BUITENLAND. Plaatselijke berichten Provinciale berichten. De cqllecte vqor de uitdqeling op 'e Konings verjaardag te 's Hage stelt de commissie in staat, ruim f4200 voordat doel te besteden, en reeds zijn aan de verschillende armbesturen 4300 kaarten afgezonden, recht gevende op 1 kilo vleesch en 2 ons vet, bij de door die be sturen aangewezen leveranciers in te wisselen. De opbrengst der collecte te Schevenin- gen is nog niet bekend. Eenige heeren, die zich Maandag morgen van uit Apeldoorn op de herten jacht begaven, hadden het geluk, in het Vierwoudensche bosch, niet minder dan 9 herten, allen bokken, te dooden. De Haagsche correspondent van de Zutph. Cl. schrijft: «De Tweede Kamer, die Dinsdag nog terugkomt om enkele dringende zaken af te doen, zal, naar men verwacht, slechts 10 dagen bijeen blijven. Uit goede bron verneem ik, dat de Kamer zoo laat is bijeengeroepen op verzoek van het Ministerie, en dat het Ministerie den voorzitter, in strijd met zijn oor spronkelijk voornemen, heeft overgehaald, door het te doen voorkomen, dat de ver kiezingen in geen geval vóór 20 Maart zouden gehouden worden. In het gewone dagelijksche leven zou men dat leelijk beetnemen noemen. De N. R. Ct. verneemt uit goede bron, dat de onderkapelmeester van het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, de heer Van der Linden, door den regiments commandant voorgedragen is, om den heer Vóllmar als directeur van de kon. militaire kapel te vervangen. Met 1 April a. s. zullen de be kende Royal Hand Bell Ringers een rondreis door ons land aanvangen, met het doel om uitvoeringen te geven, waarvan de opbrengst zal strekken ten behoeve van liefdadige inrichtingen. Bij kon. besluit (Staatsblad No. 37) opgenomen in de Slaatsct. van heden, wordt in het hoofdkiesdislrict Ede, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, de ondeikiesdistricten aangewe zen, die hieronder zijn vermeld. Vei deeling van het hoofdkiesdislrict Ede in onderkiesdistricten. Onderkiesdistricten Gem. en gedeelten en hoofdplaatsen, van gem inelkonder- kiesdistr. begrepen. 1. onderkiesdis Ede het dorp Ede (hoofdplaats Ede) 2. onderkiesdis. Ede hetkerspelGeldersch (hoofdpl. Geldersch Veenendaal en de Veenendaal) buurtsch. Ederveen 3. onderkiesdis. Ede het dorp Lunteren (hoofdpl. Lunteren) met zijne buurtsch. 4. onderkiesdis. Ede het dorp Bennekom (hoofdpl. Bennekom) 5. ondei kiesdis. Ede de kad.gem. Otterloo (hoofdpl. Otterloo) met hare buurtsch. uitgez. Ederveen 1. onderkiesdistrict het dorp Barnev. en Barneveld de buurtsch. Esveld, (hoofdpl. Barneveld) Kallenbr. en Glind 2. onderkiesdistrict het dorp Voorth. met Barneveld de buurtschappen (hoofdpl. Voorth.) Zwemmeren, Harse laar en Zwartebi. 3. onderkiesdistrict het dorp Garderen Barneveld met de buurtschap- (hoofdpl. Stroe) pen Garderbroek, Stroe en Essen en het dorp Kootwijk met de buurtschap kootwijkerbroek. Nijkerk Nijkerk Scherpenzeel Scherpenzeel Renswoude Renswoude Veenendaal Veenendaal Rhenen Rhenen Amerongen Amerongen Leersum Leersum Hoevelaken Hoevelaken Waarom gelijken alle mannen, vrouwen en kinderen niet op elkander?" «Maar gelijkt dan het blauwe vogeltje op dat met de vuurroode veeren 1 Gelijkt de lelie op de roos, of de palmboom op het varenkruid? Gelijkt de morgen op den avondstond?" «Neen," zeide Kousouma en bleef in gedachten verzonken staan. «En toch zingt het blauwe vogeltje en gevoelt zich gelukkig! Toch vliegt de vogel met de vuurroode veeren en kust zijne jongen, die hem roepen en ook hij is gelukkig! Toch ademt de lelie den zoelen bergwind in, en geniet! Toch opent de