BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Men schrift uit Spaamdam «De vergaderingen van 't Leger des Heils worden Itier nog geregeld drie malen per week gehouden. Het publiek is, evenals in 't begin, nog zeer talrijk, terwijl ook het aantal «bekeerden" ver meerdert." De tooneeluilvoering, door adel borsten der Koninklijke Nederlandsche marine onlangs te 's-Hage gegeven ten voordeele van de Prins Hendrikstichting en hare verpleegden, heeft eene som van f500 opgebracht. Dat het jonge Nederland niet af- keeiig is van heilzame lichaamsoefeningen blijkt weder uit den Gymnasten-Almanak, waarvan de elfde jaargang, onder redactie van den heer J. J. VVopkes Jz., is ver schenen. Reeds zijn er 250 gymnasliek- vereenigingen, die over ldti gemeenten zijn verdeeld doch waarvan Noord-Brabant en Limburg er slechts 14 tellen, teiwjjl er in Noord- en Zuid-Holland te zamen 117 worden gevomien. Ook zijn er reeds 12 dergelijke vereeriigingen. die door en vooi dames zijn opgericht, wat voor zeker, met het oog op de lichamelijke volksontwikkeling, een verblijdend feit mag wordeii genoemd. Het door den Minister van Oorlog aangekondigde welsontwer p tot verlenging van den diensttijd met één jaar der miliciens van de lichting der militie te land 1883 en ter zee 1884, karr binnen weinige dagen worden tegemoet gezien, daar het reeds den Raad van State moet hebben gepasseerd. Uit Zetten meldt tnen ons, dat bij het Magdalenaliuis aldaar eerlang een gesticht zal verrijzen voor kinderen, voor wie nergens anders eene toevlucht te vinden is. Voor dit Kinderhuis rekent men f8000 noodig te hebben. Reeds werd daarvoor ontvangen van N. N'. f1000, A. A. L. f300, M. f 100, en eenige kleinere giften. Kinderen, die misvormd zijn geboren of gebukt gaan onder licha melijk lijden, enz. zullen in dit huis eene plaatsing kunnen vinden. In het laatste kwartaal van 1887 zijn voor het O.-I. leger aangenomen 266 Nederlanders en 146 vreemdelingen. Van hen werden ingedeeld bij de inf. 353, art. 38, cav. 13, genie 3 en adm. 5, totaal 412. Bovendien werden nog voor hel leger hier te lande overgenomen. 20 onder officieren, 19 korpr., 125 soldaten en 3 tamboers of hoornblazers, zoodat in het geheel 470 man zijn aangeworven. Naar O.-Indië vertrokken 490 man, w.u. 126 vreemdelingen en nog afzon derlijk 5 onderofficieren. Naar W.-Indië zijn geen troepen uit gezonden. Uit O.-Indië keerden terug 216 man, n.l. 22 onderofficieren en 183 minderen, w.o. 121 Nederlanders en 95 vreemde lingen. Gemiddeld verblijf 8 jaren (120). Uit West-Indië keerden 22 soldaten terug, w.o. een vreemdeling (Duilscher). In 't geheel werden 145 onder off. en minderen in dit kwartaal gepensioneerd met 100 tot 525 gulden, tot een totaal van f30816. Bij het tooneelgezelschap van de heet en Van Lier te Amsterdam is in studie een Ilollaridsche vertaling van de Engel- sche operette «Mikado." Het voornemen bestaat om deze ope rette, gemonteerd in overeenstemming met de uitvoeringen van het Engelsche gezelschap, dat daarmede te Amsterdam, Rotterdam en 's-Hage optrad, in vel schillende provinciesteden gedurende de kermisdagen op te voeren. In de vergadering van Stad en Lande van Gooiland is ingekomen een veizoek van A. Witstijn .Hz., te Amster dam, om voor den tijd van 99 jaren in erfpacht te verkrijgen, zes hectaren meent- grond, van het z. g. harde onder Huizen, stelde haar echter onmiddellijk gerust, want zij zag dat hij gelukkig was en gevoelde nu, dat zij goed gehandeld had. Op een paar passen afstands stond Beatrix, koud en onbewegelijk als een fraai standbeeld. Haar slanke figuur gaf haar geheel het voorkomen eener jonge dame, waardoor het