nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 15. Woendag 22 Februari 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. Fe uilleton. AMERSFOORTSCRE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het pelieele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Z. M. de Koning heeft zich, naar wij met groot genoegen vernemen, de laatste dagen weder veel beter gevoeld dan in de laatste dagen het geval was. Van alle zijden des lands en uit den vreemde werden eergister brieven en telegrammen van gelukwenschirig met Zr. Ms. verjaardag ten paleize ontvangen, sommige vergezeld van bloemruikers en andere geschenken. H. M. de Koningin heeft ditmaal die honderden telegrammen en brieven ge opend en doen beantwoorden, een taak die Z. M. anders zelf op zich rieemt, doch die Hij nu niet kon vervullen. H. M. en K. H. prinses Wilhelmina verrasten Zondagmorgen reeds vroegtij dig den~Kor.inkl. Gcmaalen Vader met een paar prachtige bloemkorven en enkele kostbare geschenken waaronder een tafelkleed door de prinses zelve be werkt. Dit kleed is vervaardigd met laken banden en geborduurd met zijde en chenille. De verschillende onderdeden werden door de dames Coeit te Rotter dam, aan elkaar gewerkt en van franjes en galon voorzien. Genoemde dames ontvingen voor de fraaie monleeririg den dank van H. M. Onder j de geschenken die H. M. en H. K. H. aanboden waren de meeslen aangekocht bij Hr. Ms. jongste bezoek aan den Grooten Koninklijken Bazar en in andere magazijnen te 's Hage. De Koningin ontving in den loop van den dag de felicitatiën met Zr. Ms. ge boortedag van eenige leden van het Huis der Koningin, met wie H. M. meer speciaal bekend is, als de dames du paleis mevrouw' douairière gravin Van Lijnden van Sandenburg, geboren ba ronesse Van Boetzelaar, mevrouw Hart- sen, geboren Van Lennep, den groot meester R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, den hofmaarschalk baron De Constant Rebecque enz. Maandagmorgen ontving H. M. tot datzelfde doel mevrouw baronesse Van Nagell van Arnpsen, geb. baronesse Schimmelpenninck van der Oye in audiëntie. D. v. Z.-H. Uit 's Hage meldt men dd. 19 Febr.Vooral door de breede Park- en Alexanderstraten en overigens langs alle advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. toegangswegen stroomden Zaterdagavond laat duizenden naar het Plein 1813, om getuige te zijn van de inwijding van bet feest van 's Konings 71. verjaardag, op de plek die zulke dierbare herinne ringen aan ons onafhankelijk volksbe staan onder het Huis vari Oranje opwekt. Geheel het plalform rondom het natio naal gedenkteeken, ompaald met vlaggen en wimpels, werd omsloten door den kring van toeschouwers, wier gejuich toenam naarmate de menschenvloed wies. Kort vóór middernacht, nadat de komst van den buigemeester, eere-voorz. der feestcommissie, uit welke de voor zitter, jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, en de leden van het uitvoerend comité, de heeren M. M. Couvee jr. en J. van Lith jr., deze volksbetooging uitstekend leidden, met welgevallen was begroet, gaven de tamboers der schutterij den roffelslag, tot sein dat de blijde feesture was aangebroken. Fanfares van de kopermuziek dei- schutterij, opgesteld langs de treden van het monument, weei klonken in den omtrek, en het statige gedenkstuk ver hief zich, in het schijnsel van den Ben- gaalschen gloed, op de vier zijden ge worpen, als in daglicht. Indrukwekkend vooi al was dit oogen- blik, toen de muziek het Wilhelmus blies, het Wien Neerland's bloed deed volgen, en met het gevoelvolle de Koning leev' besloot. Van ganscher harte zong de menigte mede, die ook door eerbiedige stilte den waren toon aansloeg tijdens de stichte lijke koraalmuziek aan de beteekenis van dit uur eeue plechtige wijding gaf. Vroolijkheid en levendigheid hernamen in den volksdrom hare rechten, wanneer opgewekte nummers gespeeld werden. Een stoet van knapen, in optocht met vlaggen en