Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. De jeugdige harddraverij-vereeniging te Groningen zal in de eerste helft der maand April op twee achtereenvolgende dagen vier wedstrijden doen houden: eene harddraverij van 3jarige hengsten en drie groote keuringen. Het getal bui tengewone leden, dat dagelijks toeneemt bedraagt nu reeds meer dan 500. De deelnemers aan den Nederland- sehen bedevaartstocht naar den paus zullen den 16 April naar Rome vertrek ken. Jaarlijks, zooals men weet, komt dr. Loudon, die Zr. Ms. lijfarts is te Carlsbad, den Koning hier te lande be zoeken. Die arts is een paar dagen in de residentie geweest en verliet Maan dag weer deri Haag. Mr. W. Wintgens te 's Hage, oud minister van justitie en oud-lid van de Tweede Kamer, zal dit jaar ziju 50-jarig jubile vieren als advocaat. In 1838 werd de heer Wintgens als advocaat bij den Hoogen Raad ingeschreven. De oud ste piocureur bij den Hoogen Raad mr. A. Q. Kraijenhoff van de Leur, zal als zoodanig zijn 50-jarig feest vieren. Een nieuw geweer. Bij de beproe ving van geweren van 8m.\l. kaliber, is door de commissie der normaal schiet school te 's Hage onderzocht een geweer aangeboden door den heer Mieg, oud-of ficier van de schietschool te Spandau en zeer bekend door zijne geschriften op het gebied der wapenleer. Dit nieuwe geweer heeft twee loopen een uitwendigen en een inwendigeri welke aan elkaar zijn bevestigd, zooda nig dat er tusschen die loopen als het ware een luchtkussen is. Door deze bij zondere inlichting heeft Mieg den invloed van de trillingen van den loop bij het afgaan van het schot tot een minimum weten terug te brengen, zoodat de tref kans zeer hoog is opgevoerd. De proeven hebben doen zien, dat de uitkomsten zelfs op zeer groote afstanden (900 a 1200 M.) prachtig zijn te noemen. Het gewone buskruit wordt bij de pa tronen van dit geweer vervangen door kruit uit de fabriek van Rottweil (zoo genaamd R. C. P. buskruit), waarvan ook zeker de verbeterde trefkans is te wijten. Duurder in prijs dan het gewone kruit, is het evenwel ook machtiger in uitwerking; het geeft bijna geen rook en zeer weinig aanslijrning van den loop. De kogel bestaat uit zacht lood, om geven door een stalen mantel. De trekhelling van den loop is zeer groot, daar de spoed slechts 12 cM. bedraagt, waardoor het projectiel, bij eene aanvankelijke snelheid van pl. ni. 600 M., ongeveer 5000 wentelingen om zijne lengte-as in de seconde verricht.) (JV. R. C. De «Meiningers" zullen de geheele maand April te Antwerpen, de geheele maand Mei te Rotterdam en daarna te Diussel optreden. Een aanzienlijk grondeigenaar te Deldenet broek heeft dezer dagen aan velen zijner huurders een groot gedeelte van de pacht kwijtgescholden. Ook in het vorige jaar handelde een landheer in het Noorden van dezelfde provincie (Over- ijsel) op gelijke wijze met zijne huurders. Bij koninklijk besluit is vrijstelling van briefpuit verleend voor de oproe pingsbrieven voor de verkiezingen, welke door de voorzitters der gemeenteraden aan de kiezers woiden toegezonden, met de vergunning, om de eigenhandige waar merking op den omslag dier brieven, overeenkomstig art. 6 van Zr. Ms. be sluit van 7 Nov. 1876 (Staatsblad No. 192) te vervangen door den afdruk van den stempel der gemeente. Naar rnen verneemt, is binnen kort te 's Hage de optreding te verwach ten van een zestal mannen van gema tigde richting, die eene ernstige poging die op zekeren morgen over de golven verdwenen was. Eensklaps draaide Margarelha zich om