kinderlijke van Margaretha zooveel te meer uitkwam. „Kom eens hier, lieve Beatrix," zeide de baron van N. en ging naar haar toe. „Wat blieft uw Excellentie?" ant woordde Beatrix op afgetrokken toon. De baron keek haar verwonderd aan. «Korn eens bij mij, Beatrix", herhaalde hij op vriendelijken toon. Beatrix naderde; de baron nam haar hand, legde ze in die van Margaretha en vervolgde, terwijl hij zich tot zijn dochtertje wendde: «weet ge nog wel, kleintje, dat ik je een zusje beloofd heb? Welnu, daar hebt ge haar nu! Ge zult wel veel van haar houden, nietwaar?" «O ja, papal" Dit zeggend, straalden de vreugde en de oprechtheid haar uil de oogen. Een voor een werden de lichten in de galerijen aangestoken; daar buiten was allengs de avond gevallen en de honderden waskaarsen, waardoor de warandes en galei ij en verlicht werden £aven aan het paleis het voorkomen van voor het in exploitatie brengen eener zeebadplaats. In verband hiermede werd gelezen een adres van erfgooiers te Huizen, waarin wordt verzocht dit verzoek niet toe te staan, aangezien ook dat gedeelte Meent voor de beweiding hoogst noodig is. Na verdere beraadslaging over dit punt werd besloten, dien grond in erf pacht uit te geven voor 49 jaren, en daarvoor jaarlijks te doen betalen de som van f500 of de som van f 10,000 in eens, zullende genoemde gelden blijven ten bate van de Meent onder Huizen, zoo tot verbetering der gronden of tot aankoop van geschikten giond aan de Meent grenzende. Is verder besloten om, zoo de stich ting tot stand komt, strenge bepalingen te stellen aan den exploitant, waartoe eene commissie is benoemd. De Asser Court, schrijft het vol gende, dat wij met ingenomenheid ook nog eens onder de oogen van onze lezers willen brengen «De weelde is ook in ons land in die mate toegenomen, alsook het slaafs navol gen dei' mode, die in andere landen be staat, dat men meent al heel ouderwetsch te zijn, zi^o men zijn kleederen en mode artikelen niet rechtslreeksch uit Frank rijk laat komen, en zijn meubelen, galari- leriën etc. niet rechtslreeksch van daar of uit Duitschland. Zoo hebben de bekende magazijnen Printemps, Louvre en Bon Marclié te Paiijs welker eigenaresse onlangs schatrijk is overleden, na tnillioenen francs aan allerlei stichtingen vermaakt te heb ben een uilstekenden afnemer aan Nederland. M. a. w.schatten vloeien naar den vreemde die aan de Nederlandsche nijver heid ontrukt worden. In deze handelwijze der rijken en van hen, die de rijken navolgen, of ook wel van dezulken, die den schijn willen heb ben rijk te zijn, ligt iels wreeds. En het is ligt begrijpelijk, dat zij velen met ergenis vervult; daarin licht ook iets on zedelijks, dat de aanleiding wordt lot veel onzedelijkheid. Wij denken hier vooreerst aan dat verbazend aantal meisjes in ons land, waaronder er ook zoovelen zijn uit den zoogenaamden fatsoenlijken stand die door handenarbeid in haar onderhoud moeten voorzienaan de talrijke help sters van modisten eet. Kommervol is het leven, dat velen harer dooi brengen Gelukkig degenen, die nog weik hebben Uoevelen zoeken het te vergeefs. Daal de armoede maar al te dikwijls de moe der is der onzedelijkheid, behoeft men niet te vragen welke de oorzaak is, dat zoovelen slachtoffers zijn der prostitutie. De menschen zijn dikwijls vreemde wezens. Dezelfde rijke darne, die zooeven een belangrijke gift geschonken heeft aan een asyl, waar verdoolde meisjes ver pleegd worden en zoo mogelijk zedelijk verbeterd zal straks eene belangrijke bestelling doen in een buitenlandse!' magazijn, daardoor arbeid ontrooven aan haar, die er om zoeken, en zoo de oor zaak worden van nieuw kwaad, gelijk