banieren hierheen getrokken, bracht aan den voet van het monument hulde aan den Koning en zong, in vier stemmig koor, zeer tielfend het Volks lied, waarmede de kapel, ria uilvoering van eenige stukken, deze orarijemeeting in open lucht besloot. De huiswaarts keerende menigte, voortdurend bezield met den meest ordelijken geest, bracht in dat nachtelijk uur buitengewone levendigheid in de stad. Talloos waren de vlaggen, die, behalve van de lands- en gemeentegebouwen, uit de particuliere woningen ontplooid waren op den 71. verjaardag van Z. M. den Koning. Aan vele woningen vervin gen de meer en meer in zwang komende sierlijke tropeeën van kleine vlaggen in de oranje- en nationale kleuren de enkele nationale vlag. Vrij algemeen hadden de residentie bewoners gehoor gegeven aan de uit nood i g i n g der feestcommissie, om dezen dag de oranje-cocarden of strikjes op hoed of burst te dragen. Ook het ge- heele politiecorps was, evenals ten vorigen jare, met nationale en oranjestrikken getooid. Het door het gemeentebestuur in feesttooi gestoken stadsgedeelte, het Voorhout, was dit jaar ontegenzeglijk netter versierd dan bij vorige gelegen heden. Thans bleek, dat eenvoud in vele gevallen de feestversiering beter tol haar recht doet komen dan een looi met eene menigte, dikwe'rt niet al te frissche dundoeken, plafondsgewijze opgehangen aan lijntjes. De vlaggenversiering is nu aan de boomen aangebracht. De oianje-, nationale en stadsvlaggen aan masten zijn vis-a-vis aan de boomen bevestigd en vormen eene vroolijke aleé. Aan den ingang van het Voorhout, zijde Kneuterdijk, en aan dien, zijde Tournooiveld. zijn twee gelijksoortige poorten, van golhischen vorm en ge schilderd in de Oranjekleur geplaatst. De parade, gecommandeerd door kolo nel Greve en geïnspecteerd door gene raal Klerck, heeft onder toevloed van eene ontzaglijke menigte plaats gehad De bereden officieren en corpsen waren ditmaal te voet wegens de gladheid van het Malieveld. Onder de niel-ingedeelde officieren werd opgemerkt kolonel Tchit- gachow, militair attache bij de Russische legatie. Vooits was tegenwoordig de vereeniging aEereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen," met hare banier en voorafgegaan door een pijper en tam boers der maiiniers; ook waren aanwe zig oud-strijders met vaandel. Op de gebruikelijke wijze defileerden de troepen. Generaal Klerck betuigde aan de corporatiën zijne ingenomenheid met hare aanwezigheid. Het avondfeest slaagde, dank zij het uitnemend weder, zeer naar wensch. Een ontzaglijke menigte was op de been, die zich eerst vereenigde in het plafonds gewijze verlichte Vooihout, waar de schutterij in den verlichten tempel speelde, en later in het Malieveld, ter bijwoning van het vuurwerk. Prinses Wilhelminavergezeld van een kameiheer en eene hofdame, reed te 9 uur in een gesloten rijtuig uit en werd in het Voorhout levendig toegejuicht en begroet met het „Wilhelmus." Zij keek naar het vuurwerk ten huize van rnevr. Van Lennep. op de Koninginnegracht. Het vuurwerk gelukte goed. Sommige nummers waren zeer fraai, andere mid delmatig. Het slotstuk, een apotheose ter eere van den Koning, wiens borst beeld, omlijst met een lauwerkrans, te midden van veelkleurige kolommen dui delijk zichtbaar was, werd luide toege juicht onder de toonen der volksliederen. Er was een zeer feestelijke stemming onder de menigte en aardige groepen doorkruisten de stad. De illuminatie voor de ministeries is uitnemend geslaagd. Utr. Crt. De eigen stal van H. K. H. prin ses Wilhelmina der Nederlanden bestaat uit vier Shetlandsche paardjes. Het was een aardig gezicht het prinsesje te zien uitrijden in het kleine wagentje met de vier fijn getuigde ponnies; het was een koninklijk passend geheel. Sedert eenigen tijd weigerde echter eene merrie, ondanks alle pogingen, in het tuig te gaan en de rijloertjes werden uitgesteld, daar men het niet waagde rnet een wild paard in het drukke Den