en liep, met uitgespreide armen, en terwijl zij op ontroerden toon «Kousouma! Kousouma!" riep, naar haar toe. Toen de Javaansche haar naam door die stem, waarvan de echo nog altijd in haar hart weerklonk, hoorde uitspreken, kwamen haar al de tooneelen van het verledene weder voor den geest, en herinnerde zij zich eensklaps alles. Met groote innigheid omhelsden de Kreoolsche en het kind van de baboe elkander en het gekus werd slechts door lachen en schieien afgewisseld. Weldra was in de woning te Buiten zorg alles weder op den ouden dreef, en het kwam Nanni voor alsof er niets veranderd was. En toch was niet alles hetzelfde. De opvoeding van Margaretha, waar mede men in Europa een begin gemaakt had. moest op Java woiden voortgezet en naarmate liet vei stand van het kind zich begon te ontwikkelen, bemerkte zij met een eigenaardige vlugheid en gevat heid het steeds meer in hel oog loopende verschil tusschen haar leven en bestaan en dat van Kousouma. «Papa," zeide zij op zekeren dag tot den baron, «waarom krijgt toch Kou- willen aanwenden om uit de verschillende verkiezingsprogramma's in die richting tot politieke eenheid te geraken. De officier van justitie bij de arrond. rechtbank te 's Gravenhage, mr. van der Kemp. nam gisteren conclusie in de l.eiderdorpsche kerkelijke quaestie. Hij ontkende de losmaking der doleeren- den van hel hervormd kerkgenootschap en betoogde, dat: 1. de synode ten onrechte had uitge maakt, dat predikant, ouderlingen en diakenen vervallen waren van hun be trekkingen 2. dat er geen ontstentenis van den kerkeraad was; 3. dat bet classicaal bestuur onbevoegd was opgetreden 4. dat hei beroepen van een nieuwen predikant onwettig was en 5. dat de tegenwoordige houders rechtens zijn in bezit van het kerkge bouw. De conclusie strekte tot niet-or.tvanke- lijkveiklaring van de eischers, ontzegging hunner vordering en veroordeeling in de kosten. De uitspraak is bepaald op 28 Februari a. s. De berichten uit Rusland luiden nog allesbehalve vredelievend. Zes bevel hebbers van legerkorpsen zijn door den czar naar St. Petersburg ontboden. Het voorwendsel voor deze bijeenkomst is de invoering van eeriige nieuwe reglemen ten voor het legermen gelooft echter, dat er in werkelijkheid sprake is van een krijgsraad. De zes commandanten zijn de generaals Gourko (Warschau), Drentier (KielT), Ganetszki (Wilna), Roop (Odessa), Dondukoff-Korsakoff (Kaukasus) en de hetrnan der Kozakken van den Don, vorst Swiatopol-Mirsky. De bijeen komst wordt gepresideerd door een oom van den czar, grootvorst Nikolaas. Aan de linies wordt eveneens gemeld, dat Rusland voortgaat zich te wapenen in Polen en Bessarabië. In Bessarabië worden barakken opgeslagen voor 40.000 soldaten en de kwartiermeesters onvingen bevel levensmiddelen gereed te maken voor 200,000 man. De Gazette de Moscou verklaart dat de Vredebond een politiek volgt, die een oplossing wil uitlokken, voordeelig voor Duitschland en Italië. Duitschland ver- bitteit Frankrijk, Oostenrijk doet het zelfde met Rusland. De incidenten aan de Duitsche grenzen, het gebeurde te Florence, de veaklaringen van graaf Kaluoky en Helfy zijn er de bewijzen van. Maar Rusland zegt het blad, zal wachten en tegen zijn tegenstanders hun eigen politiek keeren. Uit Warschau zijn in de laatste dagen 105 vreemdelingen verwijderd, waaronder 27 Piuisen. De Duitsche Rijksdag heeft besloten, het ontwerp tot verlenging en verscher ping der socialistenwet aan eene speciale commissie te verzenden. De heer Wind- horst wil