aan dat, wat zij door haar gift trachtte bestrijden. Is het niet ergerlijk voor Nederland sche, zwaar belaste magazijnhouders, waar men werkelijk zooveel goeds en schoons kan krijgen voor bekwame meubelmakers, die hun vlijt aanwenden en met het buitenland kunnen concur- reeren, dat men hun magazijnen en werk plaatsen bekijkt, misschien wel de schou ders ophaalt en in het buitenland zijn inkoopen doet?" De correspondent der Indépendance te San Remo meldt, dat de geneesheeren ongeduldig de ontwikkeling der ziekte van den Kroonprins afwachten. Een ver andering, ten goede of ten kwade moet een tooverslot, waar reusachtige schadu wen, als zoovele schimmen en spookge stallen, zwijgend tusschen de colonades zich bewogen. «Laat ons nu naar boven gaan," zeide de baron, «de wind wordt koel." Hij hield nog altijd een der handen van Reatrix in de zijne, legde die thans op zijn arm en ging naar de deur van een allerliefst klein boudoir, dat met de galerij gemeenschap had. Zonder een woord te spreken liep Beatrix aan zijn zijde. «Heeft de reisje vermoeid, inijn kind?" vroeg de baron, daar hij bespeuide dat Beatrix nog altijd het stilzwijgen be waarde. «Neen, Excellentie." Dit was reeds de tweede maal dat zij hem met dien titel aansprak. «Excellentie!" viel hij haar ditmaal dan ook in de rede, «gij behoeft dien titel niet te gebruiken «Hoe moet ik u dan noemen?" «Wel, doe net als Margaretha en noem mij papa." «Maar gij zijt mijn papa niet." «Ik zal in elk gevai mijn best doen om de plaats te vervullen van den vader, dien ge verloren hebt, en ik ben alles zins bereid om je als mijn tweede doch ter lief te hebben." komen en alsdan zullen de doktoren omtrent den Prins een definitief rapport indienen. Naar gelang van dit rapport is het waarschijnlijk dat de Prins zelf een be slissing zal nemen omtrent zijn abdicatie of de benoeming van een regentschap. Uit Berlijn meldt men aan hetzelfde blad. dat Bismarck aan het Weensche hof de wehschen van Rusland heeft doen kennen en niet het gedetailleerde program van het Kabinet te St.-Petersburg, dat Graaf Schouwaloff hem voorlegde. Alvorens onderhandelingen met de mogendheden uit te lokken, zou de Sultan den tegenwoordigen stand van zaken in Bulgarije onwettig moeten verklaren, doch tot dusverre aarzelde de Sultan en hij doet zulks nog. Rusland zal dus eerlang de mogendheden, die het Berlijnsch trac- taat teekenden, uitnoodigen de Poite te verzoeken den Prins van Saksen-Coburg te verklaren onwettig te zijn gebracht op den Bulgaarschen troon. Deze uit- noodiging zou naar de Berlijrische corres pondent meldt reeds binnen een paar dagen aan de verschillende kabinetten worden gezonden. Aan de berichten in de Times over den toestand van den Duitschen kroon prins ontleenen wij nog, dat Zaterdag de ongerustheid te Berlijn zeer groot was, en rnen zich algemeen overtuigd hield, dat de geneesheeren het ergste verzwegen. Dr. Mackenzie heeft voor den eersten tijd afgezien van zijn terugkeer naar Engeland en zijne dochter naar San Remo doen overkomen. Ook dit wordt als een slecht teeken beschouwd. Het gerucht had zich in de stad ver spreid, dat de keizer, onder den indiuk van de tijdingen uit San Remo diep neer slachtig was, Een buitengewoon groot aantal belangstellenden had zich dienten gevolge des middags, op het nogenblik van het aflossen der wacht, naar het keizerlijk paleis begeven, teneinde rlen grijsaard een bewijs van deelneming te- brengen. Ouder gewoonte, vertoonde de keizer zich voor het hoekraam, doch hij was ditmaal vergezeld van drie zoontjes van prins Wilhelm, zijne achterkleinkinderen. Dit gezicht perste menigeen een traan af, en door het zingen van volksliederen trachtte de menigte aan hare aandoenin gen lucht te geven waarna zij langzaam en stil uiteenging. In de Italiaansche oorlogshavens wor den toebereidselen gemaakt, alsof ineri aan den vooravond van een omlug is. Een koortsachtige werkzaamheid is er waar te nemen om de havens van Napels. Spezzia en Genua op voet van oorlog te brengen. 