NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTKECHT EN GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 13. Woensdag 15 Februari 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSCIE COURANT. Per 3 maanden 1.-Franco per post door het gebeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIE Ni Van 1 C regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. M. de Koningin heeft aan het comité, hetwelk zich te 's-Hage vormde tot het in het leven roepen van eene stichting, waarin aan «dakloozen" een nachtverblijf zal worden bereid, een aan zienlijke gift geschonken. Bij de groote massa's sollicitanten naar rechterlijke betrekkingen mag het zeker als eene bijzonderheid worden ver meld, dat voor de vacante plaats in de rechtbank te Heerenveen zich zóó wei nig daarvoor in aanmerking komende sollicitanten hebben voorgedaan, dal tot dusver nog geene voordracht is kunnen worden opgemaakt. Te Amsterdam is een nieuw week blad verschenen onder den titel Multa- tuli. Redacteur is de heer E. Bijmholt. AaDgezien het tijdstip der opening van de nieuwe Kamers zoo kort moge lijk na de verkiezingen moet worden bepaald, bestaat het voornemen die te doen plaats hebben kort, hoogstens een paar dagen na Paschen, vermoedelijk al- zoo den 4en of 5en April. Uit Ede meldt men De vorige week werden alhier honderden varkens ge slacht en naar Londen gezonden. Aan de stoomslachterij werden er dagelijks meer dan 100 geslacht. De prijs is thans f 0.32 a f0.33 per K.G. Niettegenstaande deze lage prijzen is de winst der handelaars op Engeland, dikwijls zeer gering." Wat de oprichting eener zuivelfa briek omstreeks kost, blijkt uit een rap port, aan het hoofdbestuur van landbouw in Drente gericht, welk rapport o. a. bevat de beschrijving der zuivelfabriek te Klooster-Anjum. De kosten van op richting warert f 1500 voor het gebouw, 1500 voor machines en f1000 voor an dere gereedschappen exploitatiekosten per vreek f25. In die fabriek worden 7000 liter melk 's weeks verwerkt, van 1000 koeien, terwijl de ondermelk voor 2'/j c. per liter wordt verkocht. De op brengst is f70 's weeks, de onkosten zijn f30. Zuivere winst dus f40, of f2000 per jaar. Rijkspostspaarbank. Uit het jongste verslag aan den Koning, betrekkelijk deze hoogst nuttige instel ling, blijkt o. a., dat de maand Januari altijd voor haar eene buitengewoon gun stige is geweest. Naar alle waarschijnlijkheid, is zulks het gevolg van de omstandigheid, dat gedurende die maand aan een deel der burgerij (en juist aan dat deel, ten be hoeve waarvan bovengenoemde instelling hoofdzakelijk, door den wetgever werd in het leven geroepen) buitengewone voordeelen en inkomsten toevloeien. Daarom juist is de som, bij onze Post spaarbank ingelegd, gedurende de maand Januari, zoo uitnemend geschikt, om op overtuigende wijze aan te toonen, in welke mate die inrichting allengs wortel schoot in het volksleven. Bedoelde som beliep: over Januari 1882f 195.552.05s 1883283.446.01 s 1884384.594.54 18S5452.968.22 s 1886t> 588.023.46s 1887755.849.74s De som, die in Januari 1888 werd ingelegd, bedraagt ca. f880.000. De heeren Otlet en Wilinart, vroeger ondernemers van de Rotterdam Munster-Spoorwegmaatschappij, hadden den Staat der Nederlanden aangemaand tot teruggave van het door hen gestorte waarborgkapitaal van 400,000, dat door den Staat, eenvoudig omdat die heeren hunne verplichtingen niet waren nage komen, verbeurd was verklaard. De Hooge Raad heeft Vrijdag beslist, dat de heeren op die 4 ton geen recht meer hadden. Naar de Amsterdammer mededeelt, is in het Volkspark te Amsterdam eene bijeenkomst van honderden mannen en vrouwen gehouden, om getuigen te zijn hoe door een aantal lotelingen protest zou worden