NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 9. Woensdag I Februari 1888. Zeventiende Jaargang VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. AMESSFOORTSCIE COURAN Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderljijke Nummers 3 Cent. fngezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van l6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De gezondheidstoestand des Konings geeft, volgens den kroniekschrijver der N. Gr. Ct., in den laatste tijd geen bij zondere aanleiding tot klagen, maar Z. M. word tot hiertoe toch nog altjjd belet, zich ook maar een oogenblik buiten het paleis te begeven. De Koningin stelt het publiek door haar schier dagelijksche wan delritten met de lieve kleine prinses scha deloos. 's Konings toestand moge hem beletten het paleis te verlaten, niet om ten hove de vreemdelingen te ontvangen, die uit Siam naar Europa zijn gekomen, om met verschillende rijken traetaleri te sluiten. Ik had mij, zegt de kroniekschrijver, de lang vooraf aangekondigde Siameesche ambassade geheel anders voorgesteld dan zij is; aangezien we van Siain weinig meer weten dan dat de twee aan elkaar ge groeide broeders, die voor jaren eene reis door Europa maakte, Siameezen waren, dacht menigeen, dat alle Siameezen op die manier geboren waren. In die dwa ling verkeerde iu nu wel niet maar al lerminst dacht ik, dat de heeren er zon den uitzien als gentlemen, gekleed naar de laatste Parijsche modes, met pince-nez op de kleine neuzen en glimmende cylin ders op de hooiden. De Siameezen zien er, wat kleur en afmetingen betreft, ge heel als Japanners uit. Men zegt echter dat ze niet half zoo vernuftig zijn. Toch spreken de heeren van het gezantschap vloeiend Fransch en sommigen ook En- gelsch en Duitsch. Zij zijn volkomen op de hoogte van de Europeesche toestan den. Z. M. de Koning heeft, naar men nader verneemt, den eervol ontslagen adjudant en eersten stalmeester A. E. baron Benlinck benoemd tot H. D. kamer heer in buitengewonen dienst. H. M. de Koningin heeft Maandag middag vergezeld van eene hofdame, onverwacht een bezoek gebracht aan het burgerweeshuis en Fundatie van de Vrouwe van Renswoude, in het flooge Westeinde te 's Hage. Rondgeleid door de drie dames-regen tessen, mevrouw W. G. L. Mock geb. van Spengler, mevrouw ten Kate geh. Pierson, mevrouw wed. Lantheer geb. baronnes van Lijnden en door den direc teur-hoofdonderwijzer, den heer H. F. van Rosmalen, heeft H. M. de instelling met de meeste belangstelling in al hare bijzonderheden bezichtigd. In de laatste dagen brengt H. M. de koningin dikwijls bezoeken aan ma gazijnen van antiquiteiten en van kunst handel. Denkelijk tegen Dinsdag 14 Febr. zal de Tweede Kamer bijeenkomen. De voorgenomen wei kzaamheden zullen haar bijeen blijven noodig maken tot uiterlijk de eerste week van Maart. Aan het gebouw van de Nationale Tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijverheid, in den Koekamp te 's-Gravenhage, wordt, niettegenstaande het ongunstige weder der laatste dagen, krachtig voortgewerkt. Door de heeren J. van der Keilen en A. W. Stortenbeker, die te zamen met de inrichting der afdeeling oude kunst belast zijn, is een plan ontworpen, waar door bijzondere belangstelling aan dat gedeelte der tentoonstelling zal zijn ge waarborgd. In aansluiting aan den gothi- schen gevel, zullen zij een reeks van vertiekken in orde brengen in de navol gende stijlen. Eerst een studeervertrek in gotliischen stijl, dan een kamer in vroegeren renaissancestijl, vervolgens een vertrek en slaapkamer in lateren renais sancestijl en eindelijk een 17-eeuwsche kamer. Deze vertrekken zullen aaneen- loopen en door een gaanderij gemeen schap hebben met een oud-Hollandsche keuken, waardoor heen men zou komen in een wijnhuis uit vroeger tijd. Met de verpachting der bulTetten en kiosken op het feestterrein gaat het zeer bevredigend, nog slechts enkele gelegen heden zijn nog niet verpacht. De buffet- commissie