NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. K0US0UMA. No. 5. Woensdag 18 Januari 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie ni BINNENLAND. F e uiliet on. AMEBSFOORTSCHE CODBAEVT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het gebcele Rijk. Afzonder Pij k e Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,10 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dit en bet volgende jaar 80 kornmiezen de klasse der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene be zoldiging. wegens traktement en toelage van f400 's jaars. Voor de voorwaarden zie men de St.-Ct. van heden. Binnen enkele dagen vertrekt van Utrecht een detachement genietroepen, teneinde werkzaam te zijn bij het leggen van dubbel spoor tusschen Middelburg en Kruiningen. De bij bet- onheil te Ruinerwold gewonde conducteurs, De Jong en Stroo- bos, hebben, als geheel hersteld, het Acad. Ziekenhuis te Groningen verlaten. Zaterdag zijn verschillende dames van het diplomatieke korps door H. M. de Koningin ontvangen. Mevr. de gravin Kapnist, eebtgenoote van den gezant van Z. M. den Keizer aller Russen aan ons hof, werd aan H. M. voorgesteld. Door eenige fabrikanten van Maastricht is eene circulaire rondgezon den aan de Nederlandsche industiëelen, waarin zij opwekken om bij de nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer can- didaten te stellen, die de belangen van landbouw en nijverheid zijn toegedaan, d. i. voorstanders van bescherming zijri. Naar men verneemt, zullen eenige Indisch-gasten te Amsterdam zich ver eenigen, om de koloniale nijverheid op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1889 behoorlijk te doen vertegenwoor digen. Ook de kunst maakt daarvoor reeds toebereidselen. Men wenscht geen tus- schenkomst van eene of andere commis sie, maar geheel op eigen wieken Ie drijven, nu het gouvernement geen gel- delijken steun verleent. Hbl. Te Clirigendaal zullen dezen zomer, waarschijnlijk in Augustus, op twee dagen weder wedrennen gehouden worden. De prijzen zijn veelal lager dan vroeger, behalve voor de «groote militaire wedren over hindernissen", waarvoor, dank zij de vrijgevigheid van een liefhebber, f1500 meer is uitgeloofd, waar tegen over een eereprijs, ter waarde van f'200, verleden jaar uitgeloofd, is vervallen. De heer Van den Bergli, oud-mi- nister van Waterstaat, beeft op eene vraag uit het district Grave te kennen gegeven, dat hij, om redenen van ge zondheid, geen candidaluur voor de Tweede Kamer kan aanvaarden. In de jaarlijksche vergadering van ile Keizerlijke Academie van wetenschap pen te Petersburg, op 10 dezer gehouden, zijn 11 buitenlandsche geleerden lot cor- respondeerende leden benoemd, onder welke 4 Nederlanders, te weten: de pro fessoren Buys Ballot, Donders en Her werden te Utrecht, en Naber te Am sterdam. Uit het oosten van Gelderland schrijft men De invoer van graan in Duitschland was den laatsten tijd groot en op aller lei wijzen had hij plaats, vooi al de laatste dagen, daar met ingang van gister de verhoogde invoerrechten op granen in dat land in werking traden. Te Lobit was Zaterdag namiddag nog een schip met graan geladen, dat door drie booten ge lrokken werd. Om de 600 mark rechtte verdienen, moest het vaartuig, het koste wat het wilde, vödr 5 uur op Duitsch grondgebied zijn. Gewoonlijk sleept eene boot 7 a 8 schepen, maar hier was haast bij het werk, en men verdiende de niet onbelangrijke som. Vóór den aangegeven tijd was de lading de grenspaal voorbij. De groote belangstelling, waarin de zalmvisscherij zich hier te lande van regeei ingswege mag vei beugen, was oor zaak, dat weder een flink bedrag werd gesteld ter beschikking van het College voor de zeevisschei ijen, om daarvoor zalmeieren te bevruchten. Het college droeg deze taak op aan een zijner mede leden, den heer P. F. baron Van