Brief verloren. Advertentiën. eens gebruikt STEIGERflOÜT. H (Cursk-Qtiarkow-ftzow. NEDER-VELUWE/ BEI BEB0ÜD DEB OOGE», W. F. A. GROENHUIZEN, Gemengd Nieuws. TE KOOP* 1.1 \i J. HORLOGES. HEL HORLOGEKETTINGEN. Provinciale berichten. Marktberichten. Tentoonstelling vai\ Werkstukken DE COMMISSIE. VOOR OUDHEID -LIEFHEBBERS 'Hsumaa 'a H 'u 'K3HV9IS-13HHÜDN3H 2 Coup. No. 7, Premielot, Hong Hypoth. Bank „Ede en Omstreken" Het „Comptoir Franco-HollanHais" WESTER Cie Horloge- en Instrument maker, Havik hoek Lavendelstraat. PEITDULES, KLOKKEN, REGULATEURS, WEKKERS, SPEELD00ZEN, BESTE NICREL HORLOGES TEGEN CONCURREEREME PRIJZEN. Glazen- en Gntta-Perclia Spuiten, BAROMETERS, SAaas<;G££.H, Boter- Kaas- ca Melkwegers, t> schat, eti op een stuk of wat meer of minder komt het ook niet aan. J. Nu bedoel je zeker, dat hel groot aantal kiesvereenigingen een bewijs is van de staatkundige ontwikkeling van ons volk P. Je bent niet oolijk. Dat had ik wel gauwer kunnen vertellen. Neen, man, wat mij trtft, is dat zooveel kiesvereeni gingen een eigen uitgewerkt program hebben, waarnaar de afgevaardigde, dien zij kiezen, zich zal hebben to gedragen, en dat uit die pogramma's een vastheid van overtuiging spreekt, als alleen kan verkregen worden door een langdurig, grondig, wetenschappelijk onderzoek. J. Je bedoelt zeker mag verkregen wordenwant sommige menschen spreken met de meeste beslistheid over die zaken, waar zij het minst van weten. Kijkjes In de Utr. Rechtzaal. Zitting van 20 Febr. Gerritje v. V. die valschheid in ge schrifte had gepleegd, behield de eisch van 3 maanden gev. straf. En opnieuw moest een lid van het zwakke geslacht zich komen verantwoor den. Moest, zeg ik, want zij was stillekens te huis gebleven, reden waarom de recht bank verstek tegen baar verleende. Aartje v. d. B een jeugdige schoone, was sinds eenigen tijd in dienst van den landbouwer J. van Doorne te Hoevelaken, en was steeds ijverig en goed geschikt voor haar arbeid. Begin Januari had zij echter gehoor gegeven aan de verleidelijke inblazingen van dat kleine duiveltje, dat zich bij ieder mensch ophoudt en dat niet zoo erg nauwkeurig het onderscheid tusschen het smijn" en »dijri" weet. Zeven Januari was zij alleen in huis, het kwelduiveltje maakte van die een zaamheid misbruik. Aai tje liet zich mede voeren, en uit een kast nam zij een tabaksdoos weg, waarin een bankbiljet van f25, drie rijksdaalders, benevens eenige turfbons bewaaid werden. Het geld nam zij er uit en de doos wierp zij op de Hoevelakensche weg. alwaar deze door den derden getuige A. Hoogeveen gevonden werd en aan den eigenaar teruggegeven. Ofschoon bekl. het geld aan v. D ge heel en al had teruggeven, zoo was ech ter de politie reeds van het feit in ken nis gësteld en kon de zaak dus niet meer gesust worden. Bij de instructie had bekl. volledig be kend en het O. M. waargenomen door Mr. N. de Ridder vorderde 3 maanden gev. straf. In Januari, die strenge vazal van den wintervorst, hadden de beide arbeiders W. Z. en J. St. misdrijf ge pleegd. De tweede echter wa6 er onwetend in- geloopen, daar de eerste hem gefopt had Deze had namelijk gezegd, permissie te hebben om uit de bosschen van den heer Cock Blomhof, gelegen aan de Vlasakkers nabij Amersfoort, hout te mogen halen. 