heeft de bepaling gemaakt dat al wat op bet terrein verbruikt woidt, bij de pachters moet gekocht worden, zoodat zij ook onderling bij elkaar moe ten koopen. Tot telegrafisten zijn aangesteld in dienst van de Tiansvaalsche Regeering de ambtenaren bij de Ned. rijkstelegraaf A. Fröger, A. B. Weenink, J A. Valks te AmsterdamW. J. Geerling Jr. en C. Engel te Nijmegen. Nog een vijftal zullen waarschijnlijk weldra volgen. Naar het N. v. d. D. verneemt, is besloten liet tegenwoordige post- en telegraafkantoor te Amsterdam door een nieuw te vervangen. Dit zou gebouwd worden ter plaatse waar het tegenwoor dige staat, dat met eenige aangrenzende huizen, welke reeds bij den dienst aan getrokken zijn, zou gesloopt worden. De kosten worden geraamd op een half millioen. Het is nog niet zeker waar de kantoren tijdens de verbouwing zullen gehouden worden. Van wege de biljartclub te Gro ningen zal in Febr. in de «Harmonie" aldaar een nationale tweedaagsche biljart wedstrijd gehouden worden, waarbij niemand wordt uitgesloten. Dit zal in den tijd van 3 maanden de 5e biljart wedstrijd zijn, die daar gehouden wordt. Zaterdagmorgen beeft de heer Vóll- mar, directeur der Koninklijke Militaire Kapel van het regiment grenadiers en jagers, op de repetitie aan de leden dier kapel bekend gemaakt, dat hij, met het oog op zijn gezondheidstoestand, niet zeker was de vermoeienissen van den aanstaanden zomer te kunnen weerstaan, en daarom den regiments-kommandant had verzocht, hem tegen het voorjaar voor pensioen Voor te dragen. Uit Deli schrijft men aan de Loc. »De toevloed van jongelieden uit Ne derland, die hier met aanbevelingsbrie ven aankomen om als assistent op een der tabaksondernemingen te worden ge plaatst, is zeer groot in den laatsten tijd. Zij worden echter allen in hun verwach tingen teleurgesteld, daar op de onder nemingen reeds meer jongelieden zijn geplaatst dan noodig was, alleen om dezen te helpen. Van vacante plaatsen is dus geen spiake. Een van hen heeft, ten einde raad. een betrekking moeten aan nemen als kleik op het residentiekantoor te Medam met f80 's maands. Met een lotgenoot bewoond hij een kamer in een hotel waarvoor hij 4U doll, 's maands moet betalen, zoodat hij niets voor zich overhoudt. De logementhouders alhier, die reeds menig koopje gesnapt hebben met het vejleenen van logies aan die jongelieden, hebben zich genoodzaakt gezien tot den harden maatregel over te gaan om aileen tegen contante betaling die jongelieden op te nemen, Laat dit een waarschuwing zijn voor allen, die op goed geluk, zonder middelen om het ten minste een paar maanden vol te kunnen houden, naar Deli willen gaan." Men schrijft ons uit Drente: «Nevens de eigenaardige plaatsnamen van buurten of dorpsgedeellen, zijn ook die van de eschakkers, in bouwland be staande, soms 2eer curieus. Bij een be zoek in zoodanigen esch hoorden wij bij eenige naast elkander gelegene akkers de «zes heeren" noemen. Als ooizaak dezer benaming acht men hel niet on waarschijnlijk, dat bedoelde zes akkers wegens hunne gunstige ligging en uit stekende kwaliteit, eene gunstige uitzon dering maakten, en dientengevolge als zes heeren werden beschouwd. Niet minder eigenaardig zijn zeker de benamingen: Dooveakker, Kinderakker, Vetje, enz. Hoe die akkers aan zoodanige namen gekomen zijn, weet men niet met zeker heid op te geven, doch algemeen wordt aangenomen, dat die namen zelve op hunnen oorsprong wijzen. Zoo wil men dat de Dooveakker vele ndoove" (ledige) aren opleverde, de Kinderakker eene plaats is, welke voor de ontginning tot bouwland dikwijls tot speelplaats voor de dorpsjeugd diende, terwijl liet «YYtje" wegens zijne ruime oogsten bekend is. Andere akkernamen, zooals «Hesselakker," «Deurnakker" en «Kerkkamp" doen den ken aan vroegere eigenaren of aan hunne ligging. Voor de Drentsche grondbezit ters is eene benaming voor elk perceel land onmisbaar. De onregelmatige wijze waarop het land hier verdeeld is, maakt