Heerdt, te Utrecht, die, met de hem geheel be langeloos en welwillend verleende hulp van den heer H. E. Bontjes, vroeger directeur van de Nederl. VUchkweekerij te Velp, in de vorige maand aan de visebkweekerij «Klein Profijt 1," directeur de beer M. Wuister, te Maassluis, vijf hom- en kuitrijpe zalmen kunstmatig bevruchtte en een gelijk getal aan de visschei ij «Graaf van Bijlandt." Professor C. K. Hoffman, uit Leiden, woonde deze uit een wetenschappelijk oogpunt zoo hoogst belangwekkende, handeling bij, en was daardoor in staat, voor zijn microscopisch onderzoek eieren te be komen van eene minuut, een uur, enz. na de bevruchting. De tien zalmen lever den, volgens mededeelingen van den heer Van Heeidt, 37,500 eieren voor de voort teling op. Aan de maatschappij «Klein Profijt" werd eene premie van f225 toe gekend voor hare zeer op piijs gestelde diensten. D. v, Z.-Il. Uit Rotterdam bericht men ons, dat met Maart a. s. een nieuwe maat schappij met vier groote stoomschepen geschikt zoowel voor passagiers als voor goederenvervoer een dienst beginnen zal van Rotterdam op Mannheim. Achter eenvolgens zullen twaalf booten in de vaart worden .gebracht- Alle belangrijke plaatsen aan den Rijn zullen zoowel stroom op- als afwaarts worden aange daan. Iu de gemeente Ambl-Almeloo is Zaterdag met toestemming van den bur gemeester dier gemeente, eene vergade ring in de open lucht gehouden. Voor vele aibeiders voerde de sociaal-demo craat Bennirig het woord, die, behalve het ontwikkelen van eenige der stellingen dier partij, beweerde, dat de werkloonen, vooral die op de fabrieken waar de arbeid geslaakt is, te laag waren, lager dar. bijv. te Enschede; dat zij allengs en gedurig waren verlaagd, dat op de nieuwe voorwaarden de arbeid niet moest her vat. en de arbeiders geldelijk gesteund •zonden worden. Hij bleef aandringen op liet bewaren der orde; de werkstaken- den behoorden te zorgen, dat hunne daden hun niet tot oneer aangerekend konden worden. Na het uiteengaan dier vergadering, waar eene goede orde hecrschte en de politie ook slechts in gering getal aan wezig was, vormde zich een optocht, die eeriige straten der stad rondtrok. Nadat de politie zich in goeden getale ver toonde, ging op de eenvoudige vordering van den burgemeester van Stad-Almeloo de optocht uiteen, en was liet overigens den geheelen avond en nacht rustig. De rust werd eene wijle verbroken door een brand, die in de woning van den slager Victor Saskins tegen elf uur uitbrak, doc.lt zich beperkte tot het afbranden van het dak. Brandweer en schutterij waren te half één reeds ontslagen. Zondagnamiddag is eene bekendmaking van den burgemeester aangeplakt, die voor arbeiders der beide fabrieken in afschrift verkrijgbaar was, waarin het hoofd der gemeente mededeelt, dat bij met eenige ingezetenen zich tot de firma's Gebr. Scholten Co. en H. B. Schol ten had gewend over een mogelijke schikking met hunne arbeiders. Beide firma's hadden zich bereid verklaard, de oude loonen nog drie weken te handha ven, mits het meerendeel der wevers bereid is het werk te hervatten. Deze werden verzocht, Maandag ochtend ten acht ure aan de fabrieken tegen woordig te zijn. De firma Gebr. Scholten Co. zou hare machines alleen dan kunnen aanzetten, wanneer er een vol doend aantal wevers aanwezig zijn. De burgemeester eindigt de bekendmaking met de verklaring, dat de goedgezinden op bescherming der politie konden reke nen. De orde bleef den geheele namiddag en des avonds bewaard. De herbergen enz. werden Zaterdag en Zondag weder te 4 uui gesloten. Wel waren Maandag te 8 uur de werklieden voor de fabrieken der beide firma's aanwezig, maar geen hunner trad haar binnen. De werkstaking duurt dus voort De arbeiders nemen geen genoe gen in het aanbod der beide firma's om het loon nog diie weken onveranderd te laten en na het