4 Januari waren beiden met een zaag het bosrh in gegaan en hadden zij een beukenboom van zijn stam gezaagd en medegenomen. De onbez. rijksveldwachter D. Mander- sloot en de rijksveldw. Oiban, vonden zoo iets niet uCornrne il faut" en hadden daarom proces-verbaal opgemaakt. Ook het O. M. had op zulke zagerij veel tegen en daarom eischte het tegen W. Z. 14 en tegen J. St. 10 dagen ge vangenisstraf. De afgezaagde boom zal aan den heer C. Blomhoff worden teruggegeven. De uitspraken in dezen, later. ^mmmwm Utrecht. De Utrechtsche kiesvereeni- ging heeft jl. Vrijdagavond, in eene vrij druk bezochte vergadering, de heeren Jhr. Mr. I. Roëll en A. L. W. Seijffardt, tot candidaten voor het lidmaatschap der 2e Kamer gesteld. De laatste is ook candidaat van de kiesvereeniging »Een- dracht maakt Macht" alhier. Bij gelegenheid van de wekelijk- sche veemarkt alhier,, gelukte bet jl. Zaterdag aan een der zoogenaamde kwartjesvinders een landbouwer, die er nog al welgedaan uitzag, eene tapperij binnen te loozen en vervolgens in kennis te brengen met twee heeren die zich met kaartspelen onledig hielden, doch aanstonds bereid waren om hun nieuwen kennis, indien deze althans zijn geluk eens zoude willen beproeven, te laten medespelen. Deze liet zich niet lang wachten, haalde fluks een goedgevulde buidel voor den dag, betaalde den inzet en was zoo gelukkig tot tweemaal toe te winnen, waardoor bij in weinige oogeriblikken enkele rijksdaalders rijker was geworden. Daarna weigerde hij echter om te blijven doorspelen, betaalde zijn gelag en verliet de tapperij, wellicht in het bewustzijn, drie bedriegers te hebben bedrogen. Op de jl. Maandag alhier gehou den paardenmarkt waren aan de lijn er. in de stallen, 651 paarden en veulens. De aanwezigheid van vele Binnen- en Builenlandsche kooplieden, maakte den handel vrij levpndig, zoodat er dan ook redelijk werd verkocht. Voor de paarden werd besteed van f200 tot f800, en voor de veulens van f100 tot f250. Baarn. Voor de betrekking van onderwijzer nret acte Fransch aan de Openb. School No. 1 hebben zich 10 sol licitanten aangemeld. De jaarwedde be draagt f800. De vereeniging «Cantate Domius" gaf de vorige week eene goedgeslaagde openbare uitvoering. Nadat eenige zang stukken verdienstelijk ten gehoore ge bracht waren, werden er twee Blijspelen gegeven, die beide zeer voldeden. Ook werd Hulde gebracht aan Z. H. den Paus ter gelegenheid van het onlangs gevierde jubileum. De beide Zouaven ter zijde van het tooncel maakten daarbij een zeer aangenamen indruk. Nadat ten slotte bet „VVien Neerlandsch Bloed" was aangeheven, gingen allen dankbaar- en voldaan huiswaarts. De heer Ruygrok alhier zal in dit seizoen nog drie soirees voor kamer muziek in het Hotel Velaars geven. Het bekende tooneelspel Janus Tulp werd door een Amsterdamsch ge zelschap in 't Hotel Velaars voor het voetlicht gebracht. Vooral de titeliol werd door den Heer Hermans verdien stelijk gespeeld. Vrijdag had een der werklieden aan de Bad-inrichting het ongeluk op dep beganen grond door de gladheid in een scherf te vallen. De wonde maakte zelfs geneeskundige hulp nood zakelijk, zoodat de arbeider zijn werk voorloopig staken moet. Hoevelaken. De heer F. Kijftenbelt, predikant alhier, heeft een beroep ont vangen naar de Nederl. Hervormde Ge meente te Elburg. Leasden. Aan de Herv. diaconie dezer gemeente en die harer laatste woonplaats Scherperizeel, is door wijlen mej. G. van de Lagemaat, ieder f500 gelegateerd. Xij kerkervceii. De heer T. Bast, kweekeling aan de Chr. School alhier, is als zoodanig benoemd a/d Chr. Ger. School te Spaketrburg. Sclierpcnzecl. Ter gelegenheid van 's konings verjaardag is door diakenen der herv. gern. een buitengewone uit- deeling gehouden van krenten- en rog gebrood, rijst en erwten, terwijl boven dien aan verschillenden