zoodanige onderscheiding door namen noodzakelijk. De akkers, met bovenver melde namen bedoeld, zijn allen in den vooitijd tot bouwland ontgonnen. Latere ontgonnen perceelen hebben ook meer op hun ontstaan wijzende benamingen, als Nijstuk, Nijland (nij bet. nieuw), Veld kamp. Afscheiding en dergelijke. De zondeilinge en in vele opzichten karak teristieke namen hebben echter niet kun nen voorkomen, dat de bouwakkers in de laatste jaren aanmerkelijk in prijs gedaald zijn. Zoo werd voor een Vetje" en een «Kinderakker" slechts f 0,75 tot f 1.15 per are geboden, terwijl een «Nij- stuk" nog ongeveer f2,50 per are kon gelden. Terwijl in sommige dorpsessclien het bouwland zeer laag in prijs is, wordt in andere dorpen daarvoor een zeer hoo- gen prijs betaald, want op sommige der jongste verkoopingen in oostelijk Drente was de som van f5 tot f8 per are geen zeldzaamheid. IN. R. Ct.) De bekende Haagsche figuur, de heer J. A. de Bergh, is overleden. De schrijver van de r>Haagsche Penkrassen" stierf Zaterdag op 43-jarigen leeftijd. Uit Ede wordt gemeldt «De verzending van varkens naar Londen houdt geregel.) aan. De aanvoer voor de stoomslachterij uit alle deelen des lands blijft zeer belangrijk. De prijs bedraagt thans 31 a 33 cent per KG. (ruw)." Te Maurik werd dezer dagen aan de remonte-commissie ruim een COlal paarden te koop aangeboden, doch niet één werd gekocht. In naburige gemeen ten werden enkele paarden aangekocht. Naar de D. C. verneemt heeft de margnrine-boterfabiiek te Zwij idrecht hare werkzaamheden gestaakt en is het personeel bedankt. In de Ileraat is opgenomen hot besluit der synodale commissie, waarbij verklaard wordt, dat dr. A. Knyper en dr. F. L. Rutgers te Amsterdam zich duidelijk hebben afgescheiden van de Ned. Iierv. kerk en dus niet meer tot haar lidmaten behooren. Zaterdag herdacht professor Donders den dag waarop hij veertig jaar geleden tot hoogleeraar werd benoemd. De dag is stil voorbijgegaan. De hoogleeraar had den Senaat geschreven dat hij niet wenschte te recipieeren. Ol'ficiëele hulde zal hem eerst gebracht worden op 27 Mei a. s. de dag waarop de hoogleeraar zeventig jaar wordt. Op eene vraag van den burgemees ter eener gemeente in het Noorden heeft de Minister van Binnenl. Zaken geant woord, dat een Raadsbesluit, waarhij iemand wegens liet ontvangen van be deeling van de kiezerslijsten wordt ge schrapt. door een deurwaarder aan den belanghebbende moet worden beteekend, teneinde zekerheid te hebben omtrent den aanvang van den teimein van be roep, Javaansclie Roman. DOOR MARIA BOGOR. 6) Dit was het eenige antwoord van Nanni. Zij verwijderde zich met onder worpenheid, maar niet met gelatenheid in haar lot, en de sombere blikken, die uit hare oogen straalden, getuigden van den storm van aandoeningen, die in haar binnenste woedde. Dienzelfden avond legde Nanni, nadat zij Margaretha naar bed had gebracht en deze in slaap gevallen was, baar ge zicht vlak bij dat van het kind en keek het met zulke starende blikken aan, dat men haar voor versteend zou hebben gehouden, wanneer niet de zenuwachtige trilling harer spieren en een wasachtige bleekheid, die op dit bronzen gelaat nog meer in het oog viel dan bij een blanke, hadden aangetoond, dat de oude Indische leefde. Eindelijk gaf de lang bedwongen haitstocht zich lucht, en daar zij niet wilde of niet konde schreien de Javanen storten slechts zeer zelden tranen beet zij met een wanhopige woede in de dekens van het bed, waarin het kind lag te slapen. Een paar weken later ging de baron met zijn dochtertje scheep. Van het scheepsdek, waar alles haar erg vreemd voorkwam, wierp Margaretha verbaasde blikken rond zich. Haar vader hield haar aan de hand. Op een kleinen afstand van het schip, stond Nanni op de kaai. met Kousouma in hare armen, en verloor Margaretha geen oogenblik uit het oog. De schroef begon te draaien en liet schip stelde zich in beweging. Terwijl het langzaam en statig de baren kliefde, wendde