roos haar knop, wanneer de zonnestralen haar beschijnen; en ook de palmboom leeft op zijne wijze even als de varens op de hunne! De ochtend stond is schoon en heerlijk, maar ook de avond heeft zijne bekoorlijkheden! Waarom zou het met de menschen anders zijn dan met de overige wezens en voorwerpen in de natuur? De men schen kunnen niet allen op elkander gelijken, evenmin als dat zij hetzelfde ieven kunnen leiden!" Kousouma luisterde met aandacht. «Ziet ge. mijn kind. iri alle dingen moet men nachten te onderkennen wat waar en billijk is. Wanneer Margarelha de dochter van een groot heer is, dan Men leest in den Morning Post. »De door de Fransche en Russische bladen verspreidde berichten, als zou het spoe dig beslist zijn. dat Engeland zich wil aansluiten bij een Fransch-Russische bond, is van allen grond ontbloot. Die toetreding van Engeland zou een ernstig gevaar opleveren voor den Europeeschen vrede, daar men volkomen verzekerd is dat Engeland en Turkije de triple alliantie zullen steunen." De radicale club te Londen heeft een groote betooging gehouden, ter eere van de Iersche Afgevaardigden, die in de laatste maanden in hechtenis zijn ge nomen, In Hydepark werden eenige rede voeringen uitgesproken, maar de orde werd niet gestoord. Naar de Standard meldt, heeft de Russische regeering heimelijk de ver dedigingswerken van Herat doen inspec- teeren, en zouden de Russische agenten de defensiewerken veel te onbeduidend hebben bevonden. 106 vreemde Israëlieten zijn uit War schau verdreven, met verbod weer op Russisch gebied te komen. In de Fransche Kamer van Afgevaar digden werd bij de begrooting van Marine een subsidie van 25 millioen voor Tonking, bij staking van stemmen (256 legen 256; verworpen De minister Tirard verklaarde de ver antwoording der ontruiming van Tonkin niet op zich te kunnen nemen, waarna de kamer, met 278 tegen 227 stemmen een crediet van 20 millioen francs toe stond, De prins van Wales is Zaterdag te Parijs aangekomen. Denzelfden dag heeft hij zich begeven naar het Elysée, om den president der Republiek een bezoek te brengen, 's Avonds heeft hij de voor stelling van la Tosca in de Porte-Saint- Martin bijgewoond. Na het derde bedrijf heeft hij zich naar de loge van Sara Bernhardt begeven om haar een com pliment te maken over haar spel. Bij tweede lezing heeft de Duitsche Rijksdag art. 1 der Socialistenwet, vol gens welke de wet tot 30 September 1890 wordt verlengd, met 164 tegen 80 stemmen, aangenomen. Baron de Worms had een onderhoud met Bismarck over de suikerpremién. Bismarck was voor de afschaffing, mits de andere Staten ook daartoe overgingen. Ook prof. Bergman is thans te San Remo, om den Keizer verslag te kunnen geven van den toestand. Mackenzie blijft nog eenige dagen. De toestand van den Kroonprins is be vredigend. De Paz maakt de bepalingen openbaar van een verdrag, dat tusschen Spanje en Duitschland is gesloten tijdens het verblijf van wijlen Koning Alphonso te Berlijn. De Turksche gezant te St. Petersburg heeft, aldus meldt men aan de Times, aan de Porte geseind, dat de Russische Regeering zeer verrast was door het aanstellen van een Turksch commissaris te Sofia. Die benoeming wordt door Rusland als een goedkeuring beschouwd van den stand van zaken in Bulgarije door Turkije. Naar aanleiding hiervan zou de commissaris zijn teruggeroepen, naar 't heet om gezondheidsredenen. De Koning van Zweden heeft het be sluit van den Rijksdag, tot invoering van graanrechten, bekrachtigd; de wet trad gisteren, Dinsdag, in werking. Men meldt uit New-York aan de Sunday Times te Londen, dat