een geldelijke toelage werd gegeven. Soest. Onze burgemeester Mr. C. J. VV. Loten van Doelen Grpthe, die op zijn huwelijksreis reeds twee maanden bui tenslands vertoeft, heeft verlenging van verlof aangevraagd en verkregen. Zijne terugkomst in deze gemeente, waaraan zeker eenigo feestelijkheden zullen ver bonden zijn, wordt niet vóór 15 Maart tegemoet gezien. Boekbeschouwing. Daar er onder onze lezers ook bewo ners of beminnaars van de Veluwe zijn, meenen wij hun geen ondienst te doen de aandacht te vestigen op: De Geschie denis des Neder-Veluwe, door Verbeek en H. van Gortel, (Uitgave van Boonstra Barneveld), waarvan het eerste deeltje dezer dagen verscheen. Het werkje be handelt op zeer onderhoudenden toon, alles wat de geschiedenis ons van de Veluwe heeft opgeteekend en het moet voor hem, die deze streken bewoont of ze kent eene welkome uitgave zijn. Ook de liefhebbers van geschiedenis zullen het niet onvoldaan ter zijde leggen, vooral ook omdat door de schrijvers de archieven van Ede, Arnhem enz. ijverig doorzocht zijn. De prijs voor het nette boekje met een keurig gezicht op Ede en een groote kaart der gemeente, be draagt slechts fl.20. Het is bij den Uitgever dezes te bekomen, ook aan het Bureau der Neder-Veluwe te Wagenin- gen. Wij hopen dat het den ijverigen schi ijver vergund zij ook de andere be loofde deeltjes te bewerken. De Britsche Vereeniging van zuivel- bereideis heelt, op voorstel van den Heer George Barham, besloten eene gouden medaille aan te bieden voor eene methode, om de vervalsching van versehe melk met gecondenseerde melk en water Je ontdekken. De Times juicht dit toe, want, zegt het blad, het is bekend dat groote hoeveelheden gecondenseerde melk uit Nederland worden overgebiacht. Deze melk wordt met water vermengd en aan versehe melk toegevoegd, en het mengsel woidt daarop als versehe melk verkocht in de groote steden. Het geknoei met ridderorden in Frankrijk heeft voor de gedecoreerden tegenwoordig soms zeer onaangename gevolgen. Op vele plaatsen is het in dpi. laatsten tijd gebeuld, dat dingers van het Legioen van Eer door straatjongens als «klanten van Mevr. Limouzin" uitge jouwd en zelfs met mishandeling be dreigd werden. Generaal Faidherbe, Grootkanselier der orde van het Legioen van Eer, ontving een aantal adressen uit alle oorden des lands, waarin ridders dier orde hem verzochten, dat degenen die het eere- leeken voor geld verworven hebben, van de lijsten der orde geschrapt mogen worden. Weder een nieuw middel tegen zee ziekte. Een correspondent van de Times meldt, dat in het nieuwe kunstmatige alkaloid, antipyrine, dat in 1883 door Knorr te Erlangen ontdekt werd, een krachtig middel tegen zeeziekte is ge vonden. Het is een der producten die uit steenkolenteer worden bereid. In de meeste gevallen is een doos van 1J4 gram voldoende om het lijden te doen ophou den en hoogstens zijn 3 gram per dag noodig. In de zeldzame gevallen waarin het innemen onmogelijk is, kan men volstaan met inspuiting van 1 gram. Het belicht is afkomstig van den Heer Watsou Smith, lector in chemische technologie bij het Owen's College en bij de Victoria- University. Te St.