Haag te rijden, uit vrees voor ongelukken. Het ongeval op 's Ko nings 70. verjaardag ligt allen nog in het geheugen. Ruimte om liet eens ferm in te rijden ontbreekt in den Haag en zoo werd het op stal gelaten. Dezer dagen kwam de oplossing van het raadsel, waai om de merrie zoo weerspannig was. De stal is vermeerilerd met eeri veulen, zoo groot als een hond, doch met bijzonder lan ge poolen. De oveiige paardjes hebben echter de laatste dagen niet in rust doorgebracht, want op deze krijgt de prinses onder toezicht van den opperstalmeester rijles in de manege in de koninklijke stallen. Het prinsesje zit aardig te paaid, waar van men zich overtuigen kan, wanneer na afloop der rijles de kleinp een toertje maakt door den tuin achter het paleis in het Noordeinde. Vertoont dan Z. M. de Koning zich voor het raam, het prinsesje vriendelijk toelachend, dan kan zij niet nalaten eenige kushandjes aan vader toe te werpen. Rolt. Nbl. De tereeniging van officieren der schutterijen in Nederland zal dit jaar hare algemeene vergadering te Maastricht houden. Bij die gelegenheid zal een schietwedstrijd uitgeschreven en zullen feesten gegeven worden. Tegen den 3. April e. k. zullen weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst, waarvan de voorwaarden in de Slaals-Cour. van 21 Febr. zijn opgenomen. De stoere Friezen verdrijven de Duitschers! Nu het bekend is .geworden, dat ook (linke, goedgebouwde jongens plaatsing kunnen vinden, ook al zijn ze niet met de haringvisscherij bekend, om zich te laten aanmonsteren voor de be manning der haringvloot, voelen vele Friezen zich daartoe aangetrokken. Reeds ten vorige jaie lieten zich enkelen aan monsteren voor de haringvloot te Vlaar- dingen en dit voorbeeld zal waarschijn lijk door zeer velen worden gevolgd, daar volgens verklaring van hen, die dit eerst beproefden, de verdiensten goed waren. Bij gebrek aan een voldoend getal Nedetlanders vonden tot lieden jaarlijks vele Duitschers op die vloot plaatsing. lil de laatste dagen der vorige week werden weder ijverige pogingen aange wend om een vergelijk tot stand te bren gen, tusschen de werkstakers te Almeloo en de fabrikanten. Deze schijnen een weinig meer meegaande te zijn gewor den, zoodat er kans bestaat van slagen. Niet weinig heeft hiertoe medegewerkt, de tLisschenkomst van twee fabrikanten buiten Almeloo, die gevoelen dat een langeie duur der werkstaking, de ver wijdering steeds grooter maakt, terwijl voor de werklieden liet gevaar toeneemt, dat zij zich zullen moeten onderwerpen, daar de giften niet voortdurend zullen blijven vloeien. Javaansche Roman. DOOR H.4RIA BOGOR. 12) Daar hij aan deze gebeurtenis een geheel privaat karakter had willen geven, had hjj te Batavia alle mogelijke feeste lijkheden verboden; niettemin bleek bij deze gelegenheid ondubbelzinnig en ge heel vrijwillig, hoezeer de inlandsche bevolking hem achtte en genegen was, zoodat zijn reis van de hoofdstad naar de residentie één zegetocht geleek. Bij iedere wisselplaats stonden de bewoners der omliggende kampongs in grooten getale te wachten, en schoolden met een goedhartige, welwillende nieuws gierigheid om de rijtuigen samen. Zij kenden allen Margaretha en boden haar onbeschroomd hunne bloemen en kokos- nooten aan. Met haar gewonen, vrien delijken glimlach nam het kind die ge schenken aan, en de Indiëis, die haar met onverdeelde bewondering aanstaar den, vergeleken baar bij de hemelsche bewoners van Mahomed's paradijs, en drukten hunne hulde en hun genegen heid in die dichterlijke en bloemiijke taal uit, waarin zij, die gewend zijn in t de vrije natuur te verkeeren, zoo goed hunne gedachten en gevoelens weten uit te drukken. aZij gelijkt op de witte duiven, die des avonds rond de gewijde meeren vliegen I" zeiden enkelen. aZij glimlacht als de weldadige gees ten, onder wier vriendelijk aanschijn de bloemen ontluiken!" voegde een ander er bij. Hare haren zijn als de gouden zonne- stialen, die