4000 wei klieden zijn onlangs aangenomen, die dag en nacht werken, des nachts met electrisch licht. Te Napels en Genua moeten een honderdtal koop vaardijschepen geïnspecteerd worden, ten einde deze daarna als kruisers te wape nen ingeval van oorlog. In het arsenaal en de artillerie kazerne te Venetië, wordt dag en nacht gewerkt aan het tnonleeren van kanonnen. De minister van marine heeft gelast de hoogste klasse der zee academie te Livorno te sluiten en de dei tig onderofficieren, die deel dezer klasse uitmaken, op de oorlogsschepen te plaat sen, welke in gereedheid worden ge bracht. De Daily Ncivs meldt uit Konstantino- pel. dat de uitvoering van hel besluit der Porte, om 100.000 man onder de wapenen te roepen, wacht op eene ver betering in den treurigen finaritiëelen toestand. Naar het heet, is er een komplot tegen den Sultan ontdekt. De Belgische Regeering bestrijdt den drank met kracht. Niet alleen verbood zi| het verkoopen van jenever in de cantinen der kazeines, maar nu mogen ook de marketensters die den troep op tochten vergezellen, geen jenever schenken. Uit Shanghai wordt gemeld, dat eene vreeselijke aaidbeving te Yoennan 2000 menschen gedood heeft. Een Fransch in genieurs-syndicaat heeft het herstel der De barones bad dit gesprek aange hoord en een pijnlijke aandoening maakte zich van haar meester. Daar vertoonde zich dan reeds de eerste wolk aan den hemel van haar nieuw leven I Zou die wolk overdrijven en zou Beatrix de brave en edelmoedige wezens leeren liefhebben, wier leven thans met het hare was saamgeweven. of hield de toekomst nog andere en hardere beproe vingen voor mevrouw van N in haar schoot verborgen? Iu stilte en niet zon der een angstig voorgevoel vroeg de moeder zich dit af, ttrwijl zij zich naai hare vertrekken begaf, nadat zij de beide kinderen aan Nanni's zorgen had toevertrouwd. IX. Op een mooien voormiddag in de maand Juni stonden een viertal paarden voor het bordes van het paleis te Bui tenzorg te tl appelen, terwijl uit hel herhaald en langdurig gehinnik der uil- stekende dieren, die op hun bit stonden te knabbelen, duidelijk was op te maken hoe ongeduldig zij waren. Maar nog ongeduldiger dan deze voor treffelijke harddravers uit de Preanger, die de palfreniers slechts met moeite in dijken aan de Gele rivier en het dertig jarig onderhoud daarvan aangeboden voor 30 millioen taels. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden dooi den heer Vanities van Dordrecht. De verjaardag van Z. M. den Koning is dit jaar in onze gemeente kalm voorbijgegaan. Slecht weder belette de paiade van garnizoen en schutterij en waarschijnlijk om dezelfde reden was het aantal vlaggen uit particuliere wonin gen niet zoo groot als gewoonlijk. Toch wapperden van O.L.V. toren en andere openbare gebouwen de Vaderlandsche driekleur en klonken, ondanks sneeuw en regen, op de gewone uren het Wien Neei lands Bloed en Wilhelmus in hel dere klokkentonen door de lucht. Mor gen- en Vrijdagavond wordt door het garnizoen een caroussel gegeven. Het programme., dat met die van vorige jaren nog al verschilt, belooft veel en doet iels schoons verwachten. In het St. Elisabeths-gasthuis of ziekenhuis alhier, zijn in den loop van het jaar 1887 een 26-tal personen, 8 mannen en 18 vrouwen, opgenomen en verpleegd, te