men dadelijk bij aankomst te New-York zal arresteeren den kommandant en de equipage van een pleizierjacht, die zich aan stroopen langs de kust van Honduras zou hebben schuldig gemaakt. De kom mandant van het jacht is een der hooge functionarissen van de Engelsche schat kist, met verlof. heeft Allah het zoo gewild, en dat gij slechts de dochter van een eenvoudige baboe zijt, is eveneens volgens Zijn wijzen wil geschied. Zoudt ge denken dat de kleine, nederige pukul-ampat, alt zij behoorlijk lucht, water en zon heeft, niet even gelukkig is als de zeldzaamste orchideën, die in het park staan?" «Jawel I" »Welnu, waarom zou dan de arme Indische niet even gelukkig zijn als het kind van een rajah, wanneer zij slechts datgene heeft, wat Allah den goeden en braven niet onthoudt, namelijkhet dagelijksch voedsel, een hut om in te slapen en iemand, die hij kan liefheb ben »Dat is waar," zeide Kousouma en tegelijkertijd verspreidde zich een vrien delijker uitdrukking over haar bronskleu- iig gelaat, terwijl een paar heldere tra nen als fonkelende diamanten in hare oogen glinsterden. Het kind schoof wat dichter naar de oude vrouw toe, en legde haar hoofdje tegen haar borst. «Nanni, zoudt ge denken dat Marga- retha altijd veel van mij zal blijven houden?" «Wel zeker, als gij maar braaf zijt." »Wat moet men doen om braaf te zijn «Werkgn en gehoorzaam zijn." Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden door Ds. Groeneweg van Rotterdam. Op de lijst der hoogstaangeslagenen binnen de provincie Utrecht in 's Rijks directe belastingen, verkiesbaar als Af gevaardigden ter Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal voor 1888, komen onder- anderen voor de volgende stadgenooten Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout voor een totaal bedrag aan belastingen van f 1916,10. G. J. Baron van Hardenbroek van Ammerstol voor f 637,57. Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt voor f758,77 en A.M. Tromp van Holst voor f651,09. In plaats van Mej. C. E. Weijers is tot directrice der Fröbelschool te Amersfoort benoemd Mej. P. H. Warnsinck te 's Graverihage. In zake het waterschap der Gel- dersche Vallei wordt omtrent een dezer dagen geplaatst bericht aan het Ilbl. nader gemeld, dat wel in gemeenschappelijk overleg tusschen de colleges der exoneree- rende landen en het heemraadschap de Eem, enz. besloten is, te trachten de westelijke Singelgracht bij Amersfoort van af Monnikendam tot aan de kleine Koppelpoort te vei beteren, en daartoe pogingen worden aangewend bij en onder handelingen gevoerd met de betrokken aangelande eigenaren, maar deze zaak nog niet geheel in orde is, ofschoon er alle uitzicht beslaat, dat dit weldra zal geschieden. De bedoeling is echter niet, de ont worpen plannen tot verbeteiing der af watering van de Geldersche Vallei tegen te werken. Het tegendeel is waar. In die ontwerpen is deze verbetering ook opgenomen, en blijkt die een der voor naamste te zijn. De omvang van die plannen en de kosten, daaraan verbon den, doen echter vreezen, dat, wacht men op uitvoering dier plannen, men nog jaren zal moeten wachten, en daarom is besloten, zoo mogelijk dit gedeelte van het ontwerp reeds nu ten uitvoer te brengen. Gisterenavond had in de lokalen van het koffiehuis »rle Arend" de aange kondigde tooneelvoorstelling plaats door de onderofficiersvereeniging «Unitas" ten voordeele van het fonds voor gepensio neerde onderofficieren en minderen. Voor eene goed bezette zaal werden de beide stukjes vlug en flink afgespeeld, waarna een groot gedeelte der toeschouwers aan het