het socialisme als eene ware pest ten krachtigste tegengaan, doch met ethische middelen. Aan de commissie van rapporteurs zal hij verzachtende be palingen voorstellen. Worden die ver worpen, dan zal slechts een gedeelte der centrumpartij voor een tweejarige ver lenging en de overigen voor afschalfing der socialistenwet stemmen. Het lot der wet is zoo goed als in dien zin beslist Bij een onderzoek naar den toestand van den Kroonprins, gisteren door dr. Mackenzie ingesteld, bleek dat die alles zins gunstig is te noemen, daar de ont steking zeer verminderd bleek en de zwelling gering, waardoor de vrees voor kanker zeer verminderd is. In letland is het nog verre van rustig. Voor eenige dagen had een demonstratie plaats te Rathkead, waar Michael Davitt in een redevoering de Ieren aanspoorde souma geen lessen, zooals ik!" «Omdat dat voor haar niet noodig is, Margaretha." «En waarom dan niet?" «Omdat Kousouma, als zij wat groo- ter is, wel wat anders zal leeren." «En wat zal zij dan leeren?" «O, dan moet zij leeren naaien, sarongs weven en bij den rijstoogst helpen." Margaretha dacht een oogenblik na en zeide toen: «O! nu begrijp ik u; Kousouma moet werken, omdat zij arm is, maar ik behoef niet te werken, omdat ik uw dochtertje ben en omdat u rijk is." De baron glimlachte. «En wat ziet ge mij dan alle dagen doen, Margaretha?" «Wel, u werkt papa." Welnu?" Margaretha zag in dat zij zich vergist had en dat zij de zaak nog niet be greep „Kijk eens, mijn kind," vervolgde haar vader, «wij werken allen: Kousouma, gij. de oude Nanni en ikzelf ook; het eenige onderscheid is dat wij niet allen op dezelfde wijze werken." «Daar hebt u gelijk in." «En niet alleen wij, maar alles werkt in de wereld, zoowel de kleinsten als de grootsten. God wil dat het aldus zijn zal. Het komt er niet op aan wat men zich te vereenigen tegen de eischen der landheeren. Hij zal waarschijnlijk worden vervolgd. De Morning Post voorziet, dat bij de eerstvolgende Parlementszitlingde Iersche afgevaardigden, gesteund door de Glad- stonepartij. de Regeering zullen inter- pelleeren over het gevangen houden hunner collega's, die nu hun mandaat niet kunnen volvoeren. De Parnellistische afgevaardigde Cox. die te Ennis tot 4 maanden gevangenis straf was veroordeeld, in appèl was ge komen en tegen borgtocht op vrije voe ten was gesteld, werd onmiddellijk, nadat hij het gerechtshof had verlaten, opnieuw gearresteerd, wegens een oproe rige redevoering te Kildysart. De president der Fransche republiek Carnot en zijn vrouw woonden het eerste bal bij, door den Parijschen gemeente raad gegeven. Er waren 12,000 uitnoo- digingen gezonden. Alpband deed den president de honneurs waarnemen van liet feest en Cainot bleef tot half één. Uit Weenen woidt gemeld, dat de geruchten, die in de laatste dagen omtrent een waarschijnlijken opstand der troepen in Bulgarije verspreid zijn, geheel ongeloofwaardig en louter door Russische agenten uitgestrooid zijn. Ook van talrijke arrestaliën van officieren te Plewna, Schumla en Rustschuk was sprake, maar dit noemt de berichtgever evenzeer een verzinsel. Op goede gronden meent hij te kunnen verzekeren, dat de binnenlandsche toestand van Bulgarije bevredigend is en dat de groote meer derheid der natie een afschuw heeft van revolutionaire bewegingen en niets liever verlangt dan aan zichzelve te worden overgelaten. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden door Ds. Groeneweg van Rotterdam. In eene op 30 Januari gehouden algemeene vergadering der Amersfoort- sclie Begrafenis-vereeniging, is door de commissie van toezicht verslag uitge bracht van de staat dier vereeniging over 1887, waaruit bleek dat zij boe langer zoo meer den bijval van ingezetenen ondervindt. Het aantal leden is dan ook tot 290 geklommen. 56 begrafenissen werden door haar uitgevoerd, waaronder 2 die bijzondere zorg vereischten, eene nl. van uit de gemeente Hoogland naar Utrecht en de andere een in het buiten land voorgevallen overlijden betreffende. Klachten zijn niet van leden der veree niging ingekomen, maar wel dankbetui ging voor de goede regeling van zaken. Ter vervanging van „zijden" zijn «doffe" hoeden voor de aansprekers in gebruik gesteld, welke door den directeur uil eigen beurs zijn aangeschaft. Voor dat vernieuwd bewijs van zijne belangstel ling bracht de vergadering hem welga- meenden dank. Ook voor de dragers zullen soortgelijke of met rouwfloers ovei trokken hoeden uit de kas der ver eeniging aangeschaft worden. De rekening over 1887 wijst een voor deelig saldo aan van f29,71, grooten- deels in de Amersfoortsche Spaarbank belegd. Naar aanleiding/van herhaalde klach ten over de slechte toestand der bestra ting van de Hellingstraat is besloten bij rekest zich Ie wenden tot den gemeente raad, met verzoek die straat of wel het gedeelte nabij de algemeene begraafplaats gelegen, met „platte" steeneri te beleg gen of op andere wijze te verbeteren. In plaats van het aftredend, niet her kiesbaar lid Dr. K. H. J. Koker is de heer H. W. de Heus benoemd tot lid der commissie van toezicht. Zondag 5 Febr. a. s. zal het kerk gebouw der Nederl. geref. gemeente doet, wanneer men het maar goed doet. De insecten, de vogels, de bloemen, allen werken zij; de een geeft ons haar honig, de ander zijn lied, deze weder hare geuren en wij zijn over hen tevreden. Evenzoo gaat het met ons. Wanneer Kousouma doet hetgeen Nanni haar zegt, wanneer gij je lessen leert, wanneer Nanni goed voor je zorgt als ik op mijn kantoor zit te schrijven, dan zijn wij allen aan het werk en dan is God ook over ons tevreden." Margaretha stond in gedachten, doch zeide een oogenblik later: «welnu, papa, dan zal ik Kousouma op haar manier laten werken en ik zal het op de mijne doen." Op een anderen avond zaten Nanni, Kousouma en Margaretha gezamenlijk onder de warande. Eenige kinderen uit den kampong waren aan het spelen met een hond en plaagden het arme dier erg. Een hunner wierp het zelfs met een steen. «Als ik die hond was, zou ik hen hijten," zeide Margaretha op een toon van verontwaardiging. «Zoudt ge bijten, nonna?" «Wel zeker I als men mij kwaad doet, mag ik dan ook geen kwaad doen?" «Men mag nooit kwaad doen, nonna, want anders is men slecht en ondeugend." (doleerende) in gebruik worden genomen en ingewijd. Burg. Welh. zijn uitge- noodigd, deze plechtigheid bij te wonen. Door mr. J. M. Richelle, lid van de Staten van Utrecht, te Amersfooit, is aan het Nederlandsch Museum ten geschenke gegeven een wandelstok van eene buitengewoon harde houtsoort uit het begin der 18e eeuw, waarvan de knop gevormd wordt door een zeer goed gesneden saterkopje, dat door een fiaai gevormd ornement met den stok is ver bonden. Aan den schenker is den dank der regeering betuigd. Gisteren avond genoot het Amers foortsche publiek het door de Gebr. van Lier gegeven tooneelstuk Dokter Klaus" Het tooneelstuk was zeer komiek zooals het dikwijls schaterend gelach der talrijke toeschouwers bewees, doch te vens te algemeen bekend om daarover in bijzonderheden te treden, terwijl wij ons te weinig tooneelcriticus gevoelen om het spel der verschillende acteurs in bijzonderheden na te gaan. 326ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 31 Jan. (975 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfooit zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen ran ÏOO. No. 2212 en 3056. Prfjzen van f70. 2176, 3087. 3103, 3105, 3157, 4672, 6966. 10769, 10781, 10843, 10965, 12123, 12147, 12170, 12312, 12328 en 16593. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 124, 126, 136, 169. 178, 2183, 2197. 2204, 2221, 3017, 3018, 3078, 3085, 3094, 3102, 3127, 3131, 4657, 6953, 7358, 7370, 10602, 10609 10653, 10666, 10670, 10705, 10764, 10793, 10806, 10956, 10966, 12131, 12313, 12335, 12340, 12365, 16508 en 16568. Volgende trekkingen hebben plaats: 1—3 en 7—11 Febr. t Jan. 't Is toch raar, dat de Christen volken zich zoo tegen elkander blijven wapenen. Piet. wetenschap zal hen, denk ik, moeten leeren, dat zij de liefde verzui men. J. Ik geloof, dat men toch zijn even naaste wel kan liefhebben zonder we tenschap. P. Ik ook. J. Wat heeft dan de wetenshap er mee te maken? P. Wel met al die wetenschappelij ke toepassingen van dynamiet en bella- miet, repeteergeweren en revolvei ka nonnen, torpedo's en chicanes, komt een krijgslustige regeeiing maar nooit klaar. J. Ja, als ze wachten moeten, tot ze rnet al die nieuwigheden gereed zijn, zal de oorlog nog wel een poosje uit blijven. P. En als ze zooveel geld uitgeven om zich die nieuwe uitvindingen aan te schaffen, blijft er niet genoeg in kas om oorlog te voeren. J. Het zou een groot voorrecht voor de volken zijn, als daardoor de oorlog kon worden voorkomen. Maar zoolang de regeeringen het oorlogvoeren gewettigd achten om allerlei heerschzuchtige, baat zuchtige eerzuchtige en ijdeltuilige rede nen, is het «Vrede op Aarde" onder de Christenvolken nog niet te verwachten. «En waarom?" «Omdat rnen moet leeren vergeven." «Wat bedoelt ge daarmede?" «Dat men het kwade moet vergeten, dat men ons aandoet, en altijd goed en braaf moet zijn." «Altijd?" «Ja, nonna. Luister maar eens: men doet het jonge vogeltje, dat men uit zijri nestje haalt om het in uw volière te doen, ook kwaad, want men neemt hel van zijn moeder weg, en toch zingt het voor u, die het beest gevangen houdt, ja, het komt zelfs de rijstkorreltjes uit uw hand pikken. Dat beestje vergeeft het u; en waarom zoudt gij dus niet even goed vergeven als dat vogeltje?" «O. maar dat is heel wat anders I de vogeltjes hebben geen verstand en begrij pen het niet «Wie weet het, nonna I Misschien begrijpen wij zelf het wel niet!..., Groote of kleine schepselen, alles moet op zijn eigen manier gevoelen, want in de ratuur zijn alle wezens gelijk." Onder dit gesprek was Kousouma op de onderste trede van het bordes gaan zitten; zij had het hondjein haar armen genomen en was bezig om het vriende lijk te streelen en te liefkoozen. Margaretha zag dit en zeide: „Kou souma is beter dan ikKousouma lief- B::arn. De vorige week kwam een soldaat in beschonken toestand bij een horlogemaker in de Laanstraat alhier en eischte een horloge. Natuurlijk werd hem dit geweigerd, doch onze zoon van Mats weid hierop zoo boos, dat hij zijn sabel trok en onder allerlei bedreigingen zich een horloge toeëigende en er mede van door ging. De politie, hiervan in kennis gesteld, had echter den soldaat nog bijtijds ingehaald en leverde hem aan de militaire overheid te Amersfoort uit. De Doleerenden alhier hebben besloten eene hulpkerk