zamen gedurende 630 dagen. Van dit getal zijn 1 man en 4 vrouwen overleden; 7 mannen en 13 vrouwen verlieten de inrichting, zoodat op 31 Dec. eene vrouw in behandeling bleef. Een huzaar van het depot-escadron ontving van een paard dat naar de weide bij de kazerne werd geleid, een zoo hevige slag legen het ondeilijf. dat hij terstond per brancard naar het militair hospitaal moest worden overgebracht. Als lid der commissie voor de vee markten alhier is geassumeerd de heer 11. Tolboom, landbouwer te Hoogland. In zake den stukrijder le kl. Brui nen, van het le regiment veld-ai tilleiie, beschuldigd van overtreding vanait 311 van het wetboek van strafrecht heeft eerie krijgsraad-informatie plaats gehad. Vrijdagavond is in het locaal «de Arend" door de vereeniging Amersfoort- sche vrijwillige brandweer hare jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden. Daarin werd door den secretaris verslag uitgebracht over het jaar 1887, waaruit o.a. bleek, dat de vereeniging 61 gewone en 3 eeieleden telt De rekening en verantwooiding des penningmeesters, slui tende met een voordeelig saldo van f 123, werd, na door eene commissie te zijn onderzocht en in orde bevonden, goed gekeurd. Tot brandmeester is met nagenoeg algemeene stemmen her benoemd de heer J. A. Schoterman, en in de plaats van den heer W H. van de Burg, naar elders vertrokken, werd de heer J. M. Reinboud tot adjnnct-onderbrandmeester benoemd met 20 tegen 16 stemmen, op den heer P. J. Boshuizen uitgebracht. Naar wij vernemen is tegen eenige personen proces-verbaal opgemaakt we gens het bij gladheid der stralen niet strooien van zand, asch of turfmolm vöör en langs hunne perceelen, terwijl zulks door de politie was aangezegd. Het is onbegrijpelijk dat velen er zooveel bezwaar tegen schijnen te heb ben om door het werpen van een paar handen vol zand zich zelf en anderen voor somtijds ernstige ongelukken te behoeden. Zaterdag 25 en Zondag 26 Febr. a.s. zullen de voorwerpen, door de leer lingen der Huisvlrjtschool vervaardigd, voor be langstellenden wederom ter bezichtiging worden gesteld in het schoolgebouw in de Koningstraat. Eene verloting dier bedwang konden houden, liep de kolonel Holl de warande op en neer, en het kletterend geluid zijner sporen op het steenen plaveisel was een niet minder welsprekende taal dan het gehinnik der paarden. Reeds meer dan een half uur stond hij op Beatiix Comeias te wach ten, die der. vorigen avond haar vei lan gen had te kermen gegeven, om een toertje te paard te maken. Op dit oogenhlik verscheen Kousouma aan het einde der galerij, kwam naar den kolonel toe en zeide: «kolonel, nonna Margaretha laat u verzoeken of u haar niet kwalijk wilt nemen, dat zij zoo lang op zich laat wachten; zjj en Miss Douglas zijn reeds lang klaar, maar nonna Beatrix nog niet. Zij komen nu echter dadelijk »'t Is goed," antwoordde de kolonel en zette zijn wandeling voort. Een oogruMik later kwam een dame in een zwail amazoneukleed naar buiten, en werd dooi' lw-e jonge meisjes ge volgd. «Goeden morgen kolonel, neem het ons niet kwalijk," zeide Miss Douglas en stak den adjudant haar hand toe «het spijt ons eig, dat we u zoolang hebben laten wachten." De kolonel maakte een buiging. Beatrix knikte even met tiet hoofd en voorwerpen a 50 cent het lot zal daarna plaats hebben. Wij kunnen deze nuttige instelling niet genoeg aanbevelen. Meer toch dan bij het gewone onderwijs, wordt op deze school bij de kinderen de lust tot arbeid opgewekt. En dat de Air.ers- foortsche jeugd een gretig gebruik maakt van de aangebodene gelegenheid om zich in verschillende nuttige bezigheden te