einde van dien ter mijn de vermindering van de verschil lende weefloonen te doen ingaan. Zij wenschen, dat het nieuwe tarief worde ingetrokken. De orde bleef bewaard. De arbeiders verspreidden zich weinig tijds later. Zw. Ct. Naar het Vaderland met zekerheid kan mededeelen, iieeft de heer F. Bogaardt, koopman te Amsterdam, aan den minis ter van koloniën een adres ingediend, waarbij hij als oprichter en directeur eener te Amsterdam te vestigen stoom vaartmaatschappij, die genaamd zal wor den Holland, met een ruim kapitaal zal werken en zich ten doel stelt een gere- gelden dienst te openen van Amsterdam naar Java, in verbinding met de stoo- mers van de Ned.-Ind. Stoomvaartmaat schappij, over wier vloot hij de vrije be schikking zal verkrijgen, verzocht om óf de tegen April a.s. aangekondigde uitbe steding van het onderhouden van gere gelde stoomvaartdiensten in den Indischen Archipel gedurende de jaren 1891 toten met 1905 te doen doorgaan, óf wel hem in de gelegenheid te stellen eveneens als met de heeren Boissevain, Tegelberg en Ruys geschied is, onderhandelingen te openen tot onderhandsche aanneming van gezegden Nederlandsch-Indischeri pakket dienst, waarbij de heer F. Bogaardt bet uitzicht opent op voorwaarden, welke voor 's lands schatkist vooi decliger zijn. Nauw is de vorst weer komen op dagen, of de gemeenschap met het eiland Marken is door het zich snel vormend ijs gestremd. Zelfs beweren de post- schippers bij bet aanhouden van zulk een vorst reeds na enkele dagen den tocht over bet ijs te kunnen maken. Ten behoeve van den aanleg van het kanaal ter verbinding van Amster dam met de Merwede moeten de be staande stations der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te Maarssen en Loenen-Vreeland worden opgeruimd. Wij vernemen dat dezer dagen de on derhandelingen met de Maatschappij een aanvang hebben genomen omtrent den afstar.d der gronden, waarop de stations zijn gebouwd, en omtrent de oprichting van nieuwe stationsgebouwen. Er is sprake van om van de nieuwe stations zoogenaamde eilandstations te maken. Zooals men onlangs meldde, is de cadet H. E. bestemd voor de infanterie van het O.-I. leger, wegens het schrijven van anonieme brieven voorgedragen om van de Kon. Mil. Academie te worden verwijderd. Deze voordracht zal niet worden gevolgd, doch de Zaak disciplinair worden afgedaan, door genoemden cadet gedurende een geheel jaar de vergunning om met verlof te gaan, te onthouden. Javaansche Roman. Doon MARIA BOGOR. t> 2) «Kom maar binnen, lieve meid!" zeide een ernstige maar vriendelijke stem. Margaretha overschreed den drempel en in een ommezien zat zij op baars vaders knie. «Goeden avond, papa! Goeden avond, papa!" herhaalde zij bij eiken kus, dien zij rechts en links uitdeelde op de wangen van een nog tamelijk jeugdig man, met een hoogst deftig uiterlijk, wiens oogop slag van eene zeldzame geestkracht ge tuigde, en die aan een ebbenhouten schrijftafel zat. «Goeden avond, mijn kind. Wal hebt ge vandaag al zoo uitgevoerd?" «O! ik heb geloopen en gespeeld en nog weer wat geloopen; ik heb Béo een beetje geplaagd hij is toch zoo aar dig, papa!Ik heb mijn les bij mees ter opgezegd Daar straks heb ik met Kousouma op het grasperk touwtje gesprongen. Papa ik houd zooveel van Kousouma; waarom kan zij toch niet altijd bij mij blijven?" «Dat is onmogelijk, Margaretha." „Och, papa!" vervolgde zij een oogen- blik later, «wat zou ik graag een zusje hebben, zoo'n heel klein zusje, dat lieelemaal van mij was!" Een minuut of dri# bleef zij onbewe gelijk zitten en hield hare oogen onafge wend gevestigd op een fraai vrouwen portret, dat tegenover haar aan den muur hing. Daarna voegde zij er half binnensmonds bij «omdat ik geen mama meer heb De vader trok het kind naar zich toe, drukte het aan zijn hart, maar sprak geen woord. Er werd geklopt. «Binnen