aangeteekend tegen de loting voor de nationale militie. Na een heftige rede van den heer P. Van der Stad tegen den oorlog en de moordenaars, die bevel gaven tot de slachting, zetten 38 lotelingen hunne namen onder het bedoelde adres, waarin geprotesteerd wordt tegen hunne oproeping tot den dienst, in een tijd van orde, nu alles rustig was. Het adres bevatte reeds de handteekeningen van de leden eener vereeniging van jongelieden, die in de loting waren gevallen en zich verbonden hadden, in het leger voor het socialisme piopaganda te maken. IVederlaudgclie Koud roor den Natiouulcu Arbeid. In een Vrijdagavond gehouden verga dering te 's Gravenhage, van onderschei dene industiieelen en landbouwers uit alle deelen des lands, hebben een 22 tal dier heeren zich vereenigd tot een voorloopige algeineene commissie voor den te vormen bond, waarvan de naam boven dit stukje geplaatst is. Die heeren bespraken het doel van den bond, bevordering van den nationa- len arbeid en ze wisselden van gedachten over de wijze die gevolgd zou moeten worden en de middelen die men zou behooren aan te wenuen om het doel te bereiken. «Het doel heiligt de middelen" zou men ook van deze zaak kunnen zeggen want men zal niet oniniddelijk begrijpen waarom er tevens in die vergadering besloten werd, om een lijst van personen openbaar te maken, die men meent te mogen aanbevelen voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer. Doch 't zal een ieder duidelijk worden wat men hierbij op het oog heeft. Niet, om een kiesvereeniging te zijn. Volstrekt niet. Zonder onderscheid toch van gods dienst of staatkundige beginselen, zal men die personen aanbevelen, waarvan men met zekerheid kan aannemen dat zij, zonder eenig partijbelang te overwe gen, de belangen van handel, landbouw en nijverheid in 's Lands Raadzaal, met al de kracht die in hen is, zullen voor staan. En nu moge het waar zijn dat er in ons landje wellicht geen honderd derge lijke mannen te vinden zullen zijn dat het misschien zoeken naar witte laven zal worden, het streven van deze voor loopige commissie verdient toch aanmoe- ding en steun. De magnetiseur Ragassy is door de Haagsche rechtbank wegens het ver- leenen van geneeskundige bijstand, als bedrijf, zonder bevoegdheid en buiten noodzaak, veroordeeld in eene geldboete van 50 cents of een dag gevangenis. De termijn tot aanmelding voor den grooten internationalen wedstrijd en de wereldtentoonstelling, in dit jaar te Brussel te houden is, verlengd tot 15 Febr. a. s. Aanmeldingen moeten plaats hebben bij de Nederlandsche commissie, secreta ris mr Th. Stuart te Amsterdam, 435 Heerengracbt. Daar mr. L. W. C. Keuchenius, die thans voor het district Amersfoort zitting heeft, minder kans heeft aldaar te worden herkozen, zal hij candidaat voor het nieuwe kiesdistrict Ede worden gesteld, waar zijn verkiezing verzekerd is. Arnh. Ct. De soldaat E., van het 2de regiment infanterie te Maastricht, die, wegens het verkondigen van sociaal-democratische begrippen van bet regiment grenadiers en jagers bij het 2de regiment-infantcrie werd overgeplaatst, is door den regiment- kommandant gestraft met 8 dagen politie kamer, ter zake dat hij, met verlof zijnde op 23 Januari II. te Groningen in een, vergadering der liberale kiesvereeniging waar mr. Van Houten als spreker optrad, zijne socialistische begrippen heeft ver kondigt en voorts geschriften van socialis- tischen aard in de kazerne in zijn bezit zijn gevonden. Aan de werkplaatsen voor draag bare wapenen te Delft, zijn jl. Maandag de eerste vervormde geweren van de stelsels Vitali" en «Mannlicher" gereed gekomen. De wedstrijd van den sludenten- roeibond zal den 27en Mei a.s. te Haar lem plaats hebben. Naar aan de