sidderen tusschen de blade ren der door den wirid bewogen palm- boomen I" zeide een jong meisje, gekleed in een rooden sarong, waarop hare weelderige lokken nedervielen, nog nat van het rivierwater, waarin zij zoo even gebaad had. Beatiix, die achterover in het rijtuig lag, hoorde dit alles zwijgend en onver schillig aan. Nu en dan sloeg zij een strengen, onvriendelijken blik op de haar omringende bruine gezichten, zonder dat een spier van haar gelaat vertrok, waaruit men bad kunnen afleiden, dat dit schouwspel haar aangenaam aandeed of haar belangstelling inboezemde. Nu en dan boorde men slechts een kort, ondeidrukl lachje of mompelde zij tus schen hare tanden »wat zien ze er gek uit!Wat zijn ze leelijk!" en vertrok haar fijn besneden mondje zich tot een minachtend glimlachen. Toen men de obelisk genaderd was, die op een zeker punt van den weg staat, van waar men liet paleis en een gedeelte van het park kan overzien, konden de rijtuigen nog slechts met veel moeite vooruit komen. Duizenden van inlanders verdrongen zich op den weg en vormden, in hunne schitterende klee derdrachten en met hunne vreemdsoor tige hoeden op, een schilderachtig tafe reel. aHier zijn wij er!" riep Margaretha en stak haar hoofdje uit hel portier. Thans richtte ook Beatrix zich over eind en keek op haar beurt naar buiten. »Wat een prachtig paleis!" zeide zij, toen zij het prachtige gebouw met zijne colonades, waarop de Hollandsche vlag wapperde, in het oog kreeg, als dat Buitenzoi g?" aJa," antwoordde Margaretha. Op dit oogenblik reed men onder de eerepoorl door en kwamen de reizigers nu in het park, waar de menigte nog dichter op elkander gedrongen stond dan op den straatweg. Een oogenblik later stapten zij het bordes op en bleven toen onder de warande staan. Juist ging de zon onder en de purper kleurige wolken omhulden den krater van den Salak en den trotschen top van den Gbédé met zijn onmetelijken mantel. Het azuur van den hemel, hier en daar geschakeerd met lichtroode. oranje- en paarschkleui ige en lichtgroene wolkjes, was zóó doorzichtig, dat rneri den blik er niet van kon afwenden en ieder oogenblik verwachtte, dat de ge heimen eener andere wereld zich aan liet sterfelijk oog zouden vertoonen. De bloemen in het park balsemden de lucht met hare welriekende geuren, en glimlachten nog een laatste maal tegen de natuur, alvorens zich ter ruste te begeven. De nieuwe barones staaide in sprake- looze bewondering dezen Oosterschen hemel aan, die getuige was van haar eersten dag van geluk, en een diepe ontroering was op haar fijnbesneden De Ghé Ié of Gedé is epn vulkaan, beboo- rende tot bet gebergte van dien naam, dat zich van Buitenzorg door de Pr eanger-Regent- SI happen en Cheribi n tot aan Tagal n Bjm- joemaas uitstrekt. Hij wordt voor een der hoogste bergen op Java gehouden. (Noot van den Vertaler.) gelaat zichtbaar. Op dit oogenblik kwam Margaretha beschroomd naderbij. «Kom eens bier, lieve," zeide haar vader en stak haar de hand toe. Op hetzelfde oogenblik ging echter de barones naar baar toe, kuste hare blonde lokken en diukte haar lief kopje tegen haar hart. Een rilling ging door Margaretha's lichaam. Een oogenblik slechts aarzelde zij. maar in het volgende oogenblik sloeg zij hare armpjes orn den hals barer stiefmoeder, en beantwoordde onstuimig bare kussen. Zwijgend staarde de baron dit tooneel aan. „Nietwaar, Margaretha, van nu aan heb ik twee dochtertjes?-' zeide mevrouw van N. en keek het kind met een innig vriendelijken glimlach aan. »Ja, mevrouw!" aNauwelijks had Margaretha dit laat ste woord gezegd, of ze kreeg een kleur. sMevrouw?" alk wilde zeggen; mama," zeide het kind op zachten toon. Haar stemmetje beefde, terwijl zij dit zeide en zij bloosde nog steiker, want op dit oogenblik dacht zij aan haar moedei en zij had bijna een gevoel, alsof zij een heiligschennis gepleegd had. Een blik op haar vader

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1