I" riep zijn Excellentie en, terwijl hij Margaretha van zijn knie afzette, wendde hij zich tot den persoon, die zoo even was binnengekomen. „Zoo, kolonel, zijt ge daar reeds terug? Wat is er voor fiieuws?" «De mail is in 't gezicht, Excellentie; ze kan van avond nog hier zijn." «Mooi. Laten we nu eerst gaan eten." De Gouverneur-Generaal ging daarop naar de galerij waar de gasten hem reeds wachtten. Zonder eenig gedruisch te maken ver liet Margaretha het kabinet haars vaders. Onder de warande stond de oude Nanni reeds op haar te wachten. «Kom. baboe," zeide liet kind en trok haar mede naar haar eigen petzaaltje, «komZij ging geheel alleen aan een tafel zitten, waarop een groote hoe veelheid kristal en bloemen prijkte, terwijl de oude Narini naast haar op den grond neerhurkte. Een half dozijn bedienden hielden zich onledig om Mar garetha te bedienen, die echter te nau- wernood iets gebruikte. «Nanni," zeide zij bij het dessert en nam een handvol van de bonbons, die voor haar stonden, «breng dat dadelijk naar Kousouma en zeg haar dat ze bepaald van avond, vóór dat ik naar bed ga, nog eens bij mij komt." «Jawel, nonna." «Zijn Excellentie 'vraagt of nonna Margaretha binnen wit komen," zeide een binnentredende MiJeier en maakte een diepe buiging voor 'bet kind. Terstond ging Margaretha naar de galerij, waar de Gouverneur met zijne gasten aan tafel zat. Een uur lang bestormde men haar met allerlei lalïe vleierijen, en van alle kanten regende het van die hoofsche gelegenheids-beleefdhedein. Haar vader was in een gesprek over politiek gewikkeld met een paar hoog geplaatste ambtenaren uit den Raad van Indië. Eindelijk kreeg liet kind slaap, zij had moeite om nu en dan haar geeuwen te onderdrukken; hare oogleden begonnen zwaar te worden en ieder oogenblik keek zij naar de pendule in den stijl van Lodewijk XV, die op een spiegel- tafellje in de voorgalerij stond. Om negen ure nam zijn Excellentie afscheid van zijne gasten, die zich kort daarop eveneens verwijderden. Alleen de intendant bleef nog. «Ik heb bet een en ander met u te bespreken, kolonel," zeide de Gouverneur- Generaal en wendde zich tot dezen. Ten teeken dat hij het bevel verstaan had, maakte de intendant een buiging. «Bonsoir, Margaretha." «Bonsoir, papa," antwoordde het arme kind, dat reeds half sliep, en vlijde haar hoofdje tegen baars vaders borst, ten einde zijn nachtkus te ontvangen. Zij sloeg hare helder blauwe oogen naar hem op. «Wel Rita, mijn kleine Rita," zeide de vader op ontroerden toon, terwijl hij liefkoozend de weeldeiige gouden lokken, die haar vooi hoofd bedekten, naai ach teren streek, «wat zuudt ge wel zeggen, als ik je werkelijk eens een zusje gaf?" «Och, papa Er verspreidde zich zulk een hemelsche glimlach over het gelaat van het kind, dat de vader onwillekeurig sidderde. «Goeden nacht, Rita," zeide hij, zonder verder te antwoorden, en girig in zijn kabinet. Ook Margaretha ging naar hare kamer, maar zij liep langzaam en in gedachten verzonken. Nanni stond reeds op haar te wachten. Een kwartier later lag Rita te bed. Door de neteldoeksclie gordijnen van haar ledekant zag men alleen een handje, dat boven de Oostersche zijden dekens uitstak en dat daarop met een vingertje het woord «een zusje" schreef. «Nanni! beste Nanni!" riep zij eens klaps, «laat Kousouma toch eens bij me komen." Nanni stond op om aan het verzoek van het kind te voldoen. «Of neen, luister eerst nog eens!" Nanni naderde het ledikant. «Nanni, vertel me toch eens wat van mijn moeder. Je hebt haar niet meer klein gekend, hé?" «Neen, lieve kind. maar toen zij klein was moet zij er, dunkt mij, net zoo uitgezien heblx-n als gij wai t /ij I. rl precies zulk hln I II- gij ...ik dezelfde oogen., tuv niooi blauw als de- bloemen, die achter in het park, ga

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1