gemaskerde bal deelnam. Onder de maskers waren enkele zeer aardig bedachte costumes. Er heerschte een opgewekte vrolijke toon en nog na het demaskeeren, hetgeen precies te 12 uui geschiedde en tot menige verrassing aanleiding gaf, werd het bal geruirnen lijd voortgezet. De netto opbrengst hopen wij in een volgend nummer te kunnen vermelden. In de kleine zaal der Sociëteit Amicitia alhier, werd Vrijdag 10 Febr. II. eene Vergadering gehouden door de leden van het eerst korten tijd geleden opgerichte Departement Amersfoort der Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid. De heer C. Dijserinck van Amsterdam, Directeur der Maatschappij, en de heer F. W. van Eeden, algemeene Secretaris en Directeur der Museums te Haarlem, vertegenwoordigden op de Vergadering het Hoofdbestuur. Door den heer C. Dijserinck word ge sproken over het doel en de geschiede nis der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid waarbij spreker in het bijzonder aantoonde, welke middelen de Maatschappij in aanwending brengt om ve nationale nijverheid te doen herle den. Van af dit oogenblik gingen de beide kinderen ieder een verschillenden weg. Margarelha kreeg leermeesters en aan hare opvoeding werd nu een geregelde en zorgvuldige leiding gegeven. Kousouma daarentegen had zonder morren zich in haar veel nederiger positie weten te schikken. Toch oefenden de omstandigheden, die haar van elkander hadden verwijderd, een grooten invloed uit op het karakter van elk der meisjes. Kousouma werd stil, ja bijna schuw, maar meer nog dan vroeger trachtte zij elk verlangen van Margaretha te raden en daaraan te vol doen. Daarentegen was Margaretha, hoezeer Nanni haar met de teederste zorgen omringde en zij door haar vader bijna werd aangebeden, nu en dan treu rig gestemd cn kwijnde zij zichtbaar, iets waarover de baron te meer verbaasd was, daar dit met den anders zoo leven- digen en opgeruimden aard van het kind niet overeenkwam. Geruirnen tijd dacht de vader na over het besluit, dat hij zou moeten nemen in het belang van het dochtertje, dat Lucie hem had nagelaten, en zeker was de herinnering aan de geliefde doode in zijn hart nimmer meer levendig dan juist op het tijdstip, toen hij er over dacht om een andere vrouw de door haar ledig gelaten plaats aan Spreker maakte er van gewag, dat de oprichting van een Departement des Maatschappij ter bevordering van Nijver heid, hier ter stede, als een teeken van vooruitgang rnoest beschouwd worden en verzuimde daarom niet hulde te Kren gen aan de oprichters, waarbij hij ver zekerde, dat het nieuwe Departement steeds op den steun van het Hoofdbe stuur zou kunnen mogen rekenen. De Heer F. VV. van Eeden gaf eenige mededeelingen over de Museums en de School van Kunstnijverheid te Haarlem en toonde hierbij aan, dat de Kunstnij verheid bij onze voorvaderen eene groote beroemdheid had verkregen maar thans in een vervallen toestand verkeerde. Oin verbetering in dezen toestand te brengen stichtte de Maatschappij in 1877 het Museum, en 2 jaren later de School van Kunstnijverheid, welke laatste door ruim 200 leerlingen, uit alle deelen des lands, bezocht wordt. Ook op deze wijze tracht dus de Maatschappij tei bevordering van Nijver heid den roern der vaderen in Kunsten en Handwerken te doen herleven; en hierbij verdient zij zeker den steun van allen, die in de herleving der oude Kunstnijverheid en in de welvaart der natie, belang stellen. Door den Heer Paul A. Huèt werden de Heeren van het Hoofdbestuur, namens de aanwezige leden bedankt, zoowel voor hun aanwezigheid, als ook voor hun belangrijke