Stand, ter oore kwam, heeft het Centraal-Comité in zijn verga dering van Zaterdag j. I. het concept program van actie, in verband met de ingekomen consideiatien der kiesvereeni- gingen nogmaals herzien. De aangebrachte wijzigingen zouden voornamelijk daarin bestaan 1. dat de eei biediging van den dag des Heeren is opgenomen 2. bezuiniging op de uitga ven der drie rijks-universiteiten is inge last 3. verbetering van het leven in de kazerne als eisch is gesteld en 4. de vermelding van de koffiecultuur en de landrente hetsteld is. Zaterdag is op de Marinewerf te Willemsoord aanzegging gedaan, dat met 1 Maart aanstaande weder 200 man van verschillende ambachten zullen worden bedankt, en dat een ieder maar naar ander werk moest uitzien. Het personeel der Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij is druk in de weer om kapitaal bijeen te brengen voor een op te richten Winkelvereeniging, die alle zaken van dagelijksche behoefte, tegen lage prijzen, zal verkrijgbaar stellen. Naar wij met groote ingenomen heid vernemen, zal eerlang in het licht verschijnen eene oorspronkelijke Neder landsche opera, getiteld De Geuzenbruid, spelende in 1575, woorden van Marnix, muziek van Melos. Dank zij de niet genoeg te prijzen medewerking van den heer mr. F. A. van Hall, zal deze opera vermoedelijk reeds in hel aanstaande najaar (Septem ber of October) door het Neóeilandscli Opera-gezelschap worden in studie geno men en ten gehoore gebracht. Naar wij vernemen is het niet alleen aan den restaurateur van het station Roosendaal, maar aan alle restaurateurs van stations der exploitatiemaalschappij op eene boete van f20, vei boden om sterken drank aan het personeel te ver- koopen. Bij b®t hoofdbestuur der posterijen is in overweging, de emolumenten, voort vloeiende uit de levering van couranten, enz. door de post- en hulpkantoren af te schaffen en de tractementen der ambte naren bij wijze van schadeloosstelling ,te verhoogen. In de werkstaking te Almeloo komt nog riiet veel verandering. Uit vertrouw bare berichten uit Almeloo maakt de Zw. Ct. op, dat het uitzicht op eene schikking vooralsnog niet groot is. Ge constateerd kan worden, dat er in de jongste 14 dagen geen ongeregeldheden hebben plaats gehad, De straatjeugd blijft alleen rumoerig en de 16 a 17-jarigen worden brutaal. 't Is een treurige toestand, zoo schrijft men, waarvan veel achterblijft, ook al worden de werkzaamheden hervat. Javaansche Roman. DOOR MARIA BOGOR. (10) Behoedzaam zejte Kousouma hare voetjes op den vochtigen grond, legde hare beide armen om den nek van den zwaan en drukte dien innig legen zich aan. Een half gesmoorde zucht ont snapte aan haar borst en. terwijl zij met haar bruine handjes de zachte veeren van het prachtige dier glad streek, kuste zij herhaaldelijk zijn langen bek onder het uitspreken der woorden: «houdt ge wel van Kousouma? houdt ge wel een beetje van Kousouma?" Door de brandend heete zon en mis schien ook wel overmand door de ver moeienis en door het onbestemde verdriet, dat haar arm zieltje nog niet volkomen besefte, viel ook het kind uit de Inlandsche hut op haar beurt in slaap. Haar aanvallig kopje gleed op het zand neder en, beschut door de schaduw der palmboomen, genoot zij een heerlij ken en zachten slaap. VII Toen de Gouverneur-Generaal en Margaretha tegen het vallen van den avond het paleis verlieten, sloop Kousou ma, die hen den weg naar het bamboes- boschje zag inslaan, hen voorzichtig achterna en verborg zich in de struiken ten einde hen te kunnen gadeslaan zonder zelf gezien te worden. Het gesprek van vader en dochter maakte de kleine Indische ongerust. Nu en dan kwam bet haar zelfs voor, alsof er iets aan haar hart knaagde, en wan neer zij