-Petersburg zal dezer dagen een sledewedstrijd plaats hebben, waarbij uitsluitend dames de paarden zullen be sturen. Elke dame zal, evenals bij de wedrennen, een eigen kleur dragen met dezelfde kleur zullen ook de sleden en tuigen gelooid zijn. De prijzen, bestaande uit juweelen, worden door de Keizerin, de jockeyclub en andere spoi tvereenigin- gen beschikbaar gesteld. De dames, die deelnemen aan den wedstrijd, moeten niet jonger dan 20 en niet ouder dan 40 jaren en bovendien van adel zijn. De toegangsprijs tot het afgesloten terrein zal ongeveer 50 gulden zijn. De laatste draagkoetshouder te Wee- nen heeft verleden week zijn beroep op gegeven, omdat ook daar, in onzen tijd van snelrijden en trams, geen gebruik meer werd gemaakt van dat ouden def tige middel van vervoer. bij de aanhoudende strenge koude in Rusland zijn, blijkens uit Moskou ontvan gen berichten, in de laatste dagen aldaar niet minder dan 13 lijken gevonden van doodgevroren menschen. Daaronder be vonden zich 5 vrouwen. De slachtoffeis schijnen voor het meerendeel fabriekar beiders of handwerkslieden te zijn. Daar gedurende dezen winter in de oude hoofdstad bijna alle nachten lieden met bevroren ledematen in de straten worden gevonden, maakt de politie al daar des nachts voortdurend rondes, ten einde bun behulpzaam te zijn en, indien noodig, in een der hospitalen onder dak te brengen. Door iiet bestuur van den algemeenen Nederlandschen Wielrijdetsbond worden pogingen in het werk gesteld om eene verzameling uit te geven van alle politie verordeningen, welke op het wielrijden betrekking hebben. NIJKERK, 20 Febr. Tarwe f6.25 a f6.80. Boekweit f5.50 a f5.80. Garst f4.00 a f5.00. Haver f3.20 a f3.80. Rogge f4.00 a f4.50. Boter f 1.35 a fl.55. Eieren 3 a 4 cent. Schrammen 6 stuks f10 a f 14. Biggen 44 stuks f4.00 4 f6.00. Runderen 117 stuks f30 a f180. Schapen 22 stuks f6 a f 10. HARDERWIJK, 18 Febr. Het hektoliter Rogge f 4.SO a f 4.90 Boekweit f 5.95 a f 6.Aardappeleu f 0. a 0.Myriagram Boter f 13.50 a f 15.25. Kilogram Boter f 1.30 a fl.60. Kilogram Kaas f 0.a f 0.Kilogram Spek f0.— a f 0.Stuks Biggen f6.00 a f7.60. Eieren 100 stuks f3.00 a f3.50. Stuks Kool 0 a 0 ct. Peren per hectoliter f 0. a f 0.Appels f 0.a fü. UTRECHT, 18 Febr. Op de weekmarkt waren heden 291 stuks vee aangebracht. De prijzen warenvoor Stieren f35 tot f80; voor Vaarsen f35 tot f125; voor Pinken f20 tot f90; voor Melkkoeien f 60 tot f145; voor Kalf- koeien f120 tot f210; voor Yaarskoeien f70 tot f140; voor vette Koeien f140 tot f190; voor magere Kalveren f 10 tot f30; voor vette Kalveren f 00 tot f00; voor magere Varkens f 18 a f20; voor Biggen f6 a f 10 per stuk, Schapen en Lammeren stuks. Kalkoenen f 5.a 6.Kippen f 0.70 a f 0.90Eenden fl.10 a fl.20; HazeD f 0.00 a f 0.Duiven per paar f 0.30 a f 0.40 Ganzen f 1.50 a fl.60; Konijnen f 0.30 f 1.10; Patrijzen f 0.a f 0.00; Faisanten f 0.a f 0.Watersuippen f 0.00 a 0.00 't paar; Houtsnippen f 0.00 a fO.OO; Piepkuikens f0.50 a f0.90; Kwar tels f 0.00 a f 0.00. Aangevoerd waren40 mud Ruwarige Tarwe f7.25 a f8.430 mud Blanke Tarwe f 6.25 a f 6.75; 30 mud Rogge f4.50 a f4.75; 20 mud Garst f 3.75 a f4.50; 70 mild Haver f3.a f3.50; mud Boekweit f 0.a f 0.10 mud Duivenboonen f6.a f6.75; mud Groene Erwten fO.OO a fO.OO; mud Witte Boonen f 0.00 f 0.00; 10 mud Wik ken f6.a f6.75; mud Koolzaad fO.OO a f 0.0053 mud Aardappelen f 2.20 a f2.50; 90 mud Appelen f2.50 a 5.50; 20 mud Peren f2.50 a f4.50; Boter fl.20 a fl.60; Weiboter fl.60 a fO.OO per kilo; Eiereu f4.a f4.50 per 100 stuks; wagens Kaas (vrije kaasmarkt) f 0.00 a f 0.00 de Kaas in de Botermarkt goldt f0.22 a f 0.34 de 5 hectogram. Te bevragen bij den onderbaas aan de VILLA te Stoulenburg. overleed na een smartelijk doch geduldig lijden na het ontvangen der laatste H. Sacramenten, onze geliefde Echtgenoot, vader en Behuwd- vader JOHANNES PIEC'K, in den ouderdom van ruim 74 jaar. II. Wed. J. PIECK Kontelaar. q