bekwamen, blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat er in de 60 beschikbare plaat sen voor leerlingen, over 4 klassen ver deeld, zelden of nooit eene vacature is. Voor het onderwijs wordt door de leer lingen slechts fl.vergoed, zoodat de school hoofdzakelijk uit vrijwillige bij dragen moet bestaan, plus de opbrengst der verloting. Moge deze laatste daarom dit jaar zoo groot mogelijk zijn en door velen, na het beschouwen der tentoon gestelde voorwerpen, nog iets extra's ten bate der school worden afgezonderd. De gemeenteraad van Alkmaar heeft in eene veigadering met geslsoten deu ren besloten, tot den minister van oorlog het verzoek te lichten, de gemeente Alk maar aan te wijzen als de piaats, waar bij aanneming van het door de Re geering ingediende wetsontwerp tot al gemeene regeling van het militair onder wijs bij de landmacht, voor zoover daar bij ee opleiding tot, en de hoogere vor ming van den officier zijn betrokkende cadettenschool zal worden gevestigd, on der aanbieding van de daarvoor benoo- digde terreinen en gebouwen. Waarom worden in Amersfoort, de plaats bij uitnemendheid voor die in richting, daartoe yeene pogingen aan gewend 9 Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Jan. 1888. 1. J. Kraaikamp, Amsterdam. 2. Mietje v. Kommeren, Grobbe. 3. Varkensslachterij, Nijmegen. 4. S. Wereij, Rozendaal. 5. Zwabe, Van het Hulpk. Bunschoten. 6. Blessuis, Amsterdam. BRIEFKAARTEN. 1 Mej. J. .laass de Bruin, Amsterdam. 2. VV. T. Timmers, 3. H. Scheerder, Haag. Brieven voor Engeland. 1. Mej. Florence Herrison, Norfolk. Brieven voor Frankrijk. 1. A Hart, Duinkerken. 2. J. de Meester, Paris. Piet Wat staat ons volk toch op een hooge sport van de ladder der staatkun dige en staathuishoudkundige ontwikke ling I Jan. Zeg moetje mij? P. Heb je ooit van een volk gehoord, dat zooveel verstand heeft van protec tionisme, vrijhandel, fair trade, legerin- richling, landsverdediging, dienstplicht, leerplicht, schoolplicht, onderwijszaken, algemeen stemrecht, uitbreiding en be perking van stemrecht, arbeidsloonen, normale werkdagen, bescherming van den kapitalist tegen den weikman en van den werkman tegen den kapitalist en onge lukken, vei houding tusschen ker k en staat, kerk en school, staat en school, beheer der koloniën J, Hou nu even op. Je lijkt wel een klappermolen. Zeg me eerst eens wat je toch eigenlijk wil. P Heb je niet gemerkt, dat er voor het verkiezen van de leden der Kamer van Honderd in de 79 kiesdistricten mis schien wel een driehonderdtal kiesvereeni- gingen zijn opgericht? J. Ik heb ze heusch niet geteld. P. Ik ook niet. Ik heb ze maar ge liep haastig de trappen van het bordes af. In een ommezien zat zij in het zadel en bracht haar paard in stap, zonder om te kijken of men haar ook volgde. «Het spijt mij zeer, mijnheer Holl, dat we u zoolang hebben laten wachten het heeft zeker meer dan een uur ge duurd, en als papa het hoort, zul hij erg boos zijn." «Och kom, freule Margaretha, denk daar inaar niet meer aan; ik weet zeer goed dat de schuld niet aan u ligt." Dit zeggende wierp hij een blik in de rich ting, waar Beatrix reeds tusschen de booinen verdween, en zijn gezicht be trok. Daarna hielp hij Margaretha te paard. «Dank u wel, mijnheer!" Alle drie namen terstond een (linken draf aan om Beatrix in te halen, die juist de ficus-laan was ingeslagen. «Waar gaan wij heen?" vroeg de adj'.dant en wendde zich mét die vraag lot de di ie dames tegelijk. «Naar Batoe-Toelis," antwoordde freule Cameras terstond, «door den Ctrineeschen Kampong." Tegelijk gaf zij haar paard een slag met de karwats en schoot in galop vooi uil. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2