mededeelingen. In de volgende week zullen de leden tot eene kunstbeschouwing van afbeel dingen uit het Museum van Kunstnijver heid v/orden bijeengeroepenver volgens zal op verzoek van het Hoofdbestuur het onderwerp: «Rookvrije verbranding en Steenkolengas tol verwarming en drijfkracht" in eene lezing behandeld worden, een onderwerp, dat ook voor onze gemeente, in zeer vele opzichten, de algemeene aandacht waard is. Thans telt het Departement Amers foort eerst 20 ledeneene grootere aan sluiting staat echter binnen korten tijd nog te wachten. De reeds toegezegde kunstbeschouwin gen en lezingen dunken ons belangrijk genoeg te zijn om den leden gezellige avonden te verschaffen, waarbij aan be langstellenden, door introductie, de gele genheid is opengesteld de vergaderingen bijlewonen. Moge de spreuk, dien de oprichters der Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid in 1777 hebben ge kozen, ook voor het Departement Amers foort gelden: Één Hart, één doel. Naar wij vernemen is gisterenavond in de groote zaal van Amicitia eene ver gadering gehouden der onlangs opge richte kiesvereeniging«de Grondwet". Een vijftigtal kiezers woonde de vergade ring bij en verkozen tot bestuursleden der vereeniging de navolgende heeren J. Baak, H. W. A. van den Wall Bake, J B. de Beaufort en M. L. Celosse. Voor- loopig is tot candidaat voor de Tweede kamer gesteld Mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. I Jan. Heb je ook de verzekering van Bismark gelezen, dat Duitschland, bij het uitbreken van eer, oorlog, èèn millioen soldaten aan de Fransche, en èèn millioen aan de Russische grenzen kan opstelleu, en dat er dan nog èèn millioen man schappen in reserve blijven, allen voldoen de voorzien van officieren en wapenen Piel. 't Is toch mooi. he dat een rijk zulk een macht kan ontwikkelen. Jayi. Vindt je 't ook mooi, dat één mensch die drie millioen menschen met misschien evenveel millioenen andere zijn huiselijken haard te doen innemen Sedert zijn terugkomst uit Europa waren twee jaren verloopen en zooals wij bij het begin van ons verhaal hebben medegedeeld was Margaietha tien jaar oud. toen de baron er over dacht om een tweede huwelijk aan te gaan. Hij had er zeer rijpelijk over nagedacht, alvorens hij tot dit ernstig besiuit geko men was; maar hij moest óf zijn doch tertje van zich vei wijderen, daar zij te groot werd om langer bij hem alleen te blijven, öf haar een tweede moeder geven. Tot dit laatste had hij eindelijk beslo ten. VIII. Gedurende zijn verblijf in Holland was hij toevallig in kennis gekomen met een zeer deftige en uiterst ontwikkelde vrouw, die hij bijna dagelijks ten huize zijner zuster, wier vriendin zij was, ontmoette. Deze dame heette mevrouw Comeras. Van geboorte was zij een Amsterdam- sche, behoorde tot een zeer oude, patri cische familie en was een eenige dochter. Toen zij nog slechts zeventien jaar oud was, werd zij reeds ten hove voorgesteld en korten tijd daarna huwde zij met een menschen aan 't vechten kan brengen Piet. 't Is griezelig om er aan te den ken. Jan. En omdat één mensch dat kan, moeten de volken steeds meer belasting opbrengen tot het ondei houden van zul ke overmatig opgevoerde krijgstoestan- den. Piet. En dat terwijl de gezeten bur gers, zelfs in liet van revansche droomen- de Frankrijk, zoo vurig naar het bewaren van den vrede verlangen. Jan. Die gezeten burgers moesten van dat verlangen wat krachtiger doen blijken. Als zij zich maar alles laten aanleunen, hebben de woelgeesten vrij spel. Kijkjes in de ütr. Rechtzaal. Zitting van 13 Febr. Eerstens wil ik u