Margaretha zich onwillekeurig naar den oever. De baron tilde haar in de hoogte, om haar nog een laatste maal aan de trouwe baboe te toonen. Eensklaps kreeg het kind Nanni in hel oog. Zij gevoelde, meer nog dan zij be greep, dat men haar van haar trouwe verzorgster scheidde, sloeg hare armpjes om haars vaders hals en begon te schreien. Aan den oever, op den geboortegrond der jeugdige Kreoolsche, bleef Nanni net zoo lang staan, als zij nog maar een stipje van het zich n.eer en meer ver wijderende schip kon zien. Zij gevoelde diep wat zij verloren had, en wist dat de hut. die zij zoo aanstonds zou betre den, gedurende langen tijd somber en verlaten voor haar zou zijn. Ook Kousouma stond te kijken en te kijken, maar Kousouma begreep er niets van. IV. In den loop der maand Mei kwam de baron in den Haag. Tegen dien tijd is de tweede hoofdstad van Nederland een der liefelijkste oorden van Europa, vooral daar dan de romantische wandelplaats „het Bosch" en de fraaie „Schevening- sche weg" in hun prachtigen, groenen voorjaarsdosch prijken. Bij de eerste ontmoeting van den jeugdigen weduwnaar met zijn familie, was men van weerszijden zeer stil en tieurig gestemd. In aller harten ging te veel om, dan dat men behoefte zou hebben gehad om veel te spreken, en den blik dien de moeder, na zoovele jaren van afwezigheid op haar zoon wierp, zeide meer dan alle woorden. Margaretha was al spoedig de afgod van haar grootmoeder. Daarenboven wonnen haar schoonheid en haar schran derheid baar aller baiten en het duuide Diet lang, of bet vierjarige, wel wat verwilderde meisje, dat op Java alleen in en niet de vrije natuur zich had ont wikkeld, leerde lezen en schrijven en werd in haar doen en laten geheel gelijk aan andere kinderen uit de Holluridsche aristocratie. Haar vader had een zuster, die met den graaf van Duyken gehuwd was; deze hadden een eenigen zoon, die op dat oogenblik vijftien jaar oud en leerling op het gymnasium was. Het duurde niet lang of neef William was de held van Margaretha, terwijl de gymnasiast, die niet weinig trolscli was op de kleine Kreoolsche, die door ieder een bewonderd en aangehaald werd, haar op zijn beurt, »zijn kleine, blonde fee van Buitenzorg" noemde. De maanden vlogen in dezen vertrou- welijken omgang voorbij, een omgang, waarin men zelfs de uren niet kan tellen en waaraan het hart zich zoo gaarne geheel zorgeloos cv ei geeft, zonder aan den dag van morgen te denken. Het verlof van den baron liep langzamei hand ten einde, en hij moest naar zijn post terugkeeren. Wel trachtte zijn moeder hem over te halen, om Margaretha in Europa te laten, maar hij kon er niet roe besluiten om zich van zijn kind te scheiden. Daarenboven was Margaretha nog zoo jong, dat zij haar opvoeding overal krijgen kon, en deze omstandigheid, die op wat meer gevorderden leeftijd van overwegend belang is, kwam destijds nog niet in aaninei king. Het vei trek van den baion en zijn dochtertje werd rins bepaald. Margaretha en William namen een hartroerend afscheid van elkander, want zij hielden veel van elkaar. Eenige weken later was de baron weder op Buitenzorg terug, en Nanni haastte zich om haar kleine meesteres te veiwelkomen. Op het eeiste gezicht vond zij haar erg veranderd, maar toen zij zag, hoe hartelijk en ongekunsteld zij haar om helsde, onder den uitroep «Nannitnijn beste Nanni!" toen sprong het hart der Indische van vreugde in haar boezem op en het verledene met al zijn hartzeer was vergeten door den van geluk stra- lenden blik van het kind. Kousouma, die nog altijd erg beschroomd en ook nog wat verwilderd was, hield zich een weinig achteraf. Zij trachtte zich te herinneren, wie toch wel dat blanke gezichtje was, dat door haar grootmoeder zoo gekust en geliefkoosd werd. En dit kostte Kousouma heel wat moeite; voor haar toch was de kleine fee, met de goudgele haren, niets dan een flauw afbeeldsel van een verschijning,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1