijn jl. Zon dag een drietal knapen, waarvan de oudste 42 jaren oud is, aangehouden, als verdacht den vorigen avond, door middel van buitenbiaak, zich toegang tot een pakhuis te hebben verschaft en daarna wollen en andere aitikelen daar voorradig, te hebben ontvreemd en ge deeltelijk verkocht. Zoo als altijd werd ook nu weder de opbrengst verdeeld en versnoept. Baarn. Dinsdag 3 Januari was het een ware feestdag voor de schoolkinderen der gemeenteschool No. 2 alhier. Dien dag toch was het 25 jaar geleden, dat de Heer Kruyder in deze gemeente de betrekking als hoofd der school aanvaardde. De jubilaris werd in het prachtig ver sierde schoollokaal opgewacht door den Burgemeester en vele leden van den Raad, terwijl in het aangrenzende lokaal de kinderen den Jubilaiis een welkomst lied toezongen. De Burgemeester bood den Heer Kruyder een prachtig schrijf bureau aan en een der onderwijzeis na mens leerlingen en personeel eendaaibij behooiende stoel. Hierna werden de kindei en gul onthaald. Des middags Kwa men 11.11. Schoolopzieners en collega's den Jubilaris gelukwenschen en boden hem een fraaien regulateur aan, terwijl hij ook van de Baarnsche Burgerij een prachtigen spiegel en een fraai buffet ontving. Des avonds kwam eene serenade van schoolkinderen met muziek en fak kellicht den Jubilaris aangenaam ver rassen. Wij zijn overtuigd, dat deze dag nog lang in herinnering zal blijven. 9 Jan. Hedenavond had alhier een ernstig ongeluk plaats. Zekere K. was bezig aan het nieuwe gedeelte der Bad inrichting te metselen, toen hij van een aanzienlijke hoogte naar beneden stortte. Hij heeft zulke zware kneuzingen beko men, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Een opperman, die naast hem stond, zag hem vallen, maar kon den ongelukkige niet meer tegenhouden, daar hem anders zeiven een dergelijk lot zou getroffen hebben. Nijkerk. In de vorige week werden de behoeftigen van alle gezindten dezer gemeente veiblijd door een ruime uit deeling, van levensmiddelen en brand stoffen, voor rekening van den heer Burgemeester J. H. Krudop. Den milden gever zij daarvoor dank. Goed voon later. Onder de geschenken die de jonge Koning Alfonso van Spanje (Zijne Majesteit is ongeveer twee jaar oud), ter gelegenheid van de jaarswisse ling ontving, bevond zich ook een groote kist, die van het eiland Havana gekomen en met de fijnste sigaren gevuld was. In het begin dacht men dat die sigaren van chocolade of eenige andere zoetig heid waren vervaardigd, maar later bemerkte men dat ze echt waren. Een brief van den afzender, een Spaansch milionair, op Havana woonach tig, gaf eene oplossing van het zonder linge geschenk. Die heer schreef: „De sigaren zijn van een gewas, zoo keurig als het slechts eenmaal in de vijftien of twintig jaien voorkomt; men moet der halve de sigaren voor den Koning bewa ren, opdat hij, als hij begint te rooken, niet met slechte sigaren behoeft te be ginnen". De koningin-regentes heeft ge last dat het kostbare geschenk op een zeer drooge plaats moet worden bewaard om, later dienst te doen. In de Italiaansche stad Bologna is 2,575,000 knbieke meter sneeuw gevallen. In een verslag door den ingenieur Tabertini aan den gemeenteraad ingele verd, werd door dezen aangetoond dat 1000 aibeiders 429 dagen noodig zullen hebben om de straten te ontruimen de kosten hiervan zouden ruim 800,000 lires bediagen. Thans zal eene overeen komst worden gesloten met de Directie van de Maatschappij «Veneto" en zullen de paarden- en stoomtram voor het vervoer worden gebezigd, ten einde de wegruiming zoo spoedig mogelijk te doen geschieden, want zooals men zich denken kan, wordt door de bewoners bitter geklaagd over het gestremde verkeer. Men zegI, dat tijdens het verblijf van den Czaar te Kopenhagen over twee huwelijken is ondeihandeld dat van den Giiekschen Kroonprins met de jongste dochter van den Prins van Wales en dat van den oudsten zoon van den Prins van Wales met prinses Alexandra van Grieken land. Men spreekt van een huwelijk van den kleinzoon van den Keizer van Brazilië met een dochter van den Graaf van Vlaanderen. Koning Leopold van België, die jaar lijks een wetenschappelijke piijsvraag uitschrijft, heeft nu tegen 4893 een piijs van 25,000 francs uitgeloofd voor de beste beantwoording van de vraag, hoe men op de goedkoopste manier gioote steden, in het bijzonder Brussel over vloedig van goed drinkwater kan voor zien, ook met het oog op vermeerdeling van het aantal inwoners. Deskundigen uit alle landen kunnen mededingen naar dien prijs.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2