mededeelen, welke straf de beide beklaagden Corn. N. en Herm. 11., die dennenboomen ont vreemd hadden, ontvingen. N. werd tot 4 en II. tot 2 dagen gev. straf veroordeeld. Vervolgens wensch ik u iets mede te deelen van Gerritje v. V. een Amersfoort- sche schoone, die niet nieuwsgierig bleek te zijn, want zij moest bij verstek ver oordeeld worden. Sinds korten tijd was zij in dienst ge weest van den heer H. Verschuur, doch brutaalweg had zij, zelve haar dienst opgezegd, omdat zij een standje had ont vangen van haar meester, wijl zij over tijd was t' huis gekomen, om reden zij niet van haar «adonis" een blauwgejasde huzaar kon scheiden. Den 21. Nov. had zij behoefte aan een paar schoenen, en daar zij geen geld had deze te koopen, schreef zij een briefje, luidende Ik geef de vrijheid om een paar schoe nen mede te geven. get. Verschuur. Met dit valsche document begaf zij zich naar den schoenmaker H. Kroes en kreeg zij een paar schoenen mede. Al spoedig echter was de politie haar op het spoor, en het bedrog kwam uit. De politie-beambte de Jager maakte verbaal op en heden werd het zaakje ontwikkeld. Daar bekl. zelf niet «precent" was, duurde het onderzoek kort, en het O. M. vorderde 3 maanden gevangenisstraf voor deze valschheid in geschrifte. Vervolgens kwam er een strooper of liever hij kwam niet, en al weder moest er verstek verleend worden tegen Bartholemeus Kr. die zich had schuldig gemaakt aan strooperij van mosplaggen, met hehulp van een kruiwagen, uit het bosch, toebehoorende aan den heer Cock Blomhoff. De tuinbaas Mandersloot zag hem met een geladen kruiwagen het bosch uit komen en teruggaande op de sporen door dit voertuig veroorzaakt, vond hij de plek waar de afsteking der plaggen had plaats gehad. Ofschoon de bekl. niet slecht bekend stond, en de waarde pl. m. f 0.30 is, zoo moest er toch straf gevorderd worden, en daarom vorderde de sub. of. van Justitie Mr. N. de Ridder, 4 dagen gev. straf. Meer nieuws heb ik niet mede te deelen; a.s. Maandag zullen wij de uitspraak vernemen. VtrecUt. Der. 12 dezer is alhier in den ouderdom van bijna 79 jaren over leden, de heer Mr. C. G. de Balbian van Doorn, oud Notaiis, laatstelijk Kanton rechter in het eerste kanton van het airoridissement Utrecht; -uit welke be trekking hij, met ingang van den 1 Oc tober II. op zijn verzoek eervol weid ontslagen. De overledene was om zijne bereid- vaaidigheid en humaniteit algemeen ge acht en geeerd. In de voormiddag-godsdienstoefe ning in de Janskerk alhier, herdacht de heer Ds. I. W. Felix, predikant bij de jongen secretaris bij de Spaansche lega tie, op wien zij smoorlijk verliefd was geworden. Alleen de naam en de schoonheid van den heer Comeras waren Spaansch. Van karakter en natuur was hij geheel Rus sisch, evenals zijn moeder, die door hare eigenaardigheden en door haar vernuft te Madrid vroeger veel opgang had ge maakt. Er was zelfs iels van een Tartaar in hem, en al waren zijne manieren die van een welopgevoed man, zijn opvliegend karakter en zijn lichtzinnige, losse levens wijze deden menigmaal den twijfel opko men, of het hart bij hem wel op de rechte plaats zat. Toch hield hij veel van zijn vrouw, maar ook al op zijn manier. Waar hij des avonds tot razend wordens toe jaloersch kon zijn, daar was hij den volgenden morgen dikwijls de onverschilligheid zelf, en het arme schep sel, dat zich met hart en ziel aan hem had overgegeven, doorliep dan ook al de phazen eener ongelukkige liefde. Beatrix was de vrucht van deze kort stondige en vrij onstuimige echtvereeni- g'ng- Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2