KINDEREN en BEHUWD-K1NDEREN. Amersfoort, 22 Febr. 1888. \24> Voor de vele en hartelijke be wijzen van deelneming ontvangen bij het ovei lijden van mijn geliefden Echtgenoot LaMBERTUS VAN ELVE, betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. Wed. L. VAN ELVE—- J Hovestad. Amersfoort, 22 Febr. 1888. door de LEERLINGEN vervaardigd in het Schoollokaal Koningstraat aan het Plantsoen). I Zaterdag 35 Februari, 2- 4 uur, voor de LEDEN van bet Nuts-Depar te- ment met hunne DAMES en Zondag 2t> Februari, 114 uur, voor OUDERS en LEERLINGEN en ver-,r idere belangstellenden. I Toegang vrij. De tentnongestelde voorwerpen worden daarna vei loot a 50 cerits" het lot, ten bate der school. VERSCHEEN HEDEN: Voor de vele blijken van belang stelling bij ons huwelijk ondervonden, betuigen wij bij deze onzen hartelijken pank. —E STEENBEEK. H. B. STEENBEEK—Post. Amersfoort, 22 Febr. 1888. VERGADERING van de Kiesvereeniging sAifERS- FOORT', op Vrijdag, den 24. Februari a.s., des avonds te 8 uur, in het locaal A m i c i t i a. HET BESTUUR. Volgens een schrijven aan de Elïecten Vereeniging door verschillende Amster- damsche Firma's onderteekend, om de nieuwe 4% Obligation liursk- CUarkow-Azow NIET tot de ofR- cieele noteering toe te laten, wordt de conversie der 5% Obligatiën door onder- geteekende firma thans niet aangeraden. iu Effecten. •ki!jrij.aav£)is shosshxu, «s uhosijijaoü SJiHOa ue3 aeaiuo Jioo •„■aooxï aa" uCizeSuiff-nojBSig jatj m ugmoJtoq 91 aópezA si -at-d -osj ..aaHanoMaK" jjaoca op.t9oaicnon9.i93 spno uba j9H I of 2 DECEMBER ver zonden van Deventer naar Amersfoort, irih. Serie 0636nr. 68 en 69. Wie zou omttent deze inlichtingen kunnen gevent (Vergoeding onkosten, en zoo noodig belooning toegezegd). Adres Bureau van dit blad. der i. door D. VERBEEK Jr. en H. VAN GORTEL, met kaart van de gelieele gemeente Ede' en een plaatje. Pr ijs fr. per post gebon den 1.50, ingen. /"1.20. Voor ben, die zich voor minstens een jaar abon- neeren op »tfe Neder- Veluwe"ing./0.25. Toezending volgt na ontvangst van post wissel aan het Bureau der Neder-Veluwe, Wageningen. Ook veikrijgbaar door tus- schenkomst van den Boekhandel. SO, RUE HEROED, bij liet Nieuwe Postkantoor te Parijs. AGENT van Hollandsche bladen voor Frankrijk. Belast zich met het plaatsen van advertentiën in Fransche bladen, het vertegenwoordigen van handelshuizen en het behartigen van alle Neder landsche belangen in Frankrijk. Vraagt bij uwen boekhandelaar: f1 A #7 bewerkt door A. PELT, Directeur der H. B S. te Zaandam, met een voorrede van Prof. Dr. H. SNELLEN te Utrecht. Prijs f 2. De «Tijdspiegel" zegt van deze uitgave o. a.: De bewerking is boven allen lof verheven. Juiste, duidelijke voorstelling, goede taal, afgeronde zinsbouw, in één woord, zelden zal men iets beters in handen krijgen. Men vergeet eene ver taling voor zich te hebben. De «geneeskundige Courant" Naast deze nuttige wenken slaan nog zoo vele andere, dat wij liet ptrbliek niet genoeg kunnen aanraden, zich dit onmisbaar huisboek aan te schaffen, dat vooral den ouders een kostbare gids zal zijn bij de opvoeding hunner kinde ren. Onmisbaar voor ouders, onderwijzers eri ben, die belang in hunne oogen stellen. heeft voorhanden een Gouden, Zilveren en Nickel EN Reparatlëu aan al deze artikelen bijzonder .billijk en zeer spoedig, prachtige keuze Gouden, Zilveren, Nickel en Stalen BRILLEN en PINCE-NÈZ, WINDKUSSENS, CLYS0-P0IVIPEN, IRRIGATEURS, alle soorten vau THERMOMETERS, ook aan K1V1K-BAROMETERS

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 3