te bouwen met ongeveer 500 zitplaatsen. Naar men zegt heeft hunne kerkeraad aan dien der Hervormde gemeente eene beleefde ver maning gericht, om toch vooral de kerkegoederen ordelijk te besturen, opdat zij. Iloleet endenals zij eenmaal weder in hun rechtmatig eigendom zul len gesteld worden, de zaken in be hoorlijke otde vinden. Op Dinsdag 14 Febr. a. s. zal in de school «Oosterheide" de loting plaats hebben voor de a. s. miliciens van Baarn en omliggpnde gemeenten. Knrneveld. De bevolking dezer ge meente bestond op 1 Januari 1887 uit 3527 man., 3290 vr., totaal 6817 perso nen. Op 1 Jan. 1888 bedroeg het aantal 3596 man., 3339 vr., totaal 6935 perso nen. Alzoo is de bevolking dezer ge meente op 1 Jan. 1888 vermeerderd met 69 man., 49 vr., totaal 118 personen. Nijkcrk. De kiesvereeniging tOvcr- Veluwe te Harderwijk, heeft zich bij de centrale vereeniging «Veluwe" aangeslo ten. De nieuwe organisatie der kiesver eeniging «Veluwe" in het kiesdistrict Apeldoorn is tot stand gebracht. De kiesvereeniging «Veluwe" die plaatselijk 137 leden telt, heeft nu drie afdeelingen. Vaassen was de eerste met 27 leden. Daarop volgde de afdeeling EpeOene Ernst, die reeds ruim 60 leden telt en nu HarderwijkPultenErmelo, waar van het ledental nog niet bekend is. Door de kiesvereeniging Over-Veluwe te Harderwijk is voor het district Apel doorn tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer Mr. W. baron van Gollstein. Veeiiendaal. Aan de gemeente-waag werden in den verloopen zomer niet minder dan 159S8 KG. kersen gewogen. De gemiddelde prijs was 12'/. cent°per KG. W otidenbcrg. Aan de loting voor de nationale militie, die voor de jonge lingen van hier te Veenendaal plaats heeft, moeten van hier dit jaar deelne men 25 personen, waarvan *1 gebreken en 8 broederdienst of eenige wettige zoon als vrijstelling hebben opgegeven. Voor de loting van 1889 zijn 25 per sonen ingeschreven. Men weet dat 'swinters de hazen gaarne aan jonge boomer, en struiken knabbelen. Om dit te voorkomen geeft een Dtiitsch landbouwer den raad, dit zeer eenvoudige middel aan te wenden. In het begin van den winter strijkt hij met den vleeschkant van een stuk spek- zwoord een paar malen tegen den stam op en neer. Dit is voldoende om den geheelen winter de hazen van de hoo rnen af te houden. Als proef bestreek hij een paar mis vormde boompjes niet, en daarvan werd de schors geheel door de hazen wegge vreten. Men moet echter den stam een wei nig hoog inwrijven, zoodat de hazen er in geen geval met hooge sneeuw bij kunnen. koost het hondje dat men geslagen heeft, om het te troosten en ik heb gezegd, dat het had moeten bijten en zich wre ken. Zeg eens, Nanni, waarom heeft Kousouma beter begrepen dan ik, wat zij moest doen? Ik weet toch veel meer dan zij I" Bij dit laatste gezegde kreeg Nanni even een kleur. «Kousouma heeft naar de inspraak van haar hart geluisterd," antwoordde zij eenvoudig. V. Anderhalf jaar na zijn terugkomst op Java ontving de baron van N. de tijding van het overlijden zijner moeder, en was hij dientengevolge verplicht om onmid dellijk naar Europa terug te keeren. In zijn kwaliteit van hoofd der familie was aan hem de regeling der zaken betref fende de erfopvolging opgedragen. Het was einde October en de baron wist, dat hij bij zijn aankomst in Holland juist die dikke misten en die doordrin gende nattigheid zou treffen, waardoor het Haagsche klimaat voor zwakke en teedere gestellen zoo hoogst nadeelig wordt. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2