dan trachtte te gissen, wat haar dat onaangename gevoel veroorzaakte, verdween de waarheid, die zich een oogenblik voor haar openbaarde, echter onmiddelijk weder, evenals de bliksem straal, die geen enkel spoor aan het luchtruim achterlaat. Eindelijk echter sloop zij meer en meer dan zij liep naar haar hut, die op een twintigtal passen van de begraaf plaats stond. Zij trad binnen. Nanni was bezig om een mooien nieuwen sarong te naaien, dien Marga retha haar voor Kousouma gegeven had. Het kind ging bij haar grootmoeder op den grond zitten en vroeg: «wat maakt ge daar?" «Dat ziet ge wel," antwoordde Nanni, «ik zit dien mooien sarong te zoomen, dien nonna Margaretha voor je heetl uitgezocht, en dien zij graag had dat ge morgen aantrokt." Kousouma gaf geen antwoord. »Zijt ge er niet mede in je schik?" vroeg Nanni. «Het kan me niet schelen," antwoordde Kousouma. «En waarom niet?" «Dat weet ik niet." «Kousouma!" zeide Nanni op hartelij- ken toon en sloeg haar mageren arm om het kind heen, «je bent treurig ge stemd, is het niet zoo Kousouma?" Dit zeggende kuste zij haar herhaalde malen. «Treurig? Wat bedoelt ge daarmede?" «Wel, als men de reetjes, die altijd bij elkander geloopen hebben, van elkan der wegneemt, dan laten zij hunne kopjes hangen en zijn zij treurig Kousouma heeft verdriet, omdat Marga retha niet meer bij haar is; Kousouma laat het hoofdje hangen en is treurig, evenals de reetjes." «Ja, zoo is het ook!" Er volgde een oogenblik van stilte, waarna het kind hernam«Nanni, waarom woont Margaretha toch in zoo'n mooi paleis en moeten wij hier blijven?" „Omdat Margaretha de dochter is van Toewan-Bazaar." »0! ze is zoo mooi, die Margaretha I Zoo mooi, met die goudgele haren en met dat bleeke, o zoo bleeke gezichtje! Van morgen nog bogen al de rajah's voor baar. Maar voor mij buigt niemand. Hoe komt dat toch? Ben ik dan ook niet mooi?" Onder het uitspreken dezer woorden hief Kousouma haar prachtig kopje op, en wierp een doordringenden blik op de oude Indische. «Er wordt niet gebogen voor nonna Margaretha, omdat zij zoo mooi is," antwoorde Nanni, «maar men doet dat, omdat haar vader thans het opperste hoofd is." «En komt het dan ook daardoor dat men zooveel van haar houdt?" «Neen, men houdt zooveel van nonna Margaretha, omdat nonna Margaretha zoo goed is." «Maar ben ik dan slecht?" «Wel neen, Kousouma; gij zijt ook goed, even goed als nonna Margaretha en daarom houdt men ook veel van u." «Zoo! en wie dan?" vtoeg het kind, met een eigenaardige hardnekkigheid. «Wel ik en Margaretha en de kinde ren uit den kampong." «En is dat alles?" «Is het niet genoeg?" «Neen, want gij houdt ook veel van Margaretha; Margaretha houdt weder veel van haar vader en de kinderen uit deri kampong houden allemaal veel van elkander. Ik moet iemand hebben, die van niemand anders houdt dan van mij!" Dit zeggende rekte Kousouma zich zoo lang mogelijk uit, om hare zeer geëvun- redigde gestalte, die daarenboven zoo buigzaam was als een jonge palmboom, zoo voordeelig mogelijk te doen uitko men. Nanni keek haar verbaasd aan. «Sedert wanneer zijn dergelijke gedachten bij je opgekomen?" vroeg zij op ernstigen toon. Sedert Margaretha van mij weggeno men is; want nu ben ik geheel alleen. Zij leunde mei haar hoofdje tegen den tnuur, bleef onbeweeglijk staan en staarde in de ledige ruimte. «Alleen! En ben ik dan niet bij je?" Kousouma antwoordde niet. Een oogen blik later echter vervolgde zij, alsof zij niets gehoord had van de vraag van Nanni: «er zijn tegenwoordig vele din gen, die ik niet begrijp! waarom zijt gij ook niet rijk even als Toewan- Bazaar? Waarom ben ik